Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Předseda Asociace autoškol Ondřej Horázný: Proč se mu nelíbí navrhované změny bodového systému

Asociaci autoškol v čele s advokátem Ondřejem Horázným se nelíbí navrhované změny bodového systému z dílny Ministerstva dopravy.
Zpět na článek
16. 3. 2019 09:39
Skúsenosti z Británie z 90. rokov
Pred 25 rokmi som pracoval pre jednu britskú firmu na Slovensku a vozil som Britov, ktorí sem prichádzali na krátkodobé pracovné pobyty. Už vtedy mali v Británii systém, že v priebehu skúšobnej lehoty - prvých 2 rokov vlastnenia vodičáku - mohol vodič o preukaz prísť oveľa skôr ako po skúšobnej lehote.
Keďže vodičáky boli drahé, tak to ľudia riešili jednoducho - na prvé 2 roky dali vodičák do šuplíku a buď nejazdili vôbec alebo len minimálne. Netreba zdôrazňovať, ako asi potom vyzerala ich jazda po 2 rokoch a bez skúseností...
Avatar - praděda7
16. 3. 2019 10:31
Re: Proč rakousko
Tak tak...o peníze jde vždy až na prvním místě.....a tak je to i s pokutami...
16. 3. 2019 09:05
Těch chyb v BS je víc
- už jen fakt že BS tvrdě trestá jen teoretické případně zcela nulové ohrožení provozu (např. překročení limitu na prázdné dálnici) a zároveň nechává bez povšimnutí viníky reálných závažných nehod - kdy se škodou do 100 tisíc se nemusí ze zákona ani hlásit, a přitom to v některých případech znamená i totálku.

- nebo jiný příklad, BS téměř nepostihuje jízdu s neosvětleným vozidlem za snížené viditelnosti, což považuji za velmi vysoké ohrožení bezpečnosti provozu

- Přestupky jsou postihované několikanásobně. Kromě pokuty i bodama, ale podstatné je že po udělení dalších bodů se nevymažou ty předchozí které by po roce mizely, takže skutečný příděl bodů je vlastně daleko větší

atd...
16. 3. 2019 19:57
Re: Těch chyb v BS je víc
Souhlas já bych body taky nedělal vůbec když bych mohl

Jinak k té dohodě - já to taky schvaluju, ale o to nešlo. Poukazoval jsem na hrubou nekonzistenci v zákoně. Viniky reálných nehod přehlíží, teoretická ohrožení trestá. Kocourkov

A ještě k tomu (ne)svícení - pokud by tohle nemělo být trestané, tak to rovnou zrušme i půlku dalších sankcí za výrazně banálnější přestupky
16. 3. 2019 16:42
Re: Těch chyb v BS je víc
já jsem za to vděčný. vždycky je to na obou stranách a vzájemné dohodě, pokud si řeknou, že k tomu soudruhy nechtějí, a domluví se sami, jen dobře - kdo chce, zavolat si je může vždycky
občas vyjedu v zimě ve městě, hustě osvíceném, třeba z podzemního parkoviště a za tři minuty si uvědomím, že nesvítím, prostě si toho skrz veřejné osvětlení nevšimnu... a mělo by to být "trestné"? těžko říct...
já bych body nedělal vůbec:)
16. 3. 2019 10:12
Proč rakousko
Nevím, proč se chce p. Horazný inspirovat v případě získání řidičského průkazu zrovna v Rakousku. Proč ne třeba Anglií?
Možná to je tím, že v Anglii do autoškoly vůbec nemusíte. V 17 letech uděláte test z pravidel, na auto si nalepíte červené elko a dva roky jezdíte s doprovodem osoby starší 21 let. Následně jdete na zkoušku z jízd. V Rakousku absolvujete autoškolu. Po 2 letech se do ní vrátíte a čeká vás další výcvik včetně. návštěvy psychologa. A výsledek? V Anglii je poloviční nehodovost než v Rakousku. Taky tam ale asi autoškoly mají poloviční ziskovost než v Rakousku. A o to jde zřejmě p. Horáznému především.
18. 3. 2019 09:42
Re: Značka
Ano, tak to bohužel je ve všech oblastech života...
17. 3. 2019 08:31
Re: Těch chyb v BS je víc
Tak auta dnes už většinou svítí automaticky, naštěstí.
Ta stotisícová hranice je hloupá, vzhledem k drastickému rozdílu v cenách aut, to je pravda. A fakt je taky ten, že naprosto jednoznačný přestupek, navíc se zaviněnou dopravní nehodou odchází naprosto nepotrestán.
Nicméně, chyby má asi každý bodový systém.
Avatar - Uživatel_5340709
16. 3. 2019 16:48
Re: Těch chyb v BS je víc
Ano ta stejná právní úprava, že jsi dostal fixní pokutu 1000 Kč za překročení rychlosti do 10ti nebo do 7 km/hod. (už si přesně nepamatuji) už tu jednou před cca. 6-7 lety platila.
16. 3. 2019 14:02
Re: Značka
Zákon ale hází gaunery i slušné lidi do jednoho pytle
16. 3. 2019 13:58
Značka
Podle me jizda bez registracni znacky muze mit prave vysoky stupen nebezpecnosti, protoze ridic be znacky si muze dovolit pachat daleko vic prestupku s tim, ze pak nebude nikdy vypatran (jezdit rychle, ujet od nehody atd.). S timto vedomim tedy muze jezdit daleko nebezpecneji - rekne si kaslu na to, stejne me nekdo nechyti... Jasne, ze se to netyka tech, kterym treba znacka byla odcizena nebo ji nekde ztratili a jezdi jen dokud si nenajdou cas si vyridit novou, ale pro urcitou cast “ridicu” muze byt jizda bez znacky lakava.
16. 3. 2019 13:46
Re: Těch chyb v BS je víc
Neřeším jestli sto tisíc funguje, ale že zákon výslovně takovou nehodu - která u starého auta opravdu může být totálka - toleruje bez postihu

Ad světla - pro ohrožení provozu není nijak podstatné, jestli nesvítí úmyslně nebo omylem

A body bych udělal tak, že by se po stanovené době staré škrtaly bez ohledu na pozdější spáchání dalších přestupků
16. 3. 2019 10:29
Re: Těch chyb v BS je víc
já jsem četl "to tu bylo" myslel jsem, že to jako v Česku už bylo:)
Avatar - Uživatel_5340709
16. 3. 2019 10:27
Re: Těch chyb v BS je víc
Tak se podívej na návrh novely.
16. 3. 2019 09:54
Re: Těch chyb v BS je víc
1500 Kč za plus deset km??? to ale ve Švýcarsku, ne?:)
16. 3. 2019 09:53
Re: Těch chyb v BS je víc
sto tisíc je nesmysl, který v reálu naprosto nefunguje, ty nemáš povinnost/schopnost odhadnout škodu u dnešních aut, pokud nejsi expert, pojišťovny to ani neřeší, z praxe je znám případ, kdy se pojišťovna ozvala, protože na sedmičkovém BMW byla škoda 1,5M a PČR se nevolala, to už brali jako hodně přestřelený:)
světla většinou zapomeneš zapnout, než že bys to udělal schválně...
přestupky jsou postihované několikanásobně? jak bys to chtěl udělat jinak, když body tak už peníze ne, nebo když zaplatíš, tak body ne?:)
Avatar - Uživatel_5340709
16. 3. 2019 09:47
Re: Těch chyb v BS je víc
Hlavně s těmi rychlostmi to tu bylo, do 10 km překročení bylo myslím dřív 1500 na fleku. Všichni to kritizovali, tak to změnili na rozmezí domluva až1000 Kč, tak jak to nyní funguje. A znovu přijde nějakej idiot a vymyslí zase i za malé překročení fixní částku ... teď nevím 1000, nebo 1500 Kč.