Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Ostrá Toyota GR Corolla může dostat nejvýkonnější tříválec světa

Hot Hatch Toyota GR Corolla by mohl na evropské trhy dorazit již během tří let, pod kapotou má přitom ukrývat v současnosti nejvýkonnější přeplňovaný tříválec.
Zpět na článek
11. 2. 2020 13:45
11. 2. 2020 13:57
11. 2. 2020 14:13
11. 2. 2020 14:48
11. 2. 2020 14:57
11. 2. 2020 15:04
11. 2. 2020 15:19
12. 2. 2020 05:16
11. 2. 2020 15:54
12. 2. 2020 11:41
Avatar - iudex
11. 2. 2020 13:32
Všetci sa tešia
Všetci fanúšikovia hothečov sa rasú od nedočkavosti, kedy príde nový príspevok do triedy. Bude síce najslabší v triede, ale zato to bude trojvalec! :-) Presne v štýle: nevadí, že je krátky, ale zato tenký. :-[]
A tradične japonsky: príde už za 3 roky! :D
Rozbalit vlákno
4
11. 2. 2020 14:02
Re: Všetci sa tešia
Ja by som si na existenciu toho auta ani nevsadil. Pri Yarise, co je ich model okazujuci na motosport oznamili ostry model este pred startom predaja. A pri predstaveni GR4 sa hovorilo aj o civilnejsej verzii.
Avatar - 3_diamanty
11. 2. 2020 20:32
Re: Všetci sa tešia
hothatchov bude z roka na rok uz stejne len ubudat.... a nejaka 1000 konova 3 valcova corolla s predajom 340 aut rocne to aj tak nespasi ....

https://autozurnal.ta3.com/…i-sa-obetou-doby a casom aj dalsi padnu...
Avatar - palix
12. 2. 2020 08:04
Re: Všetci sa tešia
Mám pocit, že dnes sme si na 3-valce zvykli a nikto už motor nerieši. Rozhoduje dizajn,cena... Kedysi väčšina ľudí chcela 4-valec, najlepšie atmosféru. Dnes naozaj nerieši bežný človek motor - maximálne sa zaoberá výkonom, spotrebou...
Ak už má niekto naozaj problém s malým turbo motorom, kúpi si Mazdu.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 11:36
Re: Všetci sa tešia
zase hejtuješ japončíkov ? urcite radsej nez megane... aj s tym 3valcom pochopitelne :-!
Ford si myslim, ze nijak tragicky nedoplatil na 1.5EB R3 ...
Avatar - Hittman
11. 2. 2020 13:45
Je to
asi velký problém dát pod kapotu čtyřválec... ;-\
Rozbalit vlákno
9
Avatar - iudex
11. 2. 2020 13:57
Re: Je to
To vieš, tak dlho tu petrolheadi kritizovali štvorvalce, že nemajú charakter, až sa toho Toyota chytila a štvorvalec nahradila... trojvalcom. :-[] 8-s :-(
11. 2. 2020 14:13
Re: Je to
ja hlavne nerozumiem, kto je "cielovou" skupinou, pretoze normalny zakaznik/cka si to nekupi, nakolko ten vacsinou motor neriesi a toto auto je primarne do mesta, kde vysoky vykon nie je az tak dolezity a v nemalej miere rozhoduje cenovka. a zase petrolhead, ktory by chcel maly HH si ho nekupi uz vobec, pretoze ide o 3 valec ... fakt mi je zahadou pre koho je auto urcene
11. 2. 2020 14:48
Re: Je to
Corolla nie je auto do mesta. Je to velkost Golfu.
Ak myslis Yaris GR4. Tak to je skor WRC special na tabulkach ako auto na kazdy den. Ale v B segmente ma aj Ford HH s tromi valcami a nemam pocit, ze by by na to predajne doplacal.
11. 2. 2020 14:57
Re: Je to
pravdu mas ... som si neuvedomil, ze redaktor ospevuje 3 valec v Corolle tentokrat. priznavam, ze netusim ako sa predava Focus, ale aj tak si myslim / mozem sa samozrejme mylit /, ze 3 valec, aspon v sucasnosti, nie je nic pre petrolheadov
11. 2. 2020 15:04
Re: Je to
V B segnte som narazal na Fiestu ST. Ja by som tri valce do kazdodenneho auta nechcel. Ta kulrura chodu je proste zla. Ale v malom HH, by mi R3 nevadil, lebo v nizkych otackach by som ho netrapil a vo vyssich ma zaujimavejsi zvuk
Avatar - iudex
11. 2. 2020 15:19
Re: Je to
Ja síce stále tvrdím, že to o charakternejšom trojvalci oproti štvorvalcu je len mýtus (lepší zvuk súčasnej FieSTy oproti tej štvorvalcovej robí hlavne výfuk a ten vie spraviť zaujímavým aj R4, viď i30N), ale OK, v triede B budiž, malú FieSTu by som s R3 bral. Ale v nižšej strednej, kde sú tie limity a očakávania od HH niekde úplne inde? Kde je normou 2,0 l štvorvalec a ak niekto spraví menší motor, ťahá za kratší povraz? (viď Megane RS, ak je voči nemu nejaká kritika - okrem 4controlu - tak je to pre motor, ktorý nemá taký záťah ako objemnejšie motory konkurencie). Tak do takejto silnej konkurencie chce (aj to o 3 roky) prísť Toyota s 250k trojvalcom?
Presne ako píšeš vyššie, toto asi reálne nebude a ak o tom možno teoreticky uvažujú, nakoniec si uvedomia, že takéto niečo je odsúdené na neúspech a zarežú ten projekt.
12. 2. 2020 05:16
Re: Je to
Ladenie výfukov spraví veľa, ale mne čo trojvalce bežne nejazdím, ten zvuk príde zaujímavejší. Chápem, že je to subjektívne, ale v malom HH by mi taký motor proste nevadil.
Čo sa týka Corolli v článku, tak príliš ostrý 3 valec s malým objemom nejak neladí s tým, že by to mal byť HH na každodenné použivanie. Proste tie informáciu nejak nezapadajú. Skôr si viem predstaviť, že bude existovať derivát s výkonom okolo 200 koni pre Yaris ako predokolkoví HH so štandardnou karosériou a polovičnej cene oproti GR4.
Avatar - twistedTSD
11. 2. 2020 15:54
Re: Je to
Já bych se dnes s tříválcem v malém HH klidně smířil. Proč ne?

Ale zaslechl jsem zvěsti, že ten fiesťácký není bezproblémový.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 11:41
Re: Je to
neznali moto sveta nevedia, ze taky milovany Triumph ma na 3valcoch postaveny image, vacsina majitelov zboznuje ich prejav a aj vlastnosti spajajuce nieco medzi V dvoj valcom a R4, tj silny spodok stred + vykonne vysoke pasmo... ano su to motorky, ale myslim ze ide hlavne o to ako bude motor odladeny, zvukovo odladeny a to bude robit v reale to lamanie chleba, nie to ze je to 3valec na papieri... moze to kazdopadne dopadnut aj zle, zaruka nie je ... no nemyslim si to, vysokovykonne verzie mavaju dostatocne gule
Avatar - CHerokee
11. 2. 2020 14:00
A teď nevím..
Zda si z toho nadpisu a informace máme cvrnknout blahem nebo smíchem... hot hatche v nižší střední chce vyrukovat s motorem vhodným do sekačky.
Rozbalit vlákno
9
11. 2. 2020 14:03
Re: A teď nevím..
No 190 kW mi nepřijde úplně jako motor do sekačky. Spíš bych řekl, že to auto bude hodně vostrý ;-) :yes:
11. 2. 2020 14:42
Re: A teď nevím..
já to moc nechápu. vnitřní odpory, spotřeba atd se snad odvíjí spíš od objemu válců, než od toho, jestli je jich 3 nebo 5. je takový problém tam dát 1,6ku čtyřválec?
11. 2. 2020 15:00
Re: A teď nevím..
Odvujaju sa od plochy, takze menej valcov setri. Ale v tomto pripade urcite neide o spotrebu. Toyota moc ostrych motorov nema. Mozno sa do Yarisa nezmestil stvorvalec a chceli motor pouzit vo viac modeloch, aby sa zaplatil. A mozno ani ostra Corolla nevnikne.
11. 2. 2020 15:14
Re: A teď nevím..
plocha válců 1,5 vs 1,6 je rozdíl?
12. 2. 2020 04:58
Re: A teď nevím..
Pri menšom počte valcov a rovnakom objeme je proste povrchová plocha valcov menšia. Čo znižuje tepelné straty aj odpory v motore, mimo iné máš aj menej ložísk na kľuke. Ja nie som fanúšik trojvalcov. Ale z technického hľadiska to hlavne v nižších kubatúrach dáva zmysel.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 11:44
Re: A teď nevím..
nie len to, mas tam aj ovladanie rozvodov a vačky ktore su trenim celkom vyznamne v tomto smere to je o 1/4 mensie trenie... myslim, ze toyota to robi hlavne kvoli emisiam, cim ten motor bude ucinnejsi, tym bude moct byt menej priduseny softwarovo = lepsia reakcia na plyn, chut do otaciek a podobne atributy dolezite v podani charakteru a zabavnosti
Avatar - CHerokee
11. 2. 2020 20:47
Re: A teď nevím..
1. Vždy vibruje v příčné ose a i přes snahu o vyvážení excentrickými závažími tyto vibrace nelze zcela eliminovat.
2. Má nevyrovnanou dodávku výkonu. Nikdy nejde naladit tak aby měl rovnoměrnou dodávku síly od volnoběhu po omezovač otáček, jak je to dosažitelné u víceválcových motorů. Tento problém totiž nelze uspokojivě vyřešit, protože zážeh se děje jen jednou za 240° otáčky klikové hřídele, takže je zde poměrně značná část rotace klikové hřídele (1/6, 60°), po kterou se jen volně protáčí bez jakéhokoli impulsu od pístů. To je dlouhá doba, kdy motor prostě nemá co nabídnout a zejména v nižších a středních otáčkách nemůže mít bryskní a hladkou dodávkou výkonu jako víceválcové koncepce. To také dále umocňuje vibrace motoru, znovu zejména v nižších otáčkách, neboť ve vyšších se časový úsek mezi zážehy úměrně zkracuje.
3. Oba zmíněné projevy se pak starají o problém třetí, zvuk. Charakteristický zvukový projev u většiny lidí evokuje věci jako mixér, vysavač, mlýnek na kávu, ne pohonnou jednotku automobilu.
Důvodem zavádění tříválců není jejich parádní průběh výkonu, ani hladký běh, ani lahodný zvuk, ale výhradně jenom snaha výrobců splnit papírové normy CO2.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 11:57
Re: A teď nevím..
S pomocou preplnania, nie je ziaden problem v dodavke vykonu, pokial sa nebavime o turbolagu, ale ten sa tyka vsetkych motorov tj aj viac valcovych... R3 maju oproti R4 plochsi priebeh krutiaceho momentu, to si zabudol napisat...

´´Důvodem zavádění tříválců není jejich parádní průběh výkonu, ani hladký běh, ani lahodný zvuk, ale výhradně jenom snaha výrobců splnit papírové normy CO2.´´ - co je na tom zle ? ved ked sa o toto nebudu snazit tak v EU nic nepredaju, to ze tu mame taketo pravidielka sposobuje tieto riesenia a pokial ma byt 3valec cestou k reakcii na plyn a charakteru, co nezvladaju udusene 4valce tak budiš... podobny osud ako u atmosfer, boli udusene tak bez turba to pre vacsinu vyrobcov nejde a toto je len dalsi krok... mimo elektriku teda
11. 2. 2020 14:52
Re: A teď nevím..
Asi tak. Ak by to mal byt civilnejsi HH, tak ostro nastaveny motor s malym objemom nebude idealny.
11. 2. 2020 14:54
Mára chrčí blahem nad
"nejsilnějším tříválcem světaů A mele to furt dokola.
Je to něco jako nejlepší gymnastka s obrnou.
Jinak článek - japonci, možná, za tři roky, mára, stříkanec. Tak na vytištění a odchodu do kadibudky :)
Rozbalit vlákno
2
Avatar - iudex
11. 2. 2020 15:28
Re: Mára chrčí blahem nad
Presne, napadol mi "najlepší absolvent osobitnej školy". :-) Skrátka titul "najvýkonnejší trojvalec sveta" asi nie je niečo, čím by som sa chcel pýšiť v aute.
Btw. už tu jeden supersilný trojvalec bol, v i8, ale tam bol len jedným z motorov a zmyslom i8 bolo propagovať hybrid, nie konkurovať podobne drahým športiakom.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 11:45
Re: Mára chrčí blahem nad
´´Presne, napadol mi "najlepší absolvent osobitnej školy"´´ nejaky si vyhrotený z toho...
Avatar - _beta
11. 2. 2020 22:49
Toyota to robí asi naschvál
Konzílium diskusných expertov ten trojvalec neprežije.
Rozbalit vlákno
7
Avatar - lamal
12. 2. 2020 12:01
Re: Toyota to robí asi naschvál
stalo sa :D
Avatar - _beta
12. 2. 2020 15:20
Re: Toyota to robí asi naschvál
Čo už len vie taká najväčšia automobilka sveta o autách, že hej.
Avatar - lamal
12. 2. 2020 15:26
Re: Toyota to robí asi naschvál
nemusi sa to kazdemu lubit, nazory sa lisia, ale hejtovanie neviem no... tiez by som radsej 4valec a dobre tocivy s turbom ako ma napr Honda... realne podmienky v EU su vsak pre take motory mizive a papierovy vykon nestaci, realna pouzitelnost, pracovanie s motorom a zabava potrebuju viac ako len v praxi udusene vyborne papierove hodnoty ...

koncern to riesi bateriami, ak ma byt vsak skutocny HH zalozeny na ovladatelnosti, tak nizka hmotnost je klucova... v takej octavii to vadit vobec nemusi, to aj tak nie je ani nikdy nebolo nejake ´´sport´´ auto
Avatar - _beta
12. 2. 2020 16:01
Re: Toyota to robí asi naschvál
Poriadny motor je radový 6, alebo V12. Všetko ostatné sú len kompromisy.
Ten 3valec má spolu s 5valcom aspoň zaujímavý zvuk, 4valce len nudne hučia.
V6 tiež nuda, V8 sa občas podarí.
Zvuk robí sanie, výfuk je len náhrada pre retardovanejších jedincov (viď motorky).
Avatar - lamal
12. 2. 2020 16:17
Re: Toyota to robí asi naschvál
zalezi od aplikacie, V12ka v corolle by bola kontraproduktivna pre rozlozenie hmotnosti a podobne... pokial by bola v predu... 1.6 V6 turbo :D

niekedy si musis vybrat, medzi tym kolko obetujes z ovladatelnosti pozitkarstvu a naopak... maly, lahky motor s vysokym vykonom, nizkym taziskom atd bude vzdy lepsi v aute ako HB... otazka je ci bude mat ocakavane zvukove a ine prejavy
Avatar - _beta
12. 2. 2020 16:25
Re: Toyota to robí asi naschvál
Turbo s medzichladičom spoľahlivo zabije zvuk sania, takže aspoň tá nepravideľnosť trojvalca tomu dá nejaký zvuk pod plynom.
V12, no to hej, trčalo by to von cez nárazník a bolo by to nedotáčavé ako Audi ...
Avatar - lamal
12. 2. 2020 16:31
Re: Toyota to robí asi naschvál
staré audi... koncern sa v pripade 4 kruhov naucil uz dost za tie roky, dnes si pomozu natacanim zadnej napravy a sport diferencialmi :-! Ani tie motory uz nedavaju pred prednu napravu...

samozrejme auta pre vodicov to nie su, skor taky velmi rychly, kultivovany playstation