Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Video: Takto vypadá vyprošťování raněného z vraku auta

Během vážných dopravních nehod se často stává, že posádka zůstane uvnitř auta uvězněna. Záchranáři pak musí tyto osoby vyprostit, aniž by je více zranili.
Zpět na článek
25. 3. 2013 10:33
25. 3. 2013 17:27
25. 3. 2013 18:30
25. 3. 2013 18:43
25. 3. 2013 18:56
25. 3. 2013 19:16
Avatar - KubikCv
25. 3. 2013 10:03
To si dělají srandu?
To je zásah jak stehno....nechápu proč se tam motají s tou přímočarkou,když pak vytáhnou papouška.To i dobrovolný hasiči na cvičení to mají otevřený rychlejc

[odkaz]
Rozbalit vlákno
12
Avatar - eXp10it
25. 3. 2013 11:30
Re: To si dělají srandu?
Tak ono něco jiného je přestřihnout papírové sloupky warťase než kvalitní korejskou ocel!
Avatar - KubikCv
25. 3. 2013 12:39
Re: To si dělají srandu?
Hlavně že zadní dveře jim otevřít u Warana nešly >:D
Mě jde spíš o to,jak můžou u havarovaného auta používat přímočarku? On ten papoušek ustřihne A sloupek v pohodě,nechápu to pižlání aku pilkou.Navíc třeba naši hasiči ještě ohnou sloupek řízení směrem nahoru než osobu vyprostí.Popřípadě jde pryč i celý B sloupek
25. 3. 2013 13:24
Re: To si dělají srandu?
No mne sa tam páči ako boli záchranári nachystaní: mali aj auto s výsuv. rebríkom >:D Možno počítali so zásahom zvrchu, hlavne, že ich tam bolo dosť veľa...
25. 3. 2013 14:07
Re: To si dělají srandu?
Vím, že čeští "profíci" říkali, že jim moderní auto zabere i hodinu. Němci kvůli tomu vozí v autě nápovědu, popřípadě hasiči mají databázi vozů (prý je hodně drahá, takže v ČR ji snad nikdo nemá), kde zjistí umístění výztuh, vyvíječů plynu a podobných hraček, kterým je dobré se vyhnout, a kde jsou vyznačené optimální řezy. Ve výsledku tě pak bezpečný vůz může i zabít, protože tě budou stříhat ven desetkrát déle.
25. 3. 2013 17:26
Re: To si dělají srandu?
jedině,když je osoba v přímém ohrožení života - požár vozu nebo devastující zranění, kdy případné poškození páteře apod. je vyváženo zachováním života......... Jinak klíďo, ať si s tím hrají pár hodin - ženská byla stabilizovaná, komunikovala, auto nehořelo..... udělali to hoši perfektně.
Akční scény - kdy tam naběhne jeden maník s flexou a za chvilku tahá chvějící se Dolly ven, bych ponechal pubertální garáži.........
Avatar - Ronault.
25. 3. 2013 18:29
Re: To si dělají srandu?
Tak takhle bych to tedy neviděl...
V první řadě, co znamená stabilizovaná? Jak můžeš vědět bez ultrazvuku břicha a ještě lépe CT břicha, že tam zrovna neprobíhá krvácení do dutiny břišní... a ještě lépe, že není ruptura aneurysmatu aorty a pomalu a jistě právě krvácí do retroperitonea... totéž platí pro krvácení do mozku. Navíc hrozí tady riziko šoku... v tom kontextu mi taky není jasné, že ta paní v autě nemá už před vyproštěním, které plánují na 45 minut!!! zajištěnou žílu a valí do ní alespoň krystaloidy a tlumení bolesti případně nějaké diazepiny a pod....
25. 3. 2013 18:47
Re: To si dělají srandu?
nejsem doktor - to především - ale byl jsem u pár nehod - a nikdy jsem člověka z toho vraku netahal - jen jsem se s nimi bavil do příjezdu záchranářů, kteří v našich končinách byli na místě dostatečně rychle. Ber to tak - jsem laik - pokud to auto nebude hořet - nebudu člověka rvát ven - to nechám na profících - ano - možná pokud by byla nutná masáž srdce či dýchání, tak bych je ven rval, ale naštěstí ve dvou těch vážnějších byli vždy při vědomí.
Trochu na odlehčení - víš jak nejrychleji vyčistíš okolí vraku od čumilů? "Benzín - necítíte tady benzín?" - v tu chvilku (fakt jí to chcalo - jen jsem vypnul zapalování a odpojil baterku) byl úplně nejvíc nejlepší kámoš jeden kamioňák, kterej neutíkal ale vrátil se do kabiny pro hasičák a jedinej tam se mnou stál až do příjezdu sanity a hasičů.
25. 3. 2013 20:37
Re: To si dělají srandu?
Je rozdíl mezi člověkem, který plní svou občanskou povinnost, o čemž mluvíš ty, a o profících, o kterých spíš mluví Ronault (tedy, že není dobré si s tím hrát několik hodin).
Avatar - peV
25. 3. 2013 21:57
Re: To si dělají srandu?
aneurysma aorty v jejím věku moc pravděpodobný není a s kristaloidama bych taky počkal, kdyby ji začali tlumit tak právě nepoznaj případný změny v Glasgow score :-) jinak jo, taky mi to přišlo dlouhý a ta elektrická pilka mě dost překvapila
Avatar - Ronault.
25. 3. 2013 23:52
Re: To si dělají srandu?
Divil by ses, že na to, jak to má být raritní, kolik jsme tady těhle aneurysmat měli poslední dobou....

Samozřejmě, jestli někde krvácí, nevidíme přesně, nevypadá to tak, přesto žilní vstup by měl být před takto dlouhým vyprošťováním zajištěn, už jen pro případ případných komplikací. A podání tekutin i.v. je takový první krok, obzvlášť u mladších bez větších rizik ""přelití""

GCS a tlumení bolesti... krom reakce na bolest se toho moc nemění... ;-)

A jak na to video koukám pozorněji, tak mi to příjde jako čím dál větší show pro diváky, hasiči žvýkají, střídavě si sundávají a nandávají rukavice, jednou jsou u auta dva, jedno čtyři, jednou má jeden helmu, pak ji sundá... obleče si rukavice, tvrďáckou helmu, tmavé brýle, pak odejde pro masku, začně řezat sloupek a do toho ho poplácává po zádech policajt bez jakýchkoliv ochranných pomůcek, viz úsek kolem 6. minuty... taková mača kolem auta... navíc je to celé stříhané, takže zákrok mohl trvat i déle... no nevím, nevím...
Avatar - peV
26. 3. 2013 07:29
Re: To si dělají srandu?
Psal si o diazepinech,ty by Gcs ovlivnili,zvlášť kdyby šla soucasné do šoku. Jestli nepracujes na specializovaným zařízení,tak neříkej,ze vidíš za rok 10 a.aneurysmat u lidi kolem 30(?). Já si jen moc nedovedu představit,jak tam stojí věšák s infuzi a kluci davaj bacha,aby ji nevyrvali :-) Zilu jasne,to je zaklad. No to je fuk,jde o auta..souhlasím,ze to cely vypadá nějak divne.
25. 3. 2013 20:29
Re: To si dělají srandu?
No tak to je tiez zasah jak noha.
25. 3. 2013 10:33
USA
ono " rychlejc " neznamená vždy " lépe ". Vyprosťovanie ako také je vždy istá improvizácia. Nikdy nemáte rovnako búrané auto s rovnako zranenou posádkou. tak je lepšie vždy pouvažovať " čo a ako " ako tam vpáliť a narobiť zbytočné škody. Hlavne ak sa nepredpokladá vnútorné krvácanie, ak nie je bezvedomie,... je čas.
Čo z toho keď ho vytiahnete za 5 minút keď zvyšok života strávi na vozíku....
Američania majú pekne rozpracované manuály na vyprosťovanie a aj ich dodržiavajú.
To je typické keď vidíte tie videá - pokoj, rozvaha, neplašíme, nemocnica je aj tak niekde za rohom.
Naši hasiči - benzín tečie potokmi, elektrina v aute neodpojená, doprava okolo neriadená ale už v rukách hydraulické náradie.... nie všetci ale niektorí a niekde určite, pracujem s nimi...
Rozbalit vlákno
5
Avatar - Ronault.
25. 3. 2013 18:30
Re: USA
Jak vyloučíš u raněného v autě vnitřní krvácení?
25. 3. 2013 18:43
Re: USA
jako laik těžko - jinak asi záchranář podle tlaku? Palpace dutin, upadání do bezvědomí apod?
Avatar - Ronault.
25. 3. 2013 18:56
Re: USA
Existuje šokový index, čili poměr tlaku a tepu, který svědčí i hemoragickém šoku, to může být jediný ukazatel. Z vlastní zkušenosti jako zdravotník vím, že i toto nestačí a ne vždy to je postačující ukazatel, stačí krvácení tam, kde je klinický obraz němý, aneb být na místě raněného, chci být z auta ven co nejdříve, oděrky neoděrky... osobně mi příjde zvláštní dávání celé střechy pryč a poté stejně torzní pohyby s tělem, kterým se nedá vyhnout.

Navíc hned na počátku dostala Philadelphia límec, čili krční páteř byla stabilizovaná...

no... neživím se vyprošťováním lidí z auta, nicméně něco málo o traumatologii vím a jisté nejasnosti mi tam vyvstávají na mysli a do jisté míry mám podezření, že jde často o americký přístup k věci, čili trochu jiný, ale i nás to čeká...
25. 3. 2013 19:16
Re: USA
jak říkám - nejsem zdravotník a nehraji si na "machra" - ad us přístup - bo by paninka vysoudila za "brnící malíček" pěknou sumičku. A to, že to nás tady čeká - inu hrůza - jak říká jeden můj známý ze zdravotnictví - stane se z toho bitva právních úkonů a alibismu. Vím o případu, kdy onkolog operoval dámu, od které dali všichni ruce pryč a ona přežila - za dva roky ho žalovala pro psychickou újmu, že má velkou jizvu na břiše...... Lze se jen domnívat, jak se machr zachová příště, až za ním někdo přijde..... ách jo...
25. 3. 2013 11:01
Hydraulické kleště
Je napadli docela pozdě po osmi minutách šaškování s pilou. Při vyprošťování mají způsobit člověku co nejmenší psychickou zátěž což se tady asi moc nepovedlo.
Rozbalit vlákno
2
25. 3. 2013 13:55
Re: Hydraulické kleště
To ste na omyle, vyprosťovaním nemajú spôsobiť ďalšie zhoršenie zdravotného stavu. tam už žiadna psychologická trauma nehrozí.
A k tej pílke - oni vedia prečo to urobili, aj pri strihaní hydraulikou vzniká riziko poranenia - strieľa sklo, odletujú kúsky kovu.... a tá pílka je perfektná - všimnite si ten pružný materiál, rezala sklo, kov, plast, nezlomila sa a pritom je to akumulátor.
25. 3. 2013 14:15
Re: Hydraulické kleště
Vy jste profesionální hasič? Asi ne co? Nebo si myslíte že můžou přijít k autu a když nejde otevřít tak kladivem roseká boční okénko posádka neposádka? Na slovensku možná ano tam bych se tomu ani nedivil. ;-\