Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

reseni
XTad
| 19. 10. 2014 10:48
Vykaslat se na naftu, vykaslat se na prime vstrikovani a zacit konecne delat normalni cista auta. Uz jsme to umeli...
reseni
stegi
| 19. 10. 2014 11:49
čisté autá neexistujú.
perpetum mobile je nemožné, preto každý gram fosilného paliva (nafta, benzín, uhlie, drevo plyn....) na premení na exhaláty a kým ich nebudeme vedieť zachytávať a ináč spracovávať vždy budú škodlivé. Jedine čo vieme ovplyvniť je množstvo (spotreba)
reseni
XTad
| 19. 10. 2014 12:06
Nejcistsi auta se delala kolem roku 2000. Neprime vstrikovani, katalizator... Potom do toho zacali urednici rypat cim dal vic a tak tu mame downsizovane sazomety.
VŠECHNY PROBLÉMY DÍZLU VYŘEŠÍ ELEKTROMOBIL - DIESEL PRÁŠÍ RA
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 20:22
jj VŽDYŤ TO CELOU DOBU ŘÍKÁM !!
KECAJÍ VÁM JAKO KDYŽ TISKNE: [odkaz] [odkaz]

KDO MÁ JEDOVATÝ DÍZL [odkaz] JE PRO MĚ NEPŘÍTEL STÁTU !!
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
NEJLEPŠÍ AUTO Z NEJLEPŠÍCH JE ČISTÝ ELEKTROMOBIL TESLA MODEL S/D [odkaz] [odkaz]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Radim70
| 20. 10. 2014 12:30
Hele pane, jestlipak víš jaké je nejméně ekologické auto. Toyota Prius a v dnení době samozřejmě taky ta slavná Tesla. Ty baterie se musí nějak vyrobit a poté zlikvidovat. A jak se vyrábějí? Vytěží se v jižní Americe a nebo Africe materiál, ten se dopraví do Číny, ta udělají baterky, ty jedou lodí do Japonska nebo USA a auta se pak opět lodí převezou k zákazníkovi. Jen ta loď udělá tolik bince, že to auto nikdy nemá šanci tu bilanci nějak vyrovnat.
pargi
| 20. 10. 2014 14:17
Zatímco ostatní auta a všechny komponenty se dělají zásadně z místních materiálů a taky se v místě výroby prodávají... Zase ten Top Gear tak nežer a přemýšlej trochu.
Gilgit
| 20. 10. 2014 14:25
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Lovap
| 19. 10. 2014 17:14
To je síce pekné, čo tu píšeš, ale pravda je, že v honbe za čo najnižšími emisiami CO2, sa zvýšili emisie nebezpečnejších častí. Najmä NOx a častíc.
VŠECHNY PROBLÉMY DÍZLU VYŘEŠÍ ELEKTROMOBIL
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:21
přesně tak, přidušený TSI benzin bez DPF [odkaz] je dnes jedovatější jak Dízl s DPF [odkaz] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 20:33
ALE JOOO A CO JICH UŽ JE : [odkaz]
-------
| 19. 10. 2014 20:41
Jistě nikdo nekoupí elektromobil >:-[]
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:17
jj
SOUDRUZI podporujte nejlepší z nejlepších a pozitivní výsledek který se dostaví zapůsobí i na vás ;-) [odkaz] [odkaz] [odkaz]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
ha
petrumr
| 19. 10. 2014 10:52
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:24
policajti dneska už ani neměří rychlost, nejsou prachy. Chtělo by to vypráskat €jrokrocany, schválit zákon o STK a zařídit tím jeho funkčnost !!
Ale jednodušší pro tuhle zemi bude sem přitáhnout TESLU ;-) [odkaz] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Zcela nesmyslná kritika automobilek
rohYpnol
| 19. 10. 2014 10:54
Proč za toto kritizovat automobilky? Automobilka má pravidla a v rámci těch se pohybuje. Je zcela přirozené, že se automobilka bude při vývoji snažit snižovat tabulkové hodnoty!

Jestli někdo zaslouží kritiku, pak EU za nastavení pravidel. Problémem není chování automobilek, problémem je nastavování pravidel. Jenže poptávka po reálných číslech tu už dávno není, vždyť co bysme pak vydávali za pokrok, že?

Ano, normové hodnoty jsou jen způsob, jak rohlíkem opít zákazníka a je jedno, jestli se to týká spotřeby či emisí. Ale kritizujme za to ty, co jsou za danou věc zodpovědní :-! :-!

Evropské byrokracii však současný způsob vyhovuje, vždyť jde o jediné - mít nějaký metr, prodle kterého budeme vybírat daně a poplatky a čím budeme uměle živit automobilový průmysl neustále uměle vytvářenou poptávkou po stále novějších a čistších automobilech. Klasický případ dlouhodobě (ne)udržitelného rozvoje, automobilismus přestal sloužit člověku a člověk se stal otrokem automobilismu.
neregistrovaný "Me_Myself_and_I"
| 19. 10. 2014 12:02
Pretoze niektore automobilky idu jednoduchou cestou a namiesto toho, aby prinasali nove konstrukcne riesenia, sustreduju sa na plnenie noriem pofidernymi sposobmi so starymi motormi.

Je to jednoduchsie, ako vyvinut 400 Nm dieselovy motor, ktory napr. nepotrebuje vstrekovanie mocoviny...

Flajzi
| 19. 10. 2014 12:39
Vstřikování močoviny beru naopak jako dobrý nápad. Stojí to pár kaček a opravdu to funguje. Mám to v jednm autě a je to můj první diesel, který kysele nesmrdí.
petrumr
| 19. 10. 2014 20:06
kuny
| 19. 10. 2014 22:14
vstrikovani mocoviny bohuzel u osobaku nefunguje. resp. funguje jen velmi omezene. a to je take duvod toho, proc ty euro 6 diesly neplni, co maji. delal jsem donedavna ve firme, co to vyrabi. aby system opravdu fungoval, musi motor pracovat pokud mizno v jednom pracovnim bode, ktery odpovida cca 60-ti procentnimu zatizeni. jinymi slovy perfektni uloha pro kamion, ktery jede na tempomat stovkou po dalnici x-hodin. tohle ovsem osobak vubec nesplnuje. navic system v plne funkcni podobe je velmi drahy, coz nevadi u kamionu, ale zpusobilo to jeho znacne zjednoduseni pro osobaky. vse na ukor funkcnosti a spolehlivosti (ad blue je srajda neskutecna, vsechno levne rozlepta, jeste ma tendenci zamrzat). sumasumarum se jedna o pekny preslap, v jednom aute to mam (pac to bez toho neslo), nastesti vim, kde se da sehnat levne nahradni dil.
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:26
moc složitý a moc peněz, jednodušší je jezdit na LPG [odkaz] pro chudý a na ELEKTRO [odkaz] [odkaz] pro ty bohatší kteří prošlapou cestičku střední vrstvě >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] BOJ [odkaz] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
_MT_
| 19. 10. 2014 21:52
A když nebude potřebovat SCR, aby splnil limity, bude najednou čistý? Se SCR to může být jednodušší, ale zase to není levné řešení. Bohužel, spalování je špinavá záležitost. A zrovna emise NOx jsou tak nějak spjaté s účinností. Tedy pokud nenavrhuješ z nasávaného vzduchu odstranit dusík. :-)
Nonsens
| 20. 10. 2014 12:06
asi tak.
snad vsechny staty eu tyhle rakovinomety podporuji nizsi spo
topten
| 19. 10. 2014 11:02
u nas je benzin zatizen o 1/3 vyssi spotrebni dani nez benzin.
kdy někdo bude zalovat stat za podporu paliva, jehož spalovani vede k rakovine plic a močového mechyre, a k vypousteni jedu NOx?
přitom uz vic jak 100 let je na svete mnohem cistsi alternativa - benzin.
nasua23
| 19. 10. 2014 16:56
a ty už si ten stát žaloval?
topten
| 19. 10. 2014 17:05
nejsem pravnik
ja ted bojuju na jiny fronte - proti spatne nastavene delce zlute na semaforu a diky tomu prujezdum na červenou (i ja jsem projel) a vybirani odpustky jednim uradem.
uz se blizi datum, kdy na ne podam trestni oznameni...
nasua23
| 19. 10. 2014 19:38
Ok,
já osobně taky nemám rád diesel, jsem zastánce benzínu.

Ale jen mi to přišlo ve smyslu, kdy všichni jen kecají o tom, že někdo něco musí udělat a při tom nikdo nic nedělá a nechává to na ostatní.

topten
| 19. 10. 2014 20:41
nakonec musim napsat, ze proti rakovine z naftaku jsem krome psani do internetovych diskusi jako je tato podnik 2 konkretni kroky:

1) v nejaky internetove diskusi na ihned.cz, kde se pokladaly politikum otázky, jsem se nejaky náměstka ministra financi ptal, proc je relativne cisty benzin zdanen vic nez karcinogenni nafta - to bylo v době, kdy WHO prislo s tim, ze emise z naftových motoru zpusobuji rakovinu plic a močového mechyre a jsou na urovni jedu jako arsen, nebo azbest. odpověď byla ze to tak proste je a něco ve smyslu ze naftovy auta rozvazej housky a kdyby spotrebni dan se mela zvednout na uroven benzinu, tak by duchodci na housku uz nemeli. skoda ze sem se ho uz nemoh zeptat, pro dan z benzinu nesnizi na uroven nafty

a za
2) 21.3.2012 jsem napsal e-mail poslanci za CSSD Milanu Urbanovi, protože prosazoval snizeni nafty o 2.5kc a benzinu o 1.5kc, coz jsem kritizoval:

"Dobry den pane poslance,

Dnes jsem se dozvedel, ze navrhujete snížit spotrebni dan na naftu o 2.5kc/litr, a na benzin 1.5 kc/ litr.

Soucasna spotrebni dan na naftu je 10.95kc/ litr, na benzin 12.85kc/litr.
Benzin je tedy zdanen o 17.2% vic nez nafta.

1 litr nafty obsahuje 36MJ energie, 1 litr benzinu 32MJ energie.
1MJ nafty je tedy zdanen 0.30417kc, 1 MJ benzinu 0.40156kc.
1MJ bezinu je tedy zdanen o 32% vic nez 1 MJ nafty.

Vas navrh tento rozdil ještě prohlubuje v neprospech benzinu a to takto:
1MJ nafty bude zdanen 0.23472kc, 1MJ benzinu 0.35469kc
1 MJ benzinu by tak byl zdanen o 51% vic nez 1 MJ nafty !!
A prepocteno na v Evrope tolik modni CO2, 1kg CO2 z benzinu by mel byt zdanen o polovinu vic, nez 1kg CO2 z nafty.

Asi je zbytecne Vam připominat, ze emise z naftových motoru obsahuji rakovinotvorne mikročástice a jedovate NOx, které prispivaji ke vzniku letniho a zimniho smogu. Ne ze by benzinove motory zadne emise nemely ale oproti naftovym jsou mnohem „cistsi“.
To dokazuje i pripravovane zprisnovani zelenych zon v Nemecku, kam budou mit povolen vjezd naftove motory splňující normu az od Euro 4, ale benzinove motory jiz od Euro 1, tedy přes 20 let stare benzinove motory.

Ptam se Vas, pane poslance, proc navrhujete, aby palivo do relativne cistych bezinovych motoru bylo zatizene o polovinu vyssi spotrebi dani, nez palivo do naftovych motoru, které vypousteji rakovinotvorne castice a jedovate NOx ??

S pozdravem
...... "

naces mi nejaky jeho náměstek nebo spolupracovnik volal, a vysvetlili jsme si svoje stanoviska, vpodstate mi dal za pravdu, ale s tim, ze to je nepruchodne. nafta je proste preferovana na ukor benzinu. nas rozhovor trval cca 45 min a kupodivu probehl ve veskere slusnosti z obou stran a ačkoliv nejsem rozhodne privrzenec CSSD, tak jsme se v mnohem shodli a zabrousili i do zakulisi spinave politiky. navrhoval mi, ze se muzeme sejit ve snemovne a probrat to, ale vzhledem k tomu ze nejsem prazskej pepik, tak sem nemel zajem.

takze není uplne pravda, ze jsem nic nepodnik, ale ze bych zaloval stat, to rozhodne ne, alespoň prozatím ne. mozna to trestni oznameni, které ted připravuju na mestsky urad a mozna i na kraj ohledne kratke delky zlute na jednom konkretnim semaforu kde nezakonne vybiraji odpustky, me navnadi...

-------
| 19. 10. 2014 20:50
Členové poslanci (politika) panuje nad člověkem k jeho škodě“
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 22:55
sáááákra topten tak to klobouk dolů jako, ses pro mě borec :yes:

Myslím že v tom ekonomickým zvýhodňování nafty bude hrát roli víc faktorů
1) nafta je odpadní produkt při výrobě benzínu = kdyby všichni jezdili na beňour co potom dělat s tou dízlsračkou? do kanálu to lejt nelze
2) důchodový systém v týdle zemi je v polokrachu, pokud se nepřitvrdí jako že to snad už ani není možný (čr čeká 2x víc důchodců a 2x míň pracujících protože polovina produktivních budou invalidi) tak nezbývá než ten problém vyřešit stylem : čím míň lidí se dožije důchodu, tím pro důchodový systém líp ;-) Takže prostě a jednoduše potřebujou poddaný lid nechat podusit nelipochcípat ;-)
3) určitě v tom hraje roli ropácký mazání důležitých pánů ;-)
4) pakje tu přetahovaná o zájmy mezi jednotlivými státy, kdy jeden zařídí aby tomu druhýmu se to rozbilo ;-)

Prostě bordel nad bordel s kerým sociální demokracie nehne [odkaz] = proto tvrdě kapitalistický USA ;-) nedá se svítit, lidijsousvině...

NAVRHUJU ZAČÍT PRAKTIKOVAT PRÁSKAČSKOU POLITIKU:
každou podezřelou dízlpopelnici (jak je od laufu černej je podezřelej) nafotit včetně SPZ a napráskat odeslat zároveň na 3 policejní stanice + ministerstvo dopravy. Jak to má kopii na ministerstvu všichni maj bobky a pod koberec to nesmějí zamést. Oni si ho najdou a od příštího roku 2015 viz dnešní zprávy díky ANO si na dízlpopelnici bez DPF posvítěj :-) standart nic novýho podsluncem ;-)

No pak tu sou ještě pololegální praktiky boje ale ty zveřejňovat nebudu chápeš ;-)
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 22:57
možná by taky bylo dobrý posílit domácí odboj a trochu se organizovat [odkaz] ;-) svýho času tam byla i petice
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Lubos.1
| 20. 10. 2014 10:18
Nestaci raz napisat svoje nezmysly? To tu musis spamovat kazdy 5. prispevok? Mali by tu zaviest ignore moznost, aby sa mi nezobrazovali tiet priblble prispevky of toho falosneho eko-cvoka.
Skipper
| 20. 10. 2014 14:46
Táto možnosť tu výborne funguje. Keď si klikneš na jeho nick, tak sa rozbalí jeho profil a je tam možnosť pridať na hate-list :-)
252kW
| 25. 11. 2014 17:17
Topten je machr. Jak vidím, tak jediná možnost jak tohle prolomit je co nejvíce autobusů, dodávek a aspoň středních náklaďáků předělaných na CNG.

IMHO spravedlnost existuje, protože lidí co se s dieselem spálili přibývá. Ne že bych jim to přál, ale za ten smrad a hluk si finanční ztrátu zaslouží.
Nafta a normy
d_arrow
| 19. 10. 2014 11:07
Nacase zbavit Europu naftoveho moru ... ist za naftakom do kopca je hrozne ;-\ Naposledy som to zazil vcera ked som takto siel v mraku cierneho dymu za Mercedes-C 2009 a presne to mi napadlo, ze ako toto moze splnat Euro-5, resp. akukolvek normu a pritom je to moderne a technicky vymakane auto ... :no:
Nafta a normy
topten
| 19. 10. 2014 11:22
tohle resim dnes a denne
jet za naftakem a vdechovat rakovinu a jedy NOx, nebo zastavit a počkat, nebo ho na dvojity plny care predjet??
je otázka, jestli predjeti naftaku na dvojity plny care je podle definice zákona o přestupcích vůbec prestupkem a jestli te za nej muze někdo postihovat, protoze tim odvracis hrozici nebezbeci...
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:30
spíš se přez tu dvojitou jednou netrefíš ;-) [odkaz]
ikoptak
| 19. 10. 2014 11:34
pokud takto kouřil taky evidentně něco v nepořádku. Správně fungující diesel na pohled oproti benzinu nepoznate.
Freddka
| 19. 10. 2014 11:41
A vite co bavi me?
Ze mame filtr pevnych castic (rozumej filtr na saze) a ten taky hezky filtruje, o tom zadna.

No a potom az to vyfiltruje, tak to odvezeme nekam hezky ven za mesto a tam to zase vypustime pekne mezi zviratka a stromy.

Nikdo se nezamysli nad tim, ze kdyz jsme neco odfiltrovali, tak bychom to taky asi meli nejak zlikvidovat...

Ale jmenuje se to filtr, a to asi staci - vsichni maji velkou radost, ze filtrujou, co se deje pak uz nikoho nezajima... :-)
ikoptak
| 19. 10. 2014 12:05
Jezdil jsem s vícero diesely a ani Octavie s pul milionem km ještě bez dpf viditelné nekourila. To není o filtrech ale o údržbě. Kouřící diesel je prostě porouchany.
Ozzman
| 19. 10. 2014 12:40
A taky o palivu, které tankuješ, v jaké teplotě startuješ.. za studena to kouří taky a ne nutně černě..
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:33
no já teda druhy elektronů po kabelu neřeším, mě to žere skoro všechno [odkaz] a vůbec to nesmrdí !!!
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Eddy82
| 29. 9. 2015 09:14
Jasné, nesmrdí to iba v mieste kde jazdíš, ale smrdí to napríklad tu:
[odkaz]
JaMM
| 19. 10. 2014 16:44
Neviem,neviem. Velakrat predo mnou dymia ako rusen este mlade auta premiovych znaciek. Skor mam dojem, ze ich majitelia vylagrovali uz za cerstva. Lebo, ako to u nas byva zvykom, kazde auto nad 100 kW vnimaju ako sportak.
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:36
100kW je slabej čajček, každá TESLA má teď v základu 280kW [odkaz] ;-)
JaMM
| 21. 10. 2014 06:37
Udrzba? Iste, ale az na druhom mieste. Hlavne ide o styl pouzivania dizlu.
Ked pocujem a vidim tych analfabetov, ignorantov, anti... za volantom, co v zime nastaruju a na konci ulicky maju na tachometri co to dalo, potom do brzd, a tak dookola, tak s panom bohom. A toto robia na novych autach.

A potom je tu "equipa", co si kupi jazdenky a zacnu si to konecne uzivat. Plny kotol, brzdy, plny kotol, ...

A aby som nezabudol na tych, co maju staru haraburdu a stale si hovoria: "Do tohoto kalfasu uz nepolozim ani korunu, vsak za pol roka si kupim novy". A ako to byva, nakoniec jazdia na tomto odignorovanom stroji este 5-10 rokov, alebo dovtedy, kym neklakne.
ikoptak
| 21. 10. 2014 08:27
Souhlas, a netýká se to jen dieselů. Takový přístup nesvědčí ani benzínu.
bejvalej šéf vždycky říkal, že jestli auta budeme honit během prvních 15 km po studeném startu tak že nám utrhne .... .
_MT_
| 19. 10. 2014 22:06
Filtr by měl právě dokonat, co motor začal. Saze v něm mají oxidovat, ne se ukládat. Je samozřejmě otázka, na kolik je filtr účinný. Ale přijde mi, žes nepochopil jeho funkci.
Freddka
| 19. 10. 2014 22:36
No a to je prave ono.
Jo mas pravdu - ale podivejme se take na tu zabavnou cast - vypalovani filtru. Proc se to asi vypaluje - protoze se to nasbira a co s tim pak, ridic asi nebude vyhazovat saze z auta zejo. Takze se ty saze snazime vypalit co nejlepe, rizene, naprosto uchvatne - ale ve skutecnosti to jen zapalis = smichas s kyslikem a puff - je to v prirode :-)
_MT_
| 19. 10. 2014 22:51
Filtrů je celá řada. Napsal jsem, že v nich mají saze oxidovat, ve skutečnosti to není ve všech případech pravda. Špičkový filtr si pro regeneraci vystačí s odpadním teplem motoru a to i v relativně nízkých rychlostech (zátěžích). Netřeba pak nárazové aktivní regenerace. Takové filtry jsou pochopitelně nejdražší.
Freddka
| 19. 10. 2014 23:11
OK jen jsem si to ted osvezil, abych nekecal.
Filtr odchytava saze (v podstate nanocastice uhliku) a pak az je plny, snazi se je vypalit tj. zapalit a smichat s kyslikem a udelat z nich CO2 tak, abychom nevdechovali saze. Trochu jsem predtim mystifikoval, sorry.
Stejne je to divny to tak pracne sesbirat a potom z toho (taky celkem pracne) udelat CO2, ikdyz asi lepsi CO2 v prirode nez saze ve meste, jestli to dobre chapu...
kuny
| 19. 10. 2014 22:29
to neni pravda. saze se ve filtru postupne spaluji, tedy mizi. samozrejme to neni 100%, ale neni pravda, ze to pouze pochytam a nakonec nekde vyprasim. co me spise zarazi a co jsem slysel je udajne to, ze ty nejmensi castecky, ktere jsou silne karcinogeni a pri vdechnuti prochazeji primo do krve, ten filtr nechyti. no a jeste horsi je to, ze tyhle mrnave castice vyrabi prave moderni diesely pracujici s vysokymi vstrikovacimi tlaky. jsou neviditelne. takovi ti pseudotuneri, kteri precipuji rj a pak za nima pres coud neni videt, jsou sice neskutecna paka, ale to, co z nich vyletava, je jednak videt a jednak to zdaleka neni takovy sajrajt (tim to nechci ani bagatelizovat, natoz obhajovat, ja bych je ze silnic hnal, ale mam obavu, ze prusvih je juplne nekde jinde). tak a pevne castice vyrabi i primovstrikovy benzin a ja se tesim na dobu, az se vrati neprimovstrikove atmosfericke motory, ktere jsou principialne nejekologictejsim resenim (uvazuju li spalovani nafty nebo benzinu v pistovem motoru)
topten
| 19. 10. 2014 22:38
ja bych se primovstriku to budoucnosti nebal, urcite se najde reseni, který saze bud odstrani, nebo saze nebude primovstrik ani produkovat.
atmosféra je dnes pro normalni auto mimo, to by i u nižší stredni muselo mit objem aspoň 2 litry abys tomu porad nemusel stat na plynu aby se to pohnulo a ta doba je davno pryc. a i obycejna oktavka by musela mit v nabídce aspoň trilitrovej sestivalec, aby to jelo aspoň jako poladena 1.8tsi
kuny
| 19. 10. 2014 22:42
... a to by se mi libilo :-).
topten
| 19. 10. 2014 22:44
to sice jo, ale otázka je, kolik by to zralo a jestli by se tam ten motor vůbec vesel
kuny
| 19. 10. 2014 23:14
no, myslim si, ze 3,0 sestival atmosfera nebude (se vsim vsudy) vetsi nebo tezsi nez 1,8tsi. no a vezmu-li v potaz celkovou cenu reseni, jsem bytostne presvedcen, ze v celkove bilanci by zase vyhral ten trilitr (porizovaci naklady - potazmo emise co2, ktere si narokuje vyroba sloziteho turbomotoru, servis po dobu zivotnosti, atd.).
KAŽDÝ MAJITEL DÍZLU JE NEJEN NEPŘÍTEL NÁRODA ALE I NEPŘÍTEL
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:40
KAŽDÝ MAJITEL DÍZLPOPELNICE [odkaz] JE NEJEN NEPŘÍTEL NÁRODA ALE I NEPŘÍTEL STÁTU !!
>:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
kuny
| 20. 10. 2014 04:52
to vis, ze jo. v tehle zemi je nekolik milionu dieselu a ja, protoze jsem ted procitl pod tihou argumentu majitele 85ti kWh akumulatoru, pri jehoz vyrobe byly pouzity pouze ekologicke prirodne odrbouratelne materialy jako drevo, biomasa a masokostni moucka, tak hned zitra odvezu svoje dva naftaky do srotu, abych se stal konecne pritelem statu.
Freddka
| 19. 10. 2014 23:18
Je to presne jak rikas. Presto me na tom bavi ten fakt, ze si dame tu praci a pochytame nebezpecny uhlik - a co s nim? Udelame z nej (asi mene) nebezpecne CO2 a foukneme to mezi stromecky :-)
kuny
| 20. 10. 2014 05:00
co2 neni nebezpecny. pro stromecky je to potrava. nesmis moc poslouchat priteplene oteplovace. nebezpecna je zejmena nerovnovaha - v cemkoliv (takze zrovna modne vybrany co2 neni ani z daleka tim problemem nambr van, ale sype to momentalne prachy, takze...) kazdy oteplovac ti bude vykladat, ze nemas jezdit autem a topit a klidne kvuli tomu letadlem bude krouzit nonstop po celem svete, aby to mohl rici vsem. krom prelidnenych zemi sveta snad kazda vlada podporuje rust obyvatelstva. kazdy clovek navic to je zvyseni produkce co2 (at uz primo dychanim, tak neprimo formou vseho ostatniho - prumyslove zbozi, doprava, ostatni energie). kazdy, kdo chce omezovat produkci co2, at zacne u sebe a prestane dychat, bude lepe na svete. dekuji.
Poznas - vzdy a za kazdych okolnosti podla zapachu - aj najlepsie fungujuci moderny diesel vonia inak.

Problem v nasich koncinach - dominancia zastaranych dieselov a svojrazny pristup k ich pravidelnemu servisovaniu.
ikoptak
| 19. 10. 2014 12:07
Já mluvil o kouří. Ze spálena nafta nesmrdi stejně jako spáleny benzin je logické. Jsou to dvě různá paliva.
| 19. 10. 2014 16:03
Ty si na hodinach chemie casto chybal?

Kour/dym moze byt viditelny aj neviditelny - ide o to, co ho tvori.

Ak dym nevidis/necitis, to neznamena, ze tam nie je alebo ze neskodi.

Klasicky priklad - CO (nie CO2) nosom neucitis, napriek tomu je smrtelny.

Dieselovy motor ma skratka vyssie celkove emisie ako benzinovy.
_MT_
| 19. 10. 2014 22:21
Kouř (i dým, byť jsou to dvě různé věci) skutečně může být pro lidské oko neviditelný a může obsahovat CO, ale CO sám o sobě není ani kouř, ani dým (těžko tedy může být příkladem dýmu).
Johnnn
| 19. 10. 2014 12:41
Ono stačí, když jdu ráno po ulici a stojí vedle chrochtajících nafťáků a je mi na blití. Relativné moderní auta s Euro5 a stejně smrdí jak kyselina dusičná. No, alespoň mě naučili, že je dobré se ráno nasnídat. Saze už zase až tak vidět nejsou, to je dominanta vytloukačů a čipéérů.
Nafta a normy
Nicco
| 19. 10. 2014 16:57
Pretoze mal vykuchany DPF. Rok2009, takze mal pred rokom pred predajom do nemeckeho bazaru 220 000 km. Majitel s tym rok pojazitl a DPF zdochol. Povedal si, ze ked ma auto najazdene 101 000km a uz DPF odisiel, tak ze on taku technologiu zivit nebude.
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:09
BOJUJTE !! [odkaz] [odkaz]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Antinafťáci
Mrakoplas
| 19. 10. 2014 11:17
Hezké jak tu všichni řvou, že třeba jezdit na benzín.
To si vážně myslíte, že benzínová auta emisní limity plní!?
Budou na tom úplně stejně, jen o tom tahle zpráva nemluví.
Antinafťáci
topten
| 19. 10. 2014 11:20
benzinovy auta ke splneni limitu nepotrebuji (zatím) filtry a vstrikovani močoviny.
navíc v USA a japonsku jsou nekompromisni, tak proc by benzinaky v EU normam vyhovovat nemely?
navíc rozdil emisi v euro5 a euro6 není u benzinu zadny a mezi euro4 a euro6 nepatrny.
Antinafťáci
ikoptak
| 19. 10. 2014 11:31
Nepotřebují filtry a co je potom katalyzátor?
Antinafťáci
topten
| 19. 10. 2014 11:36
katalyzator nic nezachycuje ani nefiltruje, ale spali to co neshorelo ve valcich.
Antinafťáci
Makovnik
| 19. 10. 2014 11:58
Ak by katalyzator spaloval to, co nezhorelo vo valcoch, tak si ho mozes po 10tis.km vymenit.
Katalyzator urychluje oxidacnu reakciu, aby z vyfuku funel iba krasny cisty vzduch (dusik, CO2) a voda.
V tom idealnom neexistujucom pripade.

Nemaj strach, cochvila budu mat DPF aj benziny.
Antinafťáci
Tycoon
| 19. 10. 2014 13:01
Nebudou. Ani v USA nebo Japonsku, kde jsou emisní normy dlouhodobě přísnější, nemají benzinová auta DPF. Emise pevných látek jdou totiž u přímovstřikových benzinových motorů snížit jednoduše ... nechá se tam systém nepřímého vstřikování, který se aktivuje v režimech nízkého zatížení. Mají to některá koncernová TSíčka nebo Toyoty.
Kharl.ANTIDIESEL
| 19. 10. 2014 23:13
TO JE MÁLO, JE POTŘEBA BENZÍN/DÍZL ZLIKVIDOVAT !! PODPOROU ELEKTROMOBILŮ [odkaz]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
ikoptak
| 19. 10. 2014 12:09
A proč je to tedy katalizacni filtr? Nic nezachycuje, tak proč ho tam cpou?
Lovap
| 19. 10. 2014 17:18
Asi preto, že to nie je filter ... >:D
Flajzi
| 19. 10. 2014 12:44
Katalyzátor nic nespaluje, naopak, když do něj pronikne nespálené palivo (např. při roztlačování auta) a následně v něm shoří, tak ho můžete vyhodit...
Katalyzátor je urychlovač chemických dějů, v tomto případě zrychluje oxidační proces výfukových plynů.
Pro další vzdělání můžete jít na Wikipedii.
topten
| 19. 10. 2014 13:30
oxidace
lidove
horeni
Flajzi
| 19. 10. 2014 13:42
Aha, takže když ti oxiduje na povrchu nakrájené jablko, tak lidově hoří? ;-)
Hoření je jedna z forem oxidace, je to implikace, ne ekvivalence.
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 13:46
Implikace?
>:D
To neres. Horeni je bourliva oxidace. To znamena, ze pomala oxidace jeste horenim neni.
;-)
Flajzi
| 19. 10. 2014 18:28
Neplatí hoření === oxidace, ale hoření ==> oxidace. Tj. neplatí oxidace ==> hoření.
Snad je to snáze pochopitelné. ;-)

EDIT: Znaménko ekvivalence je vymazáno při ukládání komentáře, tak jsem tam smazal znaménka větší a menší.
| 19. 10. 2014 16:06
oxidacia = reakcia chemickych prvkov s atomami kyslika

Kyselina v jablku reaguje sposobom, ktory sposobuje hnednutie. Atomy zeleza sa viazu na kyslik a vysledkom je hrdza. Drevo plus kyslik plus teplo rovna sa ohen.
_MT_
| 19. 10. 2014 22:36
Je mnoho různých "filtrů". Některé jsou zároveň katalyzátory a má v nich docházet k oxidaci produktů hoření.
Tycoon
| 19. 10. 2014 12:57
Všechny určitě ne. Hodně dnešních zážehových motorů používá k chlazení katalyzátoru při vyšší záteži bohatou směs, z toho pak resultují vysoké emise CO. Ale pokud má funkční katalyzátor, tak emise NOx zůstávají nízké.
Johnnn
| 19. 10. 2014 13:43
Jasný, že nebudou v provozu tak ideálně čisté jako na papíře. Ale z kolika benziňáků se valí kouř jak z kotle na uhlí a kolik jich smrdí po oxidech dusíku tak, že to dráždí ke kašli? Smrdí staré vykopávky. Budiž, pevné částice s přímým vstřikem taky přišly, ale pochybuju, že to bude horší než u dieslů.
Mrakoplas
| 19. 10. 2014 14:28
Jenže ty mraky dýmu nejsou vlastností motoru z výroby. To jsou vyřezané filtry a přečipované motory. Že je potkáváme na silnici je výsledkem bezzubých a často zkorumpovaných technických kontrol v kombinaci s neschopností naší policie.
Nemá smysl bojovat proti používání dieselů, protože selhává exekutiva.
topten
| 19. 10. 2014 14:41
Cetl jsi ten clanek??
slo o motory splňující euro 6, tedy o nove motory.
a emise NOx prekroceny az 25x, tedy 1500mg/km, a nejhorsi mel 2000mg/km (tady nechapu ten rozpor v textu)
euro 3 přitom u rakovinometu vyzadovalo maximalne 500mg/km, tedy 4x min.
prumer byl 7x horsi nez vyžaduje euro6, tedy 7*80 = 560mg/km, coz by nevyhovelo ani euro 3.
a euro 3 v dyzlu nedostane zelenou emisni znamku, narozdil od euro 1 v benzinu, které ji dostane
Johnnn
| 19. 10. 2014 16:10
No, pokud jedeš po dálnici třeba půl hoďky za jedním autem a při konstantní rychlosti se z něj vyvalí zničeho nic hromada sraček, tak se začal automaticky čistit filtr pevných částic a to je normální, nejde o vytlučený filtr a nebo nějakou jinou levotu. Ale je faktem, že viditelné saze jsou problémem spíše lidského idiotismu a neohleduplnosti. Každopádně oxidy dusíky jsou problémem i u motorů, které plní Euro6. Jinak si nedovedu vysvětlit ten děsný smrad. Léta jsem pracoval v laboratoři a ten puch z dieslů je jak kdybych otevřel lahev kyseliny dusičné.
_MT_
| 19. 10. 2014 23:51
Horší? Jak se to vezme. Ze zážehových motorů bývají menší, ale početnější. A menší jsou pro dýchací ústrojí člověka nebezpečnější, také mnohem déle vydrží ve vzduchu. Jak špatné to je, není jasné.
Johnnn
| 20. 10. 2014 09:05
To je poměrně zastaralý údaj. Hodně se to řešilo v dobách, kdy ještě nebyly povinné a rozšířené filtry DPF. S jejich příchodem tento problém postihuje i diesly a to z toho důvodu, že velké částice filtr celkem spolehlivě zachytí a malé, které se nabalovaly na ty velké teď procházejí.
nasua23
| 19. 10. 2014 16:58
První ekologický atest v německu dostal Mercedes Bens S 500.
Mimo jiné právě kvůli tomu, že dobře spaluje benzín.

:-!
Antinafťáci
KubikCv
| 20. 10. 2014 01:04
jsi zase rozjel flejm vokurko...no co..česká pošta je blbá,že jezdí chrochtákama...dávno mohli jezdit Ivecama na CNG :yes: :yes:
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 11:25
se nám pomalu vrací zpátky. To, že EU používá emise jako kladivo na daně, aby se z oveček sčesalo víc vlny v penězích - to snad je každému jasné. To, že automobilky lžou díky laboratorním podmínkám, které jsou diametrálně odlišné od reálného provozu - to snad ví také už drtivá většina a kdo tvrdí, že to tak není, tak je minimálně na bluetecu....
Oni lžou nám. My víme, že nám lžou. EU ví, že to víme, ale protože prachy nepáchnou - čert vezmi rakovinu občanů, tak se hraje dál.
Aby bylo jasno - sice jsem petrolhead, ale nevadí mi lidé jezdící v dieselech. Vadí mi to oblbování lidí. Vadí mi zvýhodňování nafty a její protěžování, při vědomí toho, že je to mnohem větší svinstvo, než benzín. Jenže popravdě - automobilky jsou tak silné a tak dobře živí EU plácaly, že to nikdo výrazněji řešit nebude - přece si nepodříznou větev.... Takže se dál bude oblbovat a ještě se tomu bude tleskat....
Dieselmánie
topten
| 19. 10. 2014 11:28
stacilo by benzin zatížit stejnou spotrebni dani jako naftu a naftove osobní auto by si koupil jen ten největší dunihlav, protože litr benzinu by tim padem byl o 3kc levnejsi nez litr nafty.
trh by vse vyresil ke spokojenosti a hlavne zdravi lidi
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 11:32
to je o tom zvýhodnění nafty. Navíc dnes už rozdíl spotřeby není tak propastný - alespon v některých třídách....
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 11:37
Vlci vyjí a karavana táhne dál...

V kontextu naší historie a v úzké návaznosti na komunistickou propagandu, která tu byla 50 let:

1) centrálně-plánované hospodářství je dnes nadávka, kvóty a nařízení EU nikomu nevadí

2) komunisté lhali a všem to nesmírně vadilo, EU nám lže a je to zcela v pořádku

3) centráolně-direktivní ceny za komunistů bylo peklo, EU diktuje ceny zcela bez povšimnutí

Evropská unie není nic jiného, než svaz evropských socialistických republik :-!
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 11:40
to ti klidně podepíšu.. ;-)
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 11:51
čímž si velmi pomůžeme >:-[] ;-) Zkrátka vlci vyjí... Jak dlouho bude trvat společnosti, než jí to dojde? Opět 1989 + 50 let? Takže před sebou máme dalších 25 let eurohrůzovlády?
Dieselmánie
XTad
| 19. 10. 2014 15:49
No v unii jsme od roku 2004, takze pridej >:D
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 11:51
Souhlasim s Tebou v principu, ale uz ne v tom, ze EU nikomu nevadi.
Mne teda urcite - a jsem si jisty, ze nejsem sam.
;-)
Dieselmánie
rohYpnol
to nikomu ber obecně jako společnosti. Snad jen UK se poněkud "cukají", zato Češi své Evropan(en)ství hlásají celému světu.
Dieselmánie
XTad
| 19. 10. 2014 12:31
To urcite ne. Myslim si, ze ve svete platime za jedny z nejvetsich euroskeptiku. Minimalne Klaus nam zajistil takovou reputaci na dlouhou dobu. Ani z diskuzi na internetu nemam pocit nejake lasky k EU. A k te Britanii. Schvalne jsem si precetl komentare na autocaru pod clankem o 444 konovem ctyrvalci Volvo a misto nadavani na eko terorismus a EU jsem cetl vetsinou slova chvaly o tom, ze takhle ma vypadat downsizing a ze je uzasne, co je dneska mozne a ze zachvili budeme mit vykon 250 koni na litr v produkcnich autech a to je prece bezva.
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:44
Klaus je nálepka. Podívej se na politiky a každý se za Klause jen "omluvá", vždyť to přeci nebyl názor čeksé politické reprezentace, ale jen pomateného prezidenta...
Dieselmánie
XTad
| 19. 10. 2014 13:23
Tak Zemanuv bubble bum taky nebyl uplne pochvalny.
Dieselmánie
nebezpecnavosa
| 19. 10. 2014 11:54
Takže si myslíte, že životní úroveň je teď stejná jak za socialismu ? Podstatný je výsledek, když dva dělají totéž, není to totéž.
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:00
? já někde napsal něco o životní úrovni ?

Jaká je však hodnota životní úrovně vytvořené DLUHEM? Není náhodou naše životní úroveň vyšší jen díky tomu, že okrádáme naše děti?
Dieselmánie
wakantanka
| 19. 10. 2014 15:54
Vieš, vždy to bude v rovine keby bolo keby. Keby bola prebehla poriadne privatizácia, keby sa nerozkrádalo atď. atď. Niekde som čítal takú štúdiu či správu, že štát vie vybrať dosť peňazí z daní a poplatkov, divident z čiastočne zprivatizovaných firiem a pod. , akurát s nimi nenarába hospodárne a účelne. Hlavne preto, že neexistuje kontinuita v rôznych vládach aspoň v najdôležitjších projektoch pre udržateľný rozvoj.
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 12:07
tohle je hodně opíjecí rohlík - jistě, že není. Ale je tím zaděláno na spoustu problémů - tím centrálním EU byrokratismem, že se pak nestačíme divit. Ano - pokud to budu posuzovat z délky svého dožití a po mne potopa - je to super. Čert vezmi budoucnost.... Pokud ale koukám na možnosti dalšího vývoje - třeba pro mé děti - tak už to tak růžový obrázek neskýtá ...
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:11
o tom píši. Socialismus byl jaký byl, ale zanechal nám přebytek státního rozpočtu. A onen skvělý kapitalismus? Nemáme ani na splácení úroků z dluhů...
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:21
Tak to zas prr!
To je lez dnesnich komunistu, i tech v jinych stranach.
;-)
Komunisty neporazila revoluce, ale oni se vzdali sveho systemu proste proto, ze uz vycerpali vsechny rezervy a nebylo z ceho platit ani to malo, co tehdy stat platitl. I tak existoval masivni statni dluh. Jen byl "prekryty" fiktivnimu aktivy - pohledavkami za "bratry" v RVHP.
Ktere ale nikdy nemely sanci byt zrealizovany.
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:32
ano, tady si jistý úplně nejsem a docela mě to zajímá. Nicméně dle mých informací skončil socialismus "v přebytku". Jestli byl fiktivní či nebyl, to už si netroufám hodnotit.

Faktem ale je, že teď se pohybujeme v reálné dluhové pasti.
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 12:34
no pohybujeme se v uměle vytvořené dluhové pasti, která vyhovuje těm, kteří tahají za nitky.....
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:45
proč uměle?
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 13:06
no tak fungují ty půjčky - Oni ti rádi půjčí - a platíš a platíš a platíš - úroky - přitom ty prachy reálně neexistují - nic je nekryje. Uměle vytváří poptávku po kravinách - lidé si půjčují jako zběsilí - na dovolenou, na novej mobil každý rok etc. Tím se je daří držet v pasti. Ale zase - lidé si za to mohou sami - protože neuvažují a hurááá - nakupují. Taktéž - ale ve velkém je to se státy. Jak fungují státní rozpočty, jak se z toho rozkrádá - a banky ti rády půjčí. Kolikrát otočí jednu korunu úvěrů. Ty nejdřív platíš bankám úroky - nikoliv jistinu. Takže banka má, když splácíš - splaceno dopředu. Kdysi koloval takový vtip, který ani není vtipem, když se nad ním zamyslíš - nebude to přesná citace - ale tak nějak - to funguje - do řecka na dovču přijede turista. - Za ubytování zaplatí stovku éček. Důležité je sledovat tu bankovku - pořád tatáž - Majitel ji vezme - zaplatí dodavateli potravin - 100éček - dlužil mu je. Ten je vezme a zaplatí opraváři auta, kterému dlužil za opravu auta - 100 éček - . Ten opravář je vezme a zaplatí jím...... takhle to můžeš v rámci příkladu opakovat do nekonečna.... Prostě X operací provedených s jednou pomyslnou bankovkou - zaplatí X transakcí. Vtip graduje, pokud jsou to operace na mezibankovním trhu v řádech jedniček a nul na drátech. Co je nejhorší, že degraduje hodnota skutečné práce. Zemědělec, který nás v podstatě všechny živí je v podstatě za trubku a je na tom nejhůř. Ale to by byla zcela jiná diskuze ;-)
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 14:56
Ok, z tohoto pohledu ano. Já psal reálná dluhová past proto, že ty dluhy jsou reálné, a ne jen umělě vytvořené přesypáním peněz z jedné na druhou hromadu. Tedy ano, dluh je reálný (skutečný), ale není ničím krytý.

Koneckonců banka půjčí korunu, vznikne jí pohledávka za dvě koruny, tu přeprodá a získá "na ruku" 1,80, půjčí 1,80, vznikne jí pohledávka za 3 koruny, tu přeprodá a získá na ruku 2,60 ... A rázem má balík peněz, aniž by je kdokoliv kdy viděl... Jen fiktivní čísla.
Dieselmánie
xmikes
| 20. 10. 2014 09:57
v přebytku čeho? front na maso? nebo v přebytku rudého práva na záchodech?
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 12:33
no - tady bychom se jaksi dostali na tenký led. Jistě - oblíbeným argumentem bývá nejen přebytek státního rozpočtu, ale i přebytek tzv. důchodového účtu. To, že listopad připravili sami komunisté a provedli ho skvěle, o tom já už dnes nepochybuji. Taktéž o Klausovi a jeho klice, kteří tu "zhasli a rozkradli, co mohli". Ale otázka zní - proč, když byl ten socialismus tak přebytkový a skvěle šlapající, nebyl jaksi konkurenceschopný. Vnitřní dluh na strojovém vybavení, modernizacích etc. byl obrovský. Ale za nejhorší považuji to, jak odnaučil lidi dělat a myslet samostatně a mnohé hlavně i kvalitně. 50.léta hodnotit nebudu, protože tam jsem zaujatý, díky rodinné anamnéze a kilogramům listin, které jsem díky tomu prošel.
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:41
na tom se shodneme.

Odpověď se ale hledá těžce, co třeba že možnosti rozkrádání byly před 89 velmi omezené? Existovaly totiž 3 druhy vlastnictví a spousty majetku prostě nemohl vlastnit nikdo jiný než stát... Kapitalismus otevřel bránu pro veksláky a tuneláře, tohle by dřív prostě nešlo. Navíc skupina prominentů byla dřív omezená, protože to byl vždy komunista. Po 89 se tato možnnost otevřela v ODS, ČSSD, TOP09 a dalších...
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:53
Jses hodne mladej - mas na to pravo.
;-)
Pred 89 se rozkradlo podstatne VIC. Rozdil je v tom, ze podminlou byla stranicka funkce a pak - nesmelo se o tom mluvit.
Kdo si nedal rict a mluvil - sel do kriminalu.
Ne ten krajskej tajemnik, co mel doma pozlaceny prkynko, ale ten remeslnik, co to "vynesl ven".
Ano, lide radi zapominaji...
Dieselmánie
xmikes
| 20. 10. 2014 10:00
on není mladej, on je blbej (někdo by mohl říct naivní což by bylo politicky korektní).
Dieselmánie
ozawasan
| 19. 10. 2014 12:55
no - tehdy platilo - kdo neokrádá stát - okrádá rodinu. Navíc - Ti polistopadoví "skvělí podnikatelé a vychcánci" - tak ti vyrostli a byli vychováni právě tím socialismem. Vyrostli v něm. Je to zvláštní, že režim, který se vychloubal a navenek stavěl na lidskosti a soudružství - vychoval tolik * a zlodějů. Je to tím, že devastoval morálku a výchovu k poctivosti. Lidé se rychle naučili, že "lepší" se dá líp sehnat, když se lže a podvádí - viz. spousty vstupů do strany jen za účelem postupu v kariérním žebříčku(jasně, že k tomu i nutili) etc. Prostě ten režim devastoval morálku - no řekněme národa... Ale v tom jen převzal štafetu po Protektorátu. A to bude trvat ještě desítky let, než se to napraví - tedy pokud vůbec, když se koukám na současný stav....
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:58
Presne tak.
Vetsina tech dnesnich rozkradacu jsou stranicti funkcionari - a vexlaci.

Oboji byla "dobra priprava".
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 14:12
Ale jo, tohle vnímám stejně. Jenže podle mě prostě před 89 se rozkrádalo "v malém" - už jen proto, že vlastnit jsi toho jednoduše zas tak moc nemohl. Až po 89 nastal ráj rozkrádačů a to, co tu těch 50 let vznikalo jako podhoubí, mohlo konečně vykvést v plném rozsahu.

Kdybych to měl zevšeobecnit, tak dřív před 89 podle mě hodně lidí rozkrádalo v malém, po 89 málo lidí rozkrádalo ve velkém. Privatizace umožnila kumulaci kapitálu, otvevřeli se možnosti. Viz uhlobaron Bakala. Tohle by prostě dřív nešlo.
Dieselmánie
_Karel_
| 19. 10. 2014 18:00
Přesně tak. Stovky miliard se prostě za komárů neztratili. Nebylo ani co za ně pořídit.
Dieselmánie
frite
| 19. 10. 2014 11:52
Pokud by EU důsledně sledovala zájem na zdraví lidí, musela by spalovací motory zakázat úplně. Že musí motory splňovat nějaké normy je jen malá daň za možnost jejich (zatím ne příliš nahraditelné) existence.
Ony direktivy ohledně spotřeby (ve formě emisí CO2) nefungují za všech okolností, ale v součtu ano. Každý nadává že to není co bývalo, ale faktem je že moderní bezpečnější (a tím pádem podstatně těžší) auta žerou míň něž kdysi.
Já osobně jezdím v poměrně těžkém (přes 1500kg) autě střední třídy za 6,8l BENZINU/100 km. To bylo dřív nemyslitelné a tlak ve formě vynucených emisí v tomto funguje.
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 11:57
Hmm.
Problem je v horizontu, kam dohlednes.
Mozna mas pravdu, ale druhou stranou tehle mince je, ze evropska auta jsou stale drazsi a drazsi na vyrobu a vice avice poruchova... takze brzo asi evropska autombilova vyroba umre. Dusledek? Asi 25% nezamestnanost. Vyhoda? Zadna - jinde to neplati a podivej se na globus, jak je Evropa velka. Teda mala.
Dieselmánie
frite
S tou poruchovostí by si dovolil nesouhlasit - je přirozenou vlastností člověka že ty špatné vzpomínky vytěsňuje z paměti a dramata minulosti vyhlazuje - s auty se do servisu jezdilo vždy, oleje se měnily co 5 tis km a motory se generálkovaly co 80 tis.
Dnes se údržbě věnuje zlomek času a peněz co dřív a auta najezdí stovky tisíc. Pokud auto nemá nějakou konstrukční záludnost typu řetězy u TSI.
Auta s legendární výdrží jako Mercedesy z 80tých let už nejsou, ale velice kvalitní auto si koupit můžeš - pokud jsi ochoten vynaložit částku adekvátní onomu mercedesu v 80tých letech - v dnešních relacích pár milionu kč.
Dieselmánie
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:15
Nasouhlasim.
Neni to o pameti,ale o zkusenosti.
Mam doma dve Alfy 164. Jednu mam ja a druhou syn. Ta moje ma natoceno pres 600tis km... a porad jezdi. i presto, ze si se servisem neporadi uz ani znackove servisy.
Jasne, oleje a filtry dostava... ale to neni to, o čemkoliv se tady mluvi. zadne vymeny dilu, skupin, prehravani sw... a tak.
Dieselmánie
XTad
| 19. 10. 2014 12:28
To co popisujes jsou problemy komunistickych krapu.
Dieselmánie
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:03
Funguje? Kdyby ten motor nemusel plnit ty emisní normy, možná bys jezdil za 4 na 100, protože by motor neměl tak velký vnitřní odpor...
Dieselmánie
XTad
Samozrejme, ze s ohledem na zdravi je nejlepsi zakazat vse, co hori, ale oni nejnze nezakazali spalovaci motory (diky bohu), naopak je udelali jeste jedovatejsi (pevne castice u benzinu, ultrajemne v dieselech, nizsi spolehlivost...).
Dieselmánie
Tycoon
| 19. 10. 2014 13:11
Mám motor konstrukční školy 80. let (modernizovaný na Euro 4) a při mém stylu jízdy to žere zhruba o půllitr víc než srovnatelné TSíčko (Euro 5) s o 20 let mladší konstrukcí. Ano, pokrok tu je, ale ne takový, jak nám předkládá oficiální "propaganda", ta mluví o 2,5 litrech.
benzin
ikoptak
| 19. 10. 2014 11:29
A obdobné studie pro benzin? Nedělám si iluze ze benzin v reálném provozu ne vypouští vice směsi než v laboratoři.
benzin
topten
| 19. 10. 2014 11:31
benzinovy auta ke splneni limitu nepotrebuji (zatím) filtry a vstrikovani močoviny.
navíc v USA a japonsku jsou nekompromisni, tak proc by benzinaky v EU normam vyhovovat nemely?
navíc rozdil emisi v euro5 a euro6 není u benzinu zadny a mezi euro4 a euro6 nepatrny.
benzin
ikoptak
| 19. 10. 2014 11:37
Jak jsem psal vyse , katalyzátor není filtr? Proč jsou tedy benziny sw priskrcene?
benzin
topten
| 19. 10. 2014 11:39
jak pisu vyse:
katalyzator nic nezachycuje ani nefiltruje, ale spali to co neshorelo ve valcich.
benzin
_MT_
| 19. 10. 2014 23:47
Motory se ale mění a mění se i metodiky. Ale klidně lobuj za úplný zákaz spalovacích motorů. Protože čistě spalovat asi nikdy nebudou. Víš například o tom, že moderní zážehové motory mají značné emise čpavku? Tenhle problém se neobjevil s Euro6 a SCR, ani se netýká výhradně vznětových motorů.
Neurotic
| 19. 10. 2014 11:40
když budou náklady na 100km větší u nafty než u benzínu tak ho lidi začnou používat. Většinu lidí totiž nezajímá co jde z výfuku, ale kolik to stojí. A když má benzínák vyšší spotřebu a ještě k tomu dražší palivo tak není co řešit :-! Proč bych měl jezdit za 12/100 když můžu jezdit za 7/100. Ano při nulové rychlosti bude ten rozdíl menší, ale mě zajímá kolik to žere při mém stylu a ne s platem vajec!
topten
| 19. 10. 2014 11:44
evidentne jezdis nejakou starou vykopávkou.
u modernich motoru ten rozdil je cca 20%, z toho 10% jde na vrub nizsi vyhrevnosti benzinu. takze logicky by benzin mel mit o 10% nižší spotrebni dan nez nafta, oproti soucanemu stavu, kdy spotrebni dan na benzin je o 20% vyssi nez na naftu.
pak by vyhodnost nafty v realu nebyla zadna
Neurotic
Průměrná spotřeba VW Passat 2,0 TDI 125Kw 6,39/100 a 1,8TSI 118kw 8,2/100 to je skoro 30% :no:

Mazda 6 2,2D 110kw 5,92/100 a benzín 2,0 114kw 8,5/100 to je skoro 44% >:-[]

Jo a rok výroby je 2011+
Podle spritmonitor.de
topten
však pisu, stary vykopávky
oba motory se vyrabeji uz skoro 10 let
porovnej tohle:
[odkaz] a [odkaz]
tedy 6.05 a 6.77 l/100km u nafty a benzinu u stejne vykonnych aut
benzin o 11% vic

nebo
tohle [odkaz] a [odkaz]
tedy 5.36 a 6.04l/100km u nafty a benzinu u stejne vykonnych aut
benzin o 13% vic
kuny
| 20. 10. 2014 05:15
no ono je to slozitejsi.naftove motory obecne pracuji s vyssi ucinnosti nez benzinove. to je dano zejmena kompresnim pomerem. s nimse u benzinu moc hybat neda, protoze by dochazelo k samozapalum (klepani), takze cast vyhody ve spotrebe, kterou si principialne naftak uchovava, tu proste zustava.
_Karel_
| 20. 10. 2014 12:08
Zapomínáš na nový mazdy, se stejným kompresním poměrem u nafty i benzínu.
kuny
| 20. 10. 2014 21:11
tak to pochybuju, ze maj ten kompresni pomer stejny. skyactiv benzin ma vysok kompresni pomer 14, pro diesel je to nizka hodnota a i tohle cislo u mazdy je poplatne jenom uzkemu provoznimu spektru, kdy vlivem rizeni pomoci casovani ventilu malokdy uzavira sani v dolni uvrati pistu a tam potom realny komoresni pomer plave podle toho, kdy ten ventil zavre (plave pouze smerem dolu). ono to proste u benzinu neni tak jednoduche. hori rychle a vznecuje se pomerne nepravidelne, proto je potreba ho zapalovat, abychom ridili jeho horeni....
Makovnik
Je to zial presne naopak, vyssiu vyhrevnost ma benzin, na 1kg. Na objem ma mierne vyssiu vyhrevnost nafta, pretoze ma vyssiu objemovu hmotnost - resp. je to 1:1 v zavislosti na jej zlozeni.
Naftak ma realne vyssiu ucinnost, priemerne o cca 7-8%, preto menej zerie.
topten
| 19. 10. 2014 13:25
plácáš nesmysly
nafta i benzin maji cca stejnou vyhrevnost na hmotnost a to kolem 42MJ/kg
protože je benzin lehci nez nafta, tak objemove ma mensi vyhrevnost benzin
benzin kolem 32MJ/l
nafta kolem 36MJ/l
1 litr nafty ma cca o 10% vic energie a vyprodukuje i o cca 10% vic tolik nenavideneho (v EU) CO2 nez benzin
Makovnik
| 19. 10. 2014 13:48
Blbosti placas ty, lebo vychadzas z nezmyslov.
Benzin ma vyhrevnost 42.8-44.5MJ/kg, nafta 41.8-42.8MJ/kg. Objemova hmotnost benzinu 0.73-0.77kg/l, nafta 0.78-0.83kg/l, tak si to prepocitaj, ty topten tralalacik.
Benzin ma lahsie horlavejsie zlozky uhlovodikov, preto im staci nizsia teplota a uvolnia viac energie.
topten
| 19. 10. 2014 14:04
predved jsi, makovce, "presny soucet nepresnych cisel"
vyjdi z udaju,ktere poskytuji automobilky
1litr benzinu, podle těchto udaju, vyprodukuje 2.3kg CO2, 1 litr nafty 2.6kg CO2, tedy o 11% vic. z toho vyplyva jedine - 1 litr nafty obsahuje o 11% vic energie nez 1 litr benzinu, a je o tech cca 11% tezsi.
coz samozrejme odpovida i tem tvym nepresnym cislum
nasua23
| 19. 10. 2014 17:02
Já... já.... já....... mě......mě.......já.......... já.......... já............mě
No - je to divnej svet. ale lepsi jsem jeste nenasel.
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 11:47
A stejne dilema resim i ja. Koupit naftak, nesympatickej z principu, ale s prijemnejsim chovani v tezsich podminkach? Tim myslim snih na Vysocine.
Kupovat vubec takhle zdeformovany novy auto nebo to vzdat a koupit neco maloletyho, jeste nez se tohle silenstvi rozhorelo tak otevrene...
:-(
rohYpnol
| 19. 10. 2014 11:54
V čem je nafťák příjemnější v těžších podmínkách? A co to jsou ty těžší podmínky?

Podle mě jsou těžší podmínky za Uralem a tam vědí, co je vhodnější do těžších podmínek...
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:00
Ale no tak.
;-)
Mluvim o nasem svete, kde typickym problemem je, jak vyjet z parkoviste, kdyz mam za autem pul metru snehu nahrnuteho silnicari... a nebo jak vyjet namrzlej kopec u Nasavrk, aniz by si mi protacela kola.
;-)
A v techto podminkach je velkej moment v malych otackach a relativni neochota zvysovat otacky vyhodou.
;-)
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:08
Benzinové turbomotory maí charakteristiku podobnou, takže velký rozdíl nevidím. Navíc když porovnám třeba se starším dieselem, který měl průběh - do 2 000 ot. nic, pak turbokopanec a od 3500 opět nic... ;-) ?

Točivý moment mají turbomotory také víc než dostatečný a nízko posazený... A když nevybereš TSI nebo THP, ale třeba TCe, tak bys neměl mít problém ani s životností...
Neurotic
| 19. 10. 2014 12:22
Jenže nafta je těžší což je v tomhle případě výhoda a navíc ani turbo benzín nemá stejnej krouták jak nafta. Na tohle je prostě lepší nafta. Pokud budou na obou autech úplně stejné pneu tak toho diesel prostě vyjede víc než benzínák.
rohYpnol
| 19. 10. 2014 12:27
udávaný točivý moment "na motoru", nikoliv na kolech. Zohledni si rozdílné zpřevodování a možná se začneš divit.
Sysoj Psojič
| 19. 10. 2014 16:06
Přesně! :-)
Mimochodem mé nejslabší auto má 2.0TSI a 450NM. Který diesel s jedním turbem v dané kubatuře ho má? A to nemluvím o průběhu.
Dokud to půjde, budu kupovat silné benzíny, protože nafta tak dobře nejede ani nezní.
Tím "nejede" nemyslím pseudozátah u 2500ot, ale reálná čísla.
kuny
| 20. 10. 2014 21:51
450Nm? nespletl jsi se o 200Nm?
Nicco
| 19. 10. 2014 16:59
Pokud ti nezmrzne nafta, nebo nezmrzne vodic, nez zacne topit.
co s tím?
kundalini_it
| 19. 10. 2014 12:03
Všichni víme, že nafta je svinstvo. Jen všichni okolo tvrdí, že to tak hrozný není. Jsme suverénní stát i když člen EU. Nikdo nám nezakazuje aby zdanění nafty bylo větší než benzínu. Tak sazby otočme. Vyšši bude za naftu a bude to dokonce o trochu výhodnější pro stát. Víc peněz a lepší ovzduší. Teď jsme měli senátní volby, máme zástupce v parlamentu. Chtělo by to jen nekecat a tlačit ba zákonodárce, sepsat petici, prostě být aktivní. Samo se to nezmění...nástroje na změnu máme...nebuďme jen ovce co udělají co nám nařídí a jen remcají u pc nebo u piva!
co s tím?
Ada je zase tady
| 19. 10. 2014 23:48
Až na jednu záležitost s tebou souhlasím. A to je vyšší zdanění. Rozhodně by bylo vhodné zavést vyšší zdanění benzínu z důvodu jeho vyšší měrné spotřeby na jednotku výkonu (kvůli nízkému kompresnímu poměru zážehových motorů). Vyšší měrná spotřeba benzínu znamená vyšší míru drancování nenahraditelných přírodních zdrojů! A tento fakt by měl být vzat v úvahu a spotřební daň na benzín by měla být zvýšena min. o 5Kč na litr, aby si benzínoví neotesanci uvědomili, že motor na benzín je horším drancováním přírodních zdrojů, než motor na naftu!
Fotka
Makovnik
Preco je v clanku o naftakoch titulna fotka benzinaku? :-)
Fotka
Ada je zase tady
| 19. 10. 2014 23:49
Protože benzínové motory smrdí víc. ;-)
Fotka
-------
| 20. 10. 2014 05:16
Tak pravě naopak dieselové motory nejvíc smrdí a lidskému zdraví škodí nejvíce než benzinové [odkaz] :-)
.... oxidů dusíku, "zapoměl" Fokt napsat do nadpisu.
nebezpecnavosa
| 19. 10. 2014 12:13
Takže žádné "dehty",tedy to co první napadne jedince když si přečtou nadpis a chtějí potom v hospodě vypadat chytře. Prostě klasická laciná bulvárni Foktovina na kterou naláká nejvíc lidí a tím se živí. A že na konci článku ty oxidy dusíku účelově vysvětluje na věci nic nemění. Problém jsou starší čoudící diesly a to že je možné něco takového provozovat. Demontovat filtry pevných částic a ještě se tím chlubit, či inzerovat vedle stáčení tachometrů a podobně. Prostě české "reálie" jsou problém, ne jeden účelový výklad nějaké studie.
.... oxidů dusíku, "zapoměl" Fokt napsat do nadpisu.
XTad
| 19. 10. 2014 12:26
Myslim, ze studie zabyvajici se ultrajemnym "dehtem" ktery leze skrz filtry, take existuje.
EU, vecny hromozvod niektorych diskuterov
| 19. 10. 2014 12:15
Kopec ludi tu nadava na EU a odsudzuje normy, pritom normy, a casto vyrazne prisnejsie, platia v akomkolvek civilizovanom teritoriu na zemeguli - v USA (odporucam studium kalifornskych emisinych noriem), v Japonsku...

Aj za tie normy moze EU?

Fakt je, ze za EU pod tlakom/lobbingom nemeckych a francuzskych vyrobcov, ktori stoja a padaju na nafte, emisne dieselova auta zvyhodnovala, kedze sa sustredila na emisie CO2. Normy sa sice sprisnuju, ale zase, vysledkom lobbingu, chybali vykonne nastroje na ich vynucovanie.

Ak EU v tomto smere zjedna napravu, ma moj hlas.

A ruku na srdce, keby nebolo EU, tak Cesko aj Slovensko by boli bananistanom typu Albanska. Stali by sme hodiny na hraniciach, neexistovali by lacne letenky (open skies je dielom EU), a za minutu hovoru v roaming by sme platili 50 korun (strop na roamingove sadzby urcila tiez EU).
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 12:22
Nemam nic proti normam.
Vadi mi blby normy...
;-)
Jenik3
| 19. 10. 2014 12:24
Ach jo. Ty jsi maco.
EU ti regulaci vnuti a ackoliv jsi clensky stat, tak CR i SK, jsou tak slabe, ze nezmuzes vubec nic. A nejhorsi je Komise. To je banda flinku, kteri sami pro sebe vytvareji praci.
V EU se nejcasteji pouzivaji slova jako harmonizace, ochrana ale uz jsem leta neslysel slovo svoboda.
| 19. 10. 2014 16:14
Za lubovolnu regulaciu z EU musel niekde v procese hlasovat legitimny zastupca CR.

Ziadna norma EU neprejde bez podpory vacsiny krajin, rovnako ako ziadna norma CR neprejde bez podpory vacsiny poslancov.

Clenov komisie schvaluje Europsky parlament zvoleny v regulernych volbach.

A ako EU obmedzuje tvoju slobodu? Ze nemozes vyrabat hovadziu salamu s obsahom karcinogenov?
rohYpnol
Obecně vzato EURO-normy jsou špatné. Výborné normy byly původní ČSN, měli jsme jedny z nejlepších norem. Přechod na EC obvykle znamená jasný krok zpět.
donPedro
| 19. 10. 2014 13:12
No ani DIN nebyly k zahození ;-)
nafta nebo benzin?
Jenik3
| 19. 10. 2014 12:21
z pohledu chemie a spalovani je zcela jasne. Jen jsem nikde nevidel konkretni hodnoty.
CO2 je takova tresinka na dortu. Posuzovat "cistotu" motoru podle jedne emise je nesmysl.
Nicmene regule EU jsou dane, co jsme si do Parlamentu zvolili, to tam mame. Pocitam, ze druhym organem, ktery schvaluje je Rada /clenskych statu/ a tam jsme si bohuzel nezvolili. To je nerizena strela stejne jako Komise, ktera tyto navrhy predklada.
nafta nebo benzin?
-------
| 19. 10. 2014 18:54
Je lepší benzinové než naftové, takže není ekologický :no:
Čekám na WinDiesel
Tycoon
| 19. 10. 2014 12:53
.. ten nám určitě objasní, že to je jsou jen pomluvy zážehové lobby a že diesely ve skutečnosti vypouští čistý alpský vzduch s vůní lučního kvítí.
Čekám na WinDiesel
Nicco
| 19. 10. 2014 17:00
od patku repasuje vstriky
Čekám na WinDiesel
-------
| 19. 10. 2014 18:57
To je ale není logické WinDiesel, tato (WinDiesel) obhajování dieselů je skutečně směšné, tohoto důvodu si chlubit diesel to nejlepé vypouští čistý :no:
Nafta - kde všude?
donPedro
| 19. 10. 2014 13:09
Tož přátelé, sousedé a krajani. Ano, osobní automobily poháněné naftovými motory jsou jistý problém. A není to ale tak trochen z PéeRDu kulička? Kolik nafty spálí přeprava nákladní = kamiony, vlaky, lodě? Nebude to třeba náhodou násobně více než ona přeprava osobáková? Asi ano, hodlám domnívati se. A kolikpak nafty se v EU spálí jinak nežli dopravou, víme? A neměli by se ti námi do Brusele volení zástupcové stran politických zabývati velmi intezivně nejdříve tímto, abychtakřek napříč politickým spektrem? Co vy na to? Tož tak.
Nafta - kde všude?
topten
| 19. 10. 2014 13:37
nakladak blafe několik hodin v kuse, lod několik dni nebo tydnu v kuse a nejezdi ve mestech
problém naftaku v osobacich je, mimo jiné, ze většina z nich se během jizdy nestaci ani ohrat
Nafta - kde všude?
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 13:43
Presne tak.
Lode uz na to prisly... uz i lokomotivy na to prisly! na rade jsou kamiony.
Velky dopravni prostredky pouzivaji misto preveodovek generator a elektromotor.
Diky tomu dokazi pouzivat i efektivnejsi turbiny... aniz by resili problém lem, jak snizit ty sileny otacky.
;-)
Nafta - kde všude?
donPedro
| 19. 10. 2014 14:44
Lodě budiž, to pravda moc neznám, naše řeka místní není splavná ;-) Co ale ještě stále provozují ČD, nad tím by boužel člověk někdy zaplakal :-(
Nafta - kde všude?
donPedro
| 19. 10. 2014 14:40
Tak určitě ;-) Kamiony se pohybují převážně meziobecně, ovšem i ony do těch obcí musí za účelem naložení/vyložení zajet, o tranzitu přes obce raději snad ani nemluvit. Jsou ale náklaďáky menší, co taky jezdí toliko "kolem komína" a je jich docela dost, typickým představitelem je letitá Avia, to je vskutku chemická zbraň :-! Nu a pak zde máme ještě jeden specifický silniční fenomén: olítaná bílá dodávka - to je kapitola sama pro sebe ...
Nafta - kde všude?
topten
| 19. 10. 2014 14:50
mas catecne pravdu, ale většina tech zasobovacich nakladacku rano nastartuje a az vecer vypne, a motor si stále udrzuje provozni teplotu.
a jed se podivat do města, kolik potkas nakladaku a kolik naftových osobaky, rozdil je minimalne radovy, a většina tech osobaku není na provozni teplote, narozdil od tech nakladaku
a ten priklad s avii je poněkud mimo, to je opravdu uz historie, tedy jde o plneni, resp, neplneni emisi u euro 6, tedy normy platne necele 2 mesice
Nafta - kde všude?
| 19. 10. 2014 16:18
Problemom je lokalne znecistenie dieslovymi emisiami v mestach - znecistenie NO2 v Londyne (britske zakony zvyhodnuju dieselove auta), je horsie nez v Pekingu.

Zdroj: [odkaz]

Odporucam si clanok precitat.
Nafta - kde všude?
Freddka
| 19. 10. 2014 23:30
Jo v Londyne a je ve vzduchu bordel jak v kazdym jinym 8,5 milionovym meste no ... :-)

A kluci statistikam z Ciny skutecne nebudeme verit, takovi blazni nejsme, ze ne... Ted nedavno jsem prave o Pekingu cetl clanek, jak se sami provarili - jedna cisla reportuji a s jinymi pracuji jejich skoly a ustavy (a ta cisla byla cca 8x horsi, nez ta v oficialnich reportech).

Ono totiz v Londyne neni dobrej vzduch, ale videt na 500m tam narozdil od Pekingu je...
ja sa priznam
H/K_svwet
| 19. 10. 2014 13:15
ze ma prekvapil ten boom dieslovych motorov ktory zacal zhruba pred 10-15 rokmi... som prekvapeny ako sa vsade preferuje diesel ... od miniauta az po luxusne auta.... taketo nieco kedysi nebolo... ja si pamatam casy kedy diesle nemali takuto prevahu a sam hladam pricinu zlomu tejto situacie.... ma na to niekto nejake rozumne vysvetlenie?

Takisto si celkom jasne pamatam ze nedavno mnoho japoncov nemalo ziadne diesle a ani mnoho europskych znaciek ich nepotrebovalo v nejakej velkej miere... zrazu bum ... big bang ( akoby nastal zlom ) a diesle su zrazu vsade... je na to nejake vysvetlenie? Preco diesel v miniaute? preco v sportovych autach? ....

Je diesel ozaj nutny v malych autach? Je prinosom? Je prevadzka maleho auta lacnejsia s tymto motorom navzdory vyssej cene? Co bolo za vznikom momentu/zlomu ze sa zacali preferovat zrazu vsade diesle? ... Je mnoho otazok ...... tazko vsetko zodpovedat ......
ja sa priznam
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 13:40
No, po rozsireni commonrailu byla odstranena vetsina nevyhod dieselu a bylo potreba zaplatit nutne investice a tak prisla masivni reklamni kampan... no a protoze jsme stadni druh a reklamam verime, tak prisla vlna reklamy na diesly.
Pokud prijde vlna reklamy na beNzin, tak se to zase zmeni.
;-)
ja sa priznam
topten
| 19. 10. 2014 14:16
nejde ani tak o reklamu na dyzly, ale o to, ze snad všechny státu EU danove zvyhodnuji naftu oproti benzinu, a tak se lidi chovaji ekonomicky a bez ohledu na lidske zdravi - tedy kupuji naftove rakovinomety.
u nas je benzin zatizen o 30% vetsi spotrebni dani nez nafta, a to jsme na tom ještě dobře - viz, holandsko nebo italie.
v okamziku, kdy bude zatizeni spotřebními danemi stejne, bude benzin na pumpe stat o cca 3kc/litr min nez nafta a naftovy auto si koupi jen ten největší dunihlav, protože ekonomicky bude ve vetsine pripadu vyhodnejsi cisty benzin
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 15:02
Zase trepes uplne bludy; rozdiel v zdaneni nafty a benzinu v CZ je 4% v prospech nafty, ziadnych 30. Neviem, kde na tie bludy chodis.
[odkaz]
Az by bola pravda 30%, benzin by stal okolo 48Kc a nafta aktualnych 36Kc.
ja sa priznam
topten
| 19. 10. 2014 15:08
pisu o zatizeni spotrebni dani ty trumbero
benzin 12.84kc/ litr
nafta 10.95kc/litr
litr benzinu ma tedy o 17.2% vetsi spotrebni dan nez litr nafty.
prepocti si to na energii, nebo na CO2 a vyjde ti, ze benzin je spotrebni dani zatizen o 30% vic nez nafta
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 18:08
Napisal si, ze je benzin zatazeny 30% vacsou spotrebnou danou, zrazu prides na to, ze je to 17%.
Ked to prepocitas na energiu alebo CO2, (odhliadnuc od toho, ze tento prepocet je blud z pohladu ceny), nikdy nedosiahnes
30%.
Kazdopadne z pohladu zakaznika je podstatny rozdiel iba koncovej cene paliva, kde sa dan prejavuje tak, ze je benzin o necele 2koruny drahsi, co odpoveda cca 4%. Tvoje krasokorculiarske cenove a percentualne vykony nikoho netrapia.

Zial, ked si retardovany a nevies, o com placas, to nie je moj problem.
Obrat sa na odbornu lekarsku pomoc.
ja sa priznam
topten
| 19. 10. 2014 18:17
tak specielne pro tebe:

1litr benzinu spotrebni dan 12.84kc, energie 32MJ a 2.3kg CO2
1litr nafty spotrebni dan 10.95kc, energie 36MJ a 2.6kg CO2
takze na stejnou energii jako ma 1 litr nafty potrebujes 36/32 = 1.125litru benzinu
tedy za stejnou energii jako z 1 litru nafty zaplatíš na spotrebni dani 1.125*12.84=14.445kc, oproti nafte kde zaplatíš 10.95kc
a pak uz jednoduchy vypocet o kolik % zaplatíš na spotrebni dani za benzin vic nez za naftu:
100 * (14.445-10.95)/10.95 = 31.92%.

coz je cca tech 30%

bavime se o energetickem ekvivalentu, nebo o ekvivalentu CO2

ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 23:33
Ty tankujes CO2 alebo MJ na pumpe?
Co za bludy stale splietas?
Rozdiel v samotnej spotrebnej dani je 17% a ten sa prejavi na vyslednej cene paliva 4%.
Tvoje dalsie uvahy su uplne chore a este si protirecis o prispevok vyssie, kde tvrdis, ze spotrebna dan je o 30% vyssia a sam sa dopocitas, ze je to 17%. To je pripad pre doktora.

Navyse ti pri bludnych prepoctoch na MJ nezaplo, ze cena litra nezdaneneho paliva je o ~1.4Kc vyssia u nafty, takze si to cele oprav a ziadnych 30% mat nebudes, ako som uz pisal.

Ako spotrebitela ta zaujima cena za liter a nie cena prepocitana na ucinnost motora. Nemal by este kazdy platit inu cenu podla vypocitanej ucinnosti motora, co ma v aute???
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 13:52
Samozrejme, ze je prinosom aj v malych autach, to ty vsak svojim obmedzenym pohladom na svet nezistis.
Najprv sa musi v nejakom malom naftaku povozit.

Na tvojich mnoho otazok existuje davno mnoho jednoduchych odpovedi, ktorym zial bud nerozumies alebo nechces rozumiet, lebo mas vybudovany topperov svetonazor a ostatne ta nezaujima.
ja sa priznam
topten
| 19. 10. 2014 14:10
resil jsem problém s pneumatikami, kdy po cca 6tis km od vymeny zacaly delat ramus.
pneumatikar ze servisu se s tim projel, nacez tvrdil, ze nic neslysi, tak jsem ho do toho posadil a uz od 50km/h to zacalo delat strasnej ramus, kterej prestal nekde kolem 150. on mi na to rek, ze jeho auto dela mnohem vetsi ramus nez to moje, a ze je samo o sobe extreme tiche.
ano, on ma dyzl, chrochtak, rakovinomet... kdezto ja mam obycejny benzin
tolik k tem prinosum naftových aut - neslysis tam nic krome chrochtani a hluk od pneumatik te netrápit nemusi
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 14:59
Typicke bludy toho, co nikdy nesedel v poriadnom novom naftaku.
V mojom aute jeden kamarat az po 400km a statim pred autom zistil, ze ide v naftaku, takze asi tolko k hluku.

Era trasucich a hlucnych 1.9TDI je davno prec.
ja sa priznam
topten
| 19. 10. 2014 15:10
ten tvoj kamarat ma zrejme hlavu vydunenu z rakovinometu a nikdy v modernim benzinu nejel, jinak by jsi podobny blud nikdy nenapsal
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 18:11
Na hlavu si tu jedine ty, lebo znova placas nejake bludy, co platili pred 20rokmi.
Pre teba plati to iste, co pre toppera; potrebujes sa odviezt v modernej nafte.
ja sa priznam
tesnav
| 19. 10. 2014 16:45
Tak kamarat musi byt bez urazky ridicska lama, protoze bez ohledu na hluk je rozdil proti modernimu benzinu poznat prubehem tociveho momentu uz pri prvnim rozjezdu. Stejne tak treba rozsahem pouzitelnych otacek. Moderni diesel nebo nemoderni.
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 18:10
Wtf? ved bol ako spolujazdec, nesoferoval to.
Sa ti asi prisnilo.
ja sa priznam
tesnav
| 19. 10. 2014 19:10
Což nevyvrací platnost výše napsaného. I jako spolujezdec poznám naftu ve chvíli, kde je plyn na podlaze a motor točí do plných.
ja sa priznam
Makovnik
| 19. 10. 2014 19:40
Tak to len zagratulovat.

Este upresnim, ze sedel vzadu a tam je motor pocut menej. Aj ty by si mal problem a akurat by si hadal.
ja sa priznam
-------
| 19. 10. 2014 19:03
Já se přiznám, jak je možný, že nafta obsahuje taková svinstva, co ten motor ;-)
Diesel do města
narona
Naftou hlavně co nejmíň jezdit po městě, špiní domy, rakovinotvorná, nejhorší jsou Avie ale stačí i Passat Eu5 když na to dupne ten černej kouř ;-\
Diesel do města
megacruiser
| 19. 10. 2014 14:05
Avie nejsou nejhorší, ale naopak nejlepší - letí z nich relativně velké pevné částice, které se zachytí před vstupem do plic nebo jsou automaticky vyloučeny hlenem. Ale částice z dnešních "čistých" dieselů jsou tak malé, že dokážou projít přes plicní sklípky přímo do krevního řečiště. Protože jsou silně karcinogenní, jsou mnohem nebezpečnější než třeba odsuzovaný azbest. Díky tomu jak jsou malé, kdekoliv v těle poškozují buňky, způsobují rakovinné bujení a mohou být i příčinou vzniku autoimunitních chorob, které se dnes tolik rozmáhají. Jinak řečeno - z nějakého důvodu se sleduje produkce CO2, což je z hlediska nebezpečnosti pro živé organizmy zcela bezvýznamný plyn (je třeba i v minerálkách, sodovce), ale zavírají se oči před násobným zvyšováním produkce prokazatelně nebezpečných zplodin. Je to prosazováno z nějakého důvodu záměrně, nebo nás jen vedou hlupáci?
Diesel do města
rohYpnol
| 19. 10. 2014 14:17
zabíjí ten "neviditelný" kouř :-!
Diesel do města
narona
| 19. 10. 2014 22:00
Asi máte pravdu, nicméně ty velký částice zas právě se drží na omítkách atd...
Diesel do města
rohYpnol
| 19. 10. 2014 22:45
drží a co? Vezmeš wapku a vyčistíš. Plíce nevyměníš...
takze moderni rakovinomet euro6 nevyhovi ani historicke norm
topten
| 19. 10. 2014 15:02
jestliže prumerne prekroceni NOx proti norme je 7x, znamena to, ze v prumeru tyhle moderni rakovinomety vyprodukuji 560mg NOx/km, pricemz norma euro3 vyzadovala maximalne 500mg/km.
to je navrat o 15 let zpet

v clanku je spatne uveden limit NOx 60mg/km - to plati pro benziny, naftove rakovinomety mají limit o 33% vyssi - 80mg/km
takze moderni rakovinomet euro6 nevyhovi ani historicke norm
XTad
| 19. 10. 2014 15:39
Otazka je, kolik NOx vypoustel EURO 3 naftak doopravdy.
Posedlost naftou
tesnav
| 19. 10. 2014 16:29
Tuhle posedlost naftou jsem chapal pred 15 lety, kdy nafta byla preci jen jeste proti benzinu levnejsi a vykonove srovnatelny benzin bral o 2 litry vice.

Dneska jsou ceny paliv prakticky stejne a rozdil ve spotrebach u beznych motorizaci klesl pod litr, zatimco priplatek ta "uspornou" naftu je obvykle 60-90tKc.
Posedlost naftou
topten
| 19. 10. 2014 17:01
musim potvrdit
v 2010, na vrcholu naftového silenstvi, jsem si dovolil koupit benzinovou 1.8tsi.
nikdo to neocenil, všichni si tukali na celo a byl jsem za mistniho blazna ze jsem nekoupil rakovinomet, ze neuvazuju racionalne, ze autum nerozumim...
přitom zplodiny byly jednim z hlavnim duvodu koupe benzinu místo rakoviny.
priznavam, ten pocit ted trochu kali zjisteni, ze i primovstrikove benziny produkuji pevne castice, ale stále v tomto ohledu vyhovuji stejne prisne norme jako nejmodernejsi naftaky.
tenhle clanek o produkci NOx, kdy moderni naftove motory splnujici euro6 v tomhle ohledu nevyhovi ani 15 let stare norme euro3, mi spravnost volby naopak potvrzuje.
Posedlost naftou
Ja Prvni 123
| 19. 10. 2014 17:42
No - a hlavne ten dobry pocit musi kazit ucet za opravy zrovna 1.8 TSI.
Tim nechci znevazovat samotne rozhodnuti - jen se rypnout do koncrnofilu.
;-)
Posedlost naftou
topten
| 19. 10. 2014 17:52
ale no tak
samozrejme me na 70tis potkal preskoceny retez diky spatne konstrukci napinaku
oprava stala cca 3tis, materiál ze 70% hradila automobilka na kulanci (jiz to nebylo v zaruce). pravda nasrali me vic nez kdyby nehradili nic, protože to dělalo nejakych 1000kc, a to jsem musel ponizene zadat...
ted to ma skoro 150tis a je to zatím OK (zatukavam) a to byla za celou tu dobu v podstate jedina zavada, a co se tyce motoru, tak jedina.

1.8tsi není tak pruserovy motor jako první verze 1.2tsi a 1.4tsi.
Posedlost naftou
_Karel_
| 19. 10. 2014 18:19
Máš 150 tkm a spotřeba oleje?
Posedlost naftou
topten
| 19. 10. 2014 18:21
zatím 1 litr na vymenu, tedy na nejakych 25-27tis km
vzhledem k tomu, ze se s autem ted jezdi min km a vic couraček, tak prejdu na zkraceny interval
Posedlost naftou
_Karel_
| 19. 10. 2014 18:23
Tak to máš dobrý.To máš nějakej novější? Já teď dělal překroužkování, oleje bral litr na tisíc. A pokud vím, byla to konstrukční vada- moc tenký kroužky, později vyřešeno.Můj motor 118kw.
Posedlost naftou
topten
| 19. 10. 2014 18:27
mam taky 118kW, z roku 2009
ale jezdil jsem s tim na pohodu, zadny zavodeni - aspoň vzhledem k moznostem motoru, ted s tim jezdi manželka.
jezdil jsem s tim kolem 7 litru
litr na tisíc, to je silenost
Posedlost naftou
_Karel_
| 19. 10. 2014 18:30
Tak já tentýž motor, spotřeba 9l klidná jízda. Jen na dálku míň, s kombinací 7 bych vrněl blahem. Ale auto má 1,5t a automat.
Posedlost naftou
tesnav
| 19. 10. 2014 19:07
Jo, 1.8 TSi je přesně ten motor, kde to platí.

V minulé generaci s přidušenými 118kW to bralo v průměru 8,14 a jelo o něco líp než naftová RS, která brala 6,51. Rozdíl ve spotřebě 20%.

V současné OIII jezdí předokolky s 1.8TSi a dokonce se 132kW (stále nic moc na ten objem, viz. RS z roku 2000) za 7,53, a naftové RS se 135kW za 6,49. Rozdíl ve spotřebě už jen 14% a TSi jede co do dynamiky už výrazně lépe, než nafta.

A podobně si člověk může v OIII porovnat třeba 2.0 TDi vs. 1.4 TSi, delta je 0,9 litru. 1.6 TDi 77 kW vs. 1.2 TSi 77kW - delta 0,7 litru.
Posedlost naftou
Emel
| 20. 10. 2014 15:45
Je možné, že se s naftovými RS prostě jezdí rychleji než s 1.8TSI, to si netroufám hodnotit, ale 6,5 znamená u 2.0TDI poměrně těžkou nohu... s 1.8TSI budeš podle mě ve stejném režimu někde mezi 8 a 9.

Je škoda, že je 1.8TSI seškrcená kvůli suché DSG na 250Nm, a to i v manuálu.
Posedlost naftou
Barrichello
| 19. 10. 2014 21:25
Ta posedlost dehtem je opravdu trapná.
Jedinou výhodou zůstává nižší spotřeba, jinak samé nevýhody:

1) splodiny a rakovinotvorné látky u nafty jednodynačně větší
2) dražší servis
3) hrozný zvuk
4) cena za litr skoro stejná, rozdíl 0,60 ha až korunu je nic
5) dražší či stejně drahé pov. ručení
Posedlost naftou
Makovnik
| 19. 10. 2014 23:41
1) jediny padny argument
2)blud
3)blud; uz zabudnite na stare chrochtave zazraky najlepsie pod slnkom 1.9TDI, boli to smejdy
4) nizsia cena je nevyhoda? no dobre ty matematik
5) blud; povinne brucanie je podla objemu, nie typu paliva; navyse rovnaka cena povinneho rucenia ma byt nevyhoda?
Posedlost naftou
tesnav
| 20. 10. 2014 00:43
ad 3) Tak zmiň nějaký ten moderní dieselový zázrak ve spotřební kategorii. Vevnitř jsou motory sice možná lépe odhlučněné, ale zvenku to u aut normálních kategorií poznáš okamžitě. Minulý týden vedle mne stálo na křižovatce dokonce ML-ko a to chrchlání dokonale přebilo i můj sportovní výfuk.

ad 4) Cena paliv je dnes prakticky srovnatelná, nehledě na to, že nafťáky jsou mnohem citlivější na kvalitu paliva (a to neřeším problém zimní - letní), takže při rozdílu spotřeby někde okolo 15% je pak dnes běžný příplatek v nižší střední napříč značkami 60-80tKč "vratný" někde na úrovni 200 - 250tkm. Cenový příplatek se pak dále zohlední v ceně havarijní pojistky, která se odvíjí od ceny auta, což u nafty ak hodí nějaký ten litr ročně navíc.

ad 5) U benzínu mi na stejný výkon stačí menší objem, často o 2 pojistné kategorie povinného ručení.

6) Nafťák má menší rozsah použitelných otáček.

7) Nafťák má horší průběh výkonových křivek (který ovšem spoustě řidičů vyhovuje) a je zcela nevhodný do vrcholných "sportovních" verzí typu RS, ST apod.

8) Na srovnatelný výkon u nafty potřebuji větší a výrazně těžší motor.
Posedlost naftou
| 20. 10. 2014 14:11
No, nie je diesel ako diesel.
Nemozes predsa zrovnavat TDI, ci ine nemecke diesele s modernymi motormi :-)
Posedlost naftou
Barrichello
| 20. 10. 2014 10:21
2) u benzínu není potřeba měnit DPF, turbo, který tam není (atmo motory stále jsou) a neodchází rozhodně tak často vstřiky a čerpadlo - TAKŹE žádný BLUD!!!!

3) proti benzínu má hroznej zvuk každej naftovej 4válec, je jedno zda staré TDI nebo nový

5) naftáky mívaj větší objem, jestli ti to neuniklo
Posedlost naftou
_Karel_
| 20. 10. 2014 12:12
Atmo v evropě vymíraj, takže turbo, vstřiky,dvouhmota platí i u benzínu.

Posedlost naftou
Barrichello
| 21. 10. 2014 11:43
A kdo tě nutí kupovat evropský auta. Kup si japonce nebo ameriku, atmo sou stále v nabídce >:D
Vše je otázkou priorit.
Posedlost naftou
JaMM
| 21. 10. 2014 06:10
...
6) vibracie
7) niektori "okoloiduci" mi dokonca rozrezonuju okna na dome
8) a autom sa stava, az ked tam mas zaradenu trojku
Jake svinstvo asi pousti EU3 diesel?
Nicco
| 19. 10. 2014 17:10
Co se tyce NOx v Euro 6 tak existuji 2 spusoby, jak je eliminovat - katalyzator SCR s dolevanim mocoviny, nebo pasivni katalyzator, kde se nic nedoleva, jenom sa oxiduje pri vyssi teplote (vyssi spotreba nafty) + jeste se musi motor priskrtit (clanek v SM)
Prasat nebo Mondeo budou mit ten malo ucinny oxidacni katalyzator.
Ma ho take Mazda 6 Skyactive-D, proto nejak extra moc nejede a spotreba taky neni nic moc
PSA nebo Mercedes (Bluediesel) pouzivaji ucinejsi spusob - SCR s AdBlue, proto dopadli v testu nejlepe, ale ze to i tak nestaci, to je pro mne novinka.
Jake svinstvo asi pousti EU3 diesel, kdyz ani EU6 s egr, katem, dpf a denoxem nedosanhne na hodnoty, ktere plni benzin uz davno?
topten
| 19. 10. 2014 17:13
tady mas odkaz na to o cem se v clanku pise
[odkaz]
Tycoon
| 19. 10. 2014 18:01
Oxidační katalyzátor má většina dieselů už dávno, ale ten nedokáže NOx odbourat. To kromě SCR katalyzátoru umí katalyzátor označovaný jako "past na NOx". Ten zachycuje NOx do formě sloučenin a jakmile je plný, tak za pomoci bohaté směsi dojde k "regeneraci" kdy je NOx redukován uhlovodíky a oxidem uhelnatým, v podstatě jako by to byl třícestný katalyzátor u zážehových motorů. Zajímavé je, že tento katalyzátor měly některé motory FSI koncernu VW, u vznětových motorů to rozšířila Toyota (motor D-CAT).
BTW Jsem zvědavý, jak SCR bude fungovat v praxi. Třeba PSA má SCR katalyzátor v modulu s DPF filtrem. A když se jedno nebo druhé pokazí ...
maro-01
| 20. 10. 2014 09:28
SCR v kombinacii s DPF umoznila blue Hdi motorom od PCA splnit Euro 6. Euro 6 okrem hodnot udava aj to, ze system musi tieto emisie splnovat do najazdu 150 000km (Euro 5 80 000km) takze je to riadny posun.

Teraz mam Euro 5 a po 100 000 km (najazd za cca rok a pol) zacina byt vyfukova koncovka na pohlad riadne cierna uz po par stovkach km od vycistenia. Do takych 80-90 tis km bola koncovka stale cista akoby to ani nic cierne nevypustalo.

Vo firme uz mozme kupovat len auta s Euro 6 a to mi dost limituje vyber noveho kocaru v strednej triede. A tie co ho splnaju tak dodacie terminy 5-6mesiacov (napr VW group auta s 1.8tsi)
homat1
| 20. 10. 2014 16:41
tak ti popraskal FAP, pokud je FAP vpořádku tak musí být ve 100.000 km výfuk čistý.
Nicco
| 22. 10. 2014 14:10
Taky si myslim. A dat 100tisic za rok a pul je hodne, to snad ani nikdo netestoval jak se bude pri takovem najezdu chovat DPF ;-)
Nejnovější dieselová auta z výfukových systémů nesplňuje Eur
-------
| 19. 10. 2014 17:56
Podle zprávy britského úřadu veřejného zdravotnictví se v 15 městských částech zvýšil počet úmrtí na následky znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi. Za 91 % tohoto znečištění jsou zodpovědné auta s dieselovým motorem, přestože právě dieselové motory jsou považovány za ekologičtější, neboť jsou úspornější a uvolňují méně oxidu uhličitého.
topten
| 19. 10. 2014 18:01
je naprosto nepochopitelny, ze lidi v GB kupuji rakovinomety, když GB je jednou z hodne mala zaemi EU, kde je benzin levnejsi nez nafta. (ve svycarsku je benzin taky levnejsi, ale to není v EU)
Tycoon
| 19. 10. 2014 18:03
Ono tam podporovali diesely jinak, třeba mýtem v Londýně podle tzv. emisí CO2.
-------
| 19. 10. 2014 18:06
Auta s dieselovými motory byla dlouhou dobu považována za ekologičtější, čistší a vůbec zelenější alternativu k benzínovým motorům.

Nehledě na to, že vylučují méně CO2 emisí a efektivněji pracují s palivem.
topten
| 19. 10. 2014 18:10
když vezmes v úvahu, ze z 1 litru nafty mas o 10% vic CO2 nez z 1 litru benzinu, tak to ani s tim CO2 dnes není uz tak slavny.
-------
| 19. 10. 2014 18:25
Zdraví obyvatel ohrožuje jemný prach z dieselů.
_Karel_
| 19. 10. 2014 18:26
Perfektní čeština :-) :yes:
-------
| 19. 10. 2014 18:29
;-)
topten
| 19. 10. 2014 18:30
myslel jsem to tak, ze o 20% mensi spotřeba naftaku neznamena o 20% mensi produkci CO2, ale maximalne tak o 10%.
-------
| 19. 10. 2014 18:37
Největším škůdcem je dieselový motor NOx + CO2 než benzín, takže dieselové motory, díky své konstrukci, totiž mají problém s produkcí právě těchto jedovatých látek.

PS:- že při každodenním použitím svého auta s benzinovým motorem budu znečišťovat ovzduší několikanásobně méně :-!
topten
| 19. 10. 2014 18:08
tak to je uplna zrudnost
nafta do města

nechapu ze se v londyne nepoucili smogem nekdy před 60 lety, diky kterymu zemrelo několik tisíc lidi
Tycoon
| 19. 10. 2014 18:13
Teď už jim to taky došlo a aby se těch dieselů zbavili, tak chtějí udělat šrotovné :-)
-------
| 19. 10. 2014 18:28
Máme v dieselu půjde do šrotovné :yes:
| 20. 10. 2014 14:13
Hej, niekto 'mudry' v Londyne rozhodol po vojne o nahradeni elektriciek... dieselovymi autobusmi.
Nafťáky škodí zdraví i nafťák zabiják
-------
| 19. 10. 2014 18:44
nafta patří do kamen
rokyta.p
| 19. 10. 2014 21:14
Diesel je super, ale pro těžší stroje co jsou déle v chodu. Polovina městských aut co má diesely by je mít nemusela. Zbytek je pak typický pro dnešní dobu. Všichni klamou všechny.

... jen tak ze zvědavosti, kam se ztratil slovenský motor RTU? První jaká revoluce a pak celou dobu ticho po pěšině >:D
nafta patří do kamen
Barrichello
| 19. 10. 2014 21:21
Přesně tak, diesly jen do nákladních vozů a busů, všechnz osobáky na benyín, LPG, CNG a E85 a bude krásný vzduch!!
nafta patří do kamen
KubikCv
| 20. 10. 2014 01:06
stejnak dost busů a náklaďáků jezdí na MEŘO :yes:
Tendenční informace
homat1
| 20. 10. 2014 08:46
Příliš málo informací k takovému závěru. Pokud není uvedeno co, kdo, jak a kdy, tak nemá cenu takové informace dále šířit. Například pro SCR systém je úplně normální, že pokud není selektivní katalyzátor zahřátý na provozní teplotu tak nefunguje redukce NOx a motor produkuje zvýšené množství NOx tak jako standardní motor třeba E5. Takže měření za "reálných" podmínek může využít této fáze a záměrně zkreslit výsledky. Ve finále to vyvolává poplašné zprávy a absurdní diskuze se zvrácenýma informacema, že motory z přelomu století měly nižší emise než ty současné.
Tendenční informace
topten
| 20. 10. 2014 09:22
tady mas podrobnosti:
[odkaz]
Tendenční informace
homat1
| 20. 10. 2014 16:17
prostudovat celý dokument bude na delší dobu nicméně už na začátku mi nesedí jedna věc. V článku je uvedeno, že v testu byl použit Citroen Cactus. PSA má v současné době dva motory E6 a to 1,6 Hdi a 2,0 HDi oba se systémem SCR. Pokud se podívám do tab. 2 na straně 11, pak mi logicky vyplývá, že Cactus musí být vozidlo M (minimvan, systém SCR, výrobce M5 zastoupený jediným vozidlem v testu), ostatní kombinace nesedí, protože se jedná o kombinaci více vozidel stejného výrobce, tkeré neodpovídají dostupným kombinacím systémů, které PSA využívá nebo kterými disponuje. když se podívám na graf 1 na straně III, tak vozidlo M je uvedeno s poměrně vysokými hodnotami NOx, což neodpovídá doměnce v textu článku, a zároveň je uvedeno, že k odstranění NOx používá EGR což neodpovídá údajům uvedených v tabulce 2 i skutečnosti. Jestli je stejně pečlivě udělaná celá studie, tak ji nemohu považovat za věrohodnou.
Tendenční informace
homat1
| 20. 10. 2014 17:04
tak jsem se prokousal zase o kus dál. V celé zprávě není nikde uvedena spotřeba paliva vztažená k jednotlivým testovacím jízdám a výsledkům, což je parametr poměrně důležitý pro vysledování co se s vozidly dělo a jak byly použity. Pouze se uvádí, že spotřeby palivy během testu byly o cca 40% nad normovanou uváděnou výrobci. Z mého pohledu k dosažení o 40% vyšší spotřeby než je normovaná je potřeba se opravdu "snažit". Osobně se s vozy E4/5/6 pohybuji na úrovni výrobcem deklarovaná spotřeby za dodržování rychlostních limitů a defenzivního způsoby řízení vozidla. Pokud defenzivní způsob nahradím spíše dynamickým, tak rozdíl nikdy nedosáhne rozdílu ve spotřebě 40%. Celá studie mi příjde, že má na začátku své zadání i očekávaný výsledek.
emise
agr123
| 20. 10. 2014 10:54
Zdravím, není to tak dlouho co se na internetu objevil článek, který říká že moderní přímovstřikové turbo benzíny jsou horší než naftové motory. V podstatě se to týký všech autombilek. Vypouštějí do ovzduší větší svynstvo než 20 let starý a udržovaný naftový motor. A to dokence snad 50 x víc. Bylo to i v nějakém mot. časopise. Stačí se podívat na výfuk moderního benzínu a porovnat s naftou euro 5. Nafta má čistý výfuk a benzín je černý jak nafťák, stačí se podívat po ulici. Dokonce psali že ty benzíny s těma sazema jsou mnohem horší než nafta. Produkují totiž tak malé částice zazí že se vám dostanou v těle až tam kam se částice z nafty nedostanou. A teď si vyberte? Co je horší a co lepší.
emise
topten
| 20. 10. 2014 11:31
blábolíš z hladu, bez na obed

primovstrikove benziny (nejen primovstrikove turbo benziny) produkuji zrejme pevne castice po vzoru naftaku, ale pro splneni platnych norem, tedy euro5 od roku 2009 a euro6 od 2014 nevyzaduji, na rozdil od naftaku, zadne dpf filtry. takze az filtr prestane fungovat (cca po 100tis km), tak nehrozi, ze ho někdo odmontuje a auto bude coudit jako naftak s euro 3. projdi si výfuky ještě jednou a uvidíš, ze ocouzene výfuky mají i nove naftaky - to jsou ty, které jiz mají najeto ke 100tis km, tedy i 2-leta auta.
naftak ma ještě jeden a velky problém - produkci jedu NOx, který u benzinu az takovym problémem není.
problém s pevnymi částicemi u primovstrikovych benzinu je znamy 2-3 roky a predpokladam, ze se resi. nic méně, ohledne pevnych castic mají benziny stejne prisnou normu jako naftaky, narozdil třeba od NOx, a jak uz jednou pisu, u benzinu nehrozi, ze po 100tis km někdo filtr odmontuje.

ten tvůj příspěvek je typu JPP

hod sem link, ze primovstrikovy benzin je co se tyce sazi 50x horsi ne 20 lety naftak
Tendencne informacie
JohnST
| 20. 10. 2014 11:29
Pytam sa co je to meranie v tzv. ,,realnom povozu"? Ako to bolo merane, snimane?
Ked pride auto na STK , tak su tam presne dane otacky pri ktorych sa meraju emisie. Su tam aj maximalne otacky. Ked auto vyhovie tymto meraniam nemozu sa vysledky nejak markantne lisit v,, realnem provozu".
Toto je uplne tendencny, neodborny a nicim nepodlozeny clanok.
Ze autor nema rad dizlove auta, dobre ja mu to neberie, ale nech tu prostrednictvom media v ktorom pracuje nesiri poplasne spravy a dezinformacie!!!! :no: :no: :-!
Tendencne informacie
topten
| 20. 10. 2014 11:33
tady mas zdroj, ty nicim nepodlozenej trumbero
[odkaz]
Tendencne informacie
Tycoon
| 20. 10. 2014 18:13
Měření na STK je víceméně o ničem. Měří se tam jen volnoběh a vyšší otáčky na volnoběh, tzn. nulová zátěž motoru. Zatímco největší humus vypouštějí motory při vysoké zátěži. Navíc je tam nepřesnost přístrojů, takže tam často ani neodhalí auta s vymontovaným DPF.
Tendencne informacie
Barrichello
| 21. 10. 2014 11:42
To že dieslové auta vypouští daleko škodlivější částice a slodiny než benzínoá auta není dezinformace, to je fakt. Je třeba šířit osvětu.

Že si dehtomil, co nechá vrtat koleno pro šesták, je tvuj boj a tohle falešný ohánění že něco není pravda jen trapná křeč.