Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Pravda o biopalivech: Žádné dobré zprávy

Zvrácená myšlenka, zkostnatělost Bruselu, český Kocourkov. Přinesou tanečky kolem biopaliv něco nového?
Zpět na článek
11. 5. 2015 08:28
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 08:28
Normální
člověk to už věděl, co všechno to udělá za bordel v motoru a na planetě, ale prachy, to je holt mocná věc a vlivné skupiny vydělávající na této totální pí.. se jen tak vyhozených bruselských eur nechtějí vzdát. Nehledě na to, že by měli v bruselu koule přiznat veřejně, jakou pí...... provedli!
Rozbalit vlákno
0
11. 5. 2015 08:43
tendenční až na půdu
Z článku přímo odkapává zaujatost redaktora. Problematika biopaliv je hodně složitá, a tento článek představuje názory autora coby fakta...Už jen název "Pravda o biopalivech" je pěkná ukázka bohorovnosti autora - jeho sebevědomí bych chtěl mít...
Ale pokud chcete co nejvíc peněz posílat z Evropy Arabům či Rusům, tak prosím...
Tam totiž odchází peníze s každým natankovaným litrem, a smysl biopaliv není v ekologii, ale ve snížení potřeby nákupu ropy, zvýšení energetické soběstačnasnosti a taky v zaměstnávání místních (ať už zemědělců či v rafineriích při zpracování MEŘO či bioethanolu).
A nějaká škodlivost biopaliv na motor je dnes už jen urban legendou. To platí pouze pokud necháte palivo v nádrži déle než ti měsíce.
Rozbalit vlákno
19
Avatar - xjara
11. 5. 2015 08:51
Re: tendenční až na půdu
Psal to "redaktor" ze sveta motoru tak se neni vubec cemu divit ;-)
11. 5. 2015 08:52
Re: tendenční až na půdu
Po hromadě tendenčních článků od ekoteroristů je to příjemná změna.
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 08:55
Re: tendenční až na půdu
:yes:
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 08:54
Re: tendenční až na půdu
Jasně, my jim za ropu a plyn, oni nám zas za něco jiného, takovouhle kravinu řešit.....
Jinak kravina je vůbec likvidovat potraviny za účelem přidávání do paliv, když jinde je hlad a lidé nemají co jíst, to můžou vymyslet jen * z EU.
11. 5. 2015 09:02
Re: tendenční až na půdu
V argumentu spotřeby potravin souhlasím a beru to jako jediný relevantní argument proti biosložce. Proto taky Brusel tlačí na výrobu biopaliv z nepotravinářských surovin...
Na druhou stranu - on obecně není problém v tom že by na planetě bylo potravin málo, ale že si je ti nejchudší nemohou dovolit zaplatit.
A dokážu si představit ten řev, kdyby např.EU potraviny vykoupila ze svého rozpočtu (tedy z veřejných peněz) a poslala do Asie či Afriky.
Myslím že v tu chvíli největší řvouni byli ti samí, kteří kritizují biopaliva když jinde hladoví...
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:05
Re: tendenční až na půdu
Je zajímavé, že se to právě díky biosložkám z potravin děje, a to formou obrovských dotací, na kterých se pakují zěmědělské skupiny a skupiny zpracovatelů a nikomu to nevadí, přitom ty miliardy eur mohly jít na daleko rozumnější účely!
Avatar - Hammunasakra
11. 5. 2015 10:48
Re: tendenční až na půdu
U nás to mohlo skončit letos v polovině roku ale jeden nejmenovanej zpracovatel [odkaz] si to holt prodloužil kam až to šlo >:D
Avatar - Barrichello
11. 5. 2015 09:13
Re: tendenční až na půdu
Čím víc lidí nebude mít hlad a čím víc lidí by mělo životní úroven jako na západě, tím rychleji světu dojdou suroviny. A o to vyspělé země rozhodně zájem nemaj, je to jen nevyslovená pravda >:D
11. 5. 2015 10:46
Re: tendenční až na půdu
Teď už vyslovená :-)
Avatar - Barrichello
11. 5. 2015 13:23
Re: tendenční až na půdu
myslel sem z oficiálních míst >:D
11. 5. 2015 09:00
Re: tendenční až na půdu
Podla niektorých štúdií je na jeden liter biopaliva potrebný jeden liter paliva fosílneho. Potom tvoja logika posielania penazí rusom padá. Ťažko do toho zarátaš počty mrtvich kvôli nedostatku potravín a zaberaniu pôdy dotačnou mafiou.
Biopalivo je perfektným kšeftom pre niektorých ale zdá sa byť jednou z naväčších ekologických katastrof posledného obdobia.
11. 5. 2015 09:08
Re: tendenční až na půdu
Podle některých studií...
A podle jiných studií zas...
Co jsem viděl některé studie, tak u bioethanolu je bilance velice příznivá, u Meřo už méně příznivá, ale pořád pozitivní.
Navíc údaje zmiňované ve studiích nejsou spotřeba fosilního paliva na litr biopaliva, ale energie potřebná celkem na výrobu litru biopaliva - to přepočtená na jakoby fosilní palivo - tzn. je tam započtená i energetická potřeba ve formě hnojiv a jiných vstupů.
Navíc ze země neteče čistý benzín - musíš tu ropu za nějakou energii čerpat, za nějako energii přepravit, za nějakou energii destilovat atd...
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:10
Re: tendenční až na půdu
Co je pozitivního na tom, že rvu jídlo do nádrže, kácím lesy, likviduji louky, nehledě na spálené nafty při obdělávání pole, sklidni, převozu, zpracování... Co je pozitivního na tom, že ty prachy tedy netečou těžařům, ale tečou ještě větším mafiánům v podobě zemědělců a zpracovatelů? Není tedy pozitivnější vzít ty prachy a narvat je do osvěty porodnosti a plánování rodiny či práce v zemědělství a jejího zefektivnění třeba v africe místo do kapes pár lidí? Ano, zemědělci by pak neměli co žrát, protože v EU nelze konkurence-schopně pěstovat cokoliv. Ale buď budeme kapitalistický trh a nebo budeme soudruzu jak dříve vysmívané RVHP a budeme nejprve prachy od lidí vybírat, abychom je v rámci trhu mohli poslat do kapes prodělečným skupinám, kteří se holt bez dalších dodací neuživí a už by tu ani nebyly....
11. 5. 2015 12:51
Re: tendenční až na půdu
Mafiáni v podobě zemědělců...Tak to jo, to jsem se dozvěděl....
Hlavně že je v diskuzích každý ochránce evropy a muslimobijec, ale když přijde na biosložku, tak nejlepší věc co může evropan udělat je poslat peníze Saudům.
Až se budeš při záběrech na Islámský stát v televizi divit, z čeho asi platí žoldy a zbraně, tak věř že je to za peníze z ropy..
Avatar - Barrichello
11. 5. 2015 13:28
Re: tendenční až na půdu
jasně, evropa kupuje ropu z afriky či iráku. Čécče, a ono zatím hlavní dodavatel rusko, Norsko, atd. popřípadě pak spřátelení arabové z emirátů, kuvajtu atd.

Amerika s Kanadou těží brutálně ropné břidlice + vlastní klasikcé ropné pole + kupuje z jižní ameriky. Jasně i od arabů, ale dost už to oemzují.

Horší je na tom asie, japonsko a austrálie a nový zéland, těm krom arabášů nikdo moc nezbývá, leda rusko.
11. 5. 2015 13:40
Re: tendenční až na půdu
Tak mi prosím vysvětli z čeho si arabové staví paláce, kupují hypersporty a sponzorují ISIL, když vlastně jejich ropu nikdo nekupuje.
Pravda je taková že ropu od nich kupuje celý svět, a nejvíce ta část světa nejrozvinutější s největší spotřebou - tj. ta euroatlantická...
Avatar - Barrichello
11. 5. 2015 14:04
Re: tendenční až na půdu
kupuje od nich usa a právě ta asie + austrálie + afrika + vlastní spotřeba arabáků
11. 5. 2015 16:47
Re: tendenční až na půdu
Tak zrovna Saudska Arabie vyvyji co nejvyssi snazeni v tom, aby ISIL vyzbrojeny zbranemi od USA, zlikvidovala. Neni Arab jako Arab, stejne tak neni pravicove zamereny clovek jako ultrapravicak...
12. 5. 2015 00:36
Re: tendenční až na půdu
""a smysl biopaliv není v ekologii, ale ve snížení potřeby nákupu ropy,"" >:D >:D >:D >:D >:D
Prebud sa, neexistuje take mnozstvo polnohospodarskej pody, aby sme pri aktualnej spotrebe dokazali nahradit ropu.
>:D
Avatar - rohYpnol
11. 5. 2015 09:07
Základní problém EU
jsou DOTACE. Dotace jsou totiž ty peníze, které je třeba utratit, jakkoliv, za cokoliv, hlavně utratit. Že nerostou na stromě?

Dotace vyžadují vytvoření byrokratické mašinérie na dohled, který beztak v česku fungovat nemůže. A tak jsme svědky toho, že dotace se pro jistotu vyčerpají na kšeftíky podle známostí.

Dotace křiví trh, z jinak ekonomicky nevýhodných produktů se snaží vytvářet výhodné, nutí (nejen) zemědělce k pěstování plodin, které by jinak nikdy nepěstovali...

Dotace jsou prostředkem ovládání hospodářství. Dříve tu bylo centrální plánování hospodářství. Když se tohle řekne, polovina lidí začne chytat hysterickou paniku. Přitom dotace nepředstavují nic jiného, než prostředek pro centrální plánování. Jen to centrální plánování nepochází z Moskvy, ale z Bruselu.

To jsme si pomohli... Z bláta do louže. 8-s
Rozbalit vlákno
27
11. 5. 2015 09:09
Re: Základní problém EU
Jako by tu řepka, kukuřice a cukrovka nebyla už před EU...
Avatar - rohYpnol
11. 5. 2015 09:26
Re: Základní problém EU
Teď jsi mi nahrál. ČR je doslova ŽLUTÁ. Podíl osetý řepkou je doslova nevídaný. Stačí si touhle dobou zaletět do Rakouska, ČR je žlutá, v Rakousku abys řepku pohledal.

Proč asi?

A mj. problémem řepky je doslova devastující účinek na půdu. Pole u nás ztrácí produkční schopnost a jsou zničená. Díky řepce, díky širokořádkovým plodinám. Díky politice zemědělství.
11. 5. 2015 09:39
Re: Základní problém EU
Aktuálně je v ČR plocha řepky asi o 10 % větší než například v roce 2001 - tzn. před vstupem do EU.
Ale podle internetových řvounů je jí asi desetkrát víc. Takže sis nahrál na smeč sám.
Že je ČR žlutá je jen vizuální dojem v době kvetení - prostě žlutá je vidět na desítky km. Dlouhodobě je u nás podíl řepky cca 12 - 15 % plochy orné půdy.
Ale podle tebe je podíl nevídaný, že.

Ještě bych tě poprosil, kdybys mi popsal ten doslova devastující účinek na půdu. Řepka je totiž zařazena v osevním sledu jako plodina ZPEPŠUJÍCÍ, je dobrou předplodinou a vítaný přerušovač mezi sledy obilovin.
Jestli chceš bojovat proti nějakým plodinám, tak bojuj proti obilovinám - ty mají podíl na orné půdě podíl před 50% a proti řepce neprospívají zrovna půdní struktuře.
Dělám celý profesní život v zemědělství (ne v podniku přijímajícím dotace ani ve výrobě biopaliv) tak mi to prosím vysvětli, protože zatím si napsal úplné nesmysly, které máš asi jen z jiných diskuzí (odhad).
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:13
Re: Základní problém EU
Řepka půdu zlepšuje pouze tehdy, pokud slouží jako hnojivo a zaorá se do půda, pak opravdu půdě pomáhá. Ještě prosím o odkaz, kde jsi přišel na ty procenta podílu řepky na orné půdě. Děkuji
Avatar - Blue Sun
11. 5. 2015 10:21
Re: Základní problém EU
Tebe to svinstvo živí, že okolo toho tak skáčeš, co?
Je to vidět, i když tu tvrdíš opak.
Každý rok je té řepky více a více, i místa, která byla dříve využívaná pro obiloviny a kukuřici, jsou najednou žlutá. A deset procent nárůstu je docela dost, 15% orné půdy využívat k pěstování neužitečného žlutého bordelu je až až. Z obilovin se totiž aspoň najíme, což se o té řepce moc říkat nedá...
11. 5. 2015 10:40
Re: Základní problém EU
Paneboze... drtiva vetsina repky se zpracuje na potravinarsky olej...

Chlapi, zjistete si neco nez to napisete.

Jo - a plocha repky je letos mensi nez vloni.
Ale klidne sem ta sva moudra pis dal...
Avatar - Blue Sun
11. 5. 2015 11:32
Re: Základní problém EU
Drtivá většina? Ale notak... Kolik tun toho oleje by to asi muselo být, když jsou jí čtyři procenta v obsahu veškeré prodané nafty v ČR (a to je přeci jen asi pár desítek či spíš stovek milionů tun...)
11. 5. 2015 13:24
Re: Základní problém EU
Spotřeba MEŘO v ČR je cca 260 mil.kg = 0,26 milionu tun.

Při stovkách milionu tun spotřeby (dobře, vezměme třeba jen údaj 100mil.t tun, né rovnou stovky´jak navrhuješ) a podílu 6 % biosložky by to bylo 6 mil. tun meřo.
Vidíš to číslo skutečné spotřeby nahoře?
11. 5. 2015 19:43
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
11. 5. 2015 20:02
Re: Základní problém EU
Plácáš -solidní slinty expert na řepku >:-[]
11. 5. 2015 20:03
Re: Základní problém EU
v CR se vloni spotrebovalo cca 6mld litru benzinu a nafty, při 5% podilu biosložky to dela cca 300mil litru, tedy nejakych 250mil kg, tedy 0.25mil tun.
11. 5. 2015 10:42
Re: Základní problém EU
Jo - a plocha repky je letos mensi nez vloni.
Ale klidne sem ta sva moudra pis dal...
Avatar - rohYpnol
11. 5. 2015 11:32
Re: Základní problém EU
opět sis naběhl na vidle. Kde jsem napsal, že se podíl na osevní poše na rok 2015 zvýšil??
Napsal jsem, že podíl řepky je ve srovnání s např. Rakouskem nevídaný. Chápeš?
11. 5. 2015 12:36
Re: Základní problém EU
Napsal jsi:
Podíl osetý řepkou je doslova nevídaný. Nepsal jsi v porovnání s Rakouskem.
Není to pravda, řepky u nás bývalo i více..Nevím kolik je řepky v A, ale v DE jsou na tom zastoupeni podobně.
napsal jsi:
problémem řepky je doslova devastující účinek na půdu. Pole u nás ztrácí produkční schopnost a jsou zničená
Není to pravda, je to doslova nesmysl a hloupost.
blue.sun napsal:
Každý rok je té řepky více a více, i místa, která byla dříve využívaná pro obiloviny a kukuřici, jsou najednou žlutá. A deset procent nárůstu je docela dost, 15% orné půdy využívat k pěstování neužitečného žlutého bordelu
Není to pravda. meziročně je u nás řepky méně. Kukuřice se využívá na biopaliva taky.
A drtivá většina řepky je využívaná potravinářsky. To že to popíráš a nic o tom nevíš na tom nic nemění.
jestli se u nás svedla plocha řepky za 14 let z 12,5% na 14%, tak to je ten rozdíl který se dává do paliv. Drtivá většina se jí stejně jako předtím.

Podívejte chlapci, možná něčemu rozumíte, ale zemědělství a agronomická práce to rozhodně není. Nevíte o tom vůbec, ale vůbec nic. A jestli si myslíte že o tom něco víte, tak ne, nevíte o tom vůbec nic.

Chápu že se vám myšlenka biopaliv nemusí líbit. Prosím, můžeme o tom debatovat a vyměňovat si argumenty. Ale nesázejte sem nesmysly (napsal bych klidně lži, ale myslím že to sem píšete jen proto že žijete v omylu a neznalosti, ne proto že byste chtěli lhát úmyslně).

Jak jsem napsal jinde, okolo zemědělství dělám celý profesní život - a nedělám pro firmu která pobírá dotace nebo která zpracovává biopaliva. Jsem vystudovaný agronom se specializací na ochranu rostlin.
Čísla mám poměrně přesná a pracuji s nimi dlouhodobě. Tomu rozumím já, vy určitě rozumíte zase něčemu jinému.
Avatar - Dinar
11. 5. 2015 13:02
Re: Základní problém EU
Nemusím být zemědělec, abych si uměl najít data (stat. min. zemědělství), z nich plyne, že v roce 1999 byl podíl řepky na osevních plochách 9% v roce 2014 16%, ačkoliv sdružení výrobců biopaliv na svých stránkách uvádí 12%. To je skoro 80% nárůst. Nechci vést debatu na zemědělské téma, nerozumím tomu, jen, že ta čísla jsou jiná, než uvádíš. A na doplnění, pokud jde o srovnání s okolím, podle statistiky patříme k pěti zemím s největším podílem produkce řepky v EU, první je Německo, Rakousko není uvedeno.
11. 5. 2015 13:37
Re: Základní problém EU
Takže:
rok 1999 ploch řepky 349 tis ha
2001 343 tis.ha
2015 380 tis.ha (poslední odhad)

kde je tvých 80 procent nevím, já vím že je to 15%
Že jsme jedním z největších porducentů je pravda - a víš proč? protože k tomu máme dobré přírodní podmínky. Naše klima prostě řepce vyhouje a děláme tím pádem plodinu které v naších podmínkách dává dobré výnosy - a navíc ji umíme pěstovat na úrovni..
Stejně tak jako v madarsku mají podmínky na kukuřici tak dělají více kukuřice a o řepku tam nezavadíš.
Zrovna tak jsme třeba největší pěstitelé máku na světě - to jen tak pro zajímavost.
Avatar - Dinar
11. 5. 2015 14:39
Re: Základní problém EU
Psal jsem o roce 2014, a vycházel jsem z údajů Agrární komory viz. [odkaz] , kde se píše, že z 18,8% olejnin tvoří řepka 83,9%, což je přesně 15,7%, tj. těch 16%, které uvádím. A jak jsem také zmínil, biopaliváři uvádějí jiná čísla.

Klidně mi jako malému dítěti dál vysvětluj, že pěstujeme řepku a mák protože máme přírodní podmínky atd. atp., ale tady mluvíme o něčem jiném, o skokovém nárůstu produkce řepky během poslední dekády. Co třeba produkce cukrové řepy? Co tak srovnat akt. čísla a čísla třeba z roku 90. Že by se u nás řepě přestalo přírodně dařit? Nebo to bude podobný případ, byť s opačným efektem, nějakého ekon. inžernýrství EU, resp. výsledek lobingu konkrétních zájmových (francouzské cukerné lobby) skupin jako u řepky té biopalivářské?

Jinými slovy, konkrétní plodiny se zcela jistě nepěstují čistě podle pravidel zemědělské logiky, těch "pravidel" je mnohem více, některá jsou pokřivena v zájmu "lidu", "celospolečenském zájmu", zájmu "trvale udržitelného rozvoje" a podobných názvů kryjících vždy ryze soukromý zájem určité ekonomicky zainteresované skupiny.
11. 5. 2015 14:57
Re: Základní problém EU
Ten tvůj skokový růst za poslední dekádu je ve skutečnost nárůst 15 % za 15 let.

Nejsou to žádné násobky a "ČR je doslova ŽLUTÁ. Podíl osetý řepkou je doslova nevídaný" jak se píše nahoře.
V porovnání s některými jinými plodinami je naopak vývoj ploch řepek velice konzervativní a stabilní, některé plodiny skáčou daleko více.

A mimochodem, když jsi zmínil cukrovku - vloni se u nás vyrobilo 605 tis. tun cukru.
Je to rekord za poslední půl století.
V devadesátých letech před vstupem do EU se vyrábělo v průměru 490 tis.tun.
Ale podle internetových diskuterů tady ta zlá proradná unie zlikvidovala cukrovku, že..
Ale je to naopak - cukrovku tu můžeme pěstovat jen a pouze díky tomu že EU svůj cukerný trh chrání (zatím) za což je trvale kritizována ze strany např. WTO.
Kdyby ho ponechala trhu, tak nás zavalí levnější cukr z třtiny a řepu můžeme ukazovat deckám akorát tak na obrázcích.
Avatar - rohYpnol
11. 5. 2015 16:04
Re: Základní problém EU
Takže čísla jasně dokazují výrazný nárůst za posledních řekněme 15 let, jasně se ukazuje, že množství řepky je vyšší než v okolních zemích. Ok, v zemědělství si klidně dělej, ale podívej se na to, co jsi napsal. Naprostý blábol.

Ještě jednou - mám pocit, že hůře chápeš psané slovo - nikde jsem nepsal, že na rok 2015 je vůči roku 2014 nárůst v osevní ploše řepky. To nic nemění na tom, že podíl řepky je nevídaný.

Jistě taky, když jsi ze zemědělství, chápeš, že řepku nezle osét ůplně všude, takže to není nějakých 15% osevní polchy v každém regionu a lokálně to klidně může být mnohem, mnohem víc... A snad taky tušíš, že lokálně mohlo dojít i k nárůstu podílu řepky...

Řepka má pozitivní dopad, ale za určitých, konkrétních podmínek, které přirozeně prakticky nikdo nedodržuje. Jistě jako zemědělec tušíš, že řepka je náročná na živiny... Jsi přece zemědělec a my tady tomu nerozumíme... >:-[] :-!
11. 5. 2015 16:28
Re: Základní problém EU
ad1)15 % za 15 let není výrazný nárůst. V jiných plodinách se dějí daleko větší skoky.

ad2)Podíl řepky není nevídaný, v ČR byl podíl řepky v minulosti i vyšší než letos. Takže pokud chápeme pojem nevídaný tak že jde o něco co ještě nebylo vidět (a jiný význam slova nevídaný neznám) tak to tvrzení není pravdivé, protože řepky je letos na polích méně než v předchozích dvou letech.

ad3)Řepky může být lokálně více, ale celou dobu se snad bavíme o pěstování a trendech v ČR a jiná data jsem ani neprezentoval. Pochopitelně u že např. kolem jedné dědiny může být letos více řepky než u druhé, ale bavíme se snad o ČR, ne kolik je řepky v katastru té které vesnice. Takové údaje ani nejsou a je zbytečné je vůbec probírat.

ad4)Tvrzení: "Řepka má pozitivní dopad, ale za určitých, konkrétních podmínek, které přirozeně prakticky nikdo nedodržuje" bych si s dovolením nechal vysvětlit.

a "že řepka je náročná na živiny" je obecný fakt, který platí na všechny plodiny na orné půdě - hnojit musíš i cukrovku, kukuřici, pšenici, ječmen, mák, brambory...
Takže jako negativum to k řepce nevztahuj, platí to pro všechny plodiny.

ad5) a ano, jsem zemědělec a tomuto rozumím. Až tu bude debata o něčem co živí tebe a třeba tomu rozumíš, rád se nechám poučit. Rozhodně se ode mě nedočkáš poučování a diskuzních mouder v něčem v čem se neorientuji.
No, ale aspoň už nepíšeš perly "problémem řepky je doslova devastující účinek na půdu" což kvituji s povděkem.. >:-[] >:-[]
Avatar - Dinar
11. 5. 2015 18:51
Re: Základní problém EU
Čísla jsou čísla, možná tě jako zemědělce nezajímají, ale i pro zemědělce platí. Dal jsem ti odkazy na ta čísla, ty máváš jinými bez udání zdroje.

O tom cukru, resp. cukrovce také celkem fabuluješ, navíc mi podsouváš něco, co jsem neřekl. Že EU chrání svůj trh před levnou třtinou i navzdory WTO je v pořádku, přesně to je její účel, účel spojení se, samotné země by v globální hře neměli šanci. Problém je uvnitř, preference jedněch před druhými v rámci unie, o tom píšu o lobistických zájmech růz skupin, které způsobují, že tvé tvrzení o tom, že se pěstuje to, na co jsou příhodné přírodní podmínky hrubě neplatí, a než o tom píšu, jak ve vztahu k řepce tak k cukru. Viz např. tento článeček [odkaz]ů--v-cechach-… kde je to shrnuto, viz. data AK, která říkají, že osevní plocha cukrovky za účelem výroby cukru byla v roce 04, tj. roce vstupu do EU 71tis ha, v roce 2013 to bylo 49tis ha.
12. 5. 2015 05:55
Re: Základní problém EU
Mnou uváděná čísla jsou oficiální údaje ČSÚ, opsaná ze stanoviska k SPZO k odrůdové skladbě.Mám o v knihovně, skenovat ti to nebudu, ale jsou přesnější údaje než tvá procenta z AK.
Tebou uváděná Agrární komora je zájmová organizace, žádný oficiální zdroj.

Mnou uváděné tvrzení že se zde pěstuje řepka protože je zde pro ní přirozeně vhodné prostředí a umíme jí platí beze zbytku. Je to tržně pěstovaná plodina (bez kvot) a využíváme její konkurenční výhodu.
Cukrovku jsi sem vtáhnul ty (i když nevím jak tu souvisí) a tvá otázka byla: "Co třeba produkce cukrové řepy?"
A já říkám že je v současnosti vyšší. Je vyšší než v tebou uváděném roce 90 (nebo zčistajasna v roce 2004) Víš proč? Protože produkce není plocha!
Kvoty se přidělují v cukru, a ne v hektarech (které jsi sem hodil). A u řepy došlo od devadesátých let k velkému nárůstu efektivity pěstování (výkonnější osivo, lepší ochrana, lepší sklizňové technologie, lepší výtěžnost atd.)
Takže se neptej na produkci řepy a pak sem neházej hektary.
Když by se např. v ČR bylo 8 fabrik na auta co produkují 300 tis. aut, a časem by došlo k modernizaci a fabrik zůstalo 6 a vyprodukovalo 400 tis. aut, tak je to prostě nárůst odvětví - stejně jako u cukrovky. Přestože 6 fabrik zabere méně hektarů než 8. pochopitelně.
A porovnáváme neporovnatelné. Jak už tu zaznělo - řepka je čistě tržní, její plochu určuje trh.
Cukrovka je kvotovaná (zaplaťpanbůh) jinak už tu není žádná.

A víte co, chlapi. Klidně si dejte do nicku či do podpisu heslo: Nemám rád myšlenku biopaliv.Pak si ujasněte jestli k tomu máte racionální důvody (a já vím že i takové existují) a nebo je to z čisté potřeby něco v životě nesnášet (ať už třeba biopaliva jako taková či cokoliv z EU apod.)
Ale pěstování řepky do toho netahejte. Nějaké argumenty o škodlivosti řepky jsou na úrovni HOAXU a roznese je každý absolvent zemědělky i kdyby na přednáškách jen dospával. A její plochy jsou vyjádřením trhu a konkurenceschopnosti.
Řepka nemůže za to její olej se dá zpracovat na MEŘO.
Avatar - Dinar
12. 5. 2015 09:09
Re: Základní problém EU
Víš co, chlapče, přestaň podsouvat ostatním, co nenapsali. Čísla z AK jsem dal proto, že statistika min. zemědělství je sice dostupná, ale na přihlášení a z toho odkazy dávat nejdou. Ale shodují se. Nárůst produkce řepky a skokový nárůst jejího podílu na osevní ploše během poslední dekády je zcela zjevný a zcela korespondující s produkcí biopaliv. Vzhledem k tomu, jakým způsobem bylo o biopalivech rozhodnuto, a jaká pravidla se pro jejich prosazení na trhu phm prosadila, není na pěstování řepky pro biopaliva tržního nic, nic, co by souviselo s přírodními podmínkami na které se odvoláváš.

Podobně s cukrem, i když, jak jsem psal jde o jiný efekt, protože jiný euro zásah. A proč zmiňuju rok 2004, no protože je to rok našeho vstupu do unie. Osevní plocha cukrovky samozřejmě souvisí s její produkcí, chceš-li tvrdit, že na 71tis. ha v roce 2004 se vypěstovalo méně řepy než na 49tis. v roce 2013 protože došlo během těch let k nárůstu efektivity pěstování, tak jsi na těch přednáškách nejspíš opravdu spal.

Kvóty se přidělují v cukru, ok, píšeš-li o kvótách, popíráš své původní tvrzení, že se pěstuje to, na co jsou přírodní podmínky. Být to tak, nejsou žádné kvóty v rámci EU, jen ochrana před vnějším trhem a uvnitř přirozená konkurence. Jenže je to jinak, nebýt lobbingu zájmových skupin v rámci EU a fungovat pravidla "přírodní výhodnosti", pak by naše produkce cukru byla min. dvojnásobná, protože u nás lze cukr vyrobit levněji než např. ve Francii, a v ČR by nezbylo jen 7 cukrovarů. Jinými slovy, a znova, o zemědělské produkci dnes nerozhodují přírodní podmínky, ale pravidla EU, která jsou určována ekonomickými zájmy růz. vlivových skupin, a to platí jak pro řepku, tak pro cukr, i když každé je jiný případ. Pokud ti tyto relace nejsou zřejmé, můžu tvou zemědělskou odbornost chápat max. v rámci odbornosti nějakého agronoma místního družstva.
12. 5. 2015 23:44
Re: Základní problém EU
Tomu rikam prehled :yes:
12. 5. 2015 10:38
Re: Základní problém EU
nevim jak Rakousko, ale cesta do Mnochova z Prahy je zhruba stejne zluta jak na Ceske, tak na Nemecke strane (jel jsem tu cestu tento vykend) takze jak jsi psal v predchozim postu je to "Z bláta do louže" a odhaduju ze to bude podobne v cele EU, proste nekde ty pole jsou videt z dalnice a jinde ne, ale budou tam taky

ale jinak souhlas, pestovat repku (a dalsi) jen kvuli biu do paliv je nesmysl a vzdy nesmyslem byl

na E85 jsem jezdil vpodstate jen pro jeho cenu a ze ho moje auto bezproblemu schlamstne bez nasledku
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:11
Re: Základní problém EU
:yes: :yes:
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:18
Re: Základní problém EU
Ano, souhlas s každým slovem, dříve každý plul na RVHP a jejich řízené hospodářství, dnes je to samé, akorát barva se změnila a místo srpu a kladiva (známka práce) jsou tam hvězdičky, které nikoho až tak nenas... Jinak když přelíváš peníze ve velkém objemu a mnoha zakázkách, dá se lépe zamaskovat ta nějaká ztráta peněz po cestě, že. Je potřeba si uvědomit, že kapitalismus na světe nemůže existovat stejně jako nemohl komunismus. Vždy to byl a je pouze socialismus, ať se již nazývá jakkoliv honosně a má různé barvy.
11. 5. 2015 10:00
Biopaliva ANO, ale ne tak jak je známe...
Moc se nedivím tomu, jak veřejnost brojí proti biopalivům. Dnešní koncepce je mizerná - špatná volba rostliny, neuvěřitelná byrokracie, umělé kroucení trhu,... Známe a máme k dispozici rostliny, které dokáží vyprodukovat až 50 tun sušiny na hektar/rok bez nějakých náročných požadavcích na půdu a ošetřování a máme technologie, které z nich vyrobí za "pakatel" produkty vhodné pro paliva. Jen jsme díky dotacím zůstali v době před 20 lety. Proč by zemědělec řešil investice, šel do rizika, učil se novému, když mu zisk zajistí dotace i když povalí ve velkém řepku?
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Hittman
11. 5. 2015 10:14
Re: Biopaliva ANO, ale ne tak jak je známe...
Dokud jim to bude z bruselu téct, tak není důvod něco měnit a přemýšlet nad tím.
Avatar - Magister
11. 5. 2015 13:13
Pěkný článek
Dobrá práce. Němci to s tím zeleným ekoterorismem přehánějí a Babiš se toho u nás chytil. :-(
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Barrichello
11. 5. 2015 13:31
Biopaliva ANO
ale místo současných ploch, dříve určených na produkci potravin osít prázdné lány na ukrajině a v řadě dalších zemích, dát msítním práci a dát na trh palivo, které nesníží produkci potravin.

Pak to má minálně smysl jako podpora zaměstanosti, využití ploch a snížení spotřeby fosilních paliv.

Když už o ekologii nejde.
Rozbalit vlákno
0
11. 5. 2015 14:28
A proč se nezmiňují problémy s vybičovanou zemědělskou
půdou???? Dříve se automaticky vracely do půdy a zaorávaly "odpady" jako je hnůj...Dnes se s velkou slávou pálí, přeměňují na energie a do půdy se láduje svinstvo v podobě moderních hnojiv. Půda se stává totálně mrtvou hmotou a množství umělých hnojiv se neustále zvyšuje...a ekologové jásají nad biomasou v kotelnách ;-\
Rozbalit vlákno
2
Avatar - Blue Sun
11. 5. 2015 15:00
Re: A proč se nezmiňují problémy s vybičovanou zemědělskou
Ale fuj, takové nemoderní, neekologické a zpátečnické myšlenky. Že vám hanba není...
>:D >:D
11. 5. 2015 15:06
Re: A proč se nezmiňují problémy s vybičovanou zemědělskou
Ve srovnání se zemědělstvím v 80tých letech se u nás množství hnojiv na jednotku ploch zmenšilo.
On největší problém je spíš se špatnou bilancí organické hmoty, která souvisí s úbytkem živočišné výroby, a dále s nedostatečným využívaním zeleného hnojení. Ona rostlinná výroba se dá dělat slušně i bez dobytka, i když si myslím že živočišná k zemědělství patří...
11. 5. 2015 15:15
ja tankuju jen V100
tam zadna biosložka není.
výrobce benzinu sice ma povinny nejaky podíl biosložky, ale ten se vztahuje na cely vyprodukovany objem všech paliv, takze když nekam biosložku neda (V100), jinam ji musí dat vic (N95) ....
Rozbalit vlákno
6
11. 5. 2015 16:28
Re: ja tankuju jen V100
Já používám VIF.Tak mám jistotu,že tam aditivum je. U benzínky v premium palivech nemám jistotu,že tam něco dali.Je možné,že u některých benzínek lidi platí o 50hal na litru víc a dostávají obyč N 95 ;-)
11. 5. 2015 17:04
Re: ja tankuju jen V100
nepochopil jsi muj příspěvek.
V100 kupuju nejen kvůli aditivum, ale proto, ze tam není biosložka.
v N95 ji mas minimalne 5%.
V100 ma i vyssi energetickou hustotu.
11. 5. 2015 19:05
Re: ja tankuju jen V100
Nejedná se o nepochopení. Já třeba nemám předepsanéV 100,takže to řeším aditivem VIF.Snad dokáže trochu eliminovat dopad biosložky. Aspon to čtu v referencích
11. 5. 2015 19:23
Re: ja tankuju jen V100
V100 az asi na nejaky supersportaky nema predepsany zadny auto.

ja predpokladam, ze lepsim benzinem autu neuškodím, naopak mu prospěju.
cena V100 je oproti N95 drazi o 2kc, tedy o cca 6%, coz není zas tak moc. ja mam navíc na benzine cca 1kc slevu na kartu.

slibujou usporu az 15% o cemz velmi silne pochybuju, ja jsem nejakou vyraznejsi zmenu spotreby za ty cca 2 roky co jsem presel na V100 snad ani nezaznamenal.
u druhyho auta s cca 200tis km, asi po roce provozu na V100 ted pozoruju, ze je zivejsi a nechcipa mi, coz nekdy zniceho nic delalo. ale pravda je ze ted cas od casu vyzenu pavouky, takze mu prospiva mozna tohle.

asi lepsi nejaky aditivum nez zadny, benzina ještě nedavno davala aditivum i do N95, ale od nejaky doby uz to je holej benzin bez aditiv. ty 2kc navíc u V100 s aditivem, vyssim oktanovym cislem a bez bioslozek oproti N95 mi tak prijde zkousnutelne.
11. 5. 2015 20:04
Re: ja tankuju jen V100
to jo . Souhlasím. :yes:
12. 5. 2015 23:47
Re: ja tankuju jen V100
Ja treba tankuju naftu na Eurooilu, pry tam nedavaji ty bioslozky. Nijak podrobne jsem to nestudoval, ale je to mozne.
Motor je na tohle tissi (a to mi ver, ze na mem motoru to jde zatracene poznat) a mene zere, klidne i o pul litru (oproti slovnaftu, to je asi nejvetsi *, co jsem kdy natankoval).
11. 5. 2015 20:26
bio z uceloveho pesteni
biopaliva z ucelove pestovanych plodin je nesmysl a vzdy to nesmyslem bylo, jen nejaky degen (podobny tem ze strany zelenych co vlastne ani nevedi za co lobujou, ze Katerina Jaques) vymyslel neco cemu nerozumel a Brusel mu to odkejval, protoze se v tom tocili obri sumy za dotace :-!

do chvile nez se biopaliva dostali do faze kdy se vyuziva odpad, to melo cele zustat jen v laborce nejakych nadsencu s dotaci tak max mar mega rocne, a i tak to melo bejt dobrovolne a ne povinne
Rozbalit vlákno
0
12. 5. 2015 00:44
Velmi dobry clanok
Strucne a efektivne zhrnute dlhe vedenie klasickeho eurouradnika. Co mnohi vedeli uz na zaciatku, EU trvalo 10rokov, aby pochopili, ze bipaliva nikam nevedu a su slepa cesta.
V roku 2020 sa nedopracujeme ani k predpokladanemu objemu biozlozky, skor pojdeme cestou dole a CO2 sa tiez vyhlasi za megahoax posledneho tisicrocia, akym aj v skutocnosti je.
Rozbalit vlákno
0