Diskuse

Bazar: Trabant 601 - Posměváčci utichají, trabi žije dál...

17.1.2013

Majitelé trabantů bývali za socialismu posmívanou skupinou motoristů. Škodovky stodvacítky někdejších posměváčků však dnes hnijí v kopřivách, zatímco trabanty se sbírají a jejich ceny rostou.

 

 • 00 Reagovat !

  foto chetoos

  chetoos 17.01.2013  08:02

  Trabi

  Trabant je vskutku úžasný vůz. Už jen proto, že se vyráběl skoro 30 let. Trabant byl,ale na tehdejší poměry velice modenrí vůz. Synchronizovaná převodovka s hřebenovým řízením, zcela rovná podlaha a další moderní prvky. Měli jsme modreho Trabanta 601 Limousine z 12V elektroinstalací. Bylo to vkutku dobré auto, a všude vyvolávo rozruch. Škoda, že nebylo pohodlnější a úspornější. Jinak super auto.
 • 00 Reagovat !

  foto nebezpecnavosa

  nebezpecnavosa 17.01.2013  08:19

  Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

  Kdypak někdo naposled viděl Trabanta ? Já už hodně dlouho ne, až asi dva dny poté co bylo tohle veledílo zveřejněno v Světě motorů (doufám že už všichni chápou, že je to to samé jak Auto.cz). Krásně růžový, opravdu. A pro politickou korektnost musím dodat že v stejné barvě tu vídám jezdit i Škodu 120. Že by stejný majitel, nebo sorta lidí ? Jinak vůbec nic, je tu trabanto pusto. Taková je realita, bláznů v populaci zase tolik není. A že už tolik nejezdí "stodvacítky", není to spíš tím, že si jejich majitelé prostě pořídili prostě něco novějšího a lepšího (což je naprosto, ale naprosto normální),ať už starší, či úplně nové ? Ne jako v reálně komunistické bídě a zaostalosti, kdy se všechno udržovalo co nejdéle protože nic nebylo a na nic nebylo (čti z nouze ctnost) ?
  • 10 Reagovat !

   foto Parda71-BMWfans-

   Parda71 (BMWfans) 17.01.2013  08:27

   « Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

   Asi by měl vědět, ty trumbero, že tohle bylo v silvestrovském čísle, které bývá bráno na lehčí notu a taky trošku z recese. Účel to splnilo a já se zasmál a i něco dověděl. Ale asi ne každému to dojde jak vidím ;-)
   • 00 Reagovat !

    foto nebezpecnavosa

    nebezpecnavosa 17.01.2013  09:02

    « Re: Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

    Pochybuju že to bylo myšleno jako silvestrovské číslo a recese, co na tom bylo recesistického, konkrétně ? Jediná realita je že to bylo na Silvestra, ale to automaticky neznamená "silvestrovské". Lidé kteří vidí většinou málo ví, moje zkušenost.
    • 00 Reagovat !

     foto Parda71-BMWfans-

     Parda71 (BMWfans) 17.01.2013  09:19

     « Re: Re: Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

     Co to motáš za blbosti? Říkám ti, že to bylo v silvestrovském čísle a tento srovnávací bazarový test, stejně jako celé číslo, bylo laděné na veselejší notu. Chápeš to už konečně?
     Já SM čtu už asi sedm let, tak vím jaká silvestrovská čísla bývají. Málo tady víš akorát tak ty. Už jen logika věci, proč by dělal časopis jako SM seriozní bazarový test trabanta a fiátka? Zamysli se, než něco vyplodíš.
  • 10 Reagovat !

   foto chetoos

   chetoos 17.01.2013  09:27

   « Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

   No nechci nic říkat, ale článek je super. A asi se špatně díváš, protože v malých obcích a městech jezdí trabantů,škodovek a i párwartburgů pořád dost. jen se stačí občas podívat kolem sebe. Já jen denné potkám po cestě ze školy minimálně 6 škodovek a občas i trabanta. jinak můj soused má modrého trabiho. A jinak pane vaculíku výborný článek.
  • 00 Reagovat !

   foto Stephen

   Stephen 17.01.2013  10:05

   « Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

   Záleží na tom, kde se pohybuješ. Na pražském Střížkově a Proseku (Praha 9) je Trabantů nejmíň 5 a k nim i dva Barkasy! A s těmi auty se regulérně jezdí, žádné odstavené vraky.
   • 00 Reagovat !

    foto KubikCv

    KubikCv 17.01.2013  11:15

    « Re: Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

    jo jo..dokonce majitel tohodle Trába z testu je z Proseka.Má jich tam asi pět.Baryk tam jezdil s reklamou..ten je taky původně od nás ze severu :-)
    Pár lidí ještě jezdí trabantama jako autem do práce,ale většina z nás je má zavřený v garáži.
  • 00 Reagovat !

   foto KubikCv

   KubikCv 17.01.2013  11:36

   « Re: Ten trumbera Vaculík dokáže okecat cokoliv.

   lepší být bláznem než blbem >:D
 • 00 Reagovat !

  foto pelikos

  pelikoš 17.01.2013  09:16

  jojo

  měl jsem ho na vojně...a to je drahně let.ale taky jsem s ním zažil věci.dvě noci jsem v něm strávil s nastávající.byli jsme mladý a blbý,teď už jsme jen ... >:D >:-[] ;-)
 • 00 Reagovat !

  foto H-K-svwet

  H/K_svwet 17.01.2013  09:34

  najkrajsi je trabi kombik

  :yes:
 • 00 Reagovat !

  foto nalimer

  nalimer 17.01.2013  10:05

  posadajte si, dajte popcorn...

  a pozrite dokument o Trabi
  [odkaz]
  [odkaz]
  [odkaz]
 • 00 Reagovat !

  foto Radim70

  Radim70 17.01.2013  10:24

  Pánové,

  a dámy (raději). Tak třeba já jsem jednou řídil takový Trabant z německa až do Ostravy, To bylo v době, kdy sis tam u východních němců koupil ojetou Fiestu a Trabanta ti k tomu dali zdarma. Někdy kolem roku 1993. No a můžu vám říct že se to řídilo velice pohodlně, rychloběžka na 4 stupni byla úplně super, topilo to tak, že embéčkář by zbledl závistí.. prostě pohoda. A to jsem v té době ještě vlastnil Dacii 1300, naštěstí smontovanou z francouzských dílů,, takže Renault 12 a to bylo tehdy za komunistů podle mě nejlepší auto, které se dalo pořídit :-) Měli jsme ho od roku 1973-4.
 • 00 Reagovat !

  foto petrbehounek

  petrbehounek 17.01.2013  10:57

  BRAK MEZI WEBY AŤ ŽIJE AUTOREVUE.CZ

  po čase jsem si otevřel tuto stránku a úvodník mne utrvrdil, že je to brak mezi weby a zase dlouho sem nepolezu, ať žije autorevue.cz
 • 00 Reagovat !

  foto Janodzvonu

  Janodzvonu 17.01.2013  11:14

  :-)

  Tak ahoj ;-)
 • 00 Reagovat !

  foto KubikCv

  KubikCv 17.01.2013  11:35

  Nezničitelné auto

  Trabant pro mně není jen auto...je to láska na celý život,životní styl...prostě všechno.S Trabantem jsem vyrostl od dětství,bylo to moje první auto a s mým aktuálním mazlíkem dožiju až do důchodu.Už v době minulé to byl ten nejlevnější vůz který se dal pořídit a světe div se,některé kousky jezdí po světě už 40 let!.Kolega z Plzeňského Trabantklubu má původní 600ku kombi a s běžnou údržbou jezdí přes 45let.
  Dan Přibáň má za sebou Hedvábnou stezku,Afriku a teď po několika měsících 16tisíc km po Jižní Americe s téměř sériovým autem ! a to 22 let po konci výroby! Nikdo dnes už nevyrobí tak levný a spolehlivý vůz jakým Trabant byl.Jen díky politbiru se do výroby nedostal jednorotorový Wankel,v roce 84 diesel,nebo přímý vstřik ve dvoudobém motoru.A pro pseudoekology.Auto sice vypouští větší množství nespálených uhlovodíků,ale taky vydrží mnohem déle než dnešní produkce a výroba a likvidace tohoto auta byla a není náročná.Kolik škodlivin se vypustí dnes při výrobě nového spotřebního auta? Navíc likvidace složitých měkčených plastů,nebo katalyzátorů je daleko náročnější.
  Trabant je geniálně jednoduchý vůz,nemá se téměř co pokazit a s vyjímkou zadřeného motoru se dá skoro s jakoukoliv závadou dojet po vlastní ose.
  Občas po Praze vozíme turisty a Trabant je v tom provozu jako ryba ve vodě,neskutečně hbitý,vejde se do každé skulinky a není nad ten pocit "vymyškovat" pár silnějších aut a zmizet v dáli...
 • 00 Reagovat !

  foto jozephko

  jozephko 17.01.2013  12:19

  U nás má jeden automechanik asi 5 trabantov

  Z toho jeden na streche servisu. Ale má aj skutočnú raritu - "plážový trabant s plátenou strechou a dverami. Pravidelne jazdí na zrazy trabantov. A v kancelárii má desiatky modelov trabantov. Najväčšiu radosť má, keď mu niekto donesie ďalší, nový model Trabanta.
 • 10 Reagovat !

  foto KubikCv

  KubikCv 17.01.2013  12:28

  Chybka pana redaktora :)

  To že prasknul klínový řemen nepozná jen blb,protože "kontrolka" tam je.Klínový řemen zároveň pohání dynamo/alternátor u 12V verzí a jakmile praskne,rozsvítí se kontrolka dobíjení,takže řidič ví,že se něco stalo
 • 00 Reagovat !

  foto -------

  ------- 17.01.2013  18:20

  trabant 601

  Češi vyjeli s trabantem do Afriky [odkaz]
  Trabanti, pincek a maluch jedou do světa, míří do Jižní Ameriky [odkaz]
 • 00 Reagovat !

  foto Bazalt

  Bazalt 31.01.2013  10:16

  Trabík

  Jedním jsem jezdil po dědovi (v roce 1997 mel najeto necelých 40t :-) ). Super vozítko, motokára s kabinou. Dvoutakt moc neřešil točivé momenty a "odspodu". Opravdové auto s poetikou. Před startováním nutno otevřít přívod benzínu a pak pracovat se sytičem. Při tankování zdvihnout kapotu, změřit kolik je v nádrži, propočítat kolik oleje a pak teprve začít tankovat. Jedou mi zbylo po š 120LS v kanistru trochu benzínu super tak jsem mu to dal, jel jako drak. Zlaté řazení pod volantem. Fantastický kufr-kam se na to hrabou dnešní miniauta. otočil se na pětníku a parkování byla slast.
  Rozhodně jsem ho měl raději než všechny tři š 105/120 které jsem vlastnil.
  Bohužel se mu rozbila elektrika a nedokázal jsem to opravit, v servisu za to chtěli nereálné částky.
  Prodali jsme ho sousedovi na chalupě a dodnes občas ho potkávám. A mám chuť ho koupit zpět :-)
  Dneska jsou auta jen balík drátů a chipů...

Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Historie s nádechem romantiky: Jan (62) je jedním z posledních lampářů. Každým rokem rozsvěcí Karlův most

Historie s nádechem romantiky: Jan (62) je jedním z…

Každý prosinec v čase předvánočním vyráží Jan Žákovec (62) na Karlův most rozsvěcet tamní plynové lampy. Někteří…

Zkažené Vánoce »Jasněnky« Kuklové: Syna na Štědrý den neuvidí!

Zkažené Vánoce »Jasněnky« Kuklové: Syna na Štědrý…

Každoročně ji na Vánoce vídáme jako princeznu Jasněnku, ovšem sama Míša Kuklová (50) letos nebude mít pohádkové…

 

iSport.cz

Wizards si v NBA povodil skvělý Lin, Satoranský vypadl ze základu

Wizards si v NBA povodil skvělý Lin, Satoranský…

Tohle vítězství by se jim hodně hodilo, aby navázali na předchozí parádní výkon proti Los Angeles Lakers.…

Tvrdík o Slavii: Zatím nejhezčí sezona. Náš odchovanec Král stojí o satisfakci

Tvrdík o Slavii: Zatím nejhezčí sezona. Náš…

První místo v lize, postup do jarní části Evropské ligy. Ve Slavii mohou být s podzimem více než spokojení, tomu…

 

Reflex.cz

Britský hotel zrušil rezervaci bezdomovcům. Lidé se jim složili na štědrovečerní nocleh

Britský hotel zrušil rezervaci bezdomovcům. Lidé se…

Podle výzkumu neziskové organizace Crisis stráví Vánoce na ulici až 24 000 Britů. Zimní měsíce přečkávají…

Kalendáře s Putinem jsou v Japonsku hitem. Místním ženám se líbí jako macho

Kalendáře s Putinem jsou v Japonsku hitem. Místním…

Známé japonské celebrity mohou letos v zemi vycházejícího slunce závidět Vladimiru Putinovi. Jak s trochou…