Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Škoda Superb Combi iV – Se šňůrou a nádrží poprvé

Škodovka konečně elektrifikuje. Najednou uvedla první elektromobil – čistě elektrické Citigo – a první plug-in hybrid – vlajkovou loď Superb. Jaká je s kombinací elektřiny a benzinu, jsme zjišťovali v tradičním testu.
Zpět na článek
21. 2. 2020 08:41
21. 2. 2020 17:49
23. 2. 2020 13:24
21. 2. 2020 10:19
21. 2. 2020 15:51
21. 2. 2020 17:44
21. 2. 2020 22:30
21. 2. 2020 09:51
21. 2. 2020 10:02
21. 2. 2020 10:27
21. 2. 2020 22:22
22. 2. 2020 03:09
23. 2. 2020 22:12
24. 2. 2020 06:54
24. 2. 2020 16:54
25. 2. 2020 08:14
26. 2. 2020 18:23
Avatar - iudex
21. 2. 2020 08:41
Zmysel PHEV
Tak je celkom logické, že pri dennom nájazde cez 200 km, z toho väčšinou po diaľnici ako má redaktor nemá plug-in hybrid až taký zmysel, na taký režim je lepšie TDI. Prevažná väčšina vodičov ale dochádza do práce podstatne menej, 20, 30 či 40 km, z toho nemalá časť po meste, nezriedka po (ráno značne) upchatom meste a tam ten PHEV zmysel rozhodne má. Teda v meste od semaforu k semaforu poskakujem len na baterky a aj mimo mesta mi prevažne stačí elektrina. Doma cez noc nabijem doplna a ráno vyrážam opäť na elektrinu.
Začínam ľutovať, že som neskúsil požiadať o štátnu dotáciu 5000 eur na hybrid (aj keď to bola dosť lotéria, "vypredali sa" za 3 minúty), to by som už mal Sup iV objednaný.
Rozbalit vlákno
10
21. 2. 2020 09:34
Re: Zmysel PHEV
:yes:

Presne, denni najezd 200km je pro PHEV prilis..
21. 2. 2020 17:49
Re: Zmysel PHEV
Tak to je přesné vyjýdření - 200 km pro PHEV je příliš. Nehodí se na dlouhé tratě hodí se na krátké - ale to se hodí mnohem lépe čisté EV. Tak proč vlastně PHEV ?
22. 2. 2020 01:08
Re: Zmysel PHEV
Řeč je o denním dojíždění. A do toho občasné dlouhé trasy bez omezení na spalovací motor.
Avatar - PHEV
23. 2. 2020 13:24
Re: Zmysel PHEV
Jednoduše řečeno, pokud mám garáž ideálně s levným nočním proudem, k domu a tím pádem odpadají měsíční platby za jistič a jezdím pravidelně každý pracovní den. Tak mám 300sní x50 Km denně tj. 15 tis. Km ročně z auta elektromobil. To je dost kilometrů né 15000 Km v průměru většina elektromobilů nenejede, tedy hlavně tech levnějších.

A co mě to stojí v pořízení ? Skoro nic, protože ten superb je za podobný peníze jako v naftě. A navíc pro benzín k pumpě budu jezdit méně často. Takže ušětřím i čas. A když pojedu 200Km trasu což asi každý den stejně málokdo jezdí, tak i tak pojedu +- levněji než v naftě.
Avatar - Midlosek
6. 3. 2021 12:25
Re: Zmysel PHEV
Cena proti stejné naftě je vyšší cca o 150 000,- Kč. Za ty peníze dostanu horší jízdní vlastnosti a horší užitné vlastnosti. O benzínu, což je moje volba ani nemluvě. Tam už je rozdíl asi 210 000,- Kč v pořizovací ceně. Kolik kilometrů bych musel v běžném režimu PHEV za životnost auta najezdit, abych se dostal aspoň na nulu? No a čas strávený denně nabíjením a zhruba podobnou frekvencí ježdění pro benzín díky menší nádrži...
Avatar - fOE
21. 2. 2020 10:19
Re: Zmysel PHEV
Miesto mondea?
Avatar - iudex
21. 2. 2020 15:51
Re: Zmysel PHEV
JJ, ja som zvažoval buď lift strednej, alebo kombi nižšej strednej, všetko s benzínom okolo 200k. Ale polovička navrhla hybrid, tak si začínam všímať aj tento subsegment.
Avatar - fOE
21. 2. 2020 17:44
Re: Zmysel PHEV
Aaa, takze zradils. Nevadi, jeste muzu kamosit s Ozzmanem. :D
Avatar - CICERO
21. 2. 2020 22:30
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2020 10:36
Re: Zmysel PHEV
presne ako pises... kto to ma cez noc kde dobijat a rano jazdi prepchatym mestom do prace pre neho to bude paradna alternativa .... vid nieco podobne ako aj outlander PHEV... ktory je tiez nakoniec svojim pohonom paradoxne vhodnejsi do mesta ako na nejake dlhe dialnicne presuny kde tu tazku kasnu uz potom musi tahat viacmenej len klasicky spalovak ( a razom aj ta spotreba je potom vyssia aj ako v nejakom beznom dizli ) ...

tu je celkom pekne vysvetlene kedy kde a preco ma PHEV zmysel https://www.youtube.com/watch?…

ja sa teda ani nedivim uspechu outlandera PHEV u solventnych ludi s vlastnym domom a garazou zijucich na okraji velkych miest ... ( k tomu este je to PHEV zabalene aj do praktickej kasne ) ... a podla mna aj tento "phev" superb si svojich zakaznikov najde a bude ich coraz viac :yes:
21. 2. 2020 08:55
Negativa - vyšší cena
No zrovna v tomto bodu by se dalo úspěšně polemizovat. 2.0 TDI 140 kW ve Style stojí 930, iV 160 kW ve Style 947. Takže v kontextu cena/výkon při stejné výbavě na tom není PHEV vůbec špatně, za 17 tis. dostávám výrazně dynamičtější auto. Pokud je to myšleno směrem, že celý model Superb je drahý, tak OK, ale v rámci modelové řady ani omylem.
Rozbalit vlákno
5
Avatar - iudex
21. 2. 2020 09:04
Re: Negativa - vyšší cena
Presne, osobne ma celkom prekvapilo, že 160 kW hybrid je +/- na úrovni 140 kW konvenčných motorizácií, čakal som o pár tisíc eur vyššiu cenu. Uvidíme, či aj na hybrid budú v Škodovke také zľavy, ako na TDI (to osobne nečakám), každopádne kto stihol dotáciu, tak po odrátaní 5000 eur je hybridný Superb kúpa roka.
21. 2. 2020 09:06
Re: Negativa - vyšší cena
Nemluvě o tom, že v těch 17 tisících navíc proti 2.0 TDI jsou mimo vyššího výkonu i další prvky ve standardu, které se u ostatních motorizací připlácí (třeba DCC, jenom tenhle prvek stojí pro Style 26 tis.).
21. 2. 2020 09:11
Re: Negativa - vyšší cena
iV nemá launch control, takže 0-100 vychází jako u 140kW TSI. Ale nějak mi to pak v pružném zrychlení ale i v předjíždění v rychlostech mezi 80-140km/h přijde podstatně lepší.
21. 2. 2020 09:54
Re: Negativa - vyšší cena
Tak aj týmto spôsobom sa asi prejavuje tlak na kúpu ekologickejšieho auta. A teraz vyčítať im, že deformujú trh a zvýhodňujú hybrid pred klasikou, alebo ďakovať, že je tým dávajú ekologickým snahám väčší zmysel?
22. 2. 2020 01:14
Re: Negativa - vyšší cena
Prodáním hybridu škodovka ušetří tisíce eur na pokutách CO2, čili to nejspíš pořád mají nastavené tak, že se jim vyplatí prodat co nejvíce hybridů místo TDI a budou na tom pořád vydělávat, přestože výrobní náklady má hybrid určitě vyšší.
21. 2. 2020 09:04
mohlo by se to jmenovat bifuel
a svým způsobem je to geniální řešení, kombinující čistý elektromobil s hrůzou, jestli dojedu, s víkendovým běžným benzínovým autem... to jsem zase objevil Ameriku:)
dojezd pade stačí pro většinu soukromých osob, pro běžný den...
Rozbalit vlákno
11
21. 2. 2020 09:36
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Jj idealni.

Kdyby tam nebylo turbo, dsg atd.

Viz Toyota a Honda.

Takova Camry by mela na tech 200km mozna nizsi spotrebu i bez zasuvky!

No aby to nevyznelo prilis kriticky: Podle me je to nejlepsi Skododovka :yes:
Kterou prekona az Eniaq, nebo jak se to bude jmenovat.
21. 2. 2020 10:04
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Ovšem Enyaq má být EV a ne PHEV ne? Takže jeho použití bude proti PHEV Superbu hodně omezený.
21. 2. 2020 11:16
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Hodne omezeny - to je relativni.

Jsou lidi, kterym by nestacil dojezd Eniaqu 1x nebo 2x za rok.
A u takovyho EV mas bonus uplne jiny dynamiky..
Za minimalni provozni naklady.
21. 2. 2020 11:44
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Tak bude na ježdění kolem komína s velmi specifickým přístupem od jeho provozovatele. Zatímco PHEV Superb zvládne to co nafťák nebo benzíňák. To jsem myslel.
21. 2. 2020 14:43
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Ok chapu.

Ale ty pochop, ze pro nekoho, treba starsi lidi, nebo.. nevim :-)
Ze to nemusi byt omezeni zadny. Kdyz nejezdi delsi trasy vubec.
21. 2. 2020 15:22
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Jasný tomu rozumím a takový lidi si právě ty EV můžou kupovat. Všichni ostatní holt benzín nebo naftu.
Avatar - Emel
21. 2. 2020 16:34
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Jo, akorát... Honda E stojí 900t... ta cílovka se mezi českými důchodci bude hledat těžko :-)
21. 2. 2020 16:48
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
No tahle cenovka me taky stve ;-)
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 12:01
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Opět mínusy za konstatování holých faktů. Trotlové jedou jako vždy.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 12:05
Re: mohlo by se to jmenovat bifuel
Tohle neni tak jednoznačnej fakt = jako třeba odkaz na statistiku prodejů = a i za to se tu sbíraj i VELKÝ počty mínusů :-O

Si tu snad novej? Mínusy se dávaj NE podle faktů nebo BLBOSTí = ale hlavně podle sympatií. Případně vlastních blbejch představ CO to je fakt :-!
Avatar - CICERO
21. 2. 2020 22:32
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
21. 2. 2020 09:08
iV_delší zkušenost
Auto mám skoro měsíc a:
- na elektřinu se po městě dá jezdit úplně bez problému a bez jakéhokoliv omezování. Díky okamžité reakci na sešlápnutí plynu je při vjetí do malé mezery ve vedlejším pruhu rychlejší než moje předchozí 200kW TSI. Navíc iV přidává a řadí klidně i v zatáčkách.

- na okreskách při jízdě v hybridním režimu i s vybitou baterkou je naprosto v pohodě a nijak mě to neomezuje. Rozhodně mi to neleze krkem tak, jako neschopnost automatu přidat v zatáčkách jako u 200kW TSI nebo jakéhokoliv TDI v podobném autě včetně BiTdi

- dálnice pokud se jede fakt svižně znamená při režimu sport trošku lepší dynamiku než 140kW 2,0 TSI, zvládá to takovej styl jízdy dlouhodobě, tzn i s vybitou baterkou. Počítat je nutno se sptořebou odpovídající tomu jak rychle jedete. Navíc tím, že 1,4 TSI sama o sobě je na tanhle těžké auto slabá, tak se bez zásadní dopomoci elektromotoru neobejdete. Auto ale v menším zatížení zvládá nabíjet akumulátor a udržovat jeho stav nebo dokonce malinko dobíjet. Nicméně pokud jedete tímto stylem, tzn 120-180km/h a pořád zrychlujete na podlaze, počítejte se spotřebou prakticky stejnou jako u podobně silného benzínu. Pokud aspoň trošku zvolníte, dostanete se na 140kW TDI.

Ad spotřeba:
- pokud je kolem nuly, ujedete bez omezování po městě 30km za cca 11,5kWh (v nočním tarifu za necelých 30kč)
- pokud se trošku oteplí, dojezd se zvedne okamžitě na aspoň 40km

- pokud jedete po městě kolem 60km, většinou se vejdete do 1 až 2 litrů

- pokud jedete kolem 100km okresek, většinou to vyjde na celý akumulátor a k tomu 4 až 5 litrů benzínu. Podobný styl jízdy znamenal se 110kW TDI kolem 6,5l.

-na trase kolem 150km dojde na lámání chleba a spotřeba se vyrovná něčemu mezi 110 a 140kW TDI


Já na první nádrž (50,4l) ujel 1280km a k tomu spotřeboval 202 kWh. V nočním tarifu je to tedy někde na cenové úrovni spotřeby 5l/100km. Takovou kombinaci jsem jezdil se 110kW TDI za 6,5, s 4x4 140kW TDI těsně pod 8 a s 200kW TSI za 10,5.
Rozbalit vlákno
60
Avatar - KANKUNEN
21. 2. 2020 09:29
Re: iV_delší zkušenost
Proč nemůže tak normálně psát každý hybridař jako ty.
Avatar - speedfred
21. 2. 2020 09:37
Re: iV_delší zkušenost
....že by u niektorých nastal skrat, či vyhodenie ističov?
21. 2. 2020 10:00
Re: iV_delší zkušenost
možná proto že se na něj nesesypala klasická úderka s tím že výroba tý baterie je neekologická, že sebou vozí další kilogramy navíc, že výroba elektřiny taky stojí spoustu emisí(ano častý argument pod testy fullhybridů od toyoty, jak úsměvné) a nesnažej se mu tu i přes to že to auto má a popisuje jeho výhody na každou najít 10 nevýhod z doslechu nebo jedný testovací jízdy. Kdyby měl toyotu/lexus tak auto má 3 hvězdy a kritičtější recenzi a možná by musel pod článkem vyvracet nesmysle i od autora článku protože jeho zkušenosti s provozem auta jsou diametrálně jiný. To ale nemusí protože má škodovku a tak je to tak nějak v klídku a nějak to zvládnou redaktoři i místí pisatelé.
21. 2. 2020 10:10
Re: iV_delší zkušenost
což je sice pravda, že je výroba baterie neekologická a produkce elektřiny v našich podmínkách taky. Nicméně na to bych se celkem vykašlal. Jezdit se s tím bude asi příjemně a provozní náklady na palivo (benzín, elektřina) budou nízký a to je podstatný.
21. 2. 2020 10:14
Re: iV_delší zkušenost
Jistě ale tohle se začne u nás lidem dostávat pod kůži až s tím přijde škodovka/koncern(takže od letoška). Pro lidi bez možnosti nabíjení v garáži/na dvoře mě chybí u koncernu fullhybrid, ale ten asi jen tak nebude i když kdoví.
21. 2. 2020 10:26
Re: iV_delší zkušenost
Fullhybrid určitě nebude, protože v našich podmínkách nedává smysl.
1. Fullhybrid je nižší forma PHEV, bez možnosti jezdit po městě za náklady elektřiny.
2. Fullhybrid nemá výhody vjezdu do center měst (v Evropě) nebo parkování v zónách (i v Praze)
3. Fullhybrid v Superbu by se dostal někam na 100 g/km CO2 a to nic neřeší z pohledu automobilek, které se musí dostat pod 95 a za pár let ještě daleko níže a PHEV s méně než 50 g/km jim to umožní.
4. Cena PHEV je u tohoto Superbu stejná nebo nižší než cena hybridní Camry, takže za stejné nebo menší peníze dostanu více muziky (daleko dynamičtější auto, bezplatné parkování i dálniční známka, nižší spotřeba).
21. 2. 2020 10:33
Re: iV_delší zkušenost
no jistě, podobnej wall of text bys psal i pod plug-in hybrid prius před 5ti lety, proto tu dosud nebyli normální hybridáři, protože reakce na ně se nesly v podobnym duchu, já ti to vyvracet nebudu hele protože fullhybrid koncern nejspíš neudělá takže nebude samozřejmě nikdy dost dobrej a když ho nemá koncern tak nemá logicky smysl i když každej ten jeden bod co jsi uvedl samozřejmě vyvrátit jde naprosto v pohodě, pro teb je ale nevyvratitelný viz. můj první příspevek ve vlákně.
21. 2. 2020 11:35
Re: iV_delší zkušenost
Tak to vyvrať a netvař se jak uražená jepice. Já nikde netvrdím, že fullhybrid není dost dobrý, jenom říkám, že v našich reáliích nedává vedle PHEV smysl.
Avatar - iudex
21. 2. 2020 11:55
Re: iV_delší zkušenost
Úplne súhlasím. Klasický hybrid nemá už moc zmysel z pohľadu automobilky a cieľa výrazného znižovania flotilových emisií, rovnako ale pre samotného užívateľa je rozhodne výhodnejšie mať nabíjateľný hybrid a vybaviť veľkú väčšinu dochádzky čisto na elektrinu.
Avatar - twistedTSD
21. 2. 2020 13:11
Re: iV_delší zkušenost
V Superbu asi smysl nemá, ale ve Fabii a Scale určitě ano. Renault přichází s Cliem/Capturem v hybridu a pokud se jim povedly a udrží rozumnou cenu, může to být pro reálného zákazníka mnohem zajímavější než předražené EV či plug-iny od PSA.
21. 2. 2020 15:43
Re: iV_delší zkušenost
Em a tí ľudia, ktorí nemajú kde v noci dobíjať, chodia na to mdenne do práce v meste a cez víkend vyrazia mimo mesto? Načo im je PHEV? EV tiež nestačí... Veľa km urobia v meste = HEV by bol najlepší.
21. 2. 2020 18:00
Re: iV_delší zkušenost
fullhybrid je náhrada za ICE, jezdíš totiž jen k benzínce a tankuješ tak jako u ICE, jenomže když vemem zmíněnou Camry v hybridu která má řekněme blízkého soupeře Superba 1.8TSI co se dynamiky týče tak ten má 170g CO2 kdežto ta Camry má 100g CO2. Ale v klidu, brzy přijde ID3 a od toho data najdou lidi jako ty a šimpanz skrytej smysl kterej dodnes neviděli i v čistých EV
21. 2. 2020 10:08
Re: iV_delší zkušenost
Jezdím těch aut hodně, mám doma 200kW A6 TDI ale i starý SL600 V12 a snažím se na to dívat reálně. Co mě na Superbu opravdu fascinuje, je naprosto příšernej infotaiment. Já nejsem schopnej pochopit, jak mohli udělat dle mého velmi dobře fungující pohon a k tomu tak strašně do**r*it blbý rádio. Takovejch chybovejch hlášek na téma "nezdařila se online konfigurace" nebo zamrzlá hláška, že hlavní uživatel může sledovat vozidlo online to jsem snad neviděl. Tenhle novej infotaiment online může naprosot v klidu konkurovat Tesle. Kdo si přál online aktualizace...
A takový vtípky, že se za jízdy celý rádio pětkrát za sebou restartuje a nebo vrchol všecho, když s eve správnej okamžik odejde s telefonem u ucha a vrátí se zpět do 15 minut, tak jste v autě v tichu. Nfunguje žádný audio, handsfree ale kupodivu ani ton hlasovýho ovládání. A vyřešit to znamená odstavit to na aspoň čtvrt hodiny. Vystoupit zamknout - odemknou a nastoupit nefunguje. Fascinuje mě, že pohon a jízda se tváří jako by se nechumelilo. Dokonce v tom zámrzu jde třeba přenastavit podvozek nebo přepnout režim. Ale jako zpíváte si. Je teda fakt, že jsem poslochal mimořádně béčkovou hudbu, ale zatím každý auto se s tím smířilo a hrálo:D

Jo a mimochodem aplikace do mobilu to je taky pecka. Nevydrží to fungovat tejden v kuse. Už s sebou zase musím nosit ovladač od topení..
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 10:18
Re: iV_delší zkušenost
A to je nějaká úplně nová verze infotaimentu? Já mám auto 2018 a infotaiment bez nejmenšího problému, bez jediného zámrzu, prostě nic.
21. 2. 2020 12:15
Re: iV_delší zkušenost
Jo bohužel, auta ze srpna to ještě nemají. Je to nějaká verze infotaiment online a pro velkej úspěch z auta vyndali CD a slot pro SD karty stejně jako SIM kartu. Takže vás výrobce postupem času donutí platit roční paušál za data. Přitom ještě verze z léta 2020 fungovala naprosto bez zamrzání.
Jako ale to co to předvádí je fakt bída, nechápu, že to pustili ven.
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 12:32
Re: iV_delší zkušenost
Poslal jsem ti SZ.
Avatar - twistedTSD
21. 2. 2020 13:14
Re: iV_delší zkušenost
Problémy jsou i ve Scale a tuším i předváděčkách O IV. Ty nové infotainmenty se jim asi odladit nepovedlo.
Avatar - CICERO
21. 2. 2020 22:37
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
23. 2. 2020 01:06
Re: iV_delší zkušenost
Tohle bude dost pravdepodobne presne ten duvod, proc jeste neprodavaji I.D. - uz ho vyrabeji ale tisice a tisice kusu zatim stoji na parkoviatich, museli i shanet dalsi parkoviste aby to meli kam odatavit.
Pry musi odladit software ... je dost mozny, ze to bude naprogramovany na stejnych zakladech (stejna nebo hodne podobna SW platforma).
Takze jeste je sance, ze ty chyby relativne rychle updatem opravi... jenze to muzes maximalne doufat a sance, ze “je to ani nehne” je doat vysoka ...

A jinak me to prekvapuje, jezdim ted tri roky starym Passatem a praveze obyc infotainment funguje vazne prijemne, chyby to nedela, Apple CarPlay na tom jedu vlastne stale, tomtom, spotify atd ... rychle se to startuje ... proste nemam moc pripominek, ani jsem s tim nepocital, ze to vubec bude rozumne fungovat a hle, vsechno slape jak hodinky.
Takze o to vetsi trapas tam najednou dat sice novou verzi infotainmentu, ale zabugovany software :-P

PS: Vestavena navigace sotva ze funguje, vypada jak z roku 2000 (ale do cile by te nejak dostala, to zas jo), to je fakt sila,, ale to mi nevadi, stejne jedu uz snad deser let tomtom z telefonu (ted teda pres carplay), ten funguje mnohem lip. Hlavne na nem mam rad, ze mapy mam stazeny offline v telefonu, takze nikde nebehaji zadny data pres mobil.
Ale vlastne i to je dneska jedno, vzdyt hudbu i radio uz jen streamuju a stejne tech mesicnich 20GB v naprosto obycejnem tarifu nejsem schopny vycerpat. A to jsem treba jen za minuly mesic dal dobre 7 tisic km a kdyz aedim v aute, proste to tu hudbu/radio streamuje nepretrzite)
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 10:19
Re: iV_delší zkušenost
Tak to vypadá, že servisní technici škodovky se budou muset naučit oblíbenou ajťáckou hlášku - a zkusili jste to vypnout a znovu zapnout? :-[]
21. 2. 2020 13:04
Re: iV_delší zkušenost
Si dělej srandu. Oficiální postup je odebrat z auta uživatele, pak smazat aplikaci z telefonu. Pak počkat 15 minut a znovu stáhnout aplikaci a zkusit nastavit uživatele. Já vám nevím, ale nemohli by to vyrobit napoprvé pořádně a nechat aktualizace osudu..
23. 2. 2020 01:17
Re: iV_delší zkušenost
Hehehe klasika :-) Jsem programator a vzdycky se muzu potrhat smichy, kdyz ma nekdo k softwaru takovyhle pristup.
Proto pracuju ve startupech a ne pro velky firmy, ve startupech je takovy postup naprosto neprijatelny. Proste sedneme dva tri lidi na 20 minut, vymyslime jak to opravit, jeden dva lidi to v 95% pripadu maji za 2 hodiny hotove, nasadime ... a pokracujeme tam, kde jsme byli. Jak snadne.
Max do pul dne opraveno. Kdyz to smrdi, klidne i o vikendu, kdyz mam cas. Na oplatku mam v patek po obede volno a vsichni jsou happy.

Ale zkuste takovou praxi zavest v megafirmach, kde oprava kazdeho bugu znamena nejprve 100h meetingu mezi 10 oddelenimi a 15 tretimi stranami, aby se doslo k zaveru, ze nejlepsi vlastne bude auto na pul hodiny vypnout a “je to opraveny” a nazdar :-)

Jednou par let zpatky jsem psal do banky, proc nemuzu pul dne do internet bankingu, kdyz updatuji system.
Odpovedeli, ze to pri updatu takhle musi udelat.
Odpovedel jsem, ze google nebo youtube nebo burza a ani zadna jina obrovska SW platforma to nedela, takze jestli by mohli manazerum jen predat informaci, ze to takhle delaji ne proto, ze to jinak nejde, ale proto, ze se tak rozhodli. A ze se mi to nelibi. Vic uz neodpovedeli... :-)
Avatar - Ozzman
22. 2. 2020 08:51
Re: iV_delší zkušenost
Mám podobnou zkušenost s o3 9/2018 . Na první pohled vypadá krásně, moderně a fakt jsem si říkal, že chápu, jak v testech Škodovky sbírají body za infotaiment, ale po pár stovkách km a zamrzech navigace to vidím jinak. Je to jen pozlatko.
21. 2. 2020 09:36
Re: iV_delší zkušenost
Tohle by mohli nakopírovat do propagačních materiálů. V diskuzích a hospodách bude ale stejně nablito, protože to tak jako tak bere víc než Frantova jedničková ofce, se kterou jezdi do jugošky za 3,9.
21. 2. 2020 09:41
Re: iV_delší zkušenost
Nevis jakou to ma spotrebu el. energie?

Tech 11,5kWh je na 30km????

Tesla M3 na tuhle energii ujede 70km!

Jestli se tedy nepletu, tak to ma spotrebu min. dvounasobnou oproti M3.
21. 2. 2020 10:01
Re: iV_delší zkušenost
11,5kWh ukázal měřák odebrané energie ze zásuvky z nuly na 100%. Trvalo to mimochodem asi 5 hodin. Jinak ano, je to 30km+ s topením a veškerým pohodlím, když je venku kolem nuly. Naprosto stejným způsobem mi Tesla X ukazovala 30kWh na 100km a dokonce jsem to meřil i v téměř stejných podmínkách a na stejné silnici. Ale u TMX jsem se neobtěžoval s měřákem, je tedy pravděpodobné, že odebraná energie ze sítě bude o 10 až 15% vyšší. Takže v reálu je to totéž. TMX je sice větší a s hmotností kolem 2,3t taky těžší, ale Superbu jsem s mejma 100kg navážil přes 1900kg. A oboje byly pro porovnání okresky 2 a 3 třídy s rychlostma do 100km/h. Mimochodem rekuperovat TMX 90d neuměla o moc silnějc než tohle. Sup ale podstatně líp brzdí, ikdyž teda jako pedál plynu i brzdy si žije svým životem a nějakou přesnost od toho fakt nečekejte. V mrazu se to chová jinak, v závislosti na nabití a hromadě dalších faktorů. Není to omezující, ale jet s tím úplnou hranu si pořád netroufnu.
Ono taky se mi podařilo ujet skoro 160km s Egolfem s využitelnou kapacitou baterie 20kWh, ale to nebyla jízda ale utrpení.
21. 2. 2020 10:50
Re: iV_delší zkušenost
Diky za info.

Zajimavy postrehy :yes:

At Superb slouzi.
Avatar - CICERO
21. 2. 2020 22:42
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
21. 2. 2020 10:07
Re: iV_delší zkušenost
Díky za vyčerpávající informace :yes:
Přijde mi to ale jako auto v pohodě. Já bych do toho klidně šel.
21. 2. 2020 10:11
Re: iV_delší zkušenost
Já bych byl nadšenej, kdyby to dostalo větší motor (VR6). Když jedete třeba kolem 150km/h po relativně prázný dálnici, tak je to v pohodě, ale pokud po tom chcete víc a dynamiku, tak je vidět, že by se to bez tý elektriky fakt nehlo. Jako já po tom chci docela dost, ale prostě ten nenucenej zátah 200kW to nemá.
21. 2. 2020 10:21
Re: iV_delší zkušenost
toto je zatial hlavna slabina aut do velkosti "strednej triedy" ... vsetky PHEV su osadene relativne slabsimim benzinovymi motormi. presne ako pises, do auta tejto kategorie by sa hodil silnejsi motor, ktory nebude mat problem s vyssou hmotnostou PHEV ... 6r zrejme do Superba nikdy nedaju, ale mohli by dat top benzinovu motorizaciu ... do 3er napriklad benzinivy 6valec a pod. potom by taketo PHEV mali minimim nedostatkov a vacsinou pozitiv
Avatar - iudex
21. 2. 2020 12:04
Re: iV_delší zkušenost
Napadá mi 3er ktorá kombinuje baterky s dvojlitrom, to bude bez pomoci bateriek predsalen inde ako 1,4ka. Síce súhlasím, že mať výkon a charakter R6 a k tomu možnosť jazdy čisto na elektrinu by bola super, ale to akosi ide proti cieľu hybridu, teda čo najnižšej kombinovanej spotreby a emisií. No a R6 je ťažký motor sám osebe, takže keď Sup s 1,4kou má 1900 kg, 3er s trojlitrom by mala ďaleko cez 2 tony a to je na strednú triedu šialené. Popravde sa divím, že BMW vôbec dáva ten dvojliter, myslel som, že budú robiť kombo s 1,5kou.
21. 2. 2020 10:55
Re: iV_delší zkušenost
Jako 200 kW TSI v Superbu je můj sen. Není nad to mít motor na který se šlápne a auto vystřelí. Ale zase hybrid by měl svoje výhody. Na ježdění do práce bych, prakticky ani nemusel startovat motor. Za kolik ten 200 kW TSI reálně jezdí? Já mám 1,8 TSI 118 kW ve dvoukole a dlouhodobě s převahou města mám 8,5-9 litrů.
Avatar - Loptos
21. 2. 2020 11:38
Re: iV_delší zkušenost
Zrovna sme s kamosom co pracuje v Skodovke a teda jazdi vsetky modely debatovali ako je moze ze tie auta tak vela zeru. On ma sukromnu mazdu 1.5 a jazdi po 5litrov a ja jazdim na 1.5t 134kW 45tis dialnice/mesto za dlhodoby priemer 6.4 podla tankovania.

Cim to teda moze byt?
21. 2. 2020 11:47
Re: iV_delší zkušenost
to nebude jen jeden důvod ;-) (rozdílný výkon, hmotnost auta, jízdní styl atd)
21. 2. 2020 12:35
Re: iV_delší zkušenost
Hele jako pokud absolutně neřešíš spotřebu, tak je 200kW nejlepší Sup. Blbý je, že po městě je to prostě strašně tupý a motor to hrozně podtáčí. Když pak po tom něco chceš, je to strašná doba než to podřadí, nafoukne se a jede. A pak je tam ta naprostá neochota řadit v zatáčkách. Zase na druhou stranu pokud jsi ochotnej řadit ručně je to na okreskách fakt rychlý auto. Počítej ale s tím, že vypnout ESP nejde a Haldex ještě před jakoukoli zmínkou o přetáčivostí rozpojí. Podvozek je tak na hraně toho výkonu, v rámci Superbů je určitě nejlepší. 140kw TDI je tvrdý a tluče, 110kW TDI bez DCC je uhoupanej parník a iV je takový napůl. Oproti 200kW je měkčí a pohodlnější (což jsem určitě nechtěl), ale není to taková hrůza jako 110kW TDI. Ale je to dost nedotáčivý a umí se to rozhoupat podélně i příčně. Průšvih to není, ale zábava fakt taky ne. Na ledu a mokru je znát lehkej čumák a těžkej kufr. A to to má baterky před zadní nápravou.
Já jezdil s 206kW přes 11, s nástupem podstatně tupější 200kW a DSG7 jsem se většinou pohyboval kolem 10,5. Ale mám za to, že jsem nikdy žádnou nádrž nedal pod 10. Jo a jezdí to na 98, což v Itálii na dálnici "pobaví".
140kW TSI máme ve firmě v Kodiaqu a je to úspornější i v tom Kodiaqu. Kupodivu jsem s tím byl schopnej jezdit pod 10. Takže stejnou jízdou je to řekněme 0,5 až 1l úspornější než 200kW v Superbu. Kamarád to má v Supu v předokolce a jezdí do 9l.
21. 2. 2020 13:33
Re: iV_delší zkušenost
To mě právě trošku děsí ta špatně naladěná automatická převodovka a nechat si vecpat automat a jezdit v manuálním módu mě přijde takový divný. ESP bych snad ani neřešil. S touhle lodí je to stejně k ničemu. V podstatě i ta ruční brzda je tam už zbytečná. Je to jako ovládat Titanic. To že to jezdí na 98 oktanů jsem nevěděl. To ve srovnání s tou spotřebou no nazdar. Už takhle proženu vejfukem 4-5 tisíc za benzín měsíčně a ještě do toho ládovat 98. Jenže když to TSI má takovej krásnej jízdní projev. S TDI se to nedá srovnávat. To je nezáživnej traktor. Každopádně dík za info :yes:
21. 2. 2020 14:21
Re: iV_delší zkušenost
Hele reálně přepočteno na koruno/kilometry je mezi 200kW TSI s N98 a R36 Passatem rozdíl skoro nula. A mimochodem v extra malý zátěži uměla R36 ukázat takový blbosti jako 6,6l. 2,0 TSI mi nikdy nejela míň jak za 9.
To váhání převodovky je v dieselu ještě markantnější než v TSI, ale k nasr**í je to oboje.
21. 2. 2020 15:21
Re: iV_delší zkušenost
Než váhání mě u DSG spíš vadí podtáčení motoru. Když jedu ve služební Oktávce 1,5 TSI, tak mě to vyloženě točí jak špatně ta převodovka řadí. Z toho důvodu jsem ve svým autě rád za manuál.
Avatar - speedfred
21. 2. 2020 16:13
Re: iV_delší zkušenost
Ja som mal v Pašíku 3.2 hooodne dlhodobú spotrebu 8.8 a v kľudne sa dalo pod 8 a nebol si pomalý.
21. 2. 2020 12:27
Re: iV_delší zkušenost
Toto je najlepsi prispevok v celej debate. Tvoje vysvetlenie vyhod, nevyhod a hlavne spotreby by mal pochopit kazdy. Dakujem.
Avatar - PHEV
21. 2. 2020 16:02
Re: iV_delší zkušenost
Gratuju pěkný auto silný dobře udělaný ,ale díky tomu, že má turbo a neumí běžet v atkinsonově cyklu , tak se spotřebou s Japonskými a korejskými atmo hybridy nemůže rovnat.

Máz zkušenost 25 tis. Km s Niro PHEV , není to o tolik menší auto celková Váha rovné 2 tuny a navíc to je trochu zvýšený.

připusuju svoje poznatkys ** na počátku

Ad spotřeba:
- pokud je kolem nuly, ujedete bez omezování po městě 30km za cca 11,5kWh (v nočním tarifu za necelých 30kč)
**Niro topí spalovákem takže v zimě po městě 2-3 l/100 Km ,ale tím jak spalovák vyrábí elektřinu tak dojezd na 9 kWh baterku cca 80 Km.
- pokud se trošku oteplí, dojezd se zvedne okamžitě na aspoň 40km
**Bez topení jen na elektřinu dá 45-55 Km

- pokud jedete po městě kolem 60km, většinou se vejdete do 1 až 2 litrů
** viz první odpověď u Nira je hrozná nevýhoda, že s topením se bez benzínu jet nedá a čím se jede déle tím spotřeba benzínu u vytopeného vozu klesá

- pokud jedete kolem 100km okresek, většinou to vyjde na celý akumulátor a k tomu 4 až 5 litrů benzínu. Podobný styl jízdy znamenal se 110kW TDI kolem 6,5l.
** vyjetá baterka na trase 100 Km okresky max 1,8-2 litrů nezáleží na teplotě protože topí odpadním teplem

-na trase kolem 150km dojde na lámání chleba a spotřeba se vyrovná něčemu mezi 110 a 140kW TDI
** na 150 km trase se dá udržet spotřeba do 3 litrů s vybitím baterky
s tím že v létě se dá klidnou jízdou okresky 90 dálnice do 120-130 jet za 3,5 litru na trase 200-250 bez dobíjení jen s vybitím baterky.

na dálky bez dobíjení je norma 4,2 litru ,ale jezdí to kolem 4,5-4,8
nejvyšší spotřebu jsem měl 3500 Km bez dobíjení jen na benzín do SArdinie a zpět 4 lidi box na střeše naložený na DE dálnicích jsem jel 150-160 Km/hod. Průměrná spotřeba za celou dovolenou 5,6 litru /100 Km. (po dálnicích bralo 6-7, courání po sardinii a alpy 4 litry)
Avatar - JirkaVejrazka
21. 2. 2020 16:32
Re: iV_delší zkušenost
Ja jsem svoje typicke spotreby popsal kdysi davno tady: https://moje.auto.cz/…ka/priusphv.html - viz cast "Typicke spotreby", plati pro Prius PHV v letnim provozu. V zime to je horsi, ale zase se nemusi na kratsich trasach zapinat spalovak, do -10C umi topit jen elektrikou (tepelne cerpadlo). Takze trasy okolo 35-40km jsou i v zime ciste na elektriku.
Avatar - PHEV
23. 2. 2020 13:37
Re: iV_delší zkušenost
Díky pěkná recenze, Niro mi jezdí +- stejně jako máte v recenzi.
Jen by mě zajímalo to, že když v zimě do -10 se nemusí nahazovat spalovák (mě u Nira při -12 skáče táké hybridní mód) jak to funguje v případě , že potřebujete předjet, nebo prostě plný výkon? Buď o tom víte a jen tak to šolicháte, aby to prostě nebylo třeba, nebo se prostě spustí během vteřiny úplně studený motor do max. otáček?

Niro mi kvůli topení naskočí ještě v garáži,ale jede na elektřinu , motor je oddělen spojkou a když se vytopí voda na 60 st. vypne se, dál topí zbytkovým teplem z bloku prohání el,. čerpadlo vodu a když vychladne na 40-45 st. se zase zapne.
Výhoda je tedy , že se nemusím bát kdykoliv předjíždět protože motor je stále připraven.
Jak jsem psal, tím že nabíjí baterku při topení výkomem asi 4 Kw, tak je dojezd po městě a okolí v tomto módu asi 80 Km.
Avatar - JirkaVejrazka
23. 2. 2020 15:04
Re: iV_delší zkušenost
Na plny vykon jezdim malokdy, pokud nedam plyn uplne na podlahu, tak predjedu v pohode jen na elektriku. Nouzova situace s plynem na podlaze muze samozrejme nastat - pak se opravdu spusti studeny motor. V praxi se mi to stalo jednou, kdyz jsem to chovani zkousel. A neni to v nicem horsi, nez kdyz bezny ridic nastartuje auto a pod plnym plynem se rozjede na jednicku :)

Prius motor nepredehriva, ale ma rekuperaci odpadniho tepla z katalyzatoru. Takze se benzinovy motor na provozni teplotu ohreje opravdu rychle. Nedavno jsme to diskutovali pod prvni recenzi Superbu iV na MACZ.
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 16:42
Re: iV_delší zkušenost
Za prvé, Niro PHEV nemá 2 tuny, ale 1,6t - 1,65t.
Za druhé je to bez pardónu o třídu menší auto.
Je fajn, že funguje dobře, ale se Superbem bych to moc nesrovnával.
Ten je výrazně větší( o půl metru!), těžší o 3 metráky a velmi výrazně dynamičtější.
21. 2. 2020 17:57
Re: iV_delší zkušenost
Já tomu taky ale docela stojím na krku, takže ty údaje co jsem psal jsou spíše pro porovnání mezi sebou. Nedokázal jsem nikdy s žádným autem jezdit ani pod 6 krom jednoho a to byla dvojková oktávka TDI v předokolce, kde ale o půl litru kecal palubák ... Jsou tu lidé, kteří tvrdí, že s Teslou X jde jezdit kolem 22kWh a já to nebyl schopnej dostat pod 30.
Avatar - PHEV
21. 2. 2020 18:55
Re: iV_delší zkušenost
Já toho suberba nijak nehaním, naopak myslím že za ty peníze je to super auto, i to Niro s 1,6 Atmo je dražší. Ale prostě není dělaný primárně na spotřebu, má to technologii z normálního spalováku. Výhody má je levný, bude většině lidí jezdit levněji jak TDi, neplatí se silniční daň, značky EL tj, dálnice a parkování v Praze zdrarma ,ale tím to končí.

Pohotovostí hmotnost Supermaga IV je o 130 Kg težší než Nira PHEV,ale zase je superb je o 77 mm nižší než Niro a to rozhodně na spotřebě (odpor vzduchu)dělá více, než půl metru délky.
Takže pokud se bavíme o normální jízdě, kde asi 160 kW nevyužívá protože se používá průměrný výkon je kolem 20-30 kW na dálnici, po okreskách kolem deseti. Tak rozdíl ve spotřebě je propastný, myslím že v ročním průměru to superbovi naklepe i nenabíjecí japonský hybrid.

Znovu píšu, že to auto se mě líbí, ale jen když si ho někdo bude kupovat kvůli spotřebě, tak se asi bude divit. Já jezdím s Nirem celoroční průmer za 2,8 s tím že polovina jízd je na elektřinu a polovina na benzín včetně pár tras i 1000-3000 Km bez jediného nabíjení (ani kabel sebou nevozím)
21. 2. 2020 17:55
Re: iV_delší zkušenost
Jo, věřím že to lze. Obecně mi ale většina aut žere jak tank a Stealth mi tu u mých postřehů už několikrát napsal, že jezdím rozbitejma motorama, že to není jinak možný:/
Mimochodem v Superbu mám klasický webasto, při ovládání aplikací (pokud teda zrovna funguje) jde zvolit, jestli se má interiér předehřát z baterky nebo webastem. Bohužel se mi nedaří donutit topit to při jízdě na elektřinu benzínem. Totiž já na těch 30km několikrát vystoupím a nechám auto vychladnout. Takže když je kolem nuly, tak určitě 30% kapacity baterie jenom protopím.
Avatar - PHEV
21. 2. 2020 19:05
Re: iV_delší zkušenost
Zima je obecně problém pro tyhle elektrohračky. Jestli tam máte ještě benzínové webasto, tak je škoda, že při jízdě na elektřinu to nechce topit.

Otázka je spotřeba webasta podchycená ve spotřebě palubního počítače, tj, zvýší se spotřeba při vytopení stojícího vozidla, nebo se to k tomu ještě musí přičíst?
21. 2. 2020 19:50
Re: iV_delší zkušenost
Abych se přiznal, nevím. Co jsem napsal výše bylo odečteno při dotankování doplna. Ale moc to webasto nepoužívám, většinou totiž nechávám auto v zásuvce a pak se to předehřeje elektřinou (jde si vybrat v aplikaci).
Avatar - Mikesus
23. 2. 2020 20:41
Re: iV_delší zkušenost
Takže z toho vidímě, že hybrid je úspornější než TDI ( 5l benzinu vs 6,5 nafty - to bylo keců všech okolo, jak hybridy se spotřebou kolem 4-5 litrů jsou utopie, zde je přesné srovnání jednoho řidiče a stejné trasy )
Na 100km je 11,5kwh ( cca 35km ) a cca 4,5 litru benzinu, tzn že těch 4,5l se spotřebuje za 65km. Z toho mi vychází, že po vyjetí baterky je spotřeba cca 6,9 l/100km. Tedy pokud se nebude nabíjet, bude spotřeba kolem 7 litrů benzinu. To už tak optimisticky nevypadá.
To u VW neumí udělat efektivní hybrid? Obyčejné full hybridy Toyoty jezdí v pohodě do 4,5 litru jakkoli dlouhou trasu. Když vezmu plugin prius. Má stejnou výhodu pří jízdě ve městě a když mu dojde baterka, stejně jezdí za 4.
Avatar - _Karel_
23. 2. 2020 21:35
Re: iV_delší zkušenost
Za prvé- Kesumb sám píše, že neumí jezdit úsporně, jeho spotřeby jsou obecně ty vyšší.
Za druhé - nechal bych být Corolly a Priusy, o Camry píší na Elektrických vozech " Ve městě jsem při běžném stylu jezdil se spotřebou kolem 5 l/100 km a kratší vzdálenosti, kde jsem využíval jízdy v čistě elektrickém režimu, pak dokonce i pod 4 l/100 km. Po dálnici spotřeba vzrostla na cca 6 l/100 km nebo při prudší a agresivnější jízdě se pak pohybovala kolem 7 l/100 km."
Za třetí nevidím jako ostudu, že Toyota má lepší hybrid, dělá ho už nějakou dobu, je to její gró, tak by měl být lepší.
https://www.spritmonitor.de/…a/433-Camry.html?…

https://www.spritmonitor.de/…/456-Passat.html?…
23. 2. 2020 21:57
Re: iV_delší zkušenost
No zni to logicky.

Nicmene zajimavy by bylo primy porovnani spotreb. A zjistit od jakyho denniho najezdu bude Toyota ve vyhode :-)

PHEV je samozrejme neporazitelny na kratky trasy..

Ja bych radsi vybral PHEV, jen u koncernu bych mel trochu obavy o spolehlivost.. Az prijde RAV-4 (s premiovym pohonem, ano nic lepsiho se spalovakem snad neni..) tak nebude co resit.
24. 2. 2020 09:19
Re: iV_delší zkušenost
Já vidím u dvoulitrové Corolly odměřenou dálniční spotřebu při 130 km/h 7,5 litru (čas 2:45)
https://www.youtube.com/watch?…
U Superbu iV vidím odměřenou dálniční spotřebu při 130 km/h, 6,8 litru v režimu vybité baterie a jízdě jako hybrid, čas (35:58).
https://www.youtube.com/watch?…
Takže v o třídu větším autě s o třídu lepší dynamikou je iV úspornější jak ve městě nebo na okresce (logicky díky PHEV), ale i na dálnici při jízdě jako hybrid. Zároveň z druhého videa je vidět, že na dálnici je při dodržování dálničního limitu pořád nejlepší diesel s minimálně o litr lepší spotřebou, pokud by se ta dálnice pojala trochu ostřeji (tak jako v českých nebo německých reáliích), tak rozdíl dále vzroste. Do nějakých 100km po dálnici plus jízda 30-40 km po městě a okreskách vyjde stále PHEV jako nejúspornější varianta, jakmile začne stoupat délka trasy na dálnici nad těch 100km, tak stále dominuje diesel.
Avatar - Mikesus
24. 2. 2020 15:17
Re: iV_delší zkušenost
Proto mluvím o Camry, která při dálničních 130 má koem 5,5-6. To je srovnatelné s passatem, nicméně 130 dálničních s corollou jsem se nikdy nad 6,5 nedostal. I trasa na otočku Praha - Ostrava byla při 135 tacho ( 133 GPS ) výsledná 6,4, když už nebyly žádné uzavírky. Tak by mne zajímalo kde těch 7,5 vzali.

Ale souhlasím, že dálniční tempo je v Corolle na spotřebu nic extra, možná je to dáno aerodynamikou, kterou má corolla 0,33Cx. V tom vidím právě v porovnání s Camry obrovský skok. S tou jsem se na průměrnou spotřebu nad 5,5 nikdy nedostal.
Avatar - Mikesus
25. 2. 2020 08:12
Re: iV_delší zkušenost
V tom případě jezdím úplně s jinou camry. Video je z jaké trasy?
23. 2. 2020 21:38
Re: iV_delší zkušenost
Uz to tu pisu nejakych par dni.

VW koncern neumi vyrobit full-hybrid.
Bez zasuvky by nedaval vubec zadny smysl, viz tva dopoctena spotreba.

Full-hybridy Toyoty a Hondy jsou nekde uplne jinde. Jde o to, ze tento full-hybrid neumoznuje regulovat spalovaci motor tak dobre, jako Toyota s cvt (e). A ke vsemu tsi motory z principu nejsou usporny, narozdil od atmosfer (Honda, Toyota) v atkinsnove cyklu..

Ten princip VW - obycejny paralelni hybrid je vhodny bohuzel predevsim pro EV mod, kde ale musi radit..
V hybridnim modu je el. motor prilis svazan s prevodovkou a flexibilita je minimalni.
Pravy opak serioveho hybridu od Hondy :yes: bez mechanicke vazby. Kdy si elektronika muze delat se spalovacim motorem uplne co chce.
Nastartovat kdykoli a VZDY pouzivat JEN v (temer) optimalnim rezimu.
Tzn. potrebny vykon v optimalnich otackach pro optimalizaci ucinnosti.

PS TSI je z principu pro (full) hybrid hloupost. Spalovaci motor ma slouzit s co nejvyssi ucinnosti/spotrebou a spicky (pozadovaneho vykonu) se maji pokryvat el. motorem. Turbo je tam uplne zbytecny, jen zanasi nespolehlivost a omezeni (vypinani spalovaku na ukor zivotnosti..).
24. 2. 2020 09:33
Re: iV_delší zkušenost
se musím přihlásit že jsem jeden z těch co to neumí, před 14ti dnama jsem vytáhl manželky CT200h na výlet, trasa Trutnov - Liberec a zpět, celkově 230km z toho 70% okresky a 30% dvouproudová rychlostka a 4.7l, jezdím zhruba podle předpisů, jako když můžu tak jedu na okresce 110 třeba ale vesnice nepřekračuju a rychlostka 130tkou, prostě na 4.5 ani pod se dostat neumím, jen pro porovnání se služební Kugou 2.0TDCi 100kW (dvoukolka) jsem absolvoval tenhle víkend Trutnov - Příbram a zpět se zastávkou v Praze (cca 450km)a spotřeba byla 6.5l při stejným stylu jízdy, možná se jelo s Kugou opatrněji protože včera fakt hodně pršelo a jelo se často jen 70 i mimo vesnice.
21. 2. 2020 09:20
Plug-in hybridy
Je to taková móda, ale jen takové zamyšlení - nemůžu parkovat v garáži, nemůžu nabíjet v práci, takže takovýto výmysl je mi úplně na nic...Není takových lidí většina? Třeba v Praze? Jen jsem o tom tak uvažoval...
Rozbalit vlákno
63
21. 2. 2020 09:34
Re: Plug-in hybridy
Predpokladam, ze kdo ma na auto za milion, nebydli na sidlisku na Jizaku, ale nekde v sirsim dojezdovem okruhu kolem Prahy, se svoji garazi a svoji vlastni zasuvkou.
Avatar - speedfred
21. 2. 2020 09:36
Re: Plug-in hybridy
To by si sa čudoval....
21. 2. 2020 09:39
Re: Plug-in hybridy
Ukaž mi někoho, kdo vydělává sto litrů měsíčně a sní o dvoupokojáku ve dvanáctým patře v Modřanech. Neříkám, že v paneláku nebydlí slušně vydělávající lidi, ale zas tolik jich nebude.
Avatar - speedfred
21. 2. 2020 09:44
Re: Plug-in hybridy
To musíš mať 100t mesačne aby si si dovolil tohto Supa? Poznám ľudí čo majú aj viac mesačne majú aj barák ale kvôli práci žijú cez týždeň v meste v paneláku.
Avatar - xxc
21. 2. 2020 09:49
Re: Plug-in hybridy
Ja mam tiez jeden panelak, ale je k tomu garaz s elektrikou. Stara, socialisticka, neviem ci by tam superb na dlzku vosiel. Cize existuju take riesenia uz roky.
Avatar - pradeda777
21. 2. 2020 11:26
Re: Plug-in hybridy
Přesně....je to dlouhé jak malý vlak.....cca 4.9 m proboha na co... 8-s
21. 2. 2020 09:44
Re: Plug-in hybridy
Na firemnich parkovistich neni zadny problem zavest pomale nabijeni (alespon zasuvky jako v kempu).
Avatar - xxc
21. 2. 2020 09:53
Re: Plug-in hybridy
A kto bude platit drahu neregulovanu elektriku? Aspon na Slovensku je drahsia.
21. 2. 2020 09:55
Re: Plug-in hybridy
Zamestnavatel?

Dat bonus 30 nebo 50Kc denne?
21. 2. 2020 10:16
Re: Plug-in hybridy
To je přeci nesmysl. Máme u fabriky na parkáči asi 150 aut. Dovedeš si představit jak by se to realizovalo s nabíjením?
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 11:02
Re: Plug-in hybridy
Tak jako jinde = tady v Praze třeba na parkovišti Moneta Bank https://fdrive.cz/…nk-rozhovor-3277
21. 2. 2020 11:38
Re: Plug-in hybridy
Ty inženýre píše se tam celkem jasně "v současnosti provozujeme napříč Českou republikou 63 aut na elektrický pohon" Takže mít u každý pobočky demonstrativně jedno el auto na výstavu jak je Moneta "ekologická" se dá, ale nabíjet 150 aut najednou na jednom místě je trochu něco jinýho.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 12:03
Re: Plug-in hybridy
No škoda že nejsi ty inženýr = koukal bys na to dost pravděpodobně dost jinak ;-)

Dole v parkovišti Monety je dobíjecích míst ne 150 ale mraky = co si lidi ne VYMYSLÍ aby popřeli realitu žejo NE inženýre :-)

Dobíjení neni zdaleka takovej problém, jak si odpůrci PŘEDSTAVUJOU = ostatněš průběžně to i tady v diskuzích lidi typu elektrikář vysvětlujou..
DALEKO VÍC energie vyplejtváš na zpracování ropy a samozřejmě na její vytěžení a přepravu do rafienérie a pak přesun toho produktu do čepračky = než tu samou energii a všechno je jen energie, tak tu energii poslat přímo a BEZ těch emisních šíleností přímo do auta. Sranda že lidi furt dokola viz i ty v týhle diskuzi zmiňuju v souvislosti s dobíjenim EV aut aktuální českej energentickej mix, ale že STEJNEJ mix de i do tý rafinérie = s bonusem dalších nákladovejch a ekologickejch MÍNUSŮ toho těžění a zpracování ropy = to už neřešej :yes: :*)

Problém je to že oligarcha řídící náš stát jakou svou soukromou firmu https://www.peak.cz/…t-miliard/14345/ aktuálně https://www.reflex.cz/…si-rychlost.html a taky https://echo24.cz/…-k-tomu-ale-nema tak na jakymkoli EV nemá ale fakt NEMÁ zájem. On má svou soukromej multimiliardovej vejvar na benzínu a hlavně naftě

Tak sme díky i mediální masáži že EV sou kravina propadli v úrovni dobíjecích míst = na předPOSLEDNÍ místo v Evropě. Eště že tu je to Rumunsko :D

Takže stručná verze = mýlíš se. Viz třeba ta pražská základna Monety kde sou těch EV služebáků desítky
Bohužel tohle Babišovský zpoždění navíc vznikající v nebývale dlouhejch letech konjunktury = se bude docela TĚŽKO dohánět :no:

Bonus pro tebe za tvoje nezapomenutelný hodnocení našich služebáků jako "nebezpečenej křáp" https://www.autoforum.cz/…r-byly-odhaleny/ ;-)
21. 2. 2020 13:20
Re: Plug-in hybridy
Ty si pako :D :D

Dole v parkovišti Monety je dobíjecích míst ne 150 ale mraky

Můžeš nějak kvantifikovat ty "mraky"? To je jako 5-10-100 nebo 1000? Nehledě na to, že co je "dole u Monety" je úplně nepodstatný. Nesmíš furt posuzovat věci výhradně svým pohledem. Každej nemůže nabíjet dole u Monety kde je mraky dobíjecích míst. Dobíjení určitě není problém. Pokud jezdíš s autem pár desítek km denně a máš barák kde můžeš auto napíchnout, tak věřím, že není problém. To jsem ale taky nikdy nerozporoval. Ovšem jestli bydlíš v paneláku, tak jseš nahranej a PHEV natož čistý EV pro tebe prostě není. Nemyslím, že jsou EV kravina. Naopak je to vhodný doplněk ke klasickým spalovákům a dovedu si představit, že 10% v rámci mixu jednou může být realita. Co ten ekonom Pikora, ani si na to radši nereagoval. Ten taky nemá podle tebe vysokou školu a plácá výmysly? :D
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 13:27
Re: Plug-in hybridy
Ano naprosto bez diskuzí SI pako

Jj ekonom Pikora MANŽEL už dřív tebou zmiňovaný ruskejma hoax webama nejvíc citovaný Šichtařový https://manipulatori.cz/…ke-pop-ekonomie/

Ti si fakt nepoučitelnej MIMOŇ :-)

To jak skáčeš na další a další a další hoaxy = i přes opakovaný vysvětlivky ŽE to je hoax často včetně odkazů = to je fakt neskutečný ;-\

No a PROTO se furt dokola ptám na ty technický a ekonomický hoaxy VW který si úplně stejně zbaštil i s navijákem = JESTLI si tehdy při okamžitym vysvětlení ŽE to sou hoaxy aspoň na chvilku zapochyboval a zvážil že si se mýlil a že to SOU hoaxy, nebo jako dál a dál = cituješ a miluješ a věříš jen.. kecalum plkalum křivákum a tak. No to že si ti ze VŠECH ekonomů líbí hlavně nebo spíš jen páreček Šichtařová Pikora :yes: :yes: :D

Hele už ti došlo:
1) že s tou ZVÝHODŇOVANOU DOTOVANOU SUBVENCOVANOU naftou = je to prostě PRAVDA?
2) že to s druhou ligou v Radě ČNB https://roklen24.cz/…pe-se-prohlubuje je prostě pravda? A že na to když ve fotbalový reprezentaci bude chybět nejlepší 50 fotbalistů = na to abys to poznal nepotřebuješ bejt jeden z nich? I když v případě nekterejch členů by to člověk snad i dal = myslim ty Klausem a Zemanem jmenovaný ÚMYSLNĚ NE špičkový ekonomové :D
3) třeba že i s energetikou je to malinko JINAK než si představuješ = neslyšel si tohle https://www.e15.cz/…oku-2029-1366260 + https://www.patria.cz/…-v-hledacku.html před mnoha lety už od někoho?

Dalo by se pokračovat ale zkus ZABOJOVAT s tou svou láskou k hoaxum = aktuálně k protievropskejm bojovníkum Šichtařový a Pikorovi. Jestli chceš seznam OPRAVDOVEJCH ekonomů a ne fanatický Sputniknew citovaný mámy od 6ti dětí která nikdy nepracovala a živí se JEN těma hoaxama = tak ti klidně seznam seriozních českejch ekonomů dám
21. 2. 2020 13:42
Re: Plug-in hybridy
Ano výborně nic jinýho jsem ani nečekal. Přeci neuznáš jinej názor než tu svoji ideologii :D :D Co na tom, že zatím se ani náznakem neděje to co ty furt plácáš. Teď mi ale došlo, že ty používáš slovo hoax a nevíš vlastně co to znamená. Jako inženýr by si to ale měl vědět :D Ten odkaz na televizní debatu s Pikorou prosím tě hoax nebyl. To byla normální diskuze mezi redaktorem a ekonomem. Udělej si v těch pojmech prosím tě jasno, ať tu nejseš zase za pitomce. Po měsíční absenci můžeš začít na trochu profesionálnější úrovni diskuze :D Já se tě příště zeptám čí názory smím poslouchat ty mladej popletenej komunisto. Pikoru si teda škrtám, ten je hloupej a neví o čem mluví. Děkuju za vysvětlení pane inženýre :D
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 13:48
Re: Plug-in hybridy
No tos napsal slušnej seznam BLBOSTÍ = tak zkus použít MOZEK a eště jednou. Třeba jen viz ten odkaz https://manipulatori.cz/…ke-pop-ekonomie/ :-)

CHÁPE to tvoje hlava? :-|
Co myslíš pletu se já a manipulátoři atd. = nebo ty a pravdu maj ruský weby který jí citujou? Šichtařová ne = ta se neplete, ta lže rsp. překrucuje ÚMYSLNĚ
CHÁPE tohle tvoje hlava? ;-\

Rozumíš = ty voliči komunistů kterej nechápu proč tuhle DRZOST DRZOSTÍ říká mě = rozumíš už že si jako tak často = fakt MIMO?

Když si zmínil ty komunisty = jo FAKT můžou za to že časem budeš mít o dost MENŠÍ důchod než v zemích kde neřádili = i když si tomu odmít věřit = i tam je to PŘESNĚ OBRÁCENĚ = než si myslíš. Platí ten Vaculík = buď problematice ROZUMÍŠ a to trvá ty tisíce hodin než se to naučíš = i pro tebe kterej ty zpochybňuješ ;-) a nebo nevíš nerozumíš a pak přichází to zajímavý = místo abys realitu trefil tak nějak půl na půl, většinově... si typ ryccardo :-!

Tak zkus PROSÍM ještě jednou muj minulej příspěvek a ten odkaz = tvuj obdiv k hoaxum a problematickejma většinou proruskejma médiama citovanejm extrémistum typu Šichtařová apod. = je fakt smutnej :-|

Co místo demagogů Pikory a Šichtařový https://manipulatori.cz/…vych-organizaci/ nějaký OPRAVDOVÝ ekonomy analytiky = Sedláčka, Tůmu, Kovandu, Niedermayera apod.?

Šichtařová pokud vim NIKDY NEPRACOVALA a Pikora aspoň chvilku = ale už 15 let se živí jen oblovánim = lidí jako si ty

Jo a fakt nemůžeš odpovědět na ty HOAXy VW? Že si jim věřil že si je zbaštil víme = ale zamyslel ses aspoň na chvíli nad mym okamžitym vyvětlenim ŽE to sou hoaxy a v ČEM to sou hoaxy? Připustila tvoje hlava ŽE? Protože dneska VÍME že to BYLY hoaxy = a víš to dneska i ty :-)
21. 2. 2020 15:15
Re: Plug-in hybridy
Že zrovna ty píšeš o mozku :D :D Začni s tím používáním nejdřív u sebe a pak raď ostatním ty ruskej webe. Na žádnej ruskej web sem ti nikdy odkazy neposílal ty mamlase :D Ale opět se dostáváš do formy. Koukám zase krátce pohovořit o důchodech, Vaculíkovi se kterým jsem zatím vždy souhlasil nějaký hoaxy o VW kde bohužel netuším co máš stále na mysli nicméně vždy mimo téma o kterým se bavíme viď :D Je hezký, že pragmaticky uvažující považuješ za proruský demagogy. To vy hloupý takhle máte. Ty specielně seš přírodní úkaz, který se jen tak nevidí. Ale je dobře, že si zpátky a přišel si nás se základkou zase mile pobavit :yes: :D
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 15:30
Re: Plug-in hybridy
Jo vy hloupí to takhle = že nedovedete zpracovat ani primitivní informace který máte před nosem https://manipulatori.cz/…ke-pop-ekonomie/ + https://manipulatori.cz/…vych-organizaci/ asi máte :-|

VW hoaxy = o tom že zkrachujou a že emise plnit nešlo. Nepamatuješ si nebo popíráš = no ono to vyjde nastejno. Nicméně odpověď by mě zajímala.

Je smutný že proruský protievropský demagogy = považuješ za pragmaticky smýšlející. Je vidět že se jim jejich práce = oslovovat předevšim ty nevzdělaný = daří ;-)

No a pak tu sou PRAVÍ ekonomové a analytici = tahle manželská protievropská 2ka fakt už 15 let nepracuje = JEN oblbuje a Šichtařová je ruskejma médiama snad nejcitovanější českej demagog = což je TO co se TI líbí

Já se naštěstí bez snažení shoduju třeba s tim Sedláčkem a Tůmou = no a ty s https://manipulatori.cz/…vym-organizacim/ jestli to správně tipuju protože tomu CHCEŠ věřit :'-(

Fakt smutný že i PO upozornění a vysvětlení a odkazu ŽE to sou kecalové a hoaxy atp. si dál zkoušíš vést tu svou = no i tak to je to s tim zdaněnim nafty a vlivem koumunistů na TVUJ budoucí důchod atd. = realita a pravda a fakt. Jen mě viz ty VW hoaxy který si na těhle stránkách zbaštil i s navijákem a tobě i dalšim se tu vysvětloval PROČ to sou hoaxy a jaká je realita což čas POTVRDIL = jestli sis aspoň na chvilku připustil...

Tahle tvá reakce kdy po odkazu a vysvětlení CO je tohle manželský duo zač = naznačuje že asi ne
21. 2. 2020 15:45
Re: Plug-in hybridy
Prosím tě a já psal, že VW má krachovat? V jakým kontextu jsem to měl psát? Hoaxy žereš bohužel akorát ty. Pamatuju, že jak se odhalilo dieselgate tak ses tady v diskuzi div neudusil. Když sem ti tvrdil, že kolem toho bude trošku humbuk a ty auta stejně v poklidu dojezdí, tak si tomu nevěřil a ono ejhle dopadlo to tak. Navíc situace kolem povinných úprav software dopadla jak dopadla, takže neznám nikoho kdo by si nechal ten motor softwarově zmrvit, aby měl vyšší spotřebu a nižší životnost. To proběhlo jen na papíře, ale hlavně, že jsou teoretici jako vy spokojený. Protievropský názory nemám natož, abych naslouchal nějakým protievropským řečem od protievropských demagogů. To si tak maluješ jen ty ve svý hlavě. Naopak já jsem pro EU ovšem v trošku reformovaný podobě než jak je tomu teď. To je to co ty neumíš pochopit. Ty máš jen EU ano, což ve tvém podání znamená 100% souhlasit se soudruhama v Bruselu a když někdo nesouhlasí ve 100% případů tak spadá do kolonky protievropsky smýšlející (EU NE). Kdybych nevěděl, že seš hloupej tak bych se mohl snad i urazit kam mě to řadíš. :D
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 15:53
Re: Plug-in hybridy
Těžko říct = jestli to VW a jejich hoaxy o tom že zkrachujou a musel sem ti STEJNĚ JAKO TEĎ vysvětlovat že to je hoax a stejně tak ten technickej hoax = nevim jestli je to z tvý strany popírání nebo skleróza :-)

Zajímavý jak popíráš = viz i tahle diskuze a vysvětlení na manipulátorech ŽE si fanda hoaxů = dál POPÍRÁŠ že si fanda hoaxů ;-)

Aktuální koncernovej bonus https://www.autoforum.cz/…obvykle-chovani/ jo taky si myslel že tohle sou LABORATORNÍ výsledky https://www.idnes.cz/…est-oxidy-dusiku to je ten problém že v tý laboratoři rsp. na STK = měli všichni emise jak C4 1.6 Blue HDI = v reálu při RDE měřeno v provozu https://www.novinky.cz/…akulisi-40292771 viz ten VAculík kterýho jak řikáš nepopíráš: jedno TDI emise jak 10 autobusů

Tomu ses tu taky vysmál = ale zůstaňme u tvýho aktálního obdivování demagogů který považuješ za ekonomy = a nechápeš CO sou zač ani po odkazech. Fakt ne? :-)

Je to tentokrát velmi jednoduchý = totálně mimo si v obdivu a pohledu na duo PINDALŮ https://manipulatori.cz/…ke-pop-ekonomie/ jednoznačně ty = fascinující jak to FURT pryč zkoušíš https://manipulatori.cz/…euziti-autority/ nepřijmout :-O :-!

Tohle už neni jen odmítání reality
23. 2. 2020 16:30
Re: Plug-in hybridy
Ty ses preci koste. U tebe je demagog kazdej kdo ma jinej nazor nez ty. To je cely. O cem chces furt diskutovat kdyz si zijes ve svy bubline? Vis ze ty tvoje tdi co maj realny emise nox jako 10 autobusu na papire porad jezdej? A co ty uz se nedusis?
Avatar - Hammunasakra
23. 2. 2020 20:39
Re: Plug-in hybridy
To mi řekni CO si nepochopil na vysvětlení https://manipulatori.cz/ ?
Si naštvanej že už si ZASE hoax zdroj považoval za seriozní info? No to buď = ale ne na mě! :-)

To ŽE tví oblíbenci sou KECALOVÉ a DEMAGOGOVÉ by z toho pochopil průměrně bystrej žáček druhýho stupně ZŠ = ty to PO přečtení v čem kecaj jak to je ve skutečnosti = dál a dál a dál okecáváš. Co to o tobě asi řiká?

Máš pravdu = kdo ani po těch vysvětleních na manipulárech nepochopil = tomu se neřiká demagog :-!
24. 2. 2020 11:45
Re: Plug-in hybridy
Aha já zapomněl. Ty když proti něčemu nemáš argumenty tak to označíš radši za hoax a víc to nekomentuješ. Co to o tobě asi říká :D
Avatar - Hammunasakra
24. 2. 2020 16:31
Re: Plug-in hybridy
Já VIM že zapomínáš = nebo aspoň hraješ že si zapomněl = a často :-!

Jak JÁ označium? CO si nepochopil na https://manipulatori.cz/…ke-pop-ekonomie/ + https://manipulatori.cz/…vych-organizaci/ atd.? Tobě se ty KECY líbí = CHCEŠ jim věřit. Já VIM že tou sou kecy POZNÁM to = tak mi naopak spíš uráží a vadí

TO je ten rozdíl mezi náma = lidi jako Šichtařová a Pitomio apod. NEslovujou univerzitní profesory = ti poznaj že to sou žvanilové. Naopak ty je i po upozornění ŽE kecaj a konkrétně v ČEM kecaj = eště bráníš :-)

Tak moc asi hoaxy miluješ = fakt ti hlava neumí pobrat že to sou hoaxy? A oba víme že si obecně fanda hoaxů = zdaleka nejen těhle

A když se prokáže že to byly hoaxy = to si nepamatuju ;-)

Takže CO si viz vysvětlení na manipulátorech nepochopil PROČ řikáš že JÁ ty jejich kecy plky lži bláboly pro lidi který to neumí sami poznat co a jak = proč řikáš že JÁ to označuju za hoax?
JAK bys víc chtěl komentovat hoaxy? Prostě to JE hoax = jak sem JÁ TOBĚ vysvětlil u ruskýho hoaxu o vánočním stromku v Německu o tom co měl napsat Jan Hus o VW hoaxech po Dieselgate atd. atp. až třeba po tu ruskejma hoax zdrojema nejcitovanější ekonomku co ale nikdy nepracovala maminu 6ti dětí tvrdě protievropskou Šichtařovou = co je zač viz MANIPULÁTOŘI = NA FAKTECH ZÁLEŽÍ https://manipulatori.cz/ ;-)

A na tvou otázku co to o mě řiká = že NEMÁM rád hoaxy a inteligentní lidi co je šíří. Co řiká jejich opakovaná obliba o tobě?
25. 2. 2020 08:19
Re: Plug-in hybridy
Tobě když někdo řekne něco jinýho než chceš slyšet tak je manipulátor a demagog a je šuma fuk jestli se to týká elektromobilů, jaderný energetiky nebo klimatický změny. Pořád šermuješ nějakýma vědcema, který tvrdí to co ty, ale zatím posíláš jen odkazy, který s danou tématikou souvisí jen okrajově nebo vlastně vůbec netvrdí to co vykřikuješ. Když ti pošlu já odkaz na nějakýho vědce, který ti problematiku vysvětluje, tak ho označíš buď za podivína, demagoga nebo manipulátora, kterej lže, protože se jednoduše neshoduje s tvojí ideologií. Nebo už si aspoň v něčem povolil? Co ta jaderná energetika už ti to došlo, že snahy se jí vyhýbat jsou chyba? Bez ní je přechod na PHEV a EV utopie.
Avatar - Hammunasakra
25. 2. 2020 10:46
Re: Plug-in hybridy
To mi řekni CO se dá nepochopit na tom vysvětlení na https://manipulatori.cz/ :-)

Jestli si chtěl napsat že ty máš problém rozeznat hoax a fakta = no tak to vim. Neni důvod se stydět má to tak hodně lidí PROTO je to taková prasárna

A od toho sou seriozní zdroje kde se snaží věci uvádět na pravou míru = třeba ty https://manipulatori.cz/…euziti-autority/ kde TI jasně na příkladech vysvětlí proč je ten člověk španej zdroj v čem lže jak s TEBOU manipuluje atd.

Proč se čílíš a furt mluvíš o MĚ = to nevim já s tim nemám NIC společnýho dělám jinde = i když na kvalitu informací se taky snažim dbát. A inteligentní vzdělaný lidi co ÚMYSLNĚ OBLBUJOU jako tohle manželský duo a další který se ti líběj jako mladej Klaus fakt nemám rád.
Lepší bejt v těch ca 80% co špatně zpracovávaj informace = než bejt chytrej jako ten Klaus ale *** a oblbovat ÚMYSLNĚ. No a to platí i pro tu Šichtařovou a další

Takže MĚ do toho netahej! ŹE se ti nelíbí co o TVÝCH favoritech zdrojích informací vysvětluje web manipulátoři = no to je mi líto

Nejsnazší řešení je = najdi si jiný. A smiř se že tyhle lidi sou.. takový jaký sou = a zkus pořešit ZÁKLADNÍ chybu = že se ti líbí PROTI evropský kecy věci. Vono totiž = my sme v SRDCI evropy :-)
21. 2. 2020 11:23
Re: Plug-in hybridy
Proc bys proboha predelaval vsechny dnes???

Co pripravit treba 5 mist? ;-)

Jinak ja si to samozrejme predstavit dokazu :-)
Tobe trochu chybi predstavivost. :-D
21. 2. 2020 11:42
Re: Plug-in hybridy
Vycházím z ideologie, že EV nahradí spalováky, který se sice jen směju, ale dejme tomu. Jak by si roztahával 150 prodlužováků po parkovišti a kam by si je zapojil to už nechám na tvojí představivosti. Ale 5 nabíjecích míst by nám možná ještě trafo stanice dala. Takže jestli vycházíme z dlouhodobého výhledu, že nabíjecích aut bude v příštích 10 letech v provozu kolem 2-5 %, tak je to asi reálný.
21. 2. 2020 12:18
Re: Plug-in hybridy
Heled, ja jsem delal pro firmu, ktera mela obdobny parkoviste.

Trafo bylo nejdriv 1MW a pak jsme pridavaly druhy trafo na 2MW.
Kdyz je dostatecna pripojka 22kV.
Tak to neni zadny problem.

PS Na tech pet aut by ti stacilo 15kW :-)
Fascinuje me, jak lidi hledaji problemy tam, kde nejsou..
Samozrejme netvrdim, ze to tak bude vsude.
Ale vedeni je mozne posilit a neni to scifi, obzvlast, kdyz to není v centru Prahy..
21. 2. 2020 13:25
Re: Plug-in hybridy
No 15 kW by ti sice stačilo ovšem to by si ty EV dobíjel tak desetinou toho co jsou schopni vstřebávat a musel by si je mít napíchnutý od rána do večera. To by se samozřejmě dalo realizovat prakticky přes pár prodlužováků, ale kdyby si chtěl jedno auto dobíjet nic moc výkonem 100 kW, což je dnes běžný cpát do baterek i daleko větší výkony, tak seš bác na 0,5 MW.
21. 2. 2020 15:04
Re: Plug-in hybridy
Vis debata byla o PHEV...

Jakej myslis, ze maji lidi dojizdejici do prace denni najezd???

A kolik v ty praci vetsinou stravi casu? ;-)

Proc bys mel proboha nabijet EV v praci rychlonabijeckou??!
Kdyz bys dojizdel 200km abys mel nabito (50kw) do hodiny?

Vis kolik stoji rychlonabijecka?

Klidne pul milionu Kc.
A wall-box pro pomaly AC nabijeni?
20 tisic Kc.
Chapes to?

PS Samozrejme, ze kazda firma v budocnu bude mit rychlonabijecku alespon 50kw. Pro navstevy. Nebo pro ty, komu by to pomaly nabijeni nestacilo.
Ale prave firmy, kde zamestnanci travi 8 hodin jsou idealni pro pomaly nabijeni. Jelikoz na auto potrebujes mensi prikon, nez pro rychlovarnou konvici.
21. 2. 2020 12:29
Re: Plug-in hybridy
U nas ti to hociktory cigan napoji na suseda tak, ze sused o tom nebude vediet. Ma to byt pokus o vtip, ale je to realita...
Avatar - honzaHK
21. 2. 2020 09:54
Re: Plug-in hybridy
No když už se ptáš...mám to, jak píšeš, akorát to není v Modřanech. Na druhé straně je spousta lidí, kteří mají mnohem menší výdělky a na dům (někdy mermomocí) dosáhnou.
Avatar - Katikakus
21. 2. 2020 10:04
Re: Plug-in hybridy
Predpokladas spatne. Resp. naopak, takoveho cloveka najdes nejcasteji na Vinohradech ci Dejvicich, kde bydli v byte 100+ m2. Mimo Prahu bydli vetsinou lide s hypotekama, co na byt v Praze nedosahnou a na auto za mega nemaji penize. Nejcasteji jezdi sluzebni Octavkou.
21. 2. 2020 11:12
Re: Plug-in hybridy
Taky pravda :yes:

Nicméně tohle téma přesně ukazuje obří slabiny EV, které zatím nemají řešení ani v dohledu. Aktuálně jsou EV víc nástrojem pro movitější, ale to nutně neznamená, že ta skupina žije ideál rodinného domu s nočním výhodným tarifem a dojezdem 10-30km do centra.
Avatar - Emel
21. 2. 2020 16:25
Re: Plug-in hybridy
Proč 10-30? Klidně 10-80, ne? 160km s nabitým autem dáš...
21. 2. 2020 19:00
Re: Plug-in hybridy
Klidně, ale pak už to máš u některých modelů opravdu jen na jednu otočku...
21. 2. 2020 11:09
Re: Plug-in hybridy
Já mám třeba v novostavbě (2-3 roky staré) bytového domu sice garážová stání, ale zavést tam wallboxy je zatím scifi, řešil jsem to. Nicméně mám u firmy a jinde po Praze možnost dobíjet, případně obchody v okolí začínají stavět dobíječky, takže bych PHEV využil, u full EV už by to ale bylo horší...
21. 2. 2020 11:31
Re: Plug-in hybridy
Proc je to scifi?

Spis jako neochota majitele?
Prikony za noc pro PHEV jsou smesny.
21. 2. 2020 12:50
Re: Plug-in hybridy
Počkej proč by to bylo Sci-fi. Většina novostaveb má elektroměrové skříně v přízemí nebo suterénu, takže stačí doplnit jeden jistič a jeden chránič a pak po stropě dotáhnout do garáže zásuvku 3x32A. Mimochodem tyhle zásuvky existují i se zámečkem, aby ti to tam nikdo nekradl.
Jinak Wallbox, který jsem si kvůli rychlejšímu nabíjení supa poskládal:

- Zásuvka Typ 2 - Aliexpress z Německa za 900kč včetně pošty, přišla za 3 dny. Sehnat značkovou se mi nepovedlo.

- Komunikačni EVSE krabička přišla z Holandska za 140 euro. Mimochodem když doplníš měřák na aktuálně odebíranou elektřinu, umí snížit odběr auta tak, aby nevylítnul jistič. viz:
https://www.youtube.com/watch?…

- jeden silovej stykač cca 400Kč

- venkovní skříň za cca tisícovku

- No a pokud chceš bejt akurátní, chce to proudovej chránič s detekcí stejnosměrnýho napětí. To naprostá většina wallboxů nemá. Ten každopádně stojí 8-9 tis. Kč.

- no a pak Type 2 -> Type 2 kabel, ten má Škodovka v konfigurátoru za tuším 3 tis. Kč.
21. 2. 2020 19:06
Re: Plug-in hybridy
Už jsem to tu kdysi jednou vypisoval. U novostavby je záruka na dům a developer to neschválí. Po konci záruky musí začít kolečko u všech majitelů garážových stání, protože se to musí řešit koncepčně. Tzn. kdo má/nemá zájem a bude se podílet na nákladech. Je potřeba na to založit odběrné místo (v mém případě u PRE), ti to musí zpracovat a dát nabídku s tarifama pro tohle použití, oni přímo řekli (logicky) že to musí řešit individuálně s distribucí, protože to dělají systematicky a podle zátěže v celé lokalitě to zpracují, pak se musí naplánovat stavební úpravy kde budou elektroměry, kudy a jak se potáhnou k místům a to celé v souladu se všema předpisama (hlavně požární v garážích) realizovat. Ano, dá se to. Ale je to velmi komplikované a něco to bude stát, viz debata trochu níže, kde jsem na to narážel v jiném příspěvku. Já to řešil pro EV auto už před rokem a půl a narazil jsem. Za tu dobu se situace moc nezměnila.
21. 2. 2020 20:01
Re: Plug-in hybridy
Hele a proč to nejde natáhnout z elektroměrového rozvaděče k bytu? Ten je na chodbě u bytu a je to tedy daleko?
Pak záleží jak jsou garáže specifikované, respektive majetko-právně určené. Většinou je totiž garáž společný prostor a někde jsou stání jenom s právem užívání k bytu (to je ideál, stačí projít schválením výborem SVJ), někde to je podílově (tam si v háji a musíš mít souhlas spolumajitelů) a někde dokonce dělené na jednotky (a to je v háji asi úplně). A s developerem bych se o tomhle vůbec nebavil, není to už jeho a v případě poruchy ať prokáže, že to bylo zaviněno tím novým vedením..

Blbý je, že pokud to nebude k bytu a bude odběratelem elektřiny SVJ, nedostaneš slušnej tarif. Nejlepší varianta je totiž D25d nebo 27d..
22. 2. 2020 18:59
Re: Plug-in hybridy
Nevím teď z hlavy přesně abych to tu vypsal, ale prostě tohle nemůžeš řešit tak, že řekneš elektrikáři ať ti vytáhne zásuvku k parkovacímu stání. Si představ, že tohle udělá 50 lidí v domě po svém. Já mam teda za to, že to právě ani bez PRE souhlasu udělat nejde, ale teď nechci kecat. Pán z SVJ to pro mě tehdy zjišťoval a narazil na několik takových problémů a byl nasměrován i přímo do PRE. A to nemluvím o tom, že když pak přijde kontrola (nebo se spíš stane průser v garáži) a bude řešit co to tam kde a jak vede za dráty...

A ano, u nás je to tak, že máme každý ve vlastnictví park. místo + odpovídající společný prostor, takže to už je problém číslo jedna.

S developerem to kvůli záruce na celý dům řešit musíš, je to ve smlouvě. Prý jsou i případy, kdy někdo (bez souhlasu) navrtal do fasády venkovní rolety a developer pak cosi nesouvisejícího neuznal a soud to posvětil, ale to jsem jen slyšel. Každopádně nikdo tomuhle v baráku nedá zelenou a já se nedivím.
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 09:36
Re: Plug-in hybridy
V rodinných domech nebydlí málo lidí. Holt pro obyvatele paneláku to není.
21. 2. 2020 09:45
Re: Plug-in hybridy
Kdyz zamestnavatel zridi nabijecky, tak ne.

Investice je to minimalni. Bonus pro lidi velky.
Avatar - Emel
21. 2. 2020 10:49
Re: Plug-in hybridy
Zase ale kolik zaměstnavatelů nabízí parkování na svém vlastním pozemku? Většinou jsi někde v nájmu a lidi parkují na dvoře nebo na ulici, ne?
21. 2. 2020 12:22
Re: Plug-in hybridy
Vis ja jsem jeste treba u zamestnavatele bez parkoviste nepracoval :-)

Nevim, kdyby to bylo 30%?

A zamestnavatel neni jedine reseni. Budou i dalsi moznosti nabijeni.
Je to jen o vstricnosti mest a energetickych spolecnosti.
Avatar - Emel
21. 2. 2020 12:31
Re: Plug-in hybridy
Jako že to parkoviště bylo fakt jeho majetek? Jako já nepochybuju že takovejch bude docela dost, hlavně velké fabriky a tak... ale zase běžná i větší firma v Praze / Brně / Ostravě je spíš v nájmu v nějaké kancelářské budově a případně má rezervovaných pár míst v podzemní garáži.

Takhle... já jsem náhodou příznivce PHEV, aspoň teoreticky... pokud náhodou jedu na služebku a v hotelu ani u zákazníka není zásuvka, tak holt jezdím na benzín jako dneska, no stress. Někdo má možnost nabíjet doma, někdo v práci... a kdo takovou možnost nemá, tak si to holt nekoupí.
21. 2. 2020 13:34
Re: Plug-in hybridy
Jo, jsou firmy s parkovisti na svych pozemcich.
Nevim, tech 30% byl muj odhad, treba je to min.

V budoucnu bude bezny nabijet vsude.
21. 2. 2020 11:21
Re: Plug-in hybridy
Investice to minimální není. Řešil jsi to někdy? Fakt se ptám, zajímá mě to.

Z mé zkušenosti se nad tebou buď slituje PRE/EON apod. a zadotuje to + vyřídí, nicméně musí to pak být veřejné pro kohokoliv s jejich kartou. Takže o svoje místo přijdeš nebo ho budeš platit těm co si přijedou nabít. Popř. to udělají na ulici, ale to je proces na měsíce než to vyřídí s městem, postaví apod. Nebo si to musíš zařídit sám. Samotná technika sice drahá nebude, ale vyřídit k tomu veškeré formality a zajistit to místo stojí hodně času. Nehledě na to, že běžní office manažeři nebo správci budov tomuhle nerozumí a nechce se jim do toho. Pak to řeší specializované firmy a náklady rostou. Řešil jsem to k nám do domu do garáže, popř. čtvrti a je to šílený proces...
21. 2. 2020 11:33
Re: Plug-in hybridy
Ano resim to.

Budu mit reseni. Ale jeste to neni komercne nabidnutelne.
Realne tak za rok.
21. 2. 2020 19:12
Re: Plug-in hybridy
Jako službu vyřídit to vše okolo? Jediné řešení dneska co mě hypoteticky napadá je, že si někdo postaví business na tomhle a urychlí ten přípravný proces (administrativa, plánování, komunikace...) a velkoobchodně sníží cenu materiálu a práce. Jinak ty blockery nevidím v technice, ale možnosti to realizovat, viz můj příspěvěk trochu výše.
21. 2. 2020 19:34
Re: Plug-in hybridy
No tak nejak. Akorat jsem si to trochu zjednodusil.

Vlastne se o tom nechci moc rozepisovat, dokud to neni..
21. 2. 2020 11:16
Re: Plug-in hybridy
Jak kde. Jestli se bavíme, že teritoriem EV bude u nás primárně Praha, tak barák má teda mizivá část lidí. Obzvlášť lidi, kteří se zároveň pohybují v centru... A nejde jen o méně movité. Zajímalo by mě jestli garáž pod V-Tower kde stojí střešní loft asi 140M má dobíječky u parkovacích míst. Silně o tom pochybuju. Ten kdo v Praze nebydlí v rodinném domku neznamená, že bydlí v komunistickém paneláku.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 11:21
Re: Plug-in hybridy
Má 4 parkovací místo jedno pro EV
21. 2. 2020 11:22
Re: Plug-in hybridy
Tak aspoň něco za ty prachy :D
21. 2. 2020 12:56
Re: Plug-in hybridy
Hele v posledním projektu, kde jsem se pohyboval, má zásuvku u garážového stání stova jedna desetina a možná ani to ne. Ale zase v tom co se kolaudoval před 5 lety to nebylo ani jedno..
21. 2. 2020 19:15
Re: Plug-in hybridy
Jojo, snad už je na to tlak a začne se s tím počítat. Náš dům se kolaudoval asi 3 roky zpátky a já to začal řešit až cca v té době. To už bylo pozdě a když jsem s tím přišel, tak na mě koukali jestli jsem se asi nezbláznil. O rok starší dům vedle zkoušel prosadit úpravy a bylo to zamítnuto developerem. Viz diskuse trochu výše.
Avatar - Emel
22. 2. 2020 14:22
Re: Plug-in hybridy
Pravidelně tu vídám dvě Tesly před jedním panelákem, kabel od budky přes parkoviště... no, vypadá to zajímavě :-)
21. 2. 2020 10:14
Re: Plug-in hybridy
Tobě třeba jo, ale pak jsou lidi, který mají kde nabíjet a pro ty je to třeba určený. Stejně jako třeba TDI tak tohle si prostě koupí ten, který to užije.
Avatar - fOE
21. 2. 2020 10:31
Re: Plug-in hybridy
Infrastruktura je i bude velky problem. Smutne je ze i u novostaveb se elektrifikace garazi spis neresi.
Tvrdit ze lidi "z mesta" neni potreba resit bo na takove auto stejne nedosahnou je cira kratkozrakost. Sam jsem dal za byt ve meste stejne / vyssi penize nez jini za domek v satelitu. Je to ciste o preferencich (zvlast ve mestech jako Praha nebo Brno nebo BA).
21. 2. 2020 09:41
Gewicht
Vaha 1900kg ??? :-( :-( :-(
Rozbalit vlákno
1
21. 2. 2020 09:51
Re: Gewicht
To je dan za univerzalitu.

Ma to vyhody spalovaku i EV - do 30km je to bezemisni. Nema to omezeny dojezd atd.
Ale bohuzel i nevyhody - cena, slozitost, hmotnost..

Na moje denni najezdy by to stacilo :yes:
21. 2. 2020 10:02
Test?
Teda nic v zlom, ale o Superbe iV som sa ovela viac dozvedel z toho co napisal uzivatel "poterienko" v rubrike moje.auto.cz, nez tu. To je na zamyslenie...
https://moje.auto.cz/…terienko/iv.html
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 10:27
Re: Test?
On se to auto nebál drsně kritizovat a nakonec ho i tak pochválil. Kdyby mělo 4x4, už by bylo objednané, napsal. Prostě nezávislý kritik. Tady to chodí jinak, zdejší kritiky mají svá pravidla... 8-s
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 10:05
Otázka do pranice
"Pro městské a okreskové štace je plug-in hybrid určitě vhodnější volbou, tady už se ale zase nabízí otázka, jestli k nim nutně potřebujete auto velikosti Superbu?"
Přesně tak to je. Třeba se to změní, ale zatím firma nakupuje pořád TDI. Elektrifikace nedává smysl, neboť ty služebáky nejsou určeny na popojíždění po Praze. Na dojíždění do práce mi to také smysl nedává, protože k tomu stačí malé auto do půl milionu. Za pět litrů s ním můžete jezdit taky. Parkování v modrých zónách zdarma? Kolik zákazníků tahle diskutabilní výhoda vygeneruje zrovna Superbu za více než mega? Ne, že by to nebylo pěkné auto, ale jak už tady DonVito poznamenal, Camry je tu s námi taky... A taky se jí moc neprodá. Firmy to nechtějí, protože Škoda, ale hybridy nechtějí taky, protože TDI. Kruh se uzavírá. Z toho mi vychází, že aby se tenhle hybrid ujal, bude muset koncern zrušit TDI. Tento scénář se mi ovšem nejeví jako příliš reálný... ;-)
Rozbalit vlákno
11
21. 2. 2020 13:42
Re: Otázka do pranice
No jeste ze jsou tu ty emisni povolenky.

Jinak by tu byly, jak pises, tdi navzdy.

Takhle musi Skoda prodavat aspon Citigo a tyhle PHEV. A kdyz musi, tak je proste proda.
Kazdy zbozi si najde svyho kupce. Otazka je, za jakou cenu. :-)
Typuju, ze koncern bude co nejdyl vydelavat na tdi.
A techto nizkoemisnich aut bude prodavat tak akorat na povolenky, resp. aby platil co nejmin.
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 14:04
Re: Otázka do pranice
TDI tady budou, dokud nedojde k plošnému zákazu prodeje spalovacích motorů. Navíc jsou dnes už tak čisté, že jejich zákaz už vlastně ani nedává smysl. A produkují podstatně méně CO2 než benzíny. Já ale na politické deklarace o plošných zákazech čehokoliv moc nevěřím. Věřit politikům? Tak jsme se zasmáli... :-)
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:13
Re: Otázka do pranice
No zákaz nebo omezení spalovacích motorů včetně TDI = dává SAKRA smysl! Dokonce z VÍCE důvodů = ostatně PROTO tenhle proces už asi 60 let probíhá :-)

Díky EV a vodíkovejm autum = se teď může třeba zrychlit. Ale ŽE je nutnej = to se učí už na ZŠ
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 14:38
Re: Otázka do pranice
Já věřím spíš na regulace, než na zákazy. Zákazy vnímám jako populistické páky, zvlášť v současném světě. Jinak souhlasím s trendy směrem k čistým pohonům. Jakmile budu schopen to zaplatit, hned si to vodíkové auto pořídím. Pokud se toho dožiju :-)
21. 2. 2020 16:33
Re: Otázka do pranice
Jasne, clean diesel :-D

https://www.transportenvironment.org/…mal-levels-tests

A to vis, ze defeat devices jsou pro diesely normalne povoleny??

A ze muzou prekracovat normu v realnem provozu?
https://www.ft.com/…6eb-4acfcfb08c11

Cisty diesel je protimluv.
Kazdy, kdo vi neco o spalovani nafty, to vi.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 16:39
Re: Otázka do pranice
Nejen že diesel neni čistý = ale bez brutálního zvýhodňování v miliardách = neni dokonce vůbec cenově konkurenceschopný! :-|
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 16:37
Re: Otázka do pranice
Myslim že dožiješ = 4 vodíkový čerpačky se staví konečně i u nás :-)

Já psal OMEZENÍ spalovacích motorů = čož je ta regulace. Ono neni důvod aby byly auta pro fandy klidně se spalovacim motorem https://autobible.euro.cz/…e-cim-dal-lepsi/ ale těch zbylých 90 a asi i víc procent = tam je nutný..

Já osobně taky doufám že jednou budu mít vodíkový auto https://www.auto.cz/…-i-zklame-132087 :yes:
21. 2. 2020 16:39
Re: Otázka do pranice
Nejsem si jisty, zda bude nekdy davat vodikovy auto smysl..

Volvo, VW i Honda zrusily svy vodikovy programy.
BEV se jevi skoro ve vsech ohledech lip, krome rychlosti nabijeni, zatim.

James May :yes: :yes: :yes:
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 16:50
Re: Otázka do pranice
Co se nakonec prosadí víc nebo jak to bude to samozřejmě neví nikdo. Ale vodík nejen jako pohon osobních aut = se spíš na dost procent prosadí https://www.novinky.cz/…u-dalsi-40294062 + https://www.idnes.cz/…033_automoto_vok co a jak vodík i přes blbej koronavirs snad uvidíme v srpnu na LOH = a nemyslim tohle https://www.idnes.cz/…a-tokio-2020_ten :-)

VW bych nebral vážně vůbec = jejich neefektivita a zmatek ve vývoji je skoro vzor jak to nedělat. Volvo maličko překvapilo = v Číně jednu dobu vodík silně tlačili = nevím jak teď, když maj docela velký ekonomický problémy https://www.autoforum.cz/…miri-take-skoda/ a možná bude hůř..

Honda https://automobiles.honda.com/…larity-fuel-cell ?
21. 2. 2020 19:43
Re: Otázka do pranice
Honda:
https://electrek.co/2019/11/10/honda-works-on-second-ev-quits-diesel-and-puts-hydrogen-on-hold/

Volvo jsem myslel nakladni, ty nemaji s Cinou nic spolecnyho.
Budou se venovat POUZE BEV.

VW
https://electrek.co/2019/11/05/vw-ceo-diess-batteries-carbon-price-germany-ev-credits/

Vodik se snad prosadi nekdy v daleke budoucnosti. Vodik je ted mrtvej. Nedava zadny smysl, jen diky dotacim. Po skonceni dotaci nema sanci, narozdil od BEV.
BEV uz se v podstate prosadily, to uz je realita dnes.

https://cleantechnica.com/…ce-on-the-rhine/

Vodiku se drzi jen Nemecko a Japonsko, proze jim ujel v BEV vlak :-)

PS K ty železnici - neni nic snazsiho k elektrifikaci. Typuju, ze kdybys tu trat elektrifikoval, mas to za par desitek let (namisto provozu vodikovyho vlaku..) zpatky. Ceny vodikovych vlaku jsou astronomicky stejne jako jejich provoz. Od paliva, pres udrzbu (vcetne vymen palivovych clanku) az po infrastrukturu.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 20:15
Re: Otázka do pranice
K tomu osobnímu Volvu https://zpravy.aktualne.cz/…26e0cc47ab5f122/

https://www.daimler.com/…/glc-f-cell.html

https://www.motor1.com/…n-next-revealed/

Nicméně nemyslim že je rozhodnuto = ostatně vedle v Německu a nejen tam viz ten masivní rozvoj v Japonsku kterej plánujou prezentovat letos při olympiádě = tak i tady vedle se staví desítky vodíkovejch čerpacích stanic. Ostatně i ta Honda končí s naftou, ale ne s vodíkem = tam dál prodává https://www.cnet.com/…-price-features/ a čekaj co bude dál

No uvidíme na tý japonský olympiádě = snad nenastane koronavirovej extrém = jak maličko malilinko hrozí..
21. 2. 2020 10:13
Koncept vs seriove auto
Ak je tu ten test skodovky tak by som chcel len do MB odkazat aby si pozreli(ak im nestacil Evoque) ako sa zmenil koncept Hondy E a ako vyzera jej seriova podoba. A potom nech si porovnaju tie svoje koncepty vs seriove auta.
Rozbalit vlákno
2
21. 2. 2020 13:44
Re: Koncept vs seriove auto
Joo, Honda e :yes: :yes: :yes:
Avatar - Emel
21. 2. 2020 14:34
Re: Koncept vs seriove auto
Koncept předcházející Superbu byl Vison C:
https://img2.auto.cz/…dni-dojmy-v0.jpg
To je takový typický přístup ke konceptu - ukazuje předobraz budoucího auta a třeba nějaké nové designové prvky, ale s tím, že ne všechno se do produkce dostane.
21. 2. 2020 10:16
Výplatí se,
pokud můžete nabíjet přes noc v garáži a do práce a z ní to máte do 45 km.
A kromě toho auto můžete použít i na delší cesty, kdy již zaplatíte za benzín.
Rozbalit vlákno
17
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 10:31
Re: Výplatí se,
Občas mám dojem, že elektřina je zadarmo. Nevím, zda si to tady ještě někdo pamatuje, ale někdy v devadesátkách šla celostátní kampaň na elektrické přímotopy. Lidi si je masivně pořizovali jako alternativu místo kotlů na uhlí. A pak přišlo velké zdražování elektřiny a z propagované levné alternativy se stal luxus k nezaplacení... ;-)
Avatar - Katikakus
21. 2. 2020 10:35
Re: Výplatí se,
To neo-bolsevicti propagatori elektromobility nemuzou pamatovat, protoze v te dobe tahali kacera. A jelikoz jim chybi vzdelani a rozum, nedokazou domyslet co by nastup BEV v dusledku znamenal.
21. 2. 2020 13:42
Re: Výplatí se,
v kratkej budoucnosti ( par rokov ) nebude mozne nabíjat EV / PHEV "zo zastrcky". uz dnes v US pracuju na systeme, ktory taketo nabijanie znemozni. je to uplne pochopitelne, pretoze vypadok prijmov zo spotrebnych dani z benzinu a nafty musi byt nahradeny danami z elektrickej energie, ktora sluzi na nabijanie aut ( napriklad uz dnes je rocny poplatok za EV v US vyssi ako poplatok za auto s klasickym motorom ) a kedze nie je mozne zvysit dane na elektricku energiu plosne, tak to musia riesit sposobom, ktorym sa upravi cena elektrickej energie len cez wallboxy a rychlonabijacky. v konecnom dosledku, ani teraz a ani o 10 rokov nebude vlastnictvo a prevadzka EV lacnejsia ako v pripade aut s klasickym motorom, skor si myslim, ze to bude prave naopak, pretoze "niekto" to bude musiet vsetko zaplatit. len uplna naivka moze verit tomu, ze cena za 100 km jazdy EV bude lacnejsia ako 100km jazdy na diesel / benzin... alebo, ze dokonca celkove naklady na servis EV budu nizsie. ano v EV je sice menej suciastok, ktore sa mozu pokazit, ale som si absolutne isty, ze servis toho "mensieho mnozstva suciastok" bude minimalne rovnako tak drahy, ak nie drahsi. zase plati, ze automobilky budu chciet svoje investicie naspat a zarabat budu hlavne na servise / ktory nebude vediet urobit nikto iny, len znackovy servis za znackove sadzby / presne to iste robi uz v sucasnosti napriklad Tesla, ktorej servis je nasobne drahsi ako pri porovnatelnych premiovych servisoch.
21. 2. 2020 13:49
Re: Výplatí se,
Nesmysly.
Teraz neni prevadzka EV lacinejsi?????

Proc slozite diferencovat el. energii, kdyz bude stacit silnicni dan???

K tomu servisu uz jsem tu s nekym diskuzi mel.
Vysvetlovali jsme, ze s EV v podstate nic servisovat nemusis.
To je fakt. Zadny olej, zadne svicky, olejovy filtr, zadne poruchove dily. Jen ty co jsou shodne s klasickym autem. Podvozek atp.

Jestli ti to nedava logiku, tak si zajdi do Nissanu a zeptej se na Leaf ;-)

http://www.hybrid.cz/…af-hyundai-ioniq

U Leafu se pise, ze mas 8 let servisu zdarma :-O
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 13:50
Re: Výplatí se,
Pokud by to takhle bylo, tak v mých očích ztrácí jakýkoliv EV nebo PHEV absolutně smysl.
Uvidíme, nejsme USA. Já doufám, že se dřív nebo později přijde na to, že absolutní přechod na EV je nesmysl a pokud zůstanou jen jako běžná alternativa, pak by snad s daněmi drasticky hýbat nemuseli.
21. 2. 2020 14:03
Re: Výplatí se,
logicky neexistuje realita, v ktorej by sa vlady vzdali prijmov do statneho rozpoctu plynucich z predaja pohonnych hmot. spotrebna dan a dph tvori cca 60 % predajnej ceny benzinu / nafty. tazko povedat, ci sa amikom podari system zrealizovat, ale nepochybne vlady vymyslia sposob, ako neumoznit dobijanie EV / PHEV za ceny elektrickej energie pre domacnost a firmy.
21. 2. 2020 14:25
Re: Výplatí se,
Logicky existuje akorat realita, jaka je tu ted.

Stat si ty dane vybere tak jako tak.

Ale momentalne je zvyhodneni EV.
A uz NAVZDY bude provoz EV levnejsi.
To ti garantuju.

Resenim je, jak pisu silnicni dan. Ta bude ale platit pro vsechny.
A s EV aspon dal budes jezdit levne.
EU bude stale podporovat elektromobilitu!!!
Jestli si myslis neco jineho, tak mi posli, odkud jsi to zjistil.

A hlavne mi nepis, ze je to z tvy hlavy!!! Ze je to logicky a podobny... (nevim jak to napsat slusne).

Ja jsem nikdy nikde neslysel, ze by se staty EU snazili o znevyhodnovani EV na ukor spalovaku. ;-) Dokonce je tomu presne naopak. Ta tvoje "logika" je absurdni.

Myslim, ze by ses mel starat radeji o prijmy do sveho rozpoctu, nez do toho statniho :-)
Jinymi slovy tva motivace (krome hejtovani EV sirenim dezinformaci) mne unika.
21. 2. 2020 15:17
Re: Výplatí se,
Pokud si myslíš, že z elektřiny nic neplatíš, jsi na omylu.
Uvedu příklad:
odebereš 100kWh ve vysoké sazbě a 200kWh v nízké sazbě. To odpovídá téměř každodennímu dobití iV a mému použití. Tarif D27d (elektromobilita) nebo d25D (ohřev vody).
tedy:
poplatek za jistič: 125 Kč bez DPH za 3x25
fixní poplatky 82 Kč bez DPH
obnovitelné zdroje 357 Kč bez DPH

elektřina včetně distribuce, daně z elektřiny a ceny za systémové služby 658 Kč bez DPH


Tzn elektřina vyjde na 658 Kč a s DPH zaplatíš celkem 1228 Kč. Takže v reálu nejsme moc daleko od ceny benzínu bez spotřební daně a DPH. Nemysli si, že se stát nechá okrást.
21. 2. 2020 15:24
Re: Výplatí se,
jaka je asi v USA spotrebni dan z benzinu a nafty, kdyz tam stoji polovinu toho co u nas, ty barone prasile ???
21. 2. 2020 16:39
Re: Výplatí se,
patris medzi menej chapavych ( slusne povedane ), tak Ti to radsej prepocitam na litre

1 gallon stoji priemerne cca 2,65 USD
kedze jeden gallon je priblizne 3,78l ... tak liter benzinu stoji v US cca 0,70 USD

cekove priemerne dane su na gallon asi 0,53 USD ...
... takze pribizne 0,14 USD tvoria dane na 1l benzinu...

cize asi 20 % z ceny benzinu v US tvoria dane

snad nemusím vysvětlovat, ze ide o "priemerne hodnoty" nakolko v kazdom state je to inak

snad si pochopil

este by som doplnil ... predpokladam, ze v US bude priemerna spotreba na 1km vyrazne vyssia ako v EU vzhladom na velkost aut, prevahu benzinovych motorov a objem motorov, takze celkova nominalna suma, ktoru vyberie stat na daniach ( napriek ich 1/3 vyske oproti EU ) bude mozno porovnatelna na "ubehnute kilometre" ako v EU.
21. 2. 2020 17:02
Re: Výplatí se,
chces snad tvrdit, ze v USA zadna "tax" na elektriku nene ???
Avatar - wakantanka
22. 2. 2020 16:34
Re: Re: Výplatí se,
Ja to skôr vidím tak, že sa cena v budúcnosti vyrovná. Teda TCO bude plus mínus rovnaké ako u auta so spaľovacím motorom. Teda konečný užívateľ bude jazdiť za rovnaké peniaze akurát v EV.
21. 2. 2020 10:57
Jednoduché počty
Je tam 10kWh dostupná baterka,
takže víme kolik urazíme na baterku,
dále je to hybrid co váží 1900 kg.
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2020 11:11
Re: Výplatí se,
suhlas..... zase ked s tym clovek jazdi denno denne ako s elektrom po meste a raz mesacne na chalupu 200km za mesto na spalovak tak urcite na spotrebe nezbankrotuje suhlas... :yes:

ale primarne to tiez vidim hlavne na kratsie trasy v meste a v okoli mesta .. ako idealne auto pre cloveka s vlastnym domom a garazou ... fakt toto nie je auto pre ludi sidliskoveho typu ( ako som povedzme aj ja ) ... ved kde by to aj clovek na sidliskach dobijal ze.... navyse kto na sidlisku bude mat auto v cene samotneho bytu ( to uz si potom kupim rovno dom ) a este cakat kedy mu ho nejaky "dobrak" na parkovisku otrepe ci pobije nejake krupobitie a pod...

ale uz pre cloveka zijuceho vo vlastnom dome s vlastnou garazou.. ktory zije na okraji rusneho mesta ... a denne si klido pido jazdi do prace ticho komfortne ako s cistym elektrom... a cez noc si to dobije v poho.. a potom cez vikend to trosku aj "prefukne" a uzije si to kusok aj na spalovak po dialnici kdesi cestou na chalupu ... tak pre toho to moze byt super volba .. :yes:
Avatar - pradeda777
21. 2. 2020 11:37
Re: Výplatí se,
...je to zbytečně velké...tečka!
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2020 11:48
Re: Výplatí se,
urcite casom pribudnu aj mensie PHEV-cka .. uz tento rok pride PHEV eclipse cross... moc sa na neho tesim a verim v jeho uspech -.. bude mat presne ustrojenstvo z outlanderu PHEV ( plosina je tam zhodna aj razvor .. takze sa len nahodi ta s baterkou z outlanderu PHEV ) ale bude uz kasnou od neho o 30 cm kratsi ( a iste aj o kusok lacnejsi ) ....

superb aj mne pride uz velky ale outlander napr nema ani 4,7m .. od neho aj astra kombik je dnes uz podorysom dlhsie aj sirsie auto ..... ale este kompaktnejsi eclipse PHEV bude asi to prave "orechove" aj co do velkosti napr pri jazde po meste ( koncom roka je tu a uz rovno aj po facelifte pri ktorom pride o to delene kontroverzne zadne okno https://cdn.motor1.com/…ft-spy-photo.jpg .. uz teraz to bude fesak aj zozadu https://s1.cdn.autoevolution.com/…-rendering_1.jpg ) :yes:

viac o novinkach pre rok 2020 v kalendari: https://autozurnal.ta3.com/…ladnom-kalendari

PS: podla toho kalendara sa kazdu chvilu u nas da ocakavat aj jeep renegade PHEV a ten je rozmerovo tiez sikovny :yes:
21. 2. 2020 10:56
Použití PHEV
Jak tady čtu, spoustu lidí stále přesně nechápe, jak správně používá plug in hybrid. Není to koncepce pro úplně každého, ale myslím, že pro větší půlku běžných řidičů je to nejlepší možná volba v této době.

Nedávno jsem koupil ojeté Volvo V60 D6 AWD Plug-in Hybrid, 208kW, r.v.2014 (najeto 193.000 km). V recenzi popisuju jak se s takovým autem žije a je tam i krátké porovnání se Superbem iV.

autickar.cz/…ybrid-2014/1006/
Rozbalit vlákno
7
21. 2. 2020 11:07
Re: Použití PHEV
Koupil sis auto 5-6 let staré, takže za 2-3 roky budeš měnit baterky
a navíc, jak píšeš, životnost spalováku, pokud se pořádně neprohřeje.
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2020 11:30
Re: Použití PHEV
pri tychto PHEV-ckach sa pri dlhej necinnosti motor raz za cas sam automaticky zapne a "premaze" ( to aby uplne nechcipol ) ale inak suhlas... aj ten motor tam treba aspon raz za vikend niekde kusok prefuknut a poriadne zohriat ... idealne auto v tyzni ako elektro po meste a cez vikend na vylety mimo mesto :yes: mne uz len ten dom a garaz chyba :-[] 8-s a teda aj samotne PHEV auto :-[]

PS: casom nieco vyhrat alebo zdedit ( lebo inak to nevidim ).. a idem do toho :yes:
21. 2. 2020 11:47
Re: Použití PHEV
Presne tak. Take priusy co tu jazdia 20 rokov maju kompletne vsetky vymenene baterky :yes:
21. 2. 2020 14:04
Re: Použití PHEV
No ale zase Skoda nebo Volvo neni Toyota.
Ta zivotnost bude dana poctem cyklu. Kdyz budes jezdit denne cely cyklus, tak budou do deseti let na 70%? Na druhou stranu ta baterka nebude tak draha.

Toyota ma hybrid extremne navrzeny na spolehlivost, vcetne dimenzovani baterek..

Jak dlouho vydrzi baterka PHEV od Skody si netroufam odhadovat.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:11
Re: Použití PHEV
Troufnul bych si odhadnout = že vydrží spíš míň https://www.autoforum.cz/…r-byly-odhaleny/

Pro někoho ten odkaz nebude radost ale Toyota: Corolla, Prius, Avalon (kdo neví to je technicky Camry = trochu větší trochu lepší výbava = takže vlastně takovej Lexus ES ;), Supra, Lex RX = tak trochu seznam aut který spousta místních diskutujících považuje za to NEJHORŠÍ :-)
Avatar - PHEV
23. 2. 2020 14:03
Re: Použití PHEV
Jak na tom bude baterka za 10 let. Může už být jedno, jakou cenu má takové auto asdejme tomu 300 tis. Km na hrbě? 50-100 tis.? S tím že mi to PHEV za 300 tis. Km ušetřilo dejme tomu 150 tis. Kč oproti naftě.

Netvrdím, že se to nebude opravovat, ale auto si odjede svoje a může jít v klidu do šrotu, nehledě, že i s 70% BATERKOU bude asi fungovat dál.
Avatar - 3_diamanty
21. 2. 2020 11:27
Re: Použití PHEV
vycerpavajuce :yes:

dik.... paradna kara
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 11:12
Skleníkové plyny
Nové informace ohledně účinků metanu v atmosféře a zdrojů jeho emisí staví dosavadní vývoj v automobilním průmyslu tak trochu na hlavu. Proč? Protože omezením emisí metanu bychom byli schopni pozitivně ovlivnit klima prakticky ihned...


"Ačkoliv metan může unikat z přírodních zdrojů, nová studie v časopise Nature ukazuje, že vědci vážně podcenili množství metanu uvolňovaného do atmosféry lidmi.

Ze skleníkových plynů uvolňovaných lidmi stojí metan na druhém místě za oxidem uhličitým. Od něj se liší ve dvou věcech. Za prvé, jeho účinek je silnější, a za druhé, jeho životnost je mnohem kratší. Oxid uhličitý může zůstat v atmosféře zhruba století, zatímco metan se rozloží během devíti let.

Oba faktory znamenají, že omezení emisí metanu by mělo okamžitý efekt na změnu klimatu."

https://blisty.cz/…lynu-metanu.html
Rozbalit vlákno
2
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 11:17
Re: Skleníkové plyny
=největším ekologickým počinem za poslední dobu byl korona virus... :-!
Avatar - Missouri
21. 2. 2020 11:43
Re: Skleníkové plyny
Je to přesně, jak píšeš. V Číně došlo k poklesu emisí CO2 za leden 2020 o cca 25%. Proč, to si nemusíme vysvětlovat. Pokud nám leží na srdci budoucnost našich dětí ve vztahu ke klimatické změně, můžeme se omezovat dvěma způsoby - jezdit méně autem, nelétat letadly, prostě si sáhnout na vlastní pohodlí, nebo si na pohodlí nesahat a zaplatit více než mega za luxusní auto s menší spotřebou, jehož výroba má ale paradoxně na svědomí ještě více emisí a drancování zdrojů. A pak se dozvíme, že snižováním emisí CO2 si vlastně stejně moc nepomůžeme, protože omezení druhého nejhoršího skleníkového plynu metanu by bylo násobně účinnější. Nevěřím na konspirace, ale celé mi to připadá jako záměr, jak podporovat ekonomický růst za každou cenu.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 11:12
Nefandím tomu
2,0 TDI EVO jezdí za cca 4,5l nafty. Takže tenhle výmysl je prostě jen výplod politického nesmyslného ovlivňování výroby.

Navíc baterie hned vedle nádrže? Už se těším jak kvůli první havárii iV bude D1 uzavřená na 3 dny...

K prostornosti kufru - fascinuje mě, že vždy byl Superb lepší než ostatní právě pro objem zavazadelníku. Když měl konkurent 500l, tak to bylo málo. No a rázem má Superb 500l a náhle to úplně stačí?? Zajímavé, u konkurence to nestačilo...
Rozbalit vlákno
20
21. 2. 2020 11:50
Re: Nefandím tomu
Já nedávno četl nebo viděl test, ale už si nevzpomenu, jakýho auta a kde, možná u Koubka, a tam teda kritizoval polohu infotainmentu. Je nízko, člověk musí sklopit zrak. No a ejhle, u Superbu je ještě níž a nic. Člověk už si zvyknul, že kdo chce testovat, musí chválit. ;-)

A k testu zde: Já tenhle pohon chápu, ale ne u dálničních křižníků. Tam je nafta nejlepší. B nebo C segment mi přijde vhodnější. Teď čekám, až přijde Mégane E-Tech Plug-In, protože manželka denně dojíždí cca 20 km do práce, a to je přesně ono. Barák mám, garáž taky, takže uvidíme, jaký ceny nastřelej a kam bych se já se slevama dostal. A jestli to přestřelej, pak není o čem a benzín je první volba.
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 12:13
Re: Nefandím tomu
S kufrem s tebou souhlasím, ale jinak je to plácání a nepochopení.
2,0TDI EVO za 4,5l? A v jakém režimu? Je těžké pochopit, že TDI a PHEV mají každý jiné ideální využití? Je TDI ideální motor pro kratší trasy a městký/příměstský provoz? Žere ve městě 4,5l?
Navíc pomíjíš, že R4 benzín je kultivovanější a příjemnější motorizací, než R4 nafta.
Mě PHEV smysl dává, i bez nějaké ekologie a politiky. Pokud tobě ne, prosím,nic proti, ale nedělej z toho nějaký obecný fakt.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 12:21
Re: Nefandím tomu
PHEV dle analýz je troch problematický = nižší emise pro auto s průměrnym běžnym dennim nájezdem sou jasný plus, ale to přebíjí cena. A když sme u ceny tržní cena zcela vyřazuje krom naprosto extrémních nájezdů = naftu

Ta se bez dotace nebo jak správnějš subvence jak mě emel tuhle opravil = což je ale v reálu to samý přičemž všichni ví co je dotace s tou subvencí si už tak jistej nejsem = tak nafta bez zvýhodnění = prostě nedává v osobnim autě smysl VŮBEC ;-)
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 12:42
Re: Nefandím tomu
Kdyby jsi četl, tak bys věděl , že jsem napsal obdobu toho co píšeš ty.

Na dojíždění iV OK.
Na ježdění iV na prd, nafta 1000x lepší.

Jenže tady se bavíme o střední třídě. A kde je typické využití střední třídy?Ježdění nebo dojíždění??? Já bych řekl že určitě ježdění. Proto Superbu iV přílliš nefandím.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 12:48
Re: Nefandím tomu
Nojo ale viz já 12:21 = na to aby někdo myslel že nafta aje 1000x lepší = jí musíš multimiliardama DOTOVAT SUBVENCOVAT prostě ZVÝHODŇOVAT

Za tržní cenu = si proti benzínu, benzín hybridu i proti ekonomicky maličko problematickýmu PHEV = ani neškrtne
21. 2. 2020 15:41
Re: Fandim EV a PHEV
A to jsi jeste necetl, ze 85% celosvetovych subvenci jde na fosilni paliva :-) :-) :-)
5 trilionu dolaru rocne :-!
Predevsim samozrejme na ropu.

https://www.forbes.com/…-than-education/#…

To je pro ty lidi, co nemaji radi dotace na EV... :*) :-O
Ze pry zasahy statu pokrivuji trh :-D
To kazdopadne, bohuzel ale v USA, v Australii, v Rusku vyrazne ve prospech fosilnich paliv!!!!
Avatar - _Karel_
21. 2. 2020 12:59
Re: Nefandím tomu
Asi nemáme stejnou definici ježdění. Já najedu ročně cca 45tkm. Většina mimo město, ale minimum dálnice. Typicky denně okolo 100km složeno z více kratších popojížděk. PHEV bych bral hned, menší auto než střední třídu ani náhodou. Dle tebe jen "dojížídím".
Pokud někdo skoro "nesjede z dálnice" (s nadsázkou), pak samozřejmě jednoznačně nafta.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 13:45
Re: Nefandím tomu
Za mě to vidím dost jinak. Jestliže jsem schopný jezdít v režimu, kdy je motor v provozní teplotě, tak jednoznačně volím naftu (a je mi vcelku jedno, jak dlouhé ty popojížďky jsou).

Ale samozřejmě vycházím z reálií, že jsme v ČR kde 1/4 roku je zima a v zimě nafta na krátké popojížďky prostě není. Takže ano, tady bych rozuměl PHEV.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 13:54
Re: Nefandím tomu
No ale tu naftu JEN JEN JEN JEN JEN JEN JEN JEN díky obřímu zvýhodnění v řádu miliard

Takhle se dá zvýhodnit třeba vodík = ten je aspoň lokálně zcela BEZ emisní. To by aspoň trochu smysl dávalo https://www.autoweb.cz/…25-zlevni-az-50/

V obřích rozměrech zlevňovat naftu aby s dražšim složitěšim motorem jakžtakž konkurovala benzínum = je ... doplň si sám :*)
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 14:17
Re: Nefandím tomu
Ale h

Uval na elektřinu stejnou spotřební dań jak na naftu...
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:27
Re: Nefandím tomu
No to si MIMO = fakt timhle obhajuješ ROZDÍLNOU dań pro benzín/naftu? :-)

Prostě bez h = nafta je bez toho nekonkurenceschopná

Daň na vodík nebo elektřinu nebo cokoli = s tim nemá nic společnýho

Je to jako = a ta blbost tu samozřejmě i dnes opět padla = jako řikat že EV auta ne protože u nás je zjednodušeně polovina energie z uhlí. No a že z NAPROSTO STEJNÝ elektřiny se vyrábí ta nafta a benzín = to už mínusevej argument neni :-!
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 14:54
Re: Nefandím tomu
Nafta se vyrábí z elektřiny??? Hmm nějaký nový koncept?
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:56
Re: Nefandím tomu
Jako až TAK mimo? :-)

Jo rafinérie sou NEJVĚTŠÍ odběratel elektřiny ;-)

Bez tý samý elektřiny co může proudit ROVNOU do aut nebo k ní přidám spotřebu ropy a všechno co stojí od toho jí vytěžit přepravit zpracovat a přepravit na místa kde jí natankuješ = se prostě NEOBEJDEŠ

A zatimco to že u nás je ca z poloviny z uhlí se dává jako MÍNUS pro elektroauta, tak to že s k tomu musí přidat sposta dalších mínusů než tu energii dostateš třeba ve formě nafty = to už.. prostě prča :-)
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 15:03
Re: Nefandím tomu
Sorry, tahle logika je na úrovni 2-letého dítěte.

Kdybych použil tvoji logiku, tak se zasekneme už na tom, že bez ropy nevyrobím elektromobil. Což tak zkrátka JE.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 16:30
Re: Nefandím tomu
Bez sorry = prostě to vyhodnocuješ BLBĚ = a 2 letý dítě bych do toho neplet

ROZDÍLNÝ zdanění benzínu nafty = totálně pokřivující trh = je realita a žádná jiná dań s tim NIJAK NESOUVISÍ

A s tou elektřinou rovnou do aut rsp. PŘIDAT K NÍ ropu a její těžbu a dopravu a zpracování a dopravu a k tomu emise nebo tu samou elektřinu poslat ROVNOU do aut = to je trochu jiný než tvuj argument. Ale jak píšeš = ty to asi nechceš ani zkusit chápat. Mimochodem právě to zpracování takovejhle info TO je ta logika = právě že ne na úrovni..
21. 2. 2020 15:04
Re: Nefandím tomu
nafta ma spotrebni dan 10.95/litr tedy na 10kWh, tedy kdyz na 1kWh elektriky prihodim 1.095+DPH, tedy 1.32kc/kWh tak to nebude zadna tragedie, ja bych elektriku "tankoval" misto 1.70 za 3kc/kWh a kilometr by prisel na 60hal.

k nafte bys ale pak mel pripocist prispevek 0.60hal (vcetne DPH) za jednu kWh na obnovitelne zdroje, tedy 6kc/litr, takze bys v soucasny dobe nizkych cen nafty byl na nejakych 36-37kc/litr a 2-2.50 za kilometr u obycejnyho auta + vyrazne drazsi servis.
ani to by samozrejme nebyla zadna traga, ale na 200tis ujetych kilometru by to vcetbe servisu delalo cca pul mega u obycejnyho auta.

kazdopadne nemecko pocita s tim, ze z nafty a benzinu se bude platit dalsich 0.5E+DPH z litru na CO2, coz pak ve vysledku nebude 30 nebo 36kc / litr nafty, ale uz nejakych 45-50 za litr, a vsad boty ze ani u nas tahle dan neprobehne bez povsimnuti vlady, at uz ji bude velet StBak babis, nebo nekdo jinej ….
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 15:36
Re: Nefandím tomu
A proč vycházíš z toho, že 1kWh = 1 litr? Obsah energie v 1l nafty?
21. 2. 2020 16:22
Re: Nefandím tomu
vychazim z toho, ze 1 litr nafty = 10kWh = spotrebni dan 10.95kc (+DPH)
tedy 1kWh = 1.095kc (+DPH)
co na tom nechapes ???
Avatar - PHEV
23. 2. 2020 14:11
Re: Nefandím tomu
Záleží co vozíte, ale typicky jen řidič a nějaký notbuk, nebo nařádí (technik, kravaták) na tyhle popojížky v průmerný délce. řekněme kolem 30 Km zastavit , udělat práci a jet dál.
Tak na to je idéalní čistý elektromobil třeba takový citigo, stojí půlku, skoro mic nebere, servis je za hubičku, záruka na baterku 160 tis. Km . Vprůměru by se člověk domů vrátil s baterkou na 50% takže rezerva dojetí velká.

Ovšem problém , že se dost lidí malých aut bojí případně jsou pod jejich úroveň.
Avatar - wakantanka
22. 2. 2020 16:40
Re: Re: Nefandím tomu
No čo ja vidím v okolí, tak prvý majiteľ má auto veľkosti Superba na jazdenie, drvivá väčšina majiteľov po ňom to má na dochádzanie najčastejšie z blízkeho okolia. Takže toľko k tomu zovšeobeňovaniu.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 11:15
Jediné využití
Jedinou použitelnost vidím u vyššího managementu, který má tyhle vozy na dojíždění do práce.

Ale typický fleet, který tyhle vozy používá na ježdění, nikoliv jen dojíždění, podle mě jednoznačně sáhne po 2.0 TDI EVO, který je 1000x lepší volbou než tenhle kočkopes.
Rozbalit vlákno
15
21. 2. 2020 12:59
Re: Jediné využití
Zatím ale v Supu není verze se 147kW. Mělo by se tak stát v polovině roku. 110kW TDI je opravdu zásadně jiná motorizace a výkonem neporovnatelná.
21. 2. 2020 13:15
Re: Jediné využití
A to ještě musí mít ta firma nabječky, protože manager bude těžko doma nabíjet za svoje... V této souvislosti mě napadá - jak se vlastně řeší, když u firemní nabíječce budu nabíjet soukromé auto? To je jasný daňový únik srovnatelný s čepováním firemní nafty do soukromého povozu. Je na to už nějaká směrnice od finančáku?
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 13:47
Re: Jediné využití
Stát na tohle přijde tak za 15, možná 15 let... :-!
21. 2. 2020 14:15
Re: Jediné využití
V cem spociva ten danovy unik?

Firma dan zaplati.

A jak energii vyuzije je na firme. Pripadne muze energii prefakturovat, strhnout z platu atd.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 14:20
Re: Jediné využití
1) Není přípustné používat firemní vůz k soukromým účelům. A když ano, tak za nějakých podmínek. Jak rozlišíš, že jsi "neslužební" kilometry jel na benzin nebo čistě elektrika???

2) Dobíjíš "na firmu", takže to jde do nákladu. Jestliže tedy tento náklad vynaložíš na soukromé účely, tak je to finanční únik (=podvod).
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:24
Re: Jediné využití
Viz já 14:21 a viz realita třeba tý http://www.hybrid.cz/…na-elektromobily a tisíce firem po planetě = to v čem hledáš s Horstem Fuchsem problém = dááávno funguje

Co dávat stejnou energii místo vymýšlení proč ne = na OPAK? :-)
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 15:00
Re: Jediné využití
Ne, vůbec nechápeš která bije :no:

Odkazuješ na čistě elektrické vozy.

Já se bavím o PHEV, kde nejsi schopen prokázat a rozlišit, jestli jsi jel služební km na eketřinu nebo na benzin.
21. 2. 2020 16:23
Re: Jediné využití
Ty pises o necem uplne jinem.

Precti si znovu, na co jsem reagoval ;-)
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 17:09
Re: Jediné využití
Daňový únik spočívá v tom, že do nákladů firmy jde něco, co nákladem nebylo. O tohle si firma sníží neoprávněně daňový základ a odvede nižší daň. CO na tom nechápeš??
22. 2. 2020 09:25
Re: Jediné využití
Reagoval jsem na Horsta, ktery psal o soukromem aute ;-)
22. 2. 2020 19:11
Re: Jediné využití
Teoretická úvaha správná s tím účtováním elektřina + palivo. Jenže v praxi se tyhle detaily stejně neřeší. Přímo na FÚ mi při kontrole tohle řekli, prostě pokud to (účty k firemním autům) +- sedí tak to nikdo neřeší. Pokud uvidí opakující se vzorec a obzvlášť ve větších fleetech, tak to řešit budou a vyměří to podle svého uvážení čímž ti dají návod jak to dělat příště. Možná to zní jako anarchie, ale je to přirozeně funkční řešení. Daňový únik jak tomu říkáš je v tomto případě tak marginální, že vyšetřovat to bude stát skoro vždycky víc než by stát vybral. Třeba se s postupem elektrifikace situace změní, ale zatím je to OK.
Avatar - Hammunasakra
21. 2. 2020 14:21
Re: Jediné využití
ad Horst = to je ta klasika VYMÝŠLET proč něco ne = a proč má zůstat dál všechno po staru. Místo ten čas energii věnovat POCHOPENÍ = toho co popírá :-|

No bojovníků PROTI všemu novějšímu máme slušnej seznam = známej od 1. průmyslový revoluce. A určitě i před ní :-!

Přiznám že tak rozsáhlej odpor k evoluci = sem v 21. století kdy je snadnej přístup k informacim a nevládne demagog komunista = nečekal. Realita je pro mě docela zklamánim :-(
21. 2. 2020 16:04
Re: Jediné využití
Technicky vzato mi to je úplně jedno, osobně bych nezaplatil 2/3 ceny EV za baterky. Ale to je vedlejší.
Je mi vcelku známo, jak jde finančák po všech možných únicích a nákladech kolem služebních vozů a co se různě až absurdně rozepisuje a dodaňuje. Chtěl jsem se tedy jen zeptat, zda už existuje nějaký jasný výklad a směrnice, co má firma v případě firemní nabíječky dělat. Jediné, co mě napadá, že majitel soukromého auta bude nabíjení vykazovat a firma všechno řádně vykáže a zamestnanci dodaní a tuto spotřebovanou elektřinu si nedá do nákladů. Jak se u služebáku rozepíšou soukromé a služební kilometry najeté na benzín a baterku to fakt nevím. Nedejbože kdyby ještě dobíjel doma. To srovnání s litím firemní nafty do soukromého auta je jinak myslím srozumitelné a přesné.
21. 2. 2020 16:25
Re: Jediné využití
A co nabijeni soukromeho mobilu v praci? :-D
21. 2. 2020 12:34
Keby to auto bolo male
teda fakt do mesta, davalo by mi to vacsi zmysel ako tato lod aj ked osobne mam rad velke auta. Nam na dedinu by k tomu mali dodavat jednu tu obrovsku vrtulu na vyrobu energie ako za Bratislavou ked idem do Rakuska, aby sme si aj my skur... celu krajinu ako v Rakusku.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 14:23
Pomalé dobíjení??
Sorry, ale pomalé dobíjení je jen další fail a neschopnost VAG. Opel Grandland X PHEV má cca stejnou kapacitu bateriií a dobije se za poloviční čas :-! :-!
Rozbalit vlákno
4
21. 2. 2020 16:15
Re: Pomalé dobíjení??
No to se na mě nezlob, ale to je kravina. Najdi si na tom autě neco lepšího ke kritice. Sup má 3,6kW jednofázovou nabíječku a nabíjí se do plna za 3 a čtvrt hodiny. A to k tomu na jaké ježdění je to určené stačí bohatě.
Grandland X stojí pokud vím 1049 tis. Kč v předokolce a podobném výkonu jako má sup, ten je ovšem větši, je to o třídu "lepší" auto a je hlavně levnější. Standartní nabíječka je stejná a ta příplatková o které mluvíš je jednofázová a to pokud nehodláš přeházet celej barák k ničemu. Protože bys jenom na to auto vytloukl celou kapacitu jedné fáze z 3x32A jističe. A platit si 3x40A paušál jenom kvůli PHEV je hovadina. Takže tahle nabíječka je tam jenom kvůli třeba Francii, která má rozvodnou sít stavěnou daleko víc na jedné fázi než u nás.
A pak taky cpát do 13kWh baterie 7,4 kW při nabíjení doma znamená akorát ji akorát zbytečně přetěžovat. PHEV s většíma baterkama (Audi 60tfsie) mají taky 7,4kW, ale dvoufázovou, takže je to aspoň k něčemu. Provar pomalý nabíječky je třeba u MB EQC, kde se to bude nabíjet do plna 12 hodin. Ale určitě se to netýká tohodle.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 17:05
Re: Pomalé dobíjení??
NE.

Grandland X PHEV je v základu pod 1M. 6,6 kW nabíječka lze i k základní verzi. To, že Sup iV ani Passat GTE tohle neumí, je prostě ostuda. Tím spíš, že jsou to auta o třídu výš.
22. 2. 2020 08:55
RohYpnol: jsem troll
RohYpnole uz dej pokoj a prestan tu lhat ;-)

https://www.opel.cz/

Nabijecka 6,6kw je v ceniku pro vsechny vybavy za 13.000Kc.
A v pripade, ze si to priobjednas, tak jsi i s akcni slevou 50 tisic uz zase pres milion.

Proc sem vlastne chodis? Jen trolit.

PS Ja osobne bych si to nepriobjednaval, 3,3kw nabijeni na 10kWh energie bohate staci.
Na cestovani je u PHEV benzin.
Avatar - rohYpnol
22. 2. 2020 22:49
Re: RohYpnol: jsem troll
Kdo tu lže???

Napsal jsem "Grandland X PHEV je v základu pod 1M. 6,6 kW nabíječka lze i k základní verzi." Tak kdo tu lže?

Že osel jako ty neumí číst, za to fakt nemůžu.
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 20:00
Proč je tohle špatně
1) chybí battery termomanagement (kdyžtak mě opravte, ale zaznamenal jsem, že zde není). Zásadní pro (ne)životnost baterií.

2) když jedu na elektřinu, běží mazací a chladicí soustava spalovacího motoru? Mám zato, že ne (=opravdu skvělé na životnost spalovacího motoru...)

3) dynamika odvislá od režimu jízdy (=nechci přemýšlet nad tím, že teď nemůžu předjet, protože zrovna mám vybité baterie...)

4) bezpečnost (opravdu je dobrý nápad mít baterie vedle nádrže na benzin když začne hořet??)

5) zvýšené servisní náklady (olej na výměnu každých 30 tis. km, i když jsem třeba 20 tisíc z toho najel elektických??) Menší užívání brzd = vyšší koroze a rychlejší degradace, třetí spojka v převodovce...

6) složitost (=poruchovost) - klasický spalovák, klasický elektromotor + zařízení pro zkombinování

Jo, tohle bude servisní a bazarové porno :-! :-!
Rozbalit vlákno
15
21. 2. 2020 20:12
Re: Proč je tohle špatně
1) rozkres chlazení golfu GTE zde:
https://www.greencarcongress.com/…403-mqbphev.html
baterie se chladí buďto pasivně nebo aktivně limatizací. Umí si brát teplo z okruhu chladícího elektromotor a střídač. Rozkres a popis v odkazu

2) olej motoru zůstává při jízdě na elektřinu studenej stejně jako voda, auto má ale na zahřátí motoru režim a chová se to velmi dobře. Navíc se to ohřejvá fakt rychle

3) dynamika není odvislá od režimu jízdy. V kickdownu je naprosto vždy k dispozici celej výkon. Chová se to stejně jako jakýkoliv jiný auto s jízdníma režimama

4) už je to tu zase ..

5) servisní náklady jsou stejný. Mimochodem výměna oleje v motoru je po 15 tis. km. což je asi tak tam, kde je mění každej soudnej člověk. Brzdy užívat musíš, rekuperace nestačí na svižnější jízdu

6) Jak moc to bude servisně zajímavý je otázkou. Ukáže čas. Ale v době kdy dnešní motory mají dva na sobě naprsto nezávislý chladící okruhy (hlava- blok), dvě nádržky na kapalinu, rozdělenej chladič.. V době kdy každý novější auto je MHEV, v době elektrických kompresorů..
Avatar - rohYpnol
21. 2. 2020 20:56
Re: Proč je tohle špatně
1) nikde nevyplývá, že by měl aktivní termomanagement, takže tak jak jsem psal

2) blbost, jedu dynamicky na spalovací motor a pak zvolním, ten se vypne =olej je horký

3) blbost, dynamika JE odvislá od režimu jízdy =např. když mám vybité baterie, tak dostupný výkon elektromotoru =0

5) blbost, když jedu po dálnici plynule, brzdy použiju minimálně =např. v zimě po zasolený dálnici se mi brzdy nečistí průběžně bržděním
21. 2. 2020 21:01
Re: Proč je tohle špatně
1) blbost - přečti si to ještě jednou.
2) tak to není, v takovejch režimech to nezdechne. Stejně tak to nezdechne ani při zastavení na křižovatce když je to studený. Nechá to motor běžet aby se to prohřálo. Nejde to chcípnout v takovou chvíli ani manuálním přepnutím do EV režimu
3) není. I s vybitejma bateriema je k dispozici dostatek energie pro elektromotor. Pak to baterie aktivně dobíjí.
5) a tímto končím diskuzi s tebou. To je fakt jak debatovat s vrbou. Každý slušný auto pochopitelně aktivně suší brzdy v dešti. Z mainstreamu to uměl napřiklad passat B6. Ostatně jeden z bodů zvýšení dojezdu Audi Etron je přeprogramování právě téhle funkce.
21. 2. 2020 22:04
RohYpnol jedine na spani
:yes:

Vis, zrovna jsem si pochvaloval diskuzi, kde pisou majitele toho auta. Protoze se clovek dozvi vic nez z testu atp.

No ale pak prijde nejakej jouda a zacne rozumovat :-D
Nektery argumenty (treba to o brzdach, no i kdyz ona je jich asi vetsina..) jsou dechberouci.
Nechapu mysleni cloveka, co nevi o hybridu vubec nic, nikdy s nim nejel (nebo aspon ne timto modelem) a tady se dohaduje :-O Wtf
Avatar - JirkaVejrazka
21. 2. 2020 22:17
Re: RohYpnol je jouda
Ja jsem tyhle diskuse vzdal uz davno. Vetsinou pomerne rychle zjistis, ze ta druha strana vi jen priblizne jak hybridy funguji, zato je neochvejne presvedcena, ze to nemuze dobre fungovat.
21. 2. 2020 22:22
RohYpnol lže
Nejhorsi je treba, ze napise, ze aktivni termomanagement chybi.

Clovek mu to vysvetli, da odkaz, kde si to muze projit sam.
Staci si precist vetu liquid cooled..

A on napise, ze ma pravdu. Mne prijde, ze se to tu rozmaha od predsedy vlady.
Ktery se taky nerozpakuje rikat opak nez je skutecnost.. Lhat.

Ale temhle lidem je to potreba aspon omlatit o hlavu.
Jestli tu chteji psat h.Ovna, tak at sem radsi nechodi. :-)
Avatar - rohYpnol
22. 2. 2020 22:51
Re: RohYpnol lže
Ano, aktivní termomanagement totiž není jen chlazení!!!
23. 2. 2020 09:43
RohYpnol: vubec nevim ktera bije
Low-temperature (LT) circuit 1 conditions components with an average operating temperature of 75 to 90 °C, such as the charge air cooler of the engine and the electric motor. LT circuit 2 handles power electronics, charger and high-voltage battery; these three components can be cooled according to demand, both passively by the LT cooler and actively via the air-conditioning circuit, which is connected to the LT circuit 2 via a chiller. LT circuit 2 can additionally be divided into two sub-circuits, enabling different temperature requirements of the various components to be met.

A tohle? Pouc ne, trolle.
Avatar - rohYpnol
23. 2. 2020 11:03
Re: RohYpnol: vubec nevim ktera bije
Jestli ti jde o to "propojení s klimatizačním obvodem", tak to opravdu není aktivní termomanagement. Protože pro ohřev by musel být klimatizační okruh zahřátý. Je tam sice přidána odporová spirála, ale to podle mě nestačí (=je určena pro ohřev interiéru).

Jinými slovy - termomanagement e-golfu je primárně navržen pro chlazení baterií. Termomanagement Tesly je navržen pro udržování baterií v ideální teplotě. To je ten rozdíl o kterým mluvím.

Takže znovu - přestań lhát a nazývat mě trollem. Nikde jsem nenašel, že by Superb iV měl aktivní battery termomanagement :-!
23. 2. 2020 12:13
Re: RohYpnol: vubec nevim ktera bije
Tak pro tebe vysvětlení výhřevu baterií:

Jediný auto, co má aktivní výhřev baterií je Tesla model 3. Model S a X vyhřívá baterie pouze odpadním teplem ze střídače, stejně jako iV a všechny ostatní EV s aktivním termomanagementem. Vyhřívat baterie je hodně energeticky náročný a stačí si najít, jak se vybíjí při stání v mrazu model 3. A hlavně baterie se při vybíjení zahřejvá sama a výhřev není s ohledem na to, jak moc odebírá energii smysluplný. TM3 má navíc podstatně jiný baterie a to včetně zásadně jiné hmotnosti.

Superb řeší teplotu baterií tím, že pokud je extra mráz auto se samo nastartuje a dokud se neprohřeje, tak EV mod nenabídne vůbec stejně jako rekuperační brždění. Postupně zvyšuje odběr z baterie tak, jak se zahřejvá jednak auto a hlavně odebírá z baterie pouze malé proudy.

Tohle je vyřešený fakt dobře a rozhodně na tom není co kritizovat.

Každopádně jěště jednou, aktivní remomanagement to má stejnej, jako vyspělý další elektromobily a PHEV. Jediná vyjjímka je TM3.
Avatar - rohYpnol
23. 2. 2020 13:44
Re: RohYpnol: vubec nevim ktera bije
Superb řeší teplotu baterií tím, že pokud je extra mráz auto se samo nastartuje a dokud se neprohřeje, tak EV mod nenabídne.


Dík :yes:

Takže to řeší úplně opačně, než by měl... Opravdu skvělé. Místo aby se ohřál spalovák z baterií tak, aby neběžel studený v režimu kdy produkuje nejvíc emisí, tak naopak vypouští emise aby mohl zahřátý jet na baterie... Opravdu ekologie jak když bičem mrská...

Tedy vracím se zpět, aktivní termomanagement v pravém slova smyslu NEmá :-! A to nehovořím o tom, jakým způsobem jsou baterie chlazeny. Předpokládám, že pouze povrchově (na rozdíl od Tesly...).
23. 2. 2020 16:58
Re: RohYpnol: ztracite se mnou cas, stejne to nepochopim
Vis vubec, co je aktivni termomanagement?

Nejdulezitejsi je to, ze se da chlazeni regulovat a je aktivni-s klimatizaci - aktivni chlazeni fungujici i pri extremnich (vysokych) teplotach.

Ty se bavis jen o ohrevu. U baterky je ale hlavne problem s prehratim!!!
Problem s nizsimi teplotami zapricinuje predevsim nemoznost rekuperace.
Az pri skutecne nizkych teplotach (-20°C?), ktere uz se u nas prakticky nevyskytuji, neni mozne z baterie odebirat energii.

Takze tvy pripominky jsou zcela lichy, nehledne na to, ze nemaji nic spolecneho s pojmem "aktivni termomanagement".
Avatar - rohYpnol
24. 2. 2020 22:05
Re: RohYpnol: ztracite se mnou cas, stejne to nepochopim
Ne.

O tom, jak fungují baterie v zimě se každý může přesvědčit na svém jabku nebo androidu. Jak bude fungovat když bude promrzlý...

Na argumenty typu "však zima stejně není" vůbec nebudu reagovat, protože to je pohled člověka co si nevidí dál než na špičku vlastních botů. Pár teplých zim nic neznamená.

Výhřev baterií v zimě je důležitý pro životnost baterií.
Avatar - _Karel_
24. 2. 2020 22:25
Re: RohYpnol: ztracite se mnou cas, stejne to nepochopim
O čem mluvíš? Ono nějaký auto vyhřívá baterky 24h denně? Pokud ne, tak i baterka s tím tvým výhřevem stráví v zimě většinu času stejně chladná.
23. 2. 2020 23:14
Re: RohYpnol: vubec nevim ktera bije
Ale to mas celkem pravdu, ale zapominas na jednu vec - je to nezbytne nutne? Vadi to? Bude se to rozbijet? Kolik by to stalo navic? Koupil by to potom nekdo?
A vzhledem k tomu, ze toto VW plugin reseni je na trhu celkem dlouho (Golf a Passat GTE, ted jen zvetsili baterku) a problemy s tim nebyly, asi to takhle staci. Mozna to neni to nej reseni, ale staci.

Jeden priklad - chlazeni baterek. Samozrejme to ma tesla mnohem lepe chlazene, ale to je EV, co dava 0-100 pod 3 vteriny, to se ohriva sakra jinak nez nejaky plugin s malickatym elektromotorem, takze to talhle asi staci. A podobne to bude i s temi ostatnimi vecmi. Slo by to urcite lip, ale ASI to neni potreba.
Avatar - wikinko
22. 2. 2020 03:09
rohyonok
sorry ja len tak zakladam nove vlakno ak by nahodou rohypnol zabudol.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Ada je zase tady
23. 2. 2020 14:30
Vraťme se ke kořenům
To, že zemské klima se otepluje, je nepopíratelný fakt. To, že na tom má značný podíl CO2, rovněž. A pravdou také je, že důvodem je z malé části (jednotky procent) individuální automobilová doprava. Zatímco jiné, ty majoritní vlivy oteplování leží mimo možnosti lidstva (snad s výjimkou spáchání hromadné vzájemné genocidy jadernou válkou a následnou "jadernou zimou"), lidstvo se soustřeďuje na ty vlivy, které může nějak ovlivnit, ale již nikdo se nezamyslí nad tím, zda si tím sami sobě neškodíme více, než si tím prospíváme.
Rozhodně nejsem žádný ekologický expert, natož aktivista, jaké je možné zde vysledovat, nicméně jedna věc je jasná: druhotným výsledkem oteplování je únik obrovského množství metanu do zemské atmosféry (zejména na Sibiři). Jenže metan je mnohem silnější skleníkový plyn, než CO2 a navíc ho rostliny nejsou schopny zpracovat. Nezbývá nic jiného, než ho pálit (na CO2 a vodu). To se může sice dělat v paroplynových elektrárnách, které následně budou pohánět elektromobily, ale tím se jaksi z globálního hlediska nic podstatného nezmění - snad jen se drobně omezí skleníkový plyn metan, ale zase se spousta skleníkových plynů vyprodukuje - m.j. například při výstavbě rozvodných sítí, o zavlečení toxických prvků auto baterií do enviromentálního prostředí ani nemluvě. Jenže existuje ještě jedna cesta: metan (ve formě CNG) spalovat v automobilových motorech přímo. Ovšem zde narážíme na známý nedostatek zážehových motorů a tou je mizerná energetická účinnost. Naštěstí máme k dispozici vznětové motory, jejichž účinnost je výrazně vyšší. Stačí je přizpůsobit spalování metanu. Jak známo, principielně je jedno, jaká hořlavina ve válci shoří. Za budoucnost tedy považuji auta s diesely na CNG, doplněné schopností rozjetí na hybridní pohon. Ne jízdy, ale rozjetí! To je podstatné - největší ztráty vznikají při zbytečném brždění a opětovném rozjíždění. Na tento druh "kvazihybridního" pohonu jsou ovšem dnešní akumulátory pro současné hybridní vozy zcela nevhodné z důvodu velmi omezené životnosti. Řešením by byly kondenzátory s velkou kapacitou. I když se již objevují, zatím jsou jejich kapacity nedostatečné - ale právě zde je obrovské pole pro vývoj a já vcelku nepochybuji, že neuplyne ani 5 let a na trhu budou s plně vyhovujícími parametry a životností, přesahující životnost auta. Nu a teprve potom se ukáže, že současná elektromobilita byla jen prokopáváním slepých uliček. Pokud si tedy lidstvo do té doby nevyřeší problém oteplování samo tou "jadernou zimou"...
Rozbalit vlákno
2
23. 2. 2020 18:38
Re: Vraťme se ke kořenům
Cau Ado.

Ja o tom nic nevim, ale jak se prosim te tezi ten unikajici metan?

PS Jestli v dieselovem nebo benzinovem (vznetovem nebo spalovacim) motoru uz neni takovy rozdil..
24. 2. 2020 07:49
Re: Vraťme se ke kořenům
Popsal to dobre, ovsem mel jsem presne stejnou otazku :-)

Prestanme uz ziskavat energii spalovanim mrtvych zviratek a kyticek (ropa, plyn, uhli...) a pojdme to vyrobit z obnovitelnych zdroju. Vzdyt treba nemecko a anglie tak uz nyni vyrabi tretinu sve elektriny, takze to zjevne neni az takovy problem a az o tolik drazsi. Ikdyz drazsi to samozrejme je, ale zas nevyhubis cele lidstvo, a to se podle me vyplati..: :-)
Avatar - _Karel_
23. 2. 2020 22:12
Vito
Já samozřejmě vím, že Camry nemá PHEV a taky nevíme, jak majitelé Passatů GTE nabíjí nebo nenabíjí. Ty odkazy jsem dal jen pro zajímavost, a pokud bys dával na ZŠ pozor, věděl bys, že 4,6 vs. 6,18 není stejná spotřeba.
Nebyl jsem to já, kdo vytáhl nějakou obecnou dlouhodobou spotřebu Coroll nebo Priusů proti spotřebě jednoho člověka se Superbem, co jezdí dost rychle, a dělá z toho hned závěr.
Buď té lásky a nereaguj na mě, já tvoje hemzy nečtu, tohle byla skutečně výjimka.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - Mikesus
24. 2. 2020 06:54
Re: Vito
Samozřejmě nevíme jak lidí nabijí.
Mohu jen porovnat s osobními zkušenostmi s Camry za 30tis km, která jezdí především dálky a dálnice se spotřebou léto 4,8 zima 5,4 ( režim cca 60% dalnice, a zbytek po 20% ). V tomto režimu má mnohem nižší spotřebu než corolla. ta ji trumfne ve městě případně okreskách, ale jakmile dojde na dálnici nebo rychle přesuny po 1.třídách, corolla si hned řekne o nášup benzínu, Camry zůstává na svém. Tam se láme chleba až kolem 150km/h.
Avatar - _Karel_
24. 2. 2020 16:54
Re: Vito
Doufám, že jsi pochopil, že to bylo na Vita a ne na tebe, jen aby nevznikla mýlka.
Jinak - pokud by tedy Sup bral hypoteticky jako Corolla, pořád to nevidím jako nějaký průšvih.
Ale stejně bych viděl jako rozumné hodnotit spotřebu až bude víc údajů. Byť to bude vždycky problematické, porovnávat PHEV a HEV.
Avatar - Mikesus
25. 2. 2020 08:14
Re: Vito
JJ pochopil jsem. Jako průšvih to nevidím taky. Jen spíš na zamyšlení, jestli na delší trasy má opravdu smysl. O městě se nebavím, tam je bezkonkurenční při nabíjení.
26. 2. 2020 18:23
Re: Vito
Cau Karle,
obcas pisu prilis rychle, sorry.
Vlastne, jelikoz jsem ZS uspesne absolvoval, :-)
jsem ten prispevek opravil..
https://www.auto.cz/diskuse/73971/1#…
Jenze ty jsi mezitim reagoval, jinde..