Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

James May si koupil další auto. I tentokrát vás překvapí, možná i zklame

Jan Zajíc Jan Zajíc 18. 11. 2019 • 09:50

Před několika dny se James May pochlubil novým autem ve své garáži. U Tesly však britský moderátor neskončil, přidal totiž další přírůstek.

A i tentokrát se o něj podělil se svými fanoušky prostřednictvím videa. Postup přitom zvolil podobný jako u Modelu S. Nový vůz opět schoval pod plachtu, tentokrát s logem Porsche, snažil se v divácích vyvolat trochu napětí a až po chvíli auto odhalil.

Asi tušíte, že opět pod plachtou nebyl stroj od výrobce, jehož emblém zdobil plachtu. Pod ní se totiž ukrývala Toyota. Ale ne ledajaká, May si pořídil vodíkový model Mirai. A dodává, že asi právě zase někoho zklamal.

Důvod, proč si moderátor pořídil právě vůz na vodík, je podobný jako v případě Tesly. James je totiž přesvědčen, že budoucnost automobilové dopravy spočívá v elektřině a on u toho chce být od začátku. A současně chce zjistit, která cesta je lepší - jestli klasický elektromobil s bateriemi, nebo vůz, který k pohybu využívá elektřinou získanou z vodíku a kyslíku v palivových článcích. On sám favorizuje spíš druhé řešení.

To má však zatím spoustu nedostatků. Problémem je náročná výroba čistého vodíku, dále jeho skladování a také chybí dostatečná infrastruktura. Tedy alespoň v Evropě, v Japonsku nebo ve Spojených státech amerických je prý situace lepší.

James ostatně přiznává, že v celé Velké Británii existuje pouze osm stanic, kde lze vodík "dotankovat". Jsou tu ale také výhody - načerpání například zabere jen pár minut a dojezd na plnou nádrž je také velmi slušný, okolo 500 kilometrů.

May každopádně slibuje, že se o postřehy z porovnání obou cest podělí v některém z budoucích speciálů nové série pořadu The Grand Tour.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud