Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Peugeot 508 SW 1,6 THP – Toulavá šelmička

Do kombi verze modelu 508 naložíte opravdu velkou spoustu věcí i na hodně dlouhou cestu. Jak se vám s ní bude cestovat za podpory přeplňované benzinové šestnáctistovky?
Zpět na článek
16. 8. 2011 07:19
neregistrovaný "Dj Addams"
15. 8. 2011 11:44
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 11:57
15. 8. 2011 12:24
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 14:16
15. 8. 2011 16:19
neregistrovaný "bukowski"
16. 8. 2011 12:36
15. 8. 2011 16:27
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 16:21
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 13:09
15. 8. 2011 14:24
15. 8. 2011 16:39
15. 8. 2011 17:12
15. 8. 2011 13:22
15. 8. 2011 15:27
15. 8. 2011 15:49
15. 8. 2011 17:12
15. 8. 2011 20:42
15. 8. 2011 17:11
15. 8. 2011 19:43
15. 8. 2011 21:51
15. 8. 2011 10:16
Redaktor se zbláznil
jízdní vlastnosti 407my prý bídné a 508 má lepší >:D Áno, áno 508ma je novejší ale zavěšení podvozku a jeho sofistikovanost je o level níž něž u 407my. ( Mimo verzi GT). Když vidím, že redaktor nerozlišuje a nezná základní věci, jak mu můžu věřit ve ostatním textu?
Rozbalit vlákno
20
Avatar - Emel
15. 8. 2011 10:55
Re: Redaktor se zbláznil
To mi taky přijde jako dost troufalé tvrzení... 508 neznám a nevylučuju, že může i s jednodušším podvozkem podávat slušné výkony, ale 407 mám projetou důkladně a bídně rozhodně nejezdí.

Poťouchlé pohupování na rovném povrchu připisuji spíše momentální indispozici po požití návykových látek...
15. 8. 2011 11:17
Re: Redaktor se zbláznil
Po prečítaní článku sa mi zdá, že redaktor má 407-čku riadne v zuboch...Inak sa totiž nedajú vysvetliť jeho útoky na podvozok, ktorý si takmer každý pochvaľuje. Len pre zaujímavosť odkaz na test 407-my a rozplývanie redaktora nad jazdnými vlastnosťami ;-) [odkaz]
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 14:11
Re: Redaktor se zbláznil
Souhlasím, na podvozku 407 nic poťouchle houpavého není. Máme tu krásný příklad klišé, faktem je, že obecně se francouzská auta s gaždou generací podvozkově přitvrzují, jenže v případě nástupce 407ky to zrovna neplatí, ale co na tom záleží, takže, šup, autor testu nám sem to klišátko krásně vrznul. Buď má krátkou paměť nebo 407kou nejel.
Avatar - Michal Fokt
15. 8. 2011 15:03
Re: Redaktor se zbláznil
Neříkejte. :-) Že by další podvozek, u něhož bychom se nějakým záhadným způsobem neshodli? To jsou věci. ;-) Jinak ano, klišé jsou má druhá přirozenost. >:D
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 15:45
Re: Redaktor se zbláznil
Jedno kolik smajlíků použijete, faktem je, že jednak podvozek 407 houpavý není, a jednak se na tom neshodujete s x dalšími, ne pouze se mnou. >:D :-) ;-)
Avatar - Emel
15. 8. 2011 15:46
Re: Redaktor se zbláznil
Nerad bych se připletl do nějaké probíhající války, ale... vy jste opravdu zaznamenal nějaké problémy se stabilitou 407? Můžete se o tom trošku rozepsat - jaká motorizace, sedan nebo SW, obutí, podmínky... ?

Moje zkušenosti jsou takové, že na nízkoprofilových 18" je 407 až zbytečně tvrdá (a citlivá na vyjeté koleje), na 17" pak nabízí z mého pohledu optimální mix komfortu a agility, pořád ale na té tvrdší straně spektra... s komunikativním řízením a dobrými brzdami. S 2.7HDI je lehce nedotáčivá, ale to nakonec není žádné velké překvapení. Nerad bych zabředl do diskusí o tom, jestli je 407 podvozkově výborná nebo jen nadprůměrná, troufám si ale říct, že rozhodně není "bídná".
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 10:42
Re: Redaktor se zbláznil
Nevím, jestli má smysl se vracet k autu, které je už dnes historií, diskutovat by se mělo spíše o testovaném voze. Zběžně jsem proběhl zde dosud publikované testy 407 a mohu k nim jen říci, že můj názor na jeho podvozek se dost radikálně liší. Co se týče "krátké paměti" a dalších invektiv, pak podotýkám, že jsme 407 SW měli kromě několika testů v redakci, kde jsem předtím pracoval, i na půlroční dlouhodobý test a vynakládali jsme vcelku velké úsilí na to, abychom se mu vyhnuli. Naštěstí s ním většinu času jezdil šéfredaktor.

407 bylo pochopitelně auto 21. století a tedy logicky nebylo špatné, je ale třeba se dívat také na to, jak auta dělají ostatní. S "jestli je 407 podvozkově výborná nebo jen nadprůměrná" se opravdu ztotožnit nemohu. O chování auta ostatně dost vypovídají i zdejší fotogalerie, kde nelze přehlédnout výrazné náklony karoserie a nalehávání na vnější přední kolo, způsobené moc velkou váhou na předku. Co vidět není, je rázování na nerovnostech (to má být asi ta "tvrdší strana spektra") a za určitých podmínek předozadní pohupování karoserie ´a la minulá C5. Z mého pohledu se jednalo o nikoli tvrdý a agilní, ale vysloveně špatně vyladěný podvozek s protivnou charakteristikou "sice se to naklání, ale zato to netlumí". V rámci faceliftu pak přišlo očekávané - potlačení náklonů a zlepšení kvality jízdy, tedy příklon ke sportovnějšímu pojetí, celkový charakter auta ale zůstal zachován. Nicméně si nemyslím, že bych s tímto názorem přesvědčil diskutéra s nickem P 407 nebo majitele peugeotu 207.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 11:08
Re: Redaktor se zbláznil
Ještě bych asi pro alespoň malou vyváženost předešlého postu dodal, že 407 mělo i silnou stránku - vyznačovalo se opravdu vynikající stabilitou v rychlých táhlých zatáčkách. To rozhodně zpochybnit nelze. ;-)
Avatar - Emel
16. 8. 2011 11:56
Re: Redaktor se zbláznil
Dobrá, teď už je to aspoň málo vyvážené ;-) .
Avatar - Emel
16. 8. 2011 11:16
Re: Redaktor se zbláznil
Pokud jste procházel zde uveřejněné testy 407, jistě vám neuniklo, že co se jízdních vlastností týče, jsou plné superlativů. Není to tedy tak, že by zdejší hlouček neznalých fanoušků Peugeotu stál proti zkušenému testerovi, který si dovolil napsat pravdu o jejich oblíbeném autíčku. Se svým názorem stojíte i proti všem svým kolegům-testerům z auto.cz.

Samozřejmě Vám neupírám právo mít na auto svůj názor... ale extrémní rozpor mezi Vaším hodnocením a názorem všech ostatních už podle mě není vysvětlitelný subjektivním vnímáním, jeden názor musí být chybný. Pokud byste měl čas investovat do této diskuse více času, mohli bychom 407 vzít a zkusit přijít na kloub třeba tomu předozadnímu pohupování... co říkáte?

Pro ilustraci extrémních rozporů v testech na auto.cz cituji z testu Ladislava Čermáka:
Nejvíce nás ale zaujaly jízdní vlastnosti; čtyřistasedmička nabízí kombinaci komfortu a jistých jízdních vlastností, pro kterou lze v dnešní době použít termín unikátní. Lichoběžníková přední a víceprvková zadní náprava s vynikajícím způsobem odladěnou geometrií a pružením zprostředkovávají za všech rychlostí a na většině povrchů naprostou kontrolu nad vozidlem a umožňují projíždět zatáčky, včetně opravdu zákeřných utahováků, bez přehnané nervozity neuvěřitelnými rychlostmi. Každý má svou testovací zákrutu, nám se tu naši podařilo bez náznaku smyku projet o chlup rychleji, než s nedávno testovanou Imprezou WRX STi! (viz video) Pro čtyřistasedmičku není problém ani ostrá vracečka, zadní náprava totiž podvozku v zatáčce pomáhá eliminovat vliv těžkého motoru a v extrému dokonce vůz natlačí do snadno zvládnutelného přetáčivého smyku. Je až neuvěřitelné, jak daleko je hranice zásahu standardně montovaného ESP.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 12:24
Re: Redaktor se zbláznil
Ano, připouštím, kolegové se mohou mýlit. ;-) Vzpomněl jsem si na jeden mastertest AMSu [odkaz] (ne, že bych se chtěl zaštiťovat zrovna jím 8-s ), připouštím, že celkové hodnocení německé redakce jiných než německých aut je trošku problematické, nicméně obecný závěr " Doch diese Erkenntnis sowie Rang sechs in der Gesamtwertung dürfen nicht darüber hinwegtäuschen, dass das unhandlichste Auto fahrdynamische Schwächen zeigt. Der 407 hat den größten Wendekreis und eine unexakte Lenkung. Größtes Manko ist die mangelnde Richtungsstabilität bei den Fahrmanövern, die durch heftige Lastwechsel begleitet werden." mi připomněl P407 více.
Avatar - Emel
16. 8. 2011 13:41
Re: Redaktor se zbláznil
Mizerný poloměr zatáčení i špatný výhled potvrzuju... ale to s jízdními vlastnostmi přímo nesouvisí. Mimochodem, stejně tak potvrzuju nepochopitelně nízký strop vzadu i u kombíku a změť tlačítek na středovém panelu, to jen tak pro vyrovnanost.

Ani AMS není v názorech jednotný, pokud se podíváme namátkou na jiný test, najdeme mezi silnými stránkami:
–respektable Fahrleistungen
–neutrales Kurvenverhalten
–präzise Lenkung
–gute Traktion

[odkaz]

Nechci spekulovat o zaujatosti AMS, je možné, že prostě dostali do mastertestu 407 s rozhašeným řízením, která před tím absolvovala dlouhodobý test v redakci auto.cz :-). Dle obrázků to vypadá, že je 407 možná na 16" kolech, ale ani to by nemělo tolik vadit.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 13:57
Re: Redaktor se zbláznil
To se pak lze těžko dobrat nějakého výsledku. :-O Nicméně síla srovnávacích testů tkví právě v tom, že jsou auta srovnávána, což ukáže jak si stojí oproti konkurenci přece jen lépe a jasněji. Jak vidno, rozpory jsou nejen na auto.cz, ale i na AMS, takže můžeme být jen rádi, že už je tohle kontroverzí auto historií a můžeme jít vstříc světlým zítřkům plných kolektivních názorových shod. ;-) Stejně mi až takové rozdíly v názorech vrtají hlavou, nicméně v tomto případě ze mě prostě příznivci Peugeotu radost mít nebudou...
Avatar - Emel
16. 8. 2011 15:11
Re: Redaktor se zbláznil
Chápal bych drobnou korekci názoru v přímém srovnání, to je běžné... ale nemělo by to lítat z jednoho extrému do druhého (precizní x nepřesné). Stejně tak u Vašeho článku... můj osobní názor na 407 podpořený několika testy je prostě příliš vzdálený tomu, co jste dnes napsal, než abych to nechal bez povšimnutí. Ale děkuji za odkaz na AMS, není na škodu vědět, že existuje i opačný názor.

Mimochodem, ještě k tomu AMS... větě Für den Peugeot sprechen der geräumige Innenraum... jsem se taky docela zasmál.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 18:27
Re: Redaktor se zbláznil
Nečekal jsem, že dospějeme ke shodě, nicméně respektuji vaši verzi ;-) vlastností 407 a především oceňuji úroveň diskuze. :yes: Určitě najdeme příště společnou řeč. :-)
17. 8. 2011 10:51
Re: Redaktor se zbláznil
Vaše diskuze mi jen potvrzuje můj názor, že všechny testy jsou jen snůška subjektivních tvrzení bez jakékoliv podpory v realitě. Jak si může někdo vůbec pamatovat při tom množství testovaných aut, jak jezdilo nějaké auto před pěti nebo i více lety? A i když ho má třeba ještě pořád v garáži, tak 5 let staré auto, které má najeto přes 100 tisíc bude mít určitě jiné jízdní vlastnosti, než když bylo nové. A i když se na nich vyměnili tlumiče a kdo ví co, kdo zaručí, že to jsou ty stejné tlumiče a nemají jiné vlastnosti?

Až "testeři" začnou také něco měřit, tak teprve půjde něco srovnávat. Mně by se třeba líbilo, kdyby se každé auto vzalo na brzdu, udělal se graf výkonu na otáčky, změřily se převodové stupně a nechal se podle toho udělat i graf dostupného výkonu vůči rychlosti, z čehož se nechá vydedukovat akcelerace pro předjíždění, nechaly by se prolnout grafy více aut najednou a tak je objektivně porovnat. To samé s karoserií a podvozkem - postavit auto jen na protilehlá kola a změřit pevnost karoserie, naložit do kufru přesně definovanou zátěž a změřit, o kolik auto klesne, zvednout ho a změřit zdvih tlumičů - opět lze porovnat, podle tohoto a zátěže pak půjde klidně porovnat i tuhost pružení, dále lze změřit hluk motoru uvnitř a vně auta v závislosti na otáčkách - opět hezké porovnání hlučnosti motoru, dále lze změřit hlučnost auta při určité rychlosti, opět z toho bude hezký graf.... Lze toho změřit mnoho, ale čeho se dočkáme? Jen subjektivních nic neříkajících řečí.

Můj názor? Že je to tak schválně, protože když by se ukázalo, že najednou nějaký Ford či VW je v mnoha parametrech horší než nějaký Peugeot nebo Fiat, tak by to srazilo názory mnoha lidí (a redaktorů) na jejich miláčky.
16. 8. 2011 12:17
Re: Redaktor se zbláznil
He, he - vážený pane redaktore. jak píše diskutující EMEL, jste s názorem na podvozek P407 mezi profesionálními testery spíše výjimkou. Buď blábolíte Vy, nebo všichni ostatní. Já ten podvozek za bídný ani slabý nepovažuji, ale nejsem profík, takže můj auto rozhled může být omezený. Přesto konstatuji rozpor mezi Vaším hodnocením podvozku a hodnocením mnoho vašich kolegů. Rozpor v hodnocení jízních vlastností úplný, výrazný a nepochopitelný. Domnívám se,že profesionálové by měli mít v těchto zásadních věcech jasno.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 12:26
Re: Redaktor se zbláznil
P 407, jsem opravdu upřímně přesvědčen o tom, že i na netu lze diskutovat na jisté společenské úrovni.
Avatar - Ji/Ri
16. 8. 2011 14:12
Re: Redaktor se zbláznil
....to ano, ale i to psaní má mít určitou úroveň zvláště pak od někoho, koho tu bereme jako profíka a to jste, pane Fokte, nezvládl. Pokud jste ovšem chtěl rozvířit diskuzi, tak se to povedlo :yes: test ovšem z větší půlky je produkt placeného bulváru.... sorry.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 14:42
Re: Redaktor se zbláznil
Možná vzniklo nějaké nedorozumění, co se pojmů týče. Profesionalita nerovná se snaze zalíbit se určité zájmové skupině. Skoro bych řekl, že je to přesně naopak. V tomto ohledu mám svědomí čisté.
Avatar - nalimer
15. 8. 2011 10:39
mesačné skúsenosti
Po (pre mňa typickom) polročnom vyberaní auta pre rodinu a obchod som nakoniec zvolil tento voz. Ja, ktorý nikdy nevlastnil "Francúza", som na začiatku mal obavy 8-s . Ale v skratke a po poriadku...
Voľba padla jasne na kombi. Otázkou bola motorizácia. Vyskúšal som si uvedenú benzínovú verziu na deň (musel ju dať priamo importér), s 2,0 HDi nebol problém (možno aj preto, že naše národy si zvykli už iba na naftu...).
Ako sa píše v článku, pri takýchto veľkých vozidlách nie je dôležitý počet koní, ale točivý moment. Nakoniec voľba padla na naftu (i keď cenovo drahšia varianta) na 140k verziu (naozaj výrazná zľava, rozdiel 20Nm a 1,2 sec. pri zrýchlení na 100km/h oproti výkonnejšej verzií som oželel). Ide o výbavu Allure s pár drobnosťami navyše (18" kolesá, el. zatváranie kufra...)
Interiéru je naozaj málo čo vyčítať. V strednej triede patrí k tým najlepším. Viac, ako odkladacie priestory na mobil či 1,5l Pet fľašu mi viac chýba organizér pre kufor (je príplatkový) ako poznáme zo Superbu, možno až zbytočné duplikované tlačidlá. Otáznym je aj fakt, že pri naštartovaní motora sa niekedy nespustí viacfunkčný displej a ani nepočujete parkovacie senzory.
Exteriér patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Dostatočne konzervatívny, dostatočne emocionálny.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:17
Re: mesačné skúsenosti
Gratuluji k volbě!!! Já se zrovna zmítám mezi 508 a passatem jako služebákem.... uvidíme, nakonec to stejně vyhraje v60 :-)
....ale ve výbavě Alůr je to kára.... :yes:
Avatar - nalimer
16. 8. 2011 00:14
Re: mesačné skúsenosti
Dakujem pekne, Ji/Ri ;-)
Auto slo za sukromny ucet...
Link na snimky auta som dal nizsie v diskusii.

Ono je tazke dnes najst aj prakticke aj reprezentacne auto v tejto triede. V60 je pekny voz, avsak velkost kufra nie je oslniva.
Osobne by som uvazoval nad Subaru Outback 2,0 Comfort (rozdiel od Legacy je len +20.000 Kc, co je zanedbatelne). Ale nebudem presviedcat, V60 je fesak...
neregistrovaný "Dj Addams"
16. 8. 2011 07:19
Re: mesačné skúsenosti
Aj ja mam vybraty P508 vybava Allure+ par veci k tomu :-)
Mal by byt moj na konci septembra ;-)
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 11:44
nudný dizajn
nádherné auto, dokonca aj farba sekne. nechápem ako môže niekto napísať, že nudný dizajn. fajn, dizajn je čisto subjektívna vec ale v tom prípade vozidlá vw sú prototypom nudnosti...
Rozbalit vlákno
16
Avatar - Emel
15. 8. 2011 11:57
Re: nudný dizajn
Zatímco 407SW je opravdu bombasticky efektní (byť za cenu jisté disproporčnosti), 508 je co do designu velmi konzervativní - nudné, chcete-li. Po živé prohlídce bych řekl, že nejblíže má k Audi (konkrétně třeba A4) - velmi střízlivý profil, který nenadchne ani neurazí a staví na propracovaných detailech, dojmu kvality a celkové harmonii.
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 12:24
Re: nudný dizajn
konzervatívny - nudný? RR Ghost považujem takisto za konzervatívny, ale žeby bol nudný... tak či tak, 407 bola svojho času veľmi pekná ale dnes ju aspoň v mojich očiach 508 prekonáva. Súhlasím, že nie je tak efektná ale je krajšia. Ale stále je to len každého vlastný názor a otázka vkusu. Myslím, že dizajn sa snáď ani objektívne z globálu zhodnotiť nedá. Neviem si predstaviť, že by sa každému páčilo to isté... To by sme jeden druhému liezli "do zelí" ešte viac ako teraz ;-)
Avatar - Emel
15. 8. 2011 14:16
Re: nudný dizajn
To je spíš filosofická otázka... co je to nudný design? Pokud auto vypadá jako auto a ne jako konev, je to nudný design? Pokud autor píše nudný, pak já pod tím rozumím konzervativní, bez velké invence, v tomto případě navíc bez typických markant značky. Ale aby nedošlo k omylu, mě se 508 líbí... a to víc než 407, už kvůli vyváženějším proporcím.
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 14:16
Re: nudný dizajn
Ale co by nešlo objektivně hodnotit, 407 měla základní linky podstatně extravagantnější, dlouhý přední převis, negativně lomený c sloupek, šlo to proti proudu. 508 je, přesně jak říká Emel, střižena ve stylu jednoduché elegance, profil, skutečně způsobem, řečí, kterou používá, a u kombíků zavedlo, audi. Tolik objektivní fakta, subjektivní je odpověď na otázku, jestli se mě nebo tobě osobně tento způsob designu líbí v konkrétní podobě 508ky, za sebe říkám, že ano, rozhodně více než 407.
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 16:19
Re: nudný dizajn
objektívne z pohľadu krásy. to jednoducho nejde! hodnotiť objektívne dizajn sa dá jedine tak ako píšeš: vymenovať prvky v ktorých sa, konkrétne v tomto prípade, líši 407 od 508. to áno. ale nikdy objektívne nezhodnotíš, či je niečo pekné alebo nie. vždy to bude subjektívny názor toho-ktorého človeka. tak to bolo myslené. aspoň sa zhodneme v tom, že sa nám 508 páči viac ako 407. aj keď obe sú fajn
16. 8. 2011 12:36
Re: nudný dizajn
To není tak jednoduché. Ona to není náhoda, že se estetika učí na filosofické fakultě UK. Nicméně už dlouhou dobu probíhá rozsáhlý výzkum v oblasti počítačového vnímání estetiky/ krásy. Když jsem studoval grafiku na MFF UK, tak jsem dělal několik programů, které měly podle zadání uživatele navrhnout esteticky působící výstup. Je to postavené na tom, že některé modely jsou inherentně krásné a líbí se prakticky celé populaci. Jelikož člověk je jen počítač, tak věřím, že se časem krásu podaří kvantifikovat plně.

Jiná věc je, že lidé často do krásy pletou osobní preference. Znám řadu symfonií, které považuji za krásné a geniální, ale neposlouchám je, protože mě neoslovují. Dvě rozdílné věci.
16. 8. 2011 09:00
Re: nudný dizajn
Mňa 508 zvonka príliš neoslovila, je to taký ohnutý banán... asi nie som stavaný na konzervatívnosť, aj keď, z môjho pohľadu, je tento Peugeot podstatne krajší ako Passat alebo Insignia.
V interiéri je to však celkom o inom, v 508 som sedel síce len v BA na autosalóne, dojmy boli od prvého do posledného len pozitívne. Interiér je pekný, funkčný, precízne vypracovaný a celkovo sa mi tam sedelo vynikajúco, ani sa mi nechcelo z toho auta vyliezť...
407 je zaujímavá práve svojou extravaganciou, ale zatiaľ čo limuzína mi je sympatická, kombík na mňa pôsobí skôr rozpačito. 508 je rozhodne o kus vpredu.
Avatar - 3_diamanty
15. 8. 2011 13:46
Re: nudný dizajn
presne tak, nazivo sem tam uz 508micky vidam a v tej bezovej alebo ciernej s unadherne a doslova sa za nimi kazdy otaca, to auto budi respekt a ma charizmu co sa o passate neda povedat aj keby bol cely zo zlata.

dizajn je subjektivna vec a presne ako tebe aj mne sa velmi tento dizajn 508micky paci a je velmi vydareny podla mna. Auto osobi majestatne reprezentativne mohutne a naprosto dokonalo, o nude nemoze byt ani rec, kral nudy je passat s mondeom priapdne superbom, toto je ine kafe.
Avatar - nalimer
15. 8. 2011 14:29
Re: nudný dizajn
Doposiaľ som sa nestretol ani s jediným názorom, žeby moja 508sw bola konzervatívna. Nie je extravagantná, ako 407, avšak mne to vyhovuje.
Navyše, koeficient odporu vzduchu na SW je Cx=0,25 (!). Passat CC má Cx=0,28.
Avatar - nalimer
15. 8. 2011 14:48
Re: nudný dizajn
ak je toto pre niekoho nudny dizajn...
[odkaz]

(auto si treba vediet aj nafotit :-! )
16. 8. 2011 09:02
Re: nudný dizajn
To je tvoje auto? Priplácal si si za EČ, alebo ti číslo 508 padlo "náhodou"?
Avatar - nalimer
16. 8. 2011 10:33
Re: nudný dizajn
Neplatil som ani cent navyše. Mali mimo iného aj túto EČ, tak som ju vzal.
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 16:27
Re: nudný dizajn
gratulujem k 508sw a ticho závidím, inak v bielej je tiež super :yes:
neregistrovaný "bukowski"
15. 8. 2011 16:21
Re: nudný dizajn
:-) s passatom úplne súhlasím, mondeo je o niečo lepšie. aspoň sa naň dá pozerať. a superb... no, nie všetky autá sú krásne...
Avatar - asfalt
15. 8. 2011 13:09
508 vs Passat
Mám Passata a zrovna minulý týden jsem měl možnost jezdit s tímto Peugeotem s 2,0 HDI. Po týdenní zkušenosti musím napsat, že 508 se opravdu povedla a je celkově lepší auto než Passat. Když bych se měl o novém autě rozhodovat teď, určitě bych vybral pětsetosmičku. 508 je větší a mnohem pohodlnější auto. Kabina je oproti Passatu z jiného světa, kvalita materiálů a celkové zpracování je výrazně lepší. Navíc je 508 tišší. Podvozkově je s Passatem opravdu hodně podobná, ovšem mnohem lépe drží zvolenou stopu v přímém směru, velký rozdíl je pak dálničních přesunech. Passat je na dálnici nervóznější, 508 proti němu krásně, pohodlně pluje. Navíc má 508 i lepší sedadla. Super byla i prosklená střecha. Motor je v 508 osmičce taky lépe utlumen za jízdy o něm téměř nevíte. Za mě tdy rozhodně 508 :yes: V některých věcech se s redaktorem shoduji, v mnoha přímo nesouhlasím a na hodně kladů se v testu nějak zapomělo. ;-)
Rozbalit vlákno
22
15. 8. 2011 13:33
Re: 508 vs Passat
:yes:
Vidím to prakticky stejně (s tím rozdílem, že nemám Passata, ale jednoho z konkurentů ;-) ) - kdyby v době mého rozhodování byla k mání 508, byl by to horký favorit.

Passat má stále výhodu v možnosti pohonu 4x4 a širší paletě motorů / převodovek, ale pokud požadavek zní na klasickou kombinaci předokolka + výkon kolem 150 koní (ať benzín nebo nafta), nenapadá mě moc důvodů, proč dnes koupit Passat, samozřejmě vyjma osobních preferencí designu.

Při preferenci dynamického svezení je ovšem pořád lepší Mondeo, naopak pro milovníky maximálního komfortu dosud nikdo v této kategorii nepřekonal Citroën C5.
Avatar - 3_diamanty
15. 8. 2011 13:43
Re: 508 vs Passat
co sa tyka C5tky tak to je skutocne kusovka a stretnut ich na ceste pripadne kombika je umenie, takze asi az tolko ludi nepotrebuje ten neskutocny komfort aky vraj ma C5.

momentalne P508 je jasnou volbou
15. 8. 2011 14:17
Re: 508 vs Passat
To není "vraj", C5 je opravdu mimořádně pohodlná, na druhou stranu logicky postrádá nadání na dynamickou jízdu. Takové naladění skutečně není pro každého, ale ten segmentr trhu existuje a velké Citroëny ho tradičně pokrývají.
Avatar - Emel
15. 8. 2011 14:24
Re: 508 vs Passat
Přitom je ale se sofistikovanějším podvozkem znatelně levnější než 508...
15. 8. 2011 15:35
Re: 508 vs Passat
Jo jo. Asi proto že je (1) starší a (2) kvůli cenové politice Citroënu u nás.
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 14:34
Re: 508 vs Passat
Problém je v tom, že ten nový nebo faceliftovaný passat v dýzlu není svým projevem moc podobný tomu tdi pd z roku 2008, kterého má asfalt (jak uvádí ve svém profilu). Faktem je, že s aktuálním tdi je uvnitř (nalistuj nějaký test s měřením vnitř. hluku) tišší než 508ka. O nervozitě passatu v přímém směru... no, jestli to auto něco umí a je na něco nastaveno, tak je to právě tohle... atd., zbytečné to dále rozebírat, navíc, když je tu ke srovnání ne HDI ale benzinové 1,6t.

Co se tvého druhé odstavce týká, tak právě v té klasické motorizaci kolem 150 koní ať benzin nebo nafta má passat trumf, výhodu dsg. 2,0tdi se oproti 2,0hdi nemá za co stydět jak z hlediska projevu tak dynamiky, a 1,8tsi s touhle výbornou 1,6t určitě snese srovnání bez ztráty květinky. Jinými slovy, dsg dává velkou výhodu, a je důvodem proč passatem v klasické kombinaci "předokolka-150ps" spousta lidí jezdí, možná proto, že se orientují lépe než ty. ;-)
15. 8. 2011 15:33
Re: 508 vs Passat
Musím uznat, že já jezdil s Passatem sice v několika verzích, ale ve všech případech předFL. Takže pokud FL výrazně zlepšil odhlučnění, je možné že Passat je teď tišší. Ale tak nebo tak odhlučnění určitě není slabina 508.

Na druhou stranu s odstupem času musím konstatovat, že ten FL tvarově Passatu opravdu nesedl, zejména nová zadní světla kombíku :no: :no: :no:

DSG je fajn, ale IMHO si lépe rozumí s benzínovými motory než s naftovými. A na klasickém HDM u 508 není nic špatného, možná je pomalejší, ale řazení je zase pěkně jemné. Samozřejmě ta robotizovaná převodovka 2-Tronic je příšerná, ale ta se týká jen slabšího dieselu.
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 15:53
Re: 508 vs Passat
Passat byl vždy na vrcholu odhlučnění, v dobách, kdy jsem měl možnost sledovat i měření, byl v rámci konkurence vždy na špičce, jeho problémem byl charakter zvuku produkovaný pd motory, ostrý pod plynem a v urč. otáčkách hučící. Po fl je to logicky lepší díky cr motorům, ale zdálo se mi, že i aero odhlučnění je lepší, a to jsem nejel verzi s "odhlučňovacími" okny.

O různých jednotlivostech bychom mohli diskutovat, mě spíše zaráží reakce ve stylu, "nevidím důvod si passata pořídit", založený na docela chabém příspěvku, na který jsi reagoval. Já jen říkám, že k pořízení passata je důvodů stále dost, jen je potřeba občas sundat "antigerman" brejle. ;-)
15. 8. 2011 15:58
Re: 508 vs Passat
Nechápu, proč mi pořád podsouváš nějaké protiněmecké smýšlení. Ano, sotva bych si dobrovolně koupil auto od VW nebo Audi, ale snad neplatí, že Německo = (koncern) VW, ne?
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 16:05
Re: 508 vs Passat
Protože Itálie, Francie... Japonsko... pak dlouho nic a pak Německo, nejdřív něco, co se nedá za německé označit zcela, Ford, Opel, pak premie MB, BMW... a někde za tím jsi ochoten vidět produkci neoblíbeného koncernu VW.
Měj na paměti, že tě nečtu první den, a čtu nejen Magistra... jestli mi rozumíš, Ivánku. :-!
15. 8. 2011 16:17
Re: 508 vs Passat
Aha, já zapomněl že tys skočil GTImu na ty jeho kecy. No nic, věř si čemu chceš...
Avatar - Emel
15. 8. 2011 16:39
Re: 508 vs Passat
Magistře, už jsme to parkrát probrali, myslel jsem, že argument stejného mailu v blogu byl dostatečný.
15. 8. 2011 16:42
Re: 508 vs Passat
Ty si to třeba myslíš. Já ne. A stejně je to jedno - já VÍM svoje, vy si MYSLÍTE svoje.

Jen nechápu, proč tu rozumnou a zajímavou diskuzi o autech už zase někdo (a dokonce to není ani ten šašek vwrátný) žene do osobní roviny.
Avatar - Emel
15. 8. 2011 17:12
Re: 508 vs Passat
Pokud k tomu nedáš nějaké vysvětlení, tak se musíš holt obrnit a nějaké lehké narážky přetrpět. Tady to bylo s odkazem na dlouhodobé názory na německou / neněmeckou produkci. Ale souhlas, pojďme diskutovat o autech.
Avatar - Michal Fokt
15. 8. 2011 14:25
Re: 508 vs Passat
Jak už jsem uvedl v testu, je to již třetí recenze a vzhledem k tomu, že se Aleš do 508 z mého pohledu velmi dobře trefil, nevěnoval jsem tolik pozornosti jednotlivostem, takže více kladů jistě najdete v testu benzinového sedanu.

Příměr k Passatu je přibližný, tato auta si charakterově jsou velmi blízká. Co se kabiny a jízdních vlastností týče, tam má určitě navrch 508, i když struktura povrchu některých dílů mě moc neoslovila, nicméně komfort tlumení a pérování zase hovoří ve prospěch VW, s čímž souvisí i to chování na silnici.
Avatar - nalimer
15. 8. 2011 14:25
Re: 508 vs Passat
Passat bol v užšom výbere auta. Získal si ma:
- kvalitnými materiálmi v interieri
- možnosť dokúpenia integrovaných detských sedákov
- meno značky na trhu
Naopak, prehral hlavne v
- vyššej cene
- len 2 ročnej záruke (na 508 mám 4 roky)
- ide akoby o FL predchádzajúcej generácie
15. 8. 2011 14:30
Re: 508 vs Passat
V ČR je 4 letá záruka.Standartně 2 roky a další 2 roky nebo 180 000 km za 8 354 Kč.
Avatar - nalimer
15. 8. 2011 14:39
Re: 508 vs Passat
Na SVK je 2 roky, ale pre 508 je ďalšie 2 zadarmo.
15. 8. 2011 14:40
Re: 508 vs Passat
Tak já jezdil s 508 SW GT a pak 508 sedan s robotem.Podle toho,jak jezdila ta verze GT,tak to bylo skoro jak v Passatu.Jinak ten robot v 508 nebrat.Cuká to při kickdownu,pokud se jede na manuální režim,tak je to v pohodě.S tou verzí GT jsem byl spokojen. :-)
15. 8. 2011 20:58
Re: 508 vs Passat
Pozor, za takové názory se v Česku, kde se považuje Passat za svatý grál, vystavujete ukamenování zaživa :-)
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:22
Re: 508 vs Passat
Pane jo, díky za postřehy.... Pass máš v kombi nebo sedana? barva? motor? výbava? díky
25. 3. 2012 20:58
Re: 508 vs Passat
no ja som sa nechal ukecat na 508 Allure 2,0 HDI ... po 20 rokoch prvy diesel v mojom zivote ... dokonca som to ani nikdy nesoferoval( predtym) ... ako vyznavac sedanov som s autom spokojny, "zopar" tisiciek EUR som usetril kupou DEMO vozidla u predajcu ... okrem koze je v nom snad vsetko co treba aj netreba ... ja chvalim natacacie bixenony ... nikdy som nevlastnil auto s lepsim svietenim ... fakt sila ... kym som sa rozhodol, preskumal som cely trh ... uvazoval som nad S60, v konecnom dosledku sa mi toto auto zda male, Nemci ma nejako nenadchli a nezaujali, a navyse sa celkom dobre kradnu ... osobne mam najradsej britske auta, ale na tie uz dnes ma malokto, iked XF sa da zohnat aj za dobru cenu ... ale zase je to zadokolka ... ako pise "asfalt" ... Passat ma neoslnil a 508 prijemne prekvapil ... a tak ho mam ... na 18´´ je to tvrdsie na nase okresky ... dialnice ... parada. celkova spokojnost. zatial. za mesiac som spravil nejakych 3300 km ... funkcnost 100%, jazda 95% ... nieco malo mi tam chyba ... automat je genialny a 163 koni je aj dost hospodarnych.
Avatar - iudex
15. 8. 2011 13:22
Pár poznámok
Pár poznámok k testu: označenie "euroauto", v tom negatívnom kontexte, v akom sa spojenie euro-výrobok XY používa, si asi 508 nezaslúži. Je pravdou, že naživo nie je tak vzhľadovo pútavé (fotky trošku prikrášľujú), každopádne je to kus pekného auta, osobitne v kombíku. A interiér vágne označiť ako "docela hodnotný" je trošku nepresné, je to podľa mňa najhodnotnejší interiér v mainstreame (nech sa GTI aj rozkrája a zverejní päťstranový blog o Passate, je to tak). Vyzdvihovať nevyvážený exteriér 407 (s jej metrovým predným previsom a krátkym zadkom) ako vzor mi tiež nepríde úplne vhodné.
Aspoňže motor dostal to, čo si zaslúži: je to skutočne výborný agregát, tichý, neuveriteľne pružný (na danú kategóriu) a zároveň točivý. Môžem porovnávať s triednym konkurentom Mondeom 1,6EcoBoost, ktorý som skúšal a obe motorizácie sú výborné, tieto veľké autá s prehľadom zvládajú, a to pri prekvapivej spotrebe (zvlášť EcoBoost v tomto vyniká), porovnateľné atmosféry sú oproti tomu zdochliny. Iba malá výčitka: ak niekto odmieta Mondeo ako "nemecky tvrdé" a chváli francúzsku podvozkovú školu, asi sa v novej 508 neviezol, ten príklon k tvrdému podvozku je citeľný (a mne to vyhovuje). V tomto kontexte sa mi javí hodnotenie komfortného podvozku ako nie úplne presné.
Ceny sú poplatné statusu novinky, pôjdu iste po čase dolu.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Michal Fokt
15. 8. 2011 14:47
Re: Pár poznámok
Možná se "euroxyz" vžívá jako negativní, stejně jako kdysi bylo špatné vše ruské a později vše americké nebo německé, ale v zásadě se obecně vzato jedná o to, vnést do jistého chaosu určitý řád a učinit produkt co nejpřijatelnější pro co největší okruhu lidí. To je jistě pro někoho pozitivní, na druhou stranu to většinou značí ztrátu charakteru, což je podle mého to, co se stalo 508.

Diskutovat o subjektivních oblastech jako je vzhled nebo hodnotnost materiálů je trošku problematické, nicméně dle mého názoru nabídne hodnotnější kabinu minimálně Accord, Suberb, Mégane nebo Exeo, popřípadě Alfa 159, pokud ji někdo za prémiovou nepovažuje. Být 5. nebo 6. v mainstreamu, tomu myslím odpovídá status "docela hodnotný". ;-)

Co se podvozku týče, v současnosti se děje to, že zatímco Německo změkčuje, ti donedávna "komfortní" přitvrzují. Ale i za tohoto stavu stále patří 508 mezi nejkomfortnější auta ve střední třídě.
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:25
Re: Pár poznámok
Můžete specifikovat co podle vás je "hodnotnější kabina"? Pořád tomu nějak nerozumím.... asi jsme seděli každý v jiném autě.... nebyl jste třeba na výrobní lince, kde interier nebyl ještě zkompletován? ;-) >:D
Avatar - iudex
16. 8. 2011 09:11
Re: Pár poznámok
Neberiem Ti Tvoj názor, osobitne ten vzhľad interiéru môže byť dosť ovplyvnený vkusom (napr. farebné zladenie), každopádne si myslím, že taká kvalita materiálov a vypracovania sa dá objektivizovať. A v tomto skutočne 508 vyniká, obzvlášť vo vyšších výbavách. Nemôžem súhlasiť, žeby stará A4 (Exeo), Superb alebo Accord boli hodnotnejšie. Megane radšej beriem iba ako preklep. A o tom komforte si tiež nie som istý, očakával som od Francúza poddajnú mäkkosť (predsudky, že) a dostalo sa mi prekvapivo nemecky tvrdého podvozku.
Avatar - 3_diamanty
15. 8. 2011 13:40
levi kral triedy je tu
peugeoty zeriem od malicka ked este ani kie neboli >:D a tak ja bez vahania by som bral peugeot 508 ako jasnu volbu najlepsieho nepremioveho auta strednej triedy.

Dizajn exterieru aj interieru je o dve levely vyssie ako passat a nepochybujem ze motoricky t obude rozdie laj viacerych levelov v prospech levika :yes:

dnes je v strednej nepremiovej triede jasnou volbou p508 za nim superb a passat az niekde pozadu za nimi.
Rozbalit vlákno
6
Avatar - Emel
15. 8. 2011 14:28
Re: levi kral triedy je tu
Když Passat, pak s 2.0TSI... a na ten zatím Peugeot nemá adekvátní odpověď. Mimochodem, hodnoty spotřeby z testu jsou mi povědomé, 2.0TSI nežere o moc víc.
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 14:43
Re: levi kral triedy je tu
Vidím to trochu jinak, jestli je pro střednětřídní mainstream logickou motorizací v naftě dvoulitrový dýzl, pak u benzinu to vidím mnohem víc na ty 1,6 resp. 1,8 turbo. Výkon kolem stošedesáti koní je naprosto dostatečný, projev tichošlápkovitý a cena kolem osmiset se vším všudy. Ty dvoulitry s automaty a nějakou výbavou jdou už kolem milionu, a to mi přijde už za hranou pro tuhle superkonfekci, ať nabušena výbavou ta auta už nepřekočí svůj stín daný koncepcí, použitými materiály apod.
Avatar - Emel
15. 8. 2011 15:10
Re: levi kral triedy je tu
Obecně ano, ale tohle byla subjektivně míněná poznámka. Já Passat moc nemusím, před 1.8TSI bych dal klidně přednost 1.6THP, raděj bych měl v garáži Peugeot než VW. Pokud bych uvažoval o Passatu, bylo by to právě kvůli 2.0TSI.

2.0TSI v manuálu je ceníkových 700, v Business paketu máš Xenony, kožený volant autoklimu. Připlatil bych asi metalízu, 17" kola a vyhřívané sedačky, obešel se bez všech možných assistů...
Avatar - Dinar
15. 8. 2011 16:00
Re: levi kral triedy je tu
Já to zas subjektivně neberu, nejspíš si auto v této třídě konfigurovat nebudu, ale pokud bych se měl na věc subjektivně podívat, tedy, co bych kdybych, tak prvním limitem je pro mě cca 800tis., víc bych za auto této třídy nedal. Tam mi celkem pasuje 1,8t nebo 1,6t u konkurence, passat bych vzal pro jeho velmi univerzální charakter, mě vyhovující posaz a hlavně naprosto použitelný automat.
Avatar - Emel
15. 8. 2011 16:05
Re: levi kral triedy je tu
Obecně ať chceme či ne, je realitou střední třídy primárně dvoulitrová nafta. Já osobně bych obětoval automat i výbavu a vzal i za těch 800 2.0TSI... mimochodem, příplatek za něj není zase tak velký, protože v ceně je i adaptivní podvozek, na který jsem slyšel vesměs dobré ohlasy.
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:26
Re: levi kral triedy je tu
....jednoznačně.... :yes:
15. 8. 2011 15:08
508 vs. Mondeo
chlapi když srovnám Mondeo Enterprise vs. 508 Allure (oboje 1.6T), tak 508 bude ve stejné výbavě (kůže, bixenony, park. senzory všude, elektrické sedačky atd.) řádově o 150-200 litrů dražší....

Jaký je reálný důvod k takovému příplatku, když řeknu, že obě auta se mi líbí stejně a nemám žádný vztah k ani jedné ze značek....

Přijde mi, že abych zvolil 508, musela by se mi prostě hodně líbit a musel bych po ní toužit.... Jinak nevidím důvod ji brát....

Ano, má hezčí interiér a je to o něco šmrncovnější auto, ale připlácet za to takový ranec....?
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Emel
15. 8. 2011 15:50
Re: 508 vs. Mondeo
Mondeo je prostě momentálně levné. Když přečkáš šest a více měsíců čekací doby...
15. 8. 2011 20:45
Re: 508 vs. Mondeo
já mám přímo od dealera informaci o dodávkách v řádku 2-3 měsíců.... (info staré ca týden....)
Avatar - Emel
15. 8. 2011 20:50
Re: 508 vs. Mondeo
Ale jo, známý měl tohle info už od listopadu, auto dostal před týdnem. Snad to ale byl nějaký dozvuk zemětřesení v Japonsku...
15. 8. 2011 15:27
KOMBINACE 508
Jako vždy se diskuse zvrhává v konfrontační proklamace, tu lépe hodnotící tu zatracující Apoštola. Proč to?

Jedno je přece jisté, nikoliv snad, že by u Volkswagenu hledali cestu jak Passata přiblížit Pětsetosmičce. je to přece přesně naopak. V jízdě osobně žádné podstatné nuance mezi 407 a 508 nedetekuji. Oba dva vozy báječně jely a na mé ruce i dobře zatáčely. ˇ'Zel pro leckoho je dávno tatam plávná houpavost modelu 406. Jak však pojímat model 508? Především v dvojjediném rozporu - je to peugeot a není to pegeot. Vizuálně nepochybně inspirován hladkým čistým stylem kombíků Audi, opustil peugeot minulé avantgardní vyšlápnutí a celkově vizuálně zklidnil, Naštěstí je ve výsledné karoserii možné hledat historické peugeotovské markanty. Vynikne to především u kombíka.

Ve vztahu k Apoštolovi, pak 508 postrádá jedno podstatné - tu jistou pohledovou nonšalanci, tu jiskru v podobě vypilovaných tvarů (jakkoli je Passat vpředu hoden složité diskuse), vždyť konfrontuj zádě obou aut - Passat je dotažený do mainstreamové (praktické) dokonalosti. U 508 se víceméně opěvuje zcela nová designová cesta, avšak už se tolik nepřipomíná ta jakoby jistá vizuální nedotaženost - záď kombi, koneckonců i sedanu upadá, auto působí ospale.

Co se týká vnitřku, pak ten je proveden na výši doby - hodnotné materiály, poměrně uspokojivá ergonomie a co je podstatné, je to kabina pro eurochlapa, volanrt je tam, kde ho hledáš, středový panel též, a vůbec celková konfigurace se drží zažitých tradic, a to je v kontextu národní konkurence nutno hodnotit jako malý velký zázrak.

V kostce, aniž bych musel býval speciálně pro kolegu Iudexe psát garážové blogové elaboráty, je 508 vyspělý vůz až německého střihu. Ale jak sám jistě víš, nejlepší krejčí ti dá svou vizitku pouze jednou...

BRAVWO APOŠTOL
Rozbalit vlákno
18
Avatar - Emel
15. 8. 2011 15:49
Re: KOMBINACE 508
Upadající záď kombi.... už je to tu zase :-)? Jak u sedanu jsem mírně na rozpacích, kombi je pro mě výborné.
15. 8. 2011 15:53
Re: KOMBINACE 508
A naopak u Passatu vypadají ta nová zadní světla kombíku fakt hrozně ;-\
15. 8. 2011 17:12
Re: KOMBINACE 508
No jo, když ale ta zadní světla to upadání velmi přiznávají.
Avatar - Emel
15. 8. 2011 20:42
Re: KOMBINACE 508
No jistě, proč také ne? Stylová kombi jsou v kurzu, v prémii i mainstreamu. Bravo... Megane Grandtour ;-)
Avatar - NickNik
15. 8. 2011 15:58
Re: KOMBINACE 508
Můžu se zeptat co je APOŠTOL? >:D Myslím tím co je APOŠTOL v tvém pomateném světě jinak samozřejmě vím co to je.
15. 8. 2011 16:20
Re: KOMBINACE 508
to je dalsi z vyplodov chorej mysle tohto nedonoseneho deculka. Este zvykne hadzat pojmy ako supermainstream a bravwo a podobne.. >:D to vies, on je taky plagatovy fanusik co cita texty a potom vypisuje svoje ody na vw az sa ludom ten koncern nakoniec sprotivy..
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:32
Re: KOMBINACE 508
...ty jedeš ;-)
15. 8. 2011 17:11
Re: KOMBINACE 508
Zdráhám se vůbec reagovat, popravdě nevědět, neznat (auto)pojem jako - Apoštol - to si vlastně ani neumím představit. Je to jako by ses tu někoho zeptal co je... auto. Tedy klid. pokud ještě máš rezervu, myslím v autovzdělání, dohoníš to nikoliv úsměvnými dotazy nýbrž pečlivým studiem, především tedy zdejších diskusí. Například tebou skloňovaný Apoštol se tu v samostatných, originálních úvahách již vyskytl celkem v 17.356 případech. Vím to přesně, neboť já sám jsem autorem příspěvků s předmětným výrazem celkem v počtu... ale to je vlastně nepodstatné

Tedy - Apoštol, Mistr elegance, Gé jako... (doplň sám), to všechno rychle dohoň, jinak si tu budeš připadat jako nahej v... garáži.

Mimochodem, na Apoštola jsem dost hrdý, překročil totiž hranice elektronické diskuze a objevil se i u popisku fotografie Passata v jednom motoristickém periodiku - stálo tam - Teď mu to konečně sluší, Apoštolovi. Přiznám to, měl jsem slzy ve vočích...

P.S. Ber si příklad z Bordeauxe, sice je to intelektuálně poměrně velmi skromný diskutér, ale podívej, jak má navrčeno... ;-)
15. 8. 2011 17:46
Re: KOMBINACE 508
Nebyt podobnych prispevkov(zvratkov) aky si teraz predviedol by si mal zrejme nie len u mna ovela vyssi kredit :no: :no:
15. 8. 2011 21:35
Re: KOMBINACE 508
spravne malo byt: ...zvratkov(prispevkov).. :-) inac si to pekne napisal :yes:
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:35
Re: KOMBINACE 508
...ty se nezapřeš.... ;-) Apoštol vyniká hlavně ve své výjimečnosti v průměrnosti.... je to tak.... ale je to kumšt udělat z Dělníka Apoštola..... :yes:
Avatar - del42sa
16. 8. 2011 12:05
Re: KOMBINACE 508
myslíš tento "apoštol" ? ;-) >:-[] [odkaz]
Avatar - NickNik
16. 8. 2011 16:34
Re: KOMBINACE 508
Ach jo ty si kus.... >:D něčeho,myslet si že někdo kdo píše články do časopisu si bere příklad z nějakého apoštola z internetu a ještě u toho brečet >:D asi tvůj největší životní úspěch co? >:D No a vzdělání v automobilovém oboru skutečně mám a na rozdíl od tebe jsem ho nezískal v diskuzích na internetu...je mi tě líto.
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:31
Re: KOMBINACE 508
Hm, starý dobrý GTI..... ve všem souhlas....až na rozpor v pojetí návratu ke kořenům "historické peugeotovské markanty" a "U 508 se víceméně opěvuje zcela nová designová cesta, avšak už se tolik nepřipomíná ta jakoby jistá vizuální nedotaženost"....sám ses nachytal. Kombi je právě návrat k Pežotovské kráse a eleganci.
15. 8. 2011 22:08
Re: KOMBINACE 508
to nie je nic nove, , tento trolo si kadi do ust pravidelne.. Staci si pozriet zopar diskusii.. Nehovoriac o ankete auto roka ked vyhrala fiat 500 a o rok polo. TO by si mal vidiet ten nazorovy zvrat na tuto anketu >:D
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 22:12
Re: KOMBINACE 508
...kadí do úst >:D vím, vím.... no to už je lepší.... GTI je občas plný překvapení, ale je jeden z nás.... no ni? ;-)
Avatar - iudex
16. 8. 2011 09:20
Re: KOMBINACE 508
No toľké uznanie 508čky z Tvojej strany, to som teda nečakal. ;-) Potvrdzuje to, že 508 sa pretlačila medzi najlepších. Inak s nemeckou cestou súhlas a je to tak dobre. Na francúzsku inakosť stále dopláca C5, ktorá, hoci technicky zhodná, prehráva v dueli s vlastnou sesternicou 508čkou vo všetkých porovnávačkách.
15. 8. 2011 19:25
to se nedá číst...
cituji: "Jenže dneska už auta jezdí spíše na točivý moment...".

Vy snad máte přepínač, kdy jedete na toč. moment a kdy na výkon?

Pane redaktore, nastudujte si, prosím, nejdříve nějakou literuturu, než něco podobného vypustíte mezi čtenáře ;-)

Shazujete nejen sebe, ale i celé Auto.cz
Rozbalit vlákno
28
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:49
Re: to se nedá číst...
já jezdím na bendzin..... do jednoho 98čku a do druhého carreru 100 ;-)
15. 8. 2011 22:12
Re: to se nedá číst...
i já jezdím na benzin:-)

narážim na klasický téma všech diskuzí na aut. serverech: moment vs. výkon. Když v tom ale nemá jasno ani redaktor...
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 22:13
Re: to se nedá číst...
No v tomto případě redaktor nemá jasno ve více věcech.... tak ho nechme jezdit na krouťák... >:D
15. 8. 2011 22:27
Re: to se nedá číst...
moje auto žene kupředu síla na kolech:-) i když teda není úplně závratná

asi by to chtělo nějakou osvětu..
co jsem zkoušel něco rychle najít a něco naťukat do kalkulačky, tak dost aut s benzínovou 1,6T (kolem 120kW a 230Nm) má na kolech +- stejnou sílu jako třeba 2,0tdi (125kW, 350Nm).. přitom mají menší toč. moment i výkon.. holt ono mezi motorem a kolem ještě něco je :-)
Avatar - Emel
15. 8. 2011 22:55
Re: to se nedá číst...
Ten výpočet by mě docela zajímal :-). Mezi motorem a kolem sice něco je, ale to něco je u všech aut dost podobné. Pro začátek by stačila poučka točivý moment = výkon / otáčky.
16. 8. 2011 08:43
Re: to se nedá číst...
Co treba tady:

[odkaz]
16. 8. 2011 09:27
Re: to se nedá číst...
Zajímavé čtení. Když se před lety objevily první Octávky s TDI (66kw), nechápal jsem ty chvalozpěvy na dynamiku, že to jede jako pr.se atd..Přitom se stačilo podívat do tabulky na maximálku a zrychlení a člověk hned pochopil, že jedna šestka v benzínu (tehdy 74kw) v reálu tédéíčku normálně ujede. Když jsem se v tom poprvé svezl, poznal jsem, že jsem se nepletl.
Avatar - KANKUNEN
16. 8. 2011 10:04
Re: to se nedá číst...
Ano je to pravda, ale stylem pod plným až k omezovači. Jenže v běžně použivaných otáčkách je nafta mnohem živější a s naložením auta se rozdíl ještě zvětšuje.
16. 8. 2011 10:40
Re: to se nedá číst...
Jasně, až k otáčkám max.výkonu, tzn. že se člověk musí snažit. Ale mě zrovna taková charakteristika vyhovuje. Čím rychleji chci jet, tím více točím. Diesel tě navnadí a pak nic...Z toho právě pramenil ten pocit, že máš bůhví co pod kapotou..a pak skutek utek.

Samozřejmě jde o každého preference. Mě před lety po prvních zkušenostech bylo jasné, že tudy pro mě cesta nevede a i teď jsem rád, že ani služebním nemusím jezdit v naftě.
16. 8. 2011 17:38
Re: to se nedá číst...
Ovšem s nástupem turb v benzínu se rozdíl prakticky smazal.
Avatar - Emel
16. 8. 2011 10:05
Re: to se nedá číst...
Pro určení maximální síly na nápravě je samozřejmě rozhodující výkon, nikoliv točivý moment, takže 85kW u 2.0i je prostě o 4kW víc, než 81kW u 1.9TDI. Jenže sledovat maximální sílu je k ničemu, auto při zrychlování nemůže stále udržovat otáčky, při kterých je výkon maximální (s výjimkou převodovek typu CVT). Rozhodující je, jaký výkon auto dosahuje v daném spektru otáček. A tady je ukryta výhoda turba (nejen dieselového) - plošší křivka točivého momentu znamená, že je více výkonu k dispozici už od nižších otáček a že při přeřazení nahoru výkon tolik nespadne.

Tvrzení v článku, že moderní atmosferický 16V motor má "velmi podobně plochou" křivku točivého momentu jako TDI, jsou podle mě jen přáním majitele moderního 16V motoru :-).
16. 8. 2011 14:28
Re: to se nedá číst...
Nerad bych se babral v technickem nazvoslovi a velicinach, na to nemam.
Kazdopadne ty moderni 16V motory nemaji zhola nic pridano v nizkych a strednich otackach, zato jim poradne ubrali v tech vyssich. Vytahnu zde priklad z nejdiskutovanejsich: Honda 1,6 16V VTEC / 118kW. Gradace vykonu (ci chces-li tak sily) s otackami je opravdovy masakr, vetsimu rozsahu otacek (omezovac za 8500) je uzpusobena kratsi prevodovka a lidove receno "to jede jako krava ty vole". Dnesni 1,6 16V maji omezovac pred 7000 ot/min, krivka prubehu vykonu i kroutaku je sice plocha ale prave za tu cenu ubrani ve vyssich otackach, nebot atmosfericky plnenemu motoru v nizzsich nemas jak pridat a prevody jsou obecne delsi. Takze jezdis na nizke az stredni otacky a radis tak kolem 3000. Pokud udelas to same v TD(I / CI / DI / cokoliv), tak samozrejme budes z dynamiky nadsenejsi, nez majitel 1,6 16V napriklad.
16. 8. 2011 16:18
Re: to se nedá číst...
:yes:
16. 8. 2011 09:48
Re: to se nedá číst...
není to nic světobornýho:-) jen je třeba moment motoru přenásobit převodem převodovky a diferenciálu. A máš moment na kole. Při stejném poloměru kola, je pak stejná i síla. Účinnost zanedbáš, ale pokud to uděláš v obou případech a auta mají stejný typ převodovky (např. manuál), tak neuděláš velkou chybu. V případě cvt nebo automatu by to už bylo znát, protože mají účinnost menší.

Nejde tedy jen o moment, ale o součin moment * celkový převod. Takže třeba Corsa OPC má 230Nm při 2000rpm, převod na trojku 1,48 a diferenciál 4,18.. celkem tedy 230*1,48*4,18 = 1422 Nm na kolech. Passat 2,0tdi se 125kW a 350 Nm při taktéž 2000rpm, má převod na trojku 1,3 a diferenciál 3,04. Výsledný moment na kole tedy 350*1,3*3,04 = 1383Nm.

Dobře, počítám obojí pro 2000rpm, takže díky rozdílným převodům každé auto pojede jinou rychlostí. Ale pro ukázku, že motor, který má o více jak 100Nm méně může mít na kolech stejnou sílu to snad stačí.

Jinak samozřejmě pro největší sílu na kolech (a tedy i zrychlení) je třeba jet v otáčkách maximálního výkonu a ne maximálního momentu. Proč, to si už jistě každý lehce spočítá :-)

Emel: ještě upřesnění. Toč. moment = výkon / úhlová rychlost ;-) ale to je detail, protože to je jen přenásobený konstatntou...
16. 8. 2011 17:46
Re: to se nedá číst...
To, že při konkrétním převodu a otáčkách je moment na kole stejný, ale neznamená, že se 100Nm motoru někam ztratilo. Doufám, že ten výpočet nepovažuješ za podstatný pro srovnání dynamiky těch aut.
16. 8. 2011 09:29
Re: to se nedá číst...
Chytáš redaktora zbytečně za slovo. Asi víš jak to myslel, určitě není přesvědčen, že auto má přepínač mezi kW a Nm. Prostě je to dneska tak, že přeplňovaná benzínová i naftová auta mají maximum točivého momentu v nízkých otáčkách, a tak se prostě dneska "jezdí na točivý moment". Netřeba využívat maximální výkon, který leží mnohem výš. Je jedno, jak tenhle způsob pojmenuješ, normálně uvažující člověk to pochopí.
16. 8. 2011 09:51
Re: to se nedá číst...
evidentně jsi nepochopil, na co jsem narážel. Mrkni na můj příspěvek výše
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 11:01
Re: to se nedá číst...
Opravdu máte tak nutkavou potřebu takto demonstrativně prezentovat své znalosti ze střední průmyslovky? Řekl bych, že celý odstavec dostatečně vysvětluje, o čem je řeč. Jedná se o opis, abych se vyhnul otrockému omílání známých faktů, něco jako "tahá to vocpoda". Patří to k mému stylu psaní, je mi líto, že není kompatibilní s vaší touhou po naprosté pedantnosti.
16. 8. 2011 12:19
Re: to se nedá číst...
tak pardon, že něco píšu, příště budu raději mlčet.

jde mi o to, že poslední dobou, a to nejen na vašem serveru, jsou testy psány hrozně populárním stylem. Prostě se dává přednost líbivému psaní, technicky nepřesnému, ale zato citově zabarvenému. A s tím jde úroveň (nejen technciká) samozřejmě dolů. Když si vzpomenu na články ze Světa motorů z před 20, ale i 30 lety, tak jsou úlně jinde. Redakce rozuměla tomu, co píše, snažila se věci popsat tak, jak se má a ne nějakým opisem, aby to dobře vypadalo. Často byly součástí článku i popisy tech. řešení, včetně schémat a řezů. Nic z toho dneska není.

Ptám se proč.. Redakce na to nemá znalosti? Nebo si myslí, že dnešní čtenář už není tak náročný? Nebo by to nezvládal pochopit? Ano, takle to je pro Vás snazší, máte asi i větší okruh čtenářů a tímpadem větší návštěvnost a vyšší příjmy. Ale nebylo by lepší udržet si úroveň?

Ad znaosti z průmyslovky. tohle není ani průmyslovka, ale tak fyzika 8. třídy. Ale jak je z diskuze vidět, i tak tyhle znalsoti nedokáže každý aplikovat.

Nechci nikoho urážet, natož schazovat, spíš to je jen návrh na diskuzi do redakce, jestli nezkusit změnit styl psaní. A nebo zařadit nějakou sérii článků i pro někoho, kdo se chce dozvědět víc, než že to tahne odspoda :-)
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 12:39
Re: to se nedá číst...
Díky za názor. Ano, články z dob před 20 či 30 lety jsem upřímně nesnášel a stejně tak mi jsou krajně nesympatické i jisté tištěné tituly, v nichž čísla z opsaných technických údajů, převažují nad získanými dojmy. Opačným extrémem pak jsou překlady textů z UK, kde budete sice podrobně seznámen s tím, jaké bylo v době testu počasí, jestli bylo v snídaňovém croissantu dost nutelly a že ta červená vypadá dobře na sluníčku, ale o autu také nic. Je třeba najít jistou střední cestu, tahle je moje, z redaktorů auto.cz je asi (i díky tomu, že se prioritně zabývám www.AUTOFUN.cz) nejuvolněnější, kolegové bývají popisnější, doufám tedy, že mé občasné výstřelky strávíte. Styl psaní bych měnil jen velmi nerad, psát suše a popisně je velmi jednoduché, ale nepřináší to mně a věřím, že ani většině čtenářů, potřebné potěšení.
16. 8. 2011 12:57
Re: to se nedá číst...
Chápu, že vás nebaví psát suše a popisně. Rozhodně jsem ale nemyslel, aby se test změnil ve výčet tech. údajů. To by byla nuda pro všechny, jak redakci, tak čtenáře.

Ideální by bylo, kdybyse vám podařilo zkombinovat uvolněný styl psaní s tech. správným popisem. Můžete se o to třeba pokusit. Myslím, že většina čtenářů by to i ocenila. A úrovni to jistě prospěje
16. 8. 2011 16:29
Re: to se nedá číst...
Ale v tom má Ad pravdu, že sú nakoniec všetky články na jedno kopyto - bez ohľadu na autora a server či časopis. Testy sa podobajú ako vajce vajcu, rozdiel je skutočne len v pocitoch autora a obrázkoch - zato taký časopis Automobil z 80. roku si rád prečítam aj dnes, okrem pocitov a dojmov totiž obsahuje aj technické fakty, nákresy, popisy systémov a pod. Dnes každý pozná pojmy ako McPherson, vlečné ramená, torzná priečka, stabilizátor, alebo CVT, DSG a iné, ale kto ich dokáže vyložiť, kto má vôbec šajn o tom, ako fungujú? A tento trend "blbnutia" motoristickej verejnosti je viditeľný aj na cestách - je stále viac"odborníkov", ktorí mali v škole z fyziky asi šestku, pretože jazdia s presvedčením, že pre nich fyzika neplatí.
Skutočne, články a testy sú stále laickejšie, do hláv si tlačíme len dojmy namiesto faktov. Je to možno pohodlnejšie, ale zhubné a smutné.
Avatar - Michal Fokt
16. 8. 2011 18:23
Re: to se nedá číst...
Ano, ve zmíněném časopise vždy byla a je spousta nákresů. Zato ty dojmy... Ale to je jedno. Problém, Klaudie, je, že dneska už je problém udržet čtenáře i u článku koncipovaného s maximální možnou mírou čtivosti.

Naše analýzy ukazují, že obrovské množství lidí už články ani nečte, podívá se na popisky a + a -. Donedávna alespoň prohlédla obrázky, nyní už jim stačí podívat se na náhledy 2x3 cm. Typický čtenář je stále povrchnější a získat pár minut jeho pozornosti je skutečná výzva. Na druhou stranu existují stovky a tisíce webů, kde si po hlubším vědění toužící člověk potřebné nastuduje. Na nás jsou pak ty dojmy...
16. 8. 2011 19:52
Re: to se nedá číst...
Ono to není jen o testech a článcích v médiích. Změnily se i prospekty aut - ještě před 20 nebo 30 lety tam byly podrobné fotky podvozků a motorů, výrobci popisovali výhody použitých technických řešení (třeba nezávislého zavěšení zadních kol, rozvodů OHC nebo DOHC, 16V...) atd. Dnes je to všechno jen o "lifestyle", milion fotek rozesmátých rodinek nebo mladých dvojic, ale najít i tak zásadní věci jako objem motoru nebo otáčky max. výkonu - na to si musí člověk nalistovat tabulku tech. údajů vzadu nebo dokonce v příloze / ceníku.
A schválně - v kolika % prospektů vč. tabulek tech. dat se najde třeba typ pohonu rozvodů řetěz / řemen? Tipuju tak v 10%.
17. 8. 2011 09:29
Re: to se nedá číst...
Každý extrém je extrém - asi nie je dobré písať len čiste odborne, ale podobne neuspokojí ani povrchný pohľad a popis formou dojmov. Ja osobne čítam celé články a spokojný nie som, niekoľkokrát som to aj napísal, a už aj dosť sarkasticky, lebo mi to proste nedalo.

Na fotkách mi chýba jedna vec - popis, ktorý mi povie, čo na fotke je, alebo ak je to jasné, tak aspoň vtipnú poznámku či postreh k danej fotke - bez toho sú fotky ako nemé ústa, nebavia a človek ich často preletí rýchlo.

Čiže privítal by som zaujímavejšie fotky (bodli by častejšie uverejňované grafy priebehov krútiacich momentov a výkonov motorov a technické riešenia celkovo - aj keď to nebýva celkom bez, to uznávam) a úrovni by pridalo doplniť k dojmom aj technické podrobnosti.
A ešte k tým dojmom - bolo by fajn zamerať sa viac na detaily. V máloktorom teste si niekto všíma umiestnenie a tvar lakťových opierok, jednoduchosť či zložitosť ovládania rádia a navigácie. Už roky som nečítal, ako je na novom aute prístupný zdvihák a rezerva, a koľko námahy dá výmena kolesa (a rozdiely sú niekedy dosť veľké - vlastná skúsenosť). Nikto neuvádza, či si za dve minúty zvládnem vymeniť žiarovku v prednom či zadnom svetle (ak tam nie sú xenóny alebo diódy) alebo s tým bude nutné ísť do servisu, nikto si nevšíma, kde je poistková skrinka, či je dostupná a poistky zrozumiteľne označené. Ako je dostupné hrdlo nádoby ostrekovačov - či zistím, koľko tam ešte je a či pri dopĺňaní bez lievika neoblejem celý motor, ako sa do daného auta tankuje? Kapota - páčka otvárania je dostupná, alebo ju treba loviť niekde hlboko pod palubkou, kapota má plynové vzpery, ak nie, stačí na to jedna ruka, alebo je ťažká ako na tanku?

V interiéri si každý testéri odloží maximálne mobil a hľadá držiak na nápoje - ja potrebujem miesto aj na slnečné okuliare, reflexnú vestu, papierové vreckovky, dáždnik - a aj v tomto sú medzi autami dosť podstatné rozdiely. Skrinka pred spolujazdcom, každá môže byť malá alebo veľká, klimatizovaná alebo nie, ale niektorá je dostupná, iná je tak hlboko, že na jej dno má človek problém dosiahnuť a spoza volantu z nej občas človek ani nič nedočiahne, niektorá sa otvára ľahko, iná s problémami, jej dvierka v otvorenom stave neprekážajú, alebo kolidujú s kolenami...?

Od skúseností s Fabiami si všímam aj akustickú pohodu v interiéri - vo Fabiách mi, najmä pri pootvorenom niektorom okne, neskutočne zaliehalo v ušiach. V niektorých vozoch nepočuť motor, ale napríklad odvaľovanie pneumatík dosť výrazne. Rozdiel je vo zvuku pri zabuchnutí dverí, niektoré dvere sa zatvárajú ľahko, s niektorými treba tresnúť viac.

Otváranie elektrických okien - zasúvajú sa celé do dverí, otváranie je pomalé, rýchle, neublíži dieťaťu, ktoré nechá ruku v okne? A čo ručné otváranie, ide ľahko alebo je to malá posilovňa? Je interiér dobre tepelne odizolovaný, alebo si klimatizácia riadne mákne, čo slnečné clony, dostatočne veľké, so zrkadlami, dvojité...?

Sú skrátka mraky toho, čo bežne človek v testoch nevidí (niečo pripomenul aj Magister vyššie), bolo by fajn všímať si aj maličkosti a zaujímavé príjemnosti, alebo aj nepríjemnosti popísať. Výsledok bude dobrý - články budú zaujímavejšie, obsažnejšie a auto viac priblížia nám laikom užívateľom. Nestojí to aspoň za úvahu? ;-)
19. 8. 2011 10:00
Re: to se nedá číst...
Naprostý souhlas, Klaudie. Řada věcí, které jsi jmenoval, mi v testech velmi chybí. A to zejména v okamžiku, kdy člověk skutečně vybírá nové auto.
18. 8. 2011 08:41
Re: to se nedá číst...
Hezky napsano. Kdo nepise pro lidi, nevi, co to je a co to vyzaduje... Obcas s vami nesouhlasim a obcas se mi vase clanky vyslovene nelibi, ale tu praci za tim vidim a - stejne jako cele redakci ACZ - tleskam! :yes:
Avatar - iudex
16. 8. 2011 12:28
Re: to se nedá číst...
Nerieš to, Michale. Všetci s trochou tej šedej hmoty v hlave pochopili, čo chcel básnik v teste povedať. A tí, čo nepochopili, na tých škoda príspevku. ;-)
Väčšina rozhodne radšej stokrát viac ocení neotrepanú slovnú skratku, ako otrocky podrobný rozpis plný technických detailov alebo vyprázdnené floskuly.
Avatar - Perun
15. 8. 2011 19:43
Časy se mění
Pana Fokta už nějakou dobu čtu a dělám to rád. Zná, umí jezdit a nebojí se říkat naplno i nepopulární věci... Ale i mistr tesař se občas utne, to se prostě občas stává.

Takže: 407 (tady tedy tesař zaťal řádně vedle..) jezdila a dodnes jezdí velmi přesvědčivě. Pokud je vše v pořádku, geometrie a podvozek ok a kola s nejobvyklejším rozměrem 17".. tak se s tímhle autem lze jízdně úspěšně postavit všemu se stejnou koncepcí pohonu a srovnatelným výkonem. Všemu (!)

508... Souhlasím téměř se vším v textu i testu, ale já osobně bych trochu zahladil hrany u hodnocení designu... Zejména v bílé barvě je 508 v kombíku naprosto úchvatná z kteréhokoliv pohledu.. u GT dvojnásob ;-)

A k interiéru, vlastně i autu jako takovému... ano, tady to pan Fokt (bohužel až v komentáři k diskuzi) vystihl ve 14:25 kvalitně - "Příměr k Passatu je přibližný, tato auta si charakterově jsou velmi blízká. Co se kabiny a jízdních vlastností týče, tam má určitě navrch 508, i když struktura povrchu některých dílů mě moc neoslovila, nicméně komfort tlumení a pérování zase hovoří ve prospěch VW"

Jestliže se kdysi říkávalo, že Peugeot je takový "francouzský Mercedes", pak dnes je to spíš "francouzský volkswagen"... Časy se mění a pohled zejména do interiérů současných Peugeotů ukazuje někde na půli cesty mezi Wolfsburgem a Ingolstadtem.. s tím rozdílem, že Peugeot je možná o něco ména studený..

Ano, 508čka byla prioritně postavena proti passatu.. A to je pro Wolfsburg nejvyšší možná míra uznání. I přes zachování jisté podoby s modelem 406 (v kombi dobře patrné), i přes typické znaky v podobě mandlových světel a stylizované přední masky.. je 508 zajímavější a svébytnější obdobou passatu. V něčem lepší, v něčem ne..

A schválně, kdo by to kdy před (dejme tomu) deseti lety řekl... Střední třída od Peugeotu pojede lépe a bude i lépe poskládána, než střední třída od vw. Passat ale bude pohodlnější a bude umět žehlit nerovnosti tak, jako to ani "Francouz" nedokáže. I když rozdíl pozná jen málokdo, tak tohle vnímám jako důkaz toho, jak se letitá klišé časem opotřebují a zreziví.
Rozbalit vlákno
34
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:38
Re: Časy se mění
508 krát :yes:
16. 8. 2011 07:02
Re: Časy se mění
Ahoj, vždy musí zůstat stopa subjektivity ;-) . mám u P508 pořád mezeru ve vzdělání a stále jsem si na něj, stejně jako na ostatní radovánky nedokázal udělat čas. Snad v září ;-) .
Avatar - Perun
16. 8. 2011 08:16
Re: Časy se mění
Ahoj ;-)
Já čekám.. Dva subjektivní pohledy, dvě auta, jeden blog.. tak v září? :yes:
Avatar - Emel
16. 8. 2011 09:20
Re: Časy se mění
Já taky čekám :-)
Avatar - Ronault.
16. 8. 2011 15:18
Re: Časy se mění
Tak jest :yes:

Ještě bych dodal, že bych se asi neshodl s redaktorem ve volbě motorizace. Jel jsem jak 2,0 HDI, tak 1,6 THP a pro každou z těch motorizací hovoří něco jiného. Samozřejmě pro HDI hovoří spotřeba a výkon, ty Nm navíc jdou znát a pro charakter auta mi tento motor seděl více. Pro THP zase hovořil zvuk a hlavně jsem pociťovat jiné naladění podvozku, přišlo mi pohodlnější a lépe filtrující nerovnosti. Po jízdě s 2,0 HDI jsem byl sice spokojen, auto vyvážené, ale asi se shodnu, že takové "euroauto", ale po jízdě s THP jsem měl pocit, že jde pořád o kus fr. auta, tak jak jej znám.
Inu, byla by to těžká volba, ale výkon, tedy Nm, ničím nenahradíš...
16. 8. 2011 16:27
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Časy se, Perune, nemění. Mění se pouze konfigurace aut. Passat je roky dotažený podle přesně stanovené filosofie k mainstreamové dokonalosti a mezigeneračně pak VW jen cizeluje klenot. Peugot naproti tomu opustil svou roky budovanou jízdní charakteristiku a opisuje od toho nejlepšího. To samozřejmě na pochvalu není, neboť osobně znám více těch jezdců středních peugeotek, jimž plavnost jízdy 406 jednoznačně schází, než těch, jimž nivisticky činí potěšení, že jejich nový peugeot jede skoro jako passat.

Právě tohle zjištění je na nové 508 to nejméně přitažlivé. A naopak je smutné, že tu zejména ty nehoruješ za klasické peugeoty. Já vím, tvůj pohled je rámován zkušeností posledního modelu, respektive modelu předchozího, 406ka je pro tebe už jen prázdný pojem z daleké historie. Klasická sobí faleš. Tys asi nezažil ten pocit, když ses posadil do "francouzského kočáru", zabořil ses do neuvěřitelně měkkých sedadel a vydal se na plavnou jízdu krajinou. Neboť pokud bys to zažil, ctil bys klsickou francouzskou jízdní školu a nevrhal tu sám proti sobě jeden falešný bobek za druhým.

Právě lidé s tvými názory škodí peugeotu nejvíce - opovrhují Volkswagenem, aby v jedné větě současně naplno do světa křičeli, že jejich peugeot už dnes konečně jede právě jako... Passat. Směšné.

Málo platné, jednou sob, navždy sob...
Avatar - del42sa
17. 8. 2011 00:25
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
jenže dříve byly i ty wolkswageny podstatně měkčí než ty dnešní a rozdíl v naladění podvozku mezi němci a francouzy nebyl tak velký. Stačí se svézt v nějaké starším VW [odkaz] Jen němci začali přitvrzovat podvozky dříve než frantíci, kteří se tomuto trendu přizpůsobili mnohem později.

Hodně tomuto trendu pomohly i automobilové magazíny, ve kterých se začaly objevovat nové typy testů, které se už nezkládaly jen z běžné jízdy po silnici, ale třeba slalomu mezi kužely, losího testu, apod. V těchto testech se ukázalo, že dříve běžné naladění podvozku do měkka, které se v té době považovalo za adekvátní,není pro tyto testy vhodné. Zároveň ruku v ruce s těmito trendy šel vývoj nových technologií podvozků.Důraz začal být kladen na bezpečnost a tomuto trendu se musely přizpůsobit i podvozky.

Jenže jednodušší než se snažit zachovat stávající komfort a zároveň zvýšit agilitu podvozku bylo ty podvozky prostě přitvrdit. Všechny ty věci , jako adaptivní tlumiče, aktivní podvozky byly v té době v zárodku a stály strašné peníze a proto pokud se objevily, tak pouze v těch nejdražších autech.Tvrdší pružiny, silnější stabilizátory udělaly za málo peněz dobrou službu

Ale i na konci 80tých let se našli výrobci, kteří zvolili jinou cestu.
V té době byl například Citroen o několik let popředu před ostatními výrobci, protože vyráběl automobil, který skloubil vysoký komfort s ovladatelností a agilitou. V té době už existovaly pojízdné prototypy jako Citroen Activa [odkaz] který uměl být komfortní jako starší vozy, ale v zatáčce se nenaklonil ani o píď. [odkaz]
O dva roky pozdějí velké luxusní kupé Activa II
[odkaz]

První inkarnací nové filozofie podvozků v sériové výrobě byl Citroen XM,který výhrál titul auto roku 1989. Komfortní automobil vyšší střední třídy s luxusním interiérem a elektronicky řízeným podvozkem nabízel skvělou ovladatelnost, která nebyla obětována na úkor komfortu.
Druhou inkarnací byla vůz Xantia Activa, vůz střední třídy s plynokapalinovým odpružením obohaceným o aktivní stabilizátory představenými už v konceptu Activa. [odkaz]

Složitější řešení na druhou stranu přineslo i své problémy, kterými jednoduché německé podvozky netrpěly. Ta technická vyspělost se zároveň stala achillovou patou jinak povedeného vozu. A tak přišlo na pořad dne postupné zjednodušování.Komplexní hydraulický systém združující odpružení, řízení a brzdy v jediném okruhu byl značně zjednodušen, hydraulické strojní brzdy, které si licencoval do svých vozů i Rolls-Royce byly nahrazeny konvenčními brzdami s podtlakovým posilovačem a hydraulické samocentrující řízení s degresivním účinkem poprvé představené v luxusním Citroenu SM se šestiválcovým motorem Maserati bylo bez náhrady vypuštěno z výrobního programu.Spousta skvělých řešení bylo opuštěno ve prospěch jednoduchosti.

Je ironií, že teprve po 20ti letech se i u němců ve větším měřítku začínají prosazovat systémy jako adaptivní tlumiče, el. řízené podvozky, aktivní stabilizátory, atd. zatím co francouzi se vydávají zdá se přesně opačným směrem k jednoduchosti podvozku vycizelovaného k dokonalosti i bez elektronických pomocníků.Viz 508. Jde tedy spíše o přizpůsobování se trendům než o uznání vlastních chyb.

Mě osobně ale vyhovovala více ta původní varianta, která by spolu s vyspělejší a spolehlivější elektronikou konečně mohla začít fungovat. :yes:
Avatar - Perun
17. 8. 2011 07:28
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
:yes: :yes: :yes:

Zajímavý exkurz!

Bohužel mám ale pocit, že by se sem hodil dovětek o házení perel sviním...
17. 8. 2011 07:39
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Nazívat sám sebe sviní, to jsi myslím se sebekritikou trochu, Perune, nyní přehnal. Že jsi falešný sob, tu však ví snad každý, s tím souhlas. Neuvěřitelným autofarizejstvím, které tu v poslední době předvádíš, sis tu už postavil ze sobích bobků možná i pyramidu... 8-s >:D
17. 8. 2011 09:02
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
nepřijdeš si někdy sám sobě trapně?
17. 8. 2011 09:58
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
V tvé společnosti nikdy.
Avatar - Ronault.
18. 8. 2011 23:32
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Nebuď trapný. :no:
17. 8. 2011 07:34
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Hezké :yes: To víš, na "kvalitu" podvozků však musíme nazírat přes hostorický filtr, neboť kdybychom proti sobě postavili technicky sofistikovanou francouzskou parádu z před třiceti let, tak ji nakonec i v tom komfortu pomalu překoná dnes kdejaký běžný mainstream. Ale to samozřejmě není kritika, nýbrž jen konstatování toho, jak jde vývoj dopředu.

Nahoře upozorňuji falešného soba na jeho fatální diskusní rozpolcenost - "neuznává" volkswagen, ale jásá, že jeho diskusně oblíbená automobilka (ani se raději neptám po důvodech té oblíbenosti) jede v modelu 508 jako Passat. Klasické diskusní autofarizejství.

Jinak s tebou souhlas, původní francouzská cesta svojí hodnotu měla, a to nejen v národním kontextu, žel se ukázalo, že ta cesta je příliš drahá. Přesto je tu jeden rys, který měl zůstat zachován - ta mnou zmiňovaná charakteristika jízdy, jakou byl obdařen třeba zmiňovaný model 406. totiž francouzská auta i pohledově nevypadají nijak "rychle", jsou to specifické koráby (srovnej například lagunu) pro jistý druh šoférů, a ten aktuální akcent na přitvrzené jízdní vlastnosti (laguna dokonce řídí všechna čtyři kola) tak úplně s vizuálním charakterem těchto aut nekoresponduje.

A konečně - filosofie přístupu k naladění podvozků byla dle mého pohledu odlišná - němci hledali především bezpečnou jízdu a tu zjemňovali komfortem, i frantíků byl prioritní komfort a hledala se cesta, jak ho dostat bezpečně na slnici.
17. 8. 2011 09:05
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
del42sa: Souhlas, dobře napsáno :yes:

GTI: :no: :no: :no:
17. 8. 2011 10:06
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Dnes sis zapomněl nasadit svůj druhý nick - BEAUMONT, baugistráte...Pamatuj, diskutér, který je schopen si do nicku vetknout akademický titul, s tím je v životě špatně úplně všechno :no: :no: :no:
17. 8. 2011 11:51
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Á, pan vwrátný, bývalý soudruh kádrový referent se zase projevuje. Už nemůže lidem ničit životy kvůli jejich nedělnickému původu nebo strýčkovi v Americe, tak jen prská jedovaté sliny a háže obviněními. Jen si posluž, komouši mizerná.
17. 8. 2011 13:59
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
>:-[]
17. 8. 2011 07:31
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Už to tady nemůžu číst, sám mám pašíka "předchozí" generace, teda té současné před FL, nebudeme si nalhávat že je to úplně nový model..... Tomu se pořád nestačím smát... A teďko k věci co mě namíchlo, to že Peugeot přtvrzuje proti předchozím modelům je propíráno a předhazováno, ale podívejme se na toho proklamovaného Passata, ten naopak změkčuje měl jsem B5 a když to srovnáš s B6, tak náhle zjišťuješ - Kde jsou ty tvrdé lavice na kterých jsem se tolik kodrcal, kde je ta až skoro šílená tvrdost podvozku... Ano není to úplná měkota, ale i passat se mění a světe div se on změkčuje, najednou vepředu jsou sedadla měkčí, sic to není úplný francouz, ale GTI přiznej to že na tvrdosti ubral... Takže pokud pliveš zášť na Peugeota, tak plivni část i na pašíka.... ;-)
17. 8. 2011 07:43
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Neplivu ani na jedno auto, jen tu poukazuji na nestoudné autofarizejství zdejšího legendárního falešného soba, který "opovrhuje" Volkswagenem, ale jásá, že jeho oblíbená 508 jede jako... Passat. :-) Je to směšné a dokonale to odráží postojovou naivitu. A to se raději ani neptám, odked že pramení ta falešná náklonnost soba k peugeotům...
17. 8. 2011 08:50
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Radši falešného Soba než zakomplexovaného snoba.
17. 8. 2011 09:04
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
:yes:
17. 8. 2011 10:01
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Zakomplexovaný snob je dokonalý protimluv. Pokus se tu spíše psát k tématu, tedy k tomu, jak na tebe působí na jednu stranu sobí kopání do Volkswagenu a v jedné větě současný jásot nad tím, že francouzské auto jede konečně jako Passat.

Jinak registruji, že je ti falešně sobí morálka bytostně blízká :no:
17. 8. 2011 12:01
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Právě naopak, tebe to vystihuje docela přesně. Snažíš je tvářit jako bohatý, úspěšný a světaznalý a přitom s láskou vzpomínáš na minulý režim, kde jsi možná opravdu byl "někdo" a měl jsi moc. Dnes už jsi jen vwrátný a ano, zakomplexovaný snob a ubožák.

A s uhýbáním od tématu k osobním útokům tady VŽDYCKY začínáš ty, ostatní by se tu rádi jen normálně bavili o autech.
17. 8. 2011 13:57
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Speciálně ty by ses tu chtěl hezky česky bavit o autech. Na vedlejších stránkách si tam se sobě hodně podobnejma dokonce notujete s kapesníkama na klávesnici.

Na minulý režim nevzpomínám s láskou, to může napsat jen hloupý člověk tvého rozměru. Pro minulý režim mám jen ta nejdvrdší odsuzující slova. Dost jsem tu toho o minulém řežimu ostatně napsal, například toto - [odkaz]

Odsuzující slova mám též pro takové vejlupky moderní doby, jako js ty - bezcharakterní diskutér, který si mění nicky, jakmile mu přerostou přes jeho podskočený obzor. A pamatuj mou větu - diskutér, který je schopen si vetknout do nicku akademický titul, s ním je v životě špatně úplně všechno.

Možná ještě, že by sis měl udělat pořádek ve vědomostech, pokud mě chceš mít za minulého kádrováka a současně za současného vrátného u VW měl by ses zeptat tatínka na to, jací lidé vykonávali za komančů práci kádrováků a jestli by tito lidé dnes získali práci ausgerechnet u Západní obchodní společnosti. Ale já vím... kopeš tu kolem sebe nožičkama proto, že ti bořím kruhy, ty by sis přece tolik chtěl jen tak podomácku hezky medovomazově diskutovat s kamarády o svých oblíbených autech, viď... 8-s >:D :no:

P.S. O svých majetkových poměrech jsem tu nikdy nenapsal nic, na nic si také nehraji, neb na rozdíl od tebe toho o životě vím asi tak tisíckrát více. A to co vím, o tom píši. Také na rozdíl od tebe, neb ty tu píšeš výhradně o věcech o kterých nevíš zhola nic.
17. 8. 2011 14:12
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Jo, to je ti přesně podobné - zahodit začátkem roku 1990 rudou knížku a pak se hned stát nadšeným příznivcem nové doby. Nijak mě to nepřekvapuje. Takových jako ty je dost a dost a většina z nich na podobně ubohé úrovni.

Nicméně opět jsme se díky tobě dostali někam, kde nemá cenu pokračovat.
17. 8. 2011 16:25
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Rudou knížku jsem nemohl zahodit neboť jsem žádnou nikdy nevlastnil. A protože jsem tu dobu prožil, na rozdíl od tebe bych přesto nikdy toho, kdo to případně udělal takto hanebně, jek to děláš ty, nezatracoval. Všimni si - já tě kritizuji výhradně za to, co tu předvádíš - bezprecedentní bezcharekterní jednání v podobě tajné výměny nicku, nachytávám soustavně tě na fatálních neznalostech o autech, a jestli jsi členem mladých komunistů či nejsi je mi srdečně jedno. Ty tu v naprostém diskusním zoufalství píšeš než fantasmagorie o mé negativní účasti v kvetnovém povstání. To je příznačné - tvá (nezlob se) na můj vkus fatálně dutá hlava ti neumožňuje kritičtější diskuse o autech, ty jsi přece jen ten z vedlejších stránek, co si tam pod původním nickem brečí, že mu dospělí diskutéři rozbíjí garáže z písku. Tak breč, pro mne jsi ztělesněním bezcharakterního diskutéra, vědomostní nuly, jakýsi diskutér "bez vlastností..." A to je ten rozdíl v přístupu k diskusi mezi námi dvěma. Já vím, na víc nemáš. To tě však neomlouvá...
17. 8. 2011 08:56
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
jo jo, opovrhuje VW, proto v jeho testech vyhrálo Polo a A3.....

zjevně ti pobyt v Bibione na sluníčku bez čepice trošičku uškodil ;-)
17. 8. 2011 10:04
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
V jeho blogových testech nemohlo vyhrát nic jiného. Jde však o to, jak příznačně sobím farizejským způsobem negativně na diskusích nahlíží na produkci Volkswagenu, aby rozjuchaně v jedné větě jásal nad tím, že jeho modla, P508 už konečně jede jako Passat.
Avatar - Ronault.
18. 8. 2011 23:35
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Před Perunem nejsi pevný v kramflecích, dobře to víš, štve tě to... je to problém, co? Dokud je to nějaký diskuzní prosťáček, není problém... ale jak se vyrovnáš s někým silnějším? Hmmm...?
Avatar - Perun
17. 8. 2011 19:47
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Správně. To opovržení z mých příspěvků doslova čiší ;-) :yes:

P.S. Neházej perly sviním... tady argumentace nestačí, to by ses na komunikaci s některými lidmi musel naučil chrochtat >:D
17. 8. 2011 10:54
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
No jestli on to Perun nemyslel spíše tím směrem že je 508 jistá v zatáčkách, při ostřejší jízdě, ale třebas nonšalantní křesla zůstaly.... Tzn. uvnitř hýčkavá měkotinka, která tě ovšem navenek podrží... Přiznejme si že v motoristickém světě bylo a je stále předhazováno jednou nejisté, pak houpavé, nebo plavné chování vozu v esíčkách či v jiných erzetách... Sic když si vezmu v potaz že u nás je mimo obec max. 90 a k tomu pohodlnému a nijak nervóznímu přejezdu z práce do práce by v klidečku postačila i postarší 406 (páni to byl snad poslední obýváček od peugeota no snad ještě ta 607..) Ale známe to u nás každý den přibývá na cestách nový závodník... Co mě více mrzí v tolik opěvovaném pašíkuje, že ač jsou již přední křesla komfortní, tak ty tvrdé plasty všude okolo (hlavně na opření nohy) mají u mě každodenně palec dolů... :-( :no:
17. 8. 2011 14:02
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
Mohl by to tak myslet, ovšem potom by v 508 nikdy nejel, neb právě křesla v 508 jsou velmi velmi ergonomická, a ovšem tedy i jaksi tvrdá. Osobně mě ta jejich tvrdost až překvapila. Ale nechme to na vyjádření falešnému sobovi.
Avatar - Perun
17. 8. 2011 20:03
Re: FALEŠNÉ SOBÍ ČASY
508 je především stále velice komfortní auto.. Dokonci i na nízkoprofilových kolech (verze GT) je stále velice plavná. Ano, je pravda, že 406 byla v tomto ohledu dále, ale řekl bych, že spíš pocitově, protože skutečný rozdíl je především ve výrazně tužší karoserii, která se u 406 přeci jen trochu kroutila a u 407 to stále ještě nebylo úplně "ono". 508 je netipická tuhá - nikoliv podvozkově, ale právě svou karoserií, která se téměř nekroutí. Tady je ale passat, alespoň pocitově, dále... tam je ta tuhost karoserie opravdu výjimečná.

Pokud se jednomu prostšímu jedinci zdá, že jsou sedadla nepřiměřeně tuhá, pak je to spíš způsobeno jeho rozměklým pozadím (a kdoví čím ještě... ;-) ). Zejména základní verze mají sedadla ne můj vkus snad až příliš měkká, prostřední výbava s polokoženým čalouněním optimálně tuhá (pořád ještě "skandálně" měkká oproti třeba Octavii nebo příplatkovým sportovním sedadlům v passatu). U verze GT je použita trochu jiná konstrukce a tužší výplně s podstatně kvalitnější kůží (teletina)... Ta jsou tuhá tak nějak příjemně = netlačí a podrží.

Takže když to shrnu, 508 je stále ještě pohodlný kočár, stejně jako passat. Obě auta ostatně jezdí dost podobně, ale passat zvládá utlumit větší díry lépe, zatímco 508 je o něco vyrovnanější na kvalitní silnici. Není to žádná věda ;-)
Avatar - Ji/Ri
15. 8. 2011 21:51
Bravo Fokt
Pane jo, vy jste nás dneska dostal ;-) jak jinak zaujmout, zdravě rozvášnit (nas.rath) diskutéry, aby něco písli pod článek o kombíku.... tomu říkám majstrštyk....
Bravo Fokt ;-) :yes:
Rozbalit vlákno
0
Avatar - zdravy rozum
16. 8. 2011 12:44
Sbalit vlákno
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - iudex
16. 8. 2011 14:32
Re: Netlaci na vejce, hlavne.
Zato niekomu tlačí na mozog... >:-[]
Avatar - zdravy rozum
16. 8. 2011 17:13
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
18. 8. 2011 08:37
Re: Netlaci na vejce, hlavne.
Smula je predevsim fakt, ze te jeste nikdo neodstrihl...