Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Cupra Formentor VZ – Než nastoupí pětiválec

Značka Cupra má v nabídce první svébytný model a rovnou s ním proklouzla do finálové šestky Evropského auta roku (COTY). Teď se konečně zastavil také v naší redakci.
Zpět na článek
8. 3. 2021 13:51
Cupra
Jako majitel Seatu Leon Cupra 4Drive říkám, že celá ta šaškárna se značkou Cupra mi prostě nedává smysl. Smysl byl vždy ten, že za kolikrát směšné peníze máš hezké auto, které napráská 95% aut, navíc zcela nenápadně. Teď to je drahé, do světa to křičí "Já jsem rychlej" a navíc se to prodává se 150k...je to trapný, sorry
8. 3. 2021 14:06
Re: Cupra
Ako majitel posledneho Seat Leon Cupra R (s manualom) s tebou suhlasim...
To, co malo v Seate nazov CUPRA, bol proste vzdy vrchol ponuky, dostupnej techniky a to bolo spravne.
Potom prisiel nejaky mudry marketing manager a aby obhajil svoju kralovsky platenu poziciu vymyslel znacku CUPRA a cirkus okolo toho (muselo to stat balik penazi).
Naozaj nevidim zmysel v tom, aby to malo 1.5 TSI a 2.0 TDI motory a volalo sa to CUPRA iba preto, ze to ma karoseriu Formentor :-(
Avatar - white label
8. 3. 2021 17:05
Stando, Stando...
"Nejdražší příplatek prozrazují brzdové kotouče v měděné barvě."
Určitě už víš, jaký je rozdíl mezi brzdovým kotoučem a třmenem. :-)
Avatar - Ozzman
8. 3. 2021 13:43
Re: Prý má dostat i naftu
tak bronz je slinita mědi a cínu ne ? Bronz v tabulce prvků asi nenajdeš :D
Avatar - speedfred
8. 3. 2021 17:16
Re: Stando, Stando...
Možno boli medené aj kotúče pokial na to prvý krát poriadne nedupli. :-[]
Avatar - white label
8. 3. 2021 17:15
Re: Prý má dostat i naftu
Kde, žádnou jeho zmínku o bronzu v článku nevidím:
"...vyznačující se měděným zdobením. Jasně, cuprum = měď, dává to smysl."
S tím si přišel až ty v této diskusi.
Avatar - iudex
8. 3. 2021 16:17
Re: Jako všechno dobrý....
Len technická: okrem toho, že je to SUV/crossover, to má 310k a štvorkolku, takže by si to nemal porovnávať s GTI, predokolkou s 245k, ale s Golfom R, štvorkolkou s 320k. A ten stojí len o nejakú tisícku menej.
8. 3. 2021 13:21
Prý má dostat i naftu
Cupra Formentor má údajně dostat i naftu, co myslíte bude potom u nás silnici víc vidět? Jinak mě na základce učili cuprum = měď ne bronz. Formentor se mi líbí, ale je to jen z říše snů. Cupra je od cup racing.
Avatar - Roman Horký
8. 3. 2021 14:06
Re: Básnická otázka
To se stane každému, kdo čte tyto diskuse.
9. 3. 2021 12:26
Re: Presne...
Je to přesně tak. Já bych si nejradši koupil kupé, zkrátka nízky a dlouhý auto. Vkus většiny žen je přesně opačný. Krátký a vysoký. Myslím, že to tak prostě je a je zbytečný se tomu snažit porozumět :-)
Avatar - lamal
9. 3. 2021 11:18
Re: Presne...
Jasne, to bol joke k MDZ.. zeny v SUV vidam najcastejsie, mam pocit ze trpia este vacsim ego kompenz nez chlapi, je to o to vyznamnejsie, ze im menej zalezi na real vlastnostiach... holt kabelka
Avatar - iudex
9. 3. 2021 10:41
Re: Presne...
Daj žene na výber medzi klasickým kombi a SUV a dovolím si tipnúť, že si vyberie skôr to SUV. Zrovna včera som bol s polovičkou v salóne Mazdy. A pozerala sa nie na konvenčné autá, ale na MX-5 a CX-5. ;-)
Avatar - pradeda777
9. 3. 2021 09:44
Re: Formentor
Tyto otázky se měly řešit a vyřešit ještě před tím než koncern Seatu "přiklepl" samostatnou značku Cupra. Teď už je to jen boj o přežití..... :-( Pokud věří, že jim v tom pomůže "degradování" značky, tak to musí zkusit. Já si myslím, že nemají co ztratit.... :-!
Btw....Formentor se mě líbí..... :yes:
Avatar - Ozzman
9. 3. 2021 07:37
Re: Presne...
Zeptám se blbě, co dáš víc do Stelvia, než do stejně velkého zábavného kombíku? :) Nic proti SUV, jen mne to zajímá.
Avatar - hugino
8. 3. 2021 23:04
Formentor
Mne sa toto auto velmi páči a takýto štýl Crossoveru ako Formentor alebo X Ceed je mi čoraz bližší.Mne sa naopak páči že tam dali aj 1.5 tsi aspoň si to môže dovoliť aj " bežný človek" ktorému tých 150 k v pohode stačí.Keď otvoria showroom pôjdem ho pozrieť. :yes:
8. 3. 2021 22:12
Re: Presne...
Vždy jsem si kladl tu stejnou otázku u rychlých suv/Crossoveru, a hle, už po nich pokukuju. To. Máš tak, život přináší různé situace. Chceš si koupit zábavný auto, pac rodinnej pohrebak už máš, ale... Rozhovor s manželkou. Ale tam nedáš to a ono, kočár, kolo, kolobezku.... No. A najednou se ppristihnes, že už uvažujes nad stelviem 2.0turbo... Aneb aby se vlk nazral a koza zůstala celá :-) ;-) takže asi tak, život je o kompromisech a ne kazdej má prachy na Porsche.
8. 3. 2021 20:56
Re: Re: Stando, Stando...
Tie by sa mi pacili, nechas to stat par dni von, zoxiduju a mas peknu zelenu patinu
8. 3. 2021 16:31
Re: Jako všechno dobrý....
To je ale jen problém ČR. Podívej se na mobile.de tam němečtí dealeři prodávájí nové Cupry Formentor VZ za 36k+ EUR. A to tam mají nějakou příplatkovou výbavu, kdežto u nás začínáš na 51k+ EUR.
8. 3. 2021 15:44
Re: Presne...
Nevím, pro toho kdo to koupi :-)
8. 3. 2021 15:26
Re: Presne...
Vždycky když se zeptáš “pro koho to je?” - tak je to jasný - pro tebe ne:)
Avatar - Ozzman
8. 3. 2021 13:42
Re: Básnická otázka
Mne příjde smutné, jak Standa za ten měsíc zestárnul asi o 20 let, když se podívám na úvodní fotku toho řidiče Formentoru :-[] :-[]
Avatar - KANKUNEN
8. 3. 2021 13:18
Re: Básnická otázka
Mi se to auto líbí a je jen 1,51 m vysoké, to je super. Ale ta cena, ta je úplně špatně. Je jasné, že dost peněz teče

na dotaci PHEV.
Avatar - iudex
8. 3. 2021 13:12
Básnická otázka
Myslím, že Standa si to sám dobre zodpovedal vojou básnickou otázkou: Takže se upustilo od běžného Seatu, aby se pak docela obyčejná technika namontovala do „sportovní“ Cupry a mohla stát o balík víc?
;-)
Ale aby som bol spravodlivý, v prípade motora 2,5 R5 to neplatí, tam je zrejmé, že takýto motor by značka Seat nikdy nedostala. Len odmysliac od neho všetky "obyčajnejšie" motorizácie a modely mohli byť (resp. aj boli) pod značkou Seat, vrátane tohto 2,0TSI.
Odmysliac od značkovej dilemy, Formentor ako taký sa mi páči a vo verzii VZ ho vnímam ako "Macan pre chudobných" a spolu s malým Porsche mi ako športové crossovery dávajú najväčší zmysel.
Avatar - _Karel_
8. 3. 2021 21:14
Emoce?
Ještě že už nepoužívají slogan "auto emocion" :-|
8. 3. 2021 15:38
Jako všechno dobrý....
.... ale ta cenovka..... :D :D :D já prostě nevěřím že jim tyhle prachy dá smysluplný počet zákazníků.... nebo je to jen image-maker a hodlají ty marže vyvařit na těch základních TDI/TSI verzích?

myslím že u SEATu tu cross-módu krapet přeceňují.... aby to bylo o 450 tisíc dražší než Golf GTI, no....
Avatar - lamal
8. 3. 2021 14:23
Presne...
´´ Takže se upustilo od běžného Seatu, aby se pak docela obyčejná technika namontovala do „sportovní“ Cupry a mohla stát o balík víc? ´´ To navazuje aj na diskusiu pod clankom o 5valci...

Ked sa tu stavi ´´starý_kluk´´ nech mi pri pohlade pod prednu kapotu napise, ci je motor nad prednou napravou, alebo ? Kedze podla jeho blabolov, len SKYACTIV v M3 ma do predu vysunuty motor... :D

Otazka, pre koho to je ? Zerie to pomerne dost na auto pre velke najazdy, emocie to moc nerozdava a obrovska rychlost bez emocii, kde a na co ? Jo pre pozerov... ttj.
Pre niekoho kto jazdi okresky po cely rok a potrebuje 4 plnohodnotne miesta s kufrom ? Ano mozno... niekde v Alpach a hornatich krajinach to asi zmysel dava...
Avatar - miromen
8. 3. 2021 13:44
Zaříznout
Zařiznout seat a přesunout emoce pod cupru. Jenže ty se při tom přesouvani zřejmě někde vypařili.
Avatar - Roman Horký
8. 3. 2021 14:37
Re: Básnická otázka
Pravdu máš, jen začít viď?
14. 3. 2021 17:53
Re: Básnická otázka
Co je na crossoveru vysokém jen 1,5 m "super"? Vždyť to už může být normálním kombíkem či liftbackem! :-[]
14. 3. 2021 09:07
Re: Re: Jako všechno dobrý....
Pozeral som na mobile.de, a sú s DPH. Síce viacero áut nie je na sklade, ale s nejakým čakaním. 2-4 mesiace.
Základ začína na 24,5 tis Eur, VZ cca 36 tis Eur (Tj 650-950 tis. Kč).

Za tie ceny na mobile.de už to stojí za zváženie :).
Avatar - hugino
9. 3. 2021 23:30
Re: Formentor
Presne tak som to myslel.Napr. Mercedes A môžeš mať s AMG paketom s 1.3 a 160 k za povedzme 33 000 € ale takisto si môžeš kúpiť aj A 35 za 50 000 € takže ide hlavne o to že je tam tá možnosť si vybrať a už len záleží na každom individuálne si vybrať model a motor ktorý mu bude vyhovovať a samozrejme aj na čo má.Cupra si je vedomá že keby ponúkala len autá s cenovkou od 45 000 € + tak by asi nemala šancu na úspech.Takže za mňa je Formentor velmi pekné auto a mne osobne by úplne stačil s motorom 1.5 tsi a manuálom za tých od 27 000 €. :yes:
Avatar - white label
9. 3. 2021 18:35
Re: Emoce?
Ale jo, a ta "fantastická" červená by mohla být taky... ;-)
Avatar - Emel
9. 3. 2021 18:19
Re: Emoce?
Takhle... šedá bílá černá pastelová červená nepřipadaj v úvahu.
Červená metla není špatná. Na ST je možná moc do vínové, ale asi by se dalo.
Oranžová taky není špatná, ale zase na kombíku mi přijde, že v tom víc vyniknou ty ne úplně hezký tvary zadku.
Takže - vylučovací metodou - zbývá modrá, ke který výhrady nemám ;-)
Avatar - white label
9. 3. 2021 18:01
Re: Emoce?
Třeba během testu dostali pokutu za rychlost... :-)
Avatar - _Karel_
9. 3. 2021 17:54
Re: Emoce?
Ale jo, dynamika dobrá. Jenže když čteš test, tak bych řekl, že z auta zrovna vysmátí nevystupovali.
Avatar - white label
9. 3. 2021 17:01
Re: Emoce?
Tobě je úplně jedno jaké je to barva, pokud je to modrá..., klidně i za 30. :-[] ;-)
Avatar - Emel
9. 3. 2021 16:38
Re: Emoce?
Tentokrát jen bychařím :-)
U toho ST zase tolik příplatků není... Winter za 6, Performance za 10, adaptivní LED za 12... to je 28. Asistenty vzal čert a za HeadUp bych 11 asi nedal, 8 za audio možná... nouzovka 1500, barva 30... a to je všechno.
Avatar - white label
9. 3. 2021 14:21
Re: Emoce?
Jo, 1 029 900,- Kč.
Rozdíl 100 tis. je dost (navíc +26kW, ale zase trochu neférově srovnáváme cenu AT vs MT), chtělo by to porovnat i ty výbavy co jsou za to v základu, Formentor VZ ji má poměrně hodně bohatou. ST Plus sice taky, ale ne až tolik. Takže po srovnání ceny s STP v AT a dorovnání zákl. výbav na tom nebude FVZ cenově hůř. Ale ty chceš stejně manuál...
Avatar - Emel
9. 3. 2021 12:53
Re: Emoce?
Což je pořád přes mega, Focus ST Combi je za 930, s 2.3EB 206kW.
Avatar - white label
9. 3. 2021 12:33
Re: Emoce?
Formentor VZ 245PS/FWD stojí v základu o 305 tis. méně, než ten, pod kterým píšeme.
Avatar - Emel
9. 3. 2021 12:29
Re: Emoce?
Jo, to by taky šlo... pro mě je ale ta kastle klasickýho kombíku přece jen lepší. Se 180kW je tu taky Octavia RS, tam bych mohl i liftback možná. Best buy je ale jednoznačně ten Focus... sice se mi zadek u kombíku úplně nelíbí, ale překonal bych se :-)
Avatar - white label
9. 3. 2021 12:21
Re: Emoce?
Formentor SV můžeš mít i s FWD, ale pak má "jen" 245PS.
Avatar - Emel
9. 3. 2021 12:13
Re: Emoce?
300k a stovka bezpečně pod 5s... asi jsem možná trošku jednodušší, ale mě by tohle jako rodinný auto bavilo.

Osobně bych dal přednost balení "Leon ST". Jenže i ten aktuálně umí jenom tuhle jednu konfiguraci, tj. DSG 4x4. A pak už je to asi skoro jedno... jen ten Leon začíná na 1,16 a tohle 1,3.

Vzhledem k tomu, že automat bych nechtěl a 4x4 nutně nepotřeboval, tak je tu pořád levnější konkurence třeba v podobě Focusu ST Combi za 930... něco mi ale říká, že ten Focus taky nevydrží za ty peníze dlouho.
Avatar - white label
9. 3. 2021 12:11
Re: Presne...
Je to tak, navíc ženy nemají (na řízení) rády hlavně dlouhá auta, takže raději kratší vyšší Cross/SUV, než delší nižší kombi/LB/sedan...
Mojí ženě se u Audi taky nejvíc líbilo A3 cabrio a Q3/Q3SB a u Porsche Macan.
Ale třeba tzv. SUV coupé od MB/BMW podle ní vypadají "divně" (souhlasím).
Avatar - lamal
9. 3. 2021 09:11
Re: Formentor
Za tieto debaty moze marketingova snaha koncernu urobit z Cupry premiu za dva roky, nieco vynimocne a premiove (nech to znie akokolvek prehnane, ma byt niecim viac, za co das aj viac penazi).... lenze ich hamizne ciele su protichodne, preco Genesis nevyraba nejake SOC verzie svojich modelov ? Ak chceju byt premiovou znackou, tak bez toho aby si to kazili nepremiovymi zlozkami a aj v tom pripade to bude chciet par desiatok rokov... nebudeme opat spominat Lexus atd, chapes tomu.
Ak po 30tich uspesnych rokoch premiovej znacky pride nalestena ´´318i´´ v M-pakete, tak to asi bude v poriadku.
Avatar - iudex
9. 3. 2021 08:42
Re: Formentor
Ja tiež principiálne odmietam myšlienku spraviť "športovú" značku Cupra, ktorá bude mať len výkonné modely a vzápätí do nej dať najbežnejšie koncernové motory á la 1,5TSI/2,0TDI.
Ale hugino dobre ukazuje, že dopyt po týchto nezaujímavých motorizáciách je, Formentor sa páči, forma poráža obsah, tak to výrobca ponúkne. Nakoniec, čím sa to principiálne líši od najslabšieho trojvalcového bavoráka 318i v M-pakete?
Avatar - iudex
9. 3. 2021 08:38
Re: Básnická otázka
Formentor zmysel má, ale to by mal aj so znakom Seat. Práve s päťvalcom dáva aspoň aké-také opodstatnenie samostatnej "športovej" značke Cupra.
Avatar - iudex
9. 3. 2021 08:34
Re: Presne...
Vráť sa k tej vete "rozhovor s manželkou". Tam je všetko. :D
Avatar - lamal
9. 3. 2021 08:25
Re: Formentor
jasné taká verzia 1.5TSI s VZ opti packetom :-! ... alebo jebac, uz rovno TDI, emocie bokom, pojde vocpoda
Avatar - lamal
9. 3. 2021 08:17
Re: Presne...
asi to chapem, ak je formentor volba kompromisov tak mi to sedi
9. 3. 2021 06:35
Re: Básnická otázka
To máš ako so značkou DS a aj tak si to ľudia v Európe kupujú.
Aj tak si ale myslím, že Formentor má zmysel aj bez päťvalca. Len škoda toho zvuku z reprákov. :no:
Avatar - white label
8. 3. 2021 23:37
Re: Re: Stando, Stando...
Spíš hezkých pár let... :-)
Avatar - wakantanka
8. 3. 2021 23:09
Re: Re: Jako všechno dobrý....
Nebude tá nemecká cena bez DPH? Lebo ak nie, tak je to mazec.
8. 3. 2021 18:59
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - N6600
8. 3. 2021 16:25
Re: Kryt motoru.
Ta fotka rozhodne meni situaci...! :-[]
Avatar - Blue Sun
8. 3. 2021 14:46
Re: Kryt motoru.
Jako kdyby na předcházející fotce ten kryt nebyl...
Avatar - lamal
8. 3. 2021 14:26
Re: Básnická otázka
terasky uz len zahrnut sebareflexiu ...
Avatar - KANKUNEN
8. 3. 2021 13:27
Re: Prý má dostat i naftu
Tak tam propašovat staré biturbo, jelo by to a nežralo 10 .
Avatar - lamal
9. 3. 2021 09:04
Re: Presne...
za rozmach crossoverov a SUV mozu zeny jo ? este MDŽ bolo vcera
Avatar - lamal
8. 3. 2021 15:32
Re: Presne...
pre mna nie je vela veci, to este nic neznaci... skus tedy odpovedat ty, pre koho je mozno mi odpovies
Avatar - N6600
8. 3. 2021 14:17
Kryt motoru.
Kdyz se koukam na foto 35/43, tak bych za ty prachy cekal, ze se to alespon nejak zakryje. Tohle vypada jako vysmech.
Avatar - Roman Horký
8. 3. 2021 13:17
Měděný odstín
cupra, cuprum a bronz. Mě to fakt smysl nedává. Ledaže by latinsky "měď" bylo právě "cuprum" :-)
Avatar - Roman Horký
8. 3. 2021 13:55
Re: Prý má dostat i naftu
Ty ne, ale pan Kolman patrně ano :-)