Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Značky zakryté sněhem: Co když přejedu plnou čáru, která nebyla vidět?

V zimních měsících se občas stává, že dopravní značení je zakryto sněhem. Víte, zda je v takovém případě značka platná?
Zpět na článek
22. 1. 2017 12:14
22. 1. 2017 12:49
22. 1. 2017 13:01
22. 1. 2017 18:49
23. 1. 2017 08:40
23. 1. 2017 11:27
23. 1. 2017 13:38
23. 1. 2017 13:36
22. 1. 2017 13:05
22. 1. 2017 19:38
22. 1. 2017 20:47
22. 1. 2017 22:19
23. 1. 2017 12:39
23. 1. 2017 12:38
22. 1. 2017 23:06
23. 1. 2017 05:37
23. 1. 2017 08:42
23. 1. 2017 09:16
23. 1. 2017 10:07
23. 1. 2017 10:19
18. 1. 2019 10:32
22. 1. 2017 08:40
značka zavátá sněhem
Tu značku poznásnad každej,kdo má řidičák- takhle vypadá jen jedna. :yes: :-! ;-\
Rozbalit vlákno
2
22. 1. 2017 08:50
Re: značka zavátá sněhem
Souhlas, právě proto ten tvar má, aby nešla zaměnit s jinou značkou, totéž trojúhelník na špici... Problém je zákazovými a příkazovými značkami, které jsou všechny kulaté...
22. 1. 2017 10:09
Re: značka zavátá sněhem
Tak ono přetlačovat se s Tatrou kvůli zapadané STOPce ani není moc rozumné >:D Jinak, že jsou zakryté ostatní značky je spíš výhoda, protože se člověk aspon může věnovat řízení a nemusí přemýšlet kolik zrovna může jet
22. 1. 2017 08:58
Když vidím, že nevidím, tak se zajímám a ono to půjde.
Je to nepříjemná věc a tomu se musí přizpůsobit jízda, jako výmluva se tohle použít nedá. Co tam máte dál ?
Rozbalit vlákno
1
23. 1. 2017 11:49
Re: Když vidím, že nevidím, tak se zajímám a ono to půjde.
se zajímám, to mám ísť na dopravný inšpektorát, aby som zistil, aká obmedzená rýchlosť tam je? Jasné, že sa často mnohí vyhovárajú, ale zas keď nevidno napr. obmedzenú rýchlosť, tak neviem aká je, lebo často býva výrazne obmedzená aj na priamych šikokých cestách.
22. 1. 2017 09:15
Zákaz předjíždění
Citace: "...Řidič tedy třeba na značku o zákazu předjíždění nemusí hledět jedině v případě, že je zakryto vodorovné a zároveň i svislé značení...."

Mám pocit, že Auto.cz už zase šíří bludy. Neexistuje žádná vodorovná značka, která by zakazovala předjíždění. Zákaz přejížění je vyznačen jedině svislou značkou
Rozbalit vlákno
36
Avatar - Bully_
22. 1. 2017 09:19
Re: Zákaz předjíždění
Plna cara? Dvojita plna cara?
22. 1. 2017 09:22
Re: Zákaz předjíždění
Plná čára ani dvojitá nezakazuje předjíždění. Pouze ji nesmíš přejet, tj pokud máš dost místa (dostatečně široký pruh), předjíždět můžeš. Ostatně ani postih za přejetí čáry není stejný jako za nedovolené předjíždění.
Pánové, tohle jsou ale docela základní věci, máte vůbec řidičák ?
Avatar - speeder75
22. 1. 2017 10:11
Re: Zákaz předjíždění
Napadá Vás nějaký konkrétní příklad se zmíněným dostatečně širokým pruhem? Neříkám, že to tak není, jen jsem ještě neměl to štěstí, že bych takový jízdní pruh potkal.
22. 1. 2017 10:14
Re: Zákaz předjíždění
Já to využil už hodněkrát, stačí když předjížděný sám víc uhne ke krajnici. A pochopitelně záleží na velikosti auta, takové Daewoo Tico apod opravdu moc místa nezabere

Je taky dobré se v těchto věcech zorientovat pro případné řešení přestupku. Za plnou čáru je postih daleko menší než za zákaz předjíždění
22. 1. 2017 10:34
Re: Zákaz předjíždění
Ten kdo nedodržuje, tak je v těhle věcech znalej. Za předjíždění přes plnou, kde není svislá značka zákaz předjíždění, je pouze finanční pokuta a bez bodu.
22. 1. 2017 10:35
Re: Zákaz předjíždění
Nezbývá než souhlasit, tuším že to dělá max. 2000,- ?
Avatar - Blue Sun
22. 1. 2017 10:57
Re: Zákaz předjíždění
Uhne ke krajnici... nebo spíš jsi chtěl říci "za krajnici", co? Tedy ty sám svou arogancí a agresivitou donutíš jiného řidiče přestoupit zákon, abys mohl v pohodě předjet.
Ale ono to k tvému běžnému projevu tady sedí.
Avatar - Hammunasakra
22. 1. 2017 11:02
Re: Zákaz předjíždění
Hele to si děláš srandu? Jezdíš taky někdy autem? ;-)
Avatar - Blue Sun
22. 1. 2017 16:34
Re: Zákaz předjíždění
Rozhodně více, než ty, mistře teoretiku.
Avatar - Hammunasakra
22. 1. 2017 22:34
Re: Zákaz předjíždění
Rozhodně to není poznat ty praktiku ;-)
22. 1. 2017 11:05
Re: Zákaz předjíždění
jenom blb-san si mysli, ze když na motorce predjedu traktor, kterej uhnul ke kraji aby neprekazel ostatnim, tak ze sem arogantni a agresivni.
dej si studenou sprchu
23. 1. 2017 11:47
Re: Zákaz předjíždění
Tak na motorce můžeš předjíždět většinou dle libosti, protože ten manévr provedeš tak rychle a zabereš tak málo místa, že i ta plná čára většinou nevadí.
Avatar - twistedTSD
22. 1. 2017 11:39
Re: Zákaz předjíždění
>:D Nevím jak ty, ale já když vidím, že za mnou někdo spěchá, vůbec mě neobtěžuje mu uhnout a nechat ho bezpečně předjet.

Akorát mně zásadně uhýbají jen ty traktory, asi mám špatné auto. :-(
Avatar - Blue Sun
22. 1. 2017 16:35
Re: Zákaz předjíždění
Mě tedy dobrovolně za bílou čáru nikdo nedostane. Jestli ostatní chtějí riskovat, prosím, já mám sebe a své auto rád.
23. 1. 2017 11:48
Re: Zákaz předjíždění
Tak on tě taky nikdo nenutí, ale taky to někdy ze slušnosti dělám, když vidím, že ten za mnou je rychlejší a předjetí si vyloženě nevynucuje.
Avatar - Katikakus
22. 1. 2017 22:13
Re: Zákaz předjíždění
TwistedTSDPresne tak. Tohle prece musi za normalni povazovat kazdy, kdo neni uplny hnup.
Avatar - twistedTSD
22. 1. 2017 11:00
Re: Zákaz předjíždění
Typickým příkladem je předjíždění cyklisty v autoškole. Když se mezi cyklistu a plnou čáru nacpeš, je předjížděcí manévr v souladu se zákonem. Když ne a stejně předjedeš, tak nashle u dalšího pokusu.
22. 1. 2017 11:09
Re: Zákaz předjíždění
tak zrovna v autoskole bych tohle uplne nedoporucoval.

kazdej normalni clovek ale radci tu caru prejede, nez aby cyklistu smet.
cet jsem i pravni názor, ze to je velmi často obhajitelny (prejet caru při predjizdeni cyklisty), takze kdyby po me chteli policajti v tomhle pripade pokutu, tak ja bych sel do spravniho rizeni
Avatar - Hammunasakra
22. 1. 2017 11:20
Re: Zákaz předjíždění
Policajti sou idioti = zažil sem pokutu za vyšší rychlost během předjíždění. Moc dobře věděli že to bylo jenom na to samotný předjetí ale ne = asi máš předjíždět radši pomalu a nebezpečnějš :-)

Docela mě šokli tenhle tejden ráno když v mínus dvanácti nebo kolika měřili jestli auta na konci dálnice správně zpomalujou na 100, 80 a 50 km/h a nesundaj jen nohu z plynu ;-)
22. 1. 2017 17:19
Re: Zákaz předjíždění
Zajímavý názor.A jak se správně zpomaluje bez sundání nohy z plynu?
Avatar - Hammunasakra
22. 1. 2017 21:55
Re: Zákaz předjíždění
Proč bez? :-)

Mě přijde v takovymhle případě správný zpomalovat právě sundáním nohy z plynu = policajti rozestavěnim značek chtěj abys deceleraci uspíšil brzdama ;-)
Avatar - Emel
23. 1. 2017 08:36
Re: Zákaz předjíždění
Taky ovšem můžeš sundat nohu z plynu dřív...
Avatar - Hammunasakra
23. 1. 2017 11:16
Re: Zákaz předjíždění
Ty jí snad sundáváš až když míjíš značku? ;-)

Ale následující zpomalení jsou tak rychle za sebou že prostě musíš brzdit = i když je to přehledná rovina. A přesně tam číhaj Pomáhat a chránit a měřej :yes: :-)
Avatar - twistedTSD
22. 1. 2017 11:32
Re: Zákaz předjíždění
Jen říkám, jak to běžně chodí, ale záleží určitě i na komisaři. Žáci toho někdy s oblibou využívají k zabití jízdy, ploužení se za cyklistou nedává mnoho prostoru k chybám. :-) Samozřejmě v reálném životě to neřeší nikdo a lepší je nechat si od předjížděného odstup.
22. 1. 2017 11:39
Re: Zákaz předjíždění
Sice je předjíždění cyklisty typickým příkladem, na druhou stranu je to past. Je třeba si držet dostatečný boční odstup (nacpání se je skutečně špatný výraz), jinak ho ohrozíš a to je vážnější přestupek. To radši přejedu plnou (na to samozřejmě potřebuji dostatečný výhled).
23. 1. 2017 11:49
Re: Zákaz předjíždění
Tak cyklistu přeci předjedeš i na zákazu předjíždění. Nejedná se v takovým případě o předjíždění, ale spíš objíždění. To samý pomalu se sunoucí traktor.
23. 1. 2017 12:56
Re: Zákaz předjíždění
Jedná se o předjíždění. Jen cyklista (ani bicykl) není motorovým vozidlem jiným než motocykl bez postranního vozíku a jen na ty se zákaz vztahuje. :-) I u traktoru jde o předjíždění a na něj se už zákaz vztahuje. Musí zastavit/ stát, aby šlo o objíždění.

Vem si motorku (bez postranního vozíku) a auto. Pokud je tam zákaz předjíždění, auto smí předjet motorku, ale motorka nesmí předjet auto. Pokud tam zákaz není, i motorka smí předjet auto. Vyhláška u plné čáry nic o předjíždění neříká. Předjíždět tedy můžete vesele, pokud se tam bezpečně vejdete.
23. 1. 2017 11:44
Re: Zákaz předjíždění
No tak tím bych si chlapče nebyl vůbec tak jistej. Spíš bych řekl, že se pleteš. Pokud vím tak plná, případně dvojitá plná, vyjadřuje právě ten zákaz předjíždění a ano nesmíš ji přejet, což v případě, že nepředjíždíš motorkou motorku jde dost blbě. Jednou jsem za předjíždění na plný čáře dokonce platil 500 a to tam nikde nebyla svislá cedule zákaz předjíždění. Čili otázka zní máš ten řidičák vůbec ještě ty?
23. 1. 2017 11:53
Re: Zákaz předjíždění
Vždyť je to úplně jednoduché, pokud víš že plná znamená zákaz předjíždění tak to podpoř konkrétní citací zákona. Obávám se ale že to nedokážeš
23. 1. 2017 22:42
Re: Zákaz předjíždění
Covece skoda ze sem te nemel s sebou. Mozna by si policajty vyfakoval a vysvetlil jim ze sem na ty plny vlastne predjizdet mohl a usetril by si mi 500. >:D Jak casto takhle predjizdis na plny care?
24. 1. 2017 06:15
Re: Zákaz předjíždění
Když neznáš předpisy tak plať. Je to jen tvůj problém
24. 1. 2017 16:02
Re: Zákaz předjíždění
Ty seš poslyš úsměvnej "hrdina". Už vidím jak sveřepě pošleš cajta do háje s tvrzením, že si na tý plný čáře předjížděl naprosto v souladu s vyhláškou >:D

Aby sis nemyslel, nejsem žádnej pirát silnic a na plný nepředjíždím, ale tady byl úplně normální rozhled do daleka a ani žádná křižovatka v dohledu. Nechápu proč tam ta plná čára vůbec byla. Nicméně o tom je pak zbytečná diskuze. Prostě jsem porušil předpisy, tak jsem uvítal, že se po mě nechce fikun zbytečně vozit a řeší to jen pětikilem.
25. 1. 2017 13:41
Re: Zákaz předjíždění
Hele pokud jsi plnou přejel tak jsi dostal pokutu pouze za to. Kdyby ale plná znamenala zároveň i zákaz předjíždění jak se snažíš tvrdit, napařili by ti k pokutě i pět bodů.
Takže když jsi tak přesvědčený o své pravdě, zajdi na dopravku a ty body za zákaz předjíždění důsledně požaduj :-)
Avatar - _Karel_
22. 1. 2017 09:20
Re: Zákaz předjíždění
? Taková hloupost a od tebe?
22. 1. 2017 09:29
Re: Zákaz předjíždění
Co tím myslíš ?
Avatar - _Karel_
22. 1. 2017 09:36
Re: Zákaz předjíždění
No jo, sypu si popel na hlavu :-(
22. 1. 2017 12:14
Lež
Dej přednost v jízdě a Stůj, dej přednost v jízdě sice mají natolik charakteristický tvar, který je nezaměnitelný s ostatními dopravními značkami a řidič je jistě pozná podle tvaru, nikoliv podle toho, co je na nich vyobrazeno, ale v případě zakrytí sněhem nebo blátem neplatí úplně stejně jako všechny ostatní značky. Tvrzení, že zrovna tyhle dvě značky platí i v případě zakrytí sněhem nebo blátem nemá oporu v zákoně. Jiná věc je praxe, kdy soudy nerespektují ustanovení Ústavy, která říká, že "nikdo nemůže být nucen činit nic, co mu zákon neukládá" a klidně odsoudí řidiče za to, že nezastavil na zcela rezaté, nečitelné stopce a způsobil tím nehodu.
Rozbalit vlákno
7
22. 1. 2017 12:49
Re: Lež
Tak některé nezastaví ani závory na přejezdu tak proč by se vzrušovali rezavou stopkou však ta Tatra co jede zprava zastaví >:D
22. 1. 2017 13:01
Re: Lež
Já píši o stavu v právní rovině. V reálném životě se všichni chováme jinak.
22. 1. 2017 18:49
Re: Lež
To nevím, nechci polemizovat, ale tohle nám říkali i v práci na školení na služebáky. Resp. bylo to v tom smyslu, že někdo stopku otočil o 180° a fízlové stejně vybírali s odvoláním právě na ten tvar. Nicméně zase tohle je spíš o tom, že si to člověk má zapamatovat a tu stopku nebo přednost dodržet i kdyby se na to vykálel slon. Nesmyslných stopek moc nepotkávám, jestli vůbec, to spíš u různých 30 "náhodně v krajině" si říkám, čím kdo přemýšlel.
Avatar - Emel
23. 1. 2017 08:40
Re: Lež
Nesmyslných stopek... hm, za mě je nesmyslná každá druhá. Často třeba u železničního přejezdu - já samozřejmě chápu proč tam tu stopku dali, ale při dostatečném rozhledu nevidím problém to třeba na dvojku projet pouze se zpomalením.
Avatar - Hammunasakra
23. 1. 2017 11:27
Re: Lež
Ono u nás je obecně přeznačkováno = tisíce dopravních značek sou prokazatelně navíc

[odkaz] [odkaz]
23. 1. 2017 13:38
Re: Lež
Podle mne jde argumentovat tím, že u zasněžené nebo zablácené značky nelze poznat, jestli není "zneplatněná" - tedy přeškrtnutá (plátěný "kryt" by možná poznat byl, ale nevím, jestli se ještě dnes používají). Že tam ta značka fyzicky je, ještě neznamená, že platí.
23. 1. 2017 13:36
Re: Lež
Kde je to vůbec upraveno? Vzpomínám si, že zákon hovoří o zneplatnění a jednou možností je zakrytí. Ale nějak si nevybavuji, kde je něco o její čitelnosti. To mi přijde prostě logické.
Avatar - Fána
22. 1. 2017 13:05
čára
Čára není zeď. Není žalobce není soudce. Důležitější je aby jste nikoho neohrozili.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - wakantanka
22. 1. 2017 19:38
Neviem
ako to mate osetrene v Cechach, ale na Slovensku pokial viem stale plati, ze plnu ciaru mozes prejst za tychto podmienok:
1. Odbocujes alebo vchadzas na cestu z miesta mimo cesty
2. Pri obchadzani prekazky za predpokladu ze neohrozis oproti iducich a tou prekazkou sa da rozumiet aj cyklista ci traktor, ktory na okreske ide vyrazne nizsou rychlostou a prekaza plynulosti cestnej premavky.
3. Ak je vodorovne ci zvisle dopr. znacenie zakryte snehom ci inak neplatia. Samozrejme ze ak su niekde osadene obe varianty musia byt zakryte obe. Ak je len ciara a na nej ujazdena vrstva snehu ci ladu nieje o com.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - twistedTSD
22. 1. 2017 20:47
Re: Neviem
U nás se používá výklad takový, že "objíždět" lze pouze statický/nehybný objekt.
Avatar - Katikakus
22. 1. 2017 22:19
Re: Neviem
Je to bohuzel tak: [odkaz]
23. 1. 2017 12:39
Re: Neviem
To úplně ne. Objíždět můžeš třeba chodce a ten se hýbat může. Vozidlo je něco jiného.
23. 1. 2017 12:38
Re: Neviem
I v Čechách platí, že jednoduchou smíš přejet, pokud objíždíš, odbočuješ z pozemní komunikace, nebo na ni najíždíš. U dvojité pak můžeš jen objíždět (najet/ sjet tedy můžeš jen v jednom směru).

V ČR rozhodně neplatí, že pomalu jedoucí vozidlo lze objet. Je to vždy předjíždění. Vozidlo musí stát nebo zastavit, aby šlo o objíždění. Ani takové vozidlo nelze klasifikovat jako překážku, respektive pro to neexistuje opora v legislativě, byť člověk cítí, že překážkou je.

Potenciální pastí jsou pak účelové komunikace. Plnou čáru můžeš přejet, pokud odbočuješ na místo ležící mimo pozemní komunikaci. Řada lidí by to klidně aplikovala na polní nebo lesní cestu, ty však můžou být účelovou komunikací, což je druh pozemní komunikace (většinou asi budou, ale nevím a nemusí být vůbec možné to posoudit z pozice řidiče). Přes plnou tedy můžeš odbočit na pole, ale ne na polní cestu. Obdobně pro vjíždění.
22. 1. 2017 23:06
Vtipný
Fascinuje mě ta diskuze tady. Je zajímavý, že všichni vědí, jak to je s čárama apod., ale nikomu nedošlo, že když je zavátý veškerý značení, tak je zřejmě na silnici tolik sněhu, že předjíždění je tak jako tak sebevražda.
Rozbalit vlákno
5
23. 1. 2017 05:37
Re: Vtipný
To "zřejmě tolik sněhu" je jen tvá teorie. V praxi se na sněhu předjíždí normálně, nebo spíše ještě snadněji právě díky zakrytí těch čar. Copak ty jsi ještě nikdy nejel s autem v zimě ?
Avatar - Emel
23. 1. 2017 08:42
Re: Vtipný
Teď je přesně takové počasí (dlouhodobě zima, ale už nějakou dobu nepadalo), že bývají víceméně suché oba pruhy... a mezi nimi tenká vrstvička sněhu. Samozřejmě se musí trošku dávat pozor, ale předjíždět se dá vcelku normálně.
23. 1. 2017 09:16
Re: Vtipný
Předjíždí se v pohodě i na cestě úplně pokryté ujetým sněhem
Avatar - Emel
23. 1. 2017 10:07
Re: Vtipný
Já vím, a nejlíp dveřma napřed a do zatáčky přes ručku
23. 1. 2017 10:19
Re: Vtipný
Naopak, pokud nejedeš na hrotech tak je rychlejší čistá stopa
18. 1. 2019 10:32
clanky
Dobrý den
já jeste narazil na podobný článek, který by se mohl hodit co se tyce zakrateho/poskozeneho dz

tu [odkaz]

a dále tu [odkaz]

mohlo by se hodit
Rozbalit vlákno
0
27. 4. 2020 14:12
Zasněžené značky
Tady jsem narazil na super článek o tom, jaký je postup v situaci, jestli jsou značky zasněžené. https://www.dopravniznaceni.com/…nacku-neni-videt Myslím, se se to nám bude hodit))
Rozbalit vlákno
0
17. 12. 2021 10:19
VIditelnost
Zdravím, myslíte ty zakryté něco takového? https://www.dopravniznaceni.com/…ni-znacky-seznam u nás jsme v ulici jsme zažádali, aby nám některé značky přidali, jelikož se někteří ztráceli v propletitých uličkách, které vedli do jednosměrné ulice a nikde žádná značka. Naštěstí už se tam teď dá mnohem lépe orientovat i právě v zimním období.
Rozbalit vlákno
0