Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Jak se zlepšoval výkon světlometů? Před sto lety jste neviděli skoro nic

Automobilka Ford prostřednictvím názorného pokusu srovnala výkony automobilových světlometů od roku 1908 do současnosti.
Zpět na článek
Avatar - twistedTSD
10. 2. 2017 00:15
Re: LEDky
Tak to nevím, mně to většinou připadá spíše naopak.
9. 2. 2017 15:13
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
JJ přesně. Dokonce dokážu jen očima určit i střídu toho PWM :'-(
9. 2. 2017 14:53
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
O tomhle efektu už sem párkrát čet. Nemalé procento řidičů má tu smůlu, že vidí PWM kmitočet těch světel. Tohle by možná chtělo začít řešit trochu systémově a upozornit na to homologační orgány.
9. 2. 2017 14:45
LEDky
Pořádné ledky oslňují méně, než obyčejné žárovky. A to hlavně zezadu na dálnici.
9. 2. 2017 14:42
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
Mi ještě mnohem víc vadí stroboskopování zadních LED světel (i některých předních u denního svícení). Rve to za oči i na vzdálenost několika set metrů. Typickým příkladem je koncernová produkce Passat, Golf i některé Audi
Avatar - narona
9. 2. 2017 14:03
Re: ...
A nejen kryty ale u některých aut i odrazné plochy parabol ;-\
Avatar - narona
9. 2. 2017 14:00
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
Je pravda že to oslňování je problém, když paprsky lítají mimo určené pole. No ale z pohledu řidiče zas ta ostrá hranice osvitu potkávacích (klasika u xenonů) není dobrá, protože oči pak vůbec nerozeznají co se skrývá za ní, případně nad ní. Typicky cyklista v tmavých kalhotách na kole bez světla, odrazky ale s reflexní vestou...
Avatar - twistedTSD
9. 2. 2017 13:50
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
Když je řeč o zadních světlech, tam mám občas pocit, že šel vývoj úplně do prde-háje. Viděli jste někdy brzdová světla QQ nebo 308? Pár diodek v centimetrovém pásečku. A blinkry nebo i koncová světla na některých autech to samé...Vymýšlí se cirkusácké světelné podpisy a funkčnost jde stranou.

V roce 2004 se Škoda chlubila údaji, o kolik procent se zvětšila plocha koncových a brzdových světel Octavie II. Když se pak člověk podívá na některá dnešní auta, je to úsměvné.
9. 2. 2017 13:25
Re: Tak to všechno krásně vypadá,
Jo, taky nerozumím proč není mezi tmou a světlem v dálce ostrá hranice. Pak jde nahoru hodně parazitních paprsků které oslňují i když jsou světla správně seřízené - typicky třeba Fabie
Avatar - KANKUNEN
9. 2. 2017 13:09
Tak to všechno krásně vypadá,
jenže ve skutečnosti je řidič víc a víc oslňován. Zadní světla svítí více než kdysi brzda a chytré LEDky mi svařují ve zpětných zrcátkách půl kilometru daleko.
9. 2. 2017 12:40
Mustang
Čtu správně že xenonové výbojky mají až pětkrát jasnější svit než halogenové žárovky, ale v modelu Mustang mají výbojkové reflektory svítivost jen 3x větší?
9. 2. 2017 12:31
...
Jako jo, ale zároveň je potřeba počítat s tím, že dnešní plastový kryty světel ve středoevropskym provozu docela rychle degragujou. Takže není taková výjimka vidět auta sice s xenonama, ale svítící všude možně kvůli poškrávanýmu krytu. A tam už si viditelností nejsem tak jistej.