Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Jak číst DOT a rozměry pneu: Datum výroby, rychlostní a hmotnostní index

Rozluštěte DOT kód na pneumatikách a zjistěte, co všechno vám tato značka může prozradit. V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše identifikovat výrobce, továrnu, velikost pneumatiky, datum výroby a další specifikace. 
Zpět na článek
28. 3. 2023 15:50
29. 3. 2023 11:09
28. 3. 2023 13:20
Pneu pro konkrétní automobilky?
Zdravím, jaký je Váš názor na pneu vyrobené pro konkrétní automobilky? Je nutné, vhodné nebo je to jedno jestli koupím pneu např. pro Mercedes s označením MOE, MO nebo bez? Je vhodnější koupit starší model s označením automobilky nebo nejnověší generaci bez označení (pokud se nevyrábí s označením mé automobilky)?

Pokud to někoho zajímá, našel jsem zajímavé videa...

https://www.youtube.com/watch?…

https://www.youtube.com/watch?…
Rozbalit vlákno
3
Avatar - KANKUNEN
28. 3. 2023 14:09
Re: Pneu pro konkrétní automobilky?
Před deseti lety jsem viděl test na Mercedesu C, vyhrály Bridgestony a stejný model byl poslední ovšem Mercedes Only. Prostě Mercedes sklepal cenu a Bridgestone použil obyčejnější gumu na běhoun. Důležitá je hlavně země výroby, Nokiany z Ruska nestojí za nic, Barumky z Rumunska jsou totalšrot. A na autě mám zimní Savy z Německa a letní Yokohamy z Filipín, na kterých mám 20cm závaží. Aspoň jezdí tiše
Avatar - Barrichello
28. 3. 2023 16:09
Re: Pneu pro konkrétní automobilky?
některé nečínské značky už dokonce začly vyrábět i pneu v Číně a dodávaj to sem na evropský trh. Popř. Indonésie.
28. 3. 2023 20:04
Re: Pneu pro konkrétní automobilky?
Ono spíše než o továrnu jde o značku. Značka si pohlídá, aby daná továrna vyráběla podle kvalitativních standardů. Barumka je low-cost koncernu Continental. Ať to bude vyrobené kdekoliv, bude to prostě "šrot".
28. 3. 2023 15:50
DOT
Pokud se nemylim tak DOT v tomto kontextu znamena Date of Trade cili jinymi slovy datum zobchodovani resp. tedy vyroby...
Rozbalit vlákno
0
28. 3. 2023 16:49
Dovoluji si upozornit
že některé roky gregoriánského kalendáře mají i 53. týden.
Rozbalit vlákno
0
29. 3. 2023 11:09
Zivotnost...
S tym odhadom zivotnosti pneumatiky (5-6 let) by som bol opatrnejsi. Par rokov dozadu robil ADAC+OAMTC test, kde porovnavali novu pneumatiku, a rovnaky typ starsej (1, 2, 3, 4, az 5 rokov staru). Zistili, ze pneumatika ktora ako nova bola povazovana za vybornu sa este ako-tak dala povazovat za vyhovujucu do 3 rokov.

Od 4 rokov uz pneumatika v testoch prepadla. Jej vlastnosti sa zmenili casom tak, ze ju uz vobec neodporucali. Guma je skratka nestabilny material. Aj keby ste pneumatiky skladovali v inertnej atmosfere, aj tak zostarnu.
Rozbalit vlákno
0