Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Britové požadují nový bezpečnostní asistent. Pro bezpečnostní asistenty

Pojišťovací skupina navrhuje, aby byly bezpečnostní asistenty osazeny vlastními hlídači, kteří upozorní na jejich nesprávnou funkčnost.
Zpět na článek
Avatar - pradeda777
10. 3. 2020 18:02
Jak stupidní....
Britská pojišťovací skupina Tatcham navrhuje zavedení standardizovaného varovného systému, který by měl řidiče upozornit na nesprávnou funkci systémů ADAS -
....a kdo nebo co upozorní na nesprávnou funkci navrhovaného varovného systému? Další varovný systém?.........
Avatar - palix
10. 3. 2020 21:26
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Najlepšie je, keď sa vodič na asistentov vôbec nespolieha a jazdí tak akoby tam neboli. Mám nejaký asistent krízoveho brzdenia v aute, ale už som aj na to zabudol a jazdím ako bez neho.

Dnes je problém, že zákazník si nemá často možnosť vybrať, autá sú plne vybavené a ceny idú výrazne hore. Auto potom stojí od 20 000€ (napr. Mazda 3), má plno asistencie, LED svetlá, HUD... ale čo ak to zákazník nepožaduje, alebo dokonca vôbec nechce? Buď si priplatí, alebo ide inde. Najhoršie je, ak to nechce, napriek tomu si auto kúpi, lebo to auto je v podstate dobré a pekné a nakoniec asistenčné systémy povypína, lebo mu budú zasahovať do riadenia. Zákazník vyhodil peniaze, výrobca zbytočne dal tie systémy do auta,... EU je spokojná.
O nejaký čas budú systémy možno nevypinateľné.
Avatar - palix
10. 3. 2020 23:08
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Asistent núdzového brzdenia sa nedá vypnúť ;). Možno len vytiahnutím poistky. Zatiaľ mi za cca 30 000 km 1x blikol a nikdy nič viac (nie je pokazený). Len ma stále pri primrznutom okne otravuje jeho hláška o nefunkčnosti - trochu trvá, kým sa táto oblasť vyčistí / odrosí / odmrazí (nedá sa to spraviť ručne). Nebyť toho, tak o ňom ani neviem.
Snažím sa jazdiť s citom, predvídavo a bezpečne = ani ABS mi normálne nezasahuje, len v prípadoch, že ho chcem vyskúšať. V dôsledku jazdného štýlu nezažívam na cestách veľa stresových situácii. Bezpečnostných asistentov mám zapnutých v mojej hlave ;)
Nedávno som skúšal Škodu Scala. Mal nejaký "line-assist"... Mierne som sa priblížil k čiare a systém zasiahol tak, že som sa skoro zľakol = mal som pocit, že sa mi zablokoval volant. Keby zavibroval, stačilo by to. Ale takto "brutálne" zasahovať do riadenia? Tak to teda nechcem.

Raz som išiel s kolegom na služobku a ten mal tých nepríjemných situácii pomerne dosť, len z dôvodov ako lepenie sa na auto pred sebou, prudké brzdenie spôsobené nedostatkom času na kľudnú reakciu, štýl brzda - plyn... Potom sme sa vymenili za volantom a ďalší kolega označil moju jazdu za balzam na jeho vystresovanú dušu ;) Spotreba klesla, rýchlosť bola v pohode.

Okrem iného za znak dobrého jazdného štýlu považujem, keď mi zaspí posádka v aute počas jazdy a preberie sa napr o 7 hodín v cieli ;). Pritom nejdem pomaly, len s citom a predvídaním = nemusím často brzdiť. Mojej manželke je napr často zle, ak niekam cestuje s "divoko" jazdiacimi vodičmi...

Napokon, minule som čítal článok, ktorý informoval o nejakom výskume, ktorý poukázal na to, že čím viac má vodič bezpečnostných systémov v aute, tým viac sa na ne spolieha a jeho jazda je o to nebezpečnejšia. Takže nakoniec je to všetko vlastne v istých prípadoch kontraproduktívne.
Nič proti rozvoju... mne len vadí, že prestáva byť na výber. Ako sa hovorí - "v jednoduchosti je krása".
10. 3. 2020 21:24
Re: Jak stupidní....
Hlavne chybna funkcia cohokolvek predsa vodica upozorni uz teraz. Chcu objavit teplu vodu? Staci, ze mam namrazu pred radarom po nastartovani auta a rovno vyhodi kontrolku, ze chyba systemu AEB aj s odporucanim na servis. Prvykrat ma to zaskocilo, ked to zmizlo uz mi bolo jasne co sa asi stalo a preco. To iste rozne senzory a nespecifikovane veci predsa vyhodi rovno s kodom chyby.
10. 3. 2020 18:58
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Ano, asistenty pochytat a zavrit! Driv, nez me z nich trefi slak!
10. 3. 2020 18:30
Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Řekli pojišťovací vydřiduši. :'-(
P.S. Poznatek z řidičské praxe: Nejlepší asistenční systémy jsou ty, které lze snadno vypnout! ;-)
Avatar - CICERO
10. 3. 2020 18:08
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
10. 3. 2020 20:31
Re: Jak stupidní....
Nad tym sa zamyslal uz Platon pred ~2400 rokmi:

"Quis custodiet ipsos custodes?"
Avatar - palix
11. 3. 2020 20:21
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Je rozdiel, jazdiť pomaly, rýchlo podľa predpisov, prípadne rýchlo a nebezpečne alebo dokonca pomaly a nebezpečne. Nepísal som, že jazdím pomaly - jazdím normálne a snažím sa jazdiť bezpečne = kto už obieha mňa ten je už nad akoukoľvek odchýlkou a porušuje predpisy ;). Neraz som stretol experta, ktorý obiehal kde sa dalo a nakoniec sme sa stretli o hodinu niekde v zápche, alebo za mestom.
Pri riskantnej jazde človek vytvára nebezpečné situácie oveľa častejšie ako ten, kto jazdí kľudne (podľa predpisov) a predvídavo. Samozrejme rôzne situácie vytvára aj ten, kto jazdí pomaly, lebo ho musí obiehať kopec iných áut.
Mám sa veľmi rád + moju posádku + vodičov (cyklistov, chodcov) na okolí nato, aby som všetkých naokolo ohrozoval riskantnou jazdou.
Taká otázka "xxc" - ak by sa nedajbože niečo stalo len preto, že neboli dodržané predpisy a bolo veľmi riskované - odpustil by ste si to? Ja sebe nikdy - práve preto sa snažím, aby bola moja jazda bezpečná (nie pomalá). Niekedy si pritom pripadám ako "hlupák", lebo istý vodiči nie sú ochotní dodržiavať predpisy.
Avatar - xxc
11. 3. 2020 16:08
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Ja mam opacne skusenosti, nedavno som instaloval mapy a nikam sa neponahlal, tak som zazil dost vela zlych situacii pri pomalej jazde. Naopak, ked vsetkych obehnem, tak je to ovela lepsie a subjektivne bezpecnejsie. Detom je zle, ci idem pomaly, alebo divoko. Len vacsinou kricia, ked idem rychlejsie :-) Ale asistenty nie su na to, aby clovek na ne spoliehal, ale aby pomohli v krize. Ze natlakuje auto brzdy a lepsie brzdi, nemozno vycitat. Aj ked sem tam natlakuje aj pri cyklistovi, alebo ked idem obiehat. Vtedy je to memento, ze spomal a sustred sa, auto vyhodnotilo jazdu ako nebezpecnu.
Avatar - _beta
11. 3. 2020 15:32
Re: Jak stupidní....
Nissan detto.
Ak je námraza, tak že kamera a/alebo radar nevidí, vyskočí upozornenie.
Avatar - xxc
10. 3. 2020 21:51
Re: Jak stupidní....
Presne tak, rovnako na Renaulte to upozornuje.
Avatar - xxc
10. 3. 2020 21:55
Re: Vyžadujeme zavedení asistenta asistentů!
Ja som sa isty cas citil bez asistenta nie celkom bezpecne po tom, co som jazdil s asistentami. Ale uz som si zvykol :-) Asistent krizoveho brzdenia mate vypnuty, alebo ostava zapnuty a jazdite bez neho, lebo ved nic sa nemoze stat, ziadna kriza?