Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Chrysler Aspen Hybrid: i Chrysler se probouzí a představuje velký hybridní vůz

S velkými hybridy se v Severní Americe roztrhl pytel. Vypadl z něj i nový Chevrolet Aspen Hybrid.
Zpět na článek
15. 11. 2007 19:13
neregistrovaný "Novick"
15. 11. 2007 10:00
neregistrovaný "Johnnn"
16. 11. 2007 21:34
neregistrovaný "500"
16. 11. 2007 21:31
neregistrovaný "500"
15. 11. 2007 14:51
anonym
15. 11. 2007 15:00
neregistrovaný "xedos"
15. 11. 2007 15:04
neregistrovaný "xedos"
15. 11. 2007 17:10
anonym
16. 11. 2007 15:15
neregistrovaný "xedos"
15. 11. 2007 20:23
15. 11. 2007 06:32
Podivné americké hybridné nápady...
:no: Už som to písal k článku vedľa. Chváliť sa autom so spotrebou 11 litrov - navyše na to potrebujú hybrid, aby ju dosiahli. Akológia jak prasa. Smutné je, že všetok ten výkon a tá zbytočná hromada materiálu slúži len ľudskému pohodliu a egu. Už by sme konečne mohli dostať rozum, a nie stále klamať samých seba. V porovnaní s týmto je "Blue" program Volkswagenu zázrakom.
Rozbalit vlákno
13
15. 11. 2007 07:07
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Klaudie, nevim, jestli nas osobni zkusenost s americkymi auty. Se vsi slusnosti, myslim, ze ne. Pohodli US benzinovych motoru se s nemeckym dieselem doplnovanym mocuvkou neda srovnavat. Uz zvuk V8 a jeho tiche "prevalovani" pod kapotou je uklidnujici melodie. 11l spotreby/100km je v HEMI vybornym vysledkem. Take si uvedom jak tezky tento vuz je. Vazi okolo 2,5t, v porovnani muzu uvest M-B GL, ktery vazi asi tak podobne a spotrebu uvadi 13,5l. Mercedes hybrid zatim nenabizi.
Ted trochu ironie. VW nabizi v pomerne tezkem Passatu 2x preplnovanou 1,4. Dynamikou je diky vaze vozu podobny atmosferickemu 2,0 a spotrebu ma neco malo pres 8l. Proc by si nekdo takovou motorizaci kupoval? V Touaregu je V8 FSI, ktery ma spotrebu 13,8l za dvojnasobnou cenu proti hybridu HEMI. CO2 vypousti 329g/km. Ani VW zatim nenabizi koncept hybrid.
15. 11. 2007 08:44
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Kamoš, veď presne o tom píšem. Presne o tom. V roli ekológa ma nezaujíma, že ten motor musí ťahať 2,5 tony. Mňa trápi, na čo vlastne musí tú váhu mať? Zvuk osemvalca - áno je to pekné, ale aký to má účel? Je pekné, že 11 litrov je "dobrý" výsledok, ale mňa trápi tá cifra "11" ako taká, bez ohľadu na veľkosť auta, pokiaľ je osobné, pre 5 alebo možno 6 ľudí. (Aj tak v ňom najčastejšie jazdí iba jeden pasažier, keby som chcel byť príliš dôsledný, ale to netreba.)

Toto riešenie ušetrí majiteľovi pár dolárov za benzín. Najprv mu ich ale z vrecka vyženie vo forme vaššej ceny za hybridný pohon. Aby sa mu to oplatilo, musí veľa najazdiť. Takže komu to nakoniec nahráva?

Píšeš len o dobrom výkon, o pohodlí, o "ukludňujúcej melódii motora". Všetko to slúži len našim pocitom a predstavám. Ostrejšie povedané je to len o ľudskom egoizme, túžbe po luxuse a svinskej lenivosti. Na pohodlné odvezenia sa z miesta na miesto, aj dlhé trasy, predsa stačí oveľa menej. Stále si budujeme falošnú pravdu, že luxus a "luxus"(predstava luxusu, ktorá sa mení s dobou ako móda) je nutný.
Načo 2,5 tonového mastodonta, ktorý potrebuje veľký, silný a smädný motor, keď to isté zvezenie sa dá urobiť aj inak?
S menšou spotrebou materiálu, a s ekologickejším pohonom?

Mimo to autá akou Touareg, ktorý spomínaš, nedávam do protikladu s amrickými obrami, podľa mňa patria do jedného vreca. Veľa zbytočností za vysokú cenu (a nemyslím tým cenu auta v roome).

Aby sme si rozumeli, srdce automobilového fanúšika môže plesať. Je to to, čo chce a čo sa mu páči, a navyše už tak nekričí veľkou spotrebou. Srdce ekológa horko narieka, lebo vie, že je to len pozlátko bez zmyslu. ;-)

Pobavila ma veta "Ani VW zatim nenabizi koncept hybrid". Pri všetkej úcte k značke, prečo by mal? Volkswagen dnes nie je priekopníkom zavádzania technických noviniek a už vôbec nie hybridných technológií. Tak prečo by práve VW mal mať hybrid už teraz, keď ho nemá ani väčšina iných?
15. 11. 2007 09:34
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Asi jsem to napsal neprehledne, ale 329g/km CO2 vypousti Touareg, ne Aspen hybrid.
Ale ted k tve reakci. Rozumim tvemu nazoru z pohledu ekologa. Dokonce s tebou do urcite miry souhlasim. Myslim, ze budes do urcite miry souhlasit, kdyz napisu, ze vyse spotreby je primo umerna mire CO2 vypusteneho automobilem do ovzdusi. Tedy, pokud pridanim elektromotoru za motor spalovaci snizime spotrebu o 20%, mira vypusteneho CO2 ze zakonite snizi ASPON(!!!) o 20%.
O neco mene s tebou souhlasim jak pises ve tvem tretim odstavci. O tom, ze by lidem k dosazeni podobneho luxusu stacilo mene. Hmmm... prumerne ceske rodine o ctyrech lidech staci k bydleni s dostatecnou davkou luxusu cca 85m2. Nikdo si ale nepostavi rodinny domek, ktery by mel 85m2 obytne plochy. Proc?? Protoze jsme kulturni spolecnost a diky tomu mame touhu po vetsim, luxusnejsim, lepsim. Take mame moderni technologie a vime, ze dobre postaveny dum o vymere 200m2 spotrebuje na provoz stejne mnozstvi energie jako hure postaveny, ci starsi dum o vymeru 100m2.
To same je s autama. Automobil postaveny podle nejposlednejsich technologii (napr. Aspen) je vetsi, pohodlnejsi a pritom vyuziva mene tak drahe a krehke energie, nez horsi, zastaralejsi a mensi vuz (napr. Touareg).
Hybridni technologie neni slepa ulicka. Jde o cestu k ciste doprave diky elektromotoru. Jiz dnes mame technologii k vyrobe "cistych" aut. Bohuzel politicka a olejarska lobby je stale prilis silna. Myslim ale, ze ty i ja v nasich zivotech jeste uvidime "ciste" elektromobily na nasich silnicich ve velkych poctech.
15. 11. 2007 11:35
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Veď ja Ťa nerozporujem, s mnohým, čo píšeš súhlasím.
Ale hybrid, to nie, to je slepá ulička. Dôvody? napríklad tieto:
1.Dva pohony v jednom aute. Logicky drahšia výroba, viac energie na výrobu, väčšie znečistenie výrobou. Drahší servis.
2.Vodík. Musíš ho vyrobiť. Musíš ho uskladniť. Musíš ho rozviezť. A opäť uskladniť. A mať stojan na predaj. Presne ako u konvenčných palív. Ibaže vodík je oveľa nebezpečnejší a má výrazne vyššie nároky na všetky spomenuté činnosti.
3.Pri výrobe vodíka minieš možno viac energie (napr. elektriny) ako jej potom z neho dostaneš. Preto určite nebude lacný. Jedinou výhodou bude, že z výfuku pôjde len para, poprípade bude tiecť voda, ak niekoho napadne využívať ešte aj zostatkovú energiu tej pary.
4. Vyrábať elektrinu a namiesto jej míňania na výrobu "medzičlánku", ktorým vodík je, ju distribuovať káblom na "čerpačku" a priamo dobíjať elektrosústavu vozidla je menej zložité, menej nákladné, bezpečnejšie a čistejšie ako celý proces s vodíkom.
:-) :-) :-)
15. 11. 2007 11:46
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Ted nevim na co reagujes. Mozna jsem cetl spatne, ale Aspen na vodik nejezdi. Co se tyce vodiku vidim to presne tak jako ty. :yes: Jde pouze o napad politiku a olejarske lobby, aby se penize tocily tak jako dodnes. Vodikovy pohon automobily je slepou ulickou.
Hybridni pohon je jakkykoliv pohon ktery prolina ruzne moznosti. Diesel/elktr, benzin/elektr, Benzin/bio, diesel/bio, Elektr/bio, atd. atd.... V tomto pripade se ale zajimame o benzin/elektr. Jde o cestu k 100% pohonu na elektricky pohon. Casem se dulezitost spalovaciho motoru v tomto druhu hybridu bude zmensovat az ho nebude potreba vubec. Auto si dobijes z normalni el. zastrcky. Uz dnes jde dobit 80% baterii za 30min. Ve skandinavii jsou takove elektricke sloupky vzdy pro 2 auta uplne normalni na kazdem parkovisti.
15. 11. 2007 13:05
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Sorry, miešam to občas s témou o článok vyššie. ;-) Myslím ale, že akýkoľvek "dvojpohon" je tak trochu pofidérna záležitosť, dva pohony sú dva pohony, auto stále len jedno. Vždy vozíš niečo navyše. Ale píšeš dobre. :-)
15. 11. 2007 13:07
Re: Podivné americké hybridné nápady...
:yes:
neregistrovaný "Novick"
15. 11. 2007 19:13
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Myslel jsem, že v tý skandinávii jsou ty zástrčky určený na udržení tepla v interiéru, nebo teploty motoru - viz. FF flexifuel.
15. 11. 2007 19:48
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Jsou to pripojky na 220V. Pozivat je muzes na cokoli, treba na vysavani v aute. Nejvic se ale pouzivaji na udrzeni teploty motoru nad bodem mrazu.
neregistrovaný "Johnnn"
15. 11. 2007 10:00
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Taky je třeba si uvědomit že jsi v Americe a ne v Evropě. Amíci mají svoje pohodlí. Chtějí velké auto, pohodlné a když je třeba výkonné. Nemusí umět projíždět zatáčky jako Mondeo nebo BMW, stačí projet jednu zatáčku po 10 km a to stačí. Byl jsem tam dost dlouho na to abych pochopil jejich "automobilové" myšlení. Jen v Torontu (polohou je plus minus na stejné rovnoběžce jako Čr) napadne v zimě až 2m sněhu!!! Tak se nediv že chtějí velké auto s benzínovým motorem. Stejně je na tom New York, Detroit,...
15. 11. 2007 11:27
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Koľko súčasných "Amíkov" má rodokmeň začínajúci v Amerike u pôvodných obyvateľov? Sú to len "prešľachtení" Európania. Ich myslenie je vzhľadom k ekológii úplne choré.
P.S. 2 metre snehu je práca pre náklaďák s pluhom, nie pre veľké osobné auto. jedine že by tie dva metre snehu napadli za dve hodiny a prekvapili cestárov tak, ako tých našich prekvapí 5 cm snehu uprostred januára...
neregistrovaný "500"
16. 11. 2007 21:34
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Ten nemá žiadnu skúsenosť. Vozí sa na Wartburgu. Závidí a aspoň ohovára-načo by chválil keď to nikdy nebude mať. :-!

Alebo druhá možnosť: Nafúkaný Bratislavčam voziaci sa na Octavii 1,9TDI 1.gen. a mysliaci si že keď dobre zarába tak sa rozumie všetkému...
neregistrovaný "500"
16. 11. 2007 21:31
Re: Podivné americké hybridné nápady...
Bez urážky

Ty mudrc prosesor, DR. A Csc.. Skús vymysleť tak veľké a ťažké auto so spotrebou 5,5l/100km len so zážihovým(ak vieš čo to je) spaľovacím motorom a potom tu mudruj.
15. 11. 2007 13:01
11 litrov ??? asi na 50 km
Myslim, ze v tomto clanku sa pise tak trochu o technike a nie o tom, ze co vsetko vozia v autach Americania a Europania...
Takze k veci:
Udaj o spotrebe 11 litrov podla mna je uplny nezmysel, neviem aka ja norma merania spotreby v USA, ale ked sa clovek trosku logicky zamysli, tak auto s takou velkou hmotnostou, velkym motorom a obrovskym aerodynamickym odporom ( a este inymi faktormi, ktore nebudem menovat) nemoze mat taku kombinovanu spotrebu. Elektromotor mu mozno pomoze na 4 az 6 akceleracii, potom sa musi zapojit V8 na pohon auta a este aj na dobijanie baterii. Ta spotreba mi potom vychadza uplne ina...
A este treba zobrat do uvahy zavadzanie vyrobcov s "papierovou" a realnou spotrebou. Nejeden vyrobca napise, ze jeho auto ma komb.spotrebu 8 l/100km, ale v realnej premavke sa pod 10 neda dostat...
Rozbalit vlákno
8
15. 11. 2007 13:12
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
Este taka pikoska s pozoruhodnym zaverom: [odkaz]
15. 11. 2007 14:06
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
To je jasne, ze Japoncik nemoze byt uzasnejsi ako Porsche...
anonym
15. 11. 2007 14:51
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
To porovnanie nedopadlo az tak zle pre Porsche (okrem mesta).
Mne to uz pripada smiesne(trapne) ako nemci favorizuju svoje auta. Napr. vcera som cital test noveho Audi A4, BMW 3, Mercedes C, Passat, Mondeo a nova Laguna. Hadajte kto skoncil posledny ? :-)
neregistrovaný "xedos"
15. 11. 2007 15:00
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
hadam, ze Laguna, a viem aj preco :no: Inak zdravim SH B8 >:D
neregistrovaný "xedos"
15. 11. 2007 15:04
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
yo, taxom sa troxu sekol s IP.. Orlik? :-)
15. 11. 2007 15:09
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
cau, kto si?
anonym
15. 11. 2007 17:10
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
ano, Orlik ;-)
Si z FS?
neregistrovaný "xedos"
16. 11. 2007 15:15
Re: 11 litrov ??? asi na 50 km
nn FEL, byvaly SH :-)
15. 11. 2007 20:23
TRAKTORY......
...treste se.Zde na vas najizdi nova a zcela,,uletova"moda.Kazdy si chce na horach protahnout sve a s takovymi auty to je realne 8-s (i kdyz-hodilo by se to)
Rozbalit vlákno
0