Diskuse

McLaren RM50-03: Hodinky za 25 milionů korun!

19.1.2017

U McLarenu teď můžete za nejžhavější novinku v nabídce nechat stejnou sumičku peněz, jako za hypersport P1. Ale tentokrát jde o hodinky...

 

 • 00 Reagovat !

  foto Joab

  Joab 19.01.2017  17:23

  No to uz..

  Je zajimavejsi:)
  Kdybych chtel stourat, napisu neco o tom, ze split second nerovna se flyback.. ale to je celkem drobnost.
  Osobne mi neni uplne jasnej ten "torque indicator", neni to jen zdvojeni ty rezervy chodu vedle? Dyk to musi merit uplne to stejny natazeni pera, bych si myslel..
  No ale jsou samozrejme fantasticky.
  Supr zivy fotky zde.
  [odkaz]
  • 00 Reagovat !

   foto -MT-

   _MT_ 19.01.2017  19:12

   « Re: No to uz..

   Není. Jsou to dvě různé veličiny. Jak se pružina odvíjí, moment, kterým působí na strojek, klesá. Pro přesný chod hodinek chceš, aby byl co nejkonstantnější. Můžeš se na to dívat tak, že ti jedno říká zásobu energie a druhé okamžitou spotřebu energie. Pokles momentu je ve značném rozsahu natažení strojku mírný. Tam se chceš pohybovat. Jakmile přejdeš do té části, kde začíná strměji klesat, je čas natáhnout, byť rezervu ještě mají (tedy by se nezastavily), respektive ideálně ještě před tím.

   Když už jsem v tom, pokud to někoho zajímá:

   Split-second, neboli rattrapante, slouží k odečtení času, aniž by se stopky zastavily. Můžete tedy například jedněmi stopkami měřit dva různé běžce (nebo více, jen musíte stihnout zapsat čas jednoho, než doběhne další). Hodinky mají dvě vteřinové ručičky, které se normálně pohybují spolu. Po stisku tlačítka se jedna zastaví, zatímco druhá pokračuje dál. Po dalším se první vrátí k druhé a jdou opět spolu.

   Flyback dovolí resetovat stopky bez jejich zastavení. To je užitečné například při navigaci, kdy se přes čas měří vzdálenost (typicky od předchozího bodu, tedy se v každém bodě nulují stopky).
   • 00 Reagovat !

    foto gil54

    gil54 19.01.2017  19:30

    « Re: Re: No to uz..

    Mám pocit resp. je zřejmé, že tyto konkrétní hodinky mají funkci split-seccond. V článku se ale uvádí, že mají i funkci flyback. Já osobně pochybuji, že disponují i touto funkcí, pokud je vůbec kombinace těchto dvou funkcí nějak přijatelně technicky řešitelná u mechanického strojku.

    Ty dva indikátory taky úplně stoprocentně nechápu i přes tvojí osvětu (dík). Je to tak, že jeden ukazuje jakoby zbývající "délku" a druhý "sílu" ?
    • 00 Reagovat !

     foto -MT-

     _MT_ 19.01.2017  20:04

     « Re: Re: Re: No to uz..

     Měly by mít tourbillon a rattrapante. Článek jsem nečetl - nevidím důvod tu číst o hodinkách, když mají problém napsat pořádný článek o autech. Jen jsem chtěl vysvětlit, co to znamená.

     Ano, je možné tyto dvě funkce spojit a najdeš na trhu hodinky, které tuto kombinaci mají.

     Ano. Asi jako stav nádrže versus okamžitý výkon motoru (tedy okamžitá spotřeba *). Jde tedy o to, že průtok paliva z nádrže do motoru záleží na množství paliva v nádrži, takovou má prostě pružina charakteristiku. Ze začátku (když to vezmeš od plné po prázdnou) průtok rychle klesá, pak pokles na delší dobu hodně zpomalí a nakonec zase zrychlí. Snad je ta analogie dostatečně jasná. U hodinového strojku je pak cílem konstantní rychlost, proto je ukazatel momentu prakticky ukazatel příkonu, tedy okamžité spotřeby energie.

     * Že účinnost spalovacích motorů není konstantní, není pro tuhle analogii podstatné.
     • 00 Reagovat !

      foto gil54

      gil54 19.01.2017  20:22

      « Re: Re: Re: Re: No to uz..

      Rozumím, takže to asi může ovlivnit i to, jestli stopky běží, nebo ne. Délku chodu by to ovlivnit nemělo, ale stopky odeberou víc energie a to by tedy ten jeden ukazatel měl indikovat.
      • 00 Reagovat !

       foto -MT-

       _MT_ 20.01.2017  00:42

       « Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

       Nemělo. Síla, jakou ta pružina působí na mechanismus, se těžko změní s připojením mechanismu stopek. Má to skutečně měřit moment. I když to prakticky indikuje tok energie, není to to, co to ve skutečnosti měří. Pružina bude vyvíjet sílu, i kdyby se strojek zablokoval, ale práce pak odváděna nebude. Normálně však strojek běží a měl by správně běžet konstantní rychlostí.

       Sice se říká, že by stopky měly zvýšit spotřebu energie, ale mám problém si to představit. Energie se z pružiny uvolňuje, jak se postupně rozvíjí. K rozvíjení dochází v krocích a daný počet kroků má odpovídat jedné vteřině. Za předpokladu, že hodinky skutečně fungují (přesně měří čas), po jednom dni by měla být pružina stejně rozvinutá, ať stopky běžely, nebo ne. Tedy v ní musí být stejně energie a muselo se stejné množství energie uvolnit.

       Ano, připojení mechanismu stopek musí zvednout odpor. Dostane se tedy méně energie k regulačnímu mechanismu. Ten brání tomu, aby pružina ručičky divoce roztočila, a řídí délku kroku. A ten je citlivý na sílu. Ideálně bude mít frekvenci oscilace (ta určuje délku kroku) nezávislou na síle, jen se s ní změní amplituda.

       Tohle jsem nikdy nezkoumal, ale jak říkám, mám problém si představit, jak se vlastně zvedne spotřeba energie po spuštění stopek. To by totiž podle mne vyžadovalo změnit rychlost rozvíjení pružiny, tedy změnit převod mezi pružinou a zbytkem strojku. A ano, i tahle metoda se používala pro kompenzaci poklesu hnacího momentu. Není však běžně používaná (dříve se myslím používala v lodních chronometrech). I když tady by vlastně stačilo mít dva stupně, nebyl by potřeba plynule měnitelný převod.
       • 00 Reagovat !

        foto gil54

        gil54 20.01.2017  09:44

        « Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

        Musel jsem si tvůj poměrně podrobný rozbor přečíst dvakrát a stejně si nejsem jistý, jestli mám úplně jasno. Vrtá mi hlavou, jestli nadimenzování pružiny ve vztahu ke krokovému mechanizmu strojku, k němuž mohou nebo nemusí být připojeny stopky, lze nakonfigurovat tak, aby tím přesnost nebyla ovlivněna. A nebyla ovlivněna i veličina, kterou měří indikátor momentu. Potom bych marně hledal jeho význam.

        Význam komplikace power reserve je jasná a pochopitelná jak z titulu konstrukce, tak z titulu, dejme tomu, využití. S komplikací torque sensors mám ale stále problém stoprocentně pochopit nejen realizaci konstrukce, ale i praktický význam a tedy i uplatnění jím indikovaných hodnot z pozice uživatele.
        • 00 Reagovat !

         foto -MT-

         _MT_ 20.01.2017  20:04

         « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

         Nejsem si jistý, co jsi se snažil v první odstavci říct (to vrtá mi hlavou...). Jestli nejde udělat pružina, která dodává konstantní sílu ve využívaném rozsahu návinu? Respektive se pohybuje jen v takovém rozsahu momentů, ve kterém dokáže krokový mechanismus udržet konstantní frekvenci? Asi se to ještě nikomu nepovedlo. Je celá řada způsobů kompenzace, ale žádný nebude dokonalý. Dobré mechanické hodinky jsou velmi přesné. Někdo by řekl, že jsou dostatečně přesné a není třeba to dál komplikovat.

         Z uživatelského hlediska mi to přijde celkem zbytečné (nakonec jsme si dlouho vystačili bez toho). Nicméně je podle mne zajímavé, že měří něco, co je z hlediska funkce strojku významné, co má vliv na jeho přesnost. Co se týče využití - ve vyznačeném rozsahu by měl strojek být přesnější, takže bys ho měl natahovat tak, aby v něm zůstal. Nevím, jak funguje. Nabízí to dva výrobci a neviděl jsem nějaký detailnější popis.
         • 00 Reagovat !

          foto gil54

          gil54 20.01.2017  20:36

          « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

          Jistě jsi poznal, že nejsem až takový odborník. Tím prvním odstavcem jsem měl na mysli volbu síly použité pružiny, aby měla rezervu síly i pro připojení těch stopek a zároveň aby nebyla tak silná, že by způsobila negativa, třeba pokud by se týkalo životnosti nebo tak. Jak si to laicky představuji.

          O přesnosti dobrých mechanických nepochybuji a mám je rád.

          Takže ty indikátory nátahu a momentu chápu tedy jako ukazatel kdy a kolik přinatáhnout aby strojek běžel v optimálním režimu ? Něco jako snažit se jet s autem v otáčkách max. krouťáku ?

          (Děkuji za péči.)
          • 00 Reagovat !

           foto -MT-

           _MT_ 21.01.2017  10:58

           « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

           Také nejsem odborník. Musí to jít. Je samozřejmé, že musí mít dost síly na to, aby celý strojek utáhla. Spuštění stopek pak nemůže nějak významně strojek zpomalit. Jak jsem napsal, jsou to velmi přesné stroje. Tím jsem chtěl říct, že ty nedokonalosti, které se snaží odstranit, budou velmi malé.

           Nevím, jestli se to používá (pochybuji), ale očividným řešením by bylo, aby spotřeba oscilátoru (respektive zbytku strojku) byla výrazně vyšší než spotřeba stopek. Pokud by šlo do oscilátoru stokrát víc, než potřebují stopky, tak by zapnutí stopek snížilo energii dostupnou pro oscilátor jen o jedno procento. Budu se muset někdy podívat, jaký má zapnutí stopek vliv a jestli to nějak řeší.

           Samotná velká rezerva síly ale problém neřeší. Je jím proměnlivost síly. Hodinky jsou řízené oscilátorem. Představ si houpačku. Tvým cílem je, aby se houpala s konstantní frekvencí. Toho snadno dosáhneš tím, že do ní budeš strkat pořád stejnou silou. Na tenhle problém se dá zaútočit několika způsoby. Výsledek pravděpodobně stejně nebude dokonalý, bude tam jistá závislost na natažení.

           Ano. Strojek bude mít nějaké své optimum a pokud se v něm budeš držet, bude přesnější (vyznačený bude samozřejmě spíš nějaký interval kolem optima).
       • 00 Reagovat !

        foto kalousek

        kalousek 20.01.2017  11:43

        « Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

        Sice takové hodinky jdou úplně mimo mě, ale obecně bych si dovedl zvýšenou spotřebu energie po zapnutí stopek představit v případě, že by stopky měly samostatný pohon z opačného konce pružiny. Ta by se pak odvíjela obousměrně a podávala tedy i větší výkon.

        Mi spíše vrtá hlavou co vede lidi jednak k výrobě, a za druhé k nákupu takových orlojů, když naprosto všechny funkce lze velmi snadno a elegantně naprogramovat na libovolném mobilním telefonu, navíc při větší přesnosti a za absolutní zlomek ceny.
        Jasně, výrobci vyrábějí protože to lidi chtějí. Ale touha lidí to mít je podle mě jen póza. V normálním světě je takový předražený nesmysl k ničemu
        • 00 Reagovat !

         foto gil54

         gil54 20.01.2017  12:18

         « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

         Stejně můžeš pochybovat i o významu šperků, módy, soch, obrazů a uměleckých předmětů obecně a klidně i o designu.

         Holá funkčnost ještě neznamená vrchol. Porovnání s mobilem, myslím, není úplně na místě. Ale jistě, běžně jsou dostupné hodinky, které jsou řízeny rádiovým signálem (zcela bezkonkurenční přesnost) s více použitelnými funkcemi, se solárním napájením akumulátoru, takže ve výsledku se jich nemusíš dotknout víc jak 15 let a samy nastaví i letní čas. Za pakatel +/- již od 5 tis. Kč. Ve funkčnosti téměř ve všech parametrech lepší. Ale to není podstatné při porovnávání těchto věcí. Ano oboje jsou hodinky, ale tím to končí.

         Plakát také splní funkci stejně jako originál obrazu renomovaného umělce.

         Lidé, co si dají na ruku tyto hodinky, mnohdy ani nemají potřebu až tolik sledovat čas. A nejsou to jeho jediné hodinky, obrazy, domy, auta, sochy.....
         • 00 Reagovat !

          foto kalousek

          kalousek 20.01.2017  12:33

          « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

          Však ano, je to mimo normální svět. Lidi co si ty hodinky dají na ruku a ještě mají doma hromadu obrazů za milióny často ani neznají hodnotu peněz a žijou mimo reálné potřeby lidí - jasně můžeme tady diskutovat o hranicích ...

          A souhlas, o významu obrazů a uměleckých předmětů pochybuju docela často. Naposledy třeba tady
          [odkaz]
          • 00 Reagovat !

           foto gil54

           gil54 20.01.2017  13:30

           « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

           Od začátku chápu, jak to myslíš, každý jedinec má logicky trošku jiný úhel pohledu.

           Odlehčím to.

           S Kupkou a "Protihodnotami" já zase až takový problém nemám, rozpačitější jsem, že Ringova "Zvířátka obdivují p..." si našla místo v Národní galerii. [odkaz]
           • 00 Reagovat !

            foto kalousek

            kalousek 20.01.2017  13:41

            « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

            Fakt v národní galerii ?? Uf tak to je síla :no: asi na tom měl někdo zájem

            Ale s tímhle Kupkou teda problém mám taky. Na hezký obraz se kouknu rád, ovšem takovéhle mazaniny fakt nemusím a jeho prodejní cena je zcela mimo moje chápání
            • 00 Reagovat !

             foto gil54

             gil54 20.01.2017  13:48

             « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

             Není to úplně nej.. zdroj, ale narychlo.....[odkaz]
        • 00 Reagovat !

         foto -MT-

         _MT_ 20.01.2017  20:28

         « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No to uz..

         Ano. Ale nevím, jestli to tak někdo dělá. Pokud vím, normální řešení je stopky přes spojku připojit k hodinovému strojku. Nějaké hodinky měly zvlášť pružinu pro stopky a ještě něco, právě kvůli spotřebě, co si tak vzpomínám.

         Také jim hrozil konec. Podařilo se jim je však prodat jako šperk, doplněk. Pro mne je to umělecké dílo. Pro běžné nošení nemám nic proti quartzu, je však problém najít hodinky s odpovídající úrovní zpracování. Třeba u Omegy to vypadá, že quartzy šidí co do zpracování (ano, jsou levnější) a radši většinou ani nemluví o jejich přesnosti nebo kompenzaci teploty. Japonci něco mají, hlavně na domácím trhu. Špičkový quartz bude za rok mimo o několik vteřin (bez pomoci rádiového signálu). K tomu ještě roční kalendář a můžeš hodinky řídit jednou za rok.
   • 00 Reagovat !

    foto Joab

    Joab 19.01.2017  20:13

    « Re: Re: No to uz..

    No vida, dik. Furt teda neprilis chapu proc by se to melo dublovat s klasickym indikatorem rezervy, kdyz by proste stacilo nenechat to padnout pod treba 5 hodin.. ale ficurka je to moc pekna. Ikdyz reseni ma tenhle problem i o poznani elegantnejsi.. [odkaz]
    :-)
    • 00 Reagovat !

     foto -MT-

     _MT_ 20.01.2017  00:04

     « Re: Re: Re: No to uz..

     Možná otázka designu. Myslím, že jsou hodinky s tímhle ukazatelem, které ukazatel rezervy nemají. Ano, měl by jít nahradit vyznačením optimální rezervy. I když každý měří něco jiného. Tohle by opravdu mělo měřit hnací moment, který je podstatný pro správnou funkci strojku, a rezerva by měla být o tom, jak moc je pružina navinutá (tedy rozdíl otáček na vstupu a výstupu; musíš tak využít znalost charakteristiky té pružiny). Vzhledem k jejich ceně určitě na tohle nebude strojek tak citlivý, ale nic není dokonalé.

     Nakonec myslím jedna z technik byla omezit rozsah navinutí pružiny. Se správnou pružinou bylo výsledkem, že ani nemohla opustit tu svou nejlepší "zónu".
 • 00 Reagovat !

  foto acALIEN

  acALIEN 19.01.2017  17:46

  Se muzu jit zahrabat

  A to jsem si rikal, ze kdyz uz mam Hubloty, budu spokojeny a hrdy majitel...Kazdym tydnem se ale presvedcuji, ze at clovek koupi cokoliv, vzdy se najde nekdo, kdo bude mit na ruce vic. Nastesti nejde o nic duelziteho a v realu beru stejne radsi Gshocky za par korun :)))
 • 00 Reagovat !

  foto gil54

  gil54 19.01.2017  18:43

  Vykřičník v titulku....

  ....je v tomto případě výjimečně zcela na místě. :yes:
 • 00 Reagovat !

  foto maxi-

  maxi! 19.01.2017  20:07

  McLaren

  zaujimave! :-!
 • 00 Reagovat !

  foto steny007

  steny007 20.01.2017  10:40

  No,

  a já kouknu na mobil a mám přesnější čas, nuda... ;-\
  • 00 Reagovat !

   foto Joab

   Joab 20.01.2017  11:41

   « No,

   Jo, a já sednu ráno v Nymburce do vlaku a jsem v Praze rychlejc, než ty v 911.
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Babiš si volal s Merkelovou kvůli summitu o migraci. Macron ho překvapil

Babiš si volal s Merkelovou kvůli summitu o migraci.…

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra…

Na vysvědčení i začátek prázdnin čekejte déšť. V červenci se vrátí tropy

Na vysvědčení i začátek prázdnin čekejte déšť. V…

Poslední týden školního roku doprovodí spíše chladnější a deštivější počasí. O víkendu se opět oteplí a v…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Splněný sen! Nausch Sluková s Hermannovou hrají v Ostravě o zlato

Splněný sen! Nausch Sluková s Hermannovou hrají v…

Parádní české tažení na čtyřhvězdičkovém turnaji Světové série v Ostravě nekončí. Beachvolejbalistky Barbora…

 

Reflex.cz

Varovné nápisy na zboží jsou úplná blbost

Varovné nápisy na zboží jsou úplná blbost

V rámci soustavného a dlouhodobého terénního výzkumu blbosti jsem zaznamenal další jev, který je sice úplná…

Téměř polovina Němců chce, aby Angela Merkelová odstoupila z funkce kancléřky

Téměř polovina Němců chce, aby Angela Merkelová…

Na pozadí sporu o migraci, který zasáhl německou vládu, zveřejnila agentura YouGov průzkum, který přinesl pro…