Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Nové baterie pro elektrododávku. Kolik ujede vylepšený Nissan e-NV200?

Nissan si pro svůj lehký užitkový elektromobil připravil zásadní novinku v podobě nové baterie. Ta má zajistit prodloužení dojezdu na jedno nabití oproti dosavadnímu provedení o více než 100 km.
Zpět na článek
Avatar - Ja Prvni 123
3. 10. 2017 19:52
Jo, takhle mi to smysl dává...
Malá dodávka, s docela normálním výkonem... na rozvoz rohlíků nebo pošty po městě super.
Takhle mi elektrika smysl dává.

Škoda jen, že je o půl milionu dražší... což zrovna tady znamená skoro trojnásobná cena.

To už vyžaduje hodně nadšení pro věc...
Rozbalit vlákno
3
Avatar - WinDiesel
3. 10. 2017 20:36
Re: Jo, takhle mi to smysl dává...
to je pro EV nadšence jen drobnost.
3. 10. 2017 20:39
Re: Jo, takhle mi to smysl dává...
Však se jim na dotace složej i uklízečky z daní, no neberte to!
Avatar - Ja Prvni 123
3. 10. 2017 21:09
Re: Jo, takhle mi to smysl dává...
:-)
Avatar - eLzyx
3. 10. 2017 20:09
nulový vývoj baterií
a pak že je nulový vývoj baterií. Rozměry stejné, hmotnost nejspíše také a přitom skoro dvojnásobná kapacita. Jen tak dále.
Já si začínám dělat zálusk na Fiat 500e. Jako ojetina je zatím relativně drahý, ale za 3 roky by to mohlo být pro mě za zajímavé peníze (pod 200) jako zajímavé vozítko do práce (50km denně).
Rozbalit vlákno
3
Avatar - WinDiesel
3. 10. 2017 20:35
Re: nulový vývoj baterií
Hustota baterií je vyšší, tedy hmotnost je vyšší. Fyziku a chemii neošálíš. Prostě nacpali víc do menšího rozměru.
Avatar - eLzyx
3. 10. 2017 20:44
Re: nulový vývoj baterií
mohli ušetřit na obalech. Jinak samozřejmě souhlas. Každopádně ten nárůst hmotnosti baterií nebyl takový, aby se muselo upravovat užitečné zatížení ...
Když porovnám třeba bateriový blok Samsung SDI o 63Ah (ten je ve Fiatu 500e) s novějším typem s 94Ah, tak při stejných rozměrech je tam rozdíl 120g (1,88 vs. 2kg). Celá baterie Fiatu má 97 těchto bloků, tj. nárůst hmotnosti je o 11,6kg. Za 60km k dobru je to relativně zanedbatelné.
EDIT: na rok 2018 má prý už Samsung připravené 120Ah bloky ve stejném rozměru
3. 10. 2017 20:57
Re: nulový vývoj baterií
No ty si zabil...čo si mal v škole z fyziky? Sedmičku?
Avatar - Ada je zase tady
3. 10. 2017 20:25
diesel je stále nejekologičtější...
...variantou pohonu. Jeho účinnost se blíží tepelným elektrárnám, nedochází ke ztrátám při přenosu energie, palivo se dobře skladuje, provozní náklady oproti elektromobilu (včetně provozních nákladů a odpisů 1/N elektrárny a přenosu energie) jsou zanedbatelné, užitečná hmotnost výrazně vyšší, navíc se s tím lépe jezdí (ta hmotnost akumulátorů je v chování vozu cítit...). A tak by bylo možné pokračovat...

Nicméně, nejsem proti autům na baterky nijak negativně vymezen. Až bude elektromobil bez dotací stát do půl milionu Kč, ujede na jedno nabití z Plzně do Ostravy a zpátky (a to i v zimě a s nákladním přívěsem) a jeho výkon bude přitom nad 100kW a krouťák okolo 400Nm, bude to pro spoustu lidí zajímavé. Zatím to zajímavé není a ani být nemůže.
:no:
Rozbalit vlákno
9
Avatar - WinDiesel
3. 10. 2017 20:36
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Při bouračce diesel nevybuchuje ....... a nehoří.
3. 10. 2017 23:15
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Elektro jsou zatím pro některé aplikace..
krátké jízdy po městě kde nepotřebuji výkon (lepší golfový vozík)
b) luxusní auta.. Tesla S má zrychlení jako M3. Stojí skoro stejně.. po 300.ooo km ušetříte oproti M3 25%.
Nová Tesla 3, cena kolem milionu zrychlení 5.6sec. Kolik aut za mega to dá? A kolik pak vyjde do nich palivo, oleje, svíčky (rozvody) za 10 let?? U elektro auta Kwh stojí v nočním proudu 2.5 Kč a spotřebujete jich do 20/100 km.
4. 10. 2017 14:31
Re: diesel je stále nejekologičtější...
To je tedy porovnání. Je zřejmé, že jsi v M3 nejel. Mohl sis vybrat něco smysluplnějšího, aut je na trhu dost.
4. 10. 2017 11:52
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Až bude k dispozici auto o velikosti Superbu s výkonem nad 100 kW a krouťákem okolo 400Nm stát jako základní Fabie, začnu uvažovat o koupi novýho vozu. :-) No tak, trochu realistické uvažování.
Už jen z principu elektromobil je postaven jinak, u spalováku jsou vstupní náklady nižší, protože udělat nádrž nestojí skoro nic, ale zase drahé výdaje (např. benzín), elektromobil je při vstupu logicky dražší, protože baterie stojí víc než nádrž, avšak elektřina i údržba auta jsou o dost levnější. Proto mi přijde nesmyslný počítat, že by elektromobil o větších rozměrech a váze než nějaký golfový vozík měl stát půl mega a přitom ujet normální rychlostí přes 800 km na jedno nabití.

Během následujících několika let bude běžný dojezd přes 300-400 km za cenu srovnatelnou jako spalovací konkurence, např. taková Tesla Model 3.
Možná, že díky masovější produkci elektromobilů cena baterií ještě výrazně klesne a dojezd se zvýší k 500 km za auto do mega, ale jednak si nemyslím, že to většina lidí bude často využívat - tím pádem to pro ně tak podstatný požadavek jako pro Vás nebude, a ani si nemyslím, že by to byla otázka několika málo let.
Avatar - 1975ak
4. 10. 2017 20:53
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Přečti si problémy v Norsku, kde zvýšili počet elektroaut a už neví co s tím, protože je nemají kde nabíjet, začíná tam chybět infrastruktura, posléze zjistí, že nemají ani dost výkonu aby to uživili z elektráren. Následně začnou problémy s bateriemi, protože ty mají svoji životnost.
4. 10. 2017 14:35
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Uvědomuješ si, že typický elektromobil má dopředu jediný převod?
Avatar - 1975ak
4. 10. 2017 20:55
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Problém elektromotoru nejsou otáčky,, to je spíše výhoda,,, že se může točit "donekonečna". Problémem je váha baterií a jejich životnost. V zimním období je rychle snižující kapacita.
5. 10. 2017 01:00
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Ty jeho parametry (100 kW/ 400 Nm) však vypadají, jako by si specifikoval konvenční diesel. Alespoň mně to tak přijde. Ale možná si to uvědomuje a opravdu by to takhle chtěl. Možná by k elektromotoru chtěl převodovku. Kdo ví.
Avatar - white label
5. 10. 2017 01:07
Re: diesel je stále nejekologičtější...
Tak bez fofrklacku si Ada logicky nekoupí nic, elektromobil nevyjímaje... ;-)