Auto.cz

Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
12. 9. 2007 14:43
neregistrovaný "Nanosaurus"
13. 9. 2007 19:42
neregistrovaný "Lumpy"
14. 9. 2007 22:21
neregistrovaný "nosal"
18. 9. 2007 07:08
neregistrovaný "nosal"
neregistrovaný "Nanosaurus"
12. 9. 2007 14:43
Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
Rád bych se zeptal na následující -
nefunguje mi ruční brzda - v mírném kopečku brzdu zatáhnu na doraz
a nic se neděje. Musel jsem s autem do servisu i kvůli něčemu jinému, tak jsem jim řekl, ať se mi podívají i na
ručku. Podle nich tečou jakési válečky, přesněji přes ně teče
brzdová kapalina (při normálním brždění žádné problémy nepozoruju)
...Favoritu začínám teprve rozumět, takže mám trochu pocit, že ze
mně dělají blbce, respektive na mně chtějí vydělat...potvrdíte, jak
to je? Děkuju.
Rozbalit vlákno
6
Avatar - DoubleSix
13. 9. 2007 12:07
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
To si mě teď dobře pobavil, nebo ten tvůj servis.

Ruční brzda nemá s hydraulickou funkcí nic společného. Ruční brzda je čistě mechanická záležitost a jestli válečky tečou nebo netečou nemá vliv na funkcí ruční brzdy.
neregistrovaný "Lumpy"
13. 9. 2007 19:42
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
Když do brzd teče kapalina z válečku tak ruční brzda fungovat nebude,protože obložení je společné.
Avatar - DoubleSix
14. 9. 2007 08:30
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
>:D Už si viděl nějakou bubnovou brzdu rozdělanou?

Pokud brzdová kapalina vytéká z válečku, stéká dolů (gravitace) a nikdy neznečistí kompletně celé obložení. A ikdyby, tak tam stejně nějaký brzdný účinek bude ;-)

Já bych si i tipnul, že mu praskla pružina na klínovém samostavu a pohyb páky ruční brzdy není dostatečný k tomu, aby čelisti dosedly na buben.
neregistrovaný "nosal"
14. 9. 2007 22:21
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
Teď jsi mě pobavil zase ty, pokud kapalina teče, tak se odstředivou silou nastříká na celé obložení a to tím nasákne a je totálně v pr.. (na gravitaci zapomeň) - dřív se to odmašťovalo tetrachlorem, ale dnes? se to vymění.
Ale pokud to brzdí normálně (ale to asi zjistíš jen na válcích), tak závada bude opravdu v mechanizmu ruční brzdy (samostav asi ne - to by nebrzdilo ani provozní brzdou) spíš to bude celý zatuhlý a bude to chtít vyčistit. Mě se stalo, že segment, který mechanicky roztahuje čelisti byl v místě dotyku s táhlem "omačkán" a proto to nebrzdilo (stačilo tam udělat svár, obrousit a bylo to OK)
Avatar - DoubleSix
17. 9. 2007 11:26
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
nosal : to máš pravdu. Velice "b l b ě" jsem se vyjádřil. :*)

Než brzdové obložení setře z bubnu (tam se totiž tou odstředivou silou ta brzdová kapalina dostane) veškerou kapalinu, měl by být schopen vidět prolínající brzdovku mezi bubnem a štítem brzdového ústrojí (gravitace, poteče to po čelistech směrem dolů a pak mezi štítem a bubnem ven).
Pokud váleček teče opravdu hodně, mělo by to být vidět i na poklesu hladiny brzdové kapaliny v nádržce na hlavním válcem. Navíc by to mohl i zaregistrovat na "dlouhém" kroku brzdového pedálu.
Pokud to teče jen velmi málo, tak bude obložení lehce nasáklé kapalinou (část se bude při brzdění odpařovat - bod varu 240°C) a nemusí to zaregistrovat (těch pár kapek neproteče mezi štítem a bubnem). Tady je dobré sundat buben a podívat se pod prachovky brzdových válečků.

Ruční brzda funguje, ikdyž tečou válečky. Jaký je ale brzdný účinek, je věc druhá (obložení nasáklé brzdovkou má jiný koeficient tření) - tak měla asi správně znít ta odpověď na příspěvek Lumpyho.

Je otázka, jestli při zatažení ruční brzdy je brzdný účinek nulový nebo velmi slabý a jestli je zabrzděno alespoň jedno kolo, nebo je efekt stejnýna obou kolech.

Může být i chyba v lanovodech (dráha pohybu páky ruční brzdy v kabině vozu nemusí stačit a vykrytí "prověšených" lan a pohyb páky ruční brzdy v brzdovém ústrojí je nedostatečný. Tazatel by měl říci, jestli cítí nějaký odpor při zatahování ruční brzdy, nebo jestli jde zlehka (nebo jestli došlo ke změně toho odporu mezi dobou, kdy mu řuční brzda fungovala a dnešním stavem, kdy vůbec nefunguje)
neregistrovaný "nosal"
18. 9. 2007 07:08
Re: Ruční brzda - oprava a drobné pochybnosti
OK souhlasím, tak a teď je to již vyčerpávající, tak vzhůru do opravy (nebo do servisu?) Nanosaurus? :-)