Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Designový duel: Kia Forte vs. Škoda Rapid

Porovnávané modely jsou důležité nejen pro tvarový vývoj obou automobilek, ale také pro důsledný rozvoj designu koncepčních vozidel. Který z nich vás zaujal více?
Zpět na článek
11. 8. 2012 10:22
11. 8. 2012 12:13
11. 8. 2012 12:45
11. 8. 2012 20:24
11. 8. 2012 12:46
11. 8. 2012 18:03
11. 8. 2012 13:03
11. 8. 2012 14:06
11. 8. 2012 16:12
11. 8. 2012 20:12
11. 8. 2012 21:45
12. 8. 2012 11:31
11. 8. 2012 22:22
11. 8. 2012 23:08
12. 8. 2012 08:45
12. 8. 2012 20:47
13. 8. 2012 13:26
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2012 09:50
mne sa forte paci viac
ale este krajsie je nove cerato voci ktoremu nema rapid dizajnovo ani najmensiu sancu :yes:

vidime ze forte je oproti rapidu sirsie nizsie a s vacsim razvorom a celkovo proporcne vyvazenejsie ako rapid.... rapid vyzera ako taka prerastena thalia alebo taky jazvecik.. je uzky a tucny... v rozchode kolies a sirke oboch aut je rozdiel triedy - forte je vyvazenejsie po vsetkych strankach dizajnu

forte mi trosku pripomina proporcne lancera:
[odkaz]
Rozbalit vlákno
10
Avatar - 4hill
11. 8. 2012 10:49
Re: mne sa forte paci viac
Je zajímavý že když "přerůstá" svoji třídu něco od konkurence tak se rozčiluješ kam to vede..Ale když to dělá Kia tak to považuješ za ohromnou výhodu oproti Škodě která se jakž takž drží rozměry ve své třídě?Chce to být občas trochu nestranný jestli chceš aby měli tvé příspěvky smysl.
Avatar - Aladeen
11. 8. 2012 12:20
Re: mne sa forte paci viac
Musím s tebou súhlasiť , kia poskytuje väčší komfort vďaka rázvoru a dĺžke , druhou výhodou je že to nie je škoda , takže nebude nudná za dva mesiace a tiež sa nemusíš každý večer pozerať cez záclonu či ti ju niekto nekradne.
Podľa mňa škodovka víťazí iba lepším prístupom do kufra , ale aj tak u mňa je forte víťazom
Avatar - Well-being
11. 8. 2012 14:58
Re: mne sa forte paci viac
Forte je plnohodnotná nižší střední třída, Rapid jen (ikdyž zdařilá) napodobenina nižší střední ...
11. 8. 2012 16:01
Re: mne sa forte paci viac
Kia má ale jednu velkou nevýhodu, je to Kia...
11. 8. 2012 17:45
Re: mne sa forte paci viac
Kia má ale jednu velkou výhodu, je to Kia - ne Škodivka
11. 8. 2012 23:11
Re: mne sa forte paci viac
Uplne s tebou sulasim, ti neprajnici Kie by sa mali aspon raz zviezt v modernej Kii a nie v tych starych milion rocnych - mame vengu a rio a nemozem povedat krive slovo (az na dizajn vengy trocha :-D)
12. 8. 2012 17:51
Re: mne sa forte paci viac
Tak to nevím co je to za výhodu, nebýt kvalitním autem ale křápem...
Avatar - Aladeen
12. 8. 2012 22:21
Re: mne sa forte paci viac
A to vieš z kade že je to "křáp" si Jasnovidec ? Riaditel Autaslonu Škoda ? Máš Kiu ? Nie ? Tak buď ticho lebo keď Nemáš Kiu tak sa o jej kvalite nemáš čo baviť , teraz sa choď obliať studenou vodou aby si vychladol , sadni si do svojho koncernu pozri sa na auto z vnútra , z vonku potom pribehni k PC a pozri sa na toto
[odkaz]

[odkaz]
A netvár sa tak prekvapene :-)
13. 8. 2012 15:23
Re: mne sa forte paci viac
No fujtajksl, auta z devadesátých let mi tu už prosím tě nedávej, vpravo dole je sekce veterán.cz, tak se můžeš uplatnit. Nevím proč tady mluvíš o MÉM koncernu, naopak auta, u kterých se tady ukájíš, já naopak vyrábím tak vím o čem mluvím, vím, jak se dělají...
Avatar - Ada je zase tady
12. 8. 2012 09:42
Re: mne sa forte paci viac
Mně se Forte také určitě líbí víc, ovšem nikoli ve srovnání se Škodovkou, ale ve srovnání s novějšími modely Kia-Hnujdé. Na tom 4 roky starém designu je dobře vidět, jak hodně se za pouhé 4 roky zkazil vzhled exteriéru vozidel tohoto šikmookého koncernu. Dnešní výrobky značek Kia a Hnujdé (možná s výjimkou IX55) jsou designově již naprosto nepřijatelné a také proto nad nimi Škoda na vyspělých evropských trzích drtivě vítězí. (Srovnejte si například britský trh.) A v následujících letech to nebude jinak!

Takže, pokud to shrneme - největším nepřítelem K-H je sám tento koncern, který produkuje vozy, svým vzhledem a praktickou nemožností individualizace vybavení nepřijatelné pro velkou většinu svých potenciálních zákazníků!
Avatar - Mrakoplas
11. 8. 2012 10:08
Zvenku plichta...
Vnější pohled bych viděl na plichu. Možná kdybych se opravdu musel rozhodnout, tak bych se přikláněl spíš na stranu KIA Forte.
Zevnitř je to jasné vítězství Škody Rapid. Interiér Forte mi přijde nesourodý a přeplácaný.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2012 10:12
Re: Zvenku plichta...
interier pripomina soula.... nie je to ziadna extra krasa ale podstatna je funkcnost a mne sa aj tak paci viac ako zvnutra nudna skodovka...... ono nazivo to je ine ako na fotke.... v soule som sedel a interier nema chybu....
Avatar - Aladeen
11. 8. 2012 12:22
Re: Zvenku plichta...
mne skôr pripomína interiér Vengu [odkaz] :-)
13. 8. 2012 09:52
Re: Zvenku plichta...
Taky jsem to tak viděl, dokud jsem se nekoukl na zadek :-) .
Musím se přiklonit ke Kii.
Takže rozhodující zde bude pocit posádky v interiéru, jízdní vlastnosti a samozřejmě motory (spotřeba a výkony)....
11. 8. 2012 10:12
Neporovnateľné
nerozumiem, načo je tento dizajnový duel

Domáca Škoda Rapid je úplná novinka a má svoju dôležitosť na európskom trhu
Kia Forte je model, čo sa v Európe vôbec nepredával a je výbehový, už bol predstavený nástupca.

Načo je dobré porovnávať novinku od Škody s výbehovým modelom od Kie, na trhu, kde sa nikdy nestretnú? 8-s

Mám návrh na ďalšie porovnanie podľa tejto "logiky": Fiat Sedici a Buick Encore >:D
Rozbalit vlákno
18
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2012 10:13
Re: Neporovnateľné
mozno ide len o to ukazat "kvality" skodovky.... tak sa im postarsia kia forte zdala byt dobra obet...

a co tak pani porovnat rapid s novym ceratom? to by asi nedopadlo pre skodu ruzovo >:D

mna by tiez zaujimal dizajnovy suboj octavie tour kombi proti astre kombi :yes:
11. 8. 2012 10:27
Re: Neporovnateľné
vieš, dizajn je subjektívny, zato, že sa ti nepáči Rapid, iným (a myslím, že ich bude dosť) sa bude páčiť. takže vyjadri názor, či sa ti páči Kia alebo Škoda, ale neurážal by som žiadnu značku.

Nemyslím, že Škoda bude mať taký kritický dizajn, keď sa im veľa rokov darí a prekvapivo sú na tom z historického hľadiska v koncerne VW lepšie ako Seat.

Kia zase spravila obrovský prerod značky, z nenápadného dizajnu a nemodernej technológie. Teraz sú to pútavé autá, atraktívne aj v Európe a z technickej a kvalitatívnej stránky porovnateľné s Európou.
Avatar - JDM
11. 8. 2012 11:08
Re: Neporovnateľné
škodovka se hlavně líbí cenou a tím že je to český auto, to jestli je designově povedenější než kia forte nebo něco jínýho běžného zákazníka škodovky nezajímá a ani to nepozná bude mít prostě doma funglovku a ještě k tomu uplně novej model škody i kdyby měla jen 3 kola a místo volantu řidítka bude i tak u nás třídní tahoun :yes:
11. 8. 2012 23:13
Re: Neporovnateľné
heh, to si zabil >:D ale pravda no :yes:
Avatar - escorpion
11. 8. 2012 12:28
Re: Neporovnateľné
Škodovka je lepšie spracovaná ako konkurencia z Ázie a vydrží viac. To nie je môj názor, ale fakt. Kvalita spracovania, detaily, výdrž komponentov. Na koncern sa H/K stále nedotiahli, ale aby ich aspoň vyrovnali im nechýba veľa. Kórejci nerobia zlé autá, ale stále tomu niečo chýba.

Z tohto porovnania je ťažké si vybrať. Rapid je liftback a tým pádom praktickejší. Škodovka má však problém s interiérom. Je pekný, ale úzky. Stredová konzola v každom modeli je veľmi široká. Prečo ? Či je to octavia, superb, yeti ... Sestra má yetiho, sedel som ako spolujazdec a zlé. Nemám nadrozmerné rozmery (182/72), ale nevedel som sa pohodlne usadiť. Mali by si zobrať príklad z nového i30.
[odkaz]
Prečo stále idú v Škode jedným smerom ako bludné ovce ? V každom teste sa sťažujú novinári a testéri, v reáli majitelia na úzky interiér a širokú konzolu, ale každý nový model je taký istý. Hlas ľudu ? ...
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 17:38
Re: Neporovnateľné
ale jdi ty brepto. Mám velkorysejší rozměry a váhu a s usazením v Yetině není vůbec žádný problém. Dokonce je interiér pocitově (reálně nevím) širší než v Octavii a ani ta na tom není zle. Široký středový panel? No třeba minulý ceed byl v oblasti vnitřních kolen vepředu samozřejmě prostotrnější, ale ani v Octavii II to nebyl probllém.
Netvrdím, že to nejde lépe než u Škody, ale zrovna Yeti trpí nedostatkem místa u kolen nejméně z produkce Škody :-!
Avatar - Mrakoplas
11. 8. 2012 10:31
Re: Neporovnateľné
Taky mně hned napadlo proč ji nepostaví proti Citroenu C-Elysee a Peugeotu 301. To přece budou její konkurenti na trhu.
Avatar - wladyk
11. 8. 2012 13:58
Re: Neporovnateľné
Citroen a Peugeot konkurenti? O tom silně pochybuji.
11. 8. 2012 20:57
Re: Neporovnateľné
Pro Kiu a Hyundai nejsou jiní konkurenti než Peugeot a Citroen.
11. 8. 2012 10:45
Re: Neporovnateľné
Musim sa zastat Andy-ho ;-) . Naozaj nevidim zmysel tohto testu. Ani nie tak, ze sa u Kia jedna o uplne mimoeuropsky model, kde je dizajnova folozofia uplne ina a na druhej strane u Skoda ako spolu-europskeho modelu....ale problem vidim, ze medzi oboma autami je obrovsky casovy rozdiel vzniku. Ze si stare Forte dizajnovo oproti najnovsej Skode tak dobre pocina, patri Forte :yes: .
Avatar - JDM
11. 8. 2012 11:10
Re: Neporovnateľné
:yes: přesně tak to co je česká letošní hitparáda v koreii je to už retro >:D
Avatar - PeterLuk
11. 8. 2012 12:13
Re: Neporovnateľné
Súhlasím, radšej mali porovnať Rapid a Fluence alebo Rapid a C-Elysee/301, Rapid a Toledo. Zákazník, pre ktorého je kandidátom na kúpu Rapid o Forte ani nezavadí, pretože tento rok končí výroba, Forte je o triedu vyššie ako Rapid a hlavne SA U NÁS NEPREDÁVA.
Oveľa častejšie bude záujemca uvažovať o Fluenci, 301, C-Elysse alebo Tolede...
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 12:25
Re: Neporovnateľné
neboj, to přijde. Je zkrátka potřeba dodávat stále Rapidní informace ;-)
11. 8. 2012 15:00
Re: Neporovnateľné
Hned jak jsem to viděl, tak jsem si pomyslel - proč? :-O
11. 8. 2012 20:56
Re: Neporovnateľné
Kdyby se rapid srovnaval s pripravovanym modelem forte, tak kii zadupe do zeme.
11. 8. 2012 23:18
Re: Neporovnateľné
tak urciteeee, ako dneska brazilia zadupala mexiko do zeme vo futbale na OH :-P
11. 8. 2012 10:22
vždyť to jsou
stejná auta, to jsou stejná auta, stejná světla, forte hezčí, stejná maska chladiče rapid i kia forte, snad, že rapid je menší a thaliovatější.
Rozbalit vlákno
1
11. 8. 2012 11:43
Re: vždyť to jsou
Zeby Skoda odkukala dizajn od Kia a kopirovala ho??? Keby bol casovy rozdiel vzniku oboch aut opacny, uz by som tu take clanky cital.
Avatar - twistedTSD
11. 8. 2012 10:45
těžko říct
Forte ještě nepatří mezi korejské "roztekliny" a vypadá docela dobře. Za sebe volím asi...remízu.
Rozbalit vlákno
1
11. 8. 2012 12:08
Re: těžko říct
Jj také to vidím na plichtu :yes:
11. 8. 2012 10:49
Rapid proti Forte
tak za mě exteriérem jednoznačně hezčí Kia. Kia vypadá jako dospělé auto, zatímco Škoda je vysoká a úzká, navíc zadní část je hrozně nafouklá a kolo je tam strašně utopené a malinké - a to je 16" [odkaz] nechci si ani představit, jak to bude vypadat na základních 14" 8-s . Interiérem zase boduje Rapid, ten korejskej je takovej hodně divnej a lacinej - imitace kovu na přístrojovce, pokud není udělána kvalitně, vypadá mnohem hůř, než nejlevnější tmavé plasty. Ale celkově bych bral spíš Kiu, celkově mi přijde vyváženější a hezčí. Pokud Škodu, tak jedině Octavii :yes:
Rozbalit vlákno
2
Avatar - JDM
11. 8. 2012 11:03
Re: Rapid proti Forte
přesně tak kia vypadá víc dospěle a víc vážně :yes: a když škodu tak jedině superb :yes:
11. 8. 2012 11:18
Re: Rapid proti Forte
Superb se mi moc nelíbí, ale nad Octavií v kombíku bych uvažoval, pokud bych takové auto potřeboval. Ta se mi líbí moc - v černé barvě, nebo tmavě modré :yes:
11. 8. 2012 11:16
Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
tenhle test v Autotipu mě dostal vyloženě do kolen, tak zaujatej test jsem dlouho nečetl >:D Rapid s tříválcem 1,2 MPI 55 kW na ocelovejch14" v holobytu bez radia a elektriky porazil Cedníka s 1,4 CVVT 73kW s 6 bagama, elktrikou, ESP, centrálem atd. :-) Ceny - Rapid imaginárních 280 000 a Cee´d 284 000. Prý je to nejlepší volba pro rodinu :-) Celé je to uvedené nadpisem - "Tak co, mámo, které si vybereme?" "A vítězem je Rapid, kde za své peníze dostanete největší hodnotu - otázkou yůstává, za kolik to přesně bude?" Co to má jako být >:D Oni ani neznaj cenu, jen spekulujou, ale holej Rapid nabídne rodině podle Autotipu za tu cenu mnohem víc - to je jisté >:D Už vidím tu rodinku, jak se do toho naskládá - fotr 100 kg, matka 70 kg, dvě děti dohromady 120 kg, naložej ten předimenzovanej kufr konzervama a vyrazej na chalupu, nebo nedej bože do Chorvatska >:-[] " Hele táto, to byl bomba kauf, v kufru máme půlku bytu, děti se k sobě krásně tulej, i my dva k sobě máme tak nějak blíž, svištíme si to s naším třívalcem krásnou osmdesátkou, sedmdesát i do kopce a táto, ten chlap na babetě, jaks ho natřel, ten teda čuměl, viď" ;-) :no:
Rozbalit vlákno
11
11. 8. 2012 12:01
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
Navíc je asi ten test jen přložený z němčiny. :no:
Pouhá reklama na Rapid.
11. 8. 2012 12:11
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
Ten test je sám osobě mimo. Je to jen porovnání, co za 300k můžeme mít ;-)
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 12:30
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
už jsem to tu psal. Srovnávací test vyhraje Rapid, jehož cenu (v ČR) nikdo nezná, vyhraje jej v provedení MPI, s nímž ještě nikdo nejel >:D >:-[] a ještě to zdůvodní tím, že Rapid nabízí nejkomplexnější přístup a hodnoty... No jo, kladika v podobě kufru v porovnání s Lodgy neobstojí...
Někdo tu kdysi zmínil, že Autobild je německý Blesk o autech... a mě nezbývá než souhlasit. Český AutoTip je tím horší, že přebírá články z německého prostředí pouze jako překlad, přitom v De:
1) auta stojí jiné ceny
2) mají jiné výbavy
Takže výsledek je zkomolený překladatelem, výbavami a cenami... :no:
Avatar - escorpion
11. 8. 2012 12:46
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
Gary Lineker raz povedal, že futbal hrá 22 hráčov a vždy vyhrajú Nemci. Pri testoch áut mi to pripadá podobne. Vždy vyhrá škoda alebo VW nech testujú akékoľvwek auto. Test, kde golf prevalcuje BMW1 je výsmech.

Inak, typický Čech alebo Slovák dáva prednosť veľkosti kufra. Celý rok voziť v aute vzduch, aby raz ročne pri ceste do Chorvátska zabalil rezne a pašteky je super, že ? Netreba zabudnúť na ponožky v sandáloch a igelitku :yes: Poznávacie znamenie našincov >:-[]
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 13:01
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
už i autotip jo? tak to mě teda dost zklamalo...takové paskvily obvykle publikuje jiný "plátek" jménem svět motorů-ten plynule přešel ze stranické agitace na škodu 105L do agitace "průlomové" škody felicia a teď dělá z rapida rolls royce... :yes: :-)
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 13:21
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
SM podle mě patří k tom ú lepšímu, ve srovnání s AutoTipem už jen proto, že se nejedná o výtvor překladatele...
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 13:29
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
SM bývá obvykle dost velký paskvil...když už nějaký moto plátek tak snad jedině autocar nebo automobil...
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 13:50
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
myšleno ve srovníní s AutoTipem ;-)
Avatar - wladyk
11. 8. 2012 14:01
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
Naprosto přesné. :yes:
11. 8. 2012 18:36
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
No to si snad ten Autotip koupím. Sci-fi jsem měl vždycky rád. Pokud tady Rapid porazil Ceeda i supervelkou, sedmimístnou Lodgy, tak to bude solidní odvaz s vělkým množstvím "perel".
13. 8. 2012 09:58
Re: Autotip Rapid x Cee´d x Lodgy
haha ... to bych si i rád přečetl >:D
11. 8. 2012 12:00
Trochu neobjektivní test
Myslím, že oba vozy nastoupily v plné polní, což není tak úplně reálné. Bylo by na místě postavit nejpravděpodobnější konfigurace - tedy přestaňte nám cpát Rapida v plné výbavě, na nízkoprofilových pneumatikách a příplatkových kolech. Hoďte ho na ty 175/70 s poklicema a pak se, myslím, můžeme pustit do designových úvah. V reálu takových aut bude jezdit, jako šafránu.
Rozbalit vlákno
5
Avatar - petrumr
11. 8. 2012 12:11
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
11. 8. 2012 13:55
Re: Trochu neobjektivní test
Ano, bude. Nevím, jestli můžu postnout odkaz na konkurenční web, ale psali o tom na i dnes. Ono i když se podíváš, na čem se prodávají Octavie, tak to není žádná hitparáda.
Avatar - twistedTSD
11. 8. 2012 13:12
Re: Trochu neobjektivní test
Téměř žádná automobilka nemá potřebu chlubit se fotkami holobytů. Bez ohledu na to, kolik jich bude jezdit.
Avatar - Lukáš Vaverka (Auto.cz)
11. 8. 2012 14:11
Re: Trochu neobjektivní test
Dobry den, TEST to rozhodne dnes neni, jen clanek na designove tema
11. 8. 2012 14:37
Re: Trochu neobjektivní test
Chápu, přesto si stojím za svým, že to, co jste porovnávali (a porovnali, podle mého, objektivně), bude na českých silnicích spíš výjimkou a realita bude diametrálně odlišná.
11. 8. 2012 12:13
Neporovnatelné
Jedno auto se ješte neprodává, druhé už se doprodává a je jíž známa podoba nástupce. Proč porovnávat zrovna tyto dva vozy. Když už, tak Rapid proti novému Forte co také ještě není na trhu.
Jinak toto porovnání není na místě, vhodnější by bylo srovnání s Peugeotem 301, Citroenem C-Elysee či Renaultem Flunce (i když ten čeká v Paříži facelift). Prostě dle hesla své k svému.
Na druhou stranu chápu, že je okurková sezóna a je potřeba získat co nejvyšší počet kliknutí při co nejmenším množství vynaložené práce. A na to jsou nejlepší kontroverzní články a bombastické nadpisy. V poslední době se bohužel auto.cz vydává touto cestou čím dál tím častěji.
Rozbalit vlákno
14
Avatar - petrumr
11. 8. 2012 12:43
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 13:14
Re: Neporovnatelné
no tak ono hlavně léta kie jsou znát v interiéru-ten vedle prospektové škody(v reálu to bude jezdit s plastovejma klikama a neoriginálním radiem) vypadá jak deset let starý-toto skutečně není reálné a objektivní srovnání
Avatar - Lukáš Vaverka (Auto.cz)
11. 8. 2012 14:10
Re: Neporovnatelné
Dobry den, clanek se jmenuje designovy duel. Z toho by melo byt zrejme, ze jde jen o design, zadne srovnavani praktickych vlastnosti, nerku-li clanek formatu "co koupit". Tentokrat hledame zajimave souvislosti v designu a historicky nebo trzni kontext je spis na obtiz (ano, u takove fabie vs bentley continental jeste vic)
11. 8. 2012 20:26
Re: Neporovnatelné
Vzkaz pro pana Sochora: křestní jméno toho Schreyera není Patrick, ale Peter, opravdu. Jinak by bylo fajn, aby autor duelu odpověděl na zdejší debatu osobně, do DesignMagu za ním asi chodit nebudeme.

Ani já jsem nepochopil, proč si pan Sochor vybral model generačně patřící vlastně ještě před rok 2008 (Forte), navíc koncipovaný jako globální, asijsko-americký - a v ČR neprodávaný - který bude v nejbližší době zcela nahrazen novou koncepcí ( [odkaz] ) a staví ho do duelu proti fungl novému modelu (Rapid), který má být statementem nového šéfdesignéra Škody pro koncepci tvorby na další léta ( [odkaz] ) a který je (jestli se nepletu) pojatý jako low-endový a regionálně omezený model (chudá Asie a chudá východní Evropa) - a v ČR prodávaný bude.

Jestli mělo jít o exkurzi do historie k modelům, které byly v předchozí etapě významné pro další vývoj designu automobilek, spíš by mi dával smysl design duel Forte (od 2008) a Octavie Mk2 (od 2004, FL2008). Tolik imho...
11. 8. 2012 20:59
Re: Neporovnatelné
Vybrali ho asi kvuli podobnym designovym resenim, ne?
11. 8. 2012 23:55
Re: Neporovnatelné
No to já nevím. Proto se ptám autora.
12. 8. 2012 01:08
Re: Neporovnatelné
Děkuji za komentář. Předně se omlouvám za toho Patricka.

Porovnávané modely vybrala redakce. Tento výběr však není nespravedlivý, neboť jde o porovnání dvou koncepcí, kde doba vzniku, místo prodeje či cena nehraje takovou roli - jedná se o designové téma, které se mimo jiné zaměřuje na hledání souvislostí/ rozdílů mezi dvěma modely jedné třídy.
12. 8. 2012 10:10
Re: Neporovnatelné
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď a vysvětlení. Peter nebo Patrick, to je v pořádku a omluva nepatří mně, každý se občas překlepneme :-)

Pokud jde o to Forte vs. Rapid, já přecejen vnímám ten design dost silně v historických a místních souvislostech. Určitě není nic nespravedlivého na jejich srovnání, ale jaksi mi uniká smysl. Forte vznikalo v době, kdy se Kia chtěla dostat z pozice vysloveně low-endového výrobce s nízkým hodnocením brandu výš, aby ji publikum přestalo vnímat jako naprosté "econoboxy". Kolem roku 2005 (kdy přišlo jako předskokan Forte tehdejší Rio II) bylo pojetí Forte opravdu výrazným odlišením a známkou toho, že v Kie dochází k výrazné změně. Velmi podobnou úlohu imho sehrála Octavia pro Škodu, jako původně okrajového postsocialistického výrobce low-endových autíček, o kterých kolovaly v 90. letech podobné fórky jako o Hyundaii. Škoda ovšem měla proti Forte náskok dekády, protože první generace Octavie přišla na trh 1996 a zapůsobila skoro jako zjevení. Forte i tehdejší Octavia měly pomyslnou šipku směrování prestiže namířenou důrazně nahoru.

Rapid imho přichází do jiné situace a s jiným posláním: jeho úkolem není pozvednout prestiž značky, ale najít "niche" někde v oblasti "důstojného low-endu". A v době krize/recese zajistit Škodě, že jednak neztratí loajalitu dosavadních kupců v Evropě (kteří mezitím možná sociálně poklesli = přišli o práci, úroveň příjmů), jednak že přitáhne perspektivní nové kupce v "chudé" Evropě a Asii. Zároveň ale je Rapid velice pevně opřený právě o dobrou pověst vybudovanou Octavií, takže si tohle salto mortale může dovolit - věřit, že to publikum správně pochopí a nepotrestá nezájmem tenhle "obrat směrem dolů" po stupnici prestiže. A tohle zaměření se do designových řešení Rapidu promítá, včetně dekorací a rozsahu detailů, použitých materiálů..., prostě toho, na čem se dá ve výrobě ušetřit. Tady já vidím šipku prestiže namířenou dolů - záměrně, s jasným účelem, jako racionální rozhodnutí, "vlídné oslovení" méně majetných. Proto asi ta krotkost designu, místo určité zpupnosti Octavie. A zároveň s tím - možná trochu schizofrenicky - zveřejňuje Rapid něco jako programové prohlášení o designu Škody na další roky. Myslím ale, že razantněji ten program bude vyjádřený až v nové Octavii.

Jinak Rapid a Forte nejsou striktně vzato stejná třída - Škoda se vědomě snaží (už zase) dostat někam mezi třídy, tentokrát jednou nohou do "malé" a druhou do "nižší střední". Možná si jí tím podaří spáchat definitivní sebevražedný útok na Fabii, ale to je jiná věc. Ale na trhu není a nebude vnímaná jako přímý soupeř Forte (resp. cee'du) - xpaja nahoře imho přesně vyjmenoval modely, proti kterým se bude poměřovat.

Tím chci říct, že imho design aut - jako jinde v užitém umění - nese kromě "uměleckého" vždycky i další sdělení, kterému můžeme říkat třeba "ideologie značky a modelu". Obleček, který má na sobě d'Artagnan a jeho kámoši, není prostě jen fešácký, ale je podmíněný jeho zaměstnáním (námezdní voják) a dobovými představami o tom, co je praktické a účelné, plus představou jeho zaměstnavatele, jak má takový voják prezentovat jeho význam. Po nějaké době se společnost posune, technika válčení změní a d'Artagnanův oblek najednou vypadá neprakticky, trochu směšně a už netlumočí původní poselství pana krále poddaným a protivníkům.
12. 8. 2012 14:08
Re: Neporovnatelné
Děkuji za názory a myšlenky ve Vašem příspěvku :-) Souhlasím s vnímáním designu v různých souvislostech (které jej zásadně ovlivňují), zejména pak v kontextu historie a místa, pro které je určen. Na to však bývají zaměřené články jiného formátu - designový duel je o hledání případných společných znaků vozidel a porovnávání pojetí, kde dané souvislosti (třeba i doba uvedení - [odkaz] ) ne vždy platí (typickým příkladem je článek o designu Fabie I. a Continental, kde i přes diametrálně odlišná pojetí panují viditelné shody).
12. 8. 2012 21:33
Re: Neporovnatelné
Tento designový duel je k ničomu presne z už vyššie uvedeného dôvodu, že model Forte je pre nás absolútne nerelevantný.
Druhým dôvodom je skutočnosť, že práve kvôli tomuto faktu ide o hodnotenie dizajnu iba z fotiek, čo považujem na článok tohto formátu za tragické.
12. 8. 2012 21:44
Re: Neporovnatelné
Z hlediska designu je model Forte zcela relevantní. Totéž lze (v některých případech s jistou mírou nadsázky) říci o jakémkoli designu, který se oficiálně neprodává na našem území.
16. 8. 2012 20:33
Re: Neporovnateľné
Nesúhlasím. Porovnávať dve autá vytvorené pre dve rozdielne kultúry, ktoré sa nikdy v reálnom dueli v našich zemepisných šírkach nestretnú je absolútne - zbytočné. Nulová výpovedná hodnota, nulový zmysel. Škoda času, energie aj webového priestoru. Plus fakt, že ide o porovnávanie podľa obrázkov, hoci ide o reálne autá. Zbytočnosť. Sorry.
13. 8. 2012 09:55
Re: Neporovnateľné
Zdravím Patriku,
dovol, abych tě přátelsky upozornil, že tvé zaměření na automobilový průmysl je bohužel velmi jednostranné a škodí ti.
Doporučuji tuto jednostrannost kompenzovat například studiem rčení a přísloví. A hned pro tebe jedno mám - "házet perly sviním" - myslím, že se i přes svou obhroublost docela pro tuto situaci hodí.
Jinak díky za příspěvky, plně souhlasím, ale bohužel to neumím tak pěkně napsat. Možná by bylo dobře, kdyby místní redaktoři začali uvažovat o své obměně.
;-)
11. 8. 2012 20:33
Re: Neporovnateľné
xpaja: Souhlas :yes:
11. 8. 2012 12:45
Škodovka
Řeknu, že prostě Škodovka je pěknej hnus. Ze zadu jak stará fábie. A místa tam bude taky málo jak ve všech ostatních Škodovkách, takže jednoznačně pro Kiu
Rozbalit vlákno
1
Avatar - petrumr
11. 8. 2012 20:24
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Magnetofon
11. 8. 2012 12:46
Nekupovat
Kia Forte - dalsie zarucene "Europske auto".
Kia Forte je vyrobene v Juznej Korei pre Europsky trh!

Nekupujem, nebudem podporovat sikmookych ked ma Europa problemy!
Rozbalit vlákno
3
Avatar - twistedTSD
11. 8. 2012 13:13
Re: Nekupovat
Ale Forte není pro evropský trh.
11. 8. 2012 18:03
Re: Nekupovat
to je velmi rozumné, zachráníš Evropu (a možná celý svět), ty na to máš, a i kdyby všichni ostatní v ČR dali přednost lepší nabídce asijských vozů, tak maximálně nějaký akcionář VW přestane používat pozlacený toaletní papír s vlastním monogramem
Avatar - Guttalax
11. 8. 2012 13:03
buřtguláš
;-) Nejvíc se tady rozjede diskuze ,když se porovnává Korea a Škoda.Aspoň se člověk dobře pobaví. Kdyby to četl Srajer ,tak udělá provedení KIA TOPPER >:D >:D >:D >:D
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 13:16
Re: buřtguláš
[odkaz]
sice to není topper ale aspoň podobné ;-)
11. 8. 2012 16:05
Re: buřtguláš
To je spíš Kia Topor...
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 20:11
Re: buřtguláš
toto je isuzu...ale jmenuje se to trooper-v zemích 3. světa se to nechá potkat vcelku často
Avatar - Pekelná Micinka
11. 8. 2012 13:05
Domácí x Hosté
Z hlediska vzhledu, určitě Rapid, není co řešit.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - rohYpnol
11. 8. 2012 13:18
generační zaostalost
Zatímco v nedávném srovnání Elantry s Forte v prapodivé výbavě a provedení, zde ryze standartní provedení ničím nevyniká, ale je to jen a jen dobře. Nevyniká totiž překombinovanými detaily, které shazují jinak vyvážený celek.
Co může nabídnout Rapid? Podle mě klady končí lepší přístupností kufru. Motory nehodnotím, zůstáváme v rovině koncepce, provedení a designu. Situace je Rapidně tím horší, že zatímco Forte je ve stadiu generačního stáří, tak o 5 let mladší novinka v podobě Rapidu nevypadá vedle Forte o nic lépe, nověji, datum vývoje jako by byl naprosto totožný. Nadčasovost Forte nebo zaostalost Rapidu? Já myslím, že to druhé... Nejde přitom vůbec o to, že ve Škodě by bezpochyby dokázali vytvořit hodnotnější celek... Zákazník ale hodnotí to, co se dostane do šourůmu :-!
Rozbalit vlákno
0
Avatar - wladyk
11. 8. 2012 14:06
Nástupce
Forte končí a jeho nástupce Cerato je o 100% designově lepší. Tak nač se tady dohadovat.
Rozbalit vlákno
2
11. 8. 2012 14:38
Re: Nástupce
Ale 8rokov stary skodovacky dizajn v podobe akoze noveho Raidu nemoze konkurovat novemu od Kii-Cerato >:D
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2012 15:59
Re: Nástupce
:yes: to iste som pisal v mojom prvom prispevku, nove cerato je uz uplne inde ako rapid :yes:

suhlas
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2012 15:56
trojdverove forte
vyzera vcelku zaujimavo:
[odkaz]

myslim ze v eu by taketo nieco uspelo.... podla mna vkusne a dostojne kupe :yes:

v eu mame pro ceed, teda uvidime ci bude aj novy pro ceed , mohol by ;-)
Rozbalit vlákno
1
11. 8. 2012 17:53
Re: trojdverove forte
vypadá super, škoda, že ho neprodávali i tady, nový "pro ceed" bude, ale jako třídveřový hatchback, ne kupé
Avatar - Rysguf.
11. 8. 2012 16:12
AUTO.CZ...
:no: :no: :no: 8-s

To ma byt co za porovnanie? Kto vas tlaci? Skoda? VW? Nejaka ina seda eminencia v pozadi? FUJ!

Neni vam trapne? Ked to je vsetkym na smiech? Spite v noci dobre? :no: :no:
Rozbalit vlákno
4
Avatar - Bristol
11. 8. 2012 20:12
Re: AUTO.CZ...
co bys chtěl? českej web, česká novinka... ;-) a dosluhující Kia určená primárně na asijské trhy kde na interiér nekladou tak velký důraz jako ju nás v EU je vcelku vděčným objektem jak navýšit vstupní hodnotu "novinky"
Avatar - Rysguf.
11. 8. 2012 21:45
Re: AUTO.CZ...
Chodim sem uz dlhe roky a kazdeho automobiloveho laika (teda vacsinu ludi) odkazujem na tento server, pokial chcu nejake relevantne info o autach co do kvality a aj kvantity, ale toto divadlo okolo Rapida...

Uz cele dediny na zapadnom Slovensku vedia 3 zakladne info: ze Rapid ma skrabku na lad pri nadrzi, ze to ma casti podvozka zo starej Oktavie a najma ze to je vlastne "kvazi" nova Fabia vo verzii liftback >:D
11. 8. 2012 23:39
Re: AUTO.CZ...
neuveris, ale aj dediny sem na vychode >:D
Avatar - Rysguf.
12. 8. 2012 11:31
Re: AUTO.CZ...
Tak, a Rapid uz ma v celej SR povtakoch ;-)
11. 8. 2012 20:59
Super porovnání
Pro ČR tak typické srovnávat jablka a hrušky :yes: >:D
Rozbalit vlákno
0
Avatar - salamoon
11. 8. 2012 22:22
w t f
keby tam miesto Forte bol UAZ,tak v ankete dam hlas jemu a nie rapidu,pretoze toto onanovanie redakcie auto.cz nad rapidom a spam nezmyselnymi clankami uz ide na nervy.... :no:

velke plus pre CZ uzivatelov v diskusii,co su nad vecou... :yes:
Rozbalit vlákno
1
11. 8. 2012 23:08
Re: w t f
Pokud ti vadi rapid, tak se spis nez na redakci zlob na mistni rejze gang. Ten slovo rapid zneuziva a sklonuje 24 hodin denne i pod clanky, ktere s nim vubec nesouvisi. A duvod onanovani redakce je prosty - lidi to ctou. A taky je to nova skodovka, takze je pocet clanku primereny, klidne bych jich snesl vic :yes:
12. 8. 2012 06:41
Jdete se uz vycpat...
Naprosto zbytecny clanek, ani jsem nemel chut ho cist...

Auto ktere se v EU ani neprodava a na indivindy by si ho nikdo neprivezl a velky konkurent Rapid!
Rozbalit vlákno
0
Avatar - JFK
12. 8. 2012 08:45
vaříme z vody
to je kultura, podle dvou fotek a tabulky rozměrů napíšu hrozně chytrej "článek" o designu dvou aut, který jsem v životě live neviděl a fláknu na auto.cz :no:
Rozbalit vlákno
0
12. 8. 2012 20:47
Rapid
Cize Rapid patri do nizsej strednej triedy? A Octavia III bude akoze uz v strednej triede a novy Superb vo vyssej strednej? Alebo si Skodovka chce Rapid + Octavia konkurovat navzajom?
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Choochoo
13. 8. 2012 13:26
celni foto
Nevim proc nepouzije opravdu celni srovnani aut, ze by se neceho bal? Nebo ze by jeste do ted nikdo neudelal celni foto Sade saliny?
[odkaz]
[odkaz]
Celni foto hovori jasne, porovnavaji se zde opet uplne jine koncepce dopravnich prostredku, salina vs sportak >:-[] >:-[] >:-[]
Rozbalit vlákno
0