Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Netradiční konstrukce zadní nápravy. Tyhle se nechytly!

V jednom z minulých vydání jsme si stručně představili v současnosti nejrozšířenější typy zadních náprav. Jak jistě víte, konstrukcí vznikla za léta celá řada. Ne všechny se ale uchytily…
Zpět na článek
3. 1. 2017 13:57
3. 1. 2017 08:37
Pán Dusil ...
neviete si spomenúť, ktorý/ktoré vozidlá mali vzadu pozdlžne rameno, ktoré zabraňovalo predo-zadnému nakláňaniu? :-)
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Ada je zase tady
3. 1. 2017 08:49
Re: Pán Dusil ...
Sice neví, ale ví, že určitě byly francouzské... ;-)
Avatar - 125S
3. 1. 2017 10:20
Re: Pán Dusil ...
To musíte více rozepsat, takových typů náprav je hodně. ;-)
3. 1. 2017 11:48
Re: Pán Dusil ...
No, tak sem s nimi. Stačia tie, ktoré sa používali v bežných sériových vozidlách ;-)
Avatar - OndraGT
3. 1. 2017 09:32
Kliková náprava
Nepoužíval ji náhodou i Renault?
Rozbalit vlákno
1
3. 1. 2017 11:51
Re: Kliková náprava
Neviem. Marí sa mi, že to mali niektoré Alfy v 80-tych rokoch.
Len to akosi neviem nájsť. Asi som málo trpezlivý. ;-)
3. 1. 2017 13:57
Netradiční?
Moc nechápu jak se může článek jmenovat Netradiční konstrukce, když jsou v něm zmíněny některé vyloženě tradiční konstrukce - například kyvadlová úhlová byla v 80tých letech vyloženě standardem u zadokolek, stejně tak pohlásit, že kliková náprava u PSA kterých se vyrobily desítky milionů kusů je netradiční řešení které se nechytlo je hodně ujeté. To samé platí i u klikové nápravy u Fiatu.

Myslím že se daly najít mnohem zajímavější a opravdu atipické řešení - podíval bych se třeba na Rover P6 a jeho De Dion s pevnýma poloosama a teleskopickým nosníkem nápravy nebo třeba na vrchol jednoduchosti v podání Citroenu 2CV nebo původního Mini. Zajímavá je třeba taky volně uložená těhlice u Mazdy RX7 FC nebo třeba monstrozní Jaguar IRS. Opravdu se daly vybírat netradiční nápravy.
Rozbalit vlákno
3
3. 1. 2017 16:10
Re: Netradiční?
Jj už ten nadpis "Netradiční konstrukce zadní nápravy. Tyhle se nechytly!" evokuje že to byly nápravy kterých se vyrobilo minimální množství v maximálně jednom typu aut. A ejhle opak je pravdou. Více modelu, výrobní cyklus i třicet let atd.
3. 1. 2017 18:46
Re: Netradiční?
Přesně tak, tohle mělo být pokračování minulého článku... Nadpis je vyloženě zavádějící... Mimochodem vyjmenovává hlavně to, co jsem ja sám a jiní uživatelé sepsal v komentářích... A ještě ne úplně všechno...
3. 1. 2017 20:05
Re: Netradiční?
No tak zase autora nemusíte tak usilovně chytat "za slovíčko", že. Netradiční z pohledu dnešní vrcholně unifikované automobilvé doby tyto konstrukce už určitě jsou. A pokud vás tento nadpis tak rozhodil, tak si prostě místo něj představte slova "Méně obvyklé konstrukce náprav" a je to. Jinak článek považuji za jednoznačně přínosný, díky, pane Dusile! :-) :yes:
3. 1. 2017 18:58
Opět faktické chyby
Chapmana náprava se od macphersonu liší jednou zásadní věci - chapmanova používá samotnou hnací hřídel jako rameno (Chapman byl posedlý maximální jednoduchosti a lehkostí svých vozů). To že se hodí macphersonu dozadu z něj nedělá Chapmana.

Dále úhlová náprava není evoluci kyvné nápravy. Spíš jsou kombinací kyvné a vlečené, s tím, že kombinují jejich výhody (změna odklonu je záměr a ne chyba). To že Škodovky používaly stejně podélné rameno pro oba typy náprav je pouhá snaha o šetření nákladů.

Kyvadlova náprava má úplně jinou konstrukcí. Hlavní nosné prvky tvoří převodovka a poloosy (resp jejich pouzdra), podélná ramena jsou jen pro přenos hnacích sil - pokud vůbec nějaká jsou, takové Tatrovky, rámové škodovky a Renaulty je nemají vůbec.

Úhlová ramena jsou uchycena přímo do karoserie a do hnacího ústrojí nijak nezasahují - na rozdíl od kyvadlové mohou být použita i na neznámé nápravě.

Je škoda, že jste doplnili jen část náprav, kterou čtenáři vyjmenovali a na rarity, které sliboval nadpis, vůbec nedošlo...
Rozbalit vlákno
0
3. 1. 2017 20:29
Multilink od Nissanu
Mozem potvrdit. Mam najazdene Almerou N16a 100t km a zadna naprava bola uzasna. Sice samotna Almera nebola komfortnym autom, ale na idealnom povrchu hltala zakruty s velkou radostou. Skoda, sucasne Nissany uz tak nejazdia.
Rozbalit vlákno
1
Avatar - 125S
3. 1. 2017 22:29
Re: Multilink od Nissanu
S Almerou N16 mám také něco odjezděno, a musím souhlasit. Jenom někdy si cestující na zadních sedadlech stěžovali na nepohodlí od nápravy, ale na danou třídu to nebylo zas tak zlé. Ale jak píšete, pokud byla dobrá silnice, jízdní vlastnosti byli perfektní a čitelné.