Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Škoda Fabia III přece jen dostane zabudovanou navigaci Amundsen

Mladoboleslavská automobilka reaguje rozšířením výbavy nové Fabie na zájem zákazníků.
Zpět na článek
14. 1. 2015 08:20
14. 1. 2015 08:41
14. 1. 2015 08:52
14. 1. 2015 09:12
14. 1. 2015 10:26
14. 1. 2015 10:44
14. 1. 2015 10:53
14. 1. 2015 10:11
14. 1. 2015 12:34
14. 1. 2015 10:04
14. 1. 2015 08:53
14. 1. 2015 09:15
14. 1. 2015 10:56
14. 1. 2015 09:31
14. 1. 2015 09:56
14. 1. 2015 10:16
14. 1. 2015 09:11
14. 1. 2015 10:44
14. 1. 2015 10:57
14. 1. 2015 17:40
14. 1. 2015 17:47
14. 1. 2015 11:00
14. 1. 2015 12:00
14. 1. 2015 15:07
14. 1. 2015 16:30
14. 1. 2015 17:00
14. 1. 2015 17:39
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 08:20
Heh
Bodejť, však mirrorlink byla uživatelská katastrofa.
Rozbalit vlákno
0
14. 1. 2015 08:41
Haleluja
No, došlo k prozření. To že MirrorLink je přešlap, bylo jasný od začátku. Ať už jde o spolehlivost signálu, nutnosti mít moderní tf, nebo použitím a zabitím USB... To jen zdejší škodofilové s klapkami na očích si trhali rodidla.

Doba si žádá do aut nové věci, a navigaci dnes chce dost zákazníků. A pokud by došlo ke srovnání multimediálních systémů v segmentu malých aut, byl by ML na chvostu. Ať už jde o Clio (výbornej R-Link), 208, nebo jiná auta. Možná by redakce mohla místo vychvalování Touregu - pardon, chtěl jsem napsat testu multimediálek v autech za mega a půl, udělat srovnávačku u těchto aut. Jenže Jak znám dasauto.cz, stejně by vyhrála zas ta Fabie.
Rozbalit vlákno
9
Avatar - Emel
14. 1. 2015 08:52
Re: Haleluja
Že má mirrorlink problémy bylo jasné od uvedení auta... ale tomu já neříkám od začátku. Začátek byl zahájení vývoje... a tehdy to zřejmě vypadalo jako dobrý nápad. On to v principu je (v autě velikosti Fabie) dobrý nápad, jen se to holt v praxi nepovedlo odladit tak, aby to fungovalo pořádně... a v tu chvíli už asi bylo pozdě s tím něco dělat.
14. 1. 2015 09:12
Re: Haleluja
Člověče, já si od začátku myslím, že to byla kravina. Škodovka chtěla Fabii přiblížit i starším lidem, ale integrovala systém, kterej potřebuje moderní drahej tf a aspoň nějakou znalost ovládání takových systémů... A pokud vezmu lidi z mého okolí ve věku +40, nevím o nikom, kdo by měl takový pádlo. A stále si myslím, že většina lidí bude chtít samotnej systém v autě, než nějaký propojení s tf...

Je pravda, že jsem měl tu čest s ML jen jako spolujezdec, a info čerpám spíše z testů, ale tohle nemohlo projít. Není nad samostatnou navigaci. A jak jsem psal, třeba ten R-Link v Cliu je naprosto suprovej. Ovládá se přes něj navi, rádio, nastavení auta, a vše je jednoduchý. A dokonce se ovládá JEN dotykově, takže do mínusů nejde dát ani složité (???) ovládání, jako se stále objevuje u Megana, což osobně nechápu.

Tak uvidíme, co se dozvíme dál.
14. 1. 2015 10:26
Re: Haleluja
Kdo tvrdí, že je nejvyšší rádio s ML zaměřeno na, jak ty píšeš, starší lidi? Pro lidi nezvládající novější technologie by bylo podstatnější, jestli je v nabídce něco, co připomíná klasické rádio - má to fyzická tlačítka, jednoduchý display atp.

Co se Mégane týče, nikdy mě nenapadlo, že je "složité ovládání" narážka na kombinaci ovladače a dotykového ovládání. Ale spíš na uspořádání systému jako takového - kolik kroků je potřeba pro jednotlivé úkony.
Avatar - Emel
14. 1. 2015 10:44
Re: Haleluja
Podle mě to závisí na ceně. Navi za 50 (modří vědí) je těžko akceptovatelná i v kompaktu, navi za 5 by si koupil každý. Tohle dobře vychytal Renault s instalací levných TomTomů... minimálně z pohledu zákazníka.

U Škody čekám cenovku někde okolo 15t (v Octavii je za 17)... to je pro subkompakt tak na hraně a podle mě bude navi v jednotkách procent aut... což nakonec asi není zanedbatelné.
Avatar - nalimer
14. 1. 2015 10:53
Re: Haleluja
alebo s navi v dacii.
slúži na čo má a vodiči sú radi.
Avatar - CommonUser
14. 1. 2015 10:04
Re: Haleluja
Ako chces ladit nieco, na co nemas dosah ??? - teflon uzivatela ?!?
14. 1. 2015 10:11
Re: Haleluja
MirrorLink není zase tak horká novinka. Nevím, kolik aut aktuálně na trhu ML podporuje, z mainstreamu vím alespoň o Toyotách. Plus jsou na trhu myslím několik let autorádia s jeho podporou. Dalo by se tedy udělat nějaké porovnání implementací.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 12:34
Re: Haleluja
Kdyby Mirror zvládl multitasking, tak je to asi ideální věc pro spojení telefonu s autem. A pár dalších drobností, teda...
14. 1. 2015 10:04
Re: Haleluja
MirrorLink přeci není multimediální systém, je to jedna z funkcí.
14. 1. 2015 08:53
opět
Vážená redakce, běžte už s těmi články o Fabii do háje, je to jen malé auto, navíc docela ošklivé a drahé. Vaše protěžování už leze krkem :no:
Rozbalit vlákno
5
14. 1. 2015 09:15
Re: opět
Je pravda, že tady se píše o rozšíření výbavy, a ono jde hlavně o napravení přešlapu. Ale kouzlit se slovíčkama zdejší redakce umí. Něco mi říká, že články o FIII brzy opadnou a začne pořádná masáž Superbem.

Kdyby snad někdy Fabia prohrála nějakej test (to je scifi), tak redakce stejně napíše, že F skončila krásně druhá, kdežto její soupeř byl předposlední...
Avatar - nalimer
14. 1. 2015 10:56
Re: opět
Superb začnú masírovať veľmi skoro, lebo sa blíži Ženeva.
pre tento rok treba ešte rátať s novým Roomsterom (aký veľký, aký krásny), combi od Superba a hlavne, prototypom pre veľké SUV.
v auto.cz nebudú mať problém písať o tejto značke...
Avatar - APF3C
14. 1. 2015 09:31
Re: opět
Vzpamatuj se. Neznamená, že když ti auto připadne ošklivé a drahé, tak jsou všichni toho názoru. Pokud nemáš zájem, tak to nečti, takovým komentářem ze sebe děláš akorát idiota.
14. 1. 2015 09:56
Re: opět
pokud to neumíš bez vulgarit, je mi tě líto, a je to jen vyjádření názoru :-) , nebo všechny musí být obdivné a souhlasné?
Avatar - APF3C
14. 1. 2015 10:16
Re: opět
Nevím, kde vidíš vulgarity, asi by si to chtělo doplnit vzdělání. Tenhle článek informuje o tom, že ve Fabii bude nová navigace. Je to zpráva jako každá jiná. Co s tím máš za problém?
Avatar - _Karel_
14. 1. 2015 09:11
Navi
:yes: Škodě za rychlou reakci. ML mi přijde jako dobrej nápad, ale nemožnost fungování rádia a navi současně je nepochopitelný fail.
Rozbalit vlákno
0
14. 1. 2015 09:37
dobrý nápad, špatné provedení
jako u spousty dalších mobilit je i ML skvělý nápad, ale nedotažený. Dělat ho Jobs, všichni by nadšením čůrali do trenek, ale takhle ... snad další generace. S rádiem na pozadí, místem pro mobil nahoře kvůli signálu, rychlým spárováním, podporou pro nabíjení bez složité kabeláže (vč. bezdrátového). Pak teprve ocením, že nemusím platit a udržovat aktuální dva navigační sw, mám v autě podporu pro volání, SMSky, časem i hlasové ovládání ...
Rozbalit vlákno
13
Avatar - CommonUser
14. 1. 2015 10:11
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Nerob z Jobsa ultra hrdinu. Kam to dotiahol povodny Apple s cistym vlastnym OS a RISCami dnes ? Za upatlane dotykove ovladanie typu "Na skle malovane" by som tiez neskakal 2 metre vysoko.
14. 1. 2015 10:18
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Ano souhlas. Nápad dobrej, provedení pokulhává a ne každýmu vyhovuje. Přidáním navi si FIII rozhodně pomohla.
14. 1. 2015 10:32
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Proč místo nahoře kvůli signálu? Podle mne je lepší řešení přes venkovní anténu.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 12:32
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Měl jsem za to, že mluví o Mirroru. Tam je třeba, aby byl telefon co nejvýše a ne zavřený v přihrádce.
Dneska už snad neznám telefon, který by v základním stavu podporoval externí anténu. Když už, tak se musí nějak odkrytovat (tam, kde to jde).
Avatar - Emel
14. 1. 2015 12:51
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Škoda má funkci, která signál z antény zesílí a přivede do přihrádky před řadící pákou, tj. mobil není potřeba nikam připojovat. Jestli se to ale týká jen GSM nebo i GPS teď nevím.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 14:53
Re: dobrý nápad, špatné provedení
To mě docela zajímá, nedovedu si představit řešení. Muselo by to být několik zesilovačů, protože GSM, Wifi a GPS antény jsou samostatné.
Avatar - Emel
14. 1. 2015 15:19
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Podíval jsem se a zřejmě jde jen o GSM:

Komfortní telefonování nabízí spojení GSM, Bluetooth a Phoneboxu.
Karoserie automobilu v jisté míře stíní telefonní signál, a zhoršuje tak možnost použití telefonního přístroje v místech se slabším signálem. Přihrádka pro telefon, umístěná v prostoru před řadicí pákou, „přivádí“ k přístroji zesílený signál od střešní antény. Zisk
činí 10 až 20 dBm, což znamená zlepšení signálu přibližně o 20%.

Jak s tím souvisí Bluetooth úplně nechápu... asi jde jen o klasické bluetooth handsfree.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 22:22
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Díky. :-) Bluetooth asi měli na mysli s tím, že není třeba nikam tahat kabely.
14. 1. 2015 15:22
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Na trhu je to několik let. A bezdrátové nabíjení je prakticky tady.

V podstatě je to opakovač s venkovní a vnitřní anténou. Telefon se pak nemusí probojovávat skrz karoserii a pokovená skla. Starší řešení je dát do auta samostatný telefon, který si "vypůjčí" identitu spárovaného telefonu - to nabízí kde kdo (vedle skupiny VW také Opel, nebo Citroën, samozřejmě BMW, MB atd.).

Žádné řešení na trhu, pokud vím, neřeší GPS. Ale jde to (po technické stránce). A je to podle mne lepší řešení. Venkovní anténa je jeden z důvodů, proč preferuji vestavěné navigace.

Proč Wi-Fi?
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 22:21
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Ta tam byla spíš okrajově, ale už jsem viděl možnosti udělat z mobilu hotspot pro auto, případně poslat signál wifinou ven, třeba při kempování nebo tak podobně.
Na vestavěné navigaci se mi především líbí, že je propojená i se snímači v autě, takže registruje třeba zpomalení či zrychlení v tunelech. To přídavná neudělá, obvykle přijde o signál.
14. 1. 2015 23:00
Re: dobrý nápad, špatné provedení
I samostatná může mít potřebné senzory. Stačí pak napsat software, který zvládne dobře zkombinovat GPS s inerciálním systémem.

Některá auta mají vestavěný Wi-Fi AP. Ale pochybuji, že by nějaké z nich mělo venkovní anténu pro Wi-Fi. Je to však možné. Pro kempování atp. bych dal asi přednost samostatnému modemu (s Wi-Fi AP, pokud by byla potřeba připojení sdílet, popřípadě pořádnou anténou).
Avatar - AUDIRS6
14. 1. 2015 13:03
Re: dobrý nápad, špatné provedení
to je 1 vec, druha je to, ze konektor na externu antenu je vacsinou len na prijem GSM signalu a nie na GPS... :-!
14. 1. 2015 11:11
Re: dobrý nápad, špatné provedení
Namiesto celej tejto maskarady so sparovanim by som radsej u takehoto auta privital slusny drziak na "standartny" (povedzme 5") smaftfon, integrovany do hornej casti pristrojovej dosky, vratane usb-konektora na nabijanie.

Pridem, zacvaknem mobil, spustim navi, vyberiem trasu ktoru som si naplanoval vecer doma na gauci, a idem. Ziaden "husi krk", ale radsej daky "slot" na hornej strane palubky, niekde nad stredovym panelom. A je po probleme...
14. 1. 2015 10:30
Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Škodovka moc dobře ví, kolik lidí si navigaci skutečně objednává (na rozdíl od toho, kolik lidí nadává v diskusích). Takže její rozhodnutí bylo určitě ekonomicky správné a spíše podlehli neustálým stížnostem novinářů.
Že ten jejich Amundsen bude mít cenu, za jakou se dá koupit pět dobrých přenosných navigací, jednu pro každého člověka v autě, je věc druhá.
Rozbalit vlákno
12
14. 1. 2015 11:02
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Bavit se o přenosný nebo fixní navigaci je offtopic. Zrovna VW group se sytémem levnější a dražší je na tom celkem slušně.
Já preferuju v autech vestavěnou originální. Nesnáším kabely v interiéru.
14. 1. 2015 11:37
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Já mam vytažený kabely zpod čelního skla :-)
Nikde aspoň nic nevisí :-)
Avatar - Emel
14. 1. 2015 11:47
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
To by bylo hezké "simply clever" řešení - konektor USB pod čelním sklem, hezky s krytkou a klidně jen pro napájení. Pokud se teda požadavky jednotlivých navi na napájení neliší...
14. 1. 2015 12:03
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Neliší - mám tam microUSB na telefon, přes redukci to nabije i TomToma :-)
Nechápu, proč to nedělají automobilky samy...zabralo mi to jedno odpoledne i s nákupem dílů.
Avatar - Emel
14. 1. 2015 12:07
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Taky si myslím. Pokud by to USB mělo něco umět, může to být složitější, ale jen USB s napájením, aby se do toho dal nějaký krátký kablík... to je jednoduché jako facka a ve výsledku mám přenosnou navi v zorném poli řidiče bez kabelů přes palubní desku.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 12:36
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Patentuj si to, v příští generaci Fabie to okopírují. >:D
14. 1. 2015 12:03
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Off topic to rozhodně není. Většina lidí se přece nerozhoduje podle toho jestli jim vadí nebo nevadí roztahané kabely po palubní desce (to vadí každému), ale podle ceny. Typický zákazník Fabie potřebuje navigaci dvakrát-třikrát do roka na dovolenou, takže raději ušetří při nákupu dvacet tisíc a půjčí si přenosnou od někoho v rodině. A to byl určitě hlavní důvod malých prodejů v minulosti, potažmo rozhodnutí škodovky navigaci do nové Fabie od počátku nenabízet.
Samozřejmě u větších modelů je situace jiná.
Avatar - Blue Sun
14. 1. 2015 12:38
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Typický zákazník Fabie s ní najezdí víc kilometrů, než si dovedeš představit. Nejvíce je berou firmy a státní sektor pro své pracovníky a z vlastní praxe vím, že navigaci použiji v té Fabce asi dvacetkrát ročně, jen při cestách po ČR. A to o moc víc nejezdím. Naše pobočky jsou občas tak zašité, že se blbě hledají a kdo tam není denně, cestu si nepamatuje.
14. 1. 2015 11:15
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Prenosne navigace jsou mrtve respektive umirajici zbozi. Vestavena navigace se pomalu ale jiste stava standardni soucasti aut jako treba klima nebo ESP. V kazde dalsi generaci aut stoji navigace mene a mene, nektere automobilky napriklad Francouzi dnes davaji navigace v zakladni cene vsech krome nejlevnejsich vybav. To je proste pokrok.
Avatar - Barrichello
14. 1. 2015 11:36
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Přenosné navi sou mrtvé, neb všichni místo nich používají smartphone s mapama zdarma anebo tablety.

A ostatní maj věstavěný no.
14. 1. 2015 12:06
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Já samozřejmě taky používám telefon, tu přenosnou v příspěvku na začátku jsem "použil" jen pro ilustraci :-)
Avatar - Barrichello
14. 1. 2015 14:58
Re: Zájem zákazníků?? Ale kdeže
Tak tak, já mam taky vestavěnou a jako zálohu hned 3 různý navi v mobilu.
14. 1. 2015 10:44
xenony
Teď čekám, kdy přijdou xenony se sníženou svítivostí po vzoru rapida.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - petrumr
14. 1. 2015 17:40
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Emel
14. 1. 2015 17:47
Re: xenony
Třeba teď v zimě mám pocit, že je tma pořád.
14. 1. 2015 11:00
Neuveritelne
Je to neuveritelne, on nekdo z marketingu Skodovky vyndal hlavu ze zadku, to se nestava prilis casto. Rozhodnuti pouzit ve Fabii pouze ML bylo uplne mimo misu a jenom dalsim dokladem, ze marketing Skodovky nechape kdo jsou jeho zakaznici.
Staci se podivat na reklamy plne malych rodinek, vsechny ty sportovni pakety, nejnovejsi technologie typu ML a pritom podle statistik na nejdulezitejsim nemeckem trhu ma Skodovka ze vsech znacek vubec nejstarsi vekovy prumer. Skodovka specialne Fabie je at se to Skodovce libi nebo ne, auto pro duchodce a jako takove se potrebuje zamerit primarne na potreby teto (mimochodem specialne v Nemecku velmi lukrativni skupiny). A nemecky duchodce se zakladni Nokii ci Samsungem co dostal s tarifem rozhodne nebude telefon parovat pres nejaky nesmyslny ML, ale presto se mu chodi navigace kam si snadno naboucha adresu sveho doktora, aby se ve meste neztratil.
Rozbalit vlákno
8
Avatar - dal
14. 1. 2015 12:00
Re: Neuveritelne
Díky tomuto "nechápavému marketingu" se Škoda stále více prosazuje na vyspělých trzích jako je Anglie nebo Německo. ;-)
Avatar - Barrichello
14. 1. 2015 14:58
Re: Neuveritelne
Ted ještě kdo to tam kupuje. CCa před pěti lety psali, že v angli tvoří cca 65% zákazníků důchodci >:D >:D
Avatar - dal
14. 1. 2015 15:07
Re: Neuveritelne
Důchodci mají horší peníze?
Avatar - Barrichello
14. 1. 2015 16:01
Re: Neuveritelne
nemaj, jen že stavět na důchodcích se moc nedá. Buick a Cadillac měli kdysi taky věkový průměr zákazníků asi 62-66 let. Moc se s tím nechlubily zrovna >:D
Avatar - Emel
14. 1. 2015 16:30
Re: Neuveritelne
Škoda má v Británii všeobecně dobrou image pokud vím. Pokud si důchodci kupují Fabie a ostatní třeba Octavie a Superby...
Avatar - dal
14. 1. 2015 17:00
Re: Neuveritelne
Kdyby jsi něco věděl o marketingu, tak důchodci jsou velmi zajímavá skupina, která roste a má na západ od nás i zajímavé příjmy.
14. 1. 2015 20:54
Re: Neuveritelne
Presne tak, proto je ponekud zvlastni ze marketing Skodovky tuhle skupinku neustale ignoruje a stale se zameruje na mlade cool dynamicke rodiny ci bezdetne pary (viz reklamy), ktere Fabie proste nekupuji.
Avatar - white label
14. 1. 2015 16:41
Re: Neuveritelne
Dobrá otázka.
Pro automobilku bude určitě lepší důchodce, který si od nich koupí funglovku, než sice mladší, ale bazarový kovboj. ;-)
Avatar - petrumr
14. 1. 2015 17:39
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Rozbalit vlákno
0