Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: AdBlue: Co se stane, když močovina dojde? A jak tuhle kapalinu správně doplnit?

AdBlue je u vozů se vznětovým motorem stále častější. Víte, kde ho lze sehnat? A co se stane, když vám náhodou dojde?
Zpět na článek
10. 3. 2017 19:16
10. 3. 2017 19:27
11. 3. 2017 08:56
11. 3. 2017 11:20
12. 3. 2017 09:59
12. 3. 2017 11:30
13. 3. 2017 22:07
22. 6. 2020 16:10
11. 3. 2017 22:04
22. 6. 2020 16:52
12. 3. 2017 01:03
22. 6. 2020 16:53
12. 3. 2017 01:06
22. 6. 2020 16:55
12. 3. 2017 01:08
22. 6. 2020 16:54
7. 9. 2020 07:11
Avatar - zaplosak
10. 3. 2017 19:16
takže
když se adblue posere tak stojíš....
Močovina ráda krystalizuje a zasere to systém.
Vzhledem k tomu že u kamionů se tohle běžně stává tak to bude zábavné...
Rozbalit vlákno
7
10. 3. 2017 19:27
Re: takže
Problemy s kystalizaciu boli vyriesene okolo roku 2011. Dobre nevrhnuty system nema problem s kystalmi ak nie je problem s DEF/AdBlue.
11. 3. 2017 08:56
Re: takže
Jo úplně sem si to představil se start/stop systémem >:D přijedeš na křižovatku, auto kvůli "úspoře" paliva zhasne motor a už nenastartuješ, protože zrovna došla močůvka >:D viva la future :yes: :yes:
11. 3. 2017 11:20
Re: takže
Tak to podle mne fungovat nebude. Vypnutí "zapalování" a vypnutí motoru SS jsou dvě různé věci. Podobně, kdybys přišel o "klíč" u auta s bezklíčovým startováním (SS by mělo být jedno, že není v autě, a klidně by měl nastartovat).

PS: Jo, nesmí ti to při rozjezdu chcípnout. >:-[] To by bylo zajímavé vyzkoušet, protože některé SS ti prý motor znovu nahodí, aniž bys musel sahat na klíček/ spínač.
12. 3. 2017 09:59
Re: takže
Tak Start/Stop systém by tak měl fungovat normálně přece. Zastavíš motor zhasne, chceš se rozjed, motor sám naskočí, uživatel do toho vůbec nezasahauje. Nebo by aspoň neměl.
12. 3. 2017 11:30
Re: takže
Samozřejmě. Říkám snad někde něco jiného?

Pokud tě dobře chápu, říkáš, že SS už motor nenahodí, protože došla močovina a další starty už nejsou povoleny. A já říkám, že SS na to podle mne hledět nebude, stejně jako by neměl hledět na to, že v autě ve skutečnosti není "klíč," který jinak pro nastartování potřebuješ.

A pokud jde o to PS, tak mluvím o chcípnutí motoru (ne vypnutí, ale chcípnutí při rozjezdu). To s ním nemá nic společného. Prý je (alespoň v některých autech) vedlejším efektem SS, že můžeš znovu nastartovat jen přes pedály (SS tedy nastartuje motor, byť ho sám nevypnul). Normálně bys musel znovu otočit klíčkem/ zmáčknout tlačítko a start by mohla elektronika zamítnout. Přes SS by to pak mohlo jít obejít.
13. 3. 2017 22:07
Re: takže
Octavie s Kessy systémem automaticky nastartuje motor při zdechnutí při rozjezdu, jen je nutné vyšlápnout spojku nadoraz. SS do toho netahej, nastartuje, i když ho vypnu.
22. 6. 2020 16:10
Re: Re: takže
Áno je to tak
Avatar - hedvin
10. 3. 2017 19:21
co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se tam
chemicky je adblue a moč podobná, tak by mě zajímalo jestli to ten systém dokáže oblbnout nebo to pozná ?
Rozbalit vlákno
24
10. 3. 2017 19:28
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
system to rozpozna hned po naliati do nadrze. Ak clovek obide spominanu kontrolu, sensory vo vyfuku zahlasia chybu po par km, ked diagnostika zisti nestandardnu funkciu SCR.
10. 3. 2017 20:02
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
ja jsem slysel, ze tam klidne misto adblue muzes nalit destilku a nic se nedeje (pochopitelne se nic nedeje ani v tom katalyzatoru ;-). destilka snaze mrzne nez adblue, na zimu to nebude dobre reseni ;-)
10. 3. 2017 20:22
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Funguje. Nastartuješ, jedeš, ale nesmíš už zhasnout motor. Další start to už nepovolí.
10. 3. 2017 21:25
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
... takze staci flashnout soft a funguje to i na destilku >:-[]
11. 3. 2017 14:25
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
kdyz flash tak se to dá snad už rovnou úplně vyřadit... ne že bych to podporoval, ale tyhle hovadiny si o to bohužel říkají, takže na papíře dobrý, ale v reálu to bude časem u poloviny aut nefunkční
11. 3. 2017 14:47
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Ani jedno, ani druhý. Pitomost. Ten motor má nižší spotřebu paliva.
11. 3. 2017 19:50
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
no samozrejme, for meho prispevku mel byt v tom, ze staci aktualizace sw a razem muzes "jezdit" na destilku misto na adblue... ;-)
11. 3. 2017 23:48
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Otázkou je, proč to dělat? Kvůli ceně asi těžko, já tankuji cca 10 litrů za 170,- Kč a vydrží to 8 tisíc km. To asi nikoho nezabije, když se vezmou ostatní náklady, co za těch 8 tisíc km s autem mám.
Takže mám být prase jenom proto, že to jde ochcat? Takhle fakt uvažujete?
12. 3. 2017 08:58
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
??? ja to mam ve dvou autech, liju tu mocovinu do obou. potiz neni v cene mocoviny, potiz je v principialni vrozene nespolehlivosti systemu (korozivni ucinky mocoviny - tohle se zacne projevovat po ketech provozu) a principialni potencialni blokaci celeho "funkcniho" auta kvuli takove prkotine jako "nefunkcni" scr katalyzator. kdyz to budes chtit opavit, priprav si desitky tisic. pro majitele ojetin z druhe ruky samozrejme znacny peniz a nasledne ocuravani tohoto systemu je nasnade. tedy odpoved na tvou otazku je uplne jednoducha. navic, pokud by mne nekdo nabidl, ze mi tuhle hloupou blokaci v pripade nefukcniho systemu odblokuje, tak si to necham udelat take, prestoze vubec neuvazuju o tom, ze bych tam tu mocovinu prestal davat a ani neuvazuju o tom, ze bych v pripade poruchy systemu si to nenechal opravit. za to predstava, ze napriklad v lete z chorvatska pojedu za tucne penize na podvalniku s autem, kteremu vlastne vubec nic neni (nefunguje scr), mi prijde velmi nepatricna.
12. 3. 2017 12:16
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
U motoru máš milion věcí, bez kterých ti auto nepojede. Budeš je všechny vypínat? Když jedu v létě na jih, potkám cestou aspoň dvě nefunkční auta stát u krajnice čekajíc na odtahovku. Chceš snad říct, že stojí kvůli nefunkčnímu SCR? Takže jestli si zvýším šanci nedojet z 0,005% třeba na 0,007%, tak mi to fakt netrápí.
Nebo máš snad pocit nebo statistiku, že by SCR byl průšvih jako třeba DPF? Já už mám 3. osobní auto s SCR a nikdy jsem s tím neměl problém. Ani u tiráků s tím není problém. A jelikož je to fíčura velmi užitečná (redukuje NOx, motor, když se nemusí starat o emise dusíku jede v jiném režimu, tolik neprodukuje sazí, takže i DPF není tolik namáhán), tak když už provozujeme diesely, tak tohle bych dal do všech. A je fakt, že když jdu kolem kolony stojících aut, tak podle smradu poznám, zda má SCR nebo ne. Auta SCR neprodukují kyselý smrad jako starší auta bez SCR.
12. 3. 2017 14:25
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Je otázka, jak velká je úmrtnost po určité době (pokud by to skutečně byla notoricky problémová komponenta, tak to pochopím; navíc se bavíme o něčem, co není nutné k jízdě, auto poškozeno nebude). A nemíchal bych do toho kamiony, kde ten systém může být udělaný jinak (jiné materiály atp.). kuny o tom ví celkem jistě víc než já.

Zajímavé mi to přišlo v kontextu expedičních vozidel. Například ve většině Afriky je jim úplně jedno, jestli SCR funguje, nebo ne. A rozhodně chceš minimalizovat šanci, že zůstaneš uprostřed pouště. Nebo budeš nepohyblivý v oblasti, kde se přeci jen pohybují teroristé a unáší cizince. A sháněj tam pak močovinu nebo mechanika, který to dokáže opravit.
12. 3. 2017 14:32
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Samozřejmě, otázkou je úmrtnost po určité době. Ale ta může být špatná i dobrá. Tak proč tady hned předpokládat, že to bude stát za ho*no a na základě tohoto předpokladu něco mylně odsuzovat?
SCR v osobácích se objevuje postupně od roku 2010 a dosud jsem nečetl nějaké dobře ozdrojované materiály, že by SCR byl průšvih. Nebo Vy ano?
12. 3. 2017 14:38
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Možná k tomu nemá důvěru, když byl u vývoje (a tedy viděl, jaké se dělaly kompromisy, jaké byly problémy atd.). :-)
12. 3. 2017 14:50
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Jenže to byste si nekoupil žádné auto. Téměř každá komponenta na autě je kompromisem.
Když mi z kolega práce popisoval svoji práci v oddělení kvality výrobce kabelových svazků pro automotive, kde základním úkolem kvalitářů nebylo "jak vyrobit kabel, aby vydržel 20 let", ale "kolik mohu ubrat(ušetřit) na každém svazku, protože halíře dělají talíře, a odběratele to ještě nenaštve", tak jsem další měsíc měl vždy do sednutí do auta pocit, že se mi auto co nevidět rozpadne, že ty dráty co jsou v autě se musí zákonitě rozpadnout v prach. :-)
12. 3. 2017 15:03
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
no, hele, uz jsem to tu kdysi psal, uzivej, ze mas auta nova a problemy se scr se te netykaji. u starsich aut to bude predmetem vykuchavani. narozdil od dpf je tady realny prinos pro ekologii prakticky nula, takze z toho nemam ani blby pocit.
12. 3. 2017 15:06
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
No, hele, u kterých starších aut je scr problém?
A s tím nulovým reálným přínosem pro ekologii, to čerpáš z čeho?
12. 3. 2017 19:10
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
no, uz jsem psal nize... scr je na trhu cca sest let (a zacinal pozvolna - ani s eurem 6 to neni v aute automaticky) takze starsi auta jeste moc nejsou. nox se v atmosfere zredukuje pomerne rychle uplne sam. to neni zadny freon, ktery leta nici ozonovou vrstvu nebo prachova castice, ktera se s kazdym mensim vetrem opet vyda na let vzduchem.
12. 3. 2017 21:10
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Jak jsem psal výše, oxidy dusíku mají vliv na přízemní ozon a kyselé deště. Takže to smysl má. Dokud diesely budou jezdit ve městech, tak je to přínosem.
13. 3. 2017 06:34
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
jestlize ucinnost scr je zhruba 40-90%, u osobnich aut v mestskem provozu tak cca kolem 50-ti procent, dale produkce nox z automobilismu v cr tvori cca 20% veskere prumyslove produkce nox, plynou z toho (pro me) nasledujici poznatky:

1) ucinne snizivani nox z naftaku nelze realizovat jen na strane scr katalyzatoru (teze, ze naftaky se scr jsou "odblokovane" a jezdi s efektivitou starych tdicek jsou nesmyslne)
2) kdyz zrovna nefunguje ten scr katalyzator, tak se v realu deje kulovy (v mestskem provozu mas dvojnasobnou produkci nox)
3) jelikoz adblue a scr systemy se vyrabi prumyslove, docela by me zajimalo, kolik energie na tento system musis promrhat a kolik noxu jsi tim vyrobil, abys je pak nasledne mohl redukovat v provozu osobnich aut ;-)
4) tipnul bych si (a daleko od pravdy to urcite nebude), ze nejvice noxu delaji lokalni topeniste, ktera jedou na cokoliv (ostatne v zime je koncentrace noxu nejvetsi)
12. 3. 2017 07:38
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Moje reakce byla na toho nade mnou, který to považuje za hovadinu. Stejně je to tady sranda, on za tu blbost dostane 5 palců + a já 7 -. Ještě, že mi je to jedno. Tady se totiž s těmi palci čaruje dle potřeby a redakci je to šuma fuk. Na můj dotaz před týdnem nereagovali.
12. 3. 2017 08:59
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
palce tady zjevne po balickach rozdava nejaky idiot ;-)
12. 3. 2017 11:51
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Teď v 11:47 jsou palce jeden plus a jeden minus pro mne. Sakra to jsou kouzla. Ale jak jsem psal, této redakci je to fuk. Ale kdybych napsal např., že je to banda idiotů, tak to by reagovali hned. O serioznosti tohoto webu se dá s úspěchem pochybovat.
12. 3. 2017 19:05
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
jj, ruzne se to tu objevilo a pak zase zmizelo, palce asi nema smysl moc sledovat ;-)
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:39
Re: co se stane když dojde adblue a místo doplnění adblue se
Na Autoforum.cz reagovali na kritiku zrušením diskuze a basta fidli !!!
10. 3. 2017 19:22
Nouzová náhražka
Hm a co se stane, když (v případě, že nebudu mít po ruce originál AdBlue) naleju do příslušné nádrže vodu, případně vodu s močí?? Podaří se mi systém ošidit (samozřejmě za cenu vyšších emisí), resp. pojede to vůbec (teoreticky by asi mělo) a nedojde při tom k poškození motoru nebo katalyzátoru??
Rozbalit vlákno
3
10. 3. 2017 19:29
Re: Nouzová náhražka
odporucam nevypinat motor a ist v limp mode po najblizsiu benzinku
11. 3. 2017 23:50
Re: Nouzová náhražka
To za těch 1000 km, kdy Vás auto začne upozorňovat na docházející AdBlue, nepotkáte jedinou benzinku, kde AdBlue mají běžně aspoň v kanystrech, když ještě nemají extra pistoli? To jezdíte po Sibiři?
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:40
Re: Nouzová náhražka
Moč tam nelej, dojde ke korozi dávkovací SCR jednotky. Vychčij se do tráwy wole :D
10. 3. 2017 20:04
tak zase je to trochu pomotane...
uvadene jmeno denox je nemecke oznaceni pro scr system.
adblue neni system ale jen a pouze obchodni nazev pro tu mocovinu, co tam liju.
scr je anglicka zkratka pro tu vlastni reakci, ale pouziva se i pro nazev systemu jako celku. znamena selective catalytic reaction.
10 litru adblue vydrzi tak na 7-10tkm (koncernove vozy). kdo dava mene, svindluje (30000 km na 10l adblue je vlhky sen pana redaktora).
Rozbalit vlákno
19
10. 3. 2017 20:24
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Je to reduction, ne reaction.

Není denox náhodou obecnější? Tedy pro všechna řešení snižující emise NOx.
10. 3. 2017 20:58
Re: tak zase je to trochu pomotane...
no ano, pardon, reduction.

nevim, jestli denox je nebo neni obecnejsi, muze byt, nicmene v me minule firme, kde se mocovinovy system vyvijel a nasledne vyrabel, mel jmeno denox a pod timto nazvem to ve forme prototypu prislo z nemecka. rozhodne to v tomto kontextu nebyl ekvivalent lnt.
10. 3. 2017 21:34
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Ta terminologie není ustálená. DeNOx někdy označuje obecně jakýkoliv systém, někdy SCR, někdy LNT.
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:41
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Může to být oboje kámo. :yes:
11. 3. 2017 23:58
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Kde se v článku redaktor zmiňuje o 30 tisících km na 10 litrů AdBlue? Máte problém s pochopením psaného textu?
Jinak například má žena má v autě 24 litrovou nádrž na AdBlue, takže těch 30 tisíc km může klidně dát.
12. 3. 2017 09:35
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Tady:
"Desetilitrový kanystr s AdBlue lze dnes koupit zhruba od 200 korun, přičemž v závislosti na objemu nádrže AdBlue stačí zásoba kapaliny asi na ujetí 20.000 km, v praxi někdy i o dost více (i 30.000 km)."

Sice to nepíše přímo, nicméně drtivá většina aut má tu nádržku právě okolo těch 10-14 litrů a to adblue v těchto případech vystačí obvykle na 8-10 tisíc kilometrů. Ačkoliv se při uvádění tohoto nesmyslu na trh tvrdilo, že se to bude doplňovat při standardních garančkách (15-30 tisíc km.). Nádrž na 24litrů může být dnes tak akorát u velkých SUV (je z nejrůznějších důvodů nežádoucí a dávat do menších aut takhle velké další nádržea) s jejich spotřebou na stejný výsledek (emisí) zase pojedeš okolo těch 10 000km. Jinak to máš zjevně cinknutý a nech si to opravit.

Tohle je realita a článek je v těchto (a nejen v těchto) bodech zavádějící.
12. 3. 2017 12:29
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Pleteš dva slovní útvary dohromady. Jedno je sdělení, že "Desetilitrový kanystr s AdBlue lze dnes koupit zhruba od 200 korun" a druhé "v závislosti na objemu nádrže AdBlue stačí zásoba kapaliny asi na ujetí 20.000 km".
První sdělení je informace o ceně, druhé sdělení je o dojezdu v závislosti na objemu nádrže AdBlue. Ale budiž, nechme češtinu češtinou. K té realitě:

Manželka má právě 24 litrů AdBlue v nové Q7, takže opravdu auto cinknuté nemá. Jedině, že by to "cinknuli" přímo ve fabrice. :-)
Nicméně ani těch 10 tisíc km není problém. Už se objevují stojany s pistolí AdBlue (manipulace s kanystrem je přece jen složitější a riskantnější na vylití), takže jednou za čas člověk natankuje kromě nafty i AdBlue a jede se dál.
V mém V Klasse mám AdBlue cca 12 litrů, vydrží těch 10 tisíc km a jako obtěžující to nevnímám, když to funguje jak má a i sám cítím, když nakládám se zapnutým motorem, že to auto kysele nesmrdí jako moje staré diesely.. Na docházející AdBlue to upozorňuje s dostatečným předstihem, takže mám dost času si zajet ke své pumpě, kde mají pistoli s AdBlue.
12. 3. 2017 14:18
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Neřekl bych, že to plete. Těch 10 litrů podle mne nevzal z věty o ceně. Píše, že drtivá většina aut má nádrž na 10-14 litrů. Nevím, jestli je to pravda, ale podle mne vyšel z toho. A na to by podle autora měla auta ujet 20 tisíc, v praxi i mnohem víc.

Nemá zrovna VW kontejner, kde hadici přišroubuješ na hrdlo, takže nic vytéct nemůže (musíš si samozřejmě dát pozor při odšroubovávání)? Navíc je to problém hlavně u starších aut, která měla častěji hrdlo v kufru. S hrdlem u hrdla palivové nádrže je podle mne riziko rozlití malé.

S varováním máš pravdu. Detaily pro konkrétní auto najde člověk v manuálu, ale co jsem tak viděl a co si vybavuji, mělo by přijít tisíc až dva tisíce km dopředu. Se stupňující intenzitou, jak se konec blíží. Pokud to někdo nechá na poslední chvíli, jeho hloupost.

S tím cinknutím žertuješ, ale bylo myslím u aut pozorováno, že mají režim na šetření močovinou. :-)
12. 3. 2017 14:28
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Ufff, dobře, radši to vzdávám, než tu slovíčkařit donekonečna. :-)

VW nevím, jak to má obecně řešeno. Nicméně jedním z prvních dieselů od , co měl SCR, byl Sharan 2011. Jak se objevili nějaké dohady, že první auta s SCR "šetřili" močovinou víc, než je zdrávo, tak to by mohl být první kandidát. Tam mi vydržela 12 l nádržka 25-28 tisíc km. V Sharanu to bylo spíchnuté horkou jehlou, dolévání bylo nešikovně přes zavazadlový prostor a rozlít AdBlue po kufru nebyl žádný problém. Novější auta co teď mám (Q7, V Klasse, obojí 2016), tak už žerou AdBlue více a mají víčko hned vedle díry na naftu.. Zřejmě na začátku měli výrobci strach, "co tomu řeknou lidi", když to bude žrát krom nafty i nové AdBlue, které se tenkrát moc na pumpách ještě neprodávalo.
12. 3. 2017 14:36
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Ano, říkal jsem si, že to mohlo být přechodné řešení u prvních systémů a dnes už to může být pasé. Ale nevím. Je to JPP.

Takové vysvětlení bych dokázal přijmout. Ostatně na začátku celkem kladli důraz na to, že močovina vydrží po celý servisní interval. Řidič se tedy nemusí starat.
12. 3. 2017 18:22
Re: tak zase je to trochu pomotane...
no tak zovinka sharana mam - 4x4, 2,0tdi, adblue - euro 5. je to original cinknuty primo z vyroby ;-), porizeno v roce 2014 (unor) a ted me zvali z ministerstva na svolavacku kvuli dieselgate (pry oprava). u tohoto auta mam najeto 30000 km a pred dvema tydny jsem dolival treti kanistr, tzn. ujedu na tech 10 litru 10 000 km. tak jestli jsi ty na nadrzku jezdil 30 000, tak tomu se mi moc nechce verit. ledaze by ten sw byl v roce 2011 jeste cinknutejsi. pak mam passata 2015 (srpen), 2,0tdi adblue, ten uz je po dieselgate, pochopitelne jezdi s cca o dva litry mensi spotrebou a desetilitrovy kanistr adblue sezere za 7500km. pocitam, ze oprava u sharana by mi zpusobila, ze adblue vydrzi tak na 5 000km. jelikoz vime, ze ostatni vyrobci meli softwary stejne cinknute, analogicky bude na stejny vysledek emisi potreba tak 10l aeblue na 7500km pri spotrebe 6-7l nafty. tolik fakta.

nicmene pises tady o chapani textu a zda se mi, ze to, co pisu, moc nechapes. ja jsem se tu vubec nevymezoval vuci cene adblue nebo vuci nepohodli, ze to musim dolivat. jak tady mt podotkl (protoze jsme to tu spolecne diskutovali), byl jsem nejakou dobu u vyvoje tohoto systemu pro osobni vozy. jeho funkcnost (na redukci noxu) u osobnich aut narozdil od kamionu je znacne omezena zejmena tim, v jakych rezimech ty motory pracuji (obecne mala zatez u osobaku) a dale vzhledem k cene a zivotnosti osobaku oproti kamionu je ten system vyrazne zjednoduseny a ochuzeny o zlato, ktere v podstate jako jediny kov dokaze funkcni celky uvnitr nadrzky dlouhodobe chranit proti korozi. samozrejme jde o cenu. takze je ten system jako celek pomerne choulostivy. a to jsou opet hola fakta. a kdyz ti k tomu nekdo jeste do auta zadela sw, ktery te nencha nastartovat, kdyz ti to nefunguje, tak se mi to proste nelibi. uz jen proto, ze okolo tebe muze jezdit v podstate cokoliv (stare benzinaky s vylagrovanymi katalyzatory, naftaky s chipem a bez dpf pripominajici parni lokomotivy, stare avie smrdici na kilometr).

diky tomu nepochybuju, ze scr katalyzator bude v second handu predmetem kuchani. a dopad tohoto kuchani na realne znecisteni ovzdusi narozdil od cipu a dpf bude zcela marginalni (nestabilni nox se zredukuje v atmosfere pomerne rychle uplne sam, mimo mesto je jeho koncentrace tak mala, ze je zcela neskodny, na krizovatkach ve velkych mestech holt nenecham dite spat v kocarku).
12. 3. 2017 20:35
Re: tak zase je to trochu pomotane...
I když oxidy dusíku samy o sobě nejsou pro člověka tak nebezpečné jako pevné částice, hrají roli v atmosférické chemii a znečištění ovzduší. Koho to zajímá, může si najít, k jakým reakcím dochází (jen v rychlosti napíši, že mají vliv na přízemní ozón nebo kyselé deště).
13. 3. 2017 06:58
Re: tak zase je to trochu pomotane...
... a opet je dobre zminit, ze automobilismus v cr se na jejich tvorbe podili cca 20-ti procenty. pokud bychom treba postavili jeste jeden temelin a misto lokalnich topenist vytapeli elektrinou, s bilanci produkce nox by to poradne zamavalo, selektivni intalace do aut na tom jako obvykle mnoho nezmeni.

problematiku kyselych destu vyznamne zlepsilo zejmena odsireni elektraren a celkove zlepseni spalovacich procesu v prumyslu. automobily uz svym podilem na zlepseni stavu davno prispely, spise nez dalsi utahovani sroubu (drahe s malym efektem) by bylo fajn se zamerit na to, aby realnym emisim vyhovelo kazde provozovane auto (tzn. i ta auta 10+, ktera tu jezdi). v mezidobi nikdo neudelal nic s palenim cehokoliv a jakkoliv v domacnostech, coz je pravdepodobne ten nejvetsi zdroj znecisteni ovzdusi. schvalne se dojdi nadychat do jakekoliv vesnicky v dobe topne sezony ;-).
22. 6. 2020 17:16
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Tady se uvádí 40% pro EU: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/daviz/sector-share-of-nitrogen-oxides-emissions#tab-chart_2

Kromě toho celkové emise jsou určující jen pro část efektů. Budeme-li se bavit o dopadech na lidské zdraví, tak tam je určujícím měřítkem koncentrace ve městech.
Avatar - Hammunasakra
22. 6. 2020 19:38
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Už DRUHÁ RECYKLACE ROKY STARÉHO ČLÁNKU? :yes: :D
12. 3. 2017 21:07
Re: tak zase je to trochu pomotane...
K tomu Sharanu. Já měl 2012 (září) a opravdu ta nádržka mi vydržela přes 25 tisíc km. Prodával jsem ho před rokem se 110 tisíci na hrbu a doléval jsem AdBlue za celou dobu jen 4x. Ještě jsem se pro jistotu podíval do CCSky a je tomu opravdu tak.

Co se týče nenastartování při závadě, tak realita je taková, že při závadě ti to auto dá limit přes 1000 km a teprve když na to kašleš, tak až po ujetí této vzdálenosti nenastartuješ. Není to tak, že při závadě nenastartuješ vůbec. U Sharana se mi rozbilo čerpadlo AdBlue při cca. 8,5 tisíce km a dalo mi to 1500 km na to, abych to začal řešit. U nové Q7 nás navštívila kuna, překousala nějaké kabely od čidel na výfuku, vyřadilo to SCR a auto nám také dalo 1500 km k tomu, abysme to vyřešili. Takže když budeš mít závadu v Chorvatsku, tak v pohodě s tím domů dojedeš do svého servisu.

Co se týče toho, zda je SCR jako celek choulostivý, to nemohu sloužit (samozřejmě může být choulostivější než u kamionů, ale to stále neznamená, že je nedostatečně spolehlivý pro osobní auta). Nicméně nepozoruji ve svém širokém okolí, ani nikde jinde, že by lidé řešili problém s SCR. SCR se objevuje v autech již 6 let a zatím nějaké hromadné závady se moc nedějí. Takže zatím nejsem pesimista.

Samořejmě při nějaké poruše bude SCR předmětem kuchání stejně jako všechny ostatní komponenty, které nejsou přímo nutné k provozu auta (DPF, EGR, atd.) To nijak nezpochybňuji. A nelíbí se mi to také. Já vždy tvrdím, že když chceš jezdit za málo, tak musíš mít na servis. Jenže hodně lidí chce jezdit za málo, proto volí naftu, a chce mít stejně drahou údržbu jako na benzín.

S tvým názorem, že absence redukce NOx nemá vliv na reálné znečištění ovzduší nesouhlasím. Právě ve městech mají oxidy dusíku vliv na přízemní ozón a kyselé deště. Nehledě na to, že když motor nemusí řešit emise dusíku (protože za něj to řeší SCR), tak vyrábí míň sazí a DPF se tolik nezanáší, takže vydrží déle.
13. 3. 2017 06:41
Re: tak zase je to trochu pomotane...
no, otazkou je, jestli ti tam v mezidobi nedolili to adblue automaticky parkrat jeste pri garancce. ja si to schvalne dolivam sam a mam to presne tak, jak pisu. nicmene mohl jsi mit setrivejsi softik, to je klidne mozne, cachry se s tim delaly, to vime ;-).

o limitu pri zavade jsem u vw neslysel, ale muze byt, pak je to jedine dobre. nicmene tys psal, ze je to bezproblemove, a hned u dvou aut se ti to posr@lo (dobre, kuna je previt, to neni chyba systemu). no a to odesle cerpadlo v sharanu, napriklad to je presne to, o cem mluvim, ze se bud bezne stavat a bude se to kuchat.

jak jsem psal, to v autech mam, kuchat to nebudu, kdyz to funguje, obtezuje me to zcela minimalne. nicmene o prinosech toho systemu si myslim sve.
17. 9. 2019 12:59
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Nie každe auto má rovnaku spotrebu Adblue. Cca sa á povedat, že spotreba Adblue je 4-6% spotrebovaného paliva, nafty. Mne píše PC na YETI 2016 4x4 ked nadržku v kufre 7,5 L doplnim po okraj, že prejdem na tom 7500 km. A je to blbosť. Vždy si údaj zapíšem a pravidelná spotreba Adblue mi výchádza 15000 km. No čo už. Nie zle.
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:46
Re: tak zase je to trochu pomotane...
Třeba Mazda má nízký kompresní poměr 14,5/1. Z principu vyrábí méně NOx a potom má tedy menší spotřebu AdBlue.
Naopak Voĺkswageny mají vysoký kompresní poměr a za cenu vyšší hlučnosti mají o litr nižší spotřebu, protože při zvýšení komprese se vyrábí víc NOx a na to je potřeba víc AdBlue, ale vyplatí se to. Na druhou stranu může být menší DPF protože se generuje méně částic.
11. 3. 2017 08:21
AdBlue je velmi ziskovy business naseho pana ministra financ
AdBlue, ktere vyrabi Greenchem a zasobuje jim pul Evropy, je predevsim velmi ziskovy business. Vyrabi se na Slovensku, koncentrat se rozvazi po Evrope a v miste pouziti se redi vodou. Nejvetsi naklad je preprava. Prumernych 35 Kc za litr je srovnatelne s cenou paliva a rozhodne neni adekvatni nakladum na vyrobu. Odhaduji zisk 90%. V Evrope maji atestaci na vyrobu AdBlue dve spolecnosti. Takze asi tak ...
Rozbalit vlákno
2
11. 3. 2017 08:55
Re: AdBlue je velmi ziskovy business naseho pana ministra fi
proto se taky divim, že jim to spousta lidí kupuje :'-( :'-(

proč mít dvě nádržky, když můžeš mít tři, že >:-[] >:-[]
12. 3. 2017 12:52
Re: AdBlue je velmi ziskovy business naseho pana ministra fi
No a co jako? Nové chladivo do klimatizací HFO-1234yf vyrábí prakticky také jen dvě firmy - Honeywell a DuPont.
Mám si snad přestat kupovat nová auta s klimoškou do doby, než přijdou s chladivem CO2?
Jinak AdBlue lze sehnat na tankovacím stojanu i za 7 Kč/l, takže s cenou opravdu není problém. Když si někdo na Shellce koupí 10l kanystr za pětikilo, tak to je spíš problém toho kupujícího a ne AdBlue.
Avatar - Ja Prvni 123
11. 3. 2017 19:18
Zlatej staerj, dobrej, nízkovýkonnej atmosferickej benzin.
Na normální denní ježdění... třeba i velkých vzdáleností.

;-)
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Pepa_007
11. 3. 2017 22:04
Wow
Wow:
V autě je 10 zbytečných věcí navíc. Musím doplňovat nějaké dodatečné smradlavé vodičky. Ujedu je ně xxxx km. Když dojde tak to nejede. Když se ty zbytečný systémy rozbijou tak to taky nejede.
Samý zkratky: SRC, LNT, Green, Blue, Adblue, DPF, ...... , ROH, OPBCH, MDŽ.
Když kapalina dojde, nelze motor natočit. Musím dolít nějakou vodičku která tam ani nemusí být.... .
Stejně to z výfuku smrdí, kouří a vypouští karcinogeny ikdyž to bude splňovat normu EURO 30. :-((((

To co chtěj teď (EURO 6) po dýzlech, tak to splňovala již EURO 4 v roce 2005 u benzínů.

Nikdy nepochopím toho člověka kterej si takový auto kupuje.
Ale to je stejné jako s politikou. Nikdy nepochopím proč volby vyhrávají strany které je vyhrávají. Lidi jsou ve valné většině nepřemýšlející tvorové. Jen dají na to co jim okolí nakuká. Škoda. :-(

8-s 8-s 8-s 8-s 8-s 8-s 8-s
Rozbalit vlákno
1
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:52
Re: Wow
Tebe zmrazili před 100 lety wole ? A teď tě našli v ledovci a rozmrazili ?
Nebo jsi taková socka že se neodvážíš kouknou na nové auto ani na internetu?
Nebo jen trolíš wole?
Kdybys netrolil, věděl bys že od roku 2003 mají diesely DPF a vypuštění částic je na přímovstřikových benzínech, které dostali BPF až předloni.
Kdybys netrolil, tak bys věděl že Euro 6 diesely vypouštějí velmi nízká ovzduší, bylo to vyzkoušeno v reálném provozu certifikovanými autoritami a většina těchto dieselů se vejde do normy, která je 80 jednotek, a některé VW a Mercedesy měly naměřeno pouhých 8 jednotek, tedy hluboko pod tím co generují benzíny.
Tak nebuď iiddioott.
12. 3. 2017 01:03
mocufka
Takové auto s takovým nesmyslem si může koupit jen *...ať žije VW a jejich TDI :no: :no:
Rozbalit vlákno
1
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:53
Re: mocufka
Ty nemáš na žádný nowý auto tak drž máselnici wole.
12. 3. 2017 01:06
vw
To si může koupit jen mamlas.vw
Rozbalit vlákno
1
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:55
Re: vw
Hlášení hlášení: " VIZI je iiddiioott !!!!!!!!!!!!!!!!!
12. 3. 2017 01:08
nafta
Dělají všechno proto aby mohly ty smradlavy traktory prodávat. Nafta mrtvé palivo....
Rozbalit vlákno
1
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:54
Re: nafta
Ty máš mrtwo v makowici wole.
Avatar - žlababa
12. 3. 2017 13:46
Co se stane, když dojde?
Z technických důvodů by se nemuselo stát vůbec nic, motor je plně funkční, jen nesplňuje emise. Realita je ovšem taková, že na základě nařízení Evropské Komise museli výrobci automobilů nastavit řídící jednotku tak, aby se přepla do nouzového režimu, a následně neumožnila nastartovat.
Rozbalit vlákno
0
13. 3. 2017 22:21
zase píše blbosti
Je blbostí, že systém s vypalováním PDF vstřikováním nafty (euro 6) zvyšuje o dva litry spotřebu. Vstřikuje se sice nafta do výfukového zdvihu, ale po vznícení sazí v PDF filtru dochází - při správné teplotě PDF filtru - k samovolnému hoření sazí a vstřikování se vypne. Pokud nemá dostatečnou teplotu, rychle se spalováním ohřeje a opět se vstřikování vypne. PDF systém se vypaluje asi po 400 km, na dálnici při jízdě pod rychlostním limitem vydrží až 1200 km, ale systém automaticky provede vypálení nejpozději po 800 km. Dělá to proto, že mohou odejít tlakové snímače a ŘJ nemá co dodat signál ke spuštění regenerace. Už mám druhé auto s PDF filtrem a regeneraci za jízdy poznám tak, že na neutrál mám zvýšený volnoběh a o facku poklesne výkon. Pokud auto zaparkuji a stále běží regenerace, roztočí se větrák chladiče, to je pro zabránění přehřátí motorového prostoru (požár) vysokou teplotou pláště PDF filtru. Ale na spotřebě nepoznám vůbec nic, těch pár desítek vstřiků navíc je o mililitrech a ne litrech.
Rozbalit vlákno
2
24. 6. 2020 17:11
Re: zase píše blbosti
Taky mi to tak připadá. Spotřeba o 2l/100km vyšší při vypalování po 300km? To tím vypálením jako spálí 6l nafty? To nikoho v redakci takový nesmysl netrkne?
Avatar - LeonST
30. 6. 2020 19:12
Re: zase píše blbosti
Samozřejmě, že je to totální nesmysl. Mám 2.0 TDI s EURO6. Filtr skutečně regeneruje cca jednou za 300 -400 km, mám průměrnou spotřebu 5,1 litru a jezdím velmi svižně (stejný styl s benzínem by znamenal tak 7-9 litrů). Regenerace probíhá cca 15 min., otáčky se zvednou na 1000 a pak klesnou, často i přes probíhající regeneraci dojíždím s palivoměrem začínajícím 4,...
22. 6. 2017 21:30
Záměna doplňovacích otvorů
Chci se zeptat, co se stane, když se omylem natankuje do nádobky na AdBlue nafta?
Díky za odpověď ;-)
Rozbalit vlákno
2
23. 3. 2020 00:06
Re: Záměna doplňovacích otvorů
zamenit to nelze, prumer pistole je jiny, nafta je vetsi nez dira na adblue
Avatar - WinDiesel
22. 6. 2020 16:57
Re: Záměna doplňovacích otvorů
Ty chceš někomu zawařit? :-!
Avatar - .StenLi.
23. 6. 2020 10:18
Pripomenme si Audi/VAG podvod.
Ak by adBlude malo fungovat tak ako to bolo navrhnute, tak v takom Tuaregu/Q7 V6 3.0 TDI by bola spotreba 8l na 1000km a teda 16l nadrz by sa musela doplnat kazdych 2000km. To je neakceptovatelne pre vacsinu uzivatelov. Audi teda podvodne znizilo spotrebu adBlue mimo testovania spotreby a emisii na 1,1l a dolievanie sa posunulo na kazdych 15k. AdBlude ani fungoanie chemie sa nezmenilo, ak auto nevyzaduje dolievat adBlue kazdych 2000km, asi tam nepomaha tak ako by malo..
VAG a aj ine automobilky vynakladaju neskutocne mnozstvo financii na vsemozne komplikovane kazitka prilepene ku stale viac komplikovanym a nespolahlivejsim x turbovym motorom a zatazuju majitelov servisom a dolievanim adblue a pritom staci is vyrazne lacnejsou hybridnou cestou. Smutne.
Rozbalit vlákno
0
7. 9. 2020 07:11
Adblue
Mám nový Fiat Ducato při nájezdu 2300km se mi rozsvítilo adblue kontrolka natankoval jsem 10.75l a po nájezdu 2700km se rozsvítila znova nevím není to malý nájezd na nové auto
Rozbalit vlákno
0