Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Tesla svolává 134.951 vozidel kvůli čipu infotainmentu, který nevyhnutelně selže

Problém se týká Modelů S a X vyrobených v kalifornském závodu Freemont mezi lety 2012 až 2018.
Zpět na článek
4. 2. 2021 10:32
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Toyoty nikdy samovolně nezrychlovaly. Bylo to mnohokrát vyvráceno. Bába se něčeho lekla, zazmatkovala a sváděla to na auto. Jinak třeba na můj Prius (který taky hajzl ne a ne samovolně zrychlit), má mnoho různých svolávaček a na dvou už jsem byl (s 11 letým autem). Svolávačka sama o sobě ostuda není.
4. 2. 2021 10:27
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Já jsem třeba sledoval slyšení v Senátu USA pana Toyody, jak ho tam grilovali kvůli samovolně zrychlujícím Toyotám a bylo mi toho příjemného pána velmi líto.
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:38
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
zlatej diesel :-[]
4. 2. 2021 10:18
Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Doufám, že nejen já mám pocit zveličování jakýchkoliv problémů u vozidel Tesly. V článku na CNN se praví: "Even in its correspondence with NHTSA agreeing to the recall, Tesla noted that it was aware of no crashes related to the problem and said the vehicles could still be safely operated without the screen. " (odkaz https://edition.cnn.com/…ecall/index.html)
Překlad Xylo: Tesla souhlasila s požadavkem NHTSA (Národní agentury pro silniční bezpečnost), že auta svolá na výměnu, i když si není vědoma žádné nehody spojené spojeným s čipem infotaimentu a podle názoru Tesly se auto dá bezpečně provozovat i pokud obrazovka nefunguje.

Pokud tedy někomu zhasne obrazovka, zajede do servisu a tam mu to spraví, ale není potřeba to vyměnit u všech preventivně, protože to nemá přímý vliv na bezpečnost řízení.
5. 2. 2021 09:56
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Je problém pootvoriť okná vo dverách? ;-)
4. 2. 2021 11:41
Fly by wire
Říká se tomu fly-by-wire. Tady je k tomu nějaká bakalářka :
https://www.vutbr.cz/…ubor_verejne.php?…
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 11:38
Re: Lexus
Boeing to porad nema. S trochou krutosti a nadsazky reknu, ze jen vylepsuji letadla ze 60. let a nic zasadniho na nem nemeni.

Airbus naopak tu mechanickou vazbu mezi kokpitem a ovladacimi prvky letadla nikdy nemel. Coz je nekdy vyhoda a nekdy nevyhoda - par jich kvuli tomu take spadlo.
4. 2. 2021 11:24
Re: Lexus
To je možné, nejsem odborník ... možná to nemá Lexus, ale Infinity - teď jsem to dohledával .... Píšou, že "U drtivé většiny automobilů je volant pevně spojen s koly pomocí mechanismu řízení." a "Něco podobného se již nejméně od 80. let používá v letadlech včetně dopravních, kterými létáme na služební cesty či na dovolenou. Pilot nějak pracuje s ovládacími prvky a řídicí elektronika do vstupů od pilota promítá další parametry letu."
Zdroj: https://www.novinky.cz/…izeni-auta-17878
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:16
Re: Lexus
Myslíš, že není pevné spojení s ridicimi prvky? No nevím jak teď, ale u Boeingu prý to tak není, to byla vysada Airbusu, takto mi to vždy říkal kamarád mechanik.
4. 2. 2021 10:54
Čínská pomsta?
Úplně jsem se zděsil, když jsem se dočetl, že někteří výrobci už nemají kola pevně spojená s volantem. Potom když selže čip??? Přesně takový auta chceme :D :D :D :yes:
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 10:34
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Pomohlo. Na par minut.
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 11:34
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
Ale jo, jen ji nesmis behem loupeze vypnout ;-)

Ale vazne - mel nejakou starsi verzi Model S, ktera mela zrejme vadny cip. Zminoval mj. to, o cem je tenhle clanek - ze se vi, ze mu ten cip jednou odejde. A s tim pry souvisely i ty zoufale pomale starty a nahodne chyby, ktere se mu pravidelne objevovaly. Rikal, ze je to auto s prekvapenim - nikdy nevedel, cim ho rano prekvapi :)

Ted si koupil Polestar 2 - dodano pred tremi tydny, najeto 199km (lockdown) a zitra s tim jede poprve do servisu resit problemy :)
4. 2. 2021 10:35
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
A to myslíš vážně? A nestačilo by auto špapací a bez čelního skla?
Avatar - Jerry.Gunman
4. 2. 2021 10:34
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
Ovládání vozu soustředíme na dotykový panel - a tenm když kixne, jsi v hýýzlu.
Jak se říkávalo ve vtipech o "nedostižném SSSR" za mého mládí:
VOT TĚCHNIKA :no: :no: :no:
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 10:24
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Fakt, ze si nemuzes ani ofouknout zamlzena okna (jestli jsem ten clanek cetl spravne) nema vliv na bezpecnost rizeni?

Tohle je riziko toho, ze je vse rizene pres jeden displej. Pokud ten displej odejde, nemas nic, nez uplny zaklad, ktery v horsich nez idealnich podminkach nemusi stacit.
4. 2. 2021 10:19
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
My nezveličujeme. My se dobře bavíme.
4. 2. 2021 09:33
To nevadí, Bingu
Chcíplou NANDku dáme do pápá krabice.
5. 2. 2021 10:00
Re: vw gate
Ak sa fakt "zaciklý", tak bude naozaj úplne v pr...
4. 2. 2021 15:29
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Možno je s vypnutou obrazovkou bezpečnejšie? 🤷‍♂️
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 12:01
Re: Lexus
Ano, moderni stihacky jsou prirozene nestabilni (kvuli obratnosti) a bez pomoci pocitace by nedokazaly letet. Proto fly-by-wire, kdy elektronika v podstate udrzuje letadlo ve vzduchu mimo jine bere v potaz prani pilota ohledne toho, kam letet :)

Obdobne je u (nekterych) aut drive-by-wire.
4. 2. 2021 11:35
Neva
To máš jedno, podle informací to vypadá, že Octávky IV a Golfy jsou (byly) nepojízdné vraky hned po tom, co sjely z montážní linky.
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:30
Re: Lexus
Tak tam vůbec netuším :) Uvidíme, třeba se k tomu někdo vyjádří, jak to je :)
4. 2. 2021 11:28
Re: Lexus
To je možné. Kdysi jsem viděl nějaký pořad, že tohle "remote" řízení mají nadzvukové stíhačky, protože tam by to člověk vůbec neuřídil.
4. 2. 2021 11:27
vw gate
je to jen elektronika která se prostě zaciklý a zastaví celé auto,elktroinstalace a všechno kolem je první věc co selže,tesla bude za 4roky nepojízdný vrak bez možnosti opravy...
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:25
Re: Lexus
Jo, takto to má určitě řešen Airbus... Boeing nemíval, jak je to teď netuším, ale to mi vždy dává právě ten kamarád letecký mechanik za příklad, že v krizové situaci je Boeing bezpečnější :D
4. 2. 2021 11:09
Lexus
Myslím, že tohle se používá třeba u Lexusů a taky myslím u všech (větších) dopravních letadel. Radši bych tedy nelítal :-(
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 10:51
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Ja jsem si poslechl zaznam hovoru mezi nejakym ridicem a SOS linkou. Nevim, jestli bo byla zrovna tato situace. Ridicka nebyla schopna reagovat na zakladni otazky a jen v panice kricela, ze se auto neda zastavit. Nedalo se z toho nijak poznat, jestli je to porucha auta, nebo stoji obema nohama na plynu v domneni, ze je to brzda.
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 10:47
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Kdyby ti samovolne zrychloval, stiskni na 3 sekundy tlacitko Power (a nezkousej to bezduvodne)
4. 2. 2021 15:27
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
Aspoň že až po 3 týždňoch, celkom vydržalo 🤦‍♂️
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:14
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Kdysi u motoru 1.9dci se mi rozsypalu turbo a motor nasal olej... To si měl vidět, jak šel samovolně do otáček, naštěstí se mi ho podarilo chcipnout a nedošlo k něčemu horšímu :D Nejen elektronika ti udělá takový efekt a mít tam automat, asi to i zrychluje, takto jsem to odstavil spojkou. Teď jsem nahrál na smec Aresemu, že manuál zachraňuje životy :D
4. 2. 2021 10:29
134.951 kusov ?
tych 134 kusov chapem.
ale ten zvysok 0.951 uz nie.
4. 2. 2021 10:17
Re: To nevadí, Bingu
Stěrače nestírají a blinkry si blikají svým rytmem, bo chcíplá NAND. :-) :-) :-)
Avatar - Ozzman
4. 2. 2021 11:11
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
Říkáš, že na úprk z bankovní loupeže Teslu ne? Píšu si :D
4. 2. 2021 10:33
Re: Nevyhnutelné selhání vozidel Tesla
Nepomohlo by otřít okno hadrem?
4. 2. 2021 10:14
Re: Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
:-) :-) :-) :-) :yes: :yes: :yes: :yes:
Avatar - WinDiesel
4. 2. 2021 10:12
Re: To nevadí, Bingu
Provedeme testy pře jízdou:
stěrače - stírají? OK
blinkry - blikají? OK
čip - funguje? NG
tak se objednáme na výměnu, při rychlosti Tesly bude za 3 měsíce všechno zase fajn.
Báječný pocit mít nový čip :-)
Avatar - JirkaVejrazka
4. 2. 2021 10:13
Jeden z duvodu, proc kamarad prodal Teslu
Dalsim bylo mj. to, ze po zapnuti auta musel cekat pres 40 sekund, nez bylo ochotne se pohnout. Prodal ji byvalemu clenovi Red Arrows teamu, kteremu to pry nevadi, protoze u stihacek se mezi letem a zapnutim musi cekat mnohem dele :)