Novinky

Zpět na článek

Výměna autobaterie: Bývala to banalita, jak je to ale teď?

136 komentářů

Othello
....Jen samotná elektronika současného auta při startu vezme klidně 100 ampérů...

Pokud je to pravda (čemuž moc nevěřím) bych rád věděl na co konkrétně elektronika potřebuje takový proud

A dále chybí v článku zásadní informace - jestli všechny popsané problémy způsobené inteligentním nabíjením se vyřeší jeho vypnutím. Jednou a provždy
Avatar - Anonym
Anonym
No jakmile zapnu zapalování, tak se mi automaticky rozsvítí celé auto jako vánoční stromeček, tzn. přední a zadní denní svícení, interiérové světla u nohou. Do toho přístrojovka a středový panel, desítky řidicích jednotek. A znám sppostu lidí, co prostě vypnou zapalování v momentě, kdy mají zapnutá hlaní světla, vyhřívání všeho, stěrače a nevím co všechno a pak ráno otočí klíčkem a startují 😄
Othello
Osvětlení auta bych v tomhle kontextu nepovažoval za "samotnou elektroniku", a už vůbec ne nějaká vyhřívání nebo stěrače
Ale i kdyby to bylo včetně osvětlení, stále netuším co bere 100 A
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
startér, zapalování, čerpadlo, abs......klimatizace,ale to asi není zase u škodovky
Othello
jistě, startér nebo čerpadlo jsou typickými zástupci elektroniky :no:
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
a co je před startérem? Myslíš,že je tam nějaký trpaslík a ten zatáhne nějakou pákou, když ti v brzdách dochází podtlak a budík mu cinká před očima?
topten
othelo ma pravdu
samotna elektronika toho moc nevezme
nejvic asi budou zraty ty displeje, protoze podsvetleni neco zere, ale ani tak to nebude vic jak ampera za vsechny, kde jsou OLED, tak vyrazne mene
celkove hodne silne pochybuju, ze samotna elektronika kdyz se vse probudi, zere dohromady 5A
starter, vyhrejvani oken, zrcatek, sedacek, elektronika fakt neni
teoreticky lze za elektroniku povazovat LED svetla, ale pochybuju, ze si vsechny dohromady vezmou vic jak 5A
kyklop
Elektronika si toľko asi nevypýta, asi to len zle popísali. Ale skôr ostatné komponenty, ktoré sa pripravujú po odomknutí a otvorení dverí na štartovanie
Othello
A které komponenty potřebují na svou přípravu kilowatt příkonu ?
topten
vem si obycejnou 100W zarovku, zapni ji a zkus na ni udrzet ruku.
a ted si predstav, ze 100A z autobaterie je 12 takovyhle zarovek
Avatar - Mikesus
Mikesus
Jako 1.2 kW mi taky přijde dost.
Renoo
Startér bere dost. Má sice malý výkon, ale napětí je ještě menší. Jen střílím od boku, ale startér má těch 12V a výkon tak 2 kW. Proud bude nějakých 150A a rozběhový proud může jít ještě dál.
K tomu stačí připočíst rozběhové proudy kondenzátorů a ledek všech elektrokravin a je to.
topten
starter neni elektronika.
klasicka 20mA vysocesvitiva led ti v interieru vypali oci.
mala led v impulsnim provozu ma maximalne tak 10 nasobek jmenovityho proudu, cim je led vykonnejsi, tak nasobek proud v impulsnim provozu je mensi.
rizeni impulsne ma smysl u matic a tam kde chces ovladat jas, coz ale zvladnes rizenym menicem
tedy kdyby platil tvuj 100nasobek jak pises nize, pak vykonnejsi LED 300mA by mela 30A. to by byl slusnej kus dratu...
vykonny led (treba ve svetlech) jsou napajeny z menice, kde spicky do led v impulsnim provozu podrzi kondenzatory s nizkym vnitrnim odporem, takze se k napajeni ani nedostanou.
jo, u kazdy elektroniky na vstupu je kondenzator a pak menic napeti treba na procesorovych klasickych 3V3, ale pred tim kondenzatorem (naopak s vetsi impedanci) je jeste civka kvuli emc a ta civka proudovou spicku pri zapnuti omezi
Renoo
Nabíjí se kondenzátory a spouští ledky. Taková ledka má při startu řádově několik milisekund klidně i 100x větší než je jmenovitý proud.
topten
nema - viz vyse
Othello
Ledka není zářivka. Žádný "startovací" proud nemá
Avatar - Anonym
Anonym
Stačí odpojit konektor z řidicí jednotky baterie. Auto pak začne nabíjet tak, jako by řízené dobíjení nemělo, tzn. podle okolní teploty, čím nižší teplota, tím větším napětí. To mimochodem auto dělá i bez odpojeného konektoru, pokud okolní teplota klesne pod cca 7°C, tak prostě celý algoritmus řízeného dobíjení vypne.
Mám dvě koncernová auta z roku 2017 a baterky zatím OK. Až přijde čas na výměnu, dát tam přesně tu samou a nazdar.
jiras_
Přesně, navíc kódování lze udělat svépomocí Caristou, popř. normální servisy si neúčtují za kódování nic hrozného. Další věc je nabíječka, třeba mxs5, před a po zimě rekondice, během zimy občas klasické dobití. Stačí se o tu techniku trochu starat...
Avatar - Anonym
Anonym
přesně tak, jde to i u Fabie a celé řady dlaších vozů, stačí odpojit konektor a nabíjí to normálně klasicky, žádná rekuperace a tyhle voloviny, které baterku odrovnaj za 2 roky.

Já měl v Cadillacu původní baterku z výroby, AC Delco a vydržela tam 8 let!!!
Avatar - Anonym
Anonym
A co má být? Já jsem měl původní v Priusu 11 let.
Arese
A já v Alfě 12 let! 😄
Avatar - Beefcake
Beefcake
Lenze Alfa viac stoji ako jazdi 😒]
Xonik
Způsobů jak odpojit tyhle eko dobíjení je více (a pochopitelně civilizovanějších než nějaké odpojování konektorů 😉 ). Každopádně se teda mají amíci co učit - varta do prvovýroby a nebo banner na aftermarketu vydrží 8let zcela standardně, to není zrovna k chlubení.
Avatar - Anonym
Anonym
Varta určitě, hlavna ta levnější řada, tak je po 4 rokách kaput, není větší šméčko než levná řada Varta a Bosch, což je to samý s jinou barvou plastu a nálepkou.

To už je lepší i Exide.

Bannerky sou dobré, s tím souhlasím. A ještě lepší je Yuasa
Avatar - trapid
trapid
Tak s Bannerkou mám já, ale i pár známých problémy a považujeme ji za šmejd. Dokonce i místní prodejce je před léty přestal brát, kvůli množství reklamací.
Varta v Citroenu mi vydržela 8 let, měnil jsem ji protože jsem měl na ni podezření (problém jinde). Měl jsem ji 3/4 roku v garáži, že si ji vezme tchán na olůvka na ryby. Protože mu zrovna odešla baterka ve Fabii, hodil ji na zkoušku do auta a další 4 roky s ní jezdil 😁 .
Já kupoval 3x Exide, jednu Vartu a vždy bez potíží.
Xonik
Tak to jste vedle jak jedle všichni, banner je z té běžné produkce aftermarketu zcela suverénně to nejlepší co lze sehnat - používá lité desky, ty mají zásadně vyšší kvalitu i životnost než lisované desky co používá drtivý zbytek trhu (ono to ve finále je jen pár výrobců).
Varta dnes největší šměčko - zcela průměrná kvalita ale za peníze jako by to byla premiovka.
Exide naopak ok - za danou cenu je to skvělý poměr/výkon.

Samozřejmě u všeho se bavíme o aftermarketu, třeba to co dodává varta do prvovýroby je kvalitativně zcela jinde a srovnatelné i s tím bannerem.
Avatar - trapid
trapid
Vedle jak ta jedle? Asi se mi to zdálo, že mi v Octě odešla Bannerka. Stejně tak se mi zdálo, že nám ve firmě odešla zánovní Bannerka v Peugeotu Partner. A taky se mému známému zdálo, že mu Bannerka v Opelu nevydržela ani 3 roky.
Holt škaredé sny. No, co naděláš... .
Netvrdím, že má konstrukci špatnou nebo špičkovou - já to nevím. Ale ta smůla na Bannerky v mé blízkosti mě od této značky zcela odradila.
Xonik
Jo vedle jak ta jedle, protože ta kvalita je jasně daná tou odlišnou konstrukcí a je to obecně známá věc. Takže považovat to nejlepší na trhu za šmejd je dost úsměvné 😉

Jinak nikdo nezpochybňoval ničí subjektivní zkušenost, ale je o ničem - není nijak relevantní, nikdo neví jak zrovna dané auto jezdilo, jestli tam nebyla závada samotného auta, samozřejmě i možnost natrefení na vadný kus. Tohle když objektivně projdeš tak zjistíš že z těch 3x subjektivních zkušenost má jediná relevanci pro nějaké hodnocení, a opravdu nijak nevykompenzuje ty tisíce lidí co mají zkušenost právě opačnou.
Xylo
Ještě bych informace doplnil o zkušenost s vybitou baterkou 12V u EV (Smart Fortwo). Údajně je to nejčastější závada u tohoto typu. Stalo se mi to asi před 14 dny, kdy jsem dojet domů a ukazatel baterie (velké) byl na 19 %, tudíž svítilo upozornění na dobití (baterii jsem nedobil, protože jsem neplánoval žádnou cestu a zbytečně by stála s 100 😖 . Asi devět dní jsem neměl důvod někam jet a následně, když jsem plánoval nějakou cestu, tak jsem auto už dálkovým ovládáním neotevřel (klíčem ano). Baterku (40Ah, nějakého neznámého italského výrobce) jsem normálně odpojil, vyndal a nabíjel cca 8 hodin normální 4A nabíječkou. Následně jsem baterku připojil, vše fungovalo a tak jsem se vydal na projížďku cca 25 km bez zastavení, abych baterii "doladil" provozem. Mám podezření na to, že při nízkém stavu velké baterie (pod 20 😖 nedochází k dobíjení malé 12V, ale je to jen hypotéza. Auto si hodně "povídá" i když zastavím, takže i když nestartuju, tak nějaký odběr z 12 V asi pořád je. Smarta hned po příjezdu zamykám, aby (hned) zhasly všechny kontrolky a přístrojový štít .
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
u hybridní toyoty je to taky obdobné, že malá baterka je dobíjena z velké, ale aby auto se vybilo jak u škodovky tak to ne, ale zase kdyby nebylo škody, tak by tady nebyly ty psycho horor články, ale ať se děcka bojí a potom si rozmyslí ke kterému obchodníku se vydají.
Avatar - twistedTSD
twistedTSD
Co máš furt se Škodou? Baterie dnes chcípají ve všem možném včetně Toyoty.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
Přečti si článek než tady začneš prudit a dozvíš se, že je to o škodě a proč bych měl psát o citroenu, když citroen nemá ty blbosti abys musel hned do servisu, nejvíce odběratelů jsou majitelé škody, přečti si výše jak píše, že škoda dobíjí když je méně stupnů tak víc. Jiný auta mají regulátor dobíjení a ten určí buzení podle napětí. Píši, že jestli děcka to čtou, jak u škody když se odpojí tak to začne dobíjet podle teploty, tak děcka už řvou strachy, žefotr bude kuovat škodu a pořád jezdit do servisu.
Avatar - Anonym
Anonym
9 dnů jsi nejel a pak ses nedostal do auta = 12V AKU je na výměnu. Bacha, mě začly u Priusu problémy s 12V AKU, ten jsem vyměnil a do roka šla na výměnu i trakční baterie.
Avatar - JirkaVejrazka
JirkaVejrazka
Ja jsem menil 12V baterku v Priusu 3x a prodal jsem ho po letech s puvodni trakcni baterii v dobrem stavu. Nedelal bych z tveho auta nejake obecne zavery 😉
Avatar - Anonym
Anonym
Někdo má větší štěstí. Na druhou stranu, nová trakční zadarmo taky není k zahození.
Xylo
Jak píšu - je to nejčastější porucha u EQ Smarta. Baterku jsem neměnil, pouze jsem jí dobil nabíječkou.
Avatar - Anonym
Anonym
Po 9 dnech vybitá na mrazu je na výměnu každá. Jestli nebyla na mrazu tak je taky na výměnu, ale později
Xylo
Mám na ní ještě více než čtyři roky záruku (na "velkou") a rok a čtyři měsíce záruku na všechno v rámci Junge Smart. Náhrada malé baterky (12V 40Ah) stojí 1300 Kč (Varta Blue Dynamic B 36), ale je tam místo i na větší. V předchozí generaci byla u spolujezdce v podlaze, tahle poslední už jí mám "normálně" v "motorovém" prostoru (Smart má spalovák v kufru). Až bude potřeba malá baterka nahradit určitě dám přednost mé oblíbené Yuase, která s 52 Ah stojí 1380 Kč.
Avatar - Anonym
Anonym
Mě tedy Yuhasa do Priusu vyšla na 5 litrů.
Othello
diskuze běží hodinu a půl a zatím žádný palec dolů 😄

zkusme se domluvit, kdo dá někomu mínus ať se sem zapíše
Xylo
Je víkend, placení palcovač/i nepracují 😉
Edit: Jenom spí do 11 hodin 😁
Avatar - twistedTSD
twistedTSD
Už jsou tady, svět je opět v rovnováze.
Avatar - KANKUNEN
KANKUNEN
😉 :no:
Avatar - Anonym
Anonym
nutno odpojit, jako to udělal kolega na Fabii III a dobíjí to krásně klasika postaru.

Nu a my co nemáme koncernové vozy to neznáme, tam se baterka mění furt klasicky. A dobíjí se taky klasicky.
Xonik
To nemá nic společného s koncernem, to má dneska každé normální auto, kódovat se pak musí samozřejmě v každém případě, to že se odpojí inteligentní dobíjení neznamená že je mimo celý battery management 😉
Avatar - Beefcake
Beefcake
Antireklama na skodovky od Vaculika ? 😒]
Co sakra je EFB+ ? Ziadna taka bat.technologia s pluskom nie je, to je len jeho alebo (koncernovy?) marketingovy vymysel. Ma vobec predstavu, kolko je 100A pri elektronike ?
Inak davat do ubermotora 2.0TDI evidentne podvyzivenu 400A bateriu, cize rezerva ziadna ? A potom tam tlacit pre istotu 16V 😊
Ucel clanku - nahnat ludi do servisov snad splneny😊
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
anebo už se to podařilo a lidi obzvlášt z vesnic už neříkají, že škoda má servis na každým kroku, oni vyzkoušeli hyundai/kia, toyotu a francouze a jsou spokojeni, že nemusí do tych servisů.
Arese
...jsou jen dalším argumentem pro důležitou zásadu - hybridy nebrat! 😄
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
od škodovky, koncern hybridy neumí vyrobit a tak si nekkazte sobotu, Hybridní toyota jezdí ibez hysterických a nějakých odpojených káblů.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Jo a proto jsem přijel do Toyota Brno na předváděcí jízdu v Corolle 2.0 TS Hybrid a nešla ani odemknout. Prostě se jim před salonem vybila totálně do mrtva. Taky úžasnej systém.
Starý křápy stojí 3 tejdny a chytají na první brnknutí a baterka jim drží klidně 8 let, ale nový 3,14čoviny jsou kaput po tejdnu.
Niemand
12V baterku vieš vybiť v každom aute. Stačí, že necháš zapnutý nejaký spotrebič. Pri to hybride je len otázka či to poškodilo aj trakčnú batériu.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Kdyby v automobilce nepracovalo vždy určité % ***ů, tak by ten spotřebič po určité časové lhůtě, nebo při poklesu napětí pod určitý práh odpojili. Ale blbců je nadbytek, tak to odskáče uživatel.
Avatar - miromen
miromen
Tohle maji nebo by měli mit automobilky už davno pořešene tak aby k vybiti nedošlo.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Zdá se, že slůvko "měli" platí stále dost často.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
Vysokoškolsky vzdělaní lidé v práci se neřídí 6 smyslem nebo ty chceš říci, že je tam učili logicky přemýšlet, když otevřou padesátkrát corollu a ještě zákazníkovi předvádí vše aby to hrálo a svítilo, že po skončení otvíračky zapojí nabíječku?
PavelZ
Největší zlo pro baterii je kombinace startstop systému s naftovým motorem. Cena takové AGM baterie je kolem 7000 Kč a životnost max 4 roky. U jedničkové Fabie levná baterie klidně vydržela 10-12 let. To, co vymýšlí EU na dnešních nových vozech je tragédie s vrcholem výmyslu tupé EU hlavy nevyrobit automobikou jediný model se spalovacím motorem již v roce 2035. Pokud se vrátíme k samotné baterii takového EU vozu, je nutné v zimních měsících dobíjet nabíječkou přes noc jednou až dvakrát měsíčně, jinak nenastartujete. V žádném případě nenechávejte AGM baterii nabíjet delší dobu než 8 hodin - přebíjení ji poškozuje. 😄
Xonik
Nabíjení přes noc není nutně třeba, dnešní nabíječky mají nabíjecí proudy zpravidla mezi 1-7A, baterka není vymletá do prázdna, takže to je otázka pár hodin. Přebíjení nehrozí, to si nabíječka ohlídá. A že by někdo mlátil novou agm baterku nějakou prehistorickou trafonabíjčkou bez řízení se asi nepředpokládá 😊
Avatar - Beefcake
Beefcake
Informacie typu jedna pani povedala.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Tak na to bych se mohl vy.srat. Nekupuju si nový auto za 1-2M, abych ho co 14 dní dobíjel. A jak to asi budu dělat na sídlišti?
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
No asi na sídlišti není nárok na vlastnění auta aby stálo na městským pozemku, ale když dotyčný nejezdí na krátké trasy, tak dobíjení není třeba.
Avatar - rohYpnol
rohYpnol
Pro pár usmrkaných g CO2 na km řešíme takovéhle problémy vytažené z evropské zelené zadnice.

Tímhle chráníme planetu... Současné emisní limity generují víc problémů (a emisí) než jsou schopny uspořit!!!

Místo skutečných problémů s příčin se řeší naprosté malichernosti, které světu neprospějí. Ale co čekat od světa, který se nechá řídit dětským mozkem ze Švédska, který má přehled stejný jako princ Krasoň :-!

P.S. kdyby tu nějaký chytrolín chtěl vytáhnout to, že jsem mimo protože v článku je přece napsáno že inteligentní řízení nabíjení bylo bez ohledu na emisní normy už dříve, tak rovnou dodávám - ano, samozřejmě, jenže to by tyhle problémy byly u luxusních vozů ale ne u běžných aut pro normální lidi hako jsou třeba Schade nebo VW... :-!
Xonik
No v podstatě jsi si v závěru odpověděl sám - primární problém nejsou žádné g CO2 ale to že auta mají battery management. To samozřejmě nesouviselo s žádnou luxusní třídou (natož značkou) ale obecně výbavou - taky proto to už mají už bezmála 20let i auta nižších tříd a dneska by to měla tedy škodovka tak jako tak.
Avatar - twistedTSD
twistedTSD
A co tedy vybavenému autu brání nabíjet vždy do plna?
Avatar - Mokrous
Mokrous
Přesně tak. V 99% případů vše končí u naprosto debilně naprogramovaného softwaru.
Dokud nebyla auta přeplněná softwarovejma 3,14čovinama, tak byla pohoda to řídit. Poslední roky je člověk denně nas.ranej a furt řeší nějakej zásek, nebo platí za zničený baterie.
Xonik
Dobrý, ale to jsou smíchaný dvě věci dohromady. Auta s battery managementem jsou tu cca 20let a z hlediska uživatele byl hlavní rozdíl právě v té nutnosti kódování. Vzhledem k tomu že první baterky vydržely 8-12 let a že se to rozšiřovalo postupně (takže to ze začátku mělo jen menší množství aut), navíc i když tam druhý/třetí majitel pak vrazil baterku bez kódováni tak mu to jezdilo, a to že vydržela třeba už jen 4 roky se svedlo na nekvalitu aftermarketu, a nikdo to vlastně neřešil.

Problém začal být až s nástupem inteligentního dobíjení (to je EU a gramy CO2), kdy najednou ten problém začal trápit často už i první majitele, a navíc pokud tam někdo opět vrznul baterku bez kódování, a zpravidla ještě nějakej levnější typ, tak najednou baterka ko klidně po roce, a o tom je ten článek.
Avatar - Mokrous
Mokrous
A pořád jde o zas.anej zku.venej software.
Xonik
Logicky, ten má většina aut už přes 30let.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Mě jen zajímá, kdo nutí všechny ty ajťáky to skoro vždycky tak doje.bat?
Já miluju techniku a v podstatě i ty softwary. Akorát mám naivní touhu a představu, že to bude normálně fungovat. Normálně a vždycky.
Xonik
Výrobci, a ty k tomu zase přeneseně nutí EU. Jako ono se hodně těch věcí dá opravit přeprogramováním nebo překódováním (proto jsem psal že nějaké vytahování konektorů je dost úsměvná varianta), ale už to uživatel musí aktivně řešit…
Avatar - Mokrous
Mokrous
😒 😒 😒
jiras_
Úspory, všechno se dělá v Indii, tam se točí "programátoři" (spíš teda le*** kódu) co rok z firmy do firmy. Vedení, návaznosti, strategie, nic, chaos nad chaos, o robustnosti SW ani nemluvě. Je to všechno metoda pokus-omyl. Na MQB/MQB-B to ještě nějak šlo, MEB už byla úplná katastrofa. 9 validaci toho SW ani nemluvě, dokud to probíhalo v Evropě, ještě se ty největší problémy zachytily včas, ale co už i to se posílá mimo, tak je konec. 20 let jsem v tom byl...
Adam Grufík
Tak alespoň, že umí na první pokus vyrobit rozvodový řetěz :yes:
Avatar - Mokrous
Mokrous
Kamarád dělal celej život v Mnichově a i když vydělal balík, nedá z ruky E46 a jak to tam šlo od 10 k 5 mi taky vyprávěl dost. Profíci odchází a nastupují frikulíni a excel.
Xonik
Software.
Adam Grufík
To je přesně ono. Automobilky tohle vymyslí, aby snížili spotřebu o jednoho panáka na 100 (a tedy gram CO2, který vyžadují fašisti z unie), ale že potom odejde baterie místo po deseti letech za pět a musí se tedy vyrobit nová (nehledě na trojnásobnou cenu speciálních baterií).... To už je vedlejší, auto je ekologické.
Tak je to s každou regulaci - navrhneme produkt, který přesně splní požadavky. Že to pak každý používá úplně jinak už není důležité.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Tam přistavíte auto na drobnou opravu plechu a oni auto nechají stát 8 týdnů!!! bez nabití.
Na mailové výzvy k nabití baterie nereagují a když ji chci vyměnit, že ji zničili, tak argumentují, že je vše OK a nic nehlásí závadu. Když dělám větší scény, tak mi udělají test s tím, že je baterie OK.
Z uvedených 700A na štítku dává 530A, ale to servis nes.ere.
Od té doby nefunguje správně S&S a el. motorky sedačky mi po delším stání vyjí jak vlci na měsíc a počkám si, než se sedačka nastaví a motor chytne. A v konečném důsledku to nepatrně i zvýší spotřebu, protože dobíjení už nefunguje, jako u nové baterie. S tím souvisí i výdrž Keyless a systémů We atd... Vše skape dřív, jelikož to nemá šťávu.
A pak vám na faktuře napíšou žádost o pětihvězdičkové ohodnocení servisu. Rozkopal bych jim per.dele na 5 hvězd.
Avatar - rohYpnol
rohYpnol
No jo. Pak si kup nové auto.... :😉

Značkový servis obvykle víc věcí z*urví než spraví... oprava po nehodě na předek nějak fatální. Výsledek po opravě? Netěsná klima, řemenice kompresoru hlučná, poprvé špatně spasované díly. Později navíc zjištěny blbě namontované plastové kryty zespodu vozu... a to je tu jeden ze značkových servisů s velmi dobrou pověsti, na který se čeká... Ale jo, aspoň barva a lakování je ok...
Avatar - Mokrous
Mokrous
Tak mě v možná největší síti zn. prodejen a servisů v ČR zku.rvili i ten lak a odřeli co šlo.
Barvu sice trefili, ale rovný to není a všude zalakovaný smetí. Zvenku i zevnitř. Plus zaprášili. Plus nechali zahnít klimu a od té doby mě v autě dráždí nos.
Prostě značka ideál.
Zaplatíš za nový a za pár dní jezdíš zpraseným šrotem, že by sis mohl koupit jetý za polovic a bejt na tom stejně. A k čemu je dnes záruka, když servis závadu nevidí, nechce vidět, nebo ji opraví jen částečně a přitom způsobí 3 další.
A můžeš reklamovat do zbláznění a chodit pěšky třeba rok.
Dneska o spokojenýho zákazníka nestojí nikdo. Maximálně nějaký začátečník. Ale jak je někdo velikej, tak je konec. Už jen arogance a zisk.
jiras_
Jestli je to VW, tak tam nikde neumí lakovat. Všechno zaplácnou tubou kitu a stříknou jak amatéři, prach, steklý lak, bída. Nějaké PDR dělají max. outsourcing, to je lepší a levnější jet tam napřímo.
Avatar - rohYpnol
rohYpnol
Ne. Jak jsem psal výš, u nás lak naopak ok. Po opravě v zásadě nevidím co se laku týká rozdíl proti novému z výroby.
Niemand
Veľkým servisom sa vyhýbam. Preferujem autorizáky v menšom meste. Bývam blízko krajského mesta, ale servis Toyoty tam už nevyužívam. Ja som tam nebol pár krát spokojný s výsledkami, ale medzi známymi mám aj prípade kde to dopadlo horšie. Ale podobné referencie mám aj na servis VW, Fordu, Mazdy a BMW v mojom meste. Radšej sa prejdem v aute o 35km ďalej. Tam ma ešte nesklamali. A čo sa lakovania týka, tak napríklad Toyota si nelakuje vo vlastnej dielni. Viem kto pre nich lakuje. V tej lakovni sú celkom ústretoví. Kvalita je rovnaká ako keby som auto nechal v autorizáku, ale cena je polovičná.
Avatar - Mokrous
Mokrous
:yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
Othello
Kromě silně nedůvěryhodného tvrzení že samotná elektronika při startu vezme 100 A bych měl i další připomínky resp. otázky


1 - U stop-start systému p.Vaculík píše, že auto má v sobě uloženou závislost napětí a zbývající kapacity, která platí pro dobrý akumulátor a opotřebený se může chovat jinak. Vyplývá z toho, že auto NEPOZNÁ starý akumulátor

Tohle ale zase popírá další indormace - že vozy se systémem správy energie vyžadují zapsání dat o novém akumulátoru přes diagnostiku aby věděly že mají novou baterku. Protože dobíjecí proud ŘJ snížila úměrně klesající kapacitě té staré. V tomto případě auto VĚDĚLO že má starou baterku.

Jakto že ŘJ jednou ví že má staro baterku a podruhé to neví ???


2 - Dále - co je to za akumátory, že při kapacitě 70 Ah dávají startovací proud pouze 400 A. Normální akumulátor stejné kapacity by dal kolem 700 A


3 - A za třetí to nedůležitější - pokud se "inteligentní" nabíjení včetně SS vypne nebo vyřadí z provozu, odpadne pak i celý ten opruz s kódovánám nové baterky ? Dá se pak použít i klasická baterka, s daleko vyšším startovacím proudem a daleko nižší cenou ?
Avatar - Beefcake
Beefcake
3) Vypnutie SS nijako nezmeni algoritmy nabijania, takze si nepomozes. Akurat usetris bateriu, lebo nebude startovat motor. Samozrejme teraz hovorim o klasickom aute, hybridy to maju spravene ovela setrnejsie a mavaju baterii viac.
Klasicku bateriu by som dnes uz vobec nepouzival, EFB su ovela odolnejsie, o AGM ani nehovoriac (aj za cenu, ze nebude dobijana 100% optimalne). Tym neziskas absolutne nic, len kratsiu zivotnost.
Co sa tyka "kodovania", bohvie, to bude asi od modelu. Dalsia z veci, co nuti zakaznikov minat prachy v ofic.servise. Automobilky by to v pohode vedeli vyriesit inak a blbovzdorne.
Othello
Psal jsem o vypnutí inteligentního nabíjení včetně SS. Vypnutí jen SS pochopitelně problém neřeší, to je snad jasné.
Avatar - Beefcake
Beefcake
A ako chces vypnut alg.nabijania ?
Othello
vytažením konektoru u baterky. Už to tady zaznělo několikrát
Udělal jsem to před rokem a vše funguje, nabíjí to "klasicky" a navíc SS je trvale neaktivní
Avatar - Anonym
Anonym
Achachacha no to je v kontextu včerejší diskuse o čipech velmi pikantní bžunda. Auto ti nevyrobí protože nemají čip a až ho těžce seženou tak ho vyrveš z kabelu protože ti škodí. To nevymyslis, prostě ne. Nic proti tvému konání, mě to jen ilustruje úpadek dnešního světa .
Othello
Na rozdíl od včerejšího tvého blouznění s tebou v tomhle souhlasím
Xonik
1)Battery management nepozná jaká baterie tam je, ale ví kdy tam byla nová, a od té doby s ní pracuje a podle algoritmů a vstupních faktorů upravuje a adaptuje postupně nabíjení. Když se tam vrazí nová (nebo třeba dobije stará napřímo - mimo nabíjecí konektory), tak právě nepozná že je tam nová a jede podle původních algoritmů, které jsou ovšem nastaveny na původní baterku (která jednak může být jiná co do parametrů, každopádně je jiná v otázce stavu a reálné kapacity), a novou postupně níčí, resp. nenabíjí jí tak jak by potřebovala.

3)Ne, baterii je potřeba kódovat i při deaktivovaném ss a inteligentním dobíjení, battery management je jednou součástí auta a nejde ho takto obejít.
Othello
Dík za info.
k bodu 1 - tvoje informace je myslím v rozporu s tvrzením p.Vaculíka že auto má v sobě uloženou závislost napětí a zbývající kapacity a v podstatě nepočítá se stárnutím baterky.
Víc ale věřím tvému vysvětlení, případně můžou být i rozdíly mezi auty


K bodu 3 - předpokládál bych že vypnutím inteligentního dobíjení se vypne i celý battery management.
Jak by vůbec měl managementovat, když například po vytažení toho konektoru z mínus pólu nemá vstupní údaje ? A nabíjecí napětí je pak konstantní, což taky napovídá že žádný management už není.
Xonik
1)Mrknu na článek co přesně nebo v jakém kontextu to tam Vaculík říká, ale jinak souhlas že takhle jak je to napsané je to blbost - battery management je tam právě proto že bere v potaz stárnutí baterie. Nevztahovala se ta poznámka jen k fungování startstopu?

3)To nejde, battery management nejde vypnout, to je nedílná součást palubní sítě, vstupní údaje má vždy, odpojení konektorů a pod řeší jen inteligentní dobíjení a pod., ale ne celý ten systém.
Othello
poznámka sice je uvedena v souvislosti se SS, ale ten je přece s battery managementem úzce spojený. Management by snad měl zabránít SS vypnout motor pokud není zajištěn i následný start
Xonik
No jasně, ale realita je bohužel jiná, ss má emisní prioritu, takže to vypínání řídí sám a má jen “tupé” napěťové řízení, což je problém, neb stejné napětí může mít baterka i s poloviční reálnou kapacitou, a pak už nenastartuje.
Othello
OK
pro start je asi důležitější startovací proud resp. vnitřní odpor bateky, ale v tom si určitě rozumíme
Xonik
Ano pro start je bezesporu podstatný startovací proud, ten ale jednotka ss nepozná, ta si změří jen napětí a klidně vypne i když míra sulfatace (která zvyšuje vnitřní odpor) je vysoká a přes dostatečné napětí již proud nedá v dostatečné míře…
Avatar - Beefcake
Beefcake
Zase to zovseobecnovanie.
Xonik
Logicky, stále jsme v obecně rovině.
Avatar - Beefcake
Beefcake
1) to je podla mna silne zovseobecnene a zdaleka to nemusi platit rovnako pri kazdom aute. Vsetky auta nebudu rovnako mudre, ci hlupe.
Xonik
Obecný to samozřejmě je, jinak ani odpovědět nešlo, nebylo uvedeno o jaké auto se jedná konkrétně.
Jinak ano - jisté rozdíly tam jsou, ale veskrze minimální, battery management vyvíjí a dodává na trh jen pár dodavatelů, takže i chování a možnosti aut jsou dost podobné, spíše se to liší generacema.
Othello
dal bych rovnítko mezi inteligentní nabíjení a battery management. Podle mě je to stejné jen jinými slovy
Xonik
To právě ani omylem, to jsou dvě zcela odlišně věci, výše to i popisuju.
Othello
Předpokládám tedy že inteligentní dobíjení je podsystémem battery managementu. Ale nevím co jiného ten battery management má ještě na starosti. Vypínání spotřebičů při nedostatku proudu nebo něco jiného ?
Xonik
V zásadě by se to tak dalo říct, battery management jako takový tu máme cca 20let, stará se o řízení energie v palubní síti s ohledem na spotřebu systémů a stav baterie. Samo o sobě to byla nutná věc reagující na rozšiřující se počet systémů v autech a jejich energetické nároky, tedy BM jako takový je prospěšný a zajišťuje hladký chod systémů auta.
Inteligentní dobíjení je pak pouze emisní fičurina posledních let, jediný efekt který má je odlehčit motoru a vykázat tak pár gramů menší spotřeby resp. CO2.
Othello
Ok to dává smysl, jen by se to mělo asi jmenovat nějak výstižněji když se jedná o řízení energie v širším smyslu
Pojem battery management je trochu zavádějící
Xonik
Možná je, ale už 20let se to používá a těžko to někdo změní, to je asi jako název komfortní jednotka 😄
Avatar - Anonym
Anonym
Proč je pro ty amatéry vývojáře tak těžké poznat zrovna výměnu 12V? Aha že se ptám, další známka úpadku.
Xonik
Protože nejde o 12V ale stav baterky. Ja moc je zasulfátovaná, kolik startovacího proudu po jakou dobu je schopna dát, atd. A to ze samotného napětí poznat obecně nejde.
Othello
Snadno může třeba ŘJ změřit pokles napětí při startování nebo zátěži spotřebičem, a z toho hned pozná výměnu. Kdyby chtěla
Avatar - Anonym
Anonym
Co je tak těžkého na tom považovat ztrátu napětí na 12V okruhu za výměnu baterie a v tom případě resetovat parametry a naměřit si je znovu?
Othello
jo anebo takhle
Xonik
No dyť to umí, a pokud ŘJ vyhodnotí že je to nedostatečné tak start vůbec nepovolí.
Othello
myslel jsem to v kontextu rozpoznání nového akumulátoru
Xonik
To jí je k ničemu, ona potřebuje vědět co a proč se stalo, proto se např. baterie externě dobíjí nikoliv přímo na pólech ale jen na vyvedených bodech, aby jednotka BM veděla že se napětí zvedlo protože se dobíjelo. Jinak by nepoznala jestli je to nová nebo jen nabitá stará.
Othello
No třeba mě dohnalo k vytažení dotyčného konektrou zjištění, že tříleté auto v 5°C líně startuje a aku v klidu měl 11,8 V !! :no:

Tak jsem vyrval konektor, baterku nabil přímo přes její póly aniž bych to sdělil řídicí jednotce a od té doby auto startuje výborně i v mrazech, baterka má furt přes 12,5 V a vše funguje.
Tím "vše funguje" chci zároveň vyjádřit, že už nefunguje SS 😄
Xonik
Jo to věřím že tak je, ale to je skutečně vina těch inteligentních dobíjení že drží takhle nízko napětí… 😐 A fungovat to bude, jen to dobíjení by se mělo dělat přes ty póly.
Othello
ok, příště
možná teď ani nebude potřeba 😄
Avatar - Jenik3
Jenik3
Existuje nejake jednoduche doporuceni o vysi napeti baterky (pred na startovanim)?
Ptam se proto, ze zmerit napeti na baterii je jednochy ukon a clovek si udela zaver o stavu baterky.
Avatar - Mokrous
Mokrous
Zdravá baterie má 12,7V což je u inteligentně deb.ilního nabíjení údaj z říše snů.
Na staré plečce, která skáče jen po městě a furt startuje a málo dobíjí a má x let starou baterku a nemá S&S tam to napětí je pořád. Ale na funglovce co jezdí dálky to tam není nikdy!
Ale ani správně napětí neznamená a nezaručuje, že baterie je OK a udrží ho i v zátěži.
Avatar - Beefcake
Beefcake
Ked skaces po meste, mozes dobijat ako chces.
Avatar - Anonym
Anonym
Mám odnova auto s EFB baterkou a klidové napětí plně nabité baterie je nízké, jenom 12,4 až 12,5 V. To samé na dalším autě, kupováno jako dvouleté.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
baterka se před nabíjením měří zátěžovým voltmetrem.
Xonik
Jednoduché je zajet tam kde mají kapacitní zátěžový měřák a nechat jim to tam na test 😊

V domácích podmínkách lze měřit buď zátěžovým nebo nezátěžovým testerem, je to otázka vyšších pár ser až jednotek tisíc za měřák, každý měří trochu jinak ale orientační info jak je na tom baterka dají.
Avatar - Mokrous
Mokrous
No, třeba takový lamy z BestDrive. Ti řeknou, že je to OK, že dává 100A v pohodě.
Že má dávat 700A je vůbec nes.ejří. Že startér bude chtít třeba 2kW z těch 12V a že bude třeba mínus 15*C. No stress.
Prostě odborník na každém rohu. Hlavně zaplať a zmiz.
Xonik
Jo tak někdo to otipuje i jen podle napětí co změří multimetrem z hobbymarketu za dvě stovky, to je bohužel realita některých servisů…
Avatar - MS-sport
MS-sport
Koupíš si nové auto a musíš k prověřeným úpravcům, aby z auta odstranili ty EKO nesmysly.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
když si koupíš nové auto, tak asi si ho kupuješ, že je více ekologický než předchozí, za to odpojování bych odebíral otp.
Othello
Zkus reagovat pouze na věci kterým rozumíš.
(Možná tak už nebudeš reagovat na nic)
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
Podívej se, já tady zastávám motoristy z lidu a né aby nějaký šašek co krade naftu a koupí si na cesty kolem komína turbo diesla s nefungujícím manažementem SS a potom si stěžuje do SM jak servis ho oškubává. Za všechny hádky a nadřazenost vůči jiným může škodovka. Doufám,že nějaká instituce se zaměří na internetu i na tohle ojebávání ekologie a bude Vás trestat, neboť to ejbávání a zvyšování emisí je trestné a autu by se mělo zakázat další jízda.
Napsal jsem to srozumitelně, jestli uděláte zásah do auta, tak odebrání OTP.
Othello
Víš ty vůbec že při výrobě nového akumulátoru se vypustí cca 15x více emisí než kolik pak ten debilní systém v autě ušetří ?
Avatar - MS-sport
MS-sport
zbytečná debata s tímhle diskutérem.....to je jako hrát tenis o záclony.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
podvodníci neradi čtou pravdu, dej si hlavu do písku, stejně si pro tebe přijdou.
Avatar - petr petrumr
petr petrumr
kdo ti nutí kupovat koncern? Kupuj auto k čemu je vyrobený, provozovatel mhd taky nekupuje zájezdák. A nezastávej se toho co si koupí diesla kolem komína a má potom problém.
vlacil
No nevím, jestli se Vaculík ze Světa motorů v článku tak trochu nemýlí a to v tom, jak tvrdí, že některé baterie, u některých automobilů lze dnes vyměnit jen s diagnostikou, nebo v servisu a že bez tohoto postupu se časem zničí i ta nová baterie, neboť systém dobíjení si zapamatoval tu vadnou a tzv. dosluhující baterii a tak se po výměně bez diagnostiky, má chovat i k té nové a nedokáže se jí přizpůsobit.
Známý výrobce autobaterií Banner, na svých webových stránkách tvrdí ( i když tak nějak pod čarou) , že systémy aut jsou schopny i bez diagnostiky a bez jakéhokoliv dalšího nakonfigurování té nové, nebo bez zadávání toho BEM kódu, po cca 2 hodinách až 6-ti dnech po napojení nové baterie si nakonfigurovat automaticky novou baterii a taktéž si vyresetovat případná chybová hlášení.
Jedině k čemu výrobce Banner nabádá, tak je to, že klasické zaplavené baterie, baterie EFB a baterie AGM mají být nahrazeny zase jen příslušnými typy baterií s obdobnými výkonovými parametry. Pokud tedy platí to, co říká Banner (a světový výrobce asi lhát nebude), tak veškeré výměny baterií si můžeme pořád dělat sami doma bez jakékoliv pomoci drahého servisu a bez jakéhokoliv diagnostického přístroje.
V odkazu je sice hodně textu a odkazů o tom, že je opravdu potřeba ta diagnostika aj., ale nepřímo a tak nějak pod čarou se zde dostaneme k tomu, že to opravdu jde i v domácích podmínkách bez ničeho, akorát systém auta si to sám nastaví až za výše zmíněnou dobu. Dokonce zde můžeme vyčíst i to jak to mají v tomto směru jednotlivé automobilky , není problém si to rozklikat, pokud někdo bude mít zájem.
https😐/www.bannerbatterien.com/…A9mem-start-stop
Avatar - yarda
yarda
Zběžně jsem si ten článek přečetl, nejsem si jistý, jestli si z nás autor nedělá (_!_) ale asi ne. Bohužel.
Mám auto Renault Thalia, koupil jsem si nové, letos tomu bude patnáct let. Baterku jsem měnil jen jednou, asi po osmi letech. U aut co jsem měl dřív jsem byl zvyklý, že baterka se se mnou postupně loučila a bylo na mém rozhodnutí, jestli s ní ještě jezdit nebo už nastal čas k výměně. U současného auta bylo všechno v pořádku až do okamžiku, kdy baterka odešla a ani se nerozloučila, musel jsem zavolat odtah. Baterku jsem si po konzultaci s autorizovaným servisem vyměnil sám, pravda, potřeboval jsem k tomu speciální nástrčkový klíč, náhodou jsem ho měl doma.
Po přečtení článku si toho auta budu vážit ještě víc než dosud a budu se snažit, aby mi vydrželo co nejdéle.
Xonik
Proč? Protože jednou za x let potřebuje vyměnit baterku? 😉 A toho stávajícího si taky vážíte méně jen proto že už nedovolilo start zatímco staré točilo i když v baterce nic nebylo?