Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: VW Golf VIII vs. konkurence. Jak si stojí proti Scale, Astře nebo Focusu?

České zastoupení automobilky konečně zveřejnilo oficiální ceník modelu Golf osmé generace a tak se automaticky nabízí srovnání s jeho aktuální konkurencí. Jak si povede například proti Škodě Scala, Fordu Focus, Opelu Astra nebo Peugeotu 308?
Zpět na článek
15. 1. 2020 19:19
15. 1. 2020 20:32
15. 1. 2020 21:08
15. 1. 2020 21:12
15. 1. 2020 21:32
15. 1. 2020 22:13
16. 1. 2020 08:12
16. 1. 2020 09:19
16. 1. 2020 18:14
15. 1. 2020 21:28
15. 1. 2020 22:09
16. 1. 2020 09:21
15. 1. 2020 23:14
16. 1. 2020 01:06
16. 1. 2020 17:26
16. 1. 2020 08:04
16. 1. 2020 09:32
16. 1. 2020 20:38
16. 1. 2020 09:34
16. 1. 2020 20:40
16. 1. 2020 08:22
16. 1. 2020 08:35
16. 1. 2020 09:39
16. 1. 2020 10:38
16. 1. 2020 12:25
16. 1. 2020 13:24
16. 1. 2020 20:44
16. 1. 2020 12:03
16. 1. 2020 12:44
16. 1. 2020 13:22
15. 1. 2020 19:19
škoda hockey
Scalalalalááá. Jinak pekny srovnani. Pro představu fajn. Ted uz jen uhádat slevičku :)
Rozbalit vlákno
0
15. 1. 2020 19:21
A co ostatok?
A co tak konkurencia ako Ceed, i30, Mazda3, Corolla?
Rozbalit vlákno
7
Avatar - 3_diamanty
15. 1. 2020 19:39
Re: A co ostatok?
a dajme tam rovno este aj tipo megane civic ci P308 ... a este mozno sa aj dalsie nieco najde... len ma teraz hned nenapada :yes:
Avatar - palix
15. 1. 2020 19:54
Re: A co ostatok?
Presne to ma napadlo ;). Tie japonské / kórejske autá mi tam tiež chýbajú. Pri cene cca 20 000€ by som dnes zvažoval Corollu hybrid sedan.
Čo sa porovnávaných áut týka... Digitálne displaye ("budíky") v koncerne VW na mňa pôsobia akoby boli kúpené na čínskej tržnici. Na druhej strane Astra ich má nádherné (skoro ako nová Mazda 3) a Focus neurazí - nenápadná klasika.
Samozrejme dizajn a interiér je vecou vkusu.
Avatar - 3_diamanty
15. 1. 2020 21:08
Re: A co ostatok?
ja za 20 tisic eur by som rad aj corollu v hybride ale aj 4kolkove ASX ci povedzme zakladny eclipse... za 20 litrov je tusim uz aj zakladna mazda 3 ale to je fakt uz narez dat 20 litrov za zakladny hatch s podpriemerne vykonnou atmosferou ... ale auto urcite tiez super... :yes:
Avatar - palix
16. 1. 2020 09:04
Re: A co ostatok?
U Novej Mazdy 3 by som išiel radšej do sedanu, ale naozaj je drahá (rovnako ako hatchback). Predošlá 3-ka bola cenovo celkom OK. Za cca 20 000€ naozaj radšej Corollu hybrid sedan.
Problém je, že ak človek nepatrí k ľuďom, ktorých ohromuje moderný výbava, kopa asistentov..., tak je mu ľúto dať 20 000€ za niečo, čo predtým bolo o 3 000€ lacnejšie.

Ináč tá 2,0 amosféra u Mazdy nie je až taká nevýkonná. Mne sa s predošlou 2,0 / 88 kW žije celkom dobre ;).
Zaujímavé je, že u staršej 3-ky hodnotili novinári 2,0 / 88 kW občas ako slabý, ale nový motor 2,0 / 90 kW hodnotia často ako dostatočne dynamický :). Neverím, že nový motor je o toľko lepší ;).
16. 1. 2020 12:36
Re: A co ostatok?
Rozpravas o asistentoch ale postav vedla seba predoslu mazdu3 a teraz tu novu. Je to obrovsky rozdiel a to hlavne v interieri, taktiez v odhlucneni a aj motor je zivsi(90kw verzia). Jazdil som predoslu 3ku 3 roky a bol som sa povozit aj na tej novej a poviem ti je to rozdiel. Takze ano je drahsia ale rozdiel nieje len v asistentoch. Na jej obranu vyskladaj si focus, ceed pripadne novy golf a uvidis na ake ceny sa dostanes.
16. 1. 2020 12:41
Re: A co ostatok?
Zkoušel jsem Ceed, Focus, Leon a Mégane a ceny jsou po slevách cca stejné. Konfigurátory jsou v podstatě k ničemu.
Avatar - palix
16. 1. 2020 15:10
Re: A co ostatok?
Nová 3-ka je nádherné auto - hlavne ako sedan. Viezol som sa s motorom Sky-X a išlo to pekne. V porovnaní s predošlým modelom je kultivovanejšia, tichšia, luxusnejšia, má krajší interiér, o galaxiu krajšie "budíky"... Ale predošlá 3-ka mi príde viac "športovejšia", drsnejšia... čo sa môjho pocitu týka. Nenašiel by som dôvod na to, aby som moju predal a kúpil novú za "cenu od" :)
Čo sa motora týka - je to v podstate rovnaký motor, možno je ináč sprevodovaný. Nemôže ísť oveľa živšie. Zrejme pôjdem skúsiť aj ten 2,0 motor.

Ak by som mal napr v roku 2014 rok starú Mazdu 3 model BL (pred skyactivom), tak ju predám, doložím a kúpim novú "BM" - tak iné - "revolučné" bolo vtedy to auto. V podstate "Skyactivne" Mazdy raketovo rozbehli predaje tejto automobilky.
Súčasná Mazda 3 nie je taký obrovský skok voči predchodkyni = nedonúti ma predať moju 2,5 roky starú a kúpiť novú ;).

Čo sa iných áut týka - napr skladová I30 1,4 TGDI sa dá kúpiť za 16 290€ vo výbave Family (predposledná výbava) a v max výbave Style je za 19 190€. A kde je Mazda 3? Už pri kúpe mojej som mal pokušenie vziať i30 1,4 TGDi (family) - malo to živší motor, lepšiu výbavu... ale nejazdilo tak pekne ako Mazda 3 (výkonnejší motor neznamená, že auto jazdí lepšie).
Rovnako Ceed sa dá kúpiť lacnejšie.

Nová Mazda 3 je nádherná, jazdí super, ale tá cena... Kedysi bola od cca 15 000€. Na cestách vidím aj takéto základné modely. Niekto potrebuje auto s pekným dizajnom a červenou farbou - výkon, výbava... ho / ju nezaujíma. Presne takí kupovali tú základnú Mazdu. Novú by si nekúpili. Kedysi som pozeral skladové CX-3 a na moje počudovanie 2/3 boli v základnej výbave.
15. 1. 2020 19:21
A co ostatok?
A co tak konkurencia ako Ceed, i30, Mazda3, Corolla?
Rozbalit vlákno
0
15. 1. 2020 20:32
motory
1.0 1.0 1.2 1.0 velebnosti to je hnus a jezdit si to může úžasně.
Rozbalit vlákno
0
15. 1. 2020 21:08
LOL
Toto je čo sa výber? Tí novší alebo lepší rivali zámerne nie sú v porovnaní? Ja beriem že kompaktných hatchov je dosť veľa a bolo by zbytočne vyčerpávajúce dať sem všetkých, ale zas takto je to nič moc.

Akurát som dnes sedel v novom Golfe a teda nejak som ostal sklamaný. Zvonku ok, nič prevratnejšie som aj tak nečakal, ale ten interiér je na rok 2020 za mňa slabota. Ničím zaujímavý, nacpali tam veľa klavírového laku, ktorý je už out... Potom si človek sadne do novej Octavie a to je už iná káva! Fakt ukážkový interiér a pokiaľ nebude výrazne drahšia ako Golf, tak nie je o čom.

No a čo sa konkurencie hatchbackov týka, tak tam bude najzaujímavejšie porovnanie s tými najväčšími rivalmi, čo rozhodne nie je Scala.

Za mňa konkurenti v takomto poradí: Toyota Corolla, Kia Ceed, Hyundai i30, Mazda 3, Peugeot 308, Honda Civic (teda nebyť otrasného infotainmentu), Ford Focus, potom chvíľu pauza a idú ďalší.
Rozbalit vlákno
17
Avatar - 3_diamanty
15. 1. 2020 21:12
Re: LOL
corolla je za mna zaujimava volba ( a kludne aj ako zaklad s 1,2T 4 valec ) .. ale aj scala sa mi paci .. a na druhej strane golf uz obecne prestava davat zmysel a zacina byt uz cely out ( a to nielen motoricky a cenou )... no ale mat tie prachy co stoji uz nejaky slusnejsi golf tak urcite uz nieco zvysene ako kamiq alebo asx s 2.0 ...alebo captur ( s 1,33tce )... ale uz urcite nie predrazeneho golfa ( a to sa mi inak golf konecne paci... ale za dane prachy je to fakt uz nie moc sikovny kauf )
Avatar - twistedTSD
15. 1. 2020 21:32
Re: LOL
Ale fuj už s těmi zvýšenými hrůzami. Scala je teď v akci 125 let, to dává smysl. Jinak je tu Corolla, Civic, Cedník, Focus (když k němu budeš chodit se zavřenýma očima)...
15. 1. 2020 22:13
Re: LOL
Ja tu Scalu jednoducho nedokážem vnímať ako plnohodnotný kompakt. Je to skôr veľmi slušný upgrade Rapidu, ale aby sa to technicky vedelo postaviť vedľa Golfu a Leonu, to nie.

A súhlasím, crossovery sem radšej neťahaj, to je na inú tému. :)
Avatar - iudex
16. 1. 2020 08:12
Re: LOL
V tomto máš samozrejme pravdu, Scala je napriek snahe prezentovať ju ako niečo lepšie než Rapid stále viac či menej orezaná, nechcem tvrdiť, že lowcost, ale rozhodne to nie je plnohodnotný mainstream. Tým je v rebríčku Škody až Octavia (ktorá má tú techniku veľmi podobnú s Golfom). No a porovnanie Octavie so Scalou jasne ukazuje, kto kam patrí, Scala je o level nižšie, ako Octavia a teda aj Golf.
Avatar - palix
16. 1. 2020 09:19
Re: LOL
Pred časom som skúšal i30 (1,4 TGDI) , predošlý Focus (1,0T), nový Civic (1,0T) a samozrejme denne jazdím Mazdou 3 (2,0)... Pred pár mesiacmi som absolvoval testovaciu jazdu na Mazde 3 Sky-X , Scale 1,0T (85 kW) , ...
Scala naozaj celkom nepatrí svojím prejavom do nižšej strednej triedy. Navyše aj pri statickej prehliadne v autosalóne mi prišla ako materiálovo, tak rozmerovo (šírka...) neporovnateľná k vyššie menovaným autám. Nie je to síce Fabia, ale ani to nie je oveľa väčšie, ak sa budeme baviť aj o iných parametroch, ako je miesto pre nohy na zadných sedadlách.
Navyše dvere búchajú nepríjemným zvukom. Scala je navrhnutá ako lacné auto...
16. 1. 2020 18:14
Re: LOL
U scaly to vidiet aj na predajoch. Ziadne terno sa nekona. Skor naopak. Cena bohuzial neodpoveda kvalite.
15. 1. 2020 21:28
Re: LOL
No největší rivalové Golfu jsou jednoznačně Focus, Octavie a Astra, stačí se podívat na evropské prodeje. A Focus a Astra ve výběru jsou. Takže pokud nechtěli dělat porovnání dvaceti modelů, tak až na Octavii tam z TOP 4 nikdo nechybí.
15. 1. 2020 22:09
Re: LOL
To áno, ale tak tu by nás to malo zaujímať v lokálnom kontexte Česka (aj Slovenska). Neviem teda ako u vás, ale tu do výberu rozhodne patrí aj Ceed a i30, tipujem že to máte podobne.
Avatar - palix
16. 1. 2020 09:21
Re: LOL
Podľa mňa i30 / Ceed sú najväčší konkurenti, minimálne podľa toho, čo vidím okolo seba. Ani Astra, ani Focus sa nepredávajú lepšie.
Avatar - Emel
15. 1. 2020 23:14
Re: LOL
Taky myslím, že to vzali takhle... největší evropští konkurenti... a pak udělali cimrmanovský krok stranou a místo Octavie tam dali Scalu, protože to je přece HB :-)
16. 1. 2020 01:06
Re: LOL
Souhlas, tak nějak jsem to také pochopil. Tu Octu tam klidně dát mohli, ceník na kombi je venku a příplatek za kombi je u Škodovky konstanta u všech verzí a měli by top 4 jak vyšitou.
16. 1. 2020 17:26
Re: LOL
Já myslím, že to srovnali dobře Scala jako HB má velikostí ke Golfu HB blíž (ikdyž je na menší platformě) než Octávka, ta je vždy o chlup větší. Jak Golf, tak třeba Leon jsou uvnitř o dost menší jak OIII - mám vyzkoušeno osobně, vše v kombíku... ;-)
Avatar - iudex
16. 1. 2020 08:04
Re: LOL
Síce v zásade súhlasím, že ten výber konkurentov mohol byť lepší, Scala je iná liga než Golf. Ale ani Tvoji konkurenti nie sú úplne najbližší, konkrétne tá Corolla. To je exot, ktorý boduje hlavne hybridom (novú Corollu som inak ako v hybride ani nevidel), takže to nie je konkurencia pre širokospektrálny plnohodnotný model ako Golf, ktorý má (bude mať) motorizácie od 66 kW do cca. 228 (?), benzíny, dízle, CNG, hybridy, skrátka to je univerzál, kde si vyberie každý, kdežto Corolla je len pre úzky okruh ľudí, ktorí chcú hybrid.
Proste treba sa na to pozrieť zo širšieho pohľadu, kto je tou plnohodnotnou konkurenciou a to je hlavne Focus, Astra, Octavia (odmysliac od karosérie).
Avatar - palix
16. 1. 2020 09:32
Re: LOL
Ak si dá človek do požiadaviek parametre ako nízka spotreba / emisie = je to dnes ekologické, veľký priestor, vysoká spoľahlivosť, cena okolo 20 000€, pohodlie, dizajn... Corolla hybrid je konkurent ako vyšitý :). Navyše je aj s motorom 1,2T, ale aj so silnejším hybridom 2,0 L.
Prečo by niekto nemal chcieť hybrid, keď je to výborné riešenie, ktoré je u Toyoty rokmi dokonale preverené? O úzkom okruhu ľudí by sme sa mohli baviť u elektromobilov. Aj auto s 228 kW je pre relatívne úzky okruh ľudí ;).

Súčasná Corolla nemá u mňa chybu - nádherné auto so skvelou technikou, aj v hybride dostupná za ceny konkurencie bez hybridov. Je ich na cestách stále viac, hlavne hybridov.
Avatar - twistedTSD
16. 1. 2020 20:38
Re: LOL
Projev 1.8 nemusí každému vyhovovat a 2.0 je drahá, navíc ani ta není úplně stavěná na autobahn. Ale nezahazoval bych 1.2, tuším ji teď nabízí v akční verzi.
Avatar - fOE
16. 1. 2020 09:34
Re: LOL
Souhlasim, ze zarazovat corrolu smysl spis nemelo, ale Ceed/i30 v seznamu byt mel. Zvlast pro nasince je to alternativa z tech nejalternativovatejsich.
EDIT: to posledni slovo ve me vzbudilo chut si zase jednou zahrat scrabble. :D
16. 1. 2020 20:40
Re: LOL
Ja by som povedal, že pri tejto generácii Corolly sa to vnímanie hybridu ako čohosi čo je výrazne drahšie a na príťaž už láme, pretože sú tie autá už za cenu dieselov a hybrid bude o dva roky bežná vec.

Súhlasím, že Golf je flexibilnejší, ale Corolla ešte tiež môže rozšíriť ponuku, príde ten "alltrack," sedan je už tiež schopnejší a Jetta je fuč. Ako netvrdím, že Corolla v predajoch porazí Golfa, ale po tom, čo som si ju vyskúšal, tak je to fakt rovnocenný súper, hoci nepochybujem, že Golf bude dizajnovo starnúť oveľa pomalšie.
Avatar - kari.laz
16. 1. 2020 06:58
Digitální přístrojový štít
Plně digitální přístrojový štít by měl být spíše jako zápor a ne ho uvádět v tabulce "jako že je super že ho má v základu " . Display mezi klasickými budíky super. Stejně tak, jako jakkoli hezké digitálky budou pořád jen digitálky a ne mechanické ručičkové hodinky.
Rozbalit vlákno
7
Avatar - iudex
16. 1. 2020 08:09
Re: Digitální přístrojový štít
Presne, prirovnanie k hodinkám je trefné a presne vystihuje tú pointu. Nadšenie z digitáliek trvalo krátko (pamätáte digitálky s kalkulačkou? Kto to mal, bol king), ľudia si uvedomili, že klasika je najlepšia. Dnes sú buď klasické hodinky, alebo smartwatch (kde je tá pridaná hodnota), ale obyčajné digitálky sú okrajovka. Jedinou výhodou digitálok bolo, že boli lacné. Ale dieto digi prístroje sa prezentujú ako niečo lepšie a pripláca sa za to, čo je na hlavu, pretože pre výrobcu je to lacnejšie. :-(
Avatar - fOE
16. 1. 2020 09:31
Re: Digitální přístrojový štít
Ale on ten digitalni pristrojovy stit je asi nejbliz tem smartwatch a ne obyc digitalkam, ktere znicili swiss made svou cenou a presnosti, neb je plny funkci, customizovatelny atd.
Jinak ja taky preferuju klasiku. Uplne nejlip to za me mela minula A6, ktera mela hezke analogove budiky, ale mezi tim krasne vpasovany, dostatecne velky, dostatecny i grafikou a funkcem na dobu napechovany display. Za me idealni kombinace pro lidi co doklazou ocenit klasicke mechanicke hodinky, ale taky chteji jit s dobou.
https://www.truedelta.com/…nt-cluster-2.JPG
Skoda ze se od tohoto ustupuje a k dispozici jsou jen obyc budiky, ktere casto (snad az zamerne) vypadaji strasne, nebo pak komplet display. :-(
Avatar - iudex
16. 1. 2020 12:20
Re: Digitální přístrojový štít
Súhlas, tá kombinácia u Audi bola ideálnym kompromisom prehľadnej klasiky a moderných funkcií. Ale zrejme to bolo nákladné, čistý displej je lacnejší. A súhalsím aj s tou poslednou vetou, niektoré ručičkové ukazovatele sú tak škaredé, že ťa nútia za ten digitál priplatiť; takto to mám so Superbom, ktorý má v základe škaredé budíky, tam by som napriek svojmu náhľadu na digiprístroje asi priplatil.
Avatar - Emel
16. 1. 2020 12:28
Re: Digitální přístrojový štít
Tak se Superbem zrovna nemám žádný problém, ty budíky jsou pro mě fajn, určitě lepší, než v Insignii... přehledné, ale nevypadají lacině.
https://imgd.aeplcdn.com/…terior-58515.jpg?…
Avatar - iudex
16. 1. 2020 13:29
Re: Digitální přístrojový štít
Na mňa to pôsobí trochu lacno, vadí mi tiež, že číslice nie sú vodorovne. Ale najviac mi to vadí pri Sportline, kde to má byť akože top a športové: https://ipravda.sk/…-nestandard1.jpg
Insignia je ten istý prípad, tam sú základné budíky tiež nič moc. Uvidíme, čo facelift, interiér ešte nezverejnili detailne, ale moc tomu nefandím.
Avatar - Emel
16. 1. 2020 13:41
Re: Digitální přístrojový štít
Sportlajn se mi líbí trošku míň, to je pravda... ale pořád nemám problém.
Avatar - palix
16. 1. 2020 09:43
Re: Digitální přístrojový štít
Digitálky boli kedysi dávno pomerne drahé, nato že boli výrobne lacnejšie ako klasické hodinky (rovnako ako dnes "budíky" v aute). To až potom sa rozšírili a boli už lacné.
Digitálky s kalkulačkou boli super - mal ich aj Mr.Bean a tiež bol IN :).

Dnes mi to príde trochu uletené, že veľa ľudí mení nádherné mechanické hodinky z kovu (šperk muža) za často lacné plastové bezcenné smart náramky. Drahé a pekné smart hodiny má málokto.
Smart hodinky je móda, ako kedysi "šušťaky" v 90-tých rokoch -príšerné obdobie ;). Nemal som ani "šušťaky" a nechcem ani smart hodinky..., ani digitálne "budíky" v štýle VW.
16. 1. 2020 08:22
Scala
To jsem nevěděl, že Scala má už v naprostém základu přední LED světla, jak je to v tabulce ;-) . Ne, vážne, chtělo to vzít aspoň srovnatelný motor s šestikvaltem, pak třebas aktuální edici 125 a přidat climatronic. Cena je pak nějakých 430.000. Virtuální kokpit +11 (to bych asi vynechal), přední LED jsou za +19, jenže to už jsem na cca 460 a skoro na úrovni Golfu a přestává to být zajímavé. Style je už za 472, ale ta je srovnatelná spíš s Golfem Life za 524.900.
Rozbalit vlákno
6
Avatar - Emel
16. 1. 2020 08:35
Re: Scala
Ano, má v naprostém základu LED světla. Nejsou adaptivní, nemají přisvěcování, možná mají menší výkon... ale LED v základu tam jsou.
16. 1. 2020 09:39
Re: Scala
Pravda, mám dojem, že původně to měl jen Kamiq, ale teď už má základní LED (denní svícení, potkávačky a obrysovky) opravdu i Scala. Jestli to pro mě jakožto uživatele má velký smysl, to si nejsem úplně jistý, bude hlavně asi nižší spotřeba elektřiny. Případná oprava ale nebude záležitostí stokoruny. Taky nevím, jak tahle základní LED svítí, manželka má v Golfu VII dynamic LED a ani to není tak úplně zázrak.
Avatar - Emel
16. 1. 2020 10:38
Re: Scala
Scala to má podle mě od začátku.
Ohledně světelného výkonu by mě zajímal nějaký velký test, laciné LED asi nebudou žádný zázrak, už víckrát jsem tu psal, že bych vůbec nezatracoval slušné xenony. No, ale minimálně ty LED vypadají líp (než halogeny).
BTW, z běžných LED u Passatu jsem taky nějak nadšený nebyl, mimo jiné jsem měl pocit, že se rychle ztrácí v takovém tom podzimním počasí a že xenony na Superbu nebo Octavii svítí líp.
16. 1. 2020 12:25
Re: Scala
V testech jsou všude jen nejlepší LED. O levnějších LED se nikde nedočteš. Bohužel. Jezdí s tím skoro všichni.
16. 1. 2020 13:24
Re: Scala
Docela dobrý test je v Autozeitungu (https://www.autozeitung.de/…enon-101284.html). Tabulka na poslední stránce je sice trochu problematicky čitelná, ale dá se... Je tam i Leon s relativně levnějšími LEDkami nebo Mazda 2 se LEDkami i základními halogeny. Zrovna u ní je vidět, že benefit je víceméně barva světla, širší kužel a trochu větší dosvit.
Avatar - twistedTSD
16. 1. 2020 20:44
Re: Scala
Scala má od začátku LED potkávačky. A co jsem koukal na video, přišlo mi, že svítí hodně. Jen holt dálková vypadají divně.
16. 1. 2020 12:03
Scala ?
Scala se jeví jako výhodná koupě ale opak je pravdou když ji srovnáte s motorem 1.0 81kw tak je ve stejné výbavě dražší.A to taky odráží to že je pro škodovku prodejní propadák necelých 40000 je hodně špatné číslo.Rapid měl 144000?
Rozbalit vlákno
0
16. 1. 2020 12:44
Scala?
Prodeje za rok 2019.
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Emel
16. 1. 2020 13:22
Re: Scala?
Je potřeba srovnávat srovnatelné... loni se prodával Rapid a Scala souběžně, Scala se neprodávala celý rok a neprodává se v Indii / Číně...