Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Zaměstnanci slovenského VW vstoupili do časově neomezené stávky

Zaměstnanci slovenského závodu německé automobilky Volkswagen vstoupili do časově neomezené stávky za vyšší mzdy.
Zpět na článek
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 11:25
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Hm, stále ale makajú za tretinovú odmenu s vyššou produktivitou práce ako majú závody v DE. Nehovoriac o tom, že vyrábajú prevažne SUV na ktorých má celý koncern najvyššie marže. A ak vychádzaš z toho čo odprezentovala ich hovorkyňa, tak vedz že v tom priemere uviedla tzv. superhrubú mzdu a je to priemer včetne top managerov, takže realita na páse bude úplne niekde inde.
Avatar - Emel
20. 6. 2017 11:41
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
On taky nikdo za mrzký peníz nepracuje...
20. 6. 2017 11:21
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Jenže on nikdo nikde nebude pracovat za mrzký peníz. Přestěhují se ještě východněji, kde za pár let nastane ta samá situace. Lidé prostě když uvidí ty miliardové zisky a západní luxus, budou chtít víc. Tak se firma znovu přestěhuje? Spousta firem se přestěhovala do Číny a Indie a teď se diví, že i ten Ind a Číňan chce skoro evropské peníze.
20. 6. 2017 11:57
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Mají taky stejnou úroveň nájmů, služeb, odvodů jako v DE? To je naprosto nesrovnatelné. Buďme rádi, že investoři stále považují ČR a SR za výbornou kombinaci z hlediska poměru cena/výkon/kvalita.
Evoluční kroky jsou pochopitelné a každý s nimi může počítat, revoluční jsou ničemné. O odborářích si myslím své a svůj názor na tu verbeš nezměním.
20. 6. 2017 16:58
Re: Bomba vo VW Bratislava!!!
Dam ti odpoved z prvej ruky. Robil som tam 5 rokov. Zacal som ako agenturny, pretoze vw nebral priamo do kmenoveho stavu. Ako agenturny som bol 2 a pol roka s platom nejakych 730 €. Prec som pol roka. Moja cista mzda po 5-tych rokoch byvala okolo 870 €. Robil som na linke SUV. V nepretrzitej prevacke. Vikendy, sviatky, staly kolotoc denna, ranna, nocna a potom trocha volna. Raz do mesiaca si mozes naplanovat vikend s rodinou. Mesacny priemer po piatich rokoch vratane 13 a 14 platu so vsetkymi bonusmy som mal 1 014 € v cistom. pracovne tempo bolo take, ze som nemal cas si ani nos vysmrkat, ale mal som smolu na zaradenie. Nie vsetky prace su take.
20. 6. 2017 14:39
Platy aneb spise manipulace s lidskym minenim
Je hezke cist v clanku, ze:
"Průměrný měsíční plat ve slovenském Volkswagenu bez zahrnutí platů managementu a po započítání příspěvků a bonusů činí 1800 eur (47.160 korun)"

Zajimave by bylo spise vedet, kolik je skutecny plat u pasu. Ten bude asi tak polovicni, jak se zde v diskuzi uz objevilo. Takze zadna vyhra.

Nakonec tedy tech cca 2000E je vlastne jen takova manipulace s lidmi, hra na zavist, aby ostatni soucitili se zamestnavatelem, ze plati tak super. Ono delat za 700-1000E nekde u pasu nebude asi zadna vyhra. To mi pripomina clanky o pokladnich s pamperskama, aby obchodnik vice vydelal. Chapu, ze je potreba pokryt ztraty a vydaje na emisni skandal v USA a EU, ale za to ten u pasu samozrejme nemuze. Ten v dobach obr zisku nedostaval takove premie jako ti nahore.

Plat by se nemel jen odvijet od prumeru v dane zemi, ale rozhodne by take mel zohlednit zisk zamestnavatele. Na nem maji podil vsichni i ty u pasu. Zajimave by bylo tedy porovnat jak se ten Slovak a Nemec podileji na zisku koncernu. Verim tomu, ze ten Slovak ne nem ma vetsi podil, ale vyrazne vetsi penize dostane Nemec s jeste silnejsimi odbory a to se vyplati >:D
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 12:56
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
[odkaz]

Ani ja ani odbory nežiadajú porovnateľné mzdy ako majú porovnateľní pracovníci v DE. O odboroch všeobecne si zrejme myslíme rovnaké, ale títo pod vedením Smolinského sú trošku inde ako celý náš OZ Kovo a podobní darmožráči. Mne osobne by to mohlo byť úplne jedno. Mňa nikto nezamestnáva, naopak.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 12:45
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
A práve pre pos.atých obdobne ako Ty zmýšľajúcich zamestnancov sú platy vo veľkých podnikoch nižšie, ako by mohli byť. Takéto plané vyhrážky šíria samotní zamestnávatelia. Ale zavrieť závod takejto veľkosti, s takou vysokou produktivitou práce nie je len tak, VW Bratislava nie je žiadna montovaná skladačka, kde sa lepia plošné spoje a ktorá sa len tak rozoberie a postaví inde.
Skrátka u nás nie je tradícia silných odborov a ak sa ich prostredníctvom výnimočne zamestnanci niečoho domáhajú, pomaly sa to považuje za nepatričné, to sa predsa nerobí, to je až drzé. Pýtam sa potom, načo sú odbory? Konečne ide o odbory, ktoré robia to, za čo sú platené, nie ako Kórejcami podplatení akožeodborári v Kii (či Samsungu), kde zamestnanci zarábajú o polovicu menej, ako vo VW a oni sú spokojní. Na západe sú silné odbory pravidlom a firmy sú na to zvyknuté.
Naviac Smolinského Moderné odbory si to načasovali výborne, je konjuktúra, ekonomike sa darí, VW má rekordné predaje aj príjmy, v automotive je brutálny nedostatok ľudí a automobilky zvážajú ľudí hromadne zo Srbska. Jaguar musí preplácať ľudí a osobne poznám ľudí z Peugeotu, ktorým Jaguar dal o 50% vyšší plat, aby tam prestúpili. Naviac VW nabieha na nový Touareg a jeho sesterské modely Porsche, Bentley a Lamborghini, ktorých pridaná hodnota je rádovo inde, než C3 v trnavskom Peugeote.
Takže ich požiadavky nemôže zamestnávateľ ako doteraz odbíjať poukazom na krízu, teraz je tá najlepšia doba, aby zamestnanci dosiahli lepšie platy.

Môj odhad je, že VW pustí 10%.
20. 6. 2017 12:44
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Vo VW som nejaký čas bol, niečo odrobil a dosť ľudí tam poznám. Zarábajú všetci lepšie ako ľudia na obdobných pozíciách inde na Slovensku.
Chyba je v tvojom pohľade na vec - nedá sa porovnávať zárobky vo VW Bratislava s tými vo VW v Nemecku, ale so zárobkami v iných firmách na Slovensku. Ak chceš konfrontovať slovenské platy s nemeckými, nemôžeš to vzťahovať na jednu firmu - najmä ak dáva platy nad bežný štandard.
20. 6. 2017 12:43
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
nebyt 40 let hruzovlady komunistu, mame prijem jako v rakousku
20. 6. 2017 11:14
..vstoupili do časově neomezené stávky za vyšší mzdy.
Držím palce bratia! :yes: :yes:
20. 6. 2017 10:57
Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Odborom stále nedochádza, že VW je na Slovensku najmä kvôli lacnej pracovnej sile. Jakmile prekročia hranicu, kedy sa Nemcom oplatí výrobu presťahovať, tak to proste spravia. A potom sa odborári a najmä zamestnanci môžu začať sťažovať, že majú nízke príjmy...
Avatar - iudex
20. 6. 2017 13:16
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Presne tak, OZ KOVO a podobní zamestnávateľmi sponzorovaní kváziodborári len pokazili meno odborárom a spreneverili sa tomu, na čo vlastne existujú (viď nedávna kauza, keď sa prevalilo, že najväčší dar dostalo OZ KOVO od Samsungu). Moderné odbory vo VW sa jasne snažia vymedziť voči starým odborom a preto pôjdu za svojím. Ako som písal, tipujem, že aspoň 10% vybojujú.
Avatar - Emel
20. 6. 2017 11:51
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Hateři budou hatovat, odboráři stávkovat... s tím nic nenaděláš.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 13:11
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Presne tak. Výroba Cayennu nie je balenie ceruziek, ktoré zabalí hocijaký Cigán s 3 ľudovými a závod VW nie je žiadna narýchlo zbúchaná búda, ktorú dáš dole a postavíš zajtra v Rumunsku. VW investoval také ohromné peniaze do Bratislavy, že presun takéhoto kolosu niekam na východ a zaúčanie nových tisícov zamestnancov by bola ekonomická samovražda. To im pre 180 eur na zamestnanca mesačne za to nestojí.
21. 6. 2017 07:46
lidi jsou hloupí ...
Uvědomte si , že někde to začít musí lidi mají nárok na vyšší plat a to že na Slovensku ve VW mají nad průměr a že by jim to mělo stačit je blbost , kdyby nikdo nic nechtěl tak nemáme NIC a tam kde mají pod průměr budou mít alespoň důvod chtít více a úplná tragédie je když někdo těm lidem v těch automobilkách ten vyšší plat závidí , ať zvednou svou línou * a jdou tam dělat , ať se přestěhují za práci , ale to ne naše kořeny to nedovolí jsme totiž líní na změny...
Avatar - iudex
20. 6. 2017 16:44
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Tak ma z toho omylu vyveď. Daj argumenty, prečo je také ľahké zavrieť 26 rokov budovanú fabriku s najmodernejšou technológiou a hodiť za hlavu 26 rokov investovania do zamestnancov, prepustiť tisícky vyškolených a kvalifikovaných zamestnancov, zaplatiť im miliardové odstupné a začať niekde na zelenej lúke v Rumunsku. Povedz mi, kde by sa medzičasom vyrábali Touaregy, Bentaygy, Cayenny a či by zákazníci čakali na svoje autá o povedzme pol roka dlhšie, kým by to VW zaplátalo. A to všetko kvôli 200 eurám mesačne na zamestnanca.
20. 6. 2017 14:32
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
A vieš pracovne zistiť aké sú priemerné platy office zamestnancov vo WV, PSA, KIA a čo ponúkol Jaguár?

Počul som o chalanoch z Kie ktorý dostali ponuku z Jaguáru s trojnásobným platom....
20. 6. 2017 13:55
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Pri páse nemá nikto 2000.
Rečičky o 1700 priemer bez manažmentu si môže každý otestovať a nastúpiť tam. Dajú vám trojku triedu a ca 700 €. S nadčasmi to s biedou vytiahnete na 1000.
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 13:13
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
Dobre fungujúce odbory hlavne vedia o stave financií danej firmy skoro toľko čo topmanagement, takže vedia kedy sa firme nedarí a nie je odiaľ pridať, ale aj vedia kedy firma dobre zarába a preto žiadajú pridať priamo tým, ktorí sa na tom úspechu priamo podieľajú.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 13:05
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
Nepadá, to, že odbory niečo požadujú ešte neznamená, že to aj vybojujú, je to klasická handlovačka, odbory pýtajú 16%, VW ponúkol 8, stretnú sa niekde medzi. Ja tipujem 10%, teda pri aktuálnom priemere 1804 eur by to po zvýšení bolo 1980 eur, teda stále pod 2000.
P.S. A ešte jedna vec sa zabúda: tie sumy sa týkajú kmeňových zamestnancov, ale automobilky veľkú časť práce outsourcujú cez personálne agentúry a títo agentúrni zamestnanci o takýchto priemeroch môžu len snívať. Mám pred sebou zmluvu jedného nastupujúceho roboša v automobilke PSA a je tam suma 697 eur brutto mesačne.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 12:50
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Ide o štandardnú hrubú mzdu (všetkých zamestnancov s výnimkou menežmentu) a tá tam skutočne je v priemere 1804 eur mesačne.
Edit: to bolo pre wakantanku.
20. 6. 2017 21:14
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Správaš sa rovnako ako všetci tí splašenci čo broja proti elektromobilom. Nič sa nedeje bez rozmyslu a zo dňa na deň. Zhoršujúce sa ukazovatele môžu viesť k postupnému utlmovaniu výroby, a jej presúvaniu inam. Ako VW v Bratislave vyrástol, tak sa zase môže stratiť. Koľko je tam toho, čo sa nedá rozobrať a odviezť? A koľko toho, čo sa nedá predať?
Áno, v globále VW investoval do bratislavského závodu relatívne veľké peniaze - ktoré mu nepochybne permanentne tečú nazad, resp. už zarobil nepomerne viac ako investoval (a viac ako sú oficiálne čísla). Takže ak stratégom vyjde, že v nasledujúcich piatich alebo desiatich rokoch ich rastúce mzdy a iné náklady stiahnu o viac peňazí ako zhltne rozšírenie niektorej ich lacnejšej fabriky, budú všetky argumenty bezcenné. Tých kádrov vo VW Bratislava nie je toľko, aby to materskú firmu nejak zvlášť poznačilo. Koľko z tých ľudí, čo za 26 rokov vychovali, tam ešte je? Väčšina sú nekvalifikovaní roboši, ktorých vyškolia za pár týždňov. Je to len jedna obyčajná fabrika, nič viac. Kvapka v mori.

200,-€ mesačne na zamestnanca. Na jeden rok. 200 x 12 x 12300 = 29,5 milióna € za rok. Musíš rátať viac, pretože so zvýšením platov sa zvýšia aj odvody, hrubá mzda nie sú jediné náklady firmy na zamestnancov. A čo ďalšie roky? S jedlom rastie chuť, odbory rozhodne budú pýtať stále viac. Mali by si dávať pozor, aby sa nedostali na príliš tenký ľad. Firmy veľmi nerady kresajú naplánované zisky.
20. 6. 2017 15:46
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
Áno to bola hrôza. Tí, čo proti komunistom bojovali a trčali z davu, boli na muške. Ale dav, tisíce a milióny pracujúcich žili relatívne dobre. Mnohí lepšie ako dnes. Preto často počuť hlasy v zmysle "zlatí komunisti", a v určitom ohľade to proste platí.
Nová doba priniesla veľa zmien. Životná úroveň je celkovo lepšia, ale v obrovských číslach sa zväčšila priepasť medzi najchudobnejšou a najbohatšou vrstvou. Ver, že v Čechách aj na Slovensku je veľa ľudí, ktorí žijú oveľa chudobnejšie a úbohejší život ako za komunistov. A nemyslím tým alkoholikov a flákačov, ktorí dobrovoľne žijú ako bezdomovci.
Napriek všetkým číslam, štatistikám, porovnania a sťažnostiam stále patríme medzi šťastnejšiu menšinu tejto planéty, máme čo jesť, máme kde bývať a môžme žiť relatívne bez strachu.
20. 6. 2017 12:49
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
A ty si niečo z tej "hrôzovlády" aj zažil, keď sa o to opieraš?
20. 6. 2017 11:25
2x více (po přidání minimálně o 9%)
Tak již berou v SRN 2x více než na Slovensku.

VW k nám šel kvůli levné pracovní síle - ale ta již u nás není.

Levná pracovní síla je podle mě do 52 000 Kč, do 2000 €, a tato hranice nyní padá.
20. 6. 2017 13:03
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Akurat si tymto prispevkom ukazal aky si malicky a zakomplexovany. Ak si myslis, ze vyrobca, co nalial miliardy do novych tovarni a zaucil si zamestnancov na vyrobu najdrahsich a tym padom aj na kvalitu najdolezitejsich modelov len tak zdvihne kotvy a pojde na ukrajinu ci do rumunska tak si na velkom omyle. Ani taky velky vyrobca ako VW si to nemoze dovolit. A keby si si pozrel v cislach o co ide tak by si pochopil ze o nic velke nejde, skor tam je probelm nejakeho zakomplexovaneho blbca ako ty, ktory si postavil hlavu, ze vydrbe s odbormi.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 12:57
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Práveže u nás tradícia štrajkov vôbec nie je, toto je prvý štrajk nielen v rámci slovenského VW, ale v rámci celého automotive vôbec. Je ale pravdou, že závod VW je na tom zďaleka najlepšie a štrajkovať by mali skôr v Kii či Peugeote. Pár dní dozadu som robil pracovne rešerš miezd v slovenskom automotive a priemerná hrubá mzda pracovníkov mimo menežmentu je u nás takáto (za r. 2016):
VW: 1804 eur,
PSA: 1395 eur,
Kia: 1288 eur.
Jaguar pri vstupe avizoval priemer 1255 eur, ale realita je taká, že musel hodne pridať a všetci, ktorí tam nastúpili (aktuálne má do 200 zamestnancov) a odišli z iných automobiliek, dostali podstatne viac, od 20 do 50% navrch. Takže keď sa Jaguar rozbehne, bude ten priemer atakovať VW.
21. 6. 2017 22:03
Re: Trochu faktov
toto je komentar uverejneni na stranke odborov vw:

Som smutny z niektorych diskusii ku zavadzajucim clankom o sucasnom boji za lepsie prijmy vo VW BA. Pozrite ja sam som pritom nikdy nebol v odboroch, a uznam aj ze 80% co som ich v roznych firmach
zazil boli skor zaprdene,zbytocne a zkorumpovane, ale tu NEJDE vobec o odbory a ich politicky vyznam.
-
Tu ide hlavne o ten PRINCIP, ci si ludia na SVK makajuci aspon tak tazko ako na zapade,ci si ZASLUZIA
TROCHU LEPSIE PRIJMY a DOSTOJNEJSI ZIVOT za dlhodobo nizkonakladovu SPICKOVU KVALITU svojej PRACE.
-
A ide zial aj o to ze ani tak neodporuje nejaky VW-Vorstand ale naopak skor vela samotnych Slovakov rovesnikov kolegom z VWBA asi nedopraju, KOLKO je tu u nas OCHOTNYCH POSLUHOVACOV a zbabelych zavistlivcov co jednoducho nedopraju inym ak maju ini ludia ODVAHU zariskovat a vypytat si viac.
-
Ak sused ma kozu a ja nie , tak nie ze ja budem mudrejsie pracovat aby som zohnal lepisu kozu (a manzelke dve nove kozy) , to radsej zavidim a nedoprajem a poslem od Barona Wolfensteina drabov na suseda nech mu tu kozu zhabu, alebo nech mu ta koza hoci zdochne.. Toto je ten smutny princip zavisti priemerneho Slovaka.
-
A teraz fakty !!! Aby sa v nasich mediach nedristali propagandisticke nezmysly ako tam v tom inom skutocne idiotickom clanku tvrdiacom ze "nástupný plat má Volkswagen lepší v Bratislave ako v Nemecku" a tvrdiac ze to tak je lebo GRAFY pritom 679,- nie je v ziadnom vesmire ani v ziadnej teorii viac nez 2037,-
(ja viem ze toho Adama tam na to demagogicke prdenie prehovorili ale v skutocnej firme by za taketo nezmysly v reportoch letel do hodiny na ulicu aj so struhatkom aj so salkou na kavu).

ZAKLADNY NASTUPNY PLAT VW pre robosa = 2037,- € / mesiac = 24 444,- € / rok

a hned aj kompletny prehlad

NASTUPNY PLAT za rok --> ermittelt für ausgewählte VW Berufe:

Praktikant: 973 €/mesiac = 11 676 € / rok
Arbeiter (Robotnik vo vyrobe) : 25 0000 € / rok
Serviceberater: 59 000 € / rok
systemanalytiker: 67 000 € / rok
Projektingenieur: 68 000 € / rok
Teamleiter: 71 000 € / rok
Projekt teamleiter: 79 000 € / rok
Technischer Leiter: 82.000 € / rok
Projektmanager: 86 000 € / rok
Unterabteilungsleiter: 85 000 € / rok
Market Manager: 88 000 € / rok
IT-Projektmanager: 95 000 € / rok
Fachabteilung-Leiter: 100 000 € / rok
-
LENZE (!!!) toto este nie je zdaleka vsetko , k tomu si este pripocitajte daleko viac pevnych prijmov nejakeho toho Hansa, Dietricha, Jürgena, Klausa a Wolframa.

Plus

Konzernbonus: min 3500,- az 7500,- € za rok pre vsetkych aj tarifnych zamestnancov (!)

Plus

LOV (Leistungsbonus) Tarif: ca.100 € / mesiac

Plus

Überstunden bis zu max 1.300 € (priklad za 40 nadcasovych hodin/ mesiac)

Plus

Dovolenkove pevne dodatocne prilepsenie ku platu ca.50 EUR / na Den krat max. 18 dovolenkovych
dni asi 900,- € za rok (u starsich kalkuluju az po 30 dni)

Plus

Tzv "Pendler-pauschale" - tu ide v principe o navratenie pracovnikovi az 4500 € za rok od danoveho uradu na konci roku alebo priamo od firmy rovno mesacne znizenim dane na vyplatnej paske (to ze ako tie peniaze dostanete, to si zvolite vy sami) . Lebo ak jazdite 5 krat do tyzdna do roboty po cely rok minimalne 16 km a maximalne 200 km denne (pri 200 km to je potom aj 8000,- € vratene od danoveho uradu za rok) = a teraz pozor ,je uplne jedno ci jazdis vlakom, autom, lietadlom, elektrickou, autobusom, vetronom, ci motorkou alebo na slonovi, na oslikovi alebo sa denne do roboty nechas poslat hoci potrubnou postou.

Zdroje: Danovy urad BRD, www.volkswagenag.com, www.glassdoor.de, www.gehaltsvergleich.com
-
A ak sa zaujimame o realny obraz tak ozaj velmi dobre teda zvazme tie trestuhodne dristy o nejakych
LEPSICH PODMIENKACH pre Slovakov v VWBA

Mam dojem ze tu casto po tych diskusiach (hlavne tam o tych nastupnych platoch) skor casto kuvikaju iba ti uboho ponizeni poskokovia a zbabelci co inym zavidia ze niekto ma nebodaj i odvahu BOJOVAT za lepsie podmienky, zbebelcovi to vadi lebo sam vie ze nikdy nebude mat odvahu zabojovat o lepsie podmienky a tak iba sluzi panovi, hned sa mi vybavi deformacia z celej historie Slovenska poddanych, ti odvazni a statocni boli vyvrazdeni zhnili vo vazeni alebo boli vynhani a dalej preziliiba ponizeni zbabelci a nevladni a z tych je ta dnesna masa ludi co si navzajom zavidia a vymyslaju NEZMYSLY len aby nedopriali svojmu rovesnikovi alebo znamemu co i len milimeter lepsi zivot nez ma on sam, toje trapne ubohe.
-

Suma sumarum:

Zivotne naklady na zakladne veci dennej potreby
-Energie
-Doprava
-Pohonne hmoty
-Mäso
-Voda
-Mlieko
-Chlieb
-Ovocie
-Zelenina
-Nabytok
atd v NEMECKU su v drvivej väcsine bud iba velmi malo drahsie (max o 25 %) alebo väcsinou dokonca LACNEJSIE nez ako na SVK (!!!). Ale napriek tomu efektivita vyrobnych a distribucno logistickych nakladov
na produkciu brands produktov ako su co ja viem Porsche SUV, Audi , VW SUV, atd je celkovo aj s ostatnymi zohladnenymi nakladmi v odhadnutej sume ,a teraz sa podrzme VYHODNEJSIA pre VW koncern az o
750 % !!! Slovami o sedemsto pätdesiat percent priaznivejsia ak skladaju auta v VWBA nez keby to dali do hociakeho NEM mesta (hoci aj vo vychodnom NEM tam je ale mizeria odbornych sil a nevola pracovat na vysoke kvalitativne standardy)
-
O nezmysloch ze to len tak lary fary mozulahko preniest do madarov, Ciech ci Polska ci Rumusnka som uz hovoril inde. Ale skus zaviest procesy a vysokokvalitne vystupne vyrobky pri najvyssich standardoch "just in time" stresu a ak si mysis ze nabehnes uz za co ja viem dva roky na vysoko kvalitnu, casovo dodacimi lehotami spolahlivu a s nizkymi nakladmi kompletnu vyrobu Luxus limuzin vyhodnejsiu nez na SVK tak sa budeme trhat smiechom este az do nedele...
-
A neboj sa toto vie velmidobre , prave v dnesnych casoch poskodene ho VW imageu aj cely Vorstand. Tym tych par centov co pridaju VWBA ludom nevadi.. Ti iba chladnokrvne vyuzivaju to ako sa samotni Slovaci sami medzi sebou nicia , zbabelou zavistou...
21. 6. 2017 11:02
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Další teoretik, co si myslí, že se továrny vyrábějíci auta s celým tím řetězcem lidí, subdodavatelů a logistikou postaví za víkend někde v tramtárii. Tiskovou mluvčí přikrášlený plat je sice fajn, ale být to tak reálně, tak asi slováci nelezou do ČR a za nižšími platy.
Avatar - JDM
21. 6. 2017 09:39
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Ty kecy jak je to všechno v de drahý mám rád, oni tam Maj tak šíleně drahý bydlení že si prumernej Němec může dovolit kupovat nový auta... Chudáci.. Oni tady ty továrny staví z dobrý vůle aby nám dali práci a my neuměli hlady žejo?
Avatar - iudex
21. 6. 2017 09:39
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Bol by som zvedavý, ako sa bude tváriť vedenie VW, ak pri týždňovom výpadku výroby stratia na tržbách viac, ako by ich stáli zvýšené mzdy podľa požiadaviek odborov Roboš príde denne o 75 eur, závod denne o 6,3 milióna eur. Kto to vydrží dlhšie? Uvidíme.
Avatar - iudex
21. 6. 2017 09:31
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Ja som čítal, že odbory žiadajú 16% a VW ponúka aktuálne 8,7% za rok a pol (tuším 4,3% tento rok a 4,4% na budúci). Mzdové náklady na zvýšenie miezd podľa požiadaviek odborov sú 44,3 milióna eur ročne. Denné tržby VW sú 6,3 milióna. Tržby nie sú zisk samozrejme, ale aspoň to ukazuje kontext, v ktorom sa pohybuje VW a keď bude štrajk trvať týždeň, tak VW príde o tie isté peniaze, ktoré nechce dať na mzdy. A opakujem, je isté, že odbory nedosiahnu to, čo chcú a bude to niečo medzi (podľa mňa bližšie k ponuke VW, tipujem tých 10%), teda pre VW to bude ešte menej peňazí.
A osobne myslím, že toto je posledný štrajk na dlhé obdobie do budúcna. Smolinský a jeho odbory si potrebuje vybojovať pozíciu a ak to dosiahne, bude z toho nadlho žiť a žiadny štrajk na budúci rok nebude.
Ad postupný presun: ja súhlasím, že by to nebolo štýlom: dnes zatvárame, zajtra sme v Rumunsku. Ale ten presun nemôže byť nejak plynulý, lebo VW BA vyrába iba dve skupiny áut, ktoré sú technicky príbuzné a teda výrobne previazané: veľké SUV a mini trojičky, teda si to viem predstaviť iba v dvoch fázach, skupinovo. Up & co. by asi bol ten menší problém, ale Cayenne a spol. je už dosť veľká vec.
21. 6. 2017 09:10
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Nie že by si nemal v niektorých veciach pravdu, ale tvoj pohľad je trochu krátkozraký. Ako tu už niekto napísal, najväčším problémom nemusí byť primárne objem nárastu miezd, ale napríklad rýchlosť tohto rastu - odborári chcú 16% za rok, VW ponúka zaokrúhlene tuším 9% za dva roky. Čiže odbory chcú de facto takmer štvornásobok toho, čo sa ponúka - nečudujem sa, že to vo VW považujú za nehoráznosť.
A že presun výroby potrvá dlho - nečítal si poriadne, čo som písal. Nezvykne sa to robiť tak, že zbalia fabriku, naložia na vlaky a odvezú. Robia to pomaly - nový model sa nám viac vyplatí robiť trebárs v Albánsku (príklad), tak začneme polovicu produkcie pomaly robiť tam. Keď sa to zabehne, presunieme tam celú výrobu a pridáme ďalší model, ktorého predchodca vo VW Bratislava skončí bez náhrady. V priebehu pár 2-3 rokov môže ísť VW na pol kapacity a o 5 rokov môžeš mať prázdne haly bez toho, aby to Volkswagen nejak významne ovplyvnilo.
Avatar - iudex
21. 6. 2017 08:23
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Tvoje argumenty beriem, v celkovom súčte to zvýšenie nie sú malé peniaze. Ale rozmeň si to na počet vyrobených áut ročne, zisk na jedno auto a zrazu sme niekde úplne inde. Tiež ber do úvahy, aké by boli náklady na komplet presun a tiež to, kam by sa VW mohol presťahovať. Späť do Nemecka to nemá ekonomicky zmysel (ani kdekoľvek na západ, kde je vyššia mzda, než u nás), takže pripadá do úvahy len východ. A z ohľadom na voľný pohyb tovaru, žiadne clá a ostatné výhody Únie to môže byť len EU, takže nejaké Albánsko a pod. neprichádza do úvahy. Kto tu zostáva? V zásade len Bulharsko a Rumunsko. Pritom ako tu už niekto písal, rast miezd v Rumunsku je dosť prudký a VW by si muselo dobre spočítať, či by o pár rokov neboli v Rumunsku na tom obdobne, ako na Slovensku. A zohnať v Rumunsku zrazu 12000 (!) zamestnancov nebude rozhodne len tak, ak ich aj nejako zoženie, zaškolí a po dlhých mesiacoch začne výroba, musí sa rátať s problémami s kvalitou a inými vecami, ktoré nová fabrika musí prekonať. Kým sa dosiahne kvalitatívny štandard ako v Bratislave, to potrvá dlho. A zákazníci, čo kupujú Cayenne, majú trošku vyššie požiadavky na kvalitu, ako pri Pole. Takže nie, dám ruku do ohňa za to, že ani splnenie mzdových požiadaviek odborárov v plnom rozsahu (čo sa nikdy nestane) by neprinútilo VW odísť zo Slovenska, notabene nie zvýšenie mzdy o 200 eur.
Avatar - Beefcake
20. 6. 2017 23:34
Kompromis
Imho dohoda bude na 3 roky po cca 4% (napr. roky po sebe 4,5%, 4%, 3.5%) , spolu 12%. Kompromis.
A drahsie gastrace :-)
Podstatne je, co povie centrala a ta samozrejme skrta/la vo velkom, musi platit renty managerom (ze ano:) ) a nenazranym Americanom ich emisne bolacky.
20. 6. 2017 20:15
Re: Bomba vo VW Bratislava!!!
Samozrejme. Ja som len vyjadril obavu, aby to neprehnali.
Mimochodom, niekto to už prehnal a vo VW ohlásil bombu!!!!
20. 6. 2017 20:08
Re: Bomba vo VW Bratislava!!!
Dole si dostal odpoveď. 700 majú agentúrny. ako kmeňový bol s odmenami takmer na 1400 v hrubom a to bol bežný robotník. Keď berieš, že je tam mnoho kontrolných pozícii a majstrov, tak tých 1800 nebude taký úlet.
20. 6. 2017 20:02
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Nejak sa mi nechce veriť, že by mal kmeňový zamestnanec v BA o 20% menej ako nástup v JLR bez prémii a smenových príplatkov. Agentúrnych neriešim.
20. 6. 2017 19:57
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
S ohľadom na to, že odial dovážaju robošov do BA, tak asi má väčší ako aktuálne využívaný potenciál. A s narastajúcou mzdou sa zvyšuje vzdialenosť, ktorú sú ľudia ochotný cestovať.
Avatar - iudex
20. 6. 2017 16:49
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
No a má ten závod v Gyori potenciál prevziať výrobu kompletne odlišných vozidiel? Má ten závod (resp. región) potenciál zabezpečiť ďalšie tisíce kvalifikovaných robošov?
Avatar - iudex
20. 6. 2017 16:38
Re: Platy aneb spise manipulace s lidskym minenim
Ad predposledná veta: samozrejme, že dobrovoľne nie. A na to sú tu tie odbory, aby to pre zamestnancov vydupali.
20. 6. 2017 16:01
Re: Platy aneb spise manipulace s lidskym minenim
"Ono delat za 700-1000E nekde u pasu nebude asi zadna vyhra." - je to ešte z tých lepších platov, na Slovensku sa bežne zarába podstatne menej.

" za to ten u pasu samozrejme nemuze. Ten v dobach obr zisku nedostaval takove premie jako ti nahore." - ale tiež nemal na tom zisku taký podiel ako tí hore. Robil, čo mu prikázali. Vpodstate "tí hore" zaistili väčší odbyt, produktivitu, atď... Ten pri páse prispel prácou, ktorou by prispel tak či tak, na to ostatné osobný vplyv veľmi nemá.

"Verim tomu, ze ten Slovak ne nem ma vetsi podil, ale vyrazne vetsi penize dostane Nemec s jeste silnejsimi odbory a to se vyplati" - pozri sa na to z druhej strany - máš úspešnú firmu, na zvýšenie zisku spravíš montážnu firmu trebárs v Argentíne. Jej zásluhou zvýšiš zisky o 100%. Česká fabrika si podrží svoju úroveň. Chceš povedať, že by si robošom z Argentíny dal niekoľkonásobné odmeny voči tým, čo by si vyplácal doma? Že by si im dal sumy niekoľkokrát prevyšujúce ich plat? Nebuď smiešny.
20. 6. 2017 15:36
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Ja som v inej, o dosť menšej, ale na slovenské pomery nie celkom malej fabrike (cca 1000 ľudí) a pri páse nemajú ľudia ani tých 700 v hrubom. Začína sa ešte o kus nižšie, tabuľkovo na nejakých 540, ak sa nemýlim.
20. 6. 2017 15:32
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Hádaš zle. ;-)
20. 6. 2017 14:55
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
V hrubom.
Čo neveríte vyskúšajte uvidíte.
20. 6. 2017 14:25
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
primo popravy v padesátých letech ne, ala pamatuju, jak bracha Pavla Wonky prisel k nam domu, ze mu komunisti zabili ve vezeni brachu.
tata byl jeden z prvních, kdo ze to dozvedel...
20. 6. 2017 14:24
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Hádam, že 700 v čistom. S tým, že človek čo ide z inej automobilky na trojke nezačína.
20. 6. 2017 14:21
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
Problem nie je len 9% alebo 16%. Ale doba prímeria kde odborári chcú podpísať dohodu len na rok.
20. 6. 2017 14:14
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
VAG postupne presúva domáci Seat zo Španielska kôli silným odborom, ale to sa nám nemôže stať. No nasmial by som sa keby sa to stalo.
VW ponúkol 9% na 18 mesiacov. To nie je málo. Odbory chcú 16, ale podpis zmluvy len na 12 mesiac a to je myslím hlavný problém. Pri 16% ročnom raste by sme sa rýchlo dotiahli na niektoré západne krajiny. No a k tej vyššej pridanej hodnote. Audi vyrába v Gyory čo tiež nie sú low cost auta a ľudia tam pracujú v hrubom o 500 lacnejšie. A tý ľudia čo kalkulujú budúce náklady automobilky toto vedia. Vybavenie sa dá preslnuť, postaviť treba len haly.
20. 6. 2017 14:05
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Však preto je to tam to "by"...
Tých 700-1000 je reálnych, a stále je to o dosť viac ako pri ostatných pásoch nášho krásneho Slovenska...
20. 6. 2017 13:55
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Všade sa uvádza, že to je mzda bez managementu, len ty si našiel, že to je mzda s TOP managementom. Rad by som videl zdroj tejto (dez)informácie.
Ďalšia blbosť je super hrubá mzda. Viem za koľko sa naberajú ľudia do JLR pri NR, to by BA musela robiť za tie iste prachy a tak to proste nefunguje. VAG výrazne preplácal ľudí z PSA v TT. Ano tých 1800 nie je základ, sú tam okrem montovne aj iné pozície ako proces, kvalita.. A je to so všetkými príplatkami a odmenami, ale určite to nie je cena práce.
20. 6. 2017 13:42
Re: 2x více (po přidání minimálně o 9%)
To je tá tragédia - roboši z agentúry za pár eur... Tam je najväčšia chyba, nie v súčasných platoch VW...
20. 6. 2017 13:41
Re: Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
Neslintaj, za 2000 by si k pásu šiel aj ty. Zase odrobiť si svojich 8 hodín a s pokojom v duši ísť domov a nemať stres, to je dnes vítaný scenár. Za 2000 by som sa k tomu pásu pokojne postavil. A nebola by to posledná možnosť. koľko ľudí sa môže pochváliť, že majú dva litre a nie sú to lekári, inžinieri , obchodníci a vyššie funkcie...
20. 6. 2017 13:37
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Môj odhad je, že pustí viac. ;-)
V niečom máš pravdu, ale jak som písal vyššie, nie je možné budovať mzdovú politiku voči zahraničiu na ukazovateľoch jednej firmy. A nie je to práca pre manažérov firiem a odbory, je to práca pre politikov.
A zavrieť závod tejto veľkosti - aby si raz nebol prekvapený, aké je to jednoduché. Väčšie fabriky pošli. Čo sa dá odmontovať, to sa odvezie, zbytok sa predá. Devíza sú vzdelaní ľudia, tí ešte majú cenu, ale tiež to má hranice. Všetko je proste o peniazoch.
20. 6. 2017 13:28
Tak snad se mezi uprchlíky v Libii
šíří zpráva, že se na Slovensku u pásu dává 2000€ a ještě nejsou lidi.
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 13:20
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Tak ono je to hlavne tým, že OZ KOVO a v nich spojené odbory fungujú furt ako za socializmu, kedy maximum čo dokázali vydobiť pre zamestnancov je nejaký poukaz za pár EUR v odborárskej ubytovni. O tom aké platy majú odborárski papaláši ani nehovorím. Defacto ich berú za nič, len nechápem že toľko ľudí je ochotných sa im na ne skladať mesiac čo mesiac.
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 13:14
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
O.k. moja chyba, asi som zle počul, alebo počul to čo som chcel počuť. :-)
Avatar - iudex
20. 6. 2017 13:13
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Nie, nedávno som s ním čítal rozhovor. A tvrdili to aj ďalšie zdroje, ktoré som nedávno zisťoval, vrátane samotného VW. Ide o klasickú hrubú mzdu.
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 13:06
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
A nevravel pred časom Smolinský že je to superhrubá mzda? Ak nie tak beriem späť.
20. 6. 2017 12:48
Re: trochu zatlačiť a makať
Však oni si to odrobia. Pridajú im 10-15 ks áut na smenu (podľa toho, ako dlho budú stávkovať), sklopia uši a vyrobia to aj s prebytkom.
Ja len čumím, že najprv čítame správy, aké štedré odmeny VW nadeľuje a zakrátko naopak, VW nám dáva málo a chceme viac...
20. 6. 2017 12:39
trochu zatlačiť a makať
Občasný tlak treba vytvoriť, inak by manažment využíval pasivitu zamestnancov. Každý zamestnávateľ ide tak dole ako sa dá, je to logické. Argumentovať nemeckými platmi je úplná blbosť, o ktorej škoda hovoriť. Platy vo vw sú slušné aj na pásoch v rámci sk/cz.
20. 6. 2017 19:58
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
No a výroba iného typu. Každá generácia si vyžaduje preškolenie. Nepoviem keby mali prejsť z aut na lode. Ale miešanie typov v jednom závode je po svete bežné
20. 6. 2017 14:18
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Audi vyrába o 60 km ďalej o 500 na hlavu lacnejšie. Ale jasne Audi je taky low cost a prečo by VAG riešil 8 miliónoví mesačný rozdiel na mzdách, keď to môže ešte jednorázovo navýšiť o ďalší milión. Skus si vytiahnuť hlavu z piesku a pozrieť sa, že neexistuje len Rumunsko.
20. 6. 2017 14:00
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Navyše ponuka VW bola férová. Kde inde dostane radový robotník pridané 9% ? Bol by som zvedavý ako sa by ty s úvermi tvárili keby VW vydržal ten štrajk nejakú dobu a následne by im krátil mzdu o neodpracované dni.
20. 6. 2017 15:38
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
Veľký omyl.
Avatar - wakantanka
20. 6. 2017 12:52
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
:yes: :yes: :yes:
20. 6. 2017 12:40
Re: Už od radosti nevedia, čo by chceli...
je to prumer bez managementu, nechapes ani napsany text
tedy bioroboti + mistri, to mi na mistni prumer zas tak malo neprijde
jak jsi prisel na to, ze jde o superhrubou mzdu??