Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Nissan získal úvěr od americké vlády na elektromobily

Americká vláda poskytne japonské automobilce Nissan půjčku ve výši 1,4 miliardy dolarů. Z půjčky bude financováno nové vybavení továrny v Tennessee pro výrobu elektromobilů.
Zpět na článek
29. 1. 2010 11:56
29. 1. 2010 12:53
29. 1. 2010 14:57
29. 1. 2010 17:13
29. 1. 2010 20:14
29. 1. 2010 21:38
30. 1. 2010 15:40
30. 1. 2010 22:30
31. 1. 2010 19:26
31. 1. 2010 19:33
Avatar - pelikoš
29. 1. 2010 11:56
jojo
nissan jede na vlně :-!
Rozbalit vlákno
7
29. 1. 2010 12:53
Re: jojo
nejen Nissan, muj 3D model tohoto auta jde na netu docela slusne nadracku, takze na teto vlne se svezou i dalsi lide, ekologie je extra prilezitost pro business :-)
29. 1. 2010 20:14
Re: jojo
kde na nete ide na dračku?
29. 1. 2010 21:38
Re: jojo
[odkaz] klik na shop
30. 1. 2010 15:40
Re: jojo
Zajímavý byznys. A moc pěkné fotky - např. ten zelený Melkus :yes:
30. 1. 2010 22:30
Re: jojo
Pekné. Sila, čo dokážu správne textúry aj na jednoduchých modeloch. Pekná práca. :yes:
29. 1. 2010 14:26
Pekná hlúposť ...
Elektromobil "spaľuje" elektrickú energiu vyrobenú z prevažne fosílnych palív a tak me je záhadou čo vlastne ekologické získame ...

Akurát sa emisie "presunú" od automobilu k zdroju výroby elektrickej energie ...

Stále čítam tie rozprávky o perspektíve elektromobilov, ale nik ešte nevysvetlil v čom je ich "úžasnosť". Zatiaľ sú "úžasné" len štátnymi dotáciami, ktoré protláčajú tieto ekologociké i ekonomické hlúposti do praxe ...

Teoreticky by mohli byť eletromobily ekologické, keby sme mali lacný ekologický zroj elektriny. Ale "ekologické" veterné elektrárne či fotovoltaické články sú takým istým ekonomickým nezmyslom ako tie elektromobily ... (okrem špecifických prípadov vhodných lokalít či izolovaných miest).

Samozrejme v určitých prípadoch sú elektromobily prospešné, ale v bežnej prevádzke je to zúfalý nezmysel ...

To isté platí i "ekologických" vodíkových autách ...
Rozbalit vlákno
26
29. 1. 2010 14:43
Re: Pekná hlúposť ...
nikdo te nenuti elektricke auto kupovat, navic tahle zprava je otom ze Nissan dostal pujcku pro jejich tovarnu v USA, takze auta vyrobena v te tovarne se sotva dostanou k evropanovi, je to otom aby se USA dobudoucna nemusela zpolehat na dovazeni ropy, cetl sis vubec tu zpravu?

jinak si nekdy zkoukni kolik elektraren na fosilni paliva v USA maj, moc jich nebude, zato jadernych a solarnich a vetrnych maj pozehnane ;-)

doporucuju ti vratit se do doby praveke a radsi se vyhejbat civilizaci, jeste by ses mohl nakazit dnesni neekologii >:-[]
29. 1. 2010 18:44
Re: Amíci majú väčšinu elektriny z fosílnych palív ....
[odkaz]

Účinný spaľovací motor je lepší ako elektromobil ...
29. 1. 2010 14:58
Re: Amíci majú väčšinu elektriny z fosílnych palív ....
Študuj, raz na to možno prídeš.
29. 1. 2010 18:45
Re: Jedna vysoká je málo ?
Vyštudoval som energetiku, takže viem o čom hovorím ...
29. 1. 2010 20:15
Re: Jedna vysoká je málo ?
Tak v tom je pes zakopaný...
V tom prípade si skús zrátať dva a dva, ale bacha, to nie je vysoká matematika, nesprav kiks...
29. 1. 2010 18:25
Re: Jedna vysoká je málo ?
skus sa niekedy prebehnut (doslova) v ba pocas najvacsiej dopravnej spicky, idealne pri nejakej vychytenej krizovatke a poriadne prezen plucami ten bordel a smrad. Emisie su samozrejme aj z elektromobilov, ale v mensiej miere a presuvaju sa na ine miesto ako preplnene velkomesta.
29. 1. 2010 18:55
Re: MHD nie je lepšia alternatíva ?!!!
Okrem zníženia emisí sa zníži i počet tých aút na cestách ...

A vývoj "normálnych" motorov ide stále ďalej. Okrem toho sú tu systémy ISG či hybridné autá ...

A nakoniec: elektromobily sú bez dotácií ekonomicky nekonkuriencieschopné a tým je povedané všetko ...
29. 1. 2010 19:02
Re: MHD nie je lepšia alternatíva ?!!!
mhd lepsia alternativa je, ale nie ked to auto ako ja potrebujes k praci permanentne ( tym nemyslim 24 hodin denne). Radsej by som chodil do roboty mhd (napr. rychloelektricka,alebo nieco podobne, ale mhd v ba je mizerna)

Vyvoj vsetkych motorov ide dalej, s tym suhlas vcetne hybridov.

Elektromobily su nekonkurencie schopne bez dotacii - zatial ano, ale faktom je aj to, ze ropa nie je vecna a co bude o x rokov neviem
29. 1. 2010 19:33
Re: Ropa bude stále : ).
Otázko je len jej cena ...

Čím vyššia cena, tým je výhodnejšie otvárať nedostupnejšie náleziská a tým sa viac oplatí zdokonalovať technológie ťažby (vždy ostane cca 50% ropy na nálezisku, lebo ju nie je jednoducho technologicky možné ju dnes vyťažiť). Dokonca sa už dnes otvárajú staré "vyťažené" náleziská ...

A keby bola už fakt drahá, tak sa oplatí robiť syntetický benzín z uhlia, tak ako to robili Nemci za 2. svetovej vojny. A uhlia je omnoho viac ako ropy ...

Jednoducho, je to problém našich vnukov ... : ).

A tak ako bude stúpať ceny ropy, raz príde ten veľký čas alternatív, ktoré sú dnes vo vývoji ...o pár desiatok rokov ....

Ale nebude to revolúcia, ale evolúcia ...
29. 1. 2010 20:18
Re: Ropa bude stále : ).
No vida, takých ako ty potrebujeme - vykašľať sa na všetko, lebo je to drahé, nech sa trápia naši vnuci. Tak takýchto "expertov" keď produkujú všetky naše vysoké školy, tak to čoskoro pôjdeme fakt do *...
;-\
29. 1. 2010 21:51
Re: Nuž za blbosť sa platí ...
A tak v mene "ekologickej" elektriny sa cez výkupné ceny masívne dotuje výroba cez veterné a fotovoltaické systémy ...

A samozrejme sa to premieta do ceny pre koncových užívateľov ... Bez tejto "ekologickej" elekriny by sme platili menej ...

Nuž za blbosť sa platí ...

Ja by som to preniesol len na tých dobrovoľníkov ako Ty, nech si platia tú "ekologickú" energiu ...

A to by sme uvideli, koľko "ekológov" by nám ostalo ...
29. 1. 2010 22:10
Re: Nuž za blbosť sa platí ...
"A samozrejme sa to premieta do ceny pre koncových užívateľov ... Bez tejto "ekologickej" elekriny by sme platili menej ..."

ale prd, cena je z nejvetsi casti rizena diky prodeji elektriny velkoodberatelum na kvartaly dopredu ;-)
29. 1. 2010 22:59
Re: Nuž za blbosť sa platí ...
ekologicka energia je ta, ktoru nikdy nevyrobis, resp. nepremenis na inu formu. Nie som obmedzeny na tolko, aby som tvrdil, ze vyroba elektrickej energie neobnasa bordel. Problemom je to, ze kazdy rata iba emisie zo spalovacieho motora vyprodukovane pri jazde, pricom nikde sa nehovori o tazbe, doprave do rafinerie, spracovani a doprave na miesto urcenia - cerpacia stanice.
Zatial som nikde nenasiel nejaku doveryhodnu statistiku, resp. studiu, ktora o tomto pojednava, takze co je v reale cistejsie posudit neviem.

Faktom je to, ze ked sa pohybujes po meste, tak si plnymi plucami vychutnas smrad, exhalaty a pocujes skvely koncert spalovacich motorov.
29. 1. 2010 20:21
Re: Nuž za blbosť sa platí ...
Elektromobily nie sú schopné konkurencie DNES. Lebo dlhé desaťročia vývoj spal. V raných dobách automobilizmu bolo na svete viac Dušanových predkov ako zástancov elektriny, ropa bola lacná a dostupná a ekológia vtedy nikoho nezaujímala. No elektroautá sú súčasníkmi prvých áut so spaľovacím motorom či parným pohonom. Keby sa bola elektrina chytila vtedy, kde by sme už dnes boli...
A takí ako Dušan by zubami-nechtami bránili elektrinu voči rope...
29. 1. 2010 21:42
Re: Nuž za blbosť sa platí ...
Keby sa bola elektrina chytila vtedy, kde by sme už dnes boli...

tak by sme dnes nemuseli dychat skvely bordel z tdi, hdi, tdci, cdti a co ja viem coho vsetkeho este a mesta by boli tichsie
29. 1. 2010 21:57
Re: Ale nespal .....
Vývoj elektrického pohonu bol veľmi intenzívny. Také ponorky boli dlhé roky odkázané len na elektrické systémy na plavbu pod vodou a nemusím zdôrazňovať, že sa do toho investovalo ...

Fotovoltaické články sú tiež produktom vojenského priemyslu a ich vývoj bol o všetkom možnom, len nie o ekológii ...

Všetci naši predkovia boli zrejme padnutí na hlavu, že neprišli na to na čo dnes Ty ...
29. 1. 2010 22:08
Re: Ale nespal .....
srandysto

jestli kosmonautiku radis k vojenskemu prumyslu tak pak jo, ale pak my budeme tebe radit k spodine ceskych vysokych skol :-) a nezapomen se pochlubit svim vzdelanim na dalsich servrech aby to vedel treba celej svet
29. 1. 2010 23:41
Re: Kozmonautika začínala iba ako vejenský podnik ...
A jej prvou úlohou bolo pozrieť sa na svet zvýšky - nie pre dobrý výhľad, ale pre získanie špionážnych fotografií ...

A keďže batérie, či iné zdroje energie boli ťažké, tak sa rýchlo prišlo na to, že je výhodnejšie poslať spolu s dručicou i "elektráreň" v podobe fotovoltaických článkov ...

Až potom čo to vojaci "omrkli" z výšky sa do vesmíru pustili i civilisti ...

Nechválim sa, iba som odpovedal ...
30. 1. 2010 09:54
Re: Kozmonautika začínala iba ako vejenský podnik ...
tvuj dryhy post v tomto vlakne "Vyštudoval som energetiku, takže viem o čom hovorím ..." jasne ty se nechvalis >:D
Avatar - twistedTSD
29. 1. 2010 21:10
Re: Kozmonautika začínala iba ako vejenský podnik ...
:yes: :yes:
Avatar - Blue Sun
30. 1. 2010 16:03
Re: Kozmonautika začínala iba ako vejenský podnik ...
:no:
Proč pořád všichni odpůrci elektromobilů zapomínají, že i současná ropná paliva se nějakým způsobem těží, rafinují a převážejí k uživatelům? Zatímco u elektromobilu nikdo neopomene nároky na výrobu zmínit, u spalovacích motorů je jaksi odsouvá do pozadí. Tam nejsou? Ale jsou, jsou. A vysoké. Kdybychom do produkce CO2 současných automobilů započítali i výrobu benzinu a nafty a jejich dopravu na čerpací stanice, rázem by hodnota vylétla na dvojnásobek.
Jak že to bylo o tom bití psů?
30. 1. 2010 16:31
Re: A ešte sú zaťažené i vysokými spotrebnými daňami ....
A i tak sa tie elektromobily neoplatia ...

Ono je naozaj potrebné rátať C02 počas celého životnéh cyklu automobilu a jeho paliva (výroba, prevádzka i likvidácie).

Obávam sa, že ten rozdiel v neprospech elektromobilu bol ešte väčší ...

I fosílne palivá pre elektrárne sa ťažia a dopravujú ...

Ja nie som apriori proti eletkromobilom, ale je realitou, že nemôžu konkurovať dnešným "bežným" automobilom ...

Viem si však predstaviť to, že by v centrách miest boli vyhradené cesty s malou rýchlosťou pre elektromobily a tie by mohli byť podstane ľahšie a tým by sa ich efektivita poriadne zvýšila a nepotrebovali by ani dotácie ...

To však už nebola konkurencia na "bežných" cestách pre "bežné" autá - ale vhodne by ich dopĺňali. Mimo mesto "normálne" auto, do mesta elektromobil ...
30. 1. 2010 16:59
Re: A ešte sú zaťažené i vysokými spotrebnými daňami ....
dtoho tu jsou EV hybidy, respektivleos snad budou, kuprikladu Volt nebo Ampera ;-)
Avatar - Blue Sun
30. 1. 2010 17:25
Re: A ešte sú zaťažené i vysokými spotrebnými daňami ....
První automobily taky nemohly konkurovat svou rychlostí jízdě na koni a pohodlím kočárům taženým čtyřspřežím. Přesto se postupně rozšířily a dnes jsou druhým nejběžnějším dopravním prostředkem po jízdním kole.
Kdyby byli všichni experti na energetiku, jako jste vy, ani ta auta by nebyla. Žádná velká novinka není zpočátku dokonalá. Ani si to neklade za cíl.
30. 1. 2010 22:32
Re: A ešte sú zaťažené i vysokými spotrebnými daňami ....
Kto chce psa biť, palicu si nájde, hovorí sa. proste ortodoxného odporcu nepresvedčíš. Vždy bude mať nakoniec ešte ten argument, že sa to nevyplatí, čo je vlastne nakoniec jediný argument.
30. 1. 2010 23:49
Re: Ale najdôležitejší : ).
Ak sa to oplatí, kúpim to i ja ...
30. 1. 2010 18:00
A zvládli to i bez dotácií ...
Automobil sa presadil, lebo ponúkal majiteľom pridanú hodnotu za ktorú boli oni ochotní zaplatiť ...

Samozrejme bolo iná doba a dnes sme inde ...

Som za podporu výskumu elektromobilov, ale som proti ich umelému pretláčaniu deformovaním trhu ...

Raz jednoducho budú efektívne (hádam) a treba sa im venovať, ale na to stačí pár kusov výskumných vozidiel a nie tisíce nekonkuriencieschopných vozov ....
Rozbalit vlákno
11
30. 1. 2010 18:27
Re: A zvládli to i bez dotácií ...
za minulej rok narvali vlady do automobilek spousty miliard a zavedli jim treba srotovne, to nepovazujes za deformovani trhu?

neprosadil si se zde ani jako vystudovanej energetik ani jako ekonom ;-)
30. 1. 2010 19:55
Re: A zvládli to i bez dotácií ...
presne tak, ale nezdeformovali iba trh s automobilmi, ale zvyhodnili jedno odvetvie hospodarstva na ukor ostatnych. O konkurencii, resp. konkurencieschopnosti sa uz neda ani len hovorit
30. 1. 2010 20:26
Re: Tiež neschvaľujem šrotovné ....
Nikdy som nepísal opak ...

Hovoril som o čase nástupu spaľovacích pradedkov ...
Avatar - Blue Sun
31. 1. 2010 15:49
Re: Tiež neschvaľujem šrotovné ....
Já nevím, jak to funguje celosvětově, ale nevšiml jsem si "umělého prosazování" elektromobilů. Někdo snad dotuje jejich vývoj a výrobu? Nebo dotuje jejich prodej? Jak, kde?
Že jsou jim odpuštěny třeba ekologické poplatky za vjezd do městských center? Panejo, vždyť je to správně! Ta auta nepřinášejí žádnou zátěž oproti spalovacím motorům. Takže co dál?
Psal jste, že dobré věci se prosadily samy. Takže, pokud tomu správně rozumím, elektromobily a hybridní vozy jsou dobré, protože se prosazují i navzdory odporu nechápavých, navzdory snahám je srážet v testech... Lépe jste to vlastně uznat nemohl.
31. 1. 2010 19:26
Re: V USA ...
Už si nepamätám štát, ale dotujú tam predaj elektromobilov slušnou sumou ...

Výsledok?

Ľudia kupujú golfové vozíky, lebo dotácia pokrýva celú ich cenu !!! a následne ich "prenajímajú" golfovým klubom ...

Stačí to ...

A podobné úvahy o rôznych zvýhodneniach sú i v Európe. A zrejme sa presadia, rovnako ako dotácie na elektrárne na báze fotovoltaických článkov a veterných turbín ...

Ale už je tlak na zastevenie týchto "ekologických" aktivít, lebo dosť zaťažujú cenu elektriny, resp. štátny rozpočet ...

A podobnú diskusiu, kde som bol tiež "nechápavý", som zviedol o vodíkovom pohone a zdá sa, že už toto "šialenstvo" ustalo, ale máme tu za to elektrické ...
Avatar - Blue Sun
31. 1. 2010 19:33
Re: V USA ...
OK, jeden stát v USA.
V Evropě je vše zatím ve stádiu úvah, mimo odpuštění nebo snížení ekologických poplatků za centra měst. I tak lidi kupují hybridní auta, která jsou dle vaší teorie nevýhodná. Asi to tak zlé není.
O vodíku bych se nebavil, je to sice hezká technologie, ale prakticky nic extra. Problémy jsou od tankování, přes skladování až po využití.
31. 1. 2010 20:05
Re: 1 200 kg/150 km - to je ešte málo : ).
[odkaz]

Povedal by som, že 300 km je minimum pre "normálnu" použiteľnosť v meste ...a to ešte na pekných pár rokov vývoja ...

Hybrid má určite lepšie vlastnosti už len preto, že sa dá kombinovať s rôznymi motormi a batériami ...

Hlavne rekuperácia energie pri brzdení by bola super vec ...hlavne paradoxne pre "neekologickú" jazdu štýlu plyn-brzda : ).

Za také auto by som si priplatil i ja a nepotreboval by som na to žiadne presviečanie či dotáciu ...

Tie dnešné hybridy sa mi ešte nezdajú - za tú cenu zas toľko človek neušetrí ...ak vôbec ...

Hneď by som zobral tú novú Kiu Forte LPG s hybridným pohonom - to sa mi páči - ale nedováža sa : (.
Avatar - Blue Sun
31. 1. 2010 21:40
Re: 1 200 kg/150 km - to je ešte málo : ).
300 km ve městě? Proč, když po městě 95% lidí najezdí do 40 km za den? 150 km dojezdu jim vystačí na celý týden. Dojezd 300 km stačí i na meziměstský provoz v případě rozumné infrastruktury pro dobíjení. A to všechno přijde časem, asi jako v případě prvních aut.
Nebudu vás přesvědčovat, jste odborník na energetiku. Já se hybridy a elektropohony zabýval jen pár let v rámci diplomky a doktorátu a s odborníky se porovnávat nehodlám...
31. 1. 2010 22:47
Re: Mám strach, že ten dojazd je teoretický ..
Tých 150 km by naozaj aj mohlo stačiť, ale ak si zoberieme realitu, svetlá, klímu, zápchy, mínusové teploty a nejaké to audio, tak mám veľký strach, že reálny dojazd nám spadne dosť výrazne ...

Myslím, že to je podobné ako pri "klasických" autách - deklarované spotreby sú jednoducho mimo bežnú realitu ...
1. 2. 2010 08:10
Re: Mám strach, že ten dojazd je teoretický ..
Stále hľadáš dôvody, prečo nie. A nerozmýšľaš, ako by to šlo...
Smutné, že takto uvažujú kvantá ľudí. Potom sa niet ani čo čudovať, že ideme stále :no: ...
1. 2. 2010 10:38
Re: Mám strach, že ten dojazd je teoretický ..
mimo beznou realitu jses jen ty, spousta ridicu nema problem jezdit za udavanou "deklarovanou" spotrebu nebo jeste nizsi ;-)

nikdo ti zadnou spotrebu nedeklaruje ;-)