Auto.cz

Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
3. 12. 2004 12:43
neregistrovaný "malus"
3. 12. 2004 13:19
neregistrovaný "Viados"
6. 12. 2004 16:05
neregistrovaný "Tessien"
7. 12. 2004 09:57
neregistrovaný "TopGun"
7. 12. 2004 18:02
neregistrovaný "Morfikus"
10. 12. 2004 10:16
neregistrovaný "Marwinus"
10. 12. 2004 13:59
neregistrovaný "RRSS"
3. 12. 2004 16:49
neregistrovaný "IT"
3. 12. 2004 21:55
neregistrovaný "Albatros"
neregistrovaný "malus"
3. 12. 2004 12:43
Má tramvaj přednost?
Kdyz tramvaj jede rovne a ja potrebuju odbocit doleva, muzu vjet na tramvajovej pas a tramvaj bude cekat za mnou, az odbocim nebo musim zastavit, pockat az me dojede a predjede a pak az muzu odbocit? (ale řada za mnou by me vytroubila)
Rozbalit vlákno
7
neregistrovaný "Viados"
3. 12. 2004 13:19
Re: Má tramvaj přednost?
Pokud jsou koleje současně jízdním pásem pro auta (někde v centru), tak přednost nemá. Pokud při odbočování musíš vjet na její (zvýšený) pás, tak přednost má.

Ale ve skutečnosti má přednost vždycky. Proti spřáhlu 0,8 mm plechu nic neznamená. :?
3. 12. 2004 13:22
Re: Má tramvaj přednost?
tramvaj ma opravdu prednost (pokud je tramvajak rapl tak muze delat beztrestne berany berany duc tim sprahlem vepredu). a to i kdyz ona odbocuje vpravo pres vozovku. dale ma prekvapive prednost i na prechodu pro chodce.
neregistrovaný "Tessien"
6. 12. 2004 16:05
Re: Má tramvaj přednost?
Ja si z autoskoly pamatuju, ze jedinej manevr, pri kterym ma clovek jistou prednost i proti tramvaji je odboceni z hlavni doprava..

Ve vsech jinejch pripadech tramvaj poustim a ani mi to tak nevadi, MHD se v ramci moznosti snazim poustet vzdycky, jelikoz s ni sam casto jezdim tak chapu, ze stihat nejaky jizdni rady v zabouchany Praze neni zadnej med.
neregistrovaný "TopGun"
7. 12. 2004 09:57
Re: Má tramvaj přednost?
V mestach, kde elektricky nie su, autoskoly tlacia do hlav jednu univerzalnu tezu o totalnej prednosti elektriciek, takze potom to v mestach s elektrickami vyzera tak, ze kazdy nie-tunajsi vodic pre istotu zastavi pred kazdymi kolajnicami.

A naopak - v mestach, kde su elektricky, su ludia na ne zvyknuti natolko, ze im inekedy beru prednost aj v tych malo pripadoch, kedy ju maju mat. :-!

Pre elektricku platia tie iste hlavne a vedlajsie cesty, ako pre auta, tie iste znacky "daj prednost v jazde", pravidla pravej aj lavej ruky.

Jedinou vynimkou je pripad, ked elektricka odbocuje doprava zo svojho stredoveho el. pruhu. Vtedy krizuje auta, ktore idu priamo po jej pravej ruke, no aj tak ma prednost.

Elektrickovy stredovy pruh moze byt vyuzity na odbocovanie (elektricka vsak nesmie byt obmedzena), no u nas (Kosice) je zvykom vyuzivat ho ako pruh urceny na predbiehanie, pripadne na statie pred semaformi.
neregistrovaný "Morfikus"
7. 12. 2004 18:02
Re: Má tramvaj přednost?
Tramvaj ma v tomto pripade prednost:

kdyz odbocuje pres Tvou trasu a blika pri tom. Tzn odbocuje do prava, krizi Ti cestu a blika pri tom do prava. Stejne tak ma prednost, pokud Ty odbocujes do leva pres jeji trasu-koleje (ona jede rovne),...prednost ma samozrejme i tramvaj protijedouci. Bydlim v centru Prahy 23let..
neregistrovaný "Marwinus"
10. 12. 2004 10:16
Re: Má tramvaj přednost?
Presne tak. Jen bych doplnil, ze pri odbocovani muzes vjet na tramvajovy pas jen tehdy, vjizdili tramvaj do stanice, nebo neni v dohledu. JInak ji musis nechat projet. Schvalne jsem se na to jednou ptal policajtu... Klasickej pripad - Praha - Evropska - odbocovani vlevo. Tam to byva castej problem.
neregistrovaný "RRSS"
10. 12. 2004 13:59
Re: Má tramvaj přednost?
Ano ano, myslím že tady není dostatečně zdůrazněno to, co je v pravidlech jasně napsané. Teď volně cituji z mé chatrné paměti: "...při odbočování vlevo musíš dát přednost tramvajím jedoucím v obou směrech...". Takže není moc o čem přemýšlet...
neregistrovaný "IT"
3. 12. 2004 16:49
trmvaj
Tramvaj má přednost vždycky, protože je to tramvaj a protože ji často řídí pako.Já bych to teda nezkoušel.Bude zvonit, zvonit....a nebrzdit.

A jinak:na ten tramvajový pás se může?Nevím.
Rozbalit vlákno
1
neregistrovaný "Albatros"
3. 12. 2004 21:55
Re: trmvaj
Opravdu ma prednost vzdy. Hodne lidi si mysli, ze na tramvajovy pas nesmi jen tehdy, kdyz je zvyseny, ale obecne se po nem nesmi jezdit nikdy, az na pripad, kdy je tam vyznacen regulerni jizdni pruh...

pro brnaky - treba ulice Veveri - zadny pruh tam vyznaceny neni, takze se po kolejich nesmi, i kdyz jsou v urovni vozovky - vyjimka: odbocovani nebo objizdeni prekazky