Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Jak funguje systém pohonu všech kol Twinster? Zjišťovali jsme to za volantem Opelu Insignia

Jak funguje nový systém pohonu všech kol Twinster od Opelu, tvořený dvojicí spojek na zadní nápravě? To jsme si vyzkoušeli za volantem insignií v tréninkovém centru na zamrzlých oválech v rakouských Alpách.
Zpět na článek
18. 2. 2018 16:55
18. 2. 2018 17:05
18. 2. 2018 18:57
18. 2. 2018 19:50
18. 2. 2018 21:34
18. 2. 2018 15:19
Chyby v článku i u Opelu
.
- "Insignia přichází se sice ne zcela novým, přesto stále málo používaným systémem 4x4, kde se o přenos točivého momentu na zadní kola stará trojice spojek...."
Systém TWINSTER používá pouze dvě spojky

- "Na zadní nápravu je možné přesunout až polovinu točivého momentu...."
Není žádný technický důvod, proč by dozadu nemohlo jít mnohem víc síly než zmíněná polovina. Pokud opravdu systém Insignie nepustí dozadu více, je potřeba se ptát kde udělali technici Opelu chybu.

- "maximálně však 1500 Nm. V závislosti na míře sepnutí spojky pro pravé a levé kolo lze pak veškerou hnací sílu určenou pro zadní nápravu přenést jen na jedno z nich...."
Normálně bych čekal, že maximum bude limitovat kolová spojka. Tj. u celkové síly by měl být rozdíl jestli je ve hře jen jedno kolo nebo obě zadní kola společně

- "Insignia jakožto jedno z mála aut ve svém segmentu dovoluje zcela vypnout stabilizační systém.. Ťuknutí do pedálu brzdy znamená opětovný zásah stabilizace...."
Asi bych se ptal co u Opelu znamená pojem "zcela vypnout"

- "Nižší hmotnost oproti běžným systémům 4x4...."
Nižší hmotnost bude pravděpodobně jen díky poddimenzování systému, čemuž by odpovídalo i zmíněné výrazné omezení max. momentu dozadu. Osobně bych to za výhodu určitě nepovažoval.

A varovná je i v článku zmíněná pomalejší reakce na prudké sešlápnutí plynu. Předpokládám že je řeč o režimu Sport
Rozbalit vlákno
8
18. 2. 2018 15:33
Re: Chyby v článku i u Opelu
Este ta doplnim:

"...Výhodou tohoto řešení je ... rozdělování točivého momentu mezi pravé a levé zadní kolo přímo pomocí hnacího ústrojí, nikoli pouze ztrátovými zásahy brzd..."

A tie spojky, to nie je stratovy zasah? Ono na snehu sa mozu pevne zopnut, ale za beznych podmienok pri jazde v zakrute v nich musi byt trvaly preklz, inak by sa pohonne ustrojenstvo rychlo znicilo...

Na druhej strane, u praveho pohonu 4x4 (tri diferencialy) brzdy nemusia zasahovat, kym nepride k preklzu niektoreho kolesa...
18. 2. 2018 15:43
Re: Chyby v článku i u Opelu
Spojky sice přenášejí velký moment, ovšem jejich prokluz bude poměrně malý. Přestože ztráta tam samozřejmě je, oproti přibrzďování kol asi bude nižší.

Škoda že takové články píšou lidi co problematice vůbec, ale vůbec nerozumí. Nejenže nedokážou seriózně vysvětlit funkce a hlavní technické aspekty, oni do toho ještě nasekají hromadu vlastních chyb. S takovou je i těžko odhadnout kterým informacím z článku můžeme vůbec věřit
Avatar - Floyd
18. 2. 2018 18:49
Re: Chyby v článku i u Opelu
Kterej vocas to proboha psal? Jeníku, Jeníku :-O
18. 2. 2018 19:46
Re: Chyby v článku i u Opelu
Záleží, jak to mají zpřevodované. Z toho, co jsem četl, vyplývá, že je u Twinsteru zadek zpřevodovaný do rychla (aby to skutečně byl TV). A jelikož jako nevýhodu typického TVD uváděli, že rozdíl v otáčkách nebývá velký, nemusí to být zrovna malý prokluz.

U přibrzďování pak nejsou tak nepříjemné ztráty jako jejich opotřebení, respektive snížení účinnosti. V tomhle je spojka, byť ztrátová, určitě lepší.
18. 2. 2018 21:26
Re: Chyby v článku i u Opelu
Dost do rychla je zadek u Focusu RS, tuším uváděli 5%. Samozřejmě je to kvůli drift módu. Insignia driftovací režim nemá tak předpokládám podstatně nižší urychlení zadku, pokud je tam vůbec nějaké
18. 2. 2018 19:37
Re: Chyby v článku i u Opelu
Ano, Twinster samotný má dvě spojky. Nicméně to není nutně kompletní systém. Dá se doplnit o třetí spojku sloužící k odpojení hřídele u převodovky (GKN takové řešení nabízí).
18. 2. 2018 21:31
Re: Chyby v článku i u Opelu
Určitě dobrá poznámka, ale Insignia přední spojku myslím nemá takže jen ty dvě vzadu

provedení přední i zadních je tady

[odkaz]

Jinak mám docela pochybnosti, že by ta třetí spojka byla přínosem
18. 2. 2018 22:38
Re: Chyby v článku i u Opelu
Myslím si, žes to napsal správně. Insignia by měla mít jen Twinster. Jen jsem chtěl říct, že Twinster je ta jednotka na pozici nápravového diferenciálu. Ne nutně celý systém. A systém s Twinsterem může mít i ty tři spojky. Rozhodně jsem tím nechtěl ani naznačit, že by autor mohl mít pravdu. :-)
Avatar - 3_diamanty
18. 2. 2018 16:55
auto fajn
4kolka je na pochvalu.... ale v tej oplastovanej verzii bez kuska chromu na maske to vyzera spredu akosi az moc "lacno" .. takuto holu masku by si dnes uz nedovolila ani dacia ... opel mal pritom kedysi krasne auta... co sa ale deje poslednu dobu s nim len krutim hlavou ... zrazu su vsetky ople spredu uplne rovnake a rovnako nezaujimave .. a paradoxne "najstarsia" corsa vyzera z jeho portfolia stale najschopnejsie a najzaujimavejsie
Rozbalit vlákno
5
Avatar - _Karel_
18. 2. 2018 17:05
Re: auto fajn
Vsetky ople? [odkaz]
18. 2. 2018 18:57
Re: auto fajn
Peugeot chromu moc,Opel chromu málo,to je ;-)..v kterém svwětě ho je tedy tak akorát?
18. 2. 2018 19:50
Re: auto fajn
No predsa v H/K SVETE
20. 2. 2018 07:02
Re: auto fajn
O jakem z aut v clanku je rec? Protoze ten cerveny/oranzovy Country Tourer (RZ: GG CT 3016) na uvodni fotografii je vcetne Exclusive exterierove vybavove sady High Gloss Black. I nektere dalsi vozy v galerii tuto sadu maji.

A "prekvapive" ta sada nahrazuje veskery chrom za cerny lesk vyjma log Opelu.

Kdyz na to prijde, tak za me - chrom na auto nepatri! :-!
Avatar - Ada je zase tady
18. 2. 2018 17:41
Další minusy
Pohon 4x4 je k čemu, když ten vůz tahá břicho po zemi? Vždyť ani nevyjede z podzemní garáže, aby nezůstalo viset na břiše... :no:

Tahle čtyřkolka neumí na přání řidiče sepnout mezinápravovou spojku (spojky). Tedy vůz se nedokáže sám vyprostit ze závěje, z bahna a podobně. :no:

Člověk se potom ani nediví, když to nikdo nekupuje.
Rozbalit vlákno
2
18. 2. 2018 21:41
Re: Další minusy
S tím vyprošťováním samozřejmě záleží jak to u Opelu naprogramovali. Třeba to i funguje samo, ale knoflík je v takových případech určitě větší jistota
Avatar - Beefcake
18. 2. 2018 23:05
Re: Další minusy
"Tahle čtyřkolka neumí na přání řidiče sepnout mezinápravovou spojku (spojky). Tedy vůz se nedokáže sám vyprostit ze závěje, z bahna a podobně." - to je zase co za teoriu ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku