Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Novinky

Zpět na článek

Proč oblíbené LPG najednou zdražuje? Je tu rozpor mezi papírem a realitou

11 komentářů

topten
Marku, jeste clanek, jak je dlouhodobe protezovana nafta a znevyhodnovanej benzin, kterej ze zatizenej o 40% vetsi spotrebni dani proti nafte
a co z toho plyne - tedy ze u nas jezdi spousta starejch smradlavejch naftaku, ktery ohrozuji zdravi vsech
Avatar - KANKUNEN
KANKUNEN
@topten Jak se dá vypočíst, že 2 koruny rozdílu je 40%?
topten
@KANKUNEN
(12.84*1.10-9.90)/9.90 = 42.7%
Avatar - Mikesus
Mikesus
@topten a to jeste mas cenu bez dph, ktera ten rozdil zvysi v neprospech benzinu
topten
@Mikesus
jj
ve skutecnosti na stojanu by nafta mela byt o 5 kacek vyssi nez je, aby zdaneni nafty bylo na urovni benzinu
Tycoon
@KANKUNEN

Jednoduše.

Benzín; hustota 720 až 775 kg/m3; sazba spotřební daně 12840 Kč/m3; zdanění = 16,6 až 17,8 Kč/kg.

Motorová nafta; hustota 820 až 845 kg/m3; sazba spotřební daně 9950 Kč/m3; zdanění = 11,8 až 12,1 Kč/kg.

Rozdíl ve zdanění benzínu a nafty je 37 až 51 % v závislosti na aktuální hustotě obou paliv.

LPG; zdanění = 3,933 Kč/kg (přesně).
Avatar - KANKUNEN
KANKUNEN
@Tycoon Chlapi a daň se počítá na hmotnost nebo objem?
Já myslím, že naftu v osobních autech už pomalu nemusíme řešit. Hybridy ji vytlačí přirozeně.
topten
@KANKUNEN
a to je ten problem
lpg taky nepocitas na objem, ale na hmotnost
cng na MWh, coz je nejrelevantnejsi
Avatar - KANKUNEN
KANKUNEN
Ekologie je důležitá věc, ale způsob jak se jí dosahuje štve lidi a to je špatně, protože čím dál více je slyšet skupinu lidí rozumu chabého. Všimněte si, že i tady určití diskutující propagují auta nejlépe bez katalyzátoru a DPF. Ti stejní ještě více nenávidí BEV. Vyhrotilo se to až k nenávisti k EU a hledání svobody a bohatství v jakési zemi, kde vrak Passata je luxusní kára.
Avatar - Mikesus
Mikesus
@KANKUNEN primitivove byli vždy, za každé doby. A pokud chceme demokracii, budou slyšet. Jen tihle primitivove by chtěli umlcovat ostatní za to, ze poukazují na to, jak tihle primitivové nici prostředí a zdravi vsech
Avatar - Mikesus
Mikesus
Ještě důsledně pokutovat porušování zákazu vjezdu do podzemních garáži.
LPG je fajn, ale pořád je to fosilních palivo a je dobre, ze se na nej již tak nahlíží. LPG ma spousta jineho vyuziti, neni treba ho zyvhodnovat na vyuziti k pohybu. Ale také by chtělo více rozšířit bioLPG, ať je náhrada.