Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Ford Focus kombi Active 2.0 EcoBlue (110 kW) – Spíš stylovka

Focus Active je reakcí na zvyšující se zájem zákazníků o vozy se zvýšeným podvozkem. Jaká je tato kompaktní alternativa k SUV?
Zpět na článek
Avatar - iudex
10. 4. 2019 13:40
Re: Tak nějak
Tak farebná kombinácia rozhodne nenadchne, to súhlasím.
Každopádne koncepcia zdvihnutého kombíka ako alternatíva k SUV je mi sympatická, mám za to, že zdvihnuté kombi s AWD poskytne lepšiu úžitkovú hodnotu, ako porovnateľné SUV. Vďaka zdvihnutému podvozku a štvorkolke takéto autá poskytujú skoro rovnakú priechodnosť a trakciu na nespevnených cestách ako SUV (ktoré majú tiež častokrát len symbolicky, o pár cm vyšší podvozok ako štandardné autá), z hľadiska batožiny sú na tom kombíky väčšinou lepšie, ako SUV (ktoré objem kufra naháňajú hlavne výškou, čo je podstatne menej využiteľné, ako dĺžka), pritom majú lepšiu aerodynamiku, lepšie jazdné vlastnosti a nižšiu spotrebu, ako vyššie SUV a hlavne stoja menej, ako módne SUV porovnateľnej veľkosti.
To všetko má ale jednu chybičku: neplatí to pre Focus Active, ktorý nemá štvorkolku, teda zostáva len vyššia svetlosť podvozka a hranie sa na terénne kombi. Teda v kontexte uvedeného imidžovka, forma bez obsahu. Pritom ostatnými vlastnosťami má Focus na to, aby bol hodnotným príspevkom do tejto kategórie. :-(
Avatar - Atlis
10. 4. 2019 16:26
Výborne
Ford postavil výborne auto so zodvihnutým podvozkom bez 4x4, ktoré nikto nepotrebuje a stojí o 200tis menej ako o generáciu starší Golf a Ochcáfka.

Perfektné do mesta. Do terénu je tu nová Kuga s 4x4.

Bravo Ford! :-!
Avatar - Ada je zase tady
11. 4. 2019 08:41
Jaký vyšší podvozek?
Je to NORMÁLNÍ podvozek! Je naopak smutné, že většina vozů na trhu má podvozek nehezky a neprakticky snížený!
10. 4. 2019 18:20
Re: Výborne
fail je nepochopit, ze kazdy ma ine potreby. Nie kazdy potrebuje 4x4, je vela ludi, ktori potrebuju nkombi nizsej strednej ale vyssi podvozok ocenia. Aj v meste, plnom obrubnikov a inych nastrah. A naco platit za SUV/crossover, ked ma take iste miesto a kratsi kufor, vyssiu spotrebu, ked mozes mat bezny kombik zdvihnuty o 3cm?
Avatar - xxc
11. 4. 2019 14:33
Re: Bravo!
Praveze vacsina 4x4 nechce, ved sa treba pozriet na modely, ktore take moznosti ponukaju, ako sa predavaju.
11. 4. 2019 13:46
Re: Výborne
Kuga ani ziadne ine SUV *NIE JE* do terenu, aj keby sa ich majitelia o zem hodili! SUV-cka su auta ktore prejdu aj po nespevnenej polnej/lesnej ceste s trochu hlbsimi kolajami, ktore "nelahnu na brucho" v trochu hlbsom snehu, alebo ktore sa nezlaknu parkovat v meste pri vyssich obrubnikoch. Ale nie su to auta do terenu. Tam patria poriadne off-roady...
11. 4. 2019 10:40
Re: Bravo!
přesně tak, naprosto souhlasím. Ford si s názvem Active na nic nehraje, na nic víc než k čemu to auto je.
A taky si myslím že prodej v 4x4 by byl minimalní.
Avatar - miromen
11. 4. 2019 10:33
Re: Bravo!
Tak určitě je vždy fajn, když je větši možnost vyběru. Ale ja si naopak myslim, že ve 4x4 by ten zajem byl naopak podstatně menši. Spiš ford zkouši zda bude o něco podobneho zajem a za mě je tohle určitě fajn, lepši než formou krabice. Což vlastně je kuga, kde 4x4 v nabidce je a o tyto auta je bohužel velky zajem a děla to dnes podobně hodně automobilek. A proč by si s nazvem vybavoveho stupně měl ford na něco hrat ? On neuvadi, že teren bude hračkou apod. Prostě pruchodnějši na polňačkach, lepši popasovani se s městskou džungli apod. Plus tam jsou v interieru nějake jine materialy, tušim plasty a potahy, ktere by měly byt odolnějši vuči nějakym chem. latkam, otěru či poškrabani.
11. 4. 2019 10:20
Re: Bravo!
Přesně sem čekal že ty se ozveš jako první >:D >:D Pro tyhle zakazniky Ford poskytuje dost jinych modelů s 4x4 .
Prostě tento model pojali takto a ja na tom nevidím vubec nic špatného. A snad tady nebudem slovíčkařit ohledně nazvu Active. Prostě to je model který je schopnostma a designem odlišen od standartního Focusu tak proč by mu nemohli dát přídomek Active?? Měli se zeptat na tvuj nazor že >:D
11. 4. 2019 09:18
Bravo!
Lidi já nechápu proč někteří tak urputně kritizujete že to nemá 4x4. Kua tohle není off-road ani SUV !
Je to jen upravený kombík pro aktivnější využití sem tam na nějaky výlet po horších nebo nezpevněných cestách, na cesty na zahradku, chalupu apod. Normální auta jsou poměrně dost nízká a když pak potřebuju s tím jezdit někam na zahradku, kousek přes nějakou polňačku, na hory,atd. Tak ten zvýšeny a upravený podvozek je naprosto supr pro tyhle učely a plně dostačuje. A vůbec kvuli tomu nepotřebuju 4x4 který mi zvýší cenu auta a spotřebu. A kdyz nepotrebuju a nechci si kupovat dražší, míň prostorný a uchlastanější SUV, tak tohle je supr varianta.
Pokud nejezdim nejaky extremnejsi teren tak proste to 4x4 nepotřebuju protože tohle vyvýšený kombi toho zvládne dost pro vetšinu lidí.
Stejně tak ve městech to má výhodu kvuli obrubníkům apod, pohodlnejší nastupování/vystupování, ...
A co si budem povídat, je to i o designu, tyhle vyvyšeny oplastovany kombi se lidem líbí :-)
Tohle auto proste podle mě má smysl a neváhal bych si ho koupit! a hlavne s tímto mororem, libi se mi :-)
10. 4. 2019 13:33
Re: Tak nějak
mne sa biele auta s cernymi kolami tak nejak pacia :).. Fiestu mam v stejnej kombinacii..
Co sa tyka tohoto focusu stale si neviem na neho zvyknut... mam rocnik 2017 a proste mi stale pride ze vyzera lepsie..
S proporciami ani zadnou castou problem nemam ale tie svetla mi na neho nesedia. Nova Kuga s podobnou maskou sa mi paci focus tak nejak neviem prekusnut..
Avatar - 3_diamanty
10. 4. 2019 14:05
Re: Tak nějak
ja mam zase biele male polo a som za bielu na malom aute dnes uz rad... auto opticky aj zvacsuje aj zviditelnuje uz z dialky .. a za mna posobi biele auto vzdy elegantnejsie ako akekolvek ine tmave ci sive male auto pri ktorych sa uz stracaju krivky a splyvaju tam aj tmave plasty s tmavou kasnou a pod .. ... ale tak zase tmave kola by som na svojom drobcoi nechcel ani zadarmo .. zase odtial potial... sused ma bieleho svista ( este toho predosleho ) na tmavych elektronoch a hoc ich ma o cislo vacsie ako moje 15.tky tak dal by som ruku do ohna ze na tych tmavych kolach to oko klame a posobia "mensie" aj voci o palec mensim klasickym kolesam .... navyse aj hodne splyva dizajn disku... na tmavom disku nevidis nic kym na klasicky disk ta "vizualne" potesi a zaujme aj zo vzdalenosti 50 metrov :yes:
Avatar - iudex
10. 4. 2019 16:40
Re: Výborne
Kupovať si zdvihnuté terénne kombi do mesta, to asi nebude úplne v súlade so zameraním takéhoto auta. Samotný Ford to promuje ako alternatívu k SUV, cit.: "praktickosť, flexibilitu a štýl vozidiel SUV... v štýle SUV... každým terénom prejdete s väčšou istotou".
Proste neokecáš, že nemožnosť 4x4 do takéhoto auta je fail.
Avatar - iudex
10. 4. 2019 15:39
Re: Tak nějak
Tak podľa môjho laického náhľadu ten AllGrip je len honosnejšie nazvaný systém, ktorý majú bežne viaceré automobilky, a to tzv. elektronickú uzávierku diferenciálu, EDS/XDS, ktorý môžeš mať v bežnej Škodovke tuším už od Fabie.
Stále to je ale len elektronika, ktorá nedokáže plnohodnotne nahradiť ani len mechanický samosvor, nieto ešte pohon všetkých štyroch kolies.
Takže nie, z môjho pohľadu "terénne kombi" bez štvorkolky je len maniera a hranie sa na niečo, čím auto nie je. To už má pre mňa oveľa väčší zmysel štvorkolka so štandardným podvozkom.
Avatar - lamal
10. 4. 2019 14:20
Re: Tak nějak
Forma bez obsahu to nie je, ma vyssiu svetlu vysku a preladeny podvozok (tlmenie nerovnosti a vyssi zdvih tlmicov) to jest na obcasne polnacky alebo rozbitejsie useky (kopa ludi mimo mesto byva v oblastiach s horsimi cestami) to vyznam ma... navyse si za to Ford neuctuje ziadne zavratne ciastky ako Alltrack a pod...

A nie je to nahoda, ten allgrip v PSA celkom funguje, uz dost pomoze ked predok dokaze pohanat koleso s lepsou trakciou co obyc diff nedokaze...
15. 4. 2019 20:39
Re: Tak nějak
Tak zase s tym Golfom je to tiez relativne. 4x4 maju presne v jendej verzii, 2.0 tdi a s povinnym automatom. To tiez nie je zrovna siroka ponuka. Je tu este Alltrack, ale to sa da povazovat snad aj za samostatny model, kedze je cenovo mimo akykolvek standardny Golf.Tiez SUV nemusim, ale ak sa ti v 4x4 preda par percent modelu, dava zmysel ho odstrihnut a nechat len v SUV. Homologizacie a pokuty za CO2 tiez nieco stoja.
Avatar - Atlis
13. 4. 2019 16:57
Re: Výborne
Nie, ja vážne 4x4 nepotrebujem. Za posledných 15 rokov jazdenia autom od Chorvatska po Švédsko a od Lotyšska po Belgicko som mal problém raz, na Orave v horách, vyriešené reťazami behom pár minút.
Avatar - Atlis
13. 4. 2019 16:55
Re: Výborne
Ja ich teda vídam dosť. Možno by si si mal kúpiť lístok na autobus a ísť sa pozrieť do mesta?
Avatar - xxc
13. 4. 2019 12:06
Re: Bravo!
Cize cim drahsie auta, tym viac sa predavaju 4x4. Focus ako konkurent Octavie by mal 12% podiel. To sa im asi neoplati.
Avatar - xxc
11. 4. 2019 21:22
Re: Bravo!
Podla toho by mala byt vacsina Octavii s paketom na zle cesty (zdvihnuta) a so 4x4. Bezne verzie by mali byt v mensine. Aj Mazd 6 by mala byt vacsina 4x4. Ale presne cisla asi nezistime.
Aj ked suhlasim, ze ked si to ludia kupuju so zvysenym podvozkom kvoli prekonavaniu terenu, tak by mohli ponukat 4x4. Ale asi sa im to neoplati (kvoli tym par ludom).
11. 4. 2019 10:51
Re: Tak nějak
Povedal by som, ze prave preto, ze maju Kugu a je na rovnakej platforme :-)

Treba od seba tie modely odlisit a dat dovod priplatit za SUV oproti zvysenemu hatchu.
11. 4. 2019 09:29
Re: Tak nějak
Je to o tom co potrebujes resp. chces. Mne takato verzia dava zmysel, ma to o par cm vyssiu svetlu vysku, tak to zvladne rozbitu cestu alebo polnacku bez obav. Vyssi zdvih tlmicov ponukne dobre spravanie na poplatanej ceste resp. ceste s diarami.

Kedze stavba karoserie je nizka, tak je tazisko vyssie len o tych par cm a na rozdiel od standardneho vysokeho SUV nemusis za to platit tuhsim naladenim podvozka, aerodynamickym hlukom.

Moznost 4x4 by bola fajn, ale to, ze nie je nutnostou je skor vyhoda, priplatok je rozumny a nestoji to nezmyselne peniaze ako Alltrack / Scout, ktore neide kupit v nizsej vybave resp. slabsim motorom.
Kto realne potrebuje 4x4 (nie iba chce), tak ten sa zrejme pohybuje v terene, kde vyuzije aj plnohodnotne SUV so svetlou vyskou 20+ cm. A kto ho chce, tak si moze kupit nieco ine :) Viac vsak bude tych, ktorym je zbytocne, uz len podla predajov roznych crossoverov bez 4x4

Za mna osobne je to zbytocnost. Vykon je nizky, aby malo zmysel kvoli spravaniu na ceste a zase prejazdnost terenom nie je taka, aby sa to auto dostalo tam, odkial nevyjde. Ak skonci v blate, tak mu bude aj tak 4x4 na nic na cestnych pneu :D
Avatar - Ham.
10. 4. 2019 17:43
Re: Tak nějak
Ještě doplněk, určitě mezi těmi předohraby udělají v reálných podmínkách daleko větší rozdíl použité pneu (značka, opotřebení) než naladění elektronického torque vectoringu.
Avatar - xxc
10. 4. 2019 17:32
Re: Výborne
Práve do mesta sa také auto hodí, pokiaľ nechodí len po rovných cestách. Ale suv je praktickejšie. Je dobré, že si každý môže vybrať, čo potrebuje a čo si kúpi.
Avatar - iudex
10. 4. 2019 16:35
Re: Tak nějak
Určite je fajn mať na výber. Ale vytvoriť samostatnú verziu Active a promovať ju ako "auto na voľný čas", teda ako akúsi alternatívu k SUV a konkurenta k Alltracku a spol. bez možnosti 4x4 (čo i len za príplatok) vnímam ako fail.
Pre mňa je to ako miešaný drink bez alkoholu, mojito bez rumu, cosmopolitan bez vodky, proste chýba tam podstatná ingrediencia, bez ktorej to nie je ono.
Avatar - iudex
11. 4. 2019 09:57
Re: Bravo!
A ja zase nechápem, že Ty nechápeš, že je veľká skupina zákazníkov, ktorí tú štvorkolku chcú. Ak by bola predokolka ako lacnejšia voľba pre tých, ktorí nechcú priplácať za 4x4, OK, beriem, ale pre tých ostatných (ktorých by bola podľa mňa väčšina) tu tá možnosť príplatku za 4x4 mala byť.
Btw. možnosť vyššieho podvozku ponúkajú aj bežné Škodovky, volá sa to paket pre zlé cesty a okrem zdvihnutého podvozku to má aj ochranu podvozka. Akurát sa to nehrá na samostatný model Active.
Avatar - lamal
10. 4. 2019 15:57
Re: Tak nějak
Si si isty ze, XDS aka ´´nahrada´´ samosvoru a ALLGrip nie su dve odlisne veci ? AllGrip nie je system miesto samosvoru (samosvor nie je do terenu na pohananie kolesa s trakciou) ... je teda mozne, ze XDS dokaze to iste ako ALLGrip, o tomto neviem...

A jasne je to len elektronicka a lacna ficura, ale funguje to, bez nej sa na povrchu s trakciou jedneho kolesa nepohnes so standartnym diff... je tam aj upravenie stabilizacie, ABS a protipreklzu, co dnes pri tej vagnej reakcii na plyn malych downsize motorov a dlhych prevodoviek uzitocne, ze to elektronika spravi lepsie ako vodic s otupenymi reakciami na plyn: https://www.youtube.com/watch?…

Nenahradi to 4x4, je chyba ze ho FoFo nema, no zdvihnuta verzia na horsie cesty aj v HB za rozumny peniaz nie je spatna ponuka, je fajn ze je na vyber medzi viac verziami... neviem ci to nazyvat uplne formou bez obsahu, pozri ako peclivo je preladeny podvozok, aj geometria dokonca... nice !
Avatar - Dzakobo
10. 4. 2019 13:33
Auto na houby
Nabízet "terénní verzi" bez 4x4 je výsměch. Navíc na exteriér si asi nikdy nezvyknu... U kombi je OK zadní část, ale hatchback má příliš krátký C sloupek, ideální proporce má A3 Sportback. Interiér taky žádná sláva, předchůdce se mi líbil skoro v každém ohledu více. Zlatej Golf Alltrack

V Transitu má tenhle 2.0 pomalé reakce, ve Focusu (pokud by byl s manuálem) nevím.

1.5EB je skutečně asi první tříválec, který bych si pustil do garáže - má výkon a krom přímého i nepřímé vstřikování :yes: Ale spíš ve Fiestě, na Focus bych se nechtěl koukat :-|
Avatar - iudex
15. 4. 2019 14:14
Re: Výborne
90% ľudí štvorkolku reálne nepotrebuje. Napriek tomu ju chcú a sú ochotní za to priplácať (to ostatne platí pre mnohé modely a prvky pri autách); takže je chybou výrobcu, že túto skupinu potenciálnych klientov odignoruje.
Avatar - iudex
15. 4. 2019 14:12
Re: Tak nějak
To ale nie je zrovna rozumná obchdná stratégia. To akoby si u VW povedali, že vo veľkosti Golfa máme 2 SUV s pohonom 4x4, takže Golfu štvorkolku nedáme. A vida, predávajú sa ako Tiguan, T-roc, tak aj Golf so 4x4. Pretože to sú napriek všetkej podobnosti odlišné autá s odlišnými vlastnosťami, ak chcem kompaktné kombi so 4x4, tak ma neuspokojí, ak mi ponúknu SUV. Z môjho pohľadu je SUV zbytočne vysoké, má väčší odpor vzduchu, slabšiu dynamiku, horšie jazdné vlastnosti a vyššiu spotrebu, má príliš krátky kufor, takže tam nedám to, čo do kufra kombi, atď atď.
Avatar - iudex
15. 4. 2019 14:06
Re: Bravo!
Tak keď myslíš, že 12% z počtu jedného z najpredávanejších áut sveta je cifra, ktorá nemá zmysel a neoplatí sa, potom OK. >:D
Avatar - Atlis
13. 4. 2019 16:54
Re: Výborne
To asi bude tým, že Kuga nie je SUV ale crossover.
Avatar - Emel
12. 4. 2019 07:29
Re: Bravo!
CX-5 má podíl 4x4 284 z 357 prodaných (1-3/2019 ČR).
Mazda 6 ho má minimální... jenže tam zase dominuje benzín a 4x4 koupíš jen v nejsilnější naftě.
Octavia má 644 z 5533, necelých 12%... což ale není tak málo když uvážíš, že se 4x4 taky nedá koupit zdaleka ke všem motorům a že se dost Octavií prodává v nějaké fleet konfiguraci (2.0TDI Ambition+).
Avatar - CHerokee
11. 4. 2019 20:59
Re: Výborne
No nevím. Vůbec nových focusů zatím potkávám hodně málo. Asi u nás řidiči už vystřízlivěli z downsizingu a tříválce si namluvit nenechají.
Avatar - Ozzman
11. 4. 2019 11:04
Re: Tak nějak
Navíc, Fokus RS AWD byl a měl by být zas.... takže to asi jde.
Avatar - Ozzman
11. 4. 2019 10:41
Re: Tak nějak
EDS/XDS či podobné srandy měl i základní Fokus/Kuga (III, respektive II. generace), takže buď Fokus IV o toto přišel, nebo se jedná o nějaký jiný systém.

Sám nechápu, proč Fokus IV nemá AWD, když ho má Kuga, která je na stejné platformě a další vyšší modely od Fordu.
11. 4. 2019 08:55
Re: Výborne
Bez 4x4, který nepotřebuje Atlis a uživatelé francouských SUV. ;-)
Avatar - lamal
10. 4. 2019 17:38
Re: Tak nějak
jj myslel som si to, ale nikdy som nezistoval ci to dokaze aj XDS... tusim AllGrip ma okrem toho upravene aj ABS, stabilizaciu a mapovanie plynu, kedze tam ma rozne rezimy...
Avatar - Ham.
10. 4. 2019 17:34
Re: Tak nějak
XDS, XMOD, AGC, AG nebo další systémy dalších automobilek používají to stejné, tedy přibrzďování protáčejícího se kola aby tak přes otevřený diff poslaly toč. moment na kolo s lepší trakcí. Principiálně mezi nimi nemůže být větší rozdíl a záleží jen na naladění řídícího SW, protože HW je absolutně stejný. Myslím, že když jakoukoliv současnou předokolku postavíš jedním předním kolem na roller tak se rozjede (protože zjistí protáčející se kolo na rolleru, přibrzdí jej a tím druhé kolo dostane moment a auto z rolleru odjede. Jediný rozdíl může být v rychlosti s jakou SW zareaguje.
http://www.youtube.com/watch?…
Avatar - lamal
10. 4. 2019 16:43
Re: Tak nějak
mozno, zalezi vzdy od ceny... pokial to nestoji mailand je fajn mat vyssie auto pokial to potrebujes...

a co s tymi XDS VS AllGrip ? Je to podla teba to iste ? XDS dokaze to iste co AG ?
Avatar - 3_diamanty
10. 4. 2019 13:47
Re: Auto na houby
suhlas .. zlaty alltrack ... ale obavam sa ze v najnovsej generacii golfa namierenej uz aj proti tomuto focusu uz bohuzial alltrack neuvidime :-( ... ale snad sa mylim

mne celkovo neladi predna cast focusu k zbytku vozu.... rovnako ako pises na takyto dizajn si asi ani ja nezvyknem nikdy .. proste je mi tento styl proti srsti ... pritom novy ford explorer povazujem uz fakt za paradny fordacky pocin a ten by som bral vsetkymi desiatimi ...

a ano opat klasika... skoda aj chybajucej 4koky... lebo aj samotna svetlost tu vyzera uz slusna takze .... ale tak co uz .... asi je zbytocne to nejako rozoberat... tak su dnes uz nastavene sablony
Avatar - Blue Sun
11. 4. 2019 17:24
Re: Jaký vyšší podvozek?
Zase plácáš nesmysly.
Avatar - iudex
11. 4. 2019 17:04
Re: Bravo!
Pridávam sa k Emelovej otázke, na ktoréže to modely sa mám pozrieť? Z logiky otázky by vyplývalo, že zrejme zdvihnuté oplastované kombíky, ktoré majú ako 2WD tak 4x4 a tam by mala byť prevaha 2WD. Ale nejak mi žiadne na um neprichádza, tak buď konkrétny.
Btw. silne pochybujem, že sú predajné štatistiky, ktoré v rámci jednej osobitnej verzie jedného modelu rozlišujú predaje podľa poháňanej nápravy.
Avatar - Emel
11. 4. 2019 15:09
Re: Bravo!
Který model konkrétně myslíš?
Avatar - Emel
11. 4. 2019 14:50
Re: Výborne
Ford postavil auto, které nikdo nepotřebuje - souhlas :-)
Avatar - Dinar
10. 4. 2019 13:17
Tak nějak
bych doufal, že móda bílých aut s černou střechou a černými koly skončila před pěti lety.
Tohle auto bych jako stylovku zcela jistě neoznačil...