Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Mercedes IAA se součinitelem odporu vzduchu 0,19

Trojcípá hvězda ve Frankfurtu představí studii sedanu Intelligent Aerodynamic Automobile se siluetou kupé, pyšnící se vynikající aerodynamikou.
Zpět na článek
14. 9. 2015 16:07
14. 9. 2015 19:37
14. 9. 2015 21:00
14. 9. 2015 21:45
14. 9. 2015 16:07
IAA vs. XL1
Souhlas, koncept MB má karoserii normálního auta, do kterého se vejde více než jedna sardinka, ale je prostě vymyšlené chytřeji, jak je u MB zvykem. XL1 je jen marketingový nesmysl, TV test ukázal i skutečnou spotřebu tohoto dvoumotoráku, kde ani neuměli normálně vyřešit nabíjení baterek. Věřím, že se MB nebude bát ani komfortu (aspoň ve srovnání se čtyřstopým XL1), možná bude mít i el. okýnka. Snad se vevnitř člověk nebude vařit ve vlastní šťávě a nebude zvenku působit jako velorex :-) :yes:
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Barry Lyndon
14. 9. 2015 16:22
Re: IAA vs. XL1
To je trochu nefér srovnání. Jednak toto je jen jakási studie a XL1 už "dávno" jezdí. A druhak účelem návrhu karoserie XL1 nebylo dosažení co nejmenšího Cx, ale co nejmenšího "Cx krát čelní plocha"...
Avatar - Barry Lyndon
14. 9. 2015 16:11
on tu Tatru 77 fakt někdo měřil? A nebo je to jen taková poh
Nějak se mi nechce věřit, že by T77 mohla mít i přes tu impozantní záď Cx
Rozbalit vlákno
4
14. 9. 2015 16:16
Re: on tu Tatru 77 fakt někdo měřil? A nebo je to jen taková
Vidím to úplně stejně, taky považuju to Cx u staré Tatry za dokola omílanou kachnu. Zázraky se nedějí
14. 9. 2015 19:06
Re: on tu Tatru 77 fakt někdo měřil? A nebo je to jen taková
Tatra77 měla Cx někde kolem 0,36 (což odpovídá maximální rychlosti a výkonu motoru).
Ty bájné hodnoty Cx 0,21 se naměřily na zmenšených modelech, které se od finální podoby Tatry 77 podstatně liší (viz anglická Wikipedie). Na druhou stranu v polovině 30.let 20.st. měla auta běžně Cx kolem 0,5 ... takže Tatra 77 byla skutečně aerodynamický průkopník.
15. 9. 2015 20:21
Re: on tu Tatru 77 fakt někdo měřil? A nebo je to jen taková
Problém toho tvaru je však nestabilita ve vyšších rychlostech. Je to dnes nepoužitelné.
16. 9. 2015 08:31
Re: on tu Tatru 77 fakt někdo měřil? A nebo je to jen taková
Ano. Přesněji až překvapivě vysoké vztlakové síly zejména na zadní nápravě. A to už cca od rychlosti 90-100 km/h. (Je to vlastně profil křídla letadla na kolech.)
14. 9. 2015 16:20
Aerodynamika není jen Cx
Úplně stejnou váhu jako součinitel odporu vzduchu má i čelní plocha. Tipnul bych si že tu má ten škaredý XL1 menší takže celkový odpor bude lepší než u Mercedesu. Tím nechci říct že XL1 je nějaký zázrak, naopak - za ty prachy je to pěkný humus
Rozbalit vlákno
4
Avatar - Barry Lyndon
14. 9. 2015 16:28
Re: Aerodynamika není jen Cx
ale tak humus je asi trochu silné slovo ;-) , říkejme tomu spíš "experiment" a nebo "technologický demonstrátor", přičemž ukazatel value/money to má fakt mizerný. Co mi tam ale vadí nejvíc, je ten "lodní" dieselový dvouválec...
14. 9. 2015 17:05
Re: Aerodynamika není jen Cx
Jo, to jsem právě myslel. Ekojízda mi nejde moc dohromady s parním kladivem za zády
14. 9. 2015 22:07
Re: Aerodynamika není jen Cx
Mno, ono Cx (nebo Cd) se vztahuje právě na referenční plochu (v případě auta právě čelní plocha) a tedy by již mělo vyjadřovat právě relativní poměr odporu vůči jiným objektům, tady autům :-) - bez dalšího zohlednění čelní plochy
A koukám, že XL1 má udáváno Cx 0,189 :-) ... hmmmmmmm >:D
15. 9. 2015 20:30
Re: Aerodynamika není jen Cx
Tím chceš říct, že v rovnici pro výpočet odporové síly bude za plochu vždy dosazen 1 m2?
14. 9. 2015 19:37
Pane Fokte, ...
.....mám vážné obavy, že je věta : "Je snad osmdesátiletá nadvláda Tatry T77 coby nejaerodynamičtějšího produkčního auta v ohrožení?" příliš optimistická. Když to napíšu hodně mírně.

Váš kolega Dragoun onehdy napsal [odkaz] . Zde je uveden součinitel Cx 0,36, což je hodnota uvěřitelná a důvěryhodná i ve srovnání s několika jinými zdroji.

Myslím, že produkčních aut se součinitelem Cx lepším než 0,36 jsou vyrobeny desítky a možná i stovky.

Jaký cíl tato věta měla mít ? Rozpoutat diskuzi, zkusit, co čtenář vydrží nebo jste to doopravdy snad myslel vážně ? ;-\ :-O

Pokud by mi profesionální odborník podal zcela vážně takovou informaci osobně, dal by mi tím jednoznačně najevo, co si myslí o mých znalostech. To by se mě dotklo natolik, že bych se s ním dál už nebavil.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Egi
14. 9. 2015 21:00
Ehm, pánové
co třeba kouknout, já nevím, na oficiální stránky Mercedesu?

https://www.mercedes-benz.com/
Rozbalit vlákno
0