Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Mercedes-Benz CLS 350 Bluetec 4Matic – Aristokrat tělem i duší

Za Mercedes-Benz CLS se vznětovým šestiválcem, vzduchovým pérováním a sportovním paketem se vyplatí bojovat. Obzvlášť, když máte na dosah jeho nejmodernější podobu.
Zpět na článek
11. 3. 2015 09:42
11. 3. 2015 10:15
11. 3. 2015 10:23
11. 3. 2015 15:36
11. 3. 2015 15:41
11. 3. 2015 16:32
11. 3. 2015 16:55
12. 3. 2015 19:47
13. 3. 2015 06:50
11. 3. 2015 13:55
11. 3. 2015 14:13
11. 3. 2015 14:18
11. 3. 2015 14:36
11. 3. 2015 14:53
11. 3. 2015 15:29
11. 3. 2015 22:17
11. 3. 2015 14:31
11. 3. 2015 14:53
11. 3. 2015 14:57
26. 8. 2018 10:36
11. 3. 2015 15:22
11. 3. 2015 15:41
12. 3. 2015 09:43
11. 3. 2015 14:16
11. 3. 2015 14:32
11. 3. 2015 14:38
11. 3. 2015 14:52
11. 3. 2015 15:25
11. 3. 2015 15:46
12. 3. 2015 22:07
7. 7. 2015 17:20
21. 7. 2015 08:15
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 09:40
Objektivita?
Jen tak namátkou jsem se kouknul na testy zpět, scout 4,5 hvězdy, octavia g-tec 4,5 hvězdy. Přestože dvojkové cls je jen odvar jedničkového, tak pořád přináší dost neprůstřelné hodnoty a kvality, jak relativní tak absolutní. Nebo že by dostal hvězdu dolů za přemrštěnou konečnou cenu přes dva míče?
Rozbalit vlákno
23
Avatar - Honza Mička
11. 3. 2015 09:51
Re: Objektivita?
Dobrý den,

srovnávejme srovnatelné. CLS dostalo 4*, protože A7 dostalo 4 a 1/2* - Audi uveze pět lidí, je z něj lépe vidět, vzduchový podvozek lépe tlumí nerovnosti i na větších kolech a je lepší v zatáčkách.

Myslím, že hodnocení je objektivní.
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 10:08
Re: Objektivita?
To zní celkem logicky, ale potom by celková výše absolutního ohodnocení měla být také nějakým způsobem zohledněna.
Btw. na A7 a její 4,5 hvězdy jsem se taky díval, a přestože si "lodě" kolem dvou tun už trošku přestávají rozumět se zatočenou silnicí, nemyslím si, že by A7 podvozkově co se týče přilnavosti a ovladatelnosti porazila cls /ale cls jsem neřídil/. Takže A7 to dostala spíš za komfort?
Avatar - Honza Mička
11. 3. 2015 10:25
Re: Objektivita?
Dostala to za lepší tlumení a chování v zatáčkách. Tady je třeba říct, že A7 měla příplatkový zadní diferenciál, nemůže ale za to, že jej CLS nenabízí.
11. 3. 2015 11:27
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
>:D >:D >:D
jj, víte jak dopadne německá automobilka mÉRCEDES bENZ v německu [odkaz] bez elektromobilu [odkaz] a s močkou v laufu? Asi takhle [odkaz] ;-)
11. 3. 2015 13:21
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Kharle...lepší močka v laufu než v hlavě ;-)
11. 3. 2015 14:51
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
:-) :yes:
Avatar - iudex
11. 3. 2015 15:28
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
>:D >:-[]
Avatar - Magister
11. 3. 2015 10:08
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
4 dvéřové kupé se nekupuje pro to, kolik lidí uveze. To tak platí u Octavie. Ale jinak bych to viděl podobně, do tohoto vozu se spíše hodí benzínová V8.
11. 3. 2015 10:16
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
M-B má vymazlenej benzínovej šestiválec. Nic proti V8, ale i ten zcela vyhovuje ;-)
Avatar - Hammunasakra
11. 3. 2015 10:23
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Takže MB CLS 4*, A7 4,5* a BMW 6 GC 5*? No budiž to dává smysl :-)
U tohohle typu auta chápat místo navíc jako jasný plus? ;-)
11. 3. 2015 10:26
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
A7 s příplatkovým sport difem jezdí jako čtyřkolka výtečně a po FL i o trošku líp vypadá. Stále ale nemá noblesu CLS nebo GC. Přesto interiérem je nad CLS a GC si svojí ezkluzivitu a nezávislost na 5er nechává řádně zaplatit! Takže u GC podle mě půl hvězdy dolů za cenu. Navíc naopak nenabízí motorizaci cca 260HP.
Avatar - Hammunasakra
11. 3. 2015 10:33
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Souhlasim s výjímkou ceny. Ta se do hodnocení tahat nedá, to je v tom pak děsnej brajgl, navíc ceny nejsou ve všech státech stejný takže tuplovanej brajg. Což neznamená že nesouhlasim že cena 6GC je fakt napálená :-)
Tady mám i přes cenu jednoznačnýho favorita [odkaz] tahle kombinace velikosti auta luxusu se zrychlenim pod 4s a maximálkou 324km/h mě fakt bere :yes:
11. 3. 2015 10:42
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Když máš na auto dvojku, nekoupíš za trojku...to je clear ne?
Avatar - Hammunasakra
11. 3. 2015 10:46
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Vo tom žádná :-)
Ale protože je eště dražší nedám Alpině 3,5* žejo
11. 3. 2015 10:49
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
To asi ne, ale 5* taky ne. ;-)
Avatar - Hammunasakra
11. 3. 2015 10:50
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
No jestli má CLS 4* a A7 4, 5* tak 5* určitě jo. Samozřejmě klidně s dodatkem že cena je vyšší
11. 3. 2015 10:53
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Proti tomu už musíš stavět S7 nebo RS7 a tam už osobně nedokážu říct. Nejel jsem ani jednu, včetně Alpiny.
11. 3. 2015 11:23
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
je libo 700 koníků ? :-) [odkaz]
Avatar - Honza Mička
11. 3. 2015 10:46
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Dobrý den,

s BMW 6 GC jsem nejel, takže na tohle nemůžu objektivně odpovědět.

Místo navíc není u tohoto typu aut životně důležité, to připouštím, ale je to podobný přístup, jako byste u Civicu Tourer nezohlednil jeho rekordní kufr, protože takový objem nepotřebujete...
11. 3. 2015 10:50
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Je v něm cítit větší nadstavba oproti F10 než u A7 vs A6, to bez diskuze, ale cena je i tak podle mě zbytečně vysoká. Zcela jistě ale v Mnichově vědí, proč co a jak dělají...
11. 3. 2015 20:36
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Asi takhle. Audi má pět pásu a místo zadního středního tunelu trochu polstrování pod zadek, ale 5 lidí uveze jen nouzově. To prostřední sedadlo je tak možná na odvezení 4.kamaráda z hospody domů, ale ne na nějaké kvalitní cestování, takže za to si nějaké extra body zrovna nezaslouží.
11. 3. 2015 10:18
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Hvězdy souseda z MB nech být...to nemá smysl sem ani tahat :-) . Každej alespoň trochu soudnej člověk si po otestování udělá obrázek sám.
11. 3. 2015 14:14
Re: KDO NEMÁ NA E-MOBIL RVE MOČKU DO LAUFU !!
Hvězdy se vždy vztahují k přímé konkurenci.
Avatar - Ozzman
11. 3. 2015 09:42
Banán
Tohle auto mi připomíná obrácenou verzi tohohle auta ze slavného klipu Bloodhound Gang >:D [odkaz]

Na druhou stranu, takové CLS šlo dost naproti době a v této generaci už vypadá dospěleji a neevokuje mi kolotočářskou smetánku, jako klasická Eklasse či Sklasse :-) V červené mu to sluší, pro mne auto z krajiný snů, i tak :yes:
Rozbalit vlákno
0
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 10:04
Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Není to jediný motor, který nejede nejlíp v otáčkách s největším krouťákem. Je to tím, že motor má sice velký krouťák z důvodu nízkých otáček, ale výkon motoru je ještě malý?
Obecně atmosféry jedou dobře až ve vyšších otáčkách, přesto že už od dvou tisíc bývá 90% max krouťáku, to jen tak pro představu.
Rozbalit vlákno
34
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 10:10
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Atmo benzín od 2 tis. 90% krouťáku???
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 10:42
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Narychlo jsem našel nějakou starou Mazdu 2,0 atmo. Ve 2000 160 Nm, max 180 Nm ve 4000.
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 10:56
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Občas něco najdeš, ale obávám se, že převažují motory typu honda 1,8, nebo renault 2,0 [odkaz] . U menších objemů je to ještě znatelnější.
Avatar - Ozzman
11. 3. 2015 11:01
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Neni ten Renault přeplňovaný?
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 11:05
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Trochu jsi mě zaskočil, ale 200 Nm a 131 Kw by bylo hodně málo, tohle je ten slavný motor z clia sport, ne?
A atma od mazdy se těm 90ti % skoro blíží. [odkaz]
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 11:24
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Skyactiv na tom bude ještě líp. Ten Renault sport a Honda mají ty křivky posunuté směrem nahoru. Ale otázka zní, proč 190 Nm při dvou tisících nejede a 210 při 4000 ot jo.
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 11:26
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Na to je jednoduchá odpověď. Podívej se na křivku výkonu. ;-)
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 11:43
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Tak jestli tomu rozumím dobře, zrychlení auta bude záležet na výkonu a ne krouťáku.
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 12:07
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Závisí to na obou hodnotách.
Avatar - fOE
11. 3. 2015 12:44
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Zavisi to na kroutaku na kolech, vykon je jen dopoctena velicina.
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 12:53
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Tak to nechápu vůbec, podle mně je výkon motoru úplně začátek řetězce. Na základě výkonu a otáček vypočteme krouťák a přes převod převodovky se dostaneme na krouťák na kolech. Četl jsem už pár hádek, které končily opačnými názory.
11. 3. 2015 13:20
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Výkon a kroutící moment jsou na sobě závislé veličiny (přes otáčky), takže nemá smysl říkat, jestli je pro zrychlení určující výkon nebo toč. moment. Je to totéž a když je zrychlení závislé na výkonu, tak je automaticky závislé i na toč. momentu a obráceně. Lépe řečeno zrychlení je vždy závislé na průběhu výkonu (nebo točivého momentu) v daném intervalu (otáček, resp. rychlosti auta na daný převodový stupeň, rychlost a otáčky na daný stupeň jsou opět přímo závislé veličiny dané poskládáním převodovky a stálého převodu).

Příklad, jestliže má motor v 3000 ot. výkon 150 kw a toč. moment 350 Nm a na 3 př. stupeň jede při těchto otáčkách 70 km/h, tak jestli na výpočet zrychlení z 70km/h na 100 km/h na trojku půjdu přes průběh výkonu (zrychlení bude závislé na integrálu výkonu v intervalu 3000 ot. a třeba 4500 ot. odpovídajícím rychlosti 100km/h na 3 př. st.) nebo na výpočet půjdu přes průběh točivého momentu (pak je zrychlení závislé na integrálu toč. momentu mezi 3000 a 4500 ot.) je zcela lhostejné, v obou případech musím dojít ke stejným číslům pokud uvažuji stejné auto se stejnými odpory (valivý odpor, aero odpor, mechanické odpory pohonu etc.).
Avatar - fOE
11. 3. 2015 13:22
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Bavime li se ciste o zrychleni, zajimaji te jen Nm, jejich prubeh v otackach a pak prevody (prevodovka + prevod na diferencialu). Nm jsou to co urcuje zrychleni, dopocteny vykon (prace za cas) je zase dulezity pro max rychlost => je dulezity pro udrzeni rychlosti.

Proc tedy radim podle vykonove a ne Nm krivky? Protoze pes je zakopanej v tom "na kolech", kroutak na kolech se meni pri zmene prevodu a tak je bezny jev, ze clovek co podrzi motor v otackach ikdyz uz Nm krivka klesa udela dobre, protoze prerazenim by se sice dostal do pasma vetsich Nm na motoru, ale ne na kolech ( diky tezsimu prevodu). Taky v automovilkach nejsou hloupi a prevodovky skladaji tak aby melo smysl motor tocit (tedy, bavime li se o idealni prevodovce, v dnesnim svete kde jde hlavne o spotrebu a vyrobni naklady se obavam toto pujde casto do ustrani).
Nedavno jsem na toto tema absolvoval predlouhou debatu kde mi to bylo vysvetleno, za coz autorovi btw. dekuju.

Co to cele znamena se da taky pekne pozorovat pri dnesnich prevodovkach co maji 8 stupnu treba (klasicky 8hp) a dovoli tak mit i u dieslovych aut rozumneji poskladanou prevodovku a finalni prevod. Coz zase vede k tomu ze ty Nm navic co ma diesel proti benzinu uz nejsou cele ztracene v (az tak) tezkych prevodech a jako vysledek toho pak takova 330d potrapi ve zrychleni i 335i, ikdyz vykonovy rozdil tomu vubec nenasvedcuje.
11. 3. 2015 15:15
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Kroutí moment je funkcí výkonu stejně jako opačně výkon je funkcí momentu. Určovat co je prvotní a co druhotné je nesmysl. Jsou to prostě přímo závislé veličiny a z obou se dá z jejich průběhu vypočíst zrychlení.
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 16:19
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Gvick: Jj, dík.
11. 3. 2015 15:26
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Sice také říkám, že tě zajímá točivý moment na kole, ale uvaž, jak se projeví změna velikosti kola při daném výkonu a rychlosti.
Avatar - fOE
11. 3. 2015 19:34
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
@Gvick, moment je to co se meri, vykon je z toho odvozenej. Ze pak z vykonu muzes zpetne odvodit puvodni Nm nic nemeni na tom co se meri a co jen dopocitava. Staci se zastavit u nekoho na brzde a poprosit je aby ti zmerili vykon. Jen se hezky usmeji. :-)

@MT, no zmenou velikosti kola taky menis zprevodovani, ale nechapu kam tim miris.
11. 3. 2015 20:00
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Jak funguje motorová brzda vůbec nic nemění na skutečnosti, že zrychlení auta se dá spočítat jak z průběhu výkonu, tak z průběhu momentu.
A když požádáš na brzdě aby ti změřili výkon, tak nevím proč by se měli smát, možná, že vrátný co vychodil s problémy zvláštní školu by se smát mohl, ale přímo firmy které se tím zabývají většinou inzerují měření výkonu
[odkaz]
Z dyna leze jeden obrázek, kde je jak výkon, tak toč. moment a každý průměrně inteligentní technik ví, že jsou to závislé veličiny a že dyno neměří JENOM moment, ale měří dvě veličiny, moment a OTÁČKY a to právě proto aby mohl zobrazit výkon. Podobně jako když wattmetr, který přímo udává výkon měří jak proud, tak napětí, tak dynamometr měří moment a otáčky a leze z něj opět výkon (a samozřejmě i moment a otáčky). Řešit co je primární a co sekundární je diskuze o ničem a nemá žádný význam stejně jako jsou bezcenné teorie, že pro zrychlení je důležitý kroutící moment a ne výkon nebo naopak. Pro zrychlení je důležitý průběh výkonu v závislosti na otáčkách, což je zároveň průběh toč. momentu na otáčkách a jedno nebo druhé je postačující a rovnocenná informace pro jakékoliv výpočty ohledně zrychlení.
Jinak pokud se mermomocí snažíš definovat co je základní jednotka a co odvozená, tak si to přečti ve fyzice základní školy, základní jednotky jsou metr, sekunda, kilogram, amper, kandela, mol a kelvin. Výkon je podle SI jednotka odvozená stejně jako síla. Točivý moment není ani základní, ani odvozená jednotka ale jenom pomocná jednotka definovaná pomocí základní jednotky (metr) a odvozené jednotky (Newton).
A k otázce, co primárně měří válcová brzda. Pokud vím, tak většina válcových zkušeben pro osobní auta pracuje na principu brzdění výkonu auta pomocí vířivých proudů, kdy se brzda skládá z kovového kotouče a elektromagnetů. Kotouč rotuje v magnetickém poli, tím v něm vznikají proudy, které v něm také zanikají a tím jej zahřívají. Brzdný účinek se reguluje intenzitou magnetického pole, to znamená velikostí proudu v elektromagnetech. Takže primárně se měří proudy a z nich se odvozuje "brzděný" výkon/toč. moment. Jak měřit přímo točivý moment na kole auta si dost dobře nedovedu představit.
11. 3. 2015 22:15
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Pokud vyjdeme ze soustavy SI, ano, výkon je odvozená veličina. To je ale i točivý moment (moment síly) a síla. Teplotu v peci také můžeš určit změřením napětí, pořád tě však zajímá teplota.

Pokud bys chtěl spočítat zrychlení, ať si vybereš tu či onu, budeš potřebovat průběh. A když máš průběh, máš i tu druhou (zjednodušeně řečeno). Ano, síla je to, co tě žene kupředu, ale nemůžeš říct, že na výkonu nezáleží. To je nesmysl. Jsou neodlučitelně spojené. Nepotřebuji si počítat moment síly na kolech, abych si udělal představu, jak bude auto zrychlovat - stejně mi poslouží výkon. A pro maximální rychlost je síla stejně důležitá jako pro zrychlení.
Avatar - fOE
12. 3. 2015 07:39
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Trosku sme odbocili, ale jsem rad ze se shodneme na tom ze Nm jsou ta zakladni, meritelna velicina (ikdyz odvozena) a vykon je dopocteny (aneb odvozeny z odvozene).

A ted k tomu co se tu puvodne resilo. Pro okamzite zrychleni (zmenu rychlosti za cas) jsou dulezite jen okamzite Nm, nikoli vykon (chcete li si jej vypocitat prosim, do rovnice ale nevstupuje). Na to abych psal znovu to co jiz bylo mnoho krat napsane se mam az moc rad, ale velice pekne to sepsal kluk tady: [odkaz]
Zakladem je pochopit co je to zrychleni, v jakych jednotkach se udava a co ty jednotky znamenaji a ze zrychleni nezavisi na vykonu (prace za cas), ani na Nm samotnych, ale az na prubehu Nm na kolech (po zprevodovani). Pro zrychleni je potreba na teleso pusobit silou a tu tu predstavuji Nm, ne praci za cas (vykonem).
Btw. v tom vlakne nahore jsou i ruzne propocty pro ruzne motory kde se vypoctem doslo k tomu, ze treba auta z realneho sveta, ktere musi mit prevodovku postavenou kompromisne (kvuli spotrebe, kvuli Vmax atd.) maji prevody poskladane tak ze kdyz bude clovek sledovat az vykonovou krivku a ne Nm krivku tak dosahne horsi akcelerace nez kdyby radil na vyssi stupen driv. Znovu vysvetleni: jde o Nm na kolech => lisi se to auto od auta. Hezky priklad je ono Porsche GT3, ktere ma prevodovku krasne padnouci k Nm krivce, takze skutecne ma smysl tocit auto vzdy auto az do omezovace pro dosazeni nejlepsi akcelerace).

I Enzo Ferrari rekl: "Horsepower sells cars, torque wins races". ;-)
12. 3. 2015 09:19
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Je celkem jedno, co měříš. Určitě jde změřit/ určit, aniž bys znal moment. Není to odvozená z odvozené, to snad ani neexistuje (odvozené jednotky se v definicích používají předpokládám pro jednoduchost). Výkon můžeš odvodit ze síly stejně jako sílu z výkonu. Jsou to různé veličiny, popisují dvě různé věci, které spolu úzce souvisí. Nelze říct, která je ta první a která je ta druhá. Však jsou také základní veličiny jen otázkou volby. Jednotky pro mechaniku bych klidně mohl odvodit z výkonu, délky a času místo hmotnosti, délky a času.

Nikdo nerozporuje, že síla je to, co auto žene kupředu. U zrychlení je podstatná informace, jak rychle auto jede. A když to dáš dohromady, máš výkon. Když mám výkon, tak mám jedno číslo a samozřejmě vím, že 100 kW bude jinak zrychlovat z 50 a jinak ze 150. Pokud bych chtěl zohlednit průběh, mohu odhadnout průměrný výkon. Není to samozřejmě přesné. Kdybych to chtěl přesněji, musel bych se zajímat o převody.

Tebe asi matematika nebo fyzika moc nezajímaly, že? Pokud máš v rovnici moment síly, jde ji přepsat tak, aby místo něj používala výkon a úhlovou rychlost. To prostě proto, že máš vztah mezi těmito třemi veličinami, tedy každou z nich můžeš vyjádřit pomocí dvou zbývajících. Teď jen záleží, jak máš zapsaný průběh. Pokud ho máš vztažený k rychlosti auta, skrz kolo máš vztah mezi rychlostí auta a úhlovou rychlostí kola. Síla se nikam neztratí, jen se schová. To samé platí pro výkon. Máš sílu a čas, máš tedy i výkon a práci.
Avatar - CommonUser
12. 3. 2015 10:13
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
MT ti to fOE pekne rozpisal, tak podumaj. Inak ten BMW link je len pre High Society (rozumej registrovanych BMW clenov), takze nevieme vo co go.
Trochu tam podla mna este nieco chyba, to je to co nevycitas ani z celkoveho priebehu momentu/vykonu a znamym prevodom - zmena zrychlenia podla parametrov stavu systemu (motora).
Avatar - Ham.
12. 3. 2015 10:23
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
:yes: Svatá trpělivost.
Pokaždé žasnu, jak se diskuze znova a znova zvrhne v obhajobu průběhu točivého momentu jedněmi a průběhu výkonu druhými, přičemž si obě skupiny neuvědomují, že se dohadují o jednom a témže a dokazují tak jenom svou základní neznalost fyziky.
12. 3. 2015 10:54
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Některé aspekty měl správně, ale dostalo mě, jak rozdělil výkon a moment, jedno je pro zrychlení a druhé pro maximální rychlost.
Avatar - Ham.
12. 3. 2015 11:52
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Některé aspekty mají správně zastánci obou táborů. Jenom si oba neuvědomují základní věc, že síla na páce a úhlová rychlost, tedy otáčky, je totéž co výkon.
12. 3. 2015 10:24
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Ještě k druhému odstavci. Ani nemusím moment na kolech počítat, abych věděl, že ve 150 bude třetinový oproti 50. Sice nevím, jaký je, ale vím, jak se mění, protože je nepřímo úměrný rychlosti (to je samozřejmě zjednodušené). Ty si budeš muset obě hodnoty přes převody spočítat a dojdeš ke stejnému závěru. Příslovečným slonem v místnosti jsou tu jízdní odpory.
Avatar - Ham.
12. 3. 2015 10:24
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Výrok Enza lze říci jinak a bude také správně, hodnota maximálního výkonu prodává auta, průběh výkonu vyhrává závody.
12. 3. 2015 20:24
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
To je IMHO fyzikálně nesmysl. Výkon je součinem otáček a točivého momentu. Výkon dodává motor a v jakém poměru otáček a momentu se to projeví na kolech je otázkou převodovky.
Avatar - Ozzman
11. 3. 2015 11:33
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Já to nevím, já se tě právě ptám :D, bývaly tam atmosféry, ale ten dvoulitr byl i s turbem, třeba v Laguně II mimo jiné a tam měl nějakých kolem 125-130kw, tak nevím. Z toho, co si postnul neni jasné, který motor to je :-)
Avatar - Uživatel_5340709
11. 3. 2015 11:40
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Ono pokud by to náhodou byl motor se soft turbem /o čemž silně pochybuji/, tak i s ním nedosahuje těch avizovaných 90% krouťáku ve 2 tis., a určitě se shodneme, že adekvátní atmo na tom bude o poznání hůře.
Avatar - Ozzman
11. 3. 2015 11:43
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
S tím souhlasím... adekvátní Atmo měla kolem 100kw, pak ji zcela opustili a nahradilo ji Turbo 2.0 a 1.6
11. 3. 2015 11:42
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
90% maxima max. točivého momentu při 2000 ot. je docela typická hodnota u všech běžných atmosfér.
[odkaz]
[odkaz]
[odkaz]
[odkaz]

Ono to často vypadá, že moment dramaticky roste s otáčkami, ale je to jenom optický klam daný měřítkem, kdy grafy začínají třeba na 80% maxima.
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2015 11:44
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Dík
11. 3. 2015 14:26
Re: Kdo mi pomůže s tím rozporem? Dík
Bylo to tu napsáno mnohokrát, základní fakt je, že auto jede z hlediska motoru na výkon, ne na samotný točivý moment (potřebuješ moment i otáčky). Točivý moment tě zajímá na kolech a dá se spočítat z výkonu (řekněme, že zanedbáme ztráty) a úhlové rychlosti kola.

Pak jsou tu samozřejmě další faktory související s konstrukcí motoru.
11. 3. 2015 10:15
Proč 4*?
Podle mě jednoduchý...ano CLS má noblesu, kterou A7 zrovna neoplývá. Přesto mi tvarově minulá generace sedla líp, ale to je podružný. Některý archaický ovladače pro mě nejsou funkčně překážkou, ale zrovna zpracování ovladačů klimy mě nikdy nepřesvědčilo speciálně pohmatem a feedbackem.
Vzduchovej podvozek má samosebou svoje mínusy a u CLS bych neváhal ani chvilku použít ten standartní. Bouchání se člověk nezbaví a občasných ran od podvozku na ostrých nerovnostech taky ne.
V případě naftových jednotek, tedy majoritě co do prodejních počtů je pak nabízená motorizace tou nejvýkonnější. Oproti 6GC nebo A7 jednoznačně ztrácí.
7-G Tronic je sice jemnej, ale rychlostí neoplývá.

Myslím, že 4* hodnocení je naprosto oprávněný. ;-)
Rozbalit vlákno
9
11. 3. 2015 10:23
Re: Proč 4*?
Velký souhlas. Auto pro šarmantního padesátníka, kterému nevadí nižší výkon, váhavá převodovka. Pokud se emise odvíjí od spotřeby, tak za 8,5 jezdila A6 už před deseti lety a 530 xd jakbysmet. A vizuálně už to není takové zjevení jako předchozí generace.
Avatar - Hammunasakra
11. 3. 2015 10:37
Re: Proč 4*?
Jj vizuálně de eště dál :yes:
Avatar - iudex
11. 3. 2015 15:36
Re: Proč 4*?
Auto pre šarmantného 50nika. >:D To musím povedať 34-ročnému kolegovi, ktorý má práve túto verziu. :-)
11. 3. 2015 15:41
Re: Proč 4*?
Tak to je vizionář...hledí do budoucna >:D
Avatar - iudex
11. 3. 2015 16:32
Re: Proč 4*?
No ale keď tak nad tým rozmýšľam, auto dostal ako svadobný dar od svojich rodičov, čo by mohli byť 50nici, tak to nakoniec aj sedí. ;-)
11. 3. 2015 16:55
Re: Proč 4*?
No tak to je jiná...sakra. Nechtějí mě adoptovat? >:D
12. 3. 2015 19:47
Re: Proč 4*?
A nechceš bráchu? Já bych taky jedno chtěl. >:D
13. 3. 2015 06:50
Re: Proč 4*?
Vyřiď jim, že lvice naučí svoje mladý lovit, ne že jim nosí žrádlo do chřtánu až do dospělosti:)
11. 3. 2015 13:55
D?
Pismenko "D" v nazvu chybi, je tu videt snaha MB o vymazani pachute nafty a mocoviny z nazvu aut.
Zajimave, ze tohle nikoho netrklo, pritom dalsi automobilky budou nasledovat jako vodopad.

Jak se budou jmenovat dieselova BMW? Turbomatic?
A co udela VW se svym slavnym TDI? Toho nebude lehke se vzdat...
A co vymysli Honda se svym nekdejsim asi nejdelsim nazvem dieselu - i-CTDi ?
Rozbalit vlákno
13
11. 3. 2015 14:13
Re: D?
Myslím, že VW by mohlo v klidu přejít na Blue Motion.
11. 3. 2015 14:18
Re: D?
Označení BlueMotion Technology používají i u zážehových motorů.
11. 3. 2015 14:36
Re: D?
Take by mohli dát:
Blue Motion a Blu eMotion
>:D
11. 3. 2015 14:53
Re: D?
Hej, to jim zkus poslat >:D :yes:
11. 3. 2015 15:29
Re: D?
Proč, někteří tu říkají, že je to firemní vweb, tak snad si to vopíšou >:-[]
11. 3. 2015 22:17
Re: D?
Dneska perlíš >:D :yes:
Avatar - fOE
11. 3. 2015 14:31
Re: D?
Tak u BMW mas uz davno moznost si nechat oznaceni modelu odstranit, nevim jestli je treba vymyslet neco dalsiho. Komu tam to 520d vadi, bude mu zrejme vadit i 520turbomatic (me by teda vadila jeste mnohem vic) a stejne skonci u toho odstraneni napisu jako celku.

Jinak jako nejvetsi zverstvo vidim Z4 sDrive 35is, to je teprv oznaceni. 8-s
Avatar - AUDIRS6
11. 3. 2015 14:53
Re: D?
a co tak BMW 435d x-drive Cabrio, ? >:-[]
alebo aj BMW M550d X-drive ? 8-s
to su ukrutnosti pre skalnych priam brutalne - kabrio s naftou a x-drivom, alebo M-ko v nazve limuziny s naftou a x-drivom. :-!
Audi ma v konfiguratore tiez jednoduchu polozku: "bez oznacenia typu" = 0,-€ takze kto bude chciet zatajit to TDi, tak nema problem. ;-)
11. 3. 2015 14:57
Re: D?
Co tak 435i xDrive GranCoupe?

Je to proste chaos, byt ten nazev auto popisuje vycerpavajicim zpusobem...

Nepochopils, ze tim, kdo se snazi zatajit to "D" v nazvu tu ted nejsou zakaznici, ale samotny vyrobce.

Bez oznaceni motorizace je tedy sice moznost, ale jde o obchodni nazvy modelu a tam to jiste budou resit.
U BMW je mozne, ze treba liche cislo bude diesel a sude benzin - tedy napriklad 430 bude benzin, 435 bude diesel, vykonnejsi bude 440 a 445 atd... Ale to je jen moje domnenka.
26. 8. 2018 10:36
Re: D?
Vylazený auto pozná ten kdo tomu rozumí právě bez nějakých machrovských označení motorizace.
Avatar - boost.
11. 3. 2015 15:22
Re: D?
S označením motorů u MB byl poslední roky chaos. Nicméně nové a FL modely přejdou na nové označení modelů a variant motorů. Např. diesely budou mít označení "d" (350 d, s mezerou mezi číslem a písmenem), hybridy "e" a klasické benzíny nic. Stejně jako AMG modely budou mít místo Benz AMG (Mercedes-AMG C 63), to stejné Maybach.

Pokud si dobře pamatuji, od doby, kdy je standardně vstřikování chcanek BlueTEC, nemají diesely označení CDI.

Já jsem jeden z mála, který dnešní názvy D3 modelů nevidí jako zvěrstvo apod. Sice sDrive bylo k ničemu a mohli si odpustit přechod z např. 330xd na 330d xDrive, ale jinak mi to je fuk a prostě nějak musí ty tři čtyři výkonové varianty jednoho motoru pojmenovat.

Jo, nicméně M badges nad blatníky jsou zvěrstvo. :no:
Avatar - iudex
11. 3. 2015 15:41
Re: D?
Dobrá poznámka, sám v tom mám chaos odvtedy, čo sa už neuvádza na Mercedesoch "CDI", stále rozmýšľam, či je to benzín, alebo dízel. >:D Bluetec mi furt nič nehovorí o druhu paliva, skôr vo mne evokuje nejakú priškrtenú eko-verziu á la volkswagenovský Blue-motion.
12. 3. 2015 09:43
Re: D?
Proč by taky pitvali palivo hned v anzvu auta, že?
Stačí říct: "Tento vůz má XXX koní, to je pane zátah" :-)
Dnes mají stejně všechny motory turbo a ty, co jej nemají už přestávají stíhat...
11. 3. 2015 14:16
Diamanty
Zajímalo by mě, jaký je tu názor na ty diamantové masky, které teď Mercedes používá.
Rozbalit vlákno
7
Avatar - Honza Mička
11. 3. 2015 14:20
Re: Diamanty
V reálu je to super, k CLS mi to pasuje.
Avatar - fOE
11. 3. 2015 14:32
Re: Diamanty
Me se libi. :yes:
11. 3. 2015 14:38
Re: Diamanty
Jestli jsou pravý...pak změním profesi. Stanu se sběratelem >:D

U CLS mi to až tak nevadí, žebrování by mu udělalo už tak opticky tvrdou příď ještě kamenější.
11. 3. 2015 14:52
Re: Diamanty
Předpokládám, že jsou to skleněné krystaly. U S-klasse asi za 100 tisíc nabízí přední světla s krystaly Swarovski.

Tyhle masky jsou součástí AMG Line, klasické žebrování by tam tedy nebylo. Pravé AMG mají místo toho černou mřížku (nebo chromovanou v případě S65).
Avatar - Andrejka89
13. 3. 2015 19:45
Re: Diamanty
kdyby byl černej a s osmiválcem :*)
Avatar - boost.
11. 3. 2015 15:25
Re: Diamanty
Mně se líbí. AMG GT s tímto grilem taky nevypadá zle (součást chrom paketu).

Nemyslím si, že to jsou nějaké spešl krystaly, kór skleněné. Podle mě to bude nějaký kov nebo tak. Musel bych se podívat na internet, jestli to už někdo někde neřešil.

E: Second prize in SPE’s body exterior category was won by the diamond effect radiator grille of the MercedesBenz A-Class (W176) car, launched in December 2012. The grille is moulded by Magna Decoma’s Idoplas plant in the Luran S778T grade of ASA from Styrolution in tooling from Hofmann Innovation Group. Its chrome-effect dome-headed pins are subsequently hot stamped with a GLC 73725/05 film from Leonhard Kurz applied with machinery from Kurz’s subsidiary Baier in order to create a diamond effect.

The grille consists of a thin “almost invisible” lattice (allowing maximum air flow) bearing 288 moulded-in plastic pins protruding from its surface.
Kurz said there was a particular challenge in the grille’s varying pin shapes, which were designed to produce non-uniform refraction to create a “diamond-like sparkle”. These shapes require the heated silicone die to bear the curvature of each individual pin.
The GLC 73725/05 five-layer film consists of high-vacuum coated chrome, crosslinked melamine-based top-lacquer, acrylate adhesive and release layers on a polyester carrier film.
A four-head hot stamping machine with four indexed part fixtures divides the radiator grille into four segments that are die-stamped one segment after the other to ensure compliance with the 2mm tolerance limit over the entire grille.
Development of the diamond-effect grille was described in a paper at the March 2013 VDI plastics in automotive engineering conference by Fritz Wazula, who works in Mercedes-Benz’s plastics exterior department, and Bernd Kettmemann, responsible for coating technologies.

They said part complexity ruled out two-component injection moulding followed by painting or partial chrome plating. The lattice angles that were chosen were a compromise between minimal airflow restriction and ease of part-release from the mould. Care was needed to avoid knitlines in visible areas, they said.
11. 3. 2015 15:46
Re: Diamanty
Říkal jsem si, že jsem to se sklem asi přehnal, ale nevěděl jsem to a nechtělo se mi to hledat. :-) Díky za zajímavý text.
12. 3. 2015 12:25
FULL LED bez ostřiku?
Zdravím, nevíte jak je to u full led a ostřiku světel? Nová auta co vyjíždějí, tak nemají ostřikovače ani tento MB CLS.
Kde by mohl být zakopaný pes. Jelikož tvrdí, že to svítí lépe, tak jak xenon?
Rozbalit vlákno
3
12. 3. 2015 20:23
Re: FULL LED bez ostřiku?
U LED světel se měří světelný tok trochu jinak než u ostatních (měří se až za čočkou místo přímo u zdroje). Tahle světla nemají ostřikovače, protože se vejdou do limitu, stejně jako slabé xenony, nebo obyčejné halogeny. Alespoň tak to chápu. Mercedes toho využil a ušetřil něco na nákladech a hmotnosti (vyčíslili ji na 6 kg a s tím související úsporu na spotřebě/ emisích CO2 na 0,5 g/km). Auta, která pořád nabízí xenony, budou mít pravděpodobně ostřikovače i s LED. Ale časem možná zmizí.

Edit: Doplnil jsem čísla od Mercedesu. Oficiálně to udělali v zájmu ochrany životního prostředí a nižších provozních nákladů (jinými slovy, kvůli spotřebě... celým 0,02 litrům na 100 km benzínu). ;-)
13. 3. 2015 09:11
Re: FULL LED bez ostřiku?
Děkuji za odpověď. Asi to tak bude. Jenom je zarážející, že tvrdí, že to svítí lépe tak jak xenon (člověk by pochopil, že to bude mít více lumenů než xenon). Což zase může být vyřešené právě dynamickou regulací světla.
Ostřik světel nemá jenom CSL, ale i nové Mondeo, Mazda6 či Peugoet 508.
13. 3. 2015 13:14
Re: FULL LED bez ostřiku?
Měly by mít, rozdíl by mělo dělat to, že to jedou měří u zdroje a podruhé až za optikou. Předpokládám, že by se xenony do limitu také vešly, kdyby je měřili až za optikou. Je to dané tím, že k LED přistupují jako ke kompletu.

Audi A8, nebo TT mají ostřikovače i s LED. Mercedes s tím přišel snad první při faceliftu E. Pro nás mohou být dvě setiny litru zanedbatelné, ale pro automobilku ne. A sníží se jim počet dílů, což také přinese nějakou úsporu. Lze tedy čekat, že se tahle praxe rozšíří, jak budou LED světla vytěsňovat xenony.
Avatar - Twingo
12. 3. 2015 22:07
diamanty
Diamantová maska je velice efektní mě se líbí a zvlášť u značky která je schopna do světel svého nejlepšího modelu (MB s coupe) dát křišťály swarovski. :-)
Rozbalit vlákno
0
7. 7. 2015 17:20
Notabene
takovouhle kárku koupíte v áčkách sic starší ale za půl milionu. To potom nemá cenu dívat se na všechny ty ostatní.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Automaniak
21. 7. 2015 08:15
Horší
Pořád je krásný, ale nový interiér již tak moc hezký není.
Rozbalit vlákno
0