Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Legendární hliníkový motor Škoda: Držák, který ve výrobě vydržel skoro 40 let!

S příchodem revolučně řešeného modelu Škoda 1000 MB dorazil také jeden z nejmodernějších čtyřválců té doby. Nakonec se s četnými úpravami používal až do třetího milénia.
Zpět na článek
9. 4. 2019 10:51
9. 4. 2019 11:00
9. 4. 2019 11:43
10. 4. 2019 06:05
19. 6. 2021 21:13
19. 6. 2021 22:20
20. 6. 2021 08:58
20. 6. 2021 09:41
9. 4. 2019 08:36
Článek fajn ale ...
..ale fakt by mě zajímalo, kde autor přišel na nesmysl, že u Š105/120 se chladicí kapalina na cestě od chladiče do motoru stihla zase trochu ohřát. Co že by ji mělo ohřívat ???

A s touhle modelovou řadou jsem najel hodně přes sto tisíc km a s výjimku jednoho vadného spínače ventilátoru jsem problémy s chlazením neměl žádné ani v mrazech, ani v parném létě
Rozbalit vlákno
16
9. 4. 2019 09:01
Re: Článek fajn ale ...
Jak si pamatuji sklony k přehřívání měly 105/120 hlavně při pomalé jízdě v kolonách např. v ucpané Praze to byl celkem častý jev.
9. 4. 2019 09:59
To je celkem známá „nemoc” 742, ale přijde nám divný, že ochlazená voda se po cestě do motoru zase ohřála, jak? >:D
9. 4. 2019 11:11
Nemohlo to byt tim, ze vystupni trubka z chladice sla celkem daleko tesne vedle vstupni trubky do chladice? Navic prvni 120 tusim mely mene vykonne cerpadlo chladici kapaliny, nez pozdejsi typy, takze prutok nebyl nijak velky. M-ka snad uz s chlazenim nemely problem, pokud se vcas sepnul vetrak na chladici.
9. 4. 2019 12:47
pamatuji si, jak se dával "manuální" spínač ventilátoru, aby mohl řidič sám zapnout větrák v čas. Viděl kolonu, tak preventivně raději zapnout, aby se to neuvařilo a že uvařená stodvachna a pod nebyl vůbec ojedinělý jev.
19. 6. 2021 17:59
Presne! Veľa ľudí malo zapojený ventilátor ,,na krátko".
20. 6. 2021 11:56
já v létě s takto upravenou 105 absovolval i autoškolu, a jelikož i to bylo málo, muselo být zapnuté topení ! :-( :no:
9. 4. 2019 13:54
To sice jo, ale s nepatrným vlivem. Celkové množství tepla odebraného z motoru se tím nesnížilo. A do motoru stejně nešla ochlazená voda z chladiče napřímo, ale míchala se s malým okruhem
9. 4. 2019 15:48
ba ne fungovalo to dokonale, nikdy jsme se nepřehřáli i v největších vedrech a v koloně
19. 6. 2021 17:58
Akurát, že ventilátor točil ako na koncerte Michaela Jacksona ;-)
9. 4. 2019 22:31
Tyjo, tak to zas nevim. Vždycky jsem si tak nějak myslel, že výstupní je na jedný straně auta a vstupní na druhý :D
19. 6. 2021 18:47
Fakt ty trubky šly těsně vedle sebe, a fakt si předávaly teplo...
Ale jak je napsáno - ve většině případů to nevadilo, spínač na palubce to "jistil".

Měl jsem několik "742", a uvařil jen jednou, v tuhé zimě, kdy voda zamrzla v těch gumových kolínkách na konci trubek u chladiče.
Slabá směs.
9. 4. 2019 10:27
výjezd na Cukrák hned za Prahou a všechny výjezdy na D1
lidi si ventilátor předělávali na ruční ovládání
některé verze palubek tam měly zaslepené otvory do kterých se dal umístit kolébkový vypínač
9. 4. 2019 12:01
Tak ako píšeš, dedov spínač na ventilátor v palubovke jeho stodvaciáška si pamätám doteraz :yes: :-)
19. 6. 2021 20:34
... a hlavne odstavené pri krajnici s otvorenou kapotou a s kalužou pod autom ;-)
10. 4. 2019 17:18
Hlavní příčina byla v neotevření termostatu do roury pod vozem k chladiči. Ten byl vysoko a tvořila se tam od varu pak i bublina, ...
9. 4. 2019 09:17
Zaujímala by ma definícia legendy
Na tom motore bolo legendárne iba ak to, že ho boli nútení tak dlho používať ako prakticky jediný motor značky. Spoľahlivý snáď teda bol, ale tie studené štarty v zime, a v lete v kolóne každú chvíľu nejaká škodovienku na krajnici s vriacim chladičom mám v pamäti dodnes.A tiež mám v pamäti smrad, ktorý sa ťahal za každou škodovkou a taktiež mizerný výkon. Škoda žiaľ v porovnaní s Wartburgami, Ladami alebo Daciami ťahala za kratší koniec.
Rozbalit vlákno
27
9. 4. 2019 09:45
Re: Zaujímala by ma definícia legendy
A ještě bych dodal, že 3x uložená klikovka ten motor od začátku odsoudila do světa neustálých vibrací a rezonancí spojených s utrápeným projevem motoru.
Dále pak žádný motor škoda nenajel více jak 100 - 110 tisíc, aniž by byl rozebrán neudělala se tehdy nazývaná GO motoru, což znamenalo komplet výměna ventilů, zábrus, nebo přímo výměnlia hlavy motoru. V tomhle byly motory Dacia - Renault a Žiguli - Fiat o dva světelné roky dále.
9. 4. 2019 10:05
Presne tak, i motor Lady 1200 mel trojnasobnou zivotnost. Nejen proto jsme se doma vyrobku z AZNP velmi peclive vyhybali >:D
9. 4. 2019 10:31
při přeřazování bylo vidět "odfuky" oleje, dal se odhadnout stav motoru a kolik mu schází do GO
Naši měli 125LS a GO nás nepotkalo.
9. 4. 2019 11:58
Zase 125 prišla až ku koncu produkcie, tie posledné vozy už mali kopu múch vychytaných. Škody 125 boli asi najlepšie z celého modelového radu.
9. 4. 2019 12:08
Jj, viď príspevok nižšie 12:07
9. 4. 2019 15:51
my jsme se měli !!! měli jsme 5-kvalt a na dálnici se dalo udělat 160-170 tacho
:-)
nezapomenu na to jak jsme předjeli silnější žigul do dálničního kopce podřazením na 4, on nemohl dát za 3, musel mít 4 ale naše 4 se dala víc vytočit :-! :-! :-!
9. 4. 2019 12:07
Dedo mal 120gls s posledných kúskov s motorom z budúceho favorita (opravte ma ak sa mýlim), 5st prevodovkou, celkou peknou palubovkou, tapacírom na dverách a hlavovými opierkami. Ten štartoval bez problému v lete aj v zime, nikdy sa neuvaril a išiel o galaxiu lepšie ako otcová 105
9. 4. 2019 12:18
Pokud to byla 120GLS, tak urcite motor z Favorita nemela. Byl to motor 120X, se zvysenou kompresi a vyssim vykonem, daval se i do Garde a prvnich Rapidu, ale jen se ctyrkvaltem. Motor z Fava a petikvalt mely 135 a 136, ale ty se zas nedelaly ve verzich LS a GLS.
9. 4. 2019 13:53
Istotne mala 5kvalt, bol to kus z tuzexu....
9. 4. 2019 15:16
Spatne jsem to napsal, 120GLS mely petikvalt od 1984. Ale Favoriti motor se delal az od roku 1987
9. 4. 2019 15:53
to si nebyl motor z fáva, 5-kvalt to mohlo mít jako náš 125 LS a o něco maličko vyšší výkon
fávo mělo motor co měly 130 LS, ne?
9. 4. 2019 10:36
3x ulozena klika nebyla ideal, ale Skodovaci s tehdy dostupnymi oleji nebyli schopni udelat motor, ktery by se nezadrel. I pri vyvoji Favorita se zkousel prototyp 1.5 OHV s 5x ulozenou klikou a opet byl problem s mazanim hlavnich lozisek, tak se zas vratili ke trem.
Nakonec vibrace aspon castecne vyresili zvetsenim a pridanim protizavazi ve Fabii
9. 4. 2019 10:55
Kusy zralé na GO při nájezdu 100 tis.km pamatuju taky, ale třeba když jsem prodával svou poslední Š120 LS, měla najeto 145 tis.km a motor šlapal stále jak hodinky.
9. 4. 2019 11:15
Myslim, ze problem byly nekvalitni materialy, nez konstrukce motoru. Po pouziti kvalitnejsich materialu ve Favoritu se zivotnost podstatne zvysila, pritom konstrukce se zmenila jen minimalne.
9. 4. 2019 11:41
asi to tak bude, favo nemalo problem so zivotnostou, kludne cez 200tis... max to bola hrkalka a zral trochu olej... to by aj sedelo aj pri 1.4MPI ta tiez najazdi vela a konstrukcne nema inak ulozenu kluku...
9. 4. 2019 12:03
200k? Pres 300k v pohode, videl jsem i kousky pres pul milionu.

Mel jsem feldu, co mela skoro 300, olej nezrala, motor porad jel a s lehkou nohou se dalo jet za 5,5l. Z pohledu motoru perfektni. Jedine, co na tech motorech za ty leta nevychytali, bylo tesneni pod hlavou, tam ta zivotnost byla kolem 150k.
19. 6. 2021 20:29
5,5 litra? Leda tak na päťku po okreske!
19. 6. 2021 21:57
Na petku po okresce kolem peti rovnych :) 5,5 bylo na delsich trasach, nahoru s tim dost hybaly studene starty.
Mimochodem, to auto ma dnes najeto 320k a motor porad drzi.
9. 4. 2019 12:10
Otcov forman nalietal niečo cez 300k km, motor bol pôvodný. Akurát to nedala kopa štartérov, spojka a pár blboviniek okolo ;-)
9. 4. 2019 11:46
A také odfláknutá montáž. Na cca 20 tisících jsem musel měnit blok kvůli šponama přicpanému mazacímu kanálku k vačce. A při smontování jsem zkusil zúhlovat ojnice. Ještě, že jsem to udělal, jak to bylo z výroby odfušovaný.
9. 4. 2019 12:52
S tou změnou konstrukce bych byl opatrný. Zejména výrazné zmenšení vůle pístů ve válcích za využití pístů se zalitým kroužkem (licence tuším Japan ?) byla rozhodně pokroková záležitost, stejně jako poměrně dost dalších, byť drobnějších úprav. Jinak souhlas, uložení a základ zůstal podobný, kvalita materiálů zcela jistě lepší.
9. 4. 2019 12:44
Ono to bylo ovlivněno hodně i tím, že čtyřkvaltová převodovka byla velmi krátká a motor neustále pracoval ve zbytečně vysokých otáčkách, dále nebyl použit plnoprůtočný filtr a používal se sra*koidní olej té doby za 17,50,-. U následných 105-20 s 5ikvaltem ty motory najezdili klidně přes 200tkm než začaly papat olej (plnoprůtok, průměrně nižší otáčky, lepší olej).
9. 4. 2019 10:29
no naši měli Wartburga a smrad se za námi táhl taky :*) :*) :*) :*) :*)
9. 4. 2019 12:01
Tak ale tam bol dôvod, dvojtakt je trochu iný príbeh.
9. 4. 2019 15:56
dvoutakt žere olej = bílý kouř
čtyřtakt žere taky olej když jsou volné pístní kroužky = bílý kouř

nevidím v tom zásadnější rozdíl
ale stejně jsem si dělal srandu a tys to sežral i s chlupama :-)
9. 4. 2019 20:04
Povedal by som, že v tom, že u wartburgu smrdel spálený olej, ktorý sa lial priamo do benzínu v nemalom podiele, a u škodovky rovnako smerdel spálený olej, ktorý sa dostal do valcov cez netesnosti, je podstatný rozdiel...
A s tou srandou si to nevymýšľaj. Taký prenikavý intelekt nemáš, to by si ho musel ukázať aj inokedy.
20. 6. 2021 01:02
Já si zase pamatuju, že prakticky pod každou parkující škodovkou s motorem vzadu se dělala větší či menší loužička oleje. Vzhledem k tomu, že jich u nás jezdily statisíce, muselo se toho oleje dostat do půdy a podzemních vod za ta desetiletí v celé republice opravdu požehnaně... :-(
9. 4. 2019 09:27
Z dnešního pohledu legendární - šrot.
Prej legendární, ale tak leda šrot. Lidi asi rádi zapomínaj, nebo to píšou ti, co stovku viděli z rychlíku. Já začínal na typu Š 110L. Ten motor byl všechno možné, jen ne dobrý. Tekl z něj olej, bylo to neutěsnitelné. Dělali jsme si různé přípravky, jak úniku oleje (třeba skrz netěsnící nalévací víčko) zabránit, ale šlo to špatně. Špatný byl systém zapalování, od mechanického rozdělovače, odcházela nekvalitní víčka, palce. Motor špatně chladil, neustále jste museli hlídat teplotu, případně dolévat vodu po litrech, termostaty byly nespolehlivé. Míval jsem těch termostatů několik a zkoušel je předem "povařit" v hrnci, ty co se špatně otevíraly, jsem do auta už nedával. Běžně jsem s sebou vozil přes půl motoru a další kritické součastky, jako náhradní díly. Nespolehlivou membránovou palivovou pumpu, i v několika kusech. Baterie byla kapacitně strašně slabá, auto jsme většinou startovali roztlačením. S příchodem Š105/102 se to jen zhoršilo, výroba byla odfláknutá, legendární byly hadičky u chlazení, které prosakovaly a hned po koupi auta se musely (=sehnat lepší) a vyměnit, prostě systém DoDo (Dodělej Doma). Ty 120-ky furt někde stály, jak vařily, v zimě jim zamrzaly hadičky přívodu paliva. Překvapením byl až Favorit, kde se většinu těchto základních nedostatků na motoru podařilo odstranit a motor obvykle přežil auto, protože to rezlo jak liška.
Rozbalit vlákno
6
9. 4. 2019 10:34
Re: Z dnešního pohledu legendární - šrot.
nebylo to zase až tak zlé …. ale olej tekl z každého auta, bylo nemožné projít technickou bez záznamu
jednou se nám auto zastavilo, uvolnila se hadička a benzín scal na motor, byli jsme blízko shoření celého auta
9. 4. 2019 10:53
Najel jsem sám nebo jsem byl vezen v různých modelech Š1000 MB, Š100, Š110, Š105, 120L, Š120 LS přes 300 tis. km ale problémy s membránou v palivové pumpě nepamatuju. Vozili jsme sice náhradní, ale nepoužili ani jednou. Baterie vydržely kolem 4 let a auta s nimi normálně startovaly, a to i v zimě. Pokud jsi musel neustále roztlečovat a měl i tolik dalších závad, asi jsi fakt trefil na šrot. Neříkám že ty auta byly hifi, ale udržované kusy normálně jezdily
9. 4. 2019 12:59
Já sem najezdil 120tkm ve Š100 a ležel jsem pod tím neustále. Byla po celou dobu opečovávána s láskou, ale bylo to houby platné. Věčné problémy s elektrikou, hlavně startérem, zámky ve dveřích (starý typ klik), drnčením ze všech stran a míst, neskutečný kravál, pořád ladění volnoběhu, opakované výměny všeho možného, bouchající náprava už po 25tkm, atd, atd. Nevzpomínám na ni ani trochu s nostalgií - byl to strašný křáp... :no:
9. 4. 2019 15:58
na š105/120 se vyučili všichni automechanici
9. 4. 2019 18:59
Tak, tak, neskutečný křáp a krunkl. Bez DoDo vychytávek se to nedalo vůbec provozovat a nechápu lidi, co si to dnes pořídí, jako veterána. Žigul byl v té době mnohem povedenější.
19. 6. 2021 20:26
Lenže to bol Fiat a bol ich nedostatok ;-)
9. 4. 2019 10:51
Volkswagen
hlavně díky tomuto motoru měl zájem o Škodárnu, Nevím jestli kvůli tlakovému lití Al?
Rozbalit vlákno
1
9. 4. 2019 11:02
Re: Volkswagen
Je to pravdepodobne. Nebude nahoda, ze hlinikove motory s v produkci VW objevily az po koupi Skodovky.
9. 4. 2019 11:00
Pekny clanek.
Clanek fajn, jen bych dodal par detailu:

V souvislosti s uvedenim vykonejsi varianty s objemem 1100ccm se zvetsilo olejove cerpadlo. Zajimave je, ze se pro jedenactistovku planoval i napinak retezu, dokonce se do vyroby dostal kryt rozvodu s nalitkem pro napinak. Bohuzel k seriove montazi nedoslo.

U 130RS a ostatnich motoru s 75,5mm vrtanim se zmenila roztec valcu. Prostredni dva se posunuly blize k sobe, jinak by nebylo mozne zvetsit jejich prumer a vrtani. Bylo by zajimave doplnit, ze na rozdil od pozdejsich seriovych 130 melo RS (a pozdejsi LR) osmikanalovou hlavu.
Rozbalit vlákno
2
9. 4. 2019 11:06
Re: Pekny clanek.
Jeste je skoda, ze v clanku nebyl zminen "Hajaja", ktery vznikl pro MB kombi. Jednalo se o lezaty radovy ctyrvalec, ktery vznikl polozenim motoru z MBcka na bok
10. 4. 2019 09:37
Re: Pekny clanek.
Jeste jedna drobnost.. blok motoru ve Fabii sice rozmery nezmenil, ale celkove je motor uzsi, nez byl ve Favoritech. Pri upgradu byl pozadavek, aby se vesel do VW lupa, tak se posunuly remenice prislusenstvi smerem k motoru.
9. 4. 2019 11:43
Skouda
Fajn citanie... nie som Skodovkar, tak mi pripadne nedostatky nevadia >:D
Rozbalit vlákno
0
9. 4. 2019 13:05
Benzinová pumpa
...a co jsem nikdy nepochopil, byl od počátku třetí otvor v bloku připravený pro benzinovou pumpu, která ale celá léta měla úchyt jen pro dva šrouby nahoře. Snad až od 120ítek někoho napadlo změnit konstrukci odlitku uchycení pumpy na třech bodech tak, aby věčně nebryndal olej....
Rozbalit vlákno
0
10. 4. 2019 06:05
Staré auta
To byli alsoň pěkný auta dnes stojí ty nové za ho. no
Rozbalit vlákno
0
10. 4. 2019 17:09
Motor měl velmi plochou momentovou charakteristiku a velmi p
Tzv. zvonění (či klepání) při větším zatížení, mělo příčinu jednak ve tvaru spalovací ho prostoru - ten byl správně střechovitý s antidetonační štěrbinou, ale to zřejmě k úplnému dochlazení směsi nestačilo a detonovala, a jednak zřejmě proto, že se nedokázal podtlakově stáhnout předstih zážehu - nebylo tehdy čidlo klepání. U Favoritu (1300 ccm) už šlo v řídicí jednotce (vstřikování a předstih) díky novým sacím kanálkům seřídit předstih na hranici klepání při velkém zatížení i bez čidla klepání - dělal to bývalý motorář Škodovky pan Ing. Janda (vyzkoušel jsem - motor byl potom živý a s radostí se vytáčel). Pomáhal tomu ale zejména fakt, že tady už byla hlava se spirálovými sacími kanálky, která roztočila a navrstvila směs.

Navíc hliníkový motor nebyla v té době, ale ani na konci 80-ých let žádná obvyklá záležitost. Na technologii výroby tohoto celohliníkového motoru (vč. hliníkové hlavy - Favorit), se byly už tehdy podívat i Japonci.
Rozbalit vlákno
1
10. 4. 2019 17:10
Re: Motor měl velmi plochou momentovou charakteristiku a ve
a velmi pěknou tepelnou účinnost.
19. 6. 2021 18:04
Jednoducho OHaVný motor...
žral benzín a kľukovka iba v troch ložiskách.
A stále bolo treba kontrolovať únik a dostatok chladiacej kvapaliny.
Ináč sa prehrial a trtlo tesnenie pod hlavou valcov. :no:
Rozbalit vlákno
14
19. 6. 2021 22:04
Re: Jednoducho OHaVný motor...
a cemu realne vadila klika v trech loziskach?
20. 6. 2021 09:01
Nižší tuhost klikového mechanizmu, v konečném důsledku nižší životnost. Tím horší, když v hliníkovém bloku.
20. 6. 2021 09:39
teoreticky, ale prakticky ty motory zvladaly 300 tisic a vic bez problemu
20. 6. 2021 09:46
To nie je pravda. Hlavne v sedemdesiatych rokoch okolo 100 tis. km šlo veľa motorov na generálku, 300 tisíc km bez problému nedal ani motor vo Favorite.
20. 6. 2021 10:02
to ano, ale ne kvuli klikovemu mechanismu. Od Favoritu dal uz slo 300 bez generalky, pokud se uplne nekaslalo na udrzbu, driv umrela kastle, u Felicii a Fabii uz se toho dozilo dost kusu. I pres to, ze tam byla vetsi komprese a u fabie i vetsi zdvih.
20. 6. 2021 10:28
Obhajovat třikrát uloženou kliku může jen - no - málo kdo.
20. 6. 2021 10:55
Ja ho neobhajuju, jen rikam, ze argumentovat zivotnosti u motoru, ktery ve Fabii bezne prezival modernejsi motory je nesmysl.
20. 6. 2021 12:07
Pokud dokážeš zargumentovat, že 3x uložená klika má vyšší životnost než 5x, z hlediska životnosti klikového mechanizmu, rád svůj "nesmyslný" názor změním.
Jinak jsou to jen kecy, které mají místo maximálně u stolu s půllitry piva.
20. 6. 2021 12:13
Zrovna u Fabie 1.4 16V odchazely na klice celkem casto. Sama Skodovka zkousela 5x ulozenou kliku u OHV motoru a nedarilo se jim udrzet dostatecne mazani. Faktoru je vic, nez jen pocet lozisek. Kazdopadne v autech, do kterych se daval, nezridka prezil vse ostatni, hlavne po favoritim upgradu, kdyz uz se zadrel, tak spis na vacce, takze ocividne tam ta klika na zivotnost vliv nemela.
20. 6. 2021 12:22
Je třeba se věnovat vlastní podstatě - 3x nebo 5x, další problémy, jako třeba mazání, jsou až druhořadé, v této otázce. Je jasné, že porovnám-li koncepci klikového mechanizmu 3x nebo 5x, je třeba vycházet ze základního principu, že oba budou dostatečně zásobeny mazacím médiem.

Je "zvláštní" argumentovat třeba tvrzením, že 3x uložená klika stačí, protože než se vy*sere klika, kára dávno shnije.

Pořád se bavím jen a jen o skutečnosti klika 3x nebo 5x, na který jsem primárně reagoval. Jdi do politiky, tam se odklánění od vlastní podstaty diskuze a argumentace zástupnými tématy mimo hlavní, když relevantní argumenty již docházejí, ještě tolerují.
20. 6. 2021 12:42
Ja se ptal v cem to vadi realne u motoru, ktere jezdily po silnici. Ne co je lepsi nebo jake jsou limity danych reseni. A realne mel ten motor stejnou nebo lepsi zivotnost, nez motory s 5x ulozenou klikou.
20. 6. 2021 12:47
Ptal jsi se "a cemu realne vadila klika v trech loziskach?" a na to já jsem reagoval.
Nakonec "výhodnost 3x uložené kliky u čtyřválce" potvrzuje skutečnost, že jí používají prakticky všichni výrobci už několik desítek let. :-)
20. 6. 2021 13:24
Ten motor se postupně vylepšoval, dostal tužší blok, plnoprůtokový čistič oleje, hliníkovou hlavu s tvrzenými sedly. A během života toho OHV motoru se zlepšovala i kvalita dostupných olejů. U Favoritů už motory dávaly mnohem více než 300 tkm, problém jim nedělaly ani přestavby na LPG. Jediné, co mělo nižší životnost, byl rozvodový řetízek, ten byl zralý na výměnu tak kolem 150 tkm, ale stál jen pár stovek. Jinak nic. i to těsnění pod hlavou válců bylo trvanlivé, pokud majitel dodržoval předepsaný interval výměny chladicí kapaliny každé 3 roky. Ale i tak stálo zase jen pár stovek. Na přelomu tisíciletí to byl jeden z nejspolehlivějších motorů na trhu.
20. 6. 2021 20:32
Jenže to platilo až o výrazně modernizované verzi 136/135. Všechny předešlé motory měly životnost tak poloviční, sotva 150 000 km, nebo spíš 100 km. Pak GO.. :-(
19. 6. 2021 18:56
No, úplně popravdě ten motor úplně novej nebyl.
Jde o souvislou řadu vývoje už od motorů v Popularu - takže někdy od předválky.
Kdy původní SV dvouválcové V motory nahradily řadové čtyřválce OHV... a pak už se měnily vlastně jen málo.
A už tehdy existovala litrová a cca "1100" varianta.

To, co bylo moderní i na tu dobu byl ten hliníkový blok a způsob jeho výroby.
Rozbalit vlákno
4
19. 6. 2021 20:56
Re: No, úplně popravdě ten motor úplně novej nebyl.
No to bych si dovolil nesouhlasit. Motor z popularu měly všechny předomotorové čtyřválce, jako 1101, 1102 (tudory), 1200, 1201 (sedany), 1202 (stejšn), spartak, oktávka a končilo to 1203kou a TAZem. Ten hliníkový motor byl vyvinutý pro embéčko a pak pokračoval přes všechny zadomotory až teda v podstatě k té fabce. Byly to dva paralelní motory.
20. 6. 2021 09:51
Ale má viac-menej pravdu. Stavba motoru bola vo veľkej miere rovnaká, konštrukčné zmeny reflektovali na umiestnenie motora a technologické na iný materiál a spôsob výroby bloku. 1000MB dostala akože nový motor, ale šlo dnešným jazykom o väčší facelift. Úplne nový motor, ktorý by vznikal na čistom liste papiera to rozhodne nebol.
20. 6. 2021 10:10
V jake mire? mimo zakladni koncepce nemely ty motory spolecneho vubec nic.
19. 6. 2021 22:07
A co ma spolecneho motir v MB a V Popularu? Vubec nic mimo trikrat ulozenou kliku a OHV.. To je jak tvrdit ze 1.6 55kW a 1.6 74kW v octavii jsou stejne, protoze to jsou osmiventily SOHC s 5x ulozenou klikou.
Motor v MB byl nove vyvinuty. A zkouseli i OHC, ale OHV jim fungovalo lip.
19. 6. 2021 21:13
go motoru
Lepší se vyměnují suché vložky, mokré se musejí vypokládat na stejný rozměr. Škoda má to odstředivě tlakové lití hliníku, že je tam to odstredivé nevznikají tam praskliny a bubliny a právě o to vw usiloval.
Rozbalit vlákno
3
19. 6. 2021 22:20
Re: go motoru
nejsou suche vlozky jen u vzduchem chlazenych motoru?
20. 6. 2021 08:58
Ne, pojem suchá vložka znamená, že z vlastní konstrukce bloku nedochází ke styku vložky s chladící kapalinou.
20. 6. 2021 09:41
a nebyvaji takove vlozky zalisovane ci zalite v materialu bloku a tim padem nevymenitelne?
20. 6. 2021 10:22
Dobrý byl, ale až ke konci
Dobrý motor to skutečně byl, ale až když byl vepředu a měl vstřikování tj. od Favoritu. Ideální až od Felicie se vstřikováním MPI, případně ve Fabii jako 1.4 MPI.
Rozbalit vlákno
1
20. 6. 2021 10:28
Re: Dobrý byl, ale až ke konci
Nejlepsi bylo MPI ve Felicii, nejelo az tak spatne a bylo usporne. Ve Fabii uz to bylo priskrcene, hlavne verze Euro 4 uz ani nejela a zrala jak prokopla.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud