Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Crash-test ADAC: Kamion vs. auta v koloně (video)

Stojíte v koloně a za vámi se řítí nebrzděný kamion, byť malý. Dojde k nárazu. Jak může celá situace dopadnout, ukazuje crash-test ADAC.
Zpět na článek
27. 7. 2011 07:10
27. 7. 2011 07:44
27. 7. 2011 10:26
27. 7. 2011 11:26
27. 7. 2011 09:08
27. 7. 2011 12:07
neregistrovaný "Kubajsu"
27. 7. 2011 12:09
neregistrovaný "Kubajsu"
27. 7. 2011 14:09
27. 7. 2011 12:12
neregistrovaný "Kubajsu"
29. 7. 2011 10:39
neregistrovaný "Kubajsu"
21. 2. 2012 09:23
27. 7. 2011 07:10
bohužel
je to vidět velmi často, řidiči jedou vysokou rychlostí, kam absolutně nemúžou vidět, a vůbec si nepřipouští, že by taky mohli narazit do kolony stojících aut a to i v místech, kde se to dá čekat (např. dojezd na konec rudné se semaforem za zatáčkou)
co nechápu už vůbec je demence lidí, kteří v takových nepřehledných místech zastavují dobrovolně, resp. se neobtěžují s trojuhelníkem, který mají 20 metrů za kufrem
Rozbalit vlákno
3
Avatar - CHerokee
27. 7. 2011 07:44
Re: bohužel
S tou Rudnou souhlasím, proto bývá taky co chvíli ucpaná, protože tam k něčemu dojde.

"V současné době je za příplatek nabízí pouze Mercedes-Benz. Při nízkých rychlostech se umí kolizím zcela vyhnout, nemohou však nahradit pomalu reagujícího řidiče. " > dobrý nápad, MB je špica.
Avatar - Stefič
27. 7. 2011 10:26
Re: bohužel
otázka je, kam se ten MB vyhne ;-) Má na výběr buď do protismeru nebo do pangejtu ;-) Tak nevim, jestli už v té nízké rychlosti není bezpečnější narazit. Z vlastní zkušenosti vím, že deformační zóny opravdu fungují skvěle 8-s
Avatar - gld
27. 7. 2011 11:26
Re: bohužel
Vyhnúť nehode v zmysle "nenaraziť" ;-) Keby mercedesy automaticky strhávali riadenie do protismeru, to by nebola práve výhra.
27. 7. 2011 09:08
Nehezké video
Z následků běhá mráz po zádech. Docela by mě zajímalo jak by dopadlo nějaké novější velké SUV. Jak moc by pomohla vyšší stavba a hmotnost.
Rozbalit vlákno
11
Avatar - Stefič
27. 7. 2011 09:40
Re: Nehezké video
vzhledem k ničivé síle rozjetého náklaďáku soudím, že i kdyby byly následky o 40% nižší (o čemž pochybuji), na výsledné situaci by to nic moc nezměnilo.
27. 7. 2011 10:16
Re: Nehezké video
Kamion rozmázne jakýkoli osobák nehledě na značku a konstrukci, v Německu jsme potkali Land Cruisera, kterého kamion prostě přejel.
Jediný případ, kdy by se tohle dalo přežít je nějaký speciál s vevařeným rámem. :-)
Avatar - Loptos
27. 7. 2011 11:27
Re: Nehezké video
Otec nieco podobne prezil vo Felicii, je sice fakt ze islo len o tahac, ktory vychadzal spoza zakruty a brzdil. Stastie bolo ze ich naraz vymrstil do strany, takze ich to nezlisovalo. Zazrakom prezili 4ia ludia. Jedine kuriozne zranenie mal otec, ked sa mu klucik zo zapalovania zapichol do holennej kosti.
Avatar - ferdosky
27. 7. 2011 10:35
Re: Nehezké video
moc spatny! fyziku oklamat nejde. hmotnost nalozeneho kamionu je mozna 30x vic jak hmotnost jakehokoli osobniho vozu a to nekde projevit se musi. vzdycky mam hruzu z protijedouciho kamionu, rikam si co udelam kdyz pojede vlevo?
Avatar - MilanF1
27. 7. 2011 10:56
Re: Nehezké video
Tenhle náklaďák ale neměl 30 tun ... však byl ještě ke všemu prázdný ... nevím, co to může vážit, 4 tuny prázdné? ... a nadělá to tolika škody :-( :-(
neregistrovaný "Kubajsu"
27. 7. 2011 12:07
Re: Nehezké video
V článku je 5,5 tuny...
Avatar - .andrej.
27. 7. 2011 11:20
Re: Nehezké video
Ten pocit z velkeho kamionu mam aj ja, myslim ze horsia vec ako zrazka s kamionom je uz len strom vedla cesty. A najsmutnejsie je to, ze kamiony ktory vezu strk maju kludne 45t, takze pred tymi nalezity respekt.
neregistrovaný "Kubajsu"
27. 7. 2011 12:09
Re: Nehezké video
Protijedoucí kamion je určitě horší, než strom vedle cesty. Při náratu do stromu zpomalíš dejme tomu ze 70 pouze na nulu. Takový kamion tě ještě urychlí na takových -80 až -85, takže jako náraz ve 150...
27. 7. 2011 12:18
Re: Nehezké video
Taky záleží na rozložení sil. Šleha do stromu, který to auto prostě rozřízne, bude podobně ničivá jako kamion...
Avatar - sgt
27. 7. 2011 14:09
Re: Nehezké video
jj, to máš podobné ako s vlakom 8-s
27. 7. 2011 16:56
Re: Nehezké video
Osobně jsem přežil srážku se stromem. Byla to mizerná stará trnka, která stojí silou vůle. Jel jsem jako spolujezdec v Hyundai Tuscon a k nárazu došlo v rychlosti cca 60 km/h. Strom rozřízl auto jak slanečka až po zadní sedadla. Větve se chovaly jako otvírák na konzervy a střechu narolovaly směrem dozadu.
27. 7. 2011 12:01
Ono to tak lehce drcne pod přední nápravou
říká s úsměvem jeden můj známý, co točí kolečko..... Z toho, co jako řidič kamionu zažil a zažívá, nebo z toho, co sám provádí, mně jako řidiče osobáku trošku jímá hrůza..... V drtivé většině těhle srážek hraje rozhodující roli lidský faktor - a nutno přiznat, že kamioňáci, kteří sedí výš a v jejich prospěch hraje obrovská hmotnost soupravy na to občas hřeší. Jasně, že nejde paušalizovat..... Ale viděli jste už někdy kamioňáka jak při jízdě sleduje obrazovku s filmem? Ne? Tak se pořádně dívejte. Koukněte se některým na nohy, jaké krásné gumovietnamky mají nazuté, když vystupují ze svého domova..... Aby bylo jasno - kamioňácký chlebíček je pěkně tvrdý a je to zátěž jako prase - ale jen málokdo si uvědomuje "tam nahoře" jaká je to v každé vteřině odpovědnost. Časem otupí i ti nejzodpovědnější - a pak je to cesta do průseru..... Z osobáků nemají strach - strach mají z toho, že narazí do kamionu před sebou, že se obrátí na bok, že se jim složí kůň a návěs nebo náklad na něm z nich udělá tuňáky v plechovce...... Viděl jsem na D5 při náledí jak na volném úseku, když kluk vyjel z "lesa" ho vítr na férovku "sklouznul" do levého pruhu - měl málo naloženo....... Jen bych rád poprosil - až někdy na konci kolony uvidíte auto, které stojí třeba deset dvacet metrů za předposledním - tak mu nenadávejte, že je * a neumí sjet mezeru - třeba si jen řidič dává fóra, aby mohl něco dělat, kdyby se za ním nějaký trouba koukal na telku, nebo jen čučel do mobilu na smsku od dispečera............
Rozbalit vlákno
4
neregistrovaný "Kubajsu"
27. 7. 2011 12:12
Re: Ono to tak lehce drcne pod přední nápravou
Gumovietnamky až tak nevadí... Horší je, že je za jízdy mají kolikrát vystrčené z okna, nebo položené na palubce včetně obsahu (nohy)...
27. 7. 2011 18:57
Re: Ono to tak lehce drcne pod přední nápravou
Můj kamarád jezdí s kamionem a vypráví mi příběhy o tom, jak ho předjede nějaký sebevrah v osobáku, v autě celou rodinu, a začne brzdit. Kámoš jde na brzdy, kamión plný minerálek, 7 tun vody dopředu, auto se zhoupne, 7 tun vody dozadu a ještě jednou dopředu. Kamión naprosto neovladatelný, kam voda, tam náklaďák.

Když vás zpomalí kamión, tak na něj třeba zatrubte, ale nebuďte blbci a nesnažte se ho zabrzdit osobákem.
27. 7. 2011 20:24
Re: Ono to tak lehce drcne pod přední nápravou
jj- to máš pravdu - to si hrdinové neuvědomí, že náklad nemusí bejt jenom krabice.... O tom by mohli vyprávět cisterňáci........
Avatar - Ronault.
27. 7. 2011 23:44
Re: Ono to tak lehce drcne pod přední nápravou
Ano, ta metoda velkého odstupu v koloně je mi vlastní. Vždy alespoň 10 a když je nepřehledný úsek tak i 20-30 m od auta předemnou. Zrovna minulý týden nějaký řidič osobáku taky takhle na poslední chvíli brzdil a když jsem se koukal do zrcátka, tak jsem se zapotil asi více jako on.
27. 7. 2011 12:34
Sbalit vlákno
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - m.z.
27. 7. 2011 13:58
Re: podobnej starej test
Je fakt, že je hodně z nich otupělých, unuděně se drží volantu a vůbec si neuvědomují, že s nohama na palubovce toho při krizovce moc neudělají a od napínavého filmu se taky špatně odtrhává...
Je to fakt nuda, *** se hodiny po dálnici 90, ale takový chleba si vybrali.
Avatar - Stejsn
27. 7. 2011 14:57
Re: podobnej starej test
Příhodně pojmenovaný - "zmizení citroenu 2cv"...
27. 7. 2011 15:26
Re: podobnej starej test
Crash ADAC mi přišel brutální. Čeho je ovšem moc, toho je příliš.
neregistrovaný "Kubajsu"
29. 7. 2011 10:39
Re: podobnej starej test
Takže když budu stát jako 3. auto v koleně, nebo 4. odzadu, tak bych měl přežít >:-[]
27. 7. 2011 15:44
A ja som sa potesil
ze tam nebude ziadna stena do ktorej narazia auta,ale to si nemozu odpustit....je to v EU v mode vsetko vrazat do stien..
Rozbalit vlákno
3
27. 7. 2011 15:56
Re: A ja som sa potesil
Presne tak, nebyť tam tej steny (kde v skutočnosti je pred kolónou pevná stena?) dopadlo by to oveľa lepšie.
Vôbec to nie je až také žhavé ako sa snažia tvrdiť, viď "Posádky v osobních autech by neměly vůbec žádnou šanci k přežití." ale v skutočnosti zomrelo iba 58 ľudí a 4,5 tisíc ich bolo zranených z celkového počtu x tisíc. :no:
27. 7. 2011 16:01
Re: A ja som sa potesil
Chce to více číst a koukat. Není to žádná stěna ale přívěs další kamionu.
Avatar - hogo_fogo
27. 7. 2011 21:56
Re: A ja som sa potesil
uplne staci ked narazi nakladak do osobneho auta... :-( u nas v meste sa minuly rok stala prave taka nehoda: osobne auto stalo na krizovatke na cervenu, a zozadu donho narazil osemnast kolesovy tahac. tlacil ten osobak niekolko desiatok metrov pred sebou, cela posadka toho osobneho auta bola mrtva na mieste. Sofer nakladiaku mal vypite a zaspal za volantom.
27. 7. 2011 17:50
Nuž, aj tak sme na tom dnes lepšie ako v minulosti ...
[odkaz]

Tu to skončilo horšie ...
Rozbalit vlákno
0
21. 2. 2012 09:23
Sance na preziti
sance na preziti je, uvedomte si, ze v praxi nejede kamion do kolme betonove steny, ale do rady aut, ktere rozhazuje do stran jako plechovky od coly.
Rozhodne pritom mate vetsi sanci v tezkem a vysokem SUV nez v miniaute nebo malem a nizkem sportacku.
Videl jsem stare video s budouci S klassou Mercedesu (w126) oproti tehdejsim ekvivalentum opla corsy a VW golf ... bylo to docela podobne.. mercedes do te kolony doslova zajel jako zralok do hejna sardinek a rozhrnul to na vsechny strany, sam v podstate neposkozeny.
Rozbalit vlákno
0