Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

68 komentářů

hatepe
Zajimalo by mě jestli je úspornější jezdit v nízkejch otáčkách 2000-2800 a nebo jestli se má jezdit spíš v oblasti max. krouťáku např 4500.

Jakej má vlastně vliv krouťák na spotřebu a na výkon motoru.
Každé auto má "jistou" spotřebu, která je odvislá především od konstrukce celého auta. A jen v rámci této dané spotřeby je tvoje pole působnosti. Zjednodušeně se dá říct, že maximální kroutící moment - dále jen Mk (je vždy v nižších otáčkách než max. výkon) i maximální výkon využiješ při běžné jízdě jen vyjímečně. Pro většinu času má auto přebytek výkonu i Mk. Pro nízkou spotřebu - a o tu ti asi jde - je daleko důležitější tzv. lehká noha, to je rovnoměrná jízda s málo sešlápnutým pedálem plynu a co nejvyšším zařazeným stupněm v rozsahu otáček 2-3000 u benzinu a nafty ještě asi o 500 méně. Je několik technik, které snižují ještě více spotřebu, ale ty většinou nejsou pro běžnou jízdu vhodné, popřípadě jsou provázeny zvýšenými výdaji jinde. Jinak pro mnoho motorů jsou již 2800 ot. středními otáčkami.
Toto je tema na velmi dlhu diskusiu. Idealne otacky na spotrebu vobec nie je lahke urcit (iba ak experimentalne zistit). Je lahke priklonit sa k nazoru, ze najmensia spotreba je v oblasti max. krutaku, lebo vtedy ma motor najvecsiu silu. Pri dieseloch su to otacky okolo 1700 - 2500, pri beznych benzinoch to byva okolo 3000 - 4500. Bohuzial, vela motorov ma problem s teplotou pri podavani vysokeho vykonu, preto sa prave v oblastiach okolo max. krutaku vstrekuje do valcov trochu viac paliva, nez je treba na horenie, aby sa tym valce ochladzovali (cast paliva nezhori, ale sa odpari a tym ochladi sustavu). Na druhej strane - niektore motory (napr. Toyota, Honda,...) , vyuzivaju v nizkych otackach virenie palivovej zmesi vo valcoch, co prispieva k lepsiemu horeniu a tak sa dosahuje vyrazna uspora paliva pri nizkych otackach. Na zaver priklad: 1.4 litrove benziny maju pri 2000 otackach napriklad 110Nm krutak a pri 4000 otackach 128Nm, ale pomer mnozstiev vstrekovaneho benzinu pri 4000 a 2000 otackach moze byt uplne iny, nez pomer krutakov.
Souhlasím s tím, že tohle je na PŘÍLIŠ dlouhou debatu. Ale pokud Tvoje otázka směřuje k tomu, jak jezdit úsporně, resp. jaké auto (z hlediska položení Mk) volit pro úspornou jízdu, pak věz, že všechno je to především v hlavě řidiče: ten, kdo umí jezdit úsporně, ten to dokáže prakticky s každým vozem a téměř ho nezajímá, kde vlastně má Mk svou "špičku".

PS: Tím však současně nechci říct, že ten, kdo jezdí úsporně (z hlediska spotřeby paliva), ten zároveň šetří i motor. Právě opak bývá pravdou!!!
Mitsi: pokud narážís na podtáčení motoru, zvlášť do kopce, tak tam nejenže podtáčení nesvědčí motoru, ale vede i ke zvýšené spotřebě, ne? Tak kde je rozpor mezi spotřebou paliva a opotřebením motoru?
Ano, narážím na podtáčení, které se i při jízdě do kopce MŮŽE projevit nižší spotřebou paliva. Ale za jakou cenu...
hatepe
No napsal jsem ten dotaz dosz nešikovně a vypadám asi jako úplnej vůl i když se o auta zajímám řadu let.

Chtěl jsem to asi nějak takto. Jezdím v Mondeu Combi 1,8 benzín 92 kW. V papoírech je psáno po štrece 6,9 čehož jsem nikdy nedosáhl, spíš jsem ležel někde u 7,8 litrů.Ale jde mi o to, když jsem chtěl šetřit, tak jsem to držel ve 2000-3000 ne víc , ale ted jsem poseldní dobou jezdil o talíř víc a připadá mi, že spotřeba byla na stejno, tak mě na to zajímal názor ostatních. Jako jezdit ve 4500 si myslím, že je dost, leda když člověk pádí po dálnici, ale ve 130 točí motor jen asi 3400 což je supr.Ale já většinou jezdím po okrskách a znáte to, 10 km cesta pak obec a zase 10 km cesta a zase obec, do toho kolona nákladáků a celá spotřeba jde do *.

Všíchni jste se bavili o podtáčení, já to nepodtáčím, ono co to je vlastně podtáčení? podel mě dokud motor jede a reaguje na zmáčknutí plynu, tak to podel mě není podtočený, leda ža když člověk jede splynem na podlzae a motor jen hučí a začíná se klpeat, ale to jsem nikdy nedělal pač by mi to utrhlo uši.Čím větí objem tím víc využitelnejch otáček, takovej V6 3.0 se rozjede klině z 1200 otáček no a je to podtáčení?

No nějak tady divně melu, tak toho radši nechám.
- Podtáčení je, když při daných otáčkách motoru, určitém zařazeném kvaltu, naloženosti auta, použitých pneu, konfiguraci terénu, větru atd. atd. nemáš už "pod plynem" žádnou akcelerační rezervu, tzn. že motor již nereaguje na další (větší) sešlápnutí plynového pedálu ochotou se více vytáčet.

- Některé motory jsou však téměř necitlivé (z hlediska spotřeby) na jízdní styl, tzv. rozdíl mezi průměrnou spotřebou při jizdě "piánko" stylem a stylem "nadoraz" je zcela zanedbatelný. To ale není vada daného kusu motoru, ale spíše záměr konstruktéra. V praxi to naopak svědčí o tom, že systém očisty výfukových plynů je naprosto v pořádku a funguje, jak má. S položením Mk to v podstatě nesouvisí.
Mitsi - z toho by vyplyvalo, ze ak ides do kopca pri zaradenej stvorke a 4500 otackach, ale motor uz nadokaze viacej zo seba vymacnut, aby si pridaval, tak podtacas. Aj jazda naplno po dilanici by bola podtacanie. To je trosku nezmysel, nie? IMHO od nejakych otaciek motory mozes kludne davat za usi na plny kotol a to aj v pripade, ze uz nema sily ani na to, aby danu rychlost udrzal. Kde je ale ta hranica je niekedy tazko urcit.
Není to nesmysl! Podtáčet můžeš i ve 4500 ot./min. Pokud nemáš akcelerační rezervu v 6000, jde už spíše o přetěžování, než podtáčení.
Ještě dodatek. Podtáčení, resp. přetěžování motoru dosti spolehlivě odhalí jízda s připojeným firemním testerem a pečlivé sledování průběhu zážehu předstihu v závislosti na otáčkách: jakmile se předstih navzdory restoucím otáčkám motoru (event. při jejich stabilizaci) začne snižovat, je zřejmě něco v nepořádku s pravou nohou, event. i s pravou rukou řidiče (abstrahuji od automatu)...
dcgsd
Muzes to prosim rozvest? Proc RJ snizuje predstih? Podle mapy nebo klepani?
Podle čidla klepání nebo podle údajů z lambdy (problém s hořením ve válcích), event. podle obojího. Problém samozřejmě odpadá u elektronického plynu (ŘJ si sama upravuje míru otevření škrticí klapky).
dcgsd
cidlo klepani bych jeste chapal ale te lambde nerozumim. RJ se pomoci lambdy preci snazi udrzet stechiometrickou smes a to snad nesouvisi s predstihem (neovlivni pomer vzduch/palivo).

podtaceni je podle meho pokud sily v motoru(tlak ve valci) jsou schopny porusit mazaci vrstvicku oleje v trecich mistech (tlak oleje roste s otackami a olejova vrstvicka se vytvari take az dostatecne rychlym pohybem dilu vuci sobe) a tim je vetsi opotrebeni. Cim jsou vsak otacky vyssi tim jsou vetci setrvacne a odstredive sily a tim teke opotrebeni roste(tim padem je jasne ze je blbost tocit motor za vrchol vykonostni char.). Temito body bych definoval rozumne otacky motoru z hlediska opotrebeni.

za pripadne upresneni dekuju.
Ano, aby sme sa vratili k teme - asi vsetci mozeme vylucit otacky za max. krutakom, tie su jednoznacne neusporne. Co sa tyka daneho Mondea 1.8, asi jedinou moznostou (ak nemame system na monitorovanie ECU), je prejst 500 km dialnicu na 2500 otackach a potom znovu na 3500. Orientacne by sme este mohli porovnat pomery prevodov s krivkou krutaku, aby sme odhadli, pri akych otackach je najvyhodnejsie preradit, ale prave ten vplyv lambdy a klepania na predstih a vstrekovanie nam zostane skryty. A este sme zabudli na take faktory, ako je zatazenie auta, sirsie gumy, pripadne podhustene pneu, toto vsetko tiez zvysuje spotrebu.
To pkod: Stoech. poměr je věc sice krásná, nicméně příliš ideální na to, aby fungovala vždy a za všech okolností v praxi. Většina výrobců dnes pracuje s poměrně širokým rozpětím směšovacího poměru, od směsi bohaté až po vyloženě chudou (při částečném zatížení), a to už vůbec nehovořím o motorech, které jsou přímo konstruovány na spalování chudé směsi (přímý vstřik).

Ale zpátky k věci (velmi zjednodušeně řečeno): ŘJ s přihlédnutím k údajům od lambda sondy primárně upravuje dobu otevření vstřikovacích ventilů, tj. délku, resp. dávku vstřiku, jinými slovy bohatost směsi. Když tento zásad nestačí, ŘJ sáhne k úpravě předstihu, čímž se sice ochrání motor, ale "pod plynem" je najednou ještě méně výkonu. Znám lidi, kteří prakticky stále jezdí pouze v režimu "sraženého předstihu", jelikož při vytáčení spodních kvaltů nejdou nikdy ani u benzínového motoru přes 2000 ot./min.!!!

To TopGun: (cit.) "...asi vsetci mozeme vylucit otacky za max. krutakom, tie su jednoznacne neusporne". Pokud uvažuješ a jezdíš tímto způsobem, pak s největší pravděpodobností permanentně podtáčíš! Samozřejmě můžeš namítnout, že životnost Tě nezajímá, jelikož si stejně max. po třech letech/100 tis. km kupuješ nové auto, a co bude dál s oním autem, to Tě nezajímá. Jsou ale lidé, kteří si kupují auto na déle (na větší km proběh) a ta životnost je zajímá více, než oněch pár desítek, případně stovek litrů na celoroční spotřebě navíc...
dcgsd
Mitsi: chces rict ze pri podtaceni nestaci vstrikovani dodavat dostatek benzinu? to asi ne. Leda by to RJ delala planovane podle mapy protoze konstrukter se snazi snizit maximalni tlaky pri nizkych otackach (zapaluje pozdeji). Pokud by to bylo tak, potom by jizda v tomto rezimu byla extremne neekonomicka vlivem spatneho predstihu. S tou lambdu se jedna asi o pripad kdy do valce se uz dalsim seslapnutim pedalu vice vzduchu nedostane a tudiz ani vice paliva a narus vykonu uz neni. Pokud vim tak chuda smes se pouziva pri velice malem zatizeni, bohata pri "plnem plynu". V rezimech mezi je z duvodu tricestneho katu lambda=1

Nehadam se, chci se neco dozvedet.
Zjednodušeně řečeno jde o "spojené nádoby": podtáčíš, ŘJ se snaží vymáčknout z motoru potřebný výkon, tak obohatí směs (což současně sníží riziko klepání), ale motor to není schopen právě vzhledem k podtáčení dobře spálit, takže lambda si řekne o ochuzení směsi, čímž se zvýší tendence ke klepání, a ŘJ proto sníží předstih. Začarovaný kruh se tak uzavře: "pod plynem" je ještě méně výkonu, než by tam za normálních okolností (při jen krátkodobém/jednorázovém podtočení) bylo...
Mitsi, mozes trochu rozviest tu zavislost podtacanie -> obohatenie zmesi -> lambda ->presdstih ? Preco sa znizi riziko klepania pri bohatsej zmesi, preco koli podtacaniu motor nespali bohatsiu zmes a preco sa pri klepani znizi predstih (a nie zvysi).
Chudá směs = sklon k detonačnímu spalování.

Velký předstih = nárůst výkonu směrem k vyšším otáčkám, ale současně sklon k detonačnímu spalování.

Příliš bohatá směs při malých otáčkách a "plném kotli" = špatné spalování = špatné složení výfukových plynů pro optimální práci katalyzátoru = nadměrná tvorba karbonových úsad ve spalovacích prostorech = sklon k samozápalům, a tudíž opět k detonačnímu spalování.

Snížení předstihu či obohacení směsi = ochrana motoru před detonačním spalováním.

Detonační spalování - min. 60x (!) vyšší namáhání klikového mechanismu, o zákmitech v rozvodovém mechanismu a zj. vydírání vnitřní plochy válců písty, které "nemohou jít dolů" ani nemluvě = mimořádně intenzivní opotřebení = snížení životnosti.

Stačí?
Skor ma tento "jav" zaujimal z tej druhej strany. ECU ma svoje tabulky, podla ktorych vie, ze pri danych otackach a plynovom pedali ma urcity predstih a urcitu dobu vstrekovania. Cize motor je uz dopredu nauceny, ako sa ma spravat napr. pri plnom plyne pri 1500 otackach. Tipujem, ze tie tabulkove hodnoty su vypocitane na idealny stav, ktory neklepe a dava max. moment. A je uz uplne jedno, ci sme dole kopcom, alebo do kopca. V pripade, ze nemame dostatocny moment, otacky budu klesat, no ECU sa uz podla toho zariadi. Nehovorim, ze cidlo klepania a lambda su zbytocne, ale maju len "druhoradu" ulohu, napriklad sekundarne reaguju na vplyvy, ktore nie su v tabulkach, podobne aj napr. MAP, AP, intake air temp senzor...
Ano, výrobce vozu počítá s "nějakým průměrným zákazníkem/uživatelem a tomu přizpůsobuje datové mapy v ŘJ. Proto např. "koncern" vyrábí "tupé vozy pro tupé zákazníky" (kteří permanentně podtáčejí), což je současně důvod, proč jsou koncernové vozy snadno "čipovatelné". Na rozdíl např. od japonských vozů, které vyžadují poněkud jiný způsob zacházení, resp. si datové mapy umějí přizpůsobovat/vytvářet samy (MMC) s přihlédnutím k převažujícímu stylu jízdy.
Ani nahodou nechcem obhajovat koncern, no to o "hlupom nastaveni pre hlupeho zakaznika" su kecy, pouzivane chiptuningovymi firmami. V skutocnosti, koncernove motory (a najme diesely) maju max. krutak polozeny nizsie, aby si clovek nemusel zatazovat usi vysokymi otackami a aby mohol vyuzivat silu motora uz pri nizkych otackach. Druha vec je, ze ked je krutak vyssie (napr. po precipovani), dochadza ku kritickym teplotam a tlakom vo valcoch a v turbe, lebo toto uz dokaze vyladit naozaj len malokto.
Já jsem ale měl na mysli zj. benzínové motory, jelikož o naftových toho mnoho nevím.

- A u benzíňáku platí (opět velmi zjednodušeně řečeno), že motor má tendenci se rychle vytáčet k hodnotě max. Mk, pak už to jde pomaleji. Jinými slovy: motor s nízko položeným (v otáčkách) maximem krouťáku je subjektivně svižnější (jakoby se rychleji vytočí, byť - nebo snad právě proto, že - se vlastně nemusí vytočit tak vysoko), umožňuje jízdu v nižším režimu, a tudíž i dřívější řazení vyšších rychlostních stupňů, třebaže skutečně naměřené hodnoty zrychlení (snad kromě tzv. pružného zrychlení) jsou znatelně horší, než u motoru s vysoko položeným maximem krouťáku.

- Převedeno do praxe: "koncernové" motory asi uspokojí každého, ale nenadchnou nikoho, japonské motory (s maximem Mk mnohem blíž maximu výkonu) řadě lidí nevyhoví, ale množství zákazníků přímo nadchnou.

Závěr: Ty první jsou vhodné pro lidi, kteří posuzují kvalitu auta podle jeho schopnosti vyjet každý kopec na nejvyšší kvalt (bez ohledu na konečnou - většinou ostatní řidiče "zdržující" - rychlost na vrcholu kopce) a jakýkoli motor s "japonskou" charakteristikou "utnou" přeřazením na vyšší kvalt vždy daleko před tím, než by jim měl vůbec možnost předvést, co se v něm vlastně skrývá... Ty druhé pak pro ty řidiče, kteří s motorem tzv. cítí (v mé terminologii - nejsou "tupí"), umějí a chtějí využít jeho vlastností a chápou, že vysoké otáčky není něco, co by bylo zapovězené, ale naopak jen takové zacházení těmto motorům prospívá.
musim s Mitsi suhlasit. Sam mam motor s maximom krutiaceho pri 4200 a vykon pri 6000 a v kopcoch je idelna rychlost II-III. Vtedy krasne taha. IV a V sa da pouzit pri rozbehnutom aute.
Tak v tomto si rozumieme, ja mam max. krutak niekde nad 4500 otackami a tiez ma nijako nenadchne, ze sa nejaky medvedik rozbieha na volnobehu.

Ale aby sme sa vratili k teme - nemam problem dat plyn na podlahu uz pri 2000 otackach, lebo verim, ze ECU si s tym poradi bez zbytocneho zasahovania do predstihu a vstrekovania koli lambde a klopaniu. Dlho som hladal idealny sposob akceleracie a viem, ze "podtacanie" (ako sa tuna rozobera) nema negativne dosledky zapricinene lambdou a klopanim.. Urcite to zavisi na vyladeni konkretneho motora, ale v mojom pripade lambda a ostatne senzory len mierne koriguju ECU tabulky podla teploty, hustoty a vlhkosti vzduchu a mozno kvality benzinu..
hmmm snimac kvality benzinu fakt, fakt asi nemam... nebo jo???
Mozno to myslis iba ironicky, no pre istotu to upresnim. Niektore auta sice maju cidlo na detekciu oktanoveho cisla, no ja som mal na mysli kvalitu benzinu ako taku (voda, spina a bohvieco este), koli comu ten benzin nehori tak, ako by mal. Napriklad casto badam znacny rozdiel vo vykone, hoci tankujem vzdy VPower95. Niekedy mi to ide po dialnici aj o 10-20kmh rychlejsie ako inokedy za rovnakeho pocasia..

BTW - snimac kvality vzduchu tiez nemas, no tvoje auto vie o okolitom vzduchu aj tak viac nez tvoj nos..
:lol: ale si sa chitil... >:D

samo ze ironicky, spis bych ale psal ze podle vysledku horeni RJ vyhodnoti pomer smesi pro dalsi davku v zavislosti na otackach a seslapnutem pedalu - s tim souvisi samozrejme vice faktoru, jako treba sila kterou je nutne prekonat - hmotnost, naklon vozovky (kopec) a samozrejme kvalita smesi a privadeneho vdzduchu - teoreticky se v horach 1500 m.n.m otevre vic klapka pro privod vzduchu.... :!:
OK, rozumieme si, ale ta klapka pre privod vzduchu sa otvara podla toho, ako stlacis pedal. Podla klapky elektronika pridava benzin. Nie naopak.
Mitsi: chválíš japončíky, jak jdou krásně za plynem ve vysokých otáčkách, ale nezmiňuješ se o nám bližších taliánech. Tam ten rozdíl proti koncernovým motorům vyniká daleko výrazněji, protože italské motory tak dobře jako japonské netáhnou v nízkých obrátkách, ale ten zvuk ve vysokých...... to je nezapomenutelný zážitek. Domnívám se, že ten, kdo má italský motor, ten nikdy nepodtáčí. Je pravdou, že s italským motorem nejde zrychlovat např. z 1800 RPM, pocitově je takový motor velice líný. Měřením max. zrychlení však je vidět velký rozdíl proti koncernovým autům.
centsm: Souhlasím s Tebou, ale s Taliány nemám tolik zkušeností, proto jsem je záměrně nezmiňoval.
To centsm: Ani ja nemam s talianmi vela skusenosti. Zo svojho okolia mam vsak dojem, ze taliani maju problem s kvalitou a vydrzou (to plati aj pre mnohe ine talianske vyrobky). Ale ked tak pozeram na stranky Alfa Romeo, tak zo specifikacii motorov by som tiez nepovedal, ze vedia ist do otacok. Skoro vsetky sucasne motory maju max. krutak niekde okolo 4000 otacok a max. vykon pri 6200-6300. Iba dva V6 motory tu vyzeraju nadejne - 2.5l a 3.0l. Tie maju krutak polozeny pekne vysoko na 5000 otacok, ale max. vykon je zase pri 6300, cize bud bude priebeh krutaku velmi ostry, alebo ten motor nezvlada vyssie otacky, no vykon 160kW na 3 litrak je dost o nicom. Nemam informacie o podarenych talianskych motoroch z minulosti, ak mas, tak prihod, zaujima ma to (dufam, ze si nemal na mysli talianske znacky ako ferrari, lambofghini, alebo fiat).
TopGun: Mám před sebou porovnání dvou motorů: Mazda3 1,6 (2004)/Fiat Marea 1,6 (1997). Max výkon 77/76 kW při 6000/5750 RPM. Max. krouťák 145/144 Nm/4000 RPM. Váha téměř shodná. Zrychlení 11/10,7s z 0-100 km. Převody téměř shodné. Proč mi manželka stále říká, že Marea zrychluje lépe, vysvětlím na číslech. (10,7 a 11 s nelze poznat pocitem!) Mk při 2000 RPM 83/71%, ale při max. výkonu 81/91%! Oba motory mají max. 6500 RPM. U Fiata se zdá, že ani při 6000 RPM motor nevadne, jako by se nechtěl zastavit na 6500, za to u M3 už je cítit, že trochu slábne. Pokud s těmito vozy nejezdíte bezprostředně po sobě a nejste na ně zvyklí, tak tyto rozdíly nejdou poznat. A pro koncernové vozy platí co psal Mitsi, totiž jste-li na 5000 RPM, tak vás vyloženě nutí zvukem, ochotou k vytáčení, vibracemi k tomu, abyste přeřadili, místo toho, aby vás vyzývaly podržet plyn, jak to dělá uvedený Fiat.
Je to lahke pochopit. Optimalna ucinnost benzinoveho motora sa dosiahne pri otackach maximalneho momentu a UPLNEHO OTVORENIA KLAPKY. Je to preto ze ucinnost je pomerom vykonu a strat a straty su zavisle od poctu otoceni za sekundu a vykon od mnozstva spalenej zmesi - teda tiez od otacok s sucinnosti s kvalitou naplnenia (ak nie je nieco chore napriklad ujdeny predzapal alebo zmes). Tam kde je max tocak je aj optimalne plnenie a teda pomer vykonu a strat najmensi. Ak sa ale motor priskrti a dava len polovicny moment je aj ucinnost polovicna. V tom pripade urcite existuje vhodnejsie miesto v nizsich otackach kde sice motor nedosahuje taku ucinnost, ale kde bezi vdaka tazsiemu prevodu (aby sa dosiahli tie nizsie otacky) s otvorenejsou klapkou aby daval proporcionalne vecsi moment. Tie nizsie otacky ale narazaju na problem naladenia motora.

Problem je v tom, ze motory su naladene tak, ze v nizkych otackach dosahuju maximalnu ucinnost pri trochu priskrtenej klapke (to je to co Mitsi popisal z pohladu RJ, co ale mna ako vodica v celku netankuje, lebo take budiky na palubke nemam, mam tam len otackomer a plynovy pedal). Je to tak preto, ze z motora sa v prevaznej miere taha iba zlomok momentu aky je k dispozicii. Takze vyrobca urobi trik s vyssou kompresiou a znizenym predzapalom, a valec pri kompresii ma pocit dobreho plnenia aj pri priskrtenej klapke lebo je v nom dostatocne vysoky tlak pri kompresii, takze dosahuje dobru ucinnost. To sa ale vsetko poodi akonahle sa stlaci plyn na podlahu pri nizkych otackach. Motor tam proste nie je v optime, ma prilis vysoky tlak pri kompresii. Robi sa to priblizne tak, ze v nizkych otackach (~2000) je optimum ucinnosti niekde pri asi 1/2 momentu a so zvysujucimi otackami sa ten zlomok zvecsuje az do priblizne miesta max momentu alebo kusok skorej. To znamena ze ak idem na 2000 otacok nemal by som z neho tahat viac ako polovicu momentu, to znamena ledva poskeklit plynovy pedal. Cim som vo vyssich otackach mozem mu pridavat. Okolo max momentu to chce plny kotol a nad otackami max momentu uz mu nie je pomoci a treba ho drzat na podlahe alebo preradit. Vsetko samozrejme zalezi od toho ako je motor nastaveny.

Z toho aj plynie sposob ako dosiahnut minimalnu spotrebu. Treba pri otackach max momentu stlacit plyn na zem a potom zase vyradit a tak udrzovat spravnu rychlost. (a pripravit sa na poznamky tych vzadu)

Trochu horsi ale rozumne pouzitelny je naucit sa citit s motorom a najst si ten spravny priebeh kde sa kryje to spravne stlacenie plynu s tymi spravnymi otackami. Ak nepotrebujem zrychlovat mozem ist kludne na 2000 a plynu sa len dotykat, cim viac vykonu potrebujem, tym vyssie otacky to chce a tym aj vecsie stlacenie plynu az do toho max tocaku, potom plyn jedine na zemi.

To pravidlo co pise Mitsi (ked to uz nereakuje na plyn) je dobre voditko ale moze to byt este stale prilis stlaceny plyn (a aj je), ale lepsie voditko sa asi najst neda. Takze ak mam nizke otacky a chcem zrychlit bez podradenia, treba stlacit plyn a najst ten bod ked sa to lame, drzat sa pod nim a nechat zrychlovat. Ako stupaju otacky jemne hladat ako sa ten bod presuva do vyssich otacok, to je cele. Inteligent ale podradi, ti vzadu sa mozno ponahlaju a vlastne to nic nestoji okrem jedneho pohybu rukou. V tych vyssich otackach sa da dosiahnut urcite lepsia ucinnost (bavime sa o rozbehu).
YYYYY: s tym plnym az na podlahu uplne nesuhlasim. Aspon nie u Megana II 1.6. Tam uz viem, ze to chce nechat od podlahy na 1-2cm. Je to moj pocit, ze az na doraz je mensi tah a ukazuje mi to aj PP aktualka. Napr som skusal max. rychlost. Asi pri cca 185 som to uplne premackol a ukazovalo 18.3l a uz to neslo, potom som povolil asi o 2cm, cislo stuplo na 19 a este to trosku potiahlo. Aspon u mojho auta podlaha neznamena to ajoptimalnejsie zrychlenie.
Miro: jenom jestli tu klapku při plynu na podlaze zase už nezavíráš na druhou stranu! Dělám si samozřejmě legraci.
Miro kua ved hovorim ze treba najst to spravne miesto nie?
No vidíš! Kdybys měl "tupé auto pro tupého řidiče", vůbec by ses takovými pi..vinami nemusel zabývat...
este stastie ze niesom uplne tupy a trosku sucitim s autom :)
modus ponens
Kua, hosi, to je super vystizne spojenie: "tupe auto pre tupych vodicov". To sa neda si neosvojit... ;-)
SirAnton: To jsem vymyslel já a mám na to copyright!

malus: Až budeš asistovat při dopravní nehodě, při níž bude mít řidič zaklíněné nohy mezi pedály, pak pochopíš, proč jsou stranově pružné!

PS: Napřed mne napadlo, že odříznu ty pedály. Neměl jsem čím, takže mne napadlo, že odříznu ty nohy. Pak mi došlo, že by je ten řidič mohl ještě někdy potřebovat...
Mitsi> na co by mohol potrebovat nohy tupy vodic v tupom aute ??? :mrgreen:
Zdravim a pripojuju se do debaty.

Mám dve auta trochu vyssiho objemu, jsou to osmivalce, jeden petilitr a druhej 5,6 litru. Obe auta jsou v automatu. Prakticky porad se s tim jezdi do dvou tisic otacek nebo kdyz chce jet clovek dost svizne, tak takovy 3 tisice. Vzhledem k tomu, ze jsou to automaty, radi si to samo jak potrebuje a nelze o podtaceni vubec mluvit. Maximalni tocak jeste pred cervenym polickem je 6500 otacek.

Jasne ze to nekdy prozenu do plnejch, to je pak hukot...!

Tak co na to odbornici?
"Maximalni tocak jeste pred cervenym polickem je 6500 otacek."

- Tohle je asi omyl, nebo snad ne?
To spis maximalni vykon je pri nejvyssich tockach nez kroutak. Dyt kroutak se uvadi vetisnou tak pri 2000 otackach... Orientacne...
Jazdil som v US na tauruse s 3 litrami a sralo ma ze som sa nevedel dostat na max. tocak s plnym kotlom, takze povedal by som ze u toho kususu je to cele postavene na hlavu a nechava to tocit az prilis vysoko. Bud som sa plazil s malym zrychlinim okolo tych 2000 alebo zacal podradovat ked som to nechcel. Podla mna by to chcelo nejaky "hitorque" program.
Prave v tom je ta vyhoda automatu... Motory spolykaj neuveritleny kilometry, protoze se zbytecne nekurvej ani zbytecnym pretacenim, ani podtacenim, proste makaj v optimalnim rezimu...
No to je pekne a v US mozno aj aj vydrzatelne, ale moje nervy su pre mna drahsie, lebo tie sa "kurvej" ked pridam a auto vdaka chaotickemu radeniu namiesto 3 litrovemu odpichu spomali. Tu doma by som to proste nezniesol a takeho pomalochoda by som vyhodil von oknom garaze :-)
yyyyy: sak som ho nasiel. Len nie a nie najst este tych + 30 - 40 koni. Tusim zajdem niekam na ranc a nieco ciiipnem :)
Centsm: Nechcem nijako krivdit Mazde, ale nepovazujem ju za toho spravneho zastupcu japonskych motorov (aj ked sa im dari drzat si sportovy image). A aby som nekrivdil druhej strane - aj Fiatu sa to sem-tam podari, najviac sa mi paci ich 1.2l 16V motor, ktory sa daval do Bravy a mal 60kW (ten vedel ist aj do otacok).

Ja osobne by som ako vzor sportoveho motora daval Hondy (aj ked mnohe z tych dnesnych uz postradaju tu sportovu charakteristiku). Tam byval max. krutak niekde od 4000 do 5000 otacok, pricom obmedzovac zasiahol zvycajne az niekde pri 7500 (u sportovych verzii su tie cisla trochu vyssie) a pred nim cloveka nevaruje ziadne slabnutie motora.

To, co pises, je velka pravda. Mnohi vyrobcovia nastavia motor tak, aby pri X otackach mal vykon Y, ale krivka krutaku je taka ostra, ze nemas sancu tak casto radit, aby si sa na jej spici udrzal a preto je auto aj subjektivne priliz lenive.
TopGun: O Hondě jsem se záměrně nezmiňoval, protože tam, kde Mazda končí, Honda teprve začíná (myslím motory). Nebo jinak: Dobrý motor Mazdy=nepodařený motor Hondy. A to prosím mám Mazdu! Ale poslední 2 litr Alfy je taky špička. Trochu hlučnější, žíznivější, ale jak jede! Škoda, že kvalitě AR stále nevěřím.
Takže když mám max.kr. 2500 otáček, tak dělám špatně, když třeba někde zpomalím, klesne mi to na 1700 a namísto toho abych dal za 2, tak to na tu trojku vyzenu z 1700 na 2500?
malus: Tohle tady ale neřešíme. Je přece rozdíl "vytlačit" prudký kopec na trojku ze 1700 na 2500 tis. ot./min. a udělat totéž při jízdě po rovině. Jednou to podtáčení asi bude (to podle parametrů motoru - dvanáctiválcovému pětilitru to zřejmě bude vadit méně než patnáctistovce), podruhé určitě ne.
A nebude to taky trochu v tom "jak" to vytlačíš? Ono když dáš v 1700 plnej, tak se auto asi bude chovat jako podtočený i kdybys jel z kopce. Pokud plyn přidáš lehce a pedál sešlapuješ jen tolik o kolik cítíš, že má auto tendenci zrychlovat a ani o trochu víc, mělo by to být OK ne?
To GeorgRolf: Samozřejmě!
Já tímhle stylem dosahuju u hooodně starýho Subaru s motorem 1,8 MPI a full time 4x4 !!! spotřebu 6,3 l/100km mimo město, což je myslím velmi slušné u takovéhoto typu auta. Motor se na rovince zvedá bez klepání klidně z 1500, ale chce to zatraceně lehoučkou nohu. Max krouťák je u tohohle boxeru 2800 RPM. De facto téměř nepoužívám čtyřku...po rovině jedu za 5 a do kopce a při předjíždění za 3 (nebo i za 2). Při jiném způsobu jízdy (nemám na mysli sportovní jízdu) si tohle auto umí říct klidně o 9-10 l/100 km.
Při stání na světlech jsem zkoušel žduchat do pedálů z bočních stran a ony se hýbaly i do boku, je to normální?
Takže se je to v pořádku s těmi pedály? Já jen měl pak celou cestu strach, aby nějak neupadly, nikdy mě to nenapadlo vyzkoušet. A ještě mi trochu vrže plynový pedál, když lehce šlapu na plyn, snad to také nevadí.

A z jiného soudku. Pokud jezdíte ve městě kde to neznáte v užších uličkách, na kolikátku jedete? Já jsem někdy musel řadit i jedničku, když jsem hledal cestu, i na dvojku bych jel tak na 1000 otáček, na trojku by to asi chcíplo. Může se jezdit na jedničku?