Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Jak se projevuje velikost kol na dynamice auta? Větší nemusejí být lepší!

Odlišná velikost kol vašeho auta buď zvýší maximální jeho rychlost, nebo naopak zlepší časy ve zrychlení. Ale co rychloměr? Nebude ukazovat nesmysly?
Zpět na článek
5. 5. 2017 19:30
5. 5. 2017 19:55
5. 5. 2017 20:11
6. 5. 2017 01:49
5. 5. 2017 23:00
6. 5. 2017 07:29
6. 5. 2017 13:13
6. 5. 2017 13:37
6. 5. 2017 17:44
6. 5. 2017 20:05
6. 5. 2017 21:06
7. 5. 2017 10:01
7. 5. 2017 12:53
6. 5. 2017 17:38
6. 5. 2017 20:57
6. 5. 2017 12:50
6. 5. 2017 23:29
5. 5. 2017 20:11
5. 5. 2017 20:15
5. 5. 2017 20:50
5. 5. 2017 20:59
6. 5. 2017 13:15
5. 5. 2017 21:38
6. 5. 2017 02:01
5. 5. 2017 22:09
5. 5. 2017 22:20
6. 5. 2017 00:51
6. 5. 2017 09:14
6. 5. 2017 11:43
6. 5. 2017 00:44
6. 5. 2017 13:18
5. 5. 2017 22:55
9. 5. 2017 14:00
5. 5. 2017 18:26
Příšerné ovládání teplometu.
Tak z tohoto článku musí bejt tumpachovej snad úplně každej. Spatláno pátý přes devátý.

Nevím, proč v článku o vlivu velikosti kol je obsáhlá a nesrozumitelná pasáž o převodech. Ani se mi nechce rozebírat, co je v ní divně a nepřesně.

Pokud se budeme bavit o kolech na legální bázi, tedy schválené pro provoz daného typu auta a zapsané v TP, tak vnější průměr bude vždy +/- stejný - rozdíl je vždy kompenzován profilovým číslem pneumatiky. Tím bude rychloměr ukazovat vždy v příslušné toleranci. Jiná může být pouze váha, aerodynamický a i valivý odpor a setrvačné hmoty samotného kola.

Už je to tady větší sranda než kdysi v Dikobrazu a všechno s brilantní větnou skladbou a pravopisem. A to každý den.

V ACZ asi hrají nějakou hru. Jinak to není možné, to musí být evidentně soutěž, něco jako chlastací hra. Dusil s Foktem se řežou o první místo hlava nehlava. :-)
Rozbalit vlákno
18
Avatar - Uživatel_5340709
5. 5. 2017 18:40
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Trochu se zastanu Tomáše. To že cíl výrobců a legislativy je, aby byla velikost kola a jeho obvodu při různých rozměrech pneu a disků stejná ví každé malé dítě. Ale faktem je, že alternativní rozměry disků a pneu které míváme v TP nejsou přesné na milimetry. Potom se opravdu stává, že dle TP v normě máme třeba zimáky na 16´ obvodově trochu větší, než třeba letní 17´ky. Tyto rozdíly jsou však minimální, což i v článku píše. /viz. rozdíl 0,1 s/.
I pojednání o setrvačnosti je celkem správné, z čehož vyplývá, že cpát za každou cenu na auto velké těžké 19ty, nebo 20´ky nemusí být efektivní /to vše při dodržení obvodu, respektive profilu pneu/, a pokud k tomu nemáš koně,tak jsi pomalejší, nehledě nato, že mohou výrazně trpět víc závěsy a ložiska.
/existuje i na to malá aplikace, kde přepočteš adekvátní rozměry pneu v rámci změny disků, a ty lepší ukazují míru shody. Někdy je skoro 100%, ale často se procentíky liší/
5. 5. 2017 18:45
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Rozdíly mezi schválenými variantami samozřejmě i když minimální jsou. Rozhodně však auto nebude mít schváleno použítí dle textu varianty 185/60 R14 a 185/60 R15,
Avatar - Uživatel_5340709
5. 5. 2017 18:53
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Však o tom píše jako o pokusu odděleně. Zas takový negramot není. ;-)
5. 5. 2017 19:10
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Tak proč se tedy vůbec v textu autor zabývá rychloměrem, když, jak píšeš, to ví každé malé dítě.
6. 5. 2017 08:50
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Tak on je mozny i dodateny zapis kol, kde se obvod plaste meni radikalne. Treba stanard jsem mel uzovky 235/70 R15 a ted, zcela ofiko a ciste mam dopsany(a jezdim na nich) 31"x10,5 R15. Soucasti TÜV papiru byla i poznamka o nutnosti kontroly rychlomeru. Vsak se na to i prodavaji i upraveny nahony tachometru do spajzek.
5. 5. 2017 19:01
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Pro ilustraci uvedu schválené varianty na jedno auto.
225/50 R17
245/45 R17
245/40 R18
275/35 R18
275/30 R19
Vnější průměry jsou, až na zanedbatelné mikroodchylky, stejné. Menší, než odchylky, které vzniknou opotřebením, tedy při porovnání vnějšího průměru zcela nové vůči již maximálně sjeté pneumatice.
Avatar - Uživatel_5340709
5. 5. 2017 21:45
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Tohle ví každý idiot, jinak když to začneš počítat, tak některé rozměry vůči druhému mají větší odchylky, než sjetí vzorku.
5. 5. 2017 22:07
Re: Příšerné ovládání teplometu.
??? Idiot ?

Vnější obvody zmíněných pneu:
225/50 R17 - 2063 mm
245/45 R17 - 2049 mm
245/40 R18 - 2052 mm
275/35 R18 - 2041 mm
275/30 R19 - 2034 mm

Největší rozdíl je mezi prvním a posledním rozměrem 225/50 R17 versus 275/30 R19, který činí na průměru 9,2 mm. Sjet vzorek o 4,6 mm je úplně normální a je to méně než povolené maximum.
(Když tedy začnu doopravdy počítat.)
Avatar - Hammunasakra
5. 5. 2017 23:50
Re: Příšerné ovládání teplometu.
:yes: :-!
Avatar - Uživatel_5340709
6. 5. 2017 00:12
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Když už se hádáš o milimetry, tak max. hloubka dezénu nových letních pneu je 7-8 mm.
6. 5. 2017 01:44
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Suché konstatování faktu nepovažuji za hádku.

Jen jsem zdokladoval správnost svého tvrzení. Ani jsem nepoužil výrazů "idiot" a "to ví každé malé dítě" a odmítám i výraz "že se hádám o milimetry". Připomínám, že ty jsi zpochybnil můj názor ve 21:45, jinak bych nereagoval.

7 - 8 mm hloubky dezénu se přece dá ojet o 4,6 mm. Takže platí, že rozdíl mezi jednotlivými variantami je menší než rozdíl mezi novou a ojetou pneumatikou stejného rozměru.
Avatar - Uživatel_5340709
6. 5. 2017 08:17
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Ok, reagoval jsem proto, že je trochu zbytečné tolik "solit" Tomáše. Jak fungují rozměry pneu a k tomu disky ví Tomáš stejně dobře jako ty, nebo spousta jiných. Tomáš se občas sekne /ale kdo ne?/, ale jeho články o technice patří ještě k tomu lepšímu, co se tu dá přečíst. Každý má nějakou zkušenost s nějakou oblastí techniky, třeba když řešil svůj problém, potom třeba konkretně o tom, ví o pár procent víc než ten Tomáš, ale psát články takhle napříč automobilovou technikou přece jen vyžaduje umění.
6. 5. 2017 08:57
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Jak pisu vyse, i u ofiko rozmeru mi lita prumer nejvetsi- nejmensi o cca 5cm jinde.
6. 5. 2017 09:08
Re: Příšerné ovládání teplometu.
J@W: Dovolím si nesouhlasit. Aniž bych se chtěl do pana Dusila jakkoliv osobně navážet, musím konstatovat že jeho články o technice naopak patří k tomu horšímu a možná i nejhoršímu co jde najít nejen zde, ale na autoserverech všeobecně. Kromě faktu že většinou vůbec nerozumí konkrétním technickým komponentům v autech které se přesto snaží popisovat, zoufale tápe i v obecných fyzikálních zákonech a souvislostech.

Domnívám se vydávání takových článků je kontraproduktivní a citelně sráží úroveň celého serveru auto.cz.

Jsem přesvědčený že i ostatní čtenáři by uvítali podstatně vyšší fundovanost technických článků a že by zlepšení zvedlo úroveň a následně i návštěvnost serveru. Zajímalo by mě, jaký pohled na to má redakce
6. 5. 2017 10:32
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Pokud pan Dusil ví, jak fungují rozměry pneu a k tomu disky, tak to v textu dost jasně nevyjádřil a uvedené příklady nepoužil šťastně nebo je dostatečně, jako příklad, neokomentoval.
Autor veřejného odborně-populárního textu se občas zmýlit může. Je jen otázka, co si kdo představuje pod pojmem občas.
Není pochyb o tom, že psát články napříč automobilovou technikou vyžaduje umění.

Text může být více či méně pojat laicky, povrchně nebo příliš stroze. Ok. Neměl by ale obsahovat zásadní věcné chyby, fatální omyly robotických překladů z jiného jazyka, technické chyby a i chyby pramenící z neznalosti základních fyzikálních a mechanických principů. Nadpisem otevřené téma by měl v určitém rozsahu správně zpracovat a nepřimíchávat do něj téměř nesouvisející podružná témata, která ani řádně nerozebere a ani nijak neuzavře.

Snažit se snižovat, podle mě vysokou a vzrůstající, četnost omylů a chyb. Příšerné ovládání teplometu pana Fokta mě bude strašit ještě dlouho a je sice úsměvný, ale téměř neomluvitelný příklad toho, co si autor svým přístupem myslí o svých čtenářích. Už jenom tím, že se k evidentním excesům někteří autoři ani nevyjádří třeba v diskuzi. A ne jednou se i zde stalo, že se autor za chybu omluvil a nebo alespoň v textu dodatečně chybu opravil.

Je pravda, že opravit jedno chybné číslo, slovo nebo pravopisnou chybu je jednoduché. V případě článku "Jak se projevuje velikost kol na dynamice auta? Větší nemusejí být lepší!" by to znamenalo prakticky napsat ho celý znovu včetně jiné skladby kapitol, případných důsledků a konečných závěrů, třeba i s porovnáním finančních nákladů.
6. 5. 2017 09:08
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Preco zbytocne silne slova, kopa ludi to nevie....
Avatar - Uživatel_5340709
6. 5. 2017 09:35
Re: Příšerné ovládání teplometu.
Sorry, pokud to vyznělo ostře, viz. výše.
6. 5. 2017 13:05
Re: Příšerné ovládání teplometu.
hele, tady se neni ceho zastavat. kdyby to byl referat zaka sedme tridy zakladky na hodinu fyziky, tak nereknu. ale gil54 ma naprostou pravdu - je to nehorazna slatanina bez jakekoliv pointy. pravopis zhodnotit neumim, sam ho ovladam jen priblizne.
5. 5. 2017 19:28
Peugeot má odchylku 3 km/h
Pouze jedna super poctivá ikona proměřuje 10, to protože klame kam se podíváš. Čmoudi v dízlech si pak libujou jak mají rychlý maslostroj.
Rozbalit vlákno
1
5. 5. 2017 21:27
Re: Peugeot má odchylku 3 km/h
Jsi nemocný člověk.
5. 5. 2017 19:30
GPS
Hodně se povedl ten dvouodstavcový rozbor na téma že větší kolo má vyšší obvodovou rychlost. Fakt jsem se pěkně zasmál (takže souhlas, článek je napsaný naprosto zoufale)

Jinak nechápu, proč rychloměry neukazují automaticky přesnou hodnotu z GPS - aspoň u aut vybavených navigací, kterých není úplně málo. A jen v případě ztráty signálu by ji vzaly z otáček kol, navíc si můžou tuhle hodnotu průběžně podle GPS kalibrovat.
Současný systém mi přijde jak od lovců mamutů
Rozbalit vlákno
16
5. 5. 2017 19:55
Re: GPS
Jj. A také mě zaujala úhlová frekvence. :-)
5. 5. 2017 20:11
Re: GPS
Tak celá ta věta "... Úhlovou frekvenci lze vyjádřit jako podíl otáček kola a celkového převodu násobeného šedesáti...." je dobrá legrace

Docela by mě zajímalo jak se na své články dívá sám pan Dusil. Třeba je na ně pyšný ? 8-s
Avatar - Floyd
6. 5. 2017 01:49
Re: GPS
A jak se na ty články dívá Machala? Je spokojený, nebo se mu taky chce blejt? Mě se teda chtělo hodně zvracet z toho, co zase na Auto.cz vyšlo. Neskutečná žumpa. Článek na úrovni základní školy opět bez jakékoliv tabulky, příkladu atp. Prostě odfláknutá práce pár minut před skončením pracovní doby, jinak to není možné ospravedlnit.

Styďte se!!!
Avatar - twistedTSD
5. 5. 2017 23:00
Re: GPS
Předpokládám, že u GPS na příklad nedosáhneš tak dobré odezvy jako když měříš rychlost přímo.
6. 5. 2017 07:29
Re: GPS
Hele stačilo by chtít. Možných řešení je více a všechna v podstatě můžou být jen softwarová a tedy i velmi levná. Rychlost systému GPS je podle mě zcela dostačující, ale i kdyby nebyla není problém brát údaj o rychlosti nadále z otáček kol (případně vhodné hnací hřídele v převodech) ale tuhle rychlost občas automaticky překalibrovat pomocí GPS
6. 5. 2017 13:13
Re: GPS
ono je to slozitejsi. gps je nespolehlive, kalibrace pomoci gps na nejakem delsim useku jizdy muze byt zatizena znacnou chybou diky pripadnemu protaceni kol (zejmena treba v zime na lede by ti pak gps zkalibrovala rychlomer tak, ze bys v pripade nasledneho neprotaceni kol jel treba dvakrat rychleji nez ukazuje rychlomer az do pristi kalibrace ;-) ). ja se osobne domnivam, ze soucasne reseni je zcela vyhovujici a dostatecne.
6. 5. 2017 13:37
Re: GPS
Je hlavně jednoduché. Ale ta představa, že mi ve 130 může auto ukazovat 147 a je to v pořádku, mi zrovna radost nedělá (i když tak špatně na tom snad dnes auta nejsou, když jsou tedy řádně udržovaná). Satelitní navigace je pak tak nespolehlivá, že se s její pomocí navádí letadla na přistání. ;-) Automatická kalibrace by se musela udělat šikovně a asi to nikomu nestojí za námahu. Tak mě napadá, když dnes kdejaké auto má radar, jak dobrý údaj by se z něj dal vytáhnout.
6. 5. 2017 17:44
Re: GPS
... policejni uprava pro kazde auto :-) znas rychlost nejen svou, ale i vsech ostatnich aut v okoli... jinak velka letadla manevruji uplne jinak nez auta (relativne pomale zmeny smeru i rychlosti na ohromnych vzdalenostech) a v principu veci se nenachazeji v mistech s vysokym rusenim signalu (zkus si nejdy gpsku v ulicich new yorku, o tunelech nemluve). take trefit runway na +- 2 metry je uplne v pohode, zatimco u aut je tohle uz vlastne rozmer minivozu.
6. 5. 2017 20:05
Re: GPS
Úplně v pohodě to není. Dá to celkem práci dosáhnout daných výkonů s velkou mírou jistoty. "Enroute" jsou povolené odchylky (horizontální; vertikální se bere z tlaku vzduchu) v kilometrech. I při přiblížení se bavíme o více než půl kilometru na obě strany (dá se jít až na +-185 metrů, to však normálně vyžaduje speciální vybavení, trénink a povolení). U GLS je pak lokální korekce signálu (vertikální se blízko u země bere z radiového výškoměru). Ale máš pravdu, že ani nad letištěm při přistání situace zdaleka neodpovídá modernímu velkoměstu. Ani v údolí v Alpách to není tak špatné. Tam není takový problém výhled, jako co se stane, když to najednou přestane fungovat. Zastavit jaksi není možnost. :-)

Není to však neřešitelný problém.
6. 5. 2017 21:06
Re: GPS
jak pises; je to jednoduche ;-). ... ba ne, samozrejme, ze to neni uplna prca, ale tady se take dostavame do zcela jineho sveta - neco si muzes dovolit nasadit do letadla za miliony eur s neco jineho do spotrebaku oholenych na kost. fakt je, ze elektrobika rizena sw v milionech kopii je ve finale levna a i diky tomu mame dnes v autech navigace, atd.
7. 5. 2017 10:01
Re: GPS
A přesto jsou ty specifikace takhle benevolentní. V letadle, kde nemáš kolem sebe budovy. Jsme zvyklí na to, že jsou navigace celkem přesné, takže to většinou lidi překvapí.
7. 5. 2017 12:53
Re: GPS
kdyz jsem na skole studoval mobilni site (kodovani a prenos signalu, atd.) ziskal jsem k temto technologiim celkove ohromny respekt (ze to vubec funguje a ono to funguje naprosto uzasne). Tehdy jsem si myslel, ze rychlosti prenosu na urovni 3G siti jsou technologicky pravdepodobne strop toho, co se da realne do eteru poslat. LTE mi naprosto vyrazilo dech.
6. 5. 2017 17:38
Re: GPS
kuny: rozpoznat protáčení kol umí elektronika v autech naprosto běžně a zcela spolehlivě už nejmíň dvacet let
6. 5. 2017 20:57
Re: GPS
... o to ale preci nejde. jde o to, co bys realne ziskal tim, kdybys nejakym pomerbe slozitym algoritmem a dodatecnou informaci (napr. gps) neustale kalibroval rychlomer - ja mam pocit, ze soucasne pouzity system (merici de facto rychlost otaceni kol) je zcela vyhovujici a zaroven jedniduchy.
6. 5. 2017 12:50
Re: GPS
U čistě GPS je spíš problém v tom, že by museli předělat specifikaci přesnosti. U GPS musíš pracovat se statistikou, intervaly spolehlivosti. Museli by se nějak poprat s tunely, podzemními garážemi atp. V EU by pak samozřejmě šlo o Galileo, respektive by se daly využít všechny dostupné systémy.

Automatická kalibrace by možná šla beze změn. Tam mě napadá v první řadě konzistentnost, jak vyřešíš rozjezd (potenciálně výměna kol, výrazná změna zatížení atp.). Minimálně by mohli toleranci zmenšit. 10 % + 4 km/h je v dnešní době špatný vtip. Tolik snad není potřeba pro odchylky dané pneumatikami.
6. 5. 2017 23:29
Re: GPS
Ta tolerancia vyzera ako "spatny vtip" , na strane druhej si nepatam auto, kde bola rozdiel medzi tacho a gps viac ako 5km pri dialnicnej 130...
5. 5. 2017 20:11
Kola
Hloupější článek jsem dlouho nečetl, resp. přestal jsem číst u "většina aut má povolené různé průměry pneumatik". Většina aut, resp. všechna auta mají naopak povolené stejné průměry pneumatik a na rychloměr průměr disku fakt vliv nemá.
Rozbalit vlákno
0
5. 5. 2017 20:15
průměr kol
Pro autora článku -15" 195/65 mají průměr 634,5 mm a 16" 205/55 mají průměr 631,9 mm. Tudíž je převod do pomala, ne do rychla. Rozdíl není ani jedno procento - rozdíl na rychloměru bude 300km/h za hodinu (15") a 298,8km/h (16"). Ne výsledné zrychlení nemá vliv - větší vliv bude mít přilnavost, jiný způsob akcelerace atd.

Zkuste si trochu nastudovat techniku, než začnete psát ...........
Rozbalit vlákno
10
Avatar - michal.t
5. 5. 2017 20:45
Re: průměr kol
No to mě taky dojalo, jak došli v tom článku k té změně poloměru kola…

Nicméně - jedinou skutečně rozhodující veličinou, která má na celkový převod jednoznačný vliv, je výška osy otáčení kola nad vozovkou. Tento „jízdní poloměr“ kola je ovlivněn i zatížením pneumatiky ("deformace gumy") a skutečné výsledky pro R15 a R16 tak mohou být zas trošku jiné, než uvádíš.
5. 5. 2017 20:52
Re: průměr kol
A na to si prišiel ako? Chceš tvrdiť, že stlačená pneumatika má iný obvod ako nestlačená? A že predná pneumatika, pretože je váhou motora stlačená viac, tak sa pri jazde točí rýchlejšie ako zadná? >:D
Avatar - michal.t
5. 5. 2017 21:17
Re: průměr kol
Ano, přesně to chci říct - že obvod není pro výsledný převod důležitý. Dobrým příkladem je třeba obvod pásu u buldozeru – ten taky není důležitý, rozhodující zůstává pouze ta výška osy kola uvnitř pásu nad zemí. A pneumatika dole „rozpláclá“ o vozovku se chová úplně stejně jako ten pás (akorát je na rozdíl od pásu rozpláclá a „rovná“ pouze dole, nahoře zůstává kulatá).

Takže opravdu ano - více zatížená a více "rozpláclá" pneu se při jízdě točí opravdu vyššími otáčkami. Však na tomto principu rozdílných otáček vyhodnocuje řada aut únik vzduchu z pneu.
6. 5. 2017 11:02
Re: průměr kol
Jj, dík, keď si to takto vysvetlil, je mi to jasnejšie. :yes: Predtým by som sa o to skoro hádal. ;-)
5. 5. 2017 20:53
Re: průměr kol
Ano, zatížení je důležité a výrobce s tím počítá, když předepisuje pro plně naložené vozidlo vyšší tlak, než pro vozidlo zatížené pod 50%. Že to jelita, která neumí číst, nerespektují není problémem výrobce.
5. 5. 2017 21:01
Re: průměr kol
A aký vplyv má zaťaženie na celkový prevod?
5. 5. 2017 21:03
Re: průměr kol
I když souhlasím že valivý poloměr pneu závisí na její deformaci tak jsem přesvědčený, že primárním důvodem pro zvýšení tlaku při větší zátěži je omezení té deformace kvůli opotřebení pneu a zmenšení valivého odporu
5. 5. 2017 21:14
Re: průměr kol
Nie iba kvôli opotrebeniu, ale aj kvôli priečnej stabilite a náväzne jazdným vlastnostiam a bezpečnosti. Čo sa týka dynamiky, spomenutej už v titulku "článku", vplyv bude nulový. Alebo nie?
5. 5. 2017 21:24
Re: průměr kol
Jasně že ano, jednoduše řečeno změnou tlaku se udržuje deformaci pneu v určitém optimálním rozmerzí a má to vliv na jízdní vlastnosti, opotřebení, odpory atd ...

Při nízkém tlaku se zmenší valivý poloměr, ale zase zvedne odpor valení
Avatar - O5kar
5. 5. 2017 22:59
Re: průměr kol
Na kolech se 195/65x15 mi ukazuje GPS rozdíl oproti tacho 3 km/hod.. Na kolech 205/55x16 je rozdíl 4 km/hod, který skáče při vysoké rychlosti mezi 4 - 3 km/hod. Měřeno a porovnáváno až do rychlosti 212 km/ hod.
5. 5. 2017 20:39
Nikdo nemůže být tak hloupý,
aby napsal takovýto článek. Natož redaktor motoristické "Nejlepší jízdy na webu". Jde o jasnou provokaci, která má spustit lavinu příspěvků. Jiné vysvětlení není možné!
Rozbalit vlákno
4
5. 5. 2017 20:53
Re: Nikdo nemůže být tak hloupý,
Nepodceňuj Dusila... :-!
5. 5. 2017 21:04
Re: Nikdo nemůže být tak hloupý,
Taky se obávám že se elloco mýlí, a to hluboce
5. 5. 2017 21:36
Re: Nikdo nemůže být tak hloupý,
V tom prípade ten článok splnil účel ;-)
Avatar - Floyd
6. 5. 2017 01:56
Re: Nikdo nemůže být tak hloupý,
>:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
5. 5. 2017 20:50
hm...
Vzhledem k tomu, že nelze dosáhnout naprosto stejných průměrů kol při řadě velikostí šířek po 10 mm a profilového čísla o 5%, je nutné se smířit s tím, že se akcelerace a údaje rychloměru budou o fous lišit. Co se týká akcelerace, platí, že každých 20 kg rotačních hmotností se rovná 100 kg zvýšení hmotnosti auta. Tedy velké průměry disků znamenají zvyšování hmotnosti celého kola, jelikož pneumatika je proti ráfku velmi lehká a čím je větší průměr disků, tím je pneumatika lehčí díky nížšímu profilovému číslu.

Osobní názor - velké průměry ráfků a relativně štíhlé ramena připomínají kola žebřiňáku, nic krásného na tom nevidím. Kromě toho nízké profilové číslo hrozí proražením pneumatiky a poškození ráfku při vjetí do hlubšího výmolu, kterých je na našich silnicích na rozdávání. Tudíž považuji rozměr pro auto velikosti Octavie 16" za optimální na léto a 15" na sněhovou zimu s nízkými teplotami, kdy je na silnici hodně zmrazků.
Rozbalit vlákno
12
5. 5. 2017 20:59
Re: hm...
Máš na tvrzení že "...každých 20 kg rotačních hmotností se rovná 100 kg zvýšení hmotnosti auta..." i nějaké rozumné argumenty ?
5. 5. 2017 21:02
Re: hm...
Vyššie komentuje tiež jednu zaujímavú teóriu.
6. 5. 2017 13:15
Re: hm...
Ve smyslu pruzneho zrychleni nebo akcelerace. Ja jsem nekde dokonce celt, ze 0.5kg na kole je 10kg v kabine. No pokud mas motor s turbem, nebo vysokym krouticim momentem, tak ten negativni vplyv na zrychleni az takovy neni.
5. 5. 2017 21:38
Re: hm...
Mnoho let jezdím jen 18 a 19", nikdy jsem pneumatiku neprorazil ani disk neohnul. Jako žebřiňák mi to taky nepřijde. Krom toho zapomínáš na to, že rozměry kol pod 17" jsou často zapovězeny kvůli brzdám, přes které se menší kolo nevejde.
Avatar - Floyd
6. 5. 2017 02:01
Re: hm...
Tak to já takový štěstí neměl. V zimě jsem udělal jednu sedmnáctku a teď zjara jednu o rok/palec větší. A v obou případech s tím šel do kopru i disk. Ani nevíte jak moc mě to mrzelo a bolelo u srdce (i v peněžence) :-( :-( :-(
Avatar - michal.t
5. 5. 2017 22:09
Re: hm...
Ještě tak chování ekvivalentní 40 kg zátěží by vycházelo u 20 kg kola, pokud by celá jeho hmotnost byla soustředěná na obvodu. Těch 100 kg je trochu mimo.
6. 5. 2017 00:51
Re: hm...
Navíc pojem "rotační hmotnost" se mi z fyzikálního pohledu moc nelíbí. Ekvivalentem pro hmotnost při rotačním pohybu je moment setrvačnosti... jen názvosloví, ale když už pana autora peskujeme za nízkou úroveň, tak ať jsme přesní :-)
6. 5. 2017 09:14
Re: hm...
Jenže samotný moment setrvačnosti v tomhle případě nevyjadřuje celkový vliv. Promítá se do něj i "prostá" hmotnost těch rotačních dílů které spolu s rotací urychluješ i lineárně
6. 5. 2017 00:44
Re: hm...
Souhlasím. Je to (možná) odhad, možná někde zaměřený, ale rozhodně nemůže platit paušálně. On totiž kromě rozložení hmotnosti po průřezu kola hraje roli i charakter jeho zrychlování. Tady už nestačí vysvětlení ve smyslu "z nuly na sto".
6. 5. 2017 13:18
Re: hm...
Vidis a americky raper, ktery nevychodil ani zakladku potrebuje min 20" kola.
Ano cim vetsi disk, tim uzsi pneu, takze by mohla byt lehci, ale uzsi v praxi znamena i sirsi, takze ta hmotnost je vicemene stejna. A jak se zvetsuje odpor sirsi pneu, tak se zhorsuje i odpor vetsich kol proudicim vzduchem kolem paprsku.
Avatar - O5kar
5. 5. 2017 22:52
Název článku je opravdu zmatený. Velikost kola!
Co je to vlastně velikost kola? Je to jeho průměr, nebo šířka pneumatiky? Proč tam není napsáno, jak se projevuje průměr kola na dynamice auta? Prostě výrobce předepisuje alternativní rozměry pneumatik k alternativnímu rozměru disku kola. Průměr kola je ve většině případů téměř shodný, ale mění se průměr disku, který má vazbu na profilové číslo pneumatiky. S tím pochopitelně souvisí šíře disku kola s vazbou na zális disku (ET). Jak tady vysvětluje řada diskutujících.

Jinak u pneumatiky se udávají 3 rozměry: je to průměr, potom statický a dynamický průměr (nebo poloměr) kola. Dynamický poloměr se mění v důsledku obvodové rychlosti a potom je důsledkem zátěže při brzdění.

Absolutní většina moderních aut má elektronický rychloměr, který bere impulzy ze snímačů ABS na kolech, snímá otáčky kola, přepočtené na obvod předepsaného rozměru kola. Klasický bowdenový náhon vzal za své. Nebo je snímač na převodovce. GPS je pochopitelně zase něco jiného.

Chování rozměru pneumatik je velmi dobře viditelné při závodech ef jedniček či (NASCAR) na zpomalených záběrech.
Rozbalit vlákno
0
5. 5. 2017 22:55
Ach Boze
Jen jsem to preletl, ale hned jsem si rikal, co to ctu za kravinu, o Boze! Jsem si tajne myslel, ze otestujou auto s ruznymi prumery kol(male odchylky). Napriklad na vyhlazeni odchylky tachometru, mereni realne spotreby a zrychleni s pneu napr. 55/60/65 atd. To sliboval titulek. A.. houno, mily soude. Uhlova frekvence prej... Tak jindy >:D
Rozbalit vlákno
0
6. 5. 2017 00:30
Prumer disku, sirka a profil pneu
Autor článku jaksi opoměl zmínit, že pokud některá auta dovolují montáž alternatívních velikostí kol, tak těžko najdete různý průměr disku se stejnou šířkou a profilem (aspect ratio) pneu. Taková kombinace by ovlivnila valivý poloměr (rolling radius) kol/pneu a tím i údaj rychloměru. Čím větší valivý poloměr, tím menší počet otáček kola na stejnou vzdálenost a tím nižší údaj rychloměru. K udržení správných údajů rychloměru je třeba zachovat stejný nebo velmi blízký valivý poloměr pneu kombinacemi jako 215/60R16, 215/55R17 nebo 215/50R18 a podobně.
Rozbalit vlákno
7
Avatar - Barry Lyndon
6. 5. 2017 11:46
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
to právě vůbec není pravda. Např. na Yetiho můžete dát 215/60 R16 i 205/55 R16, což je rozdíl brutální, zvlášť budou-li ty první nové a ty druhé ojeté. Jsou to skoro 5 cm na průměru kola.
6. 5. 2017 12:12
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
215/60 R16 má průměr 664,4 mm
205/55 R16 má průměr 631,9 mm

Těch tvých skoro 5 cm je ve skutečnosti 3,25 cm. :-)
Avatar - Barry Lyndon
6. 5. 2017 13:20
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
no tak něco přes 4 cm, což je skoro 5 :-) (ještě je pořeba vzít v potaz nové/ojeté a jak "na krev" lze ty menší ojet)
6. 5. 2017 14:41
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
No, tak něco přes tři, ne přes čtyři. ;-) Rozdíl musíš pojmout u stejného stavu. ojet jdou obě a nakombinovat to můžeš tak i tak.
Avatar - O5kar
6. 5. 2017 20:39
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
To máte špatně opsané: Schválené pneu na Škoda YETI jsou o rozměrech letní: 215/60 R16 a 225/50 R17 zimní: 205/55 R16a 205/50 R17
Avatar - Barry Lyndon
7. 5. 2017 00:07
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
to je reakce na mě? Napřed napíšeš, že to mám špatně a pak to zopakuješ? Nechápu...
Avatar - O5kar
7. 5. 2017 21:22
Re: Prumer disku, sirka a profil pneu
Přečti to ještě jednou ty píšeš 215/60 R16 i 205/55 R16. A potom co tam píši já.
Avatar - Barry Lyndon
6. 5. 2017 11:40
článek nehodnotím, ale není to úplně nezajímavé téma
Vždycky jsem si říkal, jestli má třeba Octavia Scout jiné převody (stálý převod) než Octavia 4x4, když má větší kola (ne ráfky, ale kola), stejně tak třeba Kodiaq a Kodiaq Scout. Má nebo nemá? Ví to někdo?
Co ukazuje tachometr někomu, kdo si dá na Yetiho kola z Octavie musí být taky zajímavé (byť nelegální tam ta minikolečka myslím taky nejsou).
Rozbalit vlákno
0
Avatar - flyboyeda
6. 5. 2017 14:34
Nejlepší je dát na litrovou fábii 18 kola
dát tam plno poliček, kredenc, nálepky, blikátka, toje panečku Tuning >:D >:D >:D
Rozbalit vlákno
0
Avatar - O5kar
6. 5. 2017 20:44
Škoda to na svých stránkách vysvětluje takto:
S příchodem emisní normy EURO6 byly ve ŠKODA AUTO a.s. zavedené takzvané „Tyre Cluster“, které určují, jaké pneumatiky mohou být na konkrétním vozidle použity. Podle základní a příplatkové výbavy bude v technickém průkazu vozidla (TP) ve VERZI konkrétního vozidla zapsaný Tyre Cluster, který určuje použití alternativních rozměrů pneumatik a disků. Prosím věnujte pozornost následujícím tabulkám pro jednotlivé modely a Tyre Cluster, které určují, jaké alternativní rozměry pneumatik a disků budou zapsané pro dané vozidlo v TP. Po vyrobení vozidla nebude možné Tyre Cluster změnit, tedy na vozidlo nebude možné použít jiný rozměr pneumatik a disků kromě těch, které jsou uvedeny v TP vozidla či v COC dokumentu.

Příklad: Octavia Ambition 1.6 TDI 81 kW (110 k) 5°MP, se sériovými disky 16" bude mít přidělený Tyre Cluster A61. V TP vozidla budou zapsané pneumatiky: 195/65 R15, 205/55 R16, 205/50 R17 M+S. To znamená, že na vozidlo není možné použít pneumatiky 225/45 R17 nebo 225/40 R18. Jiný Tyre Cluster - A62 by byl přidělený při objednání 17"/18" disků přímo z výroby. V takovémto případě by byly v TP vozidla či v COC dokumentu zapsané pneumatiky 195/65 R15, 205/55 R16, 225/45 R17, 225/40 R18, 205/50 R17 M+S.

U vozidel objednávaných z výroby se danným kolům údajně přizpůsobují pružiny pérování a tlumiče. Ale o tom se tady už psalo.
Rozbalit vlákno
0
9. 5. 2017 14:00
Průměr kol
Vážená redakce , pošlete vašeho pana redaktora znovu do školy technického směru .
Plete všechno dohromady rozměry ráfků ale zapomíná na obvodové průměry,které jsou rozhodující a při porovnání zrychlení nemůžete chtít od šírší pneumatiky stejný valivý odpor, Moment setrvačnosti záleží také na hmotnosti toho kola . Né nadarmo se volbě pneumatik v závodním světě říká černá magie. Je tam hodně proměnných . A jinak některé automobilky používají i změnu rozměru pneu - obvodového průměru ke změně celkového převodového poměru , je to levnější než dělat jiná kola do převodovky.
Rozbalit vlákno
0