Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Jak na řízení s brýlemi? Před koupí si je zkuste v autě!

Dříve, či později je za volantem bude potřebovat skoro každý: brýle. Vybrat ty správné však platí za nelehký úkol. Co nezanedbat při jejich pořizování?
Zpět na článek
24. 11. 2019 16:43
24. 11. 2019 18:33
24. 11. 2019 19:16
24. 11. 2019 21:11
24. 11. 2019 22:27
25. 11. 2019 13:20
16. 12. 2020 21:00
24. 11. 2019 16:43
Skusenosti...
Patrim k tym ktori soferuju s brylemi uz dlhe roky, tak si dovolim pridat moje vlastne skusenosti:

Plastove cocky? Za seba vravim nie. Mal som 2x a nikdy nevydrzali viac ako rok. V aute so sebou nenosim ultrazvukovu cisticku, takze sa musim spolahnut na cistenie handrickou. Lenze tvrdost toho materialu je tak nizka, ze ho poskriabu aj zrniecka prachu vo vzduchu. Takze radsej skla, poriadne vytvrdene, prakticky nerozbitne.

Tvar: mne sa najlepsie osvedcil tvar skla ako na "pilotkach" (napr. RayBan Aviator). Vyborne vyplnaju cele zorne pole vratane periferneho videnia. K tomu ram minimalnej hrubky, dakej tmavsej farby (napr. gunmetal). Ako nahradne pouzivam bezramikove, ale tie maju koli pevnosti hrubsie skla, a obcas sa mi odrazalo vysoko stojace slnko od spodnej hrany. Ta hrana bola vybrusena dohladka, musel som si ju neskor rozbrusit na drsnejsi povrch.

Material: opat tu sa nezhodnem s clankom, plast urcite nie! Ma malu tvarovu stabilitu a nizku teplotnu odolnost. Kedysi som pouzival titan (nizka hmotnost, mala tepelna kapacita), lenze ten nema prakticky ziadnu plasticitu. Ohyba sa pruzne, az praskne. Teraz nedam dopustit na tzv "kovy s pamatou" (titanflex, flexon, nitol, atd). Lahke, odolne, prakticky neznicitelne. Ak nie ste alergicki na nikel, vrele odporucam ("pamatovy" kov je vacsinou na baze Ni-Ti, alebo Cu-Al-Ni).

Dalsi faktor, index lomu, inak tiez aj hrubka skla (cudujem sa ze to v optike nespomenuli): tu odporucam vykaslat sa na modne vystrelky, a do tych +/-3 dioptrii sa drzat hodnot 1.5-1.6. Bryle pre soferovanie musia mat aj urcitu pevnost, takze hmotnost bryli znizit radsej materialom ramu nez hrubkou skla.

No a na zaver: majte pri sebe aspon dvoje okuliare! Su krajiny, kde je to dokonca povinne (tusim Francuzsko?)...
Rozbalit vlákno
5
Avatar - palix
24. 11. 2019 18:33
Re: Skusenosti...
Okuliare nosím skoro celý život a samozrejme od začiatku šoférujem s okuliarmi.
Čo sa materiálu skiel týka - bol som v tom, že dnes (=už dlhú dobu) sa už sklenené sklá nerobia, alebo sa mýlim? V každom prípade ak si spomeniem na sklenené sklá, boli značne ťažké. S poškriabaním plastových skiel to nie je také hrozné, hlavne ak človek na okuliare dáva pozor.
Čo sa rámov týka, vybral by som si také, v ktorých aj niečo vidieť, nie nejaký módny výstrelok.
24. 11. 2019 19:16
Re: Skusenosti...
Ja by som rád vedel, v optike ti okuliare požičajú na vyskúšanie v aute a potom akceptujú, že ich nechceš? Ja som bol v tom, že si objednám sklá, ktoré mi predpísal lekár alebo mi ich namerajú v optike, a potom mi ich prispôsobia a zasadia do vybraného rámu. Titulok v tomto kontexte príde ako úplná kravina.
Avatar - xxc
24. 11. 2019 21:11
Re: Skusenosti...
Ale material skiel a rozne vlastnosti sa daju v optike vybrat. Aj ked neviem, naco je to dobre skusat. Pri polarizovanych nevidno niektore displeje a pod.
24. 11. 2019 22:27
Re: Skusenosti...
Hej? A dajú ti ich vyskúšať von do auta? Spadol si z jahody?
Avatar - palix
25. 11. 2019 13:20
Re: Skusenosti...
Človek sa postupne učí - vždy som mal rád okuliare, ktoré mali tenký rám a úzke "bočnice"? Na druhej strane - ak si okuliare obľúbim, nerád ich mením. Ak už, tak hľadám podobný model.
16. 6. 2020 21:34
kontaktní čočky
Myslím si, že dobré tipy. Díky mockrát. Já osobně přemýšlím nad tím, že bych na řízení vyzkoušel místo brýlí kontaktní čočky. Jediná věc, se kterou mám problém je jejich výběr. Naštěstí se mi ale podařilo narazit na tento článek https://napovime.cz/…kontaktni-cocky/ kde mají myslím dobré rady, které se právě výběru kontaktních čoček týkají. To mi pomohlo.
Rozbalit vlákno
0
16. 12. 2020 21:00
Brýle
Já jsem si nedávno pořizoval také brýle, přímo na řízení, ze stránek https://www.hotovebryle.cz a tak pro mne bylo více než klíčové, si je vyzkoušet v autě. Nechápu, jak třeba řidič, který nevidí na dálku, si takové brýle nevyzkouší nejdříve v autě. Vždyť je to jeden z nejklíčovějších momentů, který může skončit špatně. Přemýšlejte, prosím.
Rozbalit vlákno
0