Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Ford oficiálně oznámil konec výroby modelů C-Max a Grand C-Max

Ford of Europe oznamuje, že v červnu letošního roku ukončí výrobu modelů C-Max a Grand C-Max ve svém výrobním závodě v německém Saarlouis.
Zpět na článek
1. 4. 2019 10:33
1. 4. 2019 11:12
1. 4. 2019 11:25
1. 4. 2019 11:55
1. 4. 2019 12:45
1. 4. 2019 13:25
1. 4. 2019 20:56
1. 4. 2019 20:53
1. 4. 2019 21:42
19. 11. 2019 14:45
Avatar - holden2
1. 4. 2019 10:14
co nejakou zpravu na aprila?
treba ze skodovka bude vyrabet spolehliva, pohodlna auta?
Rozbalit vlákno
0
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 10:33
upadok MPV
bohuzial MPV padaju ku dnu... tento segment uz o par rokov bude minulostou aj ked za mna je stale lepsie pre vacsiu rodinu MPVecko ako nejaky "radobyterenak" ... ale tak logiku dnes v autach moc hladat uz nehladam a asi je lepsie sa nejako nad tym nepozastavovat ale prijat fakt ze zakaznik dnes uz proste MPV moc nechce ... inak len nedavno defakto skoncil aj carens ( ak sa nemylim ) a to celkom v tichosti a nenapadne ( co u kie nie je zvykom .... ale asi je to tak lepsie ) ... takze asi nikoho neprekvapi neprekvapi ze nielen kia ale aj ford uz neplanuje nastupcov tejto velkostnej triedy MPV-cok .. a dam krk za to ze aj mensia venga coskoro uz ( a opat celkom nenapadne ako carens ) skonci tiez bez nastupcu.... rovnako je asi tiez uz zbytocne plakat nad hondou FR-V ci mazdou 5 .... ktore by si iste tiez nastupcov zasluzili ... este som zvedavy ako dlho vydrzi vo vyrobe touran od vw ktory ako tak este odolava tomu globalnemu "tlaku" nezaujmu verejnosti o MPV ale dam "ctvrtak" ze o 5-6 rokov aj on uz "padne" ....

na druhej strane mame uz coraz viac 6-7 miestnych SUV..... kodiaq, outlander, P5008, Tarraco, CR-V ktore pred par rokmi vobec ( alebo ako 6-7 miestne ) este neboli .... takze zrejme tu sa uz zakaznici pozeraju... po kodiaqoch ci P5008 .... a nie po carensoch a C -maxoch... doba sa proste meni a s nou aj priority zakaznikov aj vyrobcov...

no ale uz zajtra je tu nova kuga... a tak mozno ford v nej sklbi este vacsiu praktickost a pohodlie aby ten koniec C-maxu ho "bolel" co najmenej .... som na nu fakt zvedavy :yes:
Rozbalit vlákno
18
Avatar - Hammunasakra
1. 4. 2019 10:44
Re: upadok MPV
Hlavně docela překvapivě upadá Ford = v doslova obřim rozsahu https://www.e15.cz/…eho-trhu-1357519
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 11:02
Re: upadok MPV
ford sa musi proste kusok uz preorganizovat... a zvazit co dalej.... ved nielen jeho MPV ale ani mondeo uz predajne nie je co byvyalo... rovnako vieme ako dopadlo mini auto KA-cko ( ktore este v case prichodu si brusilo zubky dokonca aj na F500 ) ale obcas to proste nejde tak ako vyrobca planuje ... ono pan je vzdy zakaznik a ford za mna v eu uz straca svoje postavenie dlhodobejsie ... ale tak na druhej strane je tu este cina... australia... ci povedzme juzna amerika... svet nie je len europa a tak ford v podstate len prenesie "tazisko" svojho zaujmu kusok inde.. rovnako honda sa v eu dnes uz moc predajne "nanamaka" a pozri ako jej to v globale aj tak "funguje" .... ja to vidim tak ze ford uz bude sa viac sustredit na ameriku a cinu do buducna a europa bude pre neho uz menej vyznamny trh ako tomu je uz aj dnes pre dalsie ineglobalne znacky ( honda, nissan, mitsubishi, toyota, mazda, buick, cadillac, lincoln a pod )

ja som presvedceny ze v nasledujucej dekade sa toho este hodne zmeni a to nielen u fordu ale skoro u kazdeho vyrobcu.... uz coskoro pridu v automobilovom priemysle velke zmeny... a bude zaujimave sledovat kto "to prezije" a kto naopak "zaspi" alebo strati svoju doterajsiu "silu" ... coskoro sa do popredia podla mna uz dostanu aj mnohe cinske znacky z ktorych si este dnes mnohi robia srandy... ved uz dnes ma cina tolko nadejnych elektromobilov ako malokto.... este to bude zaujimave ... myslim ze nas caska jedna z najzaujimavejsich dekad automobiloveho priemyslu .. obdobie od 2020-2030 bude podla mna velmi zaujimave a ovela zaujimavejsie ako bplo obdobie povedzme od roku 1990-2000 alebo obdobie od 2010 do dnes.... takze mame sa na co tesit... :yes:
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 11:16
Re: upadok MPV
inak za mna je rusky trh do buducna velmi perspektivny takze iste sa tam ford coskoro opat vrati....

inak tento rok foprd ukoncil vyrobu "tazkych" vozodiel v brazilii po 50 rokoch... zrejme kvoli financiam... takze asi tam fakt nie je vsetko uplne "ok" ale verim ze casom sa opat ford dostane na vyslnie... a tma kam patri :yes:
Avatar - xxc
1. 4. 2019 11:12
Re: upadok MPV
Jasne, ze zakaznici pozeraju po inom, ked ten ford nema ani 3 isofix uchyty. Cize velmi rodinne to nebolo.
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 11:22
Re: upadok MPV
tak oni maju este vacsi S-max .. ale obavam sa ze aj ten uz dlhy zivot pred sebou nema ... zakaznik dnes uz proste chce skor kodiaqy P5008 a pod.... divne ale je to tak sam vidis tie predajne cisla.. MPV padaju doslova ako podtate ... kde je ale skutocne jadro problemu a toho "nezaujmu" o MPV zo strany zakaznikov je stale otazne... lebo aby MPV padli za par rokov o globalne o dve tretiny predajne dole je asi tazko vysvetlitelne len tym samotnym "prechodom" k SUV ... musi tu byt aj nejaky iny a vaznejsi "dovod" ... ale odbornici od vyroby iste vedia viac.... my mozeme len spekulovat
1. 4. 2019 11:25
Re: upadok MPV
Presne tu je ten dovod. Pre 4clennu rodinu staci prakticky cokolvek, nenarocni sa zmestia aj do HB, ti co potrebuju viac staci pohodlne akekolvek kombi. Ti, co ale maju 3deti (ako napriklad ja) maju problem a prve pouzitelne MPV je az Touran a C4 a 5008. Zafira konci tiez (samostatne sedacky tiez nema), Toyota Verso uz tiez nie je, nahradil ju az ProAce. Kia Carens ako uz vyssie spomenul, skoncila. Z tych co ostavaju je este scenic/grandscenic, ale kedze je to tiez uzke, tak nic. Neviem ci som este na niekoho zabudol. Do 30k eur je len tato trojka VW+C4 a 5008, alebo ist potom do malych dodavok ako Rifter/Berlingo apod. Akurat tie zase nemusia splnat ine naroky mozno na motor/vykon vybavu.
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 11:39
Re: upadok MPV
ale zase je potrebne spomenut aj fakt ze 5-6 clennych rodin je tiez coraz menej a menej... staci sa pozriet aj na demograficky vyvoj a hned zistime ze nas europanov defakto dnes uz z roka na rok "ubuda" a nepribudame... takze z toho logicky vyplava ze drviva vacsina rodin v eu nemoze mat viac ako 2 det i.. lebo podla pyramidy rastu obyvatelstva je potrebne mat v priemere ciselne okolo 2,7 ( teda 3 deti ) aby populacia "neklesala" ale generacne rastla... a kedze my v eu uz klesame poctom obyvatelov tak v priemere zrejme nemame viac ako 2 deti v rodinach ..... a pre dve deti otcovi rodiny fakt MPV podla mna ani netreba... tu postaci aj octavka ci nejak bezny kombik alebo hatch... takze podla mna je to aj o tom teda o "potrebach" a tie su fakt uz pre vacsinu obyvatelstva ine ako pred 15-20 rokmi....

PS: zase pred 50 rokmi nebolo nic neobvykle ked mali rodiny aj po 4-5 deti... ale dnes? proste je to uz cele ine... a asj aj preto niektore segmenty aut uz nemozu slapat donekonecna .. rovnako som toho nazoru ze aj miniauta uz coskoro skoncia nielene MPV.... lednoducho len o par eur lacnejsie mini voci podtstane pouzitelnejsiemu malemu auta uz dnes prestava davat zmysel nielen financne ale aj prakticky ....
1. 4. 2019 11:55
Re: upadok MPV
Pravda je, ze viacdetne rodiny zacinaju byt rarita, lenze hlavne ti su cielovka takychto aut a pokial to auto nesplna podmienky - casto aj legislativne(naprikald tie autosedacky), tak logicky bude zaujem ovela nizsi. A to co je pouzitelne je uz ale aj dost drahe - vid Sharan, Smax/Galaxy, Espace a prakticky sme skoncili.
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:11
Re: upadok MPV
presne tak... jednak viacclenne rodiny su coraz vacsia rarita a jednak je podla mna aj stale menej tych viaclennych rodin ktore si popri tom vsetkom este mozu dovolit kupit aj nejake to 6-7 mieste ( dnes uz luxusne navonane ) MPV za melon ... presne ako pises... jednak je menej viaclennych rodin a jednak su MPV stale drahsie a vacsie a maju aj to co uz nepotrebujes .... sam poznam len par 5 clennych rodin ale aj tie nemaju na espace ale jazdia skor vozmi ako fabie rapidy a pod... takze asi tak... inak k tomu espace... ani jemu dlhy zivot nedavam a hoc je stale este relativne "novy" ... aj jeho to uz predajne taha ku dnu... este to s nim bude zaujimave co dalej... ved cas ukaze .....
1. 4. 2019 12:45
Re: upadok MPV
Tak ide o to v akom okoli sa pohybujes, v tom mojom su napodiv 3 deti akosi coraz castejsie a uz ani 4 deti nie su nic nezvycajne. Ale pravdu mas taku, ze nie kazdy si moze dovolit nove auto a espace by som si novy nekupil - ale to ani jedno z tych velkych MPV. Tam sa to zase lame na tom, ci potrebujes iba 5miestne auto s nudzovymi sedackami, alebo potrebujes plnohodnotne 6 miestne a tam sa vykasles na tie velke MPV, lebo su oproti dodavkam priestorovy kompromis. Taky Traveller, ProACE aleco Spacetourer a ekvivalenty kupis za podobne peniaze, mozno nie takou vybavou, ale velmi slusne aj tak a priestorovo bez kompromisu. ALe dovody aj poziadavky su pre ludi rozne.
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:51
Re: upadok MPV
tak jasne.. ale ja to beriem celkovo... proste 5-6 a viac clennych rodin je v eu z roka na rok menej... bez ohladu v akom regione sa obaja pohybujeme ;-) .. to asi sam uznas ked si pozries demograficky vyvoj ... a mat vo vacsine pripadov maximalne "len" dve deti... na to europanovi dnes uz bohate postaci aj octavka astra alebo povedzme kuga tucson a pod... takze aj ked v okoli mas x alebo aj xy 6 aj viac clennych rodin.... tak tie to proste celkovo nezachrania... aj ked rad by som bol keby tomu tak bolo a MPV nezmizli..
1. 4. 2019 13:25
Re: upadok MPV
Jasne ze celkovo takych rodin ubuda, ale reagoval som na tu tvoju poznamku co poznas zo svojho okolia. A rovnako som ti odpovedal ake pohnutky mozu mat 5 a 6 a viac clenne rodiny. A navyse to vecsie rodiny riesia casto 2mi autami, takze to kludne moze byt nejaky kombik a HB a priestoru je habadej a cenovo je to tiez menej ako velke auto. MPV pojdu na nejaky cas zrejme do kytek, kym sa trh nepresyti a znovu ich nevzkriesia. A mozno zaniknu uplne lebo si ich rozoberu ostatne segmenty ako tu uz viackrat zaznelo.
Avatar - xxc
1. 4. 2019 20:56
Re: upadok MPV
Počet nielen pôrodov, ale viacpočetných rodín má stúpajúcu tendenciu:

V roku 2016 ich bolo viac ako 57-tisíc, kým v roku 2014 necelých 54-tisíc.
Navyše sa zvýšili počty pôrodov treťorodených a štvrtorodených detí. Rodín s tromi či štyrmi deťmi preto na Slovensku pribúda.
Avatar - xxc
1. 4. 2019 20:53
Re: upadok MPV
Odkial mate informacie, ze 5-6 clennych rodin je coraz menej?

Mať veľkú rodinu so štyrmi či piatimi deťmi sa pomaly stáva bežnou záležitosťou, respektíve vracia sa späť starý trend, ktorý si pamätajú ešte naše staré či prastaré mamy, ktoré pochádzali pokojne aj z desiatich detí.

Zisťovali sme preto, či aj pôrodnosť na Slovensku skutočne rastie, čo môže znamenať len jediné. Ženy sa vracajú do svojej materskej role oveľa viac s nadšením. A je to skutočne tak. Potvrdili nám to informácie zo Štatistického úradu SR a Národného centra zdravotníckych informácií.

Z tabuľky o počte narodených detí (viď tu hore v galérii) na Slovensku a poradí narodených detí za roky 2012-2016 (údaje za rok 2017 ešte NCZI nemá k dispozícii) je zrejmé, že počet nielen pôrodov, ale viacpočetných rodín má stúpajúcu tendenciu.
1. 4. 2019 21:42
Re: upadok MPV
Ale stale je to len lokalna zalezitost. Ak to rozsirime na Europu, tak to bude naopak. Pravdou je, ze v mojom okoli je 5 a viac clennych rodin naozaj dost a len moj najblizsi okruh cini viac ako 10 rodin.
1. 4. 2019 12:16
Re: upadok MPV
No pro ty nejméně náročné je ještě lodgy (a dodávka dokker). Ale co jsem slyšel, tak lodgy bude taky končit. S bezpečností vepředu i vzadu (děti) to má lodgy na 4 hvězdy - vepředu 72%, vzadu 77% (třeba sharan má vzadu 80%). Celkově má lodgy ale 3*. Bezpečnost vepředu nic moc.
Tři sedačky se tam prý vlezou (nezkoušel jsem):
https://www.tcs.ch/mam/Digital-Media/PDF/Booklets/kindersitze-im-auto-2010-2018.pdf
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:27
Re: upadok MPV
lenze ako pises lodgy zrejme tiez skonci... ono tych 20 tisic kuskov predavat za rok v eu je asi dnes uz malo ku generovaniu aspon nejakeho toho zisku .... obzvlast ked podobne cenou aj velkostne postaveny duster v eu predava osem-desatnasobok toho co lodgy ... takze asi sa zhodneme ze aj ked lodgy je perfektne posadene MPV za slusnu cenu tak dnes uz bohuzial proste nie su pre neho na trhu zakaznici ktory by ho kupovali v potrebnom mnozstve .... asi ako kazde MPV
19. 11. 2019 14:45
Re: upadok MPV
ja som velky zastanca MPV, smutny z toho, co sa deje. Musim silno nesuhlasit s polemikou, ze komu je mpv vlastne urcene. Nie je to zdaleka tak, ze je to len pre viacdetne rodiny.
My sme boli iba 3-clenna rodina a teraz sme dvaja. A nase mpv-cka v minulosti sme si nevedeli vynachvalit a nejde to ani OMYLOM porovnavat s combi autami ci suv.
Moj nazor je taky, ze prakticke mpv uprednostnuju prakticke a rozumne zeny, kdezto "prakticki" muzi nikdy neuprednostnia mpv, ale kombi alebo suv. A isto kazdeho napadne, preco to tak je....
Je to rovnako komicke, ako tenke mobily - sice su ukrutne neprakticke, ale kazdy ich chce.
Iba mizive perento pouziva hrube (zato prakticke) "tehly".
Akykolvek trend urcuje globalna mafia a ked ta povie, ze od zajtra budu muzi nosit ruzove tangace (myslim, ze tiez silno neprakticke.... :D ), tak to tak bude, ci chcete alebo nie.
1. 4. 2019 11:49
kompaktní MPV
Roli kompaktních MPV čím dál vic přebírají kompaktní dodávky. Do toho navíc móda SUV, takže se nejde divit, že v této třídě za chvíli nikdo nezůstane. Navíc C-max byl z hlediska praktičností nejhorší volbou v segmentu.
Rozbalit vlákno
6
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:16
Re: kompaktní MPV
da sa suhlasit.... inak ja by som sa nejakemu 7 miestnemu berlingu iste nebranil kebyze mam potrebu takehoto auta... za mna je to stejne lepsie rodinne vozitko ako nejake navonane vajcoidne MPV za melon s este mensim priestorom a blbostami v kabine za desattisice ktore ani nechces.... podla mna spacetourer ma daleko mensiu buducnost ako berlingo... cas ukaze ale opat sa nebudem divit ked mi tip vyjde ;-)
1. 4. 2019 12:38
Re: kompaktní MPV
S tvojimi tipmi je to ako na kolotoci, takze nemaju nejaku vypovednu hodnotu. Avsak 7 miestne Berglingo bez posuvnych sedadiel sa asi tazko moze porovnavat s tym "vajcom" C4 ST. Oproti tej C4 totizto ma menej priestoru, mensiu variabilitu, nizsi komfort (co pri rodine neakceptujem) a samozrejme vybavu. To, ze ty nevidis zmysel priplacat za vybavove prvky, neznamena, ze je to tak u vecsiny. Spravy od vyrobcov aut hovoria presny opak - ludia radi za veci priplacaju, lebo od auta cakaju predsa len viac ako len manualnu klimu. Rifter bol napriklad horuci kandidat na moje dalsie auto az kym nezverejnili vybavove prvky + nemali motor o ktory by som mal zaujem. Takze som siel do uplne ineho segmentu a beriem 5008.
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:46
Re: kompaktní MPV
za mna skoda ze rifter aj berlingo nemaju 4 valec benzin.... na tal robustne a velke auto by pritom aj nejaka ta 1,6tka z P308 uz uplne sadla... a nebola nic zvlastne podla mna.. a aspon by mala aj lepsil kulturu chodu ako akykolvek vytuneny 3 valec...
1. 4. 2019 13:06
Re: kompaktní MPV
Nesuhlasim s tebou. Benzinovy R3 je v pohode a to aj s kulturou chodu. Ta 1.2 je motoricky jeden z najlepsich sucasnych trojvalcov a schova do vrecka nejeden R4. Benzinovu 1.6 by si zase nikto nekupil, presne tak ako by si to nekupil takmer nik s full LED svetlami, ktore pozadujem. Problem je, ze benzinovy motor, ktory na vyber maju, je ten slabsi 81kw a este naviac len s manualom. Co v oboch pripadoch nesplna moje poziadavky. Svojich zakaznikov maju odhadnutych dobre a tych par ako som napriklad ja mozu ozeliet - mozem si predsa vybrat nieco ine a aj som si vybral.
19. 11. 2019 15:07
Re: kompaktní MPV
iba polemizujem, že Berlingo (sympatizujem s nim), ci Rifter sú pekné na pohľad, dokonca aj za volantom je to ok. Ostatok je s mpv neporovnateľný. Otrasné plasty, podvozok, odhlučnenie. Ak chcem prevážať dosky, alebo kvetináče do záhrady, tak ok, ale ak chcem cestovať kultúrne, pohodlne a čisto, tak to ok nie je.
Čisto súkromný názor - pre mňa je najlepšie auto S-max v Európe a Ch.Pacifica v USA.
Pozrite sa na web stránky Pacifica 2019, ako má vyzerať mpv. Ešte aj zabudovaný vysavač to má v kufri... a vôbec nie je drahé...Ani spotreba V6 nie je až taká zlá....
19. 11. 2019 14:58
Re: kompaktní MPV
prisaham pane, ze nepolemizujem iba preto, ze vlastnim cmax (grand). Mesiace som behal od predajcu k predajcovi hladajuc mensie, nie drahe mpv (mal som svoj fin.limit). Akokolvek som hladal, grand cmax mi vysiel najlepsie. S ohladom na ponuku nelutujem, ale s ohladom na minule mpv - skoda reci. Je to des a hruza.
Ked sa nahodne posadim do nejakeho kombi, ci suv - je mi do placu.
Ospravedlnujem sa za vyhraneny nazor.
1. 4. 2019 12:20
ze konci C je mi docela jedno
mozna trochu nestastne jej zarizl kdyz uz to auto melo nejake jmeno, i kdyz se asi zase tak moc neprodavalo.

Ford to mohl udalat jak Peugeot s jejich 3008 ktere taky bylo v predchozi generaci MPV a pak z jeho udelali SUV v soucasne generaci a prodeje vystrelily nahoru.
Rozbalit vlákno
4
Avatar - 3_diamanty
1. 4. 2019 12:35
Re: ze konci C je mi docela jedno
peugeot nemal SUV a tak z MPV spravil SUVecka ale ford ma kugu aj ecosport takze je v inej pozicii ohladom toho co dalej C-maxom... kazdopadne obe znacky uz svoje MPV "hodili za hlavu" len kazda na to sla inym sposobom ...
Avatar - Jaros71
1. 4. 2019 16:23
Re: ze konci C je mi docela jedno
FORD mne nepřekvapil..ty auta nebyly nic moc prostorného..na MPV.
VW má Tourana mnohem lépe vymyšleného..a navíc třeba Tiguan je nyní o 100-200 tis dražší..a má menší kufr o 200 L.. ;-)
19. 11. 2019 14:53
Re: ze konci C je mi docela jedno
no to hadam nemyslite vazne ten Touran....Ja som pred troma rokmi chcel kupit Tourana, skusal som, spekuloval pol roka. Neda sa porovnat s napr. grand c-maxom, ci carrensom.
Radsej bez komentara, aby som sa neprel o blbosti. Touran je des a hruza.
Obecne povedane - Nemci vedia toho dost, ale prakticke auta - tak to su trochu vedla.
Mozno to nepotrebuju, ale su vedla....
19. 11. 2019 15:00
Re: ze konci C je mi docela jedno
prisaham pane, ze nepolemizujem iba preto, ze vlastnim cmax (grand). Mesiace som behal od predajcu k predajcovi hladajuc mensie, nie drahe mpv (mal som svoj fin.limit). Akokolvek som hladal, grand cmax mi vysiel najlepsie. S ohladom na ponuku nelutujem, ale s ohladom na minule mpv - skoda reci. Je to des a hruza.
Ked sa nahodne posadim do nejakeho kombi, ci suv - je mi do placu.
Ospravedlnujem sa za vyhraneny nazor.