Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Trabant 1.1 (1988-1991): Jak chtěl být Trabant čtyřtaktem a nevyšlo mu to

Trabant poháněl na konci 80. let čtyřdobý motor Volkswagen, lehce se změnila karoserie, radikálněji interiér a podvozek. Politické změny jej ale definitivně pohřbily.
Zpět na článek
6. 12. 2017 19:21
6. 12. 2017 19:35
6. 12. 2017 20:48
6. 12. 2017 23:39
7. 12. 2017 00:53
6. 12. 2017 19:21
Parametry
30kW pri kompresi 9,5? To se mi nejak nezda, vzdyt stopetky mely vic a jezdily na Special...nesnizili pro vychod tu kompresi?

Jinak ten litr chtela koupit i Skodovka do Favorita... Pak se zjistilo, ze archaicke OHV v porovnani s VW nebylo az tak archaicke a radeji se pristoupilo k modernizaci rady 130.
Rozbalit vlákno
0
6. 12. 2017 19:35
Neskoro
Krása Trabanta bola v jednoduchosti. Proste, čím starší, tým lepší. Veľa sa o tom nevie, ale každé vylepšenie bolo dosiahnuté za úsporu niečoho iného. Najlepšie Trabanty boli podľa mňa v období po roku 1973, kedy dostal nové a účinnejšie kúrenie. Ďalšie vylepšenie kúrenia v roku 1976 (prídavný výmenník) už nebolo také účinné. Zastavať moderný motor a prednú nápravu do historického vozidla bolo bláznovstvo. Nakoniec, na toto doplatil aj nesmrteľný chrobák, ktorý v modeli 1302 a 1303 dostal vpredu modernú prednú nápravu a novú prístrojovú dosku. Napriek väčšiemu kufru to už nebol ten starý jednoduchý chrobák, a preto ho nikto nechcel. Výrobca sa s hanbou vrátil k modelu z roku 1968, ktorý považujem za najlepší ročník chrobáka ( v literatúre sa uvádza aj ročník 1967).
Rozbalit vlákno
0
6. 12. 2017 20:48
řazení
"Řadicí páka se však přemístila konečně na podlahu".

Měl jsem Trabanta i Wartburga. Samotné umístění řadící páky nebyl žádný problém. Naopak nechápu na současných autech, proč mám dávat ruku tak daleko od volantu. I když přiznávám, že nechápu, proč se obtěžovat v přibližovacím prostředku s řazením a nenechat řadit už dnes odladěný automat.

Co ale byl problém, zejména na Wartburgu, byla nepřesnost řazení. Řazení bylo gumové.
Rozbalit vlákno
2
Avatar - narona
6. 12. 2017 23:39
Re: řazení
moje slova, řazení u trabanta je podle mě lepší i než průměrný automat...
Avatar - vabis
7. 12. 2017 00:53
Re: řazení
vidite a cast americkych vozu nebo nas s-klasse spojily obe vyhody, automat + pod volantem :yes: manual na podlaze vychazi jeste z konstrukce aut, ktera byla v dobe, kdy svetla byla jeste venku z kastle, lide to tak maji proste 100 let zakorenene ;-\ >:D
Avatar - KubikCv
6. 12. 2017 20:52
Už nebudu rejpat..jen malinko
Bubny vzadu bylo třeba měnit...změnily se štíty kvůli rozteči 4x98mm.Přední náprava měla podobné uchycení jako dvoutaktní (vlaštovka) ale byla uchycena i v plošinkách pod předními blinkry,dostala navíc stabilizátor.Zesíleny byly nejen A sloupky,ale i horní uložení tlumičů v podbězích.Změnila se motorová stěna kvůli uprostřed umístěnému vodnímu topení, změnila se táhla stěračů,kvůli umístění motorku ke spolujezdci,změnu doznalo i řízení. Změnilo se umístění vzpěry přední kapoty. Přední kapota byla upravená nejen kvůli motoru,ale i kvůli sání topení. V profilu nad zadním oknem se objevily otvory pro lepší cirkulaci vzduchu. 4taktní kübelwagen se vyrobil už v roce 1984-85 (hlava děravá nepamatuju si to přesně) a narozdíl od původních Trampů/Kübelwagenů byl skelet vyztužen trubkovým rámem, který u Trampu vypadal docela cool >:D Není pravda,že vzadu byly jen kotevní úchyty pásů...z linky sjížděly i vozy s pásy vzadu.První předsérie se lišila i vyřezaným nápisem Trabant na přední masce (viz. Trabant 1.1 kübel v August Horch Muzeu) měla jiný přístrojový štít s krycím plexi podobným polu 86c. Nultá série se také lišila ručně vyrobeným kastlíkem topení.
Jak už jsem psal pod minulý článek...v obchodu s Trabanty z Turecka byla i česká stopa....
Od roku 88/89 se unifikovaly formy na plechové výlisky podlahy a zadního čela,takže i dvoutaktní Trabanty měly vzadu přípravu pro nádrž (pod podlahou), vlečné oko na výztuze zadní části podlahy a v zadním čele obdélníkové otvory pro montáž plastových zpětných světlometů pro Trabant 1.1. Do té doby dvoutaktní Trabanty neměly vzadu vlečné oko a tažné lano se podle výrobce uchycovalo uprostřed v uložení listového pera.

A ryze subjektivní názor...koncernu VW se povedl výstavní tunel...v době kdy bylo jasné že východní blok padne ještě utržil peníze za licenční výrobu motorů a po rozpadu NDR využil výrobní kamacity Moselu na výrobu Pola 86c (které se vyrábělo na lince souběžně s Trabantem 1.1) a následně tuto továrnu odkoupil :-)

a dost informací o produkci 1.1 i se statistikou "žijících" 4taktů najdete zde [odkaz]
Rozbalit vlákno
1
7. 12. 2017 11:53
Re: Už nebudu rejpat..jen malinko
Zajímavé, další pěkný popis a test je třebas zde: [odkaz]
Jednoho Polotrabanta jsem potkával, bylo to vcelku kuriózní vozidlo, Trabi bez modrého kouře...
Avatar - beibej
6. 12. 2017 20:52
mr.ky mediální
UŽ MĚ TY VYJÍŽDĚJÍCÍ REKLAMY SER0U!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:no: :no: :no: :no: :no: :no: :no: :no:
STRČTE SI JE DO PR.ELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozbalit vlákno
0
Avatar - KANKUNEN
6. 12. 2017 21:22
Auto.cz a Trabant
Obojí se rovná svojí kvalitou.
Rozbalit vlákno
11
6. 12. 2017 22:48
Re: Auto.cz a Trabant
Trabantom nejazdíš, tak prečo Auto.cz čítaš?
Avatar - Ada je zase tady
6. 12. 2017 23:19
Re: Auto.cz a Trabant
Traboš bylo geniálně postavené auto pro tehdejší dobu. Ke všemu byl přístup, všechno se dalo udělat doma, v nouzi u chodníku. Popraskané, nebo proděravené duroplastové díly z městského provozu se daly snadno opravit zalaminováním poškozeného místa (zespodu) a překytováním. GO motoru (výměnným způsobem) stála cca 1400Kčs a byla žádoucí cca po 80 tisících km. Traboš měl velmi slušné jízdní vlastnosti, pokud na něm byly radiálky 145/13 a zejména na sněhu na něj nikdo neměl, protože zatáčky se s prázdným vozem daly projíždět kontrolovaným smykem všech kol (pod plynem byl nedotáčivý, bez plynu přetáčivý). Já jsem s ním najezdil 292 tisíc km a nikdy mne na silnici nenechal. :-)
Avatar - KubikCv
7. 12. 2017 00:05
Re: Auto.cz a Trabant
Zimní provoz oproti škodovkám byl někde jinde. Start se sytičem a ihned se dalo odjet...škodovky do ohřátí prostě nejely...
Avatar - vabis
7. 12. 2017 00:59
Re: Auto.cz a Trabant
Nez prisla Lada, tak jsem najezdil s Wartasem asi 30tkm, byl to strasny krumpl, ale melo to neco do sebe. Policka pod pristrojovkou po cele sirce auta, diky rovne podlaze se dal snih vymest z koberecku ven. Jojo to bejvavaly casy.
Avatar - KANKUNEN
7. 12. 2017 07:03
Re: Auto.cz a Trabant
Ado, to není geniální, ale primitivní.
Avatar - stegi
7. 12. 2017 07:32
Re: Auto.cz a Trabant
pre porovnanie:
písal sa rok 1965:
Trabant 601
+ motor v predu, predný náhon
+ dvojtakt, šupátkový rozvod
+ karoséria túdor (limuzína >:D ) a kombi
+ pomerne jednoduchá obsluha
- žiaľ už v roku 1980 celkom zastaralá
- až do 1988 bez väčších inovácií
- aerodynamika

:-!
7. 12. 2017 08:30
Re: Auto.cz a Trabant
A proč máš v plusech ten dvojtakt ?
Avatar - JiRkA997CZ
7. 12. 2017 10:38
Re: Auto.cz a Trabant
Protože No (blue) smoke, no fun
Avatar - KubikCv
7. 12. 2017 17:23
Re: Auto.cz a Trabant
proč je plusem doutakt? Minimum příslušenství a dílů na motoru,pouze karbec,klínovej řemen ,dynamo/altík a elektronický zapalování. Motor má muší váhu a třeba k výměně spojky nebo celého motoru není potřeba dílenský zvedák. Ve své době to bylo nejlevnější auto s obrovskou užitnou hodnotou
Avatar - KubikCv
7. 12. 2017 16:21
Re: Auto.cz a Trabant
a hlavně variabilita kombíku...měl jsem jen jednoho kombíka...ale co jsem se v něm navozil věcí :-) I dnes moderní dvojitá podlaha kufru...pod ní rezerva,povinná výbava a drobnosti. Kombík byl pro posádku vzadu o chlup prostornější..oproti limuzíně se sedělo nad nápravou,ne před. Hodit do kombíkový karoserie naftovou Kubotu s variátorem,tak je to NDR auto pro patnáctiletý >:D
Avatar - speedfred
7. 12. 2017 09:31
Re: Auto.cz a Trabant
najazdiť na trabošovi 300tis km ,klobúk dolu