Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Nový motor od Mazdy má mít účinnost 60 %, přijde za pět let

Výrobci automobilů to kvůli emisním limitům nemají jednoduché. Mazda s novým motorem sází na kompresní poměr 18:1.
Zpět na článek
16. 6. 2015 16:11
17. 6. 2015 11:11
16. 6. 2015 16:53
16. 6. 2015 18:18
16. 6. 2015 22:06
17. 6. 2015 07:34
17. 6. 2015 07:45
17. 6. 2015 10:26
17. 6. 2015 10:25
17. 6. 2015 13:00
17. 6. 2015 13:52
17. 6. 2015 15:12
17. 6. 2015 18:36
17. 6. 2015 15:32
17. 6. 2015 18:41
17. 6. 2015 18:55
17. 6. 2015 19:03
17. 6. 2015 15:07
17. 6. 2015 18:59
17. 6. 2015 19:31
17. 6. 2015 20:41
17. 6. 2015 06:52
neregistrovaný "Me_Myself_and_I"
17. 6. 2015 12:50
16. 6. 2015 19:49
17. 6. 2015 07:54
17. 6. 2015 13:18
17. 6. 2015 16:12
17. 6. 2015 20:41
18. 6. 2015 08:41
18. 6. 2015 15:42
17. 6. 2015 13:14
16. 6. 2015 23:00
17. 6. 2015 07:55
17. 6. 2015 08:29
17. 6. 2015 09:15
17. 6. 2015 13:19
17. 6. 2015 01:28
16. 6. 2015 15:07
Příklad hodný následování!
Je opravdu smutné, že jedině Mazda se odvážila vydat touto náročnou, ale správnou cestou. Ono je prostě pohodlnější jen odřezávat válce a přidávat turbodmychadla a zamořovat své výrobní portfolio hybridy, že ano, ostatní automobilky?! ;-\ :-( :'-( 8-s
Rozbalit vlákno
18
Avatar - 3_diamanty
16. 6. 2015 15:22
Re: Příklad hodný následování!
fandim mazde a verim ze to vyjde....

ale aj o wankeli je kopec pozitivnych a optimistickych clankov [odkaz] ale v reale vo vyrobe ich opat akosi uz moc nemame... s tym wankelom uvidime ci to mazda stihne.. este ma par mesiacov... ak to nevyjde... tak im malokto uveri ze co bude za 5 rokov.... ked ani to co ma byt za 2 roky im akosi nevychadza....

5 rokov je strasne dlha doba... v tejto sfere... ale kratka co sa tyka vyvoja..... aby z toho nakoniec nebolo 7 alebo 10 rokov.... alebo cela vecnost.... ako s wankelom ... tak drzme palce....
16. 6. 2015 16:56
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
>:D jj
NA CO ZA TĚŽKÝ PRACHY ROPÁCKÝHO OTROKA OD BENZINKY [odkaz] VYVÍJET DALŠÍ [odkaz] DUSÍTKO Z HIROŠIMY [odkaz] KDYŽ ELEKTROMOTOR V UŽ POHODĚ ŠLAPE A MÁ ÚČINNOST 80% TEĎ A PRÁVĚ TADY : [odkaz]
>:D
>:D >:D
>:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
>:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D :yes:
16. 6. 2015 19:07
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
pane vy jste řádně sjetej, zřejmě hodně dobrej matroš >:D >:D >:D
16. 6. 2015 19:24
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Mě by zajímalo, jakou účinnost má ta tepelná elektrárna, díky které se to v půlce ČR nabíjí - věřte, že to 80% nebude.
17. 6. 2015 07:55
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Účinnost uhelné elektrárny je 45% (uhlí -> elektřina) + odpadní teplo lze využít k vytápění, čímž se nám účinnost zvedá! Nejlepší tepelné elektrárny dají 50% do elektřiny.
Takže při kogeneraci (výroba elektřiny + tepla) se můžeme dostat v klidu na 90% účinnosti. To vše za použití velmi účinné filtrace výfukových plynů o kterém se automobilům může jen zdát.

Takže s Vámi sice mohu souhlasit v tom, že účinnost do elektřiny není 80%, ale cca 40%. Stále je to ale mnohonásobně čistější proces než spalování nafty v osobáku!

PS: Já jezdím zásadně na elektřinu z jádra a brzo si na to od rakušáků budu opatřovat i certifikát >:-[]
16. 6. 2015 15:32
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
a v cem jsou hybridy spatne?

kazde ma svoje klady a zapory a kazde pokud si najde zakazniky by tu melo bejt ;-)

mimochodem zatim maj jen vizi, a vime jak vize konci, casto jen na papire
Avatar - 3_diamanty
16. 6. 2015 15:35
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
ved prave... je dost usmevne pisat co bude za 5 let.... zvlast po skusenostiach mazdy s wankelom uz ich tvrdenia treba brat s istou rezervou.... aj ked bodaj by uz im konecne daco vyslo ... mazda si to zasluzi
Avatar - demonicus
16. 6. 2015 19:22
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Je potřeba se podívat na stávající motory, které Mazda používá. Nejvýkonnější dvoulitrový benzín má kompresní poměr 14:1 a to je motor, který se už delší dobu prodává. Je tedy jasné, že už dávno pracují na následníkovi, který bude mít ještě vyšší kompresi.
Avatar - PepaJ
16. 6. 2015 20:50
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
na tomto motoru se pracuje od te doby co se uvedl projekt SKY ACTIV jako takovy..takze jiz minimalne 5let! Uvidime zda-li to dokazi..verim tomu..ze jejich 2.0i bude v roce 2020 jezdit do 6L prumer :-)
16. 6. 2015 21:15
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
otazkou je, jestli to v te dobe bude stacit?
17. 6. 2015 10:57
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Ja jazdim v Mazde 6 s 2.0 165k motorom s realnou kombinovanou spotrebou 6,5 bez toho, aby som bol brzdou premavky. Takze verim tomu, ze to bude min. o liter menej pri novej generacii tohto motora.
17. 6. 2015 12:11
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Kompresní poměr je z hlediska účinnosti podstatný parametr, ale vznětové motory na naftu mají kompresní poměry i přes 20:1 a zázračné účinnosti nedosahují. A kompresní poměry u nich spíš klesají kvůli limitům na oxidy dusíku.
Avatar - praděda7
16. 6. 2015 21:59
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Jestli nepředstaví Mazda novou M3 MPS ve Frankfurtu, tak kupuji M135i, dál už čekat nehodlám... >:-[]
Avatar - wakantanka
16. 6. 2015 21:20
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Nevyvíjal niečo na podobnom princípe aj Hyiundai? Mám taký pocit, že asi rok dozadu som niekde čítal že buď si dali niečo patentovať, alebo na kúpili patenty na benzínový motor ktorý funguje na vznetovom princípe. A vtedy sa tuším písalo, že nie sú jediní. Ak sa mýlim, opravte ma niekto.
17. 6. 2015 12:28
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Nemýlíš. Pracuje na tom více firem (z hlavy Daimler, Bosch, GM, VW a určitě další), stejně tak na proměnlivé kompresi. Nejsou to nové myšlenky, problémem je dostat je do sériové výroby. Nejenom to rozchodit v laboratoři, ale zvládnout motor vyrobit dostatečně levně při zachování spolehlivosti.

Jedním z problémů tu je nedostat se do stejné situace, v jaké jsou klasické diesely, kdy by ten motor musel mít SCR atd.
Avatar - wakantanka
17. 6. 2015 20:34
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
vďaka za doplnenie, je smutné že toto nebolo v článku aspoň spomenuté, lebo takto v tomto svetle ten článok vyznieva ako že Mazda objavila teplú vodu >:D Teda nič v zlom proti mazde, jej produkty sú mi sympatické, len taká polovičatá novinárska robota.
17. 6. 2015 21:08
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Podobné je to s vodíkem a další technikou a technologiemi. Pohled, že automobilky a další firmy z odvětví normálně spí, je úsměvný. Automobilky ve vývoji utápí velké množství peněz a Mazda jich zase tolik nemá, nelze tedy čekat zázraky. Jejich časový rámec není zase tak neobvyklý, pokud nenastanou nečekané komplikace, kolem roku 2020 by těch motorů mohlo být na trhu několik.

Zážehové motory se delší dobu přibližují vznětovým a tenhle trend bude pokračovat.
17. 6. 2015 10:38
Re: KRINDYPINDY SOUDRUZI A JEŠTĚ K TOMU Z HIROŠIMY
Nedavno tady byl clanek, ze i Hyundai experimentuje s HCCI
16. 6. 2015 15:39
Účinnost 60% !?
Krásné plány, ale jestli se to podaří, stále to bude účinnost při velkém zatížení (např. 0,8 maximálního). Bude-li však takový motor provozován jako trakční (tj. s proměnným zatížením), jak to je dnes, bude se valnou většinu doby pohybovat v částečném zatížení, takže jeho výsledná účinnost bude mnohokrát menší. Zbavila-li by ho však Mazda trakční úlohy a umožnila by mu provoz se stálým zatížením v oblasti nejlepší účinnosti, bude účinnost oněch 60%. To se dá udělat stálým pohonem generátoru dobíjejícím menší akumulátor, z něhož proměnný trakční provoz dělá elektrický motor-generátor. Tak se dá docílit celková účinnost i přes 50% a i na poměrně dynamický provoz stačí malá benzínová nádrž - spotřeba se pak pohybuje na cca 2 litrech / 100 km. Takovým příkladem je např. již existující Pininfarina-Cambiano, nebo Jaguár, obojí (dokonce) s dvojicemi mikro-turbínek, Hyndai s pístovým motorem a další. S malou nádrží a malým ("dýchacím") akumulátorem lze takto ujet 1000 km apod. se slušnou dynamikou. Myslím, že tam se vývoj ustálí, spotřeba ropy v dopravě klesne k 1/3 dnešní a ropa jako taková se možná už bude stačit dotvářet.
Rozbalit vlákno
5
16. 6. 2015 16:04
Re: Účinnost 60% !?
účinnost k 60% mají nejlepší paroplynove turbiny při jmenovitem vykonu, docela pochybuju, ze obycejnej pistovej motor je schopny takovy ucinnosti dosáhnout, a navíc v nejakych 10-20% jmenoviteho vykonu, coz je asi nejcastejsi vykon, který motor poskytuje
16. 6. 2015 16:10
Re: Účinnost 60% !?
To ano, využívají odpadní teplo k dalšímu pohonu, proto si taky myslím, že tady se přes 50% jít asi nedá.
O částečném zatížení a výrazně menší účinnosti při něm tam píšu.
Mikroturbínky zatím lezou k 50%. Ty pracují s přebytkem vzduchu jako diesel, ale tento benzín. motor Mazdy má také pracovat s přebytkem vzduchu a se samozápalnou směsí.
Spíš mi přijde ale také, že ten článek vypadá jako výkřik bez solidního podkladu.
16. 6. 2015 17:11
Re: Účinnost 60% !?
ja jsem jenom potvrzoval to co jsi napsal.
a napsal jsi to velmi dobre
17. 6. 2015 06:56
Re: Účinnost 60% !?
A neměl by být vysoký kompresní poměr výhodou právě v době kdy není motor plně zatížen, tedy po většinu času provozu ?
Jen se ptám, nejsem na to expert, vycházím z informací o motoru Saab s proměnným kompresním poměrem.

"Due to its variable compression ratio, the SVC engine can be run at the optimum compression ratio of 14:1 at low load (ie, steady highway speed) in order to put the energy in the fuel to best possible use. The compression ratio can then be reduced to 8:1 at high load (ie, under hard acceleration) to enable the engine performance to be raised by supercharging without the problem of engine 'knocking' occurring."
[odkaz]
17. 6. 2015 08:58
Re: Účinnost 60% !?
Zvyšováním kompresního poměru roste tepelná účinnost - to je známé. Ricardo spočítal a ověřil na laboratorním motoru křivku její závislosti, že čistě teoretická účinnost (Carnotův cyklus: bez odvádění tepla z válců atd. atd.) je při kompresním poměru 10 60% a při 18 (tu zde uvádí Mazda) skoro 80%. Praktická možnost je asi 2/3 z toho a to by ukazovalo na oněch skoro 60% při 18, kterou Mazda uvádí. Ale nepředbíhejme.
Toto však platí pro zatížený motor - asi 80%. Dají se změřit křivky konstatntní spotřeby v rovině P/otáčky - jsou to takové skoro elipsy. Z nich je patrné, jak s menším zatížením (ale i s větším) jde spotřeba nahoru (účinnost dolů). Otázka proč, je obsažná, a netroufám si ji tady rozebírat.
16. 6. 2015 16:11
Nevěřim
Každej rok čtu, jak ten a ten vyrobil motor, kterej bude žrát litr na sto kilometrů, jak se bude vyrábět nafta a benzín ze vzduchu a podobný zázraky.... Věřim elektromobilům v těch je budoucnost.. :yes:
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Ja Prvni 123
16. 6. 2015 22:46
Re: Nevěřim
a kde se ta elektřina bude v budoucnosti brát?
Avatar - Mrakoplas
16. 6. 2015 22:56
Re: Nevěřim
To není problém. Problém je jak ji v autě uložit.
17. 6. 2015 11:11
Re: Nevěřim
O tom už bylo napsáno mnohé :-) Energetická bezpečnost nebude ohrožena..
16. 6. 2015 16:53
Proč ta skepse?
Divím se, že tady v té diskusi zaznívá tolik skepce. Nedokázala snad Mazda už se svým programem Skyactiv, že downsizing není jediná cesta k úspěchu ke splnění ekoteroristických emisních norem?
Rozbalit vlákno
3
16. 6. 2015 17:18
Re: Proč ta skepse?
nejde ani tak o splneni emisních euronorem, jde o snizeni spotreby a produkce neskodneho CO2.
a v tom ani mazda zadnej vyznamnej pokrok neudelala a pochybuju, ze jen s nasazenim klasického motoru nejaky pokrok udela.
snížit vyrazneji spotřebu spalovacího motoru pujde asi jen pouzitim hybridního pohonu. neverim, ze by během par let mela účinnost motor skokove vzrust o udavanych 50% (ze 40 na 60)
17. 6. 2015 11:56
Re: Proč ta skepse?
Naopak, u benzinovych motorov je ten pokrok citelny. U dieslovych je to skor o marketingu.
Avatar - Emel
16. 6. 2015 18:10
Re: Proč ta skepse?
A četl jsi, co starý kluk napsal? Myslím, že tu skepsi zdůvodnil celkem podrobně...

Mazda jistě dokázala přijít s alternativou, která funguje, tohle beru a je to čin hodný obdivu. Ale že by posunula hranice atmo benzínu někam úplně jinam, to zase ne...
Avatar - euro89
16. 6. 2015 18:18
Mazda
Mazdě fandím, ze současných značek mi je její filozofie i finální produkty nejsympatičtější. Minulý týden jsem měl zkušební jízdu s novou dvojkou a myslím, že Mazda nastavila nové měřítko segmentu. Já osobně o ní začal hodně uvažovat jako o autě na denní ježdění. Trochu jen zamrzí sebevědomý ceník tady v D. Nechal jsem si udělat kalkulaci a mnou preferovaná dvojka vyjde na nějakých 22tis. EUR, tedy o cca. 5tis. EUR dráž, než v českém ceníku a to je na segment B sakra velkej rozdíl... :-! Když bych přihodil dalších 5tis., mám už CX-3 v plné výbavě s benzínem a 4x4.
Rozbalit vlákno
17
Avatar - praděda7
16. 6. 2015 22:06
Re: Mazda
Není nad čím uvažovat...kup CX-3 :-)
Avatar - euro89
17. 6. 2015 07:34
Re: Mazda
Vypadá fajn, zatím jsem v ní jen seděl, ale nejel. Teprve minulý týden v den, kdy jsem měl jízdu s dvojkou, dorazil první kus prodejci, tak mi jí ještě v igelitech na dílně ukázal. Zkušební jízdy se dělají od pondělí a zítra se jí chystám vyzkoušet. Já měl původně v plánu vzít třeba na dva tři roky dvojku na leasing, protože zatím jezdím maximálně ve dvou a větší auto nepotřebuji. Dvojka se mi hodně líbí, tak jsem se v ní chtěl pár let povozit a pak koupit něco většího (CX-3 nebo starší 6) na trvalo až v době, kdy bych plánoval třeba rodinu. Problém je, že na rozdíl od BMW nebo Mini nejde v Německu u Mazdy leasing pro zaměstnance. Jen pro podnikatele a živnostníky... A celkově možnosti financování má Mazda překvapivě méně výhodné, než třeba BMW/Mini (s jinými značkami jsem neporovnával).
17. 6. 2015 07:45
Re: Mazda
zadny auto není na trvalo
nechapu ze tvrdis ze delas za nemeckej prijem a nejsi schopny usetrit tech par euro na maly auticko..
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 10:26
Re: Mazda
Jo a nezapomeň nám sdělit své pocity... ;-) Díky!
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 10:25
Re: Mazda
Jasný, počkej na ty jízdy. Myslím, že až se s ní svezeš, tak se na 2 ani nepodíváš. Já se předloni svezl s CX-5, zkrátka paráda. Ano, CX-5 má jinačí podvozek. Good luck! :-!
Avatar - euro89
17. 6. 2015 13:00
Re: Mazda
Věřím, že bude super, ale zase že bych se pak na dvojku ani nepodíval... to nevím. :-) I když jsem se svezl jen prostřední verzí 1,5 90PS Exclusive-Line (výbavy tu jsou trochu jiné, než v ČR), tak mě auto nadchlo. Jízdní vlastnosti, motor, podvozek, řízení, interiér - všechno na špičce segmentu. Jaký to rozdíl v řízení například proti fiaťáckému Dualdrive, který je už v základu nepříjemně přeposilovaný, že jsem nikdy nepochopil ani nevyužil tlačítko City. Volant padne ve dvojce akorát do ruky, řadička je příjemně krátká s krátkými drahami řazení. Pozice za volantem pro mě osobně příjemnější, než v Abarthu Puntu. S řidičského pohledu mi chybělo jen těch pár koníků navíc, které řeší silnější motor a pak více analogových budíků, ale to je mínus u všech moderních aut, takže se to dalo očekávat i u Mazdy. Z běžného uživatelského pohledu pak vidím největší mínus auta v tom, že nelze ani za příplatek mít reservu (ať už plnohodnotnou nebo dojezdovou). Reservu považuji za něco naprosto samozřejmého a dost mě tím Mazda nemile překvapila. Přitom prostor pod kufrem je na ní tvarovaný, takže na některých trzích jí Mazda určitě nabízí. V nejvyšší výbavě a s nejsilnějším motorem pak nabízí Mazda ideální mix sportovnosti s luxusem, který je v téhle třídě nevídaný. Vlastně jsem si říkal, že takhle nějak měl Fiat udělat Lancii Ypsilon, kdyby pan účetní chtěl, aby se jeho auta opravdu prodávaly. Já osobně bych si troufnul dvojku srovnat maximálně s Mini, protože všem ostatním ve třídě malých aut Mazda ujela o několik let.
17. 6. 2015 13:52
Re: Mazda
Tak mj. M2 všem ujela i cenou, kdy je často s nejlepším motorem (navíc pouze) v nejvyšší výbavě dražší než auta o třídu vyšší a taktéž v nejvyšších ceníkových výbavách, které mají navíc silnější motory.

A při srovnání v dané třídě, pokud někdo půjde hlavně po motoru, tak začně na ceně o třetinu nižší.
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 15:12
Re: Mazda
O tomto se tu psalo již několikrát. Na vině je Mazda Europe marketing a antijaponský sentiment kupujících. :-! Lidé budou Mazdu vychvalovat až do nebes, ale nakonec jdou a koupí koncernové auto. :-!
Avatar - euro89
17. 6. 2015 18:36
Re: Mazda
Já třeba koncernové auto nekoupím nikdy. Pro radost mám italské youngtimery a na denní ježdění koupím buď nějakou novou Mazdu, nebo nějaký youngtimer s dobrou dostupností náhr. dílů a servisem, třeba W124 Coupe. Ale kvůli tomu, že tady v D se platí kromě pojistky i Kfz-Steuer a roli v ceně hrají mnohem více emise, než objem motoru (např. za 1,8l s euro 1 bych platil více, než za 3,5l s euro 2), tak uvažuji hlavně o pořízení nového auta.
17. 6. 2015 15:32
Re: Mazda
Keď sa im to auto tak podarilo, prečo by si za neho nedali poriadne zaplatiť. Mne napríklad nebolo ľúto dať za novú dvojku s A/T prevodovkou 15.000€. Nech to porovnávam, ako chcem, tak v danom segmente som nič výhodnejšie kúpiť nemohol. Ten motor a prevodovka s tým kvalitným podvozkom a výbavou, na to konkurencia nemá odpoveď.
Avatar - euro89
17. 6. 2015 18:41
Re: Mazda
To jsi kupoval nějakou předváděčku nebo v jakém státě to bylo? V Německu je ceníkově nejlevnější dvojka s automatem za 17.790,- EUR s daní a zrovna Mazda moc slevy nedává. Mě prodejce na dvojku v ceně cca. 22tis. EUR při financování na 48 měsíců nabídl slevu jen ve výši úroků, takže by mě vyšla na stejnou cenu, jako bych jí koupil za hotové.
17. 6. 2015 18:55
Re: Mazda
Tak objektivně bych asi měl problém prohlásit prostřední 1.5 G v automatu za něco, na co nemá konkurence odpověď. Už jen z toho hlediska, že s daným typem převodovky u evropské konkurence seženu živější auta s motory 74 - 88kW, a to obvykle více či méně levněji, resp. mne nenapadá žádný významný konkurent, který by byl dražší než M2 s 66kW.

Pokud se nepletu, tak M2 je s automatem pouze v Attraction, tzn. zhruba střední výbavě, dnes za 417tKč. Tzn. evropské auto s lepším motorem a v nejvyšší ceníkové výbavě musím ještě "příplatkově dovybavit", abych se dostal dle mého názoru na cenu po všech stránkách průměrné M2. Ostatně statistika z trhu mluví jasně - v ČR za květen podíl na prodejích ve třídě 0,4% (15 ks).
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 19:03
Re: Mazda
Co se trhu v ČR týče, tak podstatnou roli hraje antijaponský sentiment, jak už jsem zmínil nahoře. Ale pozor! Ti, co se jednou odhodlají a uštěpačné poznámky sousedů a známých jim nevadí, už u Japonců zůstanou. Moje zkušenost. :-!
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 15:07
Re: Mazda
Já bych to viděl asi tak:
1) Ujasnit si, jestli potřebuji auto velikosti CX-3 anebo 2ka úplně postačí.
2) Pokud ti 2ka postačí a líbí se ti, NETESTUJ CX-3 a kup 2ku.
3) Pokud se ti líbí CX-3 a velikostně nevidíš až takový problém, otestuj ji a pak se rozhodni.
Ano, Mazdy nemají rezervy kvůli úsporám a místu pro woofer. Ale pokud nebudeš mít ve voze soupravu s wooferem, tak ti dealer určitě nějakou rezervu sežene.
Já měl 3 Mazdy. Mazdu 2 1.3l gen III chvíli v Austrálii. Paráda!
Pak tady v Česku 2 Mazdy 3 MPS, gen I a gen II. Spokojenost!
Mazdy jsou v Česku na zdejší poměry dost drahé, plus tu existuje určitá fóbie proti japonským autům. :-!
Avatar - euro89
17. 6. 2015 18:59
Re: Mazda
Nejde ani tak o rozměry, ty mi fakt stačí u dvojky (prostorově by stačila i MX-5). Spíš přemýšlím, zda se obejdu bez 4x4. Teď je léto, tak má člověk podvědomě pocit, že to tak moc nepotřebuje. Ale žiji v Allgäu a pamatuji si, že už koncem prosince jsem si říkal, že chci nejlíp rolbu. >:D Na rezervu jsem se speciálně ptal prodejce a oficiálně objednat nejde. Leda že bych koupil auto normálně bez ní a pak sám vyhodil tu polystyrenovou výplň a extra si dokoupil jedno kolo.
Pokud jde o český trh, tak nevím, v čem je problém. Mazda tam má třeba ve srovnání s D výrazně nižší ceny a že by měli lidé v ČR nějakou fóbii z japonských aut jsem nezaznamenal nikdy. To platí spíš o korejcích a u některých "expertů" i u italských aut.
Nejspíš to bude českou mentalitou, kdy předražený koncern nikomu nevadí, ale Mazda je pro ně drahá. :-)
Avatar - praděda7
17. 6. 2015 19:31
Re: Mazda
No o Korejcích to právě od doby, co v Nošovicích začali vyrábět auta už neplatí. Silnice jsou plné Hnůjdaj a každý dealer je prodává. Z prodejních statistik je to jasně vidět. Japonci jsou ale v Česku stále ve sračkách.
Pokud tam kde bydlíš potřebuješ 4x4, tak na 2ku můžeš hned zapomenout, protože ta v té konfiguraci není. No a máš to vyřešený.¨ Díval jsem se na Google maps, kde to v DE bydlíš a vidím, že to je pěkně v kopcích, tak tu 4x4 CX-3 určitě zužitkuješ.
Co se týče rezervy, tak to máš správný nápad. Já mám na X5 runflaty, ale rezervu jsem si stejně s vozem objednal. Runflat je ti totiž k hounu, když ho nevědomky sešrotuješ. :-!
17. 6. 2015 20:41
Re: Mazda
Co se týká rezervy, tak si zjisti rozměr a dokup disk a gumu. Já jsem to u svého (jiného) auta dělal teď taky tak, a taky vyhazoval polystyren.

Jenže v porovnání se SRN mají nižší ceny i ostatní automobilky, takže poměr mezi značkami je cenově zhruba stejný. A i řeči o předraženém koncernu jsou jen zažité klišé, realita je bohužel už někde jinde. Pro srovnání - špičkové a předražené Polo GTI (192PS) - 461tKč. Mazda 2 G115 - 473tKč.
16. 6. 2015 19:19
Revoluční motor? Na Slovensku:)
[odkaz]

Doufám, že jste si to aspoň přečetli, než jste minusovali:)
Rozbalit vlákno
1
Avatar - rokyta.p
16. 6. 2015 22:57
Re: Revoluční motor? Na Slovensku:)
Nápadů a vynálezů až tady bylo. Ale pravdu máš v tom, že na trh jsou připuštěny jen ty co jejich tvůrcům vydělávají. Takže věřím, že kdesi v šuplíku pár schopných řešení bude. Zda je to zrovna toto, nedokážu posoudit. Každý se u RTU opájí výsledky, ale nikdo pořádně nevysvětlil princip. "Není odpadové teplo" no fajn, ale jakto proč ... ?
Avatar - Ada je zase tady
16. 6. 2015 19:23
Logické
Jak logické. Vzpomeňte si na Carnotův cyklus spalovacího motoru. Čím větší komprese, tím větší účinnost. https://cs.wikipedia.org/wiki/Carnotův_c… Proto také mají diesely lepší energetickou účinnost (menší měrnou spotřebu). A také proto měl motor 1,9TDI komresní poměr 20:1. Je vidět, že se Mazda inspirovala. ;-)
Rozbalit vlákno
2
neregistrovaný "Me_Myself_and_I"
17. 6. 2015 06:52
Re: Logické
Pani, skuste niekto Ade vysvetlit rozdiel medzi benzinovym a dieselovym motorom.

Ja na to nemam nervy...
17. 6. 2015 12:50
Re: Logické
Pokud to skutečně bude HCCI, tak tenhle motor ale bude diesel (vznětový motor), že. Jen bude spalovat palivo, které se pro vznětový motor moc nehodí. A na rozdíl od typického vznětového motoru bude pracovat s homogenní směsí.

A je otázka, co to skutečně bude. Některé z plánovaných HCCI motorů jsou vyvíjené ve skutečnosti jako vznětový-zážehový hybrid, kdy budou pracovat jako HCCI jen za určitých podmínek.
16. 6. 2015 19:49
Nesmysl
Je to nesmysl hned ze tří důvodů
1) Účinnost 60 % je nereálná, tomu uvěří jen ten, kdo nikdy nic neslyšel o termodynamice.
2) Proč vyvíjet další dieselův motor? Vždyt Mazda už má klasický dieselový Skyactive-D. To chce mít vedle sebe dvě řady dieselových motorů?
3) Pro ten motor bude potřeba speciální palivo. Dnešní dostupné motorové benzíny neumožňují spalování v dieselově motoru, protože mají velmi nízké cetanové číslo. Takže by Mazda musela vyvinout i speciální benzín s vysokým cetanovým číslem a hlavně zajistit jeho distribuci, aby uživatelé měli kde tento speciální benzín natankovat.
Rozbalit vlákno
14
Avatar - Ja Prvni 123
16. 6. 2015 22:58
Re: Nesmysl
No, odpověděl sis sám... vyvíjí další "dieselův" motor proto, aby byl schopen spalovat jiné palivo.
U benzínu se měří oktanové číslo... a jeho funkcí je v podstatě odolnost proti samovznícení = v praxi klepáni ventilů.
Pokud bude ale motor pracovat s kompresí 1:18, pak už prostě bude nutně pracovat na principu samovznícení - ale pak nepotřebuje ani vysoké oktanové číslo, protože samovznícení náhle nebude problémem, ale výhodou.

Řekl bych, že ví, co dělají...
;-)
Avatar - Ada je zase tady
17. 6. 2015 07:49
Re: Nesmysl
Řekl bych, že ví, co dělají... ano, dělají TDI ;-)
17. 6. 2015 07:54
Re: Nesmysl
Ano, u benzínu se běžně měří oktanové číslo, protože to je pro zážehové motory důležité. Ale pro ten diesel bude potřeba dosáhnout určitého cetanového čísla a samozřejmě dalších vlastností paliva. Ve výsledku tedy půjde o nový typ benzínu, který někdo bude muset vyrábět a někdo prodávat.
17. 6. 2015 13:18
Re: Nesmysl
Cílem je, aby takový motor mohl spalovat benzín. Ne, aby muselo být na pumpách další palivo.
17. 6. 2015 16:12
Re: Nesmysl
To umí prototyp Mercedesu zvaný DiesOtto, který v závislosti na podmíkách umí použít vznětový i zážehový způsob spalování. Pro motory s pouze vznětovým principem je obtížné využít jako palivo současné typy benzínů (naturaly 91 až 98). Když by to jezdilo na mix naturalu a nafty, tak by další palivo být na pumpách nemuselo. Ale to by zase nebylo "cool".
17. 6. 2015 20:41
Re: Nesmysl
Nejde o cool, cílem prostě není zavádět další palivo. Ani nutit lidi manuálně palivo mixovat z dostupných paliv. To by představovalo problém pro adopci takového motoru, o to nikdo nestojí. Stejně jako není cílem vytvořit další diesel se stejnými problémy. Těžko říct, co to vůbec bude, až to bude. DiesOtto není jediný projekt s tímhle hybridním přístupem mezi HCCI motory. Ostatně viz 12:50.
18. 6. 2015 08:41
Re: Nesmysl
Samozřejmě jsem předpokládal, že auto by mělo dvě nádrže a správný poměr benzínu a nafty by si mixovalo samo. Uživatel by odděleně tankoval dvě paliva, tak jak to dnes dělají uživatelé LPG a CNG. Vidím v tom méně praktických překážek než v zavádění "nového" paliva, ale marketingoví manažeři budou proti tomu.
Hybridní přístup umožňuje využít běžný vysokooktanový benzín, ale za cenu toho, že motor je složitější a dražší.
No a přístup Mazdy mi přijde trochu mimo realitu. Hledal jsem dřívější informace a konstruktér Mazdy řekl, že při volnoběhu a částečném zatížení jim to funguje, ale že při vysoké zátěži ne. Pokud se jim nepovede zázrak, aby to fungovalo, budou muset udělat kompromis buď palivový nebo hybridní a jsou tam, kde jsou ostatní.
18. 6. 2015 15:42
Re: Nesmysl
To by šlo. Tam, kde je rozšířená (dostatečně kvalitní) nafta. Zvládl by vůbec stojan napočítat dvě různá paliva? Vím, že různá paliva pro HCCI zkoumal (a zřejmě stále zkoumá) i VW, ale ani jim se nechtělo jít do motoru, který by nemohli nasadit globálně - tedy i tam, kde není moc velký výběr dostupných paliv. Stejně jako GM a Daimler spíš sázeli na hybrid.

Což není překvapivé - stejné problémy mají ostatní.
17. 6. 2015 13:14
Re: Nesmysl
Pak je zase potřeba vysoké cetanové číslo.
Avatar - Mrakoplas
16. 6. 2015 23:00
Re: Nesmysl
Pokud vím Mercedes už něco takového má a funguje to i na obyčejný benzín.
17. 6. 2015 07:55
Re: Nesmysl
Mercedes ten koncept představil někdy v roce 2007, ale v poslední době je ticho po pěšině.
Avatar - Blue Sun
17. 6. 2015 08:29
Re: Nesmysl
Jistě, není to módní. Pořád je to "jen" benzíňák. Teď stále letí nafta a hybridy, tak co by řešili s něčím podobným?
17. 6. 2015 09:15
Re: Nesmysl
Diesotto? To není o módnosti. Benzín se spotřebou dieselu by se prodával velmi dobře, viz Mazda. Spíš to asi moc nefungovalo, jinak by se tomu MB věnoval i nadále.
17. 6. 2015 13:19
Re: Nesmysl
Daimler to nevzdal.
Avatar - Jaros71
17. 6. 2015 01:28
Paráda
Pokud to bude fungovat bude to skvělé ... :yes: :-)

Jen aby to bylo za 5 let..
Rozbalit vlákno
0
Avatar - KANKUNEN
17. 6. 2015 06:46
Opravdu 60? Nemá tam být 48 %
60% je utopie v dnešní době.
Rozbalit vlákno
4
17. 6. 2015 09:03
Re: Opravdu 60? Nemá tam být 48 %
Zvyšováním kompresního poměru roste tepelná účinnost - to je známé. Ricardo spočítal a ověřil na laboratorním motoru křivku její závislosti, že čistě teoretická účinnost (Carnotův cyklus: bez odvádění tepla z válců atd. atd.) je při kompresním poměru 10 60% a při 18 (tu zde uvádí Mazda) skoro 80%. Praktická možnost je asi 2/3 z toho a to by ukazovalo na oněch skoro 60% při 18, kterou Mazda uvádí. Ale nepředbíhejme.
Toto však platí pro zatížený motor (asi 80% - dají se změřit křivky konstatntní spotřeby v rovině P/otáčky - jsou to takové skoro elipsy. Z nich je patrné, jak s menším zatížením (ale i s větším) jde spotřeba nahoru (účinnost dolů). Otázka proč, je obsažná, a netroufám si ji tady rozebírat.
17. 6. 2015 09:05
Re: Opravdu 60? Nemá tam být 48 %
Zvyšováním kompresního poměru roste tepelná účinnost - to je známé. Viz moje odpověď k "Účinnost 60%!?"
17. 6. 2015 09:06
Re: Opravdu 60? Nemá tam být 48 %
Zvyšováním kompresního poměru roste účinnost. Viz moje odpověď k "Účinnost 60%!?"
17. 6. 2015 09:07
Re: Opravdu 60? Nemá tam být 48 %
Se zvyšováním kompresního poměru roste účinnost, to je známé. Viz moje odpověď k "Účinnost 60%!?".
21. 6. 2015 11:18
60 vs. 48 percent, nova cx5 v 2018
Mazda vzdy hovorila o 48 percentach u Skyactive II, pri Skyactiv I to je 40 percent, tento skok sa mi javi realny.

Preco do 2020? Teraz bol facelift cx5 a m6, pocas 2018 ma prijst nova generacia cx5, coskoro na to sestka. Kedze prva generacia cx5 uviedla do predaja technologiu Skyactiv I, je vysoko pravdepodobne, ze s druhou uvedu Skyactiv II.

Takze by som sa pripravil na cx5 u ucinnostou cca. 50 percent - 48 + i-eloop...

Spolupraca s toyotou a hybridizacia vsak davaju realne predpoklady na okresanie spotreby kludne aj o dalsi liter, kedze v najzravejsom rezime spalovacieho motora - jazda v meste, studene starty, zrychlenie z pokoja... by pomohol elektromotor...
Rozbalit vlákno
0