Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Video: Jaký zvolit olej pro motor TDI PD? Martin Vaculík vyvrací rozšířený omyl

Zvolit správný motorový olej je docela věda. Obzvlášť dnes, kdy specifikace olejů mizí z návodů k obsluze. Jaký vybrat pro motor TDI PD vám v novém videu prozradí Martin Vaculík.
Zpět na článek
Avatar - Dzakobo
7. 4. 2021 18:56
Re: Najít optimální olej pro PD nebude jednododuché
Největší oříšek to může být pro motor 2.0 125 kW PD s DPF - např. v předface. Octě 2. gen.. Ale PDček už jezdí méně a méně, naštěstí. Byla to hloupá technologie, oproti tomu zlatý CR s až 8? vstřiky na 1 pracovní dobu.
Nakonec se ukázalo, že dieselová mánie v osobácích byla slepou uličkou. Zpětně si další generace budou ťukat na hlavu, co to v té Evropě cca 30 let kolem milénia zkoušeli... :D :D
Avatar - Beefcake
8. 4. 2021 19:22
Re: vyhoda dieselu
Uz vidim, ako sa budu "pretáčať" baterie :D
8. 4. 2021 13:37
Re: vyhoda dieselu
To je ale riziko koupě ojetiny. Stejně tak mohl zas jiným způsobem poškodit benzínový motor.Složitostí a servisními nároky už si dnes benzín s dieselem nemají co vyčítat.
Ale na druhou stranu zjistit v jakém stavu DPF je s diagnostikou otázka dvou minut. A obvykle už nestojí svět, tedy až na výjimky (třeba hyundai).
8. 4. 2021 13:33
Re: Olej pro Mazda 3
Máš pravdu, ešte uvediem že rovnako ako jazda ma baví, tak ma baví aj techniku udržiavať. A keď som videl ako v origo servise odvzdusnovali brzdy s prázdnou nadrzkou, to má dorazilo. Kontrolujú všeličo, ale brzdy rozobrať a skontrolovať som ich za 5r nevidel a ešte aj klamú že kontrolovali. Pozrel som zadné vodiace skrutky na strmenoch a suche až z fabriky . Nenamazane nikdy. Mám aj škodovku....vsade je to rovnaké. Služobný opel len, kukaju čo to ten zákazník vlastne chce za svoje peniaze...
8. 4. 2021 11:27
Re: Olej pro Mazda 3
Svoju Mazdu 3 mám rad preto olej kúpim v Mazde alebo teraz už aj inde aj s filtrom, a nalejem sám. Vždy pri servise počas zaruky som bol prítomný osobne . Ako asi robia keď to majiteľ nevidí? Lejem teraz tolal 5w30. Mazda olej je ten istý 5w30,A5,SL. Pantiky si viem namazat aj sám. Mám cez 100kkm.
8. 4. 2021 09:47
Re: vyhoda dieselu
Co je s filtrem pevných částic. Díl který běžně vydrží přes 300.000km. Provozně s ním také žádný problém není, jen tam prostě je.
Pokud tedy nekoupíte diesel na popojíždění kolem komína.
7. 4. 2021 23:44
Re: vyhoda dieselu
Filtr pevných částic má dnes už téměř každý benzíňák.
Avatar - palix
7. 4. 2021 23:02
Re: Olej pro Mazda 3
Alebo sa stačí spýtať v servise... Do mojej Mazdy G120 ide nejaký 0W... - taká vodička ;-). Predpokladám, že podobný bude aj u vás.
Taká blbá otázka... Vy nejazdíte s autom r.v. 2020 do autorizovaného servisu?
7. 4. 2021 21:41
Re: Olej pro Mazda 3
Na rozdiel od Škodovky to Mazda v návode stále uvádza. Či už si ho stihol stratiť? :-O
7. 4. 2021 21:08
Re: Najít optimální olej pro PD nebude jednododuché
Ta technologie sama o sobě úplně hloupá nebyla, problém byl spíše v tom, že někoho v koncernu VW napadlo dávat to do osobních aut. Ten zvuk byl fakt hrozný.
Jinak ta 125 kW varianta s PPD vstřikovači už uměla více vstřiků na jednu pracovní dobu a zvuk byl o něco lepší. Ale zase se to neustále kazilo. Takže nakonec opravdu úplně slepá ulička koncernu VW, kvůli které musíme mít tyto články, protože nějaké motory ještě stále přežívají.
7. 4. 2021 19:49
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Dzakobo
7. 4. 2021 19:24
Re: Najít optimální olej pro PD nebude jednododuché
PD byly řadové a V10. Starší V6, tedy i 2.5TDI, používaly rotační čerpadlo, potom se u vidlicových motorů hned přešlo na common-rail.
7. 4. 2021 18:26
Najít optimální olej pro PD nebude jednododuché
Naprostá většina výrobců totiž oleje plnicí normu VW 501.01 dnes dělá v "bezpopelném" provedení ACEA C3, takže těch minerálních adiitiv budou mít podobně málo jako klasické long-life oleje. Když jsem měl starší auto, kde jsem do benzín/LPG auta dával VW 502.00, tak i tam bývaly některé "bezpopelné", těm jsem se samozřejmě vyhýbal, protože to samo o sobě značilo, že je výrobce optimalizuje pro diesely.

https://www.znesnaze21.cz/…zivot-pro-maggie
8. 4. 2021 09:54
ja bych to otocil
jaky motor zvolit k nejakymu konkretnimu oleji
TDI PD by to urcite nebyl
ani zadny TDI
ani zadnej jinej dyzl
9. 4. 2021 15:32
Re: Olej pro Mazda 3
Spotreba oleja je u mňa rovnaká ako na začiatku. 5w30 A5. Auto sa prevetralo aj v Nemecku, Dusseldorf, cca 3000km. Rychlosti do 190km.h-1. Pravidelne lyzovacky v Rakúsku a Taliansku. Olej som nedolieval. Som spokojný. M3 bola vymena za Focus 2,1,6,Lpg . Jazdí do dnes na olej 5w30A5 bez spotreby oleja, 180000km.
9. 4. 2021 15:28
Re: Olej pro Mazda 3
Spotreba oleja je u mňa rovnaká ako na začiatku. 5w30 A5. Auto sa prevetralo aj v Nemecku, Dusseldorf, cca 3000km. Rychlosti do 190km.h-1. Pravidelne lyzovacky v Rakúsku a Taliansku. Olej som nedolieval. Som spokojný. M3 bola vymena za Focus 2,1,6,Lpg . Jazdí do dnes na olej 5w30A5 bez spotreby oleja, 180000km.
Avatar - palix
8. 4. 2021 21:33
Re: Olej pro Mazda 3
100 000 km je dnes v podstate nič. Práve nedávno ich dovŕšil kolega na 10 ročnej Octavii 2 Tour 1,6. Auto úplne v pohode, len už trochu žerie olej.
Predpokladám, že moje auto pri takom nájazde bude na tom podobne, navyše bez spotreby oleja.
Čo sa auta týka, myslím si, že lepšie som si vybrať nemohol. Každý máme iné nároky na auto, ale mne to moje sadlo výborne :-).
8. 4. 2021 18:26
Re: Olej pro Mazda 3
Neviem do akého návodu sa dívaš, ale A5/A3 je dosť čudné len na počutie, a ja k tomu v návode vidím A5/B5. Céčko by som do benzínu nedával keď ho výrobca nežiada.
8. 4. 2021 18:04
Re: Olej pro Mazda 3
A jak víte, že tam filtr pevných částic je?
Mazdy Skyactive-G homologované podle Euro 6d-TEMP-EVAP filtr pevných částic nemají. Amjí ho až auta homologované dle Euro 6d-ISC-FCM.
8. 4. 2021 14:21
Re: Olej pro Mazda 3
S autom problém nemám. Problém je s prístupom ku kontrolam. Od toho závisí budúcnosť či budeš meniť len dosticky alebo celok brzdy. Atď. Preto si veci prejdem aj keď auto príde z prehliadky. Chodím tam po pečiatky viacmenej. Nech slúži to tvoje, casto sa tu vyjadrujes a len pochvalne. Tiež som s autom spokojný, po 100000km budem už potrebovať nové letné pneu, pomaly prvé dosticky dopredu...zimne pneu majú ešte cez 5mm.
Avatar - skopikk
8. 4. 2021 13:50
Jaký?
Aral HighTronic 10W-40. Přímo vyvínutý pro PD bez DPF.
Avatar - palix
8. 4. 2021 13:46
Re: Olej pro Mazda 3
Keď si to tak vezmem, tak "Japonca" som kúpil práve preto, aby som riešil servis čo najmenej :-). Po 4 rokoch je ešte skoro na hodnotenie kvality.
Avatar - palix
8. 4. 2021 11:47
Re: Olej pro Mazda 3
Aj ja mám tu moju Mazdu rád, ale ako som písal - servis má veľmi dobrú povesť, takže im celkom verím. Ročne najazdím niečo okolo 10 000km, takže olej mením pomerne "skoro" 1x / 10 000km
Ja som zas toho názoru, že keď zarobím ja peniaze za moju prácu, prečo by som nedal zarobiť druhému za jeho prácu? Navyše, ak mám voči nemu dôveru?
Samozrejme s nejakými maličkosťami by som neotravoval servis, zatiaľ ale okrem plánovaných prehliadok nebol žiadny problém.
Avatar - KANKUNEN
8. 4. 2021 10:23
Re: Olej pro Mazda 3
MOL 5W30 Longlife, ale ten olej nemaže, protože je bezpopelný. V STI používám MOL 5W-60.
Avatar - Jenik3
8. 4. 2021 09:52
Re: vyhoda dieselu
To, ze predchozi majitel vozu mohl jezdit s DPF kolem komina a muze to byt starost navic.
8. 4. 2021 09:24
Re: Olej pro Mazda 3
API norma pocinajuc generaciou API SM tiez limituje mnozstvo suflatoveho popola. Takze ak das olej API SN alebo SP, ktory predpisuje vyrobca, nemas problem.
Avatar - Jenik3
8. 4. 2021 09:19
Re: vyhoda dieselu
Aniz bych benzinove DPF nejak rozporoval, tak jsem mel na mysli starsi auta, protoze clanek je o PD, ktere se vyrabely pred deseti lety.
Rad slysim, ze benzinove DDF je bezstarostna zalezitost. Asi se tomu casem nevyhnu.
Avatar - palix
8. 4. 2021 08:00
Re: vyhoda dieselu
Dnes už toho od nového auta človeka odrádza celkom dosť. Od odosielania dat po vysoké ceny a výbavu, ktorú musím zaplatiť, aj keď ju nechcem.
Avatar - palix
8. 4. 2021 07:57
Re: Olej pro Mazda 3
Niektoré servisy nemajú celkom dobrú povesť, potom by som celkom chápal záujem o to, čo sa má do auta "naliať".
V našom meste má Mazda vraj jeden z najlepších servisov v okolí (autorizovaný Mazda), tak im verím. Auto odovzdám a oni už najlepšie vedia, čo a ako majú spraviť ;-). Predpokladám, že majú viac typov olejov a dajú tam presne to, čo auto potrebuje.
Keď som kupoval auto, tak mi dali do ruky 1 l fľašu oleja. Normálne ma tým predajca vystrašil :-!. Predsa nový "Japonec" nemôže žrať olej... Nežerie, olej leží 4. rok v pivnici na polici :-).
7. 4. 2021 23:43
Re: Olej pro Mazda 3
Samozřejmně že jezdím.
Výrobce uvádí 0W20 až 5W30, ACEA A5/A3 nebo API SN a vyšší kvalitativní třídy.

Nicméně třeba ACEA A3 určitě nebude to pravé pro filtr pevných částic.

No pořídil jsem 0W20 v ACEA C5

Autorizák leje to co má nasmlouvané a nějak univerzálně to vyhoví celému portfóliu vozů.
Avatar - Jenik3
7. 4. 2021 23:35
vyhoda dieselu
To cloveka uplne odradi od zvazovani dieselu a k tomu filtr pevnych castic...
7. 4. 2021 19:22
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
7. 4. 2021 19:17
Olej pro Mazda 3
Mohu požádat o vhodný typ oleje pro Mazda 3 rv.2020 motor G122, Mild Hybrid a filtr pevných částic?
7. 4. 2021 19:15
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
8. 4. 2021 16:45
Re: vyhoda dieselu
no, dobrej důvod proč nekupovat ojetinu s dizlem a už vůbec ne s DPF :D . Anebo nekupovat ojetinu :D . Jé. těším se až přijdou elektromobily a tyhle duchařiny skončí. Jediné, co bude kupce zajímat je stav bateriových článků, kterou jednoduše zobrazí diagnostika. Předpokládám, že do té doby se objeví firmy, které budou repasovat baterky za nějaké rozumné peníze. Akorát, o čem se budou bavit všichni na automobilových fórech? To bude nuda...