Auto.cz

Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
10. 1. 2005 11:53
neregistrovaný "andree_cz"
13. 1. 2005 18:22
neregistrovaný "LubomirII"
10. 1. 2005 14:49
neregistrovaný "Peťas1"
10. 1. 2005 21:52
14. 1. 2005 11:16
neregistrovaný "Edo1"
14. 1. 2005 12:21
neregistrovaný "Mitsi"
17. 1. 2005 12:49
neregistrovaný "luf"
17. 1. 2005 14:56
neregistrovaný "Edo1"
neregistrovaný "cimi"
10. 1. 2005 10:48
Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
Zdravím všetkých,

v poslednej dobe na cestách stretávam čoraz viac áut bez zadných lapačov nečistôt. Dokonca sa bez nich myslím aj predávajú nové autá (sú len v príplatkovej výbave). Tuším, že sa to tak zmenilo po nedávnom vstupe do Európskej Únie. V minulosti som si to všimol len na zahraničných autách (z Európskej Únie). Vie mi prosím vás niekto povedať ako to vlastne je? Sú alebo nie sú povinné lapače nečistôt? Zaujíma ma ako je to na Slovensku (aj keď si myslím, že v tom oproti Českej republike asi nebude rozdiel). Ďakujem.
Rozbalit vlákno
7
10. 1. 2005 11:25
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
Na Slovensku su povinne, ale v zahranici nie.
neregistrovaný "andree_cz"
10. 1. 2005 11:53
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
Lapace necistot na zadni naprave jsou v CR stale povinne. Jedna se o, ze moderni automobily maji tyto zaterky jaksi integrovane do narazniku a tak je jim povolena jakasa vyjimka.
neregistrovaný "LubomirII"
13. 1. 2005 18:22
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
Na zadných kolesách to na Slovensku povinné je. Ale mnohé nové autá predávané na Slovensku (najmä karosérie typu kombi) ich v prvovýbave nemajú. Potom je to uvedené vo veľkom techničáku ako výnimka, že nemusia.

Ale pravdu povediac, pripadá mi to veľmi neférové voči ostatným vodičom, ktorí idú za dažďa za takto nevybaveným autom.
13. 1. 2005 23:24
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
nikdy som si za dazda ziaden rozdiel nevsimol.

zadne zasterky su podla mna zbytocne, jediny ich zmysel vidim aby zabranovali odstrelovaniu kamienkov, ale kedze som uz nie raz videl ako kamienok ostrelilo protiiduce auto, tak som aj voci tejto ich funkcii skepticky, navyse, ako uz niekto poznamenal, nove auta maju velmi hlboke blatniky.

myslim ze je vhodne ze legislativa sa takto prisposobila.

ja jazdim s c5 a mam vzadu zasterky a c5 ma velmi hlboke blatniky a ked idem z vysokeho obruvnika tak si zvysujem svetlu vysku lebo inak zvyknem zasterkou zavadit o zem...

myslim ze keby som zasterky nemal tak sa nic nedeje
14. 1. 2005 08:45
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
podle meho je skoda ze zasterky nejsou povinne na vsech autech i novych. Kdo vice jezdi tak uzcite vi jak casto musi menit rozbite sklo. To je ale o tom ze pokud nemam zasterky tak poskodim druheho a jak znamo tak z ciziho krev netece. Kaminek od kola odletujici po tecne tesne nad vozovkou ktery ma nejvetsi energii u vetsiny novych aut vetsinou bez problemu pokracuje na kapoty a skla dalsich vozidel. Me osobne moc netrapi nejakej ten skrabanec na kapote ale na skle kaz nestrpim. Sklo zati menim v prumeru 1x do roka.
14. 1. 2005 12:39
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
keby radsej cestari po zime vodou zmyli vsetku sol a kamenovy posyp, a keby po cestach nechodili nakladaky ktore rozsypaju strk a spinia cesty, tak by to bolo elegantnejsie riesenie ako nejake zasterky
neregistrovaný "našrot"
17. 1. 2005 19:50
Re: Sú zadné lapače (zásterky) nečistôt povinné alebo nie?
Pokud stát závazně přijal předpisy EHK, jakože všechny státy, co jsou v EU, musely a mnohé další se i připojily, tak je to následovně:

zástěrky nikdy nebyly a nejsou povinné - jejich instalace je definována pouze úhlem, jehož vrcholem je dotykový "bod" kola s vozovkou, jednou stranou je silnice a druhou spojnice toho bodu se spodní hranou karoserie (třeba nárazníku, nebo právě zástěrky) vzadu. Tento úhel musí být v současnosti menší než 30°, dřív (asi ještě tak před 8 lety) to bylo 15°. Tedy pokud je úhel větší, tak má auto zástěrky, pokud je menší nebo rovný, nemá. Bohužel zvětšení toho úhlu má za následek více odletujících kamínků a tudíž víc rozbitých nekvalitních skel (BMW, VW group apod.).
neregistrovaný "Peťas1"
10. 1. 2005 14:49
Bez nadpisu
Nejsou povinné pro všechny auta. Pokud je kolo celé zakryté a splňuje to ještě nějaký úhel od kola ke konci auta, tak být nemusí.
Rozbalit vlákno
1
10. 1. 2005 21:52
Re: Re:
ak je auto v krajine svojho povodu vybavene zasterkami, tak potom musi byt vybavene aj u nas.

inak nemusi - ma vynimku
neregistrovaný "Edo1"
14. 1. 2005 11:16
Priatelia - skúsení motoristi,
neviete mi poradiť či pri jazde do Rakúska resp. Nemecka musím mať na aute oválnu nálepku so znakom SK, alebo či stačí tá ktorá je na ŠPZ spolu so znakom SR. Poznamenávam, že nemám najnovšiu ŠPZ so znakom ÉÚ.

Ďakujem
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Mitsi"
14. 1. 2005 12:21
Re: Priatelia - skúsení motoristi,
Ano, pokud nemáš nejnovější značku (už z výroby s EU), musíš mít SK. Speciálně Rakušané to na hranicích dost kontrolují.
neregistrovaný "luf"
17. 1. 2005 12:49
Bez nadpisu
Edo - nemusis. Ja som jazdil do rakuska 4 roky pravidelne aspon raz tyzdenne s SPZ so slovenskym znakom a nikdy mi nikto nic nepovadal. Skorej bol problem, ze uz mi nemali kam davat stemple do pasu :-)
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Edo1"
17. 1. 2005 14:56
Re: Re:
To: Mitsi a luf Ďakujem za informácie