Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Start dlouhodobého testu Dacia Duster 1.0 TCe LPG: Levně jet = svobodně žít

Dacia Duster je poslední léta jedním z nejprodávanějších modelů zahraniční automobilky u nás. Litrový tříválec je základ a LPG za příplatek 10.000 Kč tak výhodné, že jej nejde odmítnut. Rok teď budeme zjišťovat, zda nemá supervýhodná nabídka nějaké „ale“.
Zpět na článek
Avatar - JohnST
4. 1. 2021 22:46
Passat B8
Dobry den pan Vaculik.
Mam na vas jeden dotaz. Chcel by som zistit ake parametre ma manualna prevodovka v Passate B8 150koni TDI. Zaujima ma hlavne maximalny tocivy moment na ktory je dimenzovana.
Pripadne, kde by som tieto udaje mohol najst.
Ak by sa dalo mohol by ste mi odpovedat na mail:johnzlesa@gmail.com
Vopred dakujem
Pekny den
13. 12. 2020 13:10
LPG
V utorok si idem po LPG Sandero. Mám obavy, ale idem do toho s úmyslom sa o auto starať, nie ho len využívať a tak verím, že to nebude krok zlým smerom. Som zvedavý na výsledky spoľahlivosti motora po tomto teste.
16. 11. 2020 21:37
Re: 6q a palubní počítač od 10/2020
Už tam teda asi bude i filtr pevných částic, jak je plánováno i pro nové Sandero, že? Moc nechápu, proč to cpou do motoru s nepřímým vstřikem a bojím se, jestli to neotupí projev motoru. Možná proto tam bude ten šestikvalt, aby to kompenzoval kratšími převody.
16. 11. 2020 18:21
Re: 6q a palubní počítač od 10/2020
Přímo od prodejce. Minulý týden jsem objednával tuto verzi a mám potvrzené, že již 6-kvalt a LPG palubní počítač. Konfigurátor a ani ceník není aktualizovaný bohužel. Pro mě to znamenalo + 12 000 Kč.
15. 11. 2020 00:22
6q a palubní počítač od 10/2020
Odkud se vzala informace, že od 10/2020 bude 6tikvat a funkční palubní počítač? Podle aktuálního ceníku je Duster stále s 5q.
Avatar - trapid
3. 11. 2020 13:47
Re: Auto
Tvými slovy - nesmysly píšeš. Nedávno jsem tu v prvním Vaculíkově adoračním článku na Dačku psal o koupi Suzuki S-Cross 4x4 pro tchána. Jako celoživotní rybář si teď prvně pořídil čtyřkolku právě z důvodu rybaření. Jezdí na Slezskou Hartu a k vodě vedou cesty, které vždycky nějaké převýšení mají a stačí, aby zapršelo a už se od vody nedostane.
K tomu samozřejmě obrovská výhoda v zimě.
Samozřejmě se s předokolkou dá žít, ale v tomto případě přijdeš o tu svobodu, která je v názvu článku, byť v jiném smyslu.
Navíc SVOBODA s LPG? Jako třeba svoboda parkování ve veřejných garážích?
Avatar - trapid
3. 11. 2020 13:25
Re: Ceny náhradních dílů
Ale totálně :yes: :yes: :yes:
Avatar - SKAY
2. 11. 2020 19:22
Prodeje
Duster se propadl o vic jak 40% chybi motory kombinace 4x4 cena. Žeby trošku reklama na podpořeni eko dačii :-)
1. 11. 2020 19:36
LPG počítač
Zaujala mě informace, že od této chvíle bude možné sledovat okamžitou spotřebu na palubním PC. Mám dotaz, tato úprava nepůjde dohrát do palubních PC starších Dusterů. Nebo je potřeba zásah i jiný než čistě softwarový?
1. 11. 2020 11:06
Re: Spolehlivost
Já jsem třeba na STK dostal jako vážnou závadu to, že zadní směrovky nesvítily oranžově. , protože za těch cca 10 let od výroby auta se z těch žárovek odloupal ten oranžový lak. Co to značí o spolehlivosti auta? Nic. Je jen moje chyba, že jsem si tam nedal nové, oranžově svíticí žárovky. Ale do statistik se zto zapíše jako závada osvětlení.
1. 11. 2020 10:56
Re: Peníze
Tak ono i i30 je kus normálního auta vůči Sanderu a Loganu MCV. Ale cenový odstup mi přijde docela malý na to.
Zatímco Duster má cenový odstup o dost větší, kdo třeba potřebuje čtyřkolku do horské oblasti, tak je to kolem 150 tisíc.
1. 11. 2020 10:50
Re: Peníze
Kona a Stonic jsou jen mírně přifouknuté hatchbacky, jsou uvnitř menší než Duster a světlou výšku mají na úrovni Sandera. Třeba Captur, to už je s přimhouřeným okem konkurence. Ale i tak v pár věcech zaostává a cenový odstup je výrazný,
1. 11. 2020 08:26
Re: Sprevodovanie
Jestli to při 130 km/h točí 3500, tak v devadesátce tam na stejný kvalt musí být cca 2400
Nebo jsi čekal něco jiného ?
31. 10. 2020 23:06
Re: Sprevodovanie
Ano, ale těch 90 tam není. A ano, je to hodně.
31. 10. 2020 22:25
Re: Sprevodovanie
Máš to v textu, při 130 km/h motor točí 3500 min-1 tedy na dnešní poměry hodně.
31. 10. 2020 21:58
Re: Peníze
Porovnávejte stejnou třídu. Tedy Kona, Stonic, Captur (ten jde i s LPG jako Duster), Crossland, 2008, C3 Aircross ...
31. 10. 2020 21:50
Re: Sprevodovanie
Mě by spíš zajímalo kolik točí při 90 a 130 km/h. Aby to moc neřvalo. Poslouchat vytočený motor za jízdy není moc příjemné.
31. 10. 2020 21:30
Re: Peníze
Taky Tucson je kus normálního auta. O 180 kg těžší, o 14 cm delší. Toho železa a techniky tam je trochu víc než v tomhle rumunském povozu s vyžilou ('zaplacenou') technikou.
31. 10. 2020 21:12
Re: Sprevodovanie
Sprevodovanie mi prišlo pri 2WD aj 4WD rovnaké a áno, riešil som to rozbehmi na dvojke, ale dobrovoľne to takto robiť pri vlastnom aute by som nechcel. Inak so všetkým ostatným som bol ok.
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 21:00
Re: Nad některými detaily žasnu
Mě teda taky vadí šetření u VW (nejen tam), ale když už musí šetřit, tak vzpěry nebo nástřik spodku kapoty mi vadí úplně nejmíň. Neznám nikoho, kdo by nezvedl kapotu oktávky nebo golfa. Dělat to třikrát denně, asi by to fakt byl opruz, ale kolikrát člověk dolívá ostřikovače nebo kontroluje olej?
Mnohem víc mi vadí šetření v interiéru, to jednoho vysírá denně.
31. 10. 2020 20:53
Re: Peníze
No abych řekl pravdu, Duster mi ceníkově přijde docela levný ve srovnání s konkurencí. Když vezmu Hyundai, tak Tucson je dražší o cca 100 tisíc. Zatímco Sandero s Loganem mi přijdou docela drahé, odstup od i30 není moc velký.
31. 10. 2020 20:30
Re: Spolehlivost
Text jsem samozřejmě četl. Nejhorší kvůli žárovce, hm, trochu soudnosti by neškodilo.
31. 10. 2020 20:01
Re: Nad některými detaily žasnu
Tak zrovna s kapotou u Octávky manželka celkem zápasí a zrovna ona by vzpěry více než ocenila.
31. 10. 2020 20:00
Re: Nad některými detaily žasnu
To je přesné! Nikdy jsem tento nesmysl nepochopil. Blbější místo pro nálevku už zvolit nemohli... :no:
31. 10. 2020 19:54
Re: Ceny náhradních dílů
Nesmíš všemu věřit... Brembo kotouč na Duster se dá na netu běžně pořídit od osmiset do tisíce korun.
31. 10. 2020 19:40
Re: Nad některými detaily žasnu
No a u Dusteru taky nikomu nechybí, teda až na tebe ;-)
31. 10. 2020 19:34
Re: Ceny náhradních dílů
V Bratislave jazdia ako taxíky biele Logany MCV a tie sa vraj ani neservisujú. Odjazdia si svoje a majiteľ taxi služby ich rovno mení zas za nové, lebo sa mu neoplatí do nich investovať.
Takisto som bol raz pozrieť na Dacia pikniku a naivne čakal, že prídu aj nejaké pôvodné Dacie 1300. Nič také a dokonca boli aj 10-ročné kusy pomerne zriedkavé.
Dacia pripomína domácu multifunkčnú tlačiareň. Všetko fajn, ale len kým netreba kupovať drahé náplne alebo nedajbože niečo opravovať. Netvrdím, že je to správny prístup, ale je to tak.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 19:34
Re: Sprevodovanie
1) pokud si pamatuji, tak tohle zpřevodování mají jen 4WD.
2) krátká jednička s šestikvaltem by ti vadit neměla, protože rozjet se pak dá rovnou na 2.st.
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 19:33
Re: Auto
Nejhorší je, že ty seš si jistej vždycky.
Samozřejmě, že AWD nepotřebují zdaleka všichni. A nevymlouvám ti, že zrovna pro tebe je přínos nula.
31. 10. 2020 19:33
Re: Peníze
Za stejné peníze jde koupit lépe vybavený a minimálně v interiéru působí hodnotněji. Po faceliftu už ani nebude vypadat jako ožužlaný bonbon.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 19:31
Re: Nad některými detaily žasnu
Trpíš samomluvou? Tak zhasni :D :D :-!
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 19:28
Re: Auto
Samozřejmě že jsem si jistej. Protože jsem si prošel vlastní zkušeností. Proto nemám předsudky. Samozřejmě že pro mnoho způsobů užití bude Duster 2WD o ničem. Ale je zde opravdu velká skupina, kde 2WD smysl a význam má.

A jak říkám, já jsem taky chtěl AWD. Akorát když jsem jej dostal, tak jsem zjistil že reálný přínos pro mě je nula nula nic.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 19:25
Re: Auto
Rozdíl v dané kategorii nepodstatný. Duster je lowcost a dynamicky s tím stejně nikdo jezdit nebude protože se to na dynamickou jízdu vůbec nehodí. Všude jsou vůle (řízení, silentbloky,,,), balonové pneu... A o pohodlí úplně taky řeč být nemůže.
31. 10. 2020 19:24
Re: Peníze
Lebo CrosslandX je oproti Dusteru technológiou úplne inde, však? :)
31. 10. 2020 19:21
Sprevodovanie
Musím povedať, že Duster druhej generácie je prvá Dacia, ktorú si v pohode viem doma predstaviť. Čo ma na nej odrádza je pre mňa nevyhovujúce sprevodovanie. Extrémne krátka jednotka aj dvojka sú možno fajn do terénu, ale v meste je to otravné. Verím, že je to len o zvyku, ale aj tak škoda, že sa Duster nás nepredáva s automatom.
31. 10. 2020 19:19
Re: Peníze
Chápu, že tyhle věci cílovka neocení. Ale pokud je Dacia nemá, měla by být adekvátně levnější. Pokud mám dvě auta za srovnatelnou cenu a jedno z nich používá novější, dražší technologie a hodnotnější materiály, které z nich má férovější cenu? Dacia je mi sympatická, Duster zvlášť, ale v případě Dustera mi to v současné době připadá jako prodej už jednou vylouhovaného čaje za cenu čerstvého. Podobné je to u Mitsu ASX.

Pokud by teď přišel nový Logan ve variantě MCV Stepway, tak Duster "nebude mít co žrat". To je dost možná i důvod, proč nástupce MCV a Lodgy (nahradí oba modely) má přijít až v roce 2022. Je třeba z Dustera vymačkat prodejní potenciál na maximum.

PS: Např i30 už má 5 let záruku bez příplatku. Dokoupením záruky u Dacie se už jenom přiblížíte ceně hodnotnějších aut. Nicméně chápu, že i30 není SUV, a není tam tudíž módní příplatek za vyšší světlost.
Avatar - Blue Sun
31. 10. 2020 19:03
Re: Nad některými detaily žasnu
Kapota je těžká? Ufff... tak to je síla. Tohle není dekl motoru u tanku, který váží asi padesát kilo.
Avatar - Blue Sun
31. 10. 2020 19:02
Re: Nad některými detaily žasnu
Zastřel se, odpade.
Avatar - SKAY
31. 10. 2020 18:41
Re: Auto
Ale máš alespon viceprvek u dustra s 4x4. Bymě zajimal rozdil v jízdě stabilite oproti torzce.
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 18:36
Re: Auto
Není to tak dlouho, co jsi Dustera velebil pro terénní schopnosti. A není málo těch, co si jej jako terénního pracanta kupují. Takže tvůj názor byl včera takovej, dnes je jinej, seš si jistej, že máš pravdu dnes a včera jsi neměl?
O kolik procent AWD zvyšuje cenu auta je irelevantní, pokud ho potřebuješ. Těch +50t bys zaplatil i kdekoliv jinde.
31. 10. 2020 18:11
Re: Snový svět
Snad se z předchozích chyb poučili. Vzhledem k tomu, že i mateřský Renault začal nabízet LPG verze, tak už to asi nebude "rumunská partizánská přestavba", ale strategie celého koncernu.
31. 10. 2020 18:09
Re: Spolehlivost
Chce to přeříst nejen nadpis článku, ale i text a zamyslet se nad tím. Ano, na německých STK musí Duster často kontrolu opakovat. Nejčastějším problémem je osvětlení, čili v reálu prasklá žárovka, kterou majitel auta před návěstěvou STK nevyměni. Co to říká o spolehlivosti? Nic, spíše to mluví o majiteli auta. S prasklou žárovkou na SRK dojedete, s prasklým rozvodovým řemenem nikoliv.
31. 10. 2020 18:01
Re: Ceny náhradních dílů
Porovnávat cenu originálních dílů ve značkovém servisu a neoriginálních dílů z eshopu jsou jabka a hrušky.
31. 10. 2020 17:59
Re: Peníze
Cílová skupina Dacie asi moc nevyžaduje věco jako vyhřívaný volant (K čemu, proboha?), full LED světla (Kolik to stojí, když se to po záruce pokazí?), duální klimu apod. Delší záruka jde u Dacie přikoupit. Souhlasím, že kompromisní funkčnost některých věcí jako je loketní opěrka, to je problém. Mně osobně by zajímala kvalita sedadel, jelikož jsem vysoký.
31. 10. 2020 17:53
Mé poznámky jako bývalého uživatele LPG
1) Diodový ukazatel stavu paliva je u těchto typů LPG přestaveb víceméně k ničemu. Stačila by dioda Ano/Ne. Já jsem vždycky sledoval palubní počítač, který u přestaveb zobrazuje teoretickou spotřebu benzínu, a pomocí přepočtu jsem si dopočítával spotřebu LPG a z ní dojezd na LPG nádrž. Proto je škoda, že DDacia neumožňuje pro zkušenější uživatele palibní počítač "odekmnout".
2) Co se týče sníženého výkonu při vyšších otáčkách, tak to pravděpodobně bude z důvodu ochrany ventilových sedel, které nejvíce trpí právě při vysokém zatížení při vyšších otáčkách.
3) Palec nahoru za to, že Dacia přepíná na LPG co nejdříve a že nečeká na přesně definovanou teplotu chladicí kapaliny. Přestavbáře jsem se kdysi ptal, zda by mi nemohl snížit teplotu přepnutí, on říkal, že z důvodu bezpečnosti se to nastavuje na teplotu chladicí kapaliny 30°C, kdy je jistota, že reduktor odpaří LPG za jakýchkoliv podmínek. Když jsem zkoušel nouzový start přímo na LPG v zimě při teplotě kolem 0°C, tak auto startovalo i jelo normálně.
4) Jsem zvědavý na rok 2022. Tehdy končí daňové výjimky EU na alternativní fosilní paliva (LPG, CNG). Jelikož už na LPG nejezdím, tak jsem několik let nesledoval, o jakých daňových sazbnách se jedná.
5) Otázkou je samozná kvalita LPG přestavby. Z mého úhlu pohledu je vždy lepší zajet ke kvalitnímu přestavbáři, který tam namontuje to, s čím má dobrou zkušenost a s čím nejsou problémy. U originálních LPG zástaveb se výrobci často vymlouvají na "tankování nekvalitního plynu". Najel jsem na LPG 200 tkm, tankoval jsem ten nejlevnější plyn a nikdy jsem neměl problém. Jak řekl přestavbář, vstřikovače XYZ jsou o dva tisíce dražší, ale nikdy jsem na ně neměl reklamaci. Připlatil jsem a nemusel jsem nic řešit.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 17:46
Re: Auto
Každý tohle má jinak.

Jak říkám, já jsem v tomhle názor změnil. Vyšší světlost a zdvihy a bytelnější podvozek fakt stačí pro 95% případů pokud nejsi na horách a nejezdíš mimo zpevněné cesty. U SUV za 1M bych taky nebral 2WD protože tam je ten cenový rozdíl zlomkem ceny auta. Ale u SUV za 0,3M je to 1/6 z ceny auta. A to už je dost. Navíc si často musíš připlatit za vyšší výbavy/motorizace, takže ten cenový rozdíl je třeba 1/3 až 1/2 ceny auta.
31. 10. 2020 17:45
Re: Peníze
Moc se nedivím. Mezi dosavadními modely Dacie byl Duster moderní král, ale vědělo se, že všechny ostatní modely čeká generační obměna a jak ukázalo nové Sandero/Logan, jde o tak zásadní modernizaci, že už po dvou letech na trhu bude hrát Duster v rámci značky roli spartánské popelky.

Předpokládám, že podobně zmodernizují i Dokker a nástupce Lodgy/MCV. Novému Sanderu Stepway bude moct Duster konkurovat jen větším kufrem a možností 4x4 (dokud bude v nabídce diesel). Ani se nedivím, že facelift Dusteru by měl přijít údajně už příští rok a nový Duster III v roce 2024, což je na Dacii nezvykle krátký životní cyklus.
31. 10. 2020 17:44
Re: LPG
To si dobre napisal. ale ja by som to nekupil ani zene na poskakovanie po meste. A na taky ucel schopnosti toho auta uplne postacuju.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 17:41
Re: Nad některými detaily žasnu
Je fakt že v tvém případě asistenti jízdy musí chybět 8-s :-!
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 17:40
Re: Nad některými detaily žasnu
Naposledy - jestli si tohle myslíš tak jsi pitomec :-!

Duster je SUV jako každé jiné. Je úplně lhostejno jestli 2WD nebo 4WD.
Avatar - twistedTSD
31. 10. 2020 17:32
Re: Auto
Nekoupil bych si SUV, kdybych nevyužil AWD.
Avatar - lordlord
31. 10. 2020 17:20
Re: Nad některými detaily žasnu
protože kapota je těžká a např. u octavie3 vzpěra překáží při dolévání do ostřikovačů
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 16:54
Re: LPG
Proč předsudky? Ono to prostě není moc dobrý auto, i když levný. To není předsudek.
31. 10. 2020 16:21
Re: Nad některými detaily žasnu
Samozrejme, že nie sú potrebné. Škoda 105 ich nemala a nikomu nechýbali.
31. 10. 2020 16:20
Re: Nad některými detaily žasnu
V tvojom prípade je konštatovanie, že si koko t.

Naposledy.
Je to male auto so zvýšeným podvozkom.
Bez výbavy.
31. 10. 2020 15:41
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Většina prodejců Renaultu má za jedněmi dveřmi a pod jednou střechou i Dacii, takže dávat za příklad Porsche Smíchov, které má na každou značku samostatný barák je poněkud mimo mísu.
https://www.rpz.cz/…ualni-prohlidka/
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 15:41
Re: Nad některými detaily žasnu
Když nemáš zapotřebí lhát tak zhasni.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 15:40
Re: Auto
Dřív jsem to tvrdil taky. Ale až jsem vyzkoušel AWD a srovnal, tak jsem si uvědomil že to je o využití a o tom smazat nesmyslnou bariéru v hlavě.

SUV není offroad. Offroad bez AWD by byla blbost. Ale SUV? V terénu je jedna věc v zimě vyjet, ale druhá věc je také sjet dolů. Jakmile začínají problémy s trakcí směrem nahoru, budeš mít problém i směrem dolů. Pokud jde o SUV pro toho kdo nebydlí na horách, nepracuje v lese a nepotřebuje projet vždy a všude, tak 2WD vesměs stačí.
31. 10. 2020 15:26
Re: Ceny náhradních dílů
Zabil :yes: :-!
31. 10. 2020 15:21
Re: LPG
Urcita skupina ludi to tak ma, ale to jedno aka narodnost.
31. 10. 2020 15:20
Re: LPG
Daciu. Predsudky, ale nic s tym neurobim.
Avatar - twistedTSD
31. 10. 2020 15:07
Re: Auto
Osobně bych si nikdy nekoupil SUV v předokolce. Ale každého věc...
Avatar - twistedTSD
31. 10. 2020 15:03
Re: Peníze
400 tisíc není na SUV nic drahého. Problém je, že postupným prořezáváním motorizací, extrémně nízkou cenou "již od" a koncem MCV z něj spíš udělali alternativu ke kompaktním kombi, než módní gazík.
Avatar - Blue Sun
31. 10. 2020 14:26
Re: Nad některými detaily žasnu
Na rozdíl od tebe nemám zapotřebí lhát.
31. 10. 2020 14:24
Re: Nadsenie
To vsetci. Staci sa pozriet ako v small overlap skoncili aj premiove auta. V dalsej generacii to uz zvladli, ale len kym niekto neskusil zrkadlovi naraz na pravu stranu. A takto by sa dalo pokracovat.
31. 10. 2020 14:11
Re: Nad některými detaily žasnu
To mi řekni co je důležitého na tebou vyjmenovaných prvcích výbavy? To bez nich už neumíš řídit? Ani jeden není v autě potřeba ;-)
31. 10. 2020 14:07
Re: Nad některými detaily žasnu
Raději otočné ovladače než patlání po displeji ;-)
31. 10. 2020 13:59
Re: Peníze
Měl jsem ho na dva dny půjčený a mile mě překvapil. Není to špatné auto a jednoduchá technika mi nevadí. Jen je třeba na něj pohlížet střízlivě, nehanět ani neidealizovat. Ve světle nového Sandera ovšem bude působit ještě víc "rozpočtově". Myslím, že by měl být tak o 30-50 tisíc levnější, ale vlastně proč by to zlevňovali, když se tak dobře prodává.
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 13:49
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Oslíku Ferenci, prostě jsi za vola. Jeden tu napíše, že mu do Dokkera nedoporučili LPG, a ty tu plácáš o tom, že mu chtěli raději prodat Renault.
31. 10. 2020 13:48
Re: Nadsenie
Nadšení není škodlivé. Ale hlavně v ní nebourat. U těchto aut se šetří na všem. A nejvíc na tom, co není vidět.
Avatar - kari.laz
31. 10. 2020 13:36
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
No vidíš a tady u nás má prodejce v jednom "baráku" Renault, Dacia a Honda. A můžeš klidně jít dovnitř a říct "chci Dacii"
31. 10. 2020 13:33
Spolehlivost
Doposud tenhle low-cost vynikal v jedné dovednosti. Obsazovat všude poslední příčky ve spolehlivosti. Tak třeba se trochu zlepší.
https://www.autoforum.cz/…ice-poruchovemu/?…
Avatar - SKAY
31. 10. 2020 13:27
Re: Peníze
tež jsem ho měl na seznamu s dieselem asi spíš ze zvjedavosti než jsem se bohužel svezl prostě taková lepší felicie ;-)
31. 10. 2020 13:22
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Já věděl, že se Kchája ozve, ten nikdy nezklame. To je eso, co všemu rozumí a ke všemu se vyjadřuje. Jako Topr. :-D Jen na těch tvejch stránkách ještě musíš pak překliknout na Dacii. Takže to, že jeden prodejce prodává dvě a více značek neznamená, že otevřu dveře do Renaultu a budu chtít Dacii. Pokud jo, letim na Smíchov, vezmu za kliku u Porsche a beru Octávku. Nebo jestli KANKUNEN psal o AAA, tak to pak jooo. :-D Už chápeme???
Avatar - _Karel_
31. 10. 2020 13:13
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Tohle vážně vysvětluje mnohé tvé předešlé příspěvky.
https://www.renault-brno.cz/
Avatar - SKAY
31. 10. 2020 13:12
Re: Nadsenie
Tak se uvidí jak bude nadšený na konci testu :-) ale taky by bylo zajimavé nadšení po 10 letech či 250Tkm :D
31. 10. 2020 13:06
Re: Peníze
Naopak si myslím, že Duster NENÍ levný. Lákavá je jednoduchá technika a nízký příplatek za LPG. Nicméně vybavte si ho a snadno se dostanete přes 400 tisíc. Za auto s interiérem o velikosti Sandera, čili malého auta (krom kufru). A pak se podívejte na konkurenci. Např. Crossland nebo dokonce o třídu větší i30. Duster se svou recyklovanou, dávno zaplacenou technikou od Renaultu bude v podobné ceně jako faceliftovaná i30, ale nebude mít vyhřívaný volant, full LED světla, duální automatickou klimu, pořádnou loketní opěrku, 5 let záruku ...

Sám ho mám na seznamu kandidátů na příští nové auto, ale uvědomuju si, že není tak levný, jak se zdá. Je to otázka priorit.
31. 10. 2020 13:04
Re: Nad některými detaily žasnu
Nic co by majitela lacneho auta trapilo.
20% RPMN si omielal aj pri Toyote a aj s poistkou nie som ani na piatich.
A ergonomia je v mnohom lepsia ako nove modely VW alebo PSA.
Avatar - SKAY
31. 10. 2020 13:04
Re: LPG
Co knám jezdí slovaci tak Mergl nebo jety VW a by byli někdo tak to namě bohužel působí...
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 13:02
Re: Nad některými detaily žasnu
pitomec v tvém případě není urážka, ale jen konstatování.

Duster ve 2WD jen zvýšený HB? Ano, potvrzuješ to co jsem napsal :yes:

Jestli po základu všech základů požaduješ asistenční systémy jízdy, tak opět jen potvrzuješ to co jsem napsal :yes: Je to asi stejné jako jít do bufetu a požadovat kachnu na pomerančích.
31. 10. 2020 12:49
Re: Ceny náhradních dílů
Tenhle velký nepoměr cen náhradních dílů a výměnných dílů u v současnosti vyráběných aut a u starších již nevyráběných je úplně normální (samozřejmě vyjímky se vždy nějaké najdou). No a taky celkem je zavedené, že nová lacinější auta mají díly celkem drahé (asi aby se nějak kompenzovalo, že marže na vyrobeném autě není moc velká). Zářný příklad kromě té Dacie je taky FIAT, auta celkem za rozumnou cenu, ale ceny náhradních a spotřebních dílů dalece nad průměrem.
31. 10. 2020 12:48
Re: Nad některými detaily žasnu
Pitomec?
Hnily *** ako ty ma nemôže uraziť. :yes:

Duster vo fwd je zvýšený HB. Bez awd ničím nevyniká a cenou už vôbec nie vzhľadom na výbavu.

Verzia awd už zďaleka nie je lacná.

Požadovať samozrejmosť ako núdzové brzdenie alebo lane assist je samozrejmosť.
To, že niektorí novinári potrebujú jazdiť bokom v zákrute neznamená, že v 99% nie je lane assist prínosom.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 12:19
Re: Nad některými detaily žasnu
Nelži. Kvalita těch ovladačů je výborná.

Stejně tak světla v Dacii se rozhodně nemají za co stydět. Je to základ samozřejmě, ale stačí. Mnohem hůř svítí výrazně zvučnější modely než Duster.
Avatar - Blue Sun
31. 10. 2020 12:13
Re: Nad některými detaily žasnu
Ano, halogeny mohou svítit slušně, ale není to případ Dacií. Ty mají příšerná světla, něco takového jsem neměl ani na staré 206 nebo Neonu, a že to byla auta poplatná své době.
A mimochodem, k těm ovladačům klimatizace - brzdil bych nadšení, protože jejich provedení je kvalitativně slabé, měl jsem strach, že mi ta točítka zůstanou v ruce. To radši plně dotykové ovládání, než takovou bídu.
Avatar - Blue Sun
31. 10. 2020 12:09
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Spousta prodejců má kombinaci Renault a Dacia na jednom salónu.
31. 10. 2020 11:55
Rozdílné parametry benzín vs. LPG
Když se tolik liší parametry motoru při spalování benzínu nebo plynu, proč výrobce udává jen jednu hodnotu výkonu a krouťáku ?
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 11:51
Re: Nad některými detaily žasnu
Ne.To že nejsi cílová skupina neznamená že Duster je špatný.

LED světla v obecnosti nejsou žádným přínosem, i H4/H7 můžou svítit slušně, naopak i LED můžou svítit mizerně. Line assist... jako očekávat od základu všech základů tohle ... sorry ale to může jedině opravdový pitomec :-!
31. 10. 2020 11:48
Re: Nad některými detaily žasnu
Tu posadnutosť vzperami nechápem.
Pre mňa je oveľa dôležitejšie, že duster nemá oveľa dôležitejšie prvky výbavy.
Napr lane assist, núdzové brzdenie, adaptívny tempomat, LED svetlá.

Upozorňujem tiež a financovanie, ktoré ma Dacia neuveriteľne drahé. Rpmn okolo 20%, čo je úplne sibnute.

Nedomyslena ergonómia je už len čerešnička na torte.

Zvonka huj, zvnútra fuj. To je Duster
31. 10. 2020 11:40
Re: Ceny náhradních dílů
To je jasný. Měl jsem první Mondeo v roce 1996 a druhé 2005, ale měli jsme jako (velká nadnárodní) firma opravdu velkou slevu u Charouze, takže to nebylo tak hrozné a hlavně jsem to nemusel platit z vlastní kapsy. U VW to bylo obdobné. Jediné kde to tedy byla síla byl Mercedes, tam jsem to nesnesl, i když jsem ty faktury jenom podepisoval.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 11:33
Nad některými detaily žasnu
Jsme u auta které tvoří automobilový základ evropského trhu. A přesto se najdou detaily, které můžou nové modely od VW Dacii jen závidět!!!

Panel pro ovládání ventilace
https://www.auto.cz/…jet-svobodne-zit?…

Plynokapalinové vzpěry motoru - ne jedna, ale rovnou dvě!
+
Kapota motoru lakovaná zespodu vč. odhlučňovací deky
https://www.auto.cz/…jet-svobodne-zit?…

Dacia šetří, ale VW leckdy šetří víc než Dacia.
31. 10. 2020 11:28
Nadsenie
Pana Vaculika si vážim, ako motoristicky novinar sa uz viezol aj tými najrychlesimi a najluxusnejsimi autami u ktorých len kolesa stoja tolko co cely Duster. Pritom to jeho nadšenie pre Duster ktoré je cítiť z videí ktoré natočil, je až nepochopitelne :-)
31. 10. 2020 11:27
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
No nevím, přijít do Renaultu a chtít Dacii, taky bych asi neprodal. Nebo by ti v Audi prodali Škodovku? :-D
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 11:16
Re: Auto
Nesmysly píšeš. Proč by mělo mít AWD? Většina to stejně nikdy nevyužije. Spousta lidí nebydlí na horách atp. A na to, abych dojel na chatu je AWD dost přepychové. Zvlášť u auta téhle cenové úrovně. Cílová skupina chatař-rybář-pejskař-klobouk se bez AWD obejde naprosto bez problémů.
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 11:13
Re: Ceny náhradních dílů
Podívej se co stojí tyhle ND třeba u VW/Ford... Pak pochopíš ;-)
31. 10. 2020 11:13
Auto
vcelku zcela na nic. Toto auto má mít 4x4. Pro lidi do hor výtečné.
Pro město a daleké cestování to není.
Ale lidi jsou blbí, takže určitě někoho uloví na to údajné levné cestování v tříhrnku. :-[]
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 11:13
Snový svět
Duster 1.0+LPG zní jako pohádka. Celé je to supr a vlastně klobouk dole že tohle Dacia nabízí. Určitě je to nabídka, nad kterou se vyplatí se zamyslet.

Ale nic není tak křišťálově čisté jak se zdá. Kolegové co měli Dustera 1,6+LPG řešili neustálé problémy. Věc samozřejmě skončila u soudu (prodejce - tankujete nekvalitní LPG x prodejce LPG - za vše může výrobce vozu). Prodejce slušný, už při koupi nedoporučoval LPG, nicméně i přesto se LPG koupilo...

Zásadní věcí opravdu také je, že studené krátké jízdy nebudou na LPG, takže tady výhodnost pro takové to rodinné nakupování mizí.

Další věcí je kvalita. Docela by mě zajímalo, jestli už v Dacii vyřešili chybně ukazující palivoměry...

Celkově určitě jsem rád za to, že tu tahle nabídka je. Určitě bych zvažoval. Ale pokud bych jezdil opravdu krátké trasy po městě, tak bych to LPG nejspíš opravdu vynechal. Jestli člověk najede 10 tis. km/rok, tak řešit úsporu teoretických 1 kč/km za mě nestojí za potenciální problémy. Mimochodem, nechávat v nádrži starý benzin je taky blbost, takže ty 4 nádrže benálu by stejně člověk za rok měl vyjet. Ale ano, i tohle se dá ovlivnit pílí, když v nádrži na benál bude člověk držet jen 10 l a bude furt jezdit na benzinku...
31. 10. 2020 11:05
Re: Ceny náhradních dílů
To vieš, za značku sa platí...
Avatar - rohYpnol
31. 10. 2020 10:55
Re: Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
Ano. Věděli proč. Slušný prodejce.
31. 10. 2020 10:32
Ceny náhradních dílů
Pro mě osobně jsou docela zajímavé v článku zmiňované ceny dílů na to "levné" auto. Přední kotouč za 3750 Kč, to je docela dost "prémiová" cena - u dodavatele dílů z druhovýroby se pohybuje okolo 1000 Kč. Dost mě překvapil filtr sání - 530 Kč, u stejného e-shopu od Framu za 330 Kč. Pro mého Lancera už vzducháč podobné konstrukce kupuju okolo 100 Kč. Kabinový filtr bývá kus složeného papíru, pro Lancera opět pod 100 Kč, pro Dacii Duster Fram za 189 Kč - v tabulce 430 Kč. Olejový od Bosche za 245 (FRAM 275) v tabulce 469 Kč, já pro Lancera okolo 90 Kč.
Avatar - KANKUNEN
31. 10. 2020 10:29
Chtěl jsem kdysi Dokker na plyn
V Renaultu mi to odmítli prodat, abych na ně nebyl nasraný, že jezdím furt do servisu.
31. 10. 2020 10:19
Peníze
Za ty peníze asi dobrej kauf, i když je to furt Dacia, tak tohle auto za danou cenu je výborná nabídka, vypadá super a pokud se o něj majitel bude trochu starat, pak i vydrží. Co vím, tak Dustera, o kterýho se majitel staral, je těžký sehnat i jako ježděnku, moc se v nabídkách ojetin nezdrží. A já bych osobně ještě pár korun ušetřil na těch koberečkách a vaně do kufru, to se dá sehnat neoriginál za třetinu.
31. 10. 2020 10:12
Re: LPG
Na Slovensku je teraz akcia, ze pri fincovani je lpg gratis. V podstate tomu autu za tie prachy nic nechyba. Ale nekupil by som to.
Avatar - SKAY
31. 10. 2020 08:59
LPG
Jeden s posledních výrobcu co nabízejí Lpg Fajn palivo :yes: oproti baterkám a cng levne dostupné.
Snad to bude funfgovat lépe než v minulosti, kde kolovaly i hruzostašné historky o servisovaní a funkčnosti -Když budou ty Dušičky :D škoda 1,3 když dastr tak asi už vypiplany diesel 1,5 :yes: