Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: 110 let Alfy Romeo: Desítka nej modelů a jeden navíc

Alfa Romeo slaví jubileum. Vlastně hned dvě, jedenáct dekád od založení původní firmy a století od zavedení slavné značky. To už je pořádný důvod se odhlédnout do historie...
Zpět na článek
14. 7. 2020 21:41
15. 7. 2020 12:50
14. 7. 2020 19:33
... a teď se strhne tsunami návrhů k doplnění seznamu
Mojí nejobdivovanější Alfou je Alfa 6.
V muzeu v Arese jsem byl celý celičký den, ale ani tam šestku nemají.
Ale mají tam 8C / 2004, a ta by rozhodně neměla v seznamu chybět. Ta tedy ne!
Rozbalit vlákno
1
15. 7. 2020 10:17
Re: ... a teď se strhne tsunami návrhů k doplnění seznamu
V museu v Arese toho chybi podstatne vic - treba rada 916.
Snad to casem doplni, kdyz storico - tak integrale, ne?
14. 7. 2020 21:41
Giulia. . .
Ta by tam taky neměla chybět. Velký návrat.
Rozbalit vlákno
0
14. 7. 2020 23:02
156 2.0 Twin Spark
Rok jsem s ní jezdil, byl to 2.0 TS 114 kW se sportovním paketem, ročník 1999, koupeno nové v ČR za tehdy neskutečných 800 tis., po 18 letech a ve stavu blízkém novému jsem ji koupil já. Co na to říct... to auto mi dělalo radost, škoda, že ne každý má s Twin Spark stejnou zkušenost. I částečně proto jsem ji po roce poslal dál, abych si nekazil vzpomínku na "auto snů" z dětství, které jsem si koupil :)
Rozbalit vlákno
13
Avatar - palix
15. 7. 2020 08:01
Re: 156 2.0 Twin Spark
"stormrider" - to vám tá Alfa nerobila dlho radosť ;) Jeden rok je nič, ak si vezmeme, že ste sa jej vzdal z dôvodu očakávaných problémov ;).
Každopádne Alfa Romeo spravila veľa zaujímavých áut. Človeku až príde smutno, keď číta v článku vetu o prípadnom konci Alfy. Problém je, že aj keď sa nám tie autá veľmi páčia, väčšina z nás by siahla po aute inej produkcie (Nemecko, Japonsko...). Taliani, hoci dokážu vyrobiť nádherné a technicky zaujímavé autá, nezvládnu nakoniec ich kvalitnú výrobu :(.
Avatar - speedfred
15. 7. 2020 08:33
Re: 156 2.0 Twin Spark
To máš odkiaľ že nezvládnu ich kvalitnú výrobu? Skôr by som povedal že to nezvládajú marketingovo a následný predaj. Servisná sieť stojí tak isto za....
Povedal by som že každá automobilka mala/má svoje slabšie obdobie, aj tá tvoja Mazda (nepodarené dízle, antikorózna ochrana).
15. 7. 2020 10:24
Re: 156 2.0 Twin Spark
Pekne jsi to nakousl - zatimco Alfa je znama jako vyrobce krapu, tak o Mazde se tak nikde nemluvi, pritom jejich (ne)kvalita je vylozene programova a dlouhodoba.
Mazda prodava jak zbesila, Alfa balancuje nad hrobem...
Cim to, kruci, je?
Avatar - speedfred
15. 7. 2020 11:10
Re: 156 2.0 Twin Spark
Áno AR a celkovo taloši nemajú dobrú povesť, ale kde kto má problemy a predáva ako zbesilý. Podľa mna to je hodne aj o marketingu.
Nie som ale žiadny alfista aby to tak nevyznelo a ani im nebudem robiť obhajcu. Bolo by asi ale škoda keby skončili.
Avatar - palix
15. 7. 2020 13:43
Re: 156 2.0 Twin Spark
Presne to som čakal "speedfred" ;).
Ľudí, ktorí mali Alfu Romeo je pomerne málo, vlastne skoro nikto, lebo každý sa toho bojí. Aj ja napriek tomu, že Alfu by som ako moje auto denného použitia nekúpil, uznávam že robila a robí ŠPIČKOVÉ autá, ktoré chytia za srdce. Len človek musí byť pripravený na nejaké obete a menšie / väčšie problémy.
Mazda mala problémy s koróziou - o tom sa nikto nebude hádať (Alfa ich mala kedysi tiež). Diesle mali problém tiež a preto sú ako jazdené aj výrazne lacnejšie ako benzíny. Alfa mala problémov celkom požehnane - v Top Gear-e to občas príležitostne spomenuli, alebo "The Grand Tour - Well Aged Scotch" (Tam tá nádherná Alfa Romeo GTV6 dostala poriadne naložené, napriek tomu ju mali radi... / samozrejme GTV6 je už veterán = má nárok sa pokaziť).
Ale Mazda + benzín = kvalitné auto. Navyše nové Mazdy už nehnijú viac ako konkurencia. Hovorí sa, že benzíny od Mazdy sú nesmrteľné, podvozky sú vysoko odolné a trvanlivé (samozrejme u 1. generácie 6-ky zhnili).
Hovorí sa, že Mazda je taká "japonská alfa", ktorá ma ďaleko vyššiu kvalitu :).

Ak človek číta o spoľahlivosti Alfy... Sú aj pozitívne príspevky, články, ale väčšinou je to spojené s nejakou špeciálnou údržbou, spôsobom jazdy, starostlivosťou... Sú to veľmi citlivé autá. Mazda? Pokiaľ je to benzín, nemá to problém. Vraj aj diesle sú už vyriešené.
Ešte raz napíšem - Alfa Romeo robila a robí super autá a bolo by mi veľmi ľúto, keby zanikla, ale... Ak by sme mali na výber z 2 áut - Alfa Romeo Giulia a Mazda 6 (za vlastné peniaze, možno mierne jazdené, benzínové motory, 4x4, denné použitie...). Koľkí by sa reálne rozhodli pre Alfu? (aj s prihliadnutím na to, že Alfa by bola výkonnejšia...)
Celkovo všetko talianske (hlavne technika) je bohužiaľ menej kvalitné ako napr nemecké, japonské... Taliani majú skvelé jedlo, vedia to v oblasti módy, majú bohatú umeleckú históriu... Bohužiaľ ich autá nie sú práve synonymom spoľahlivosti (možno okrem Ferrari, ktoré nejazdia denne?).
Nie som predajcom Mazdy, navyše novú 3-ku by som si asi nekúpil, lebo je dosť drahá oproti konkurencii. Som len spokojný zákazník, ktorý rád jazdí svojím autom :-)
15. 7. 2020 14:09
Re: Re: 156 2.0 Twin Spark
Prosim vás od doby 159 jsou to normálně spolehlivé auta. Já už fakt nevím jak dlouho se budou furt dokola opakovat takové nesmysly. A mít na výběr mezi M6 a giulií? Tak to snad nemyslíte vážně? Jinak k té spolehlivosti. Alfy máme- měli dohromady 4. Nikdy nic. Nula problémů. 159 mito giulietta stelvio.
Avatar - palix
16. 7. 2020 08:30
Re: Re: 156 2.0 Twin Spark
"Ota4" - možno je na čase zmeniť môj (náš) pohľad na Alfu. Asi najčastejšie o problémoch hovoria tí, ktorí dané auto nemali, alebo ho kúpili po "n-tom" majiteľovi v hroznom stave.
Každopádne má Alfa tak trochu nevýhodu, že je to mierny "exot" pre bežného človeka = jazdí toho v naších končinách pomerne málo.
Za cenu Alfy kúpi väčšina z nás niečo obyčajnejšie. Často máme isté predsudky - nekupovať autá začínajúce na F a všetky francúzke + Opel... :-! Pritom kto tie autá má, je často spokojný. Problém je, že práve talianské autá sú na tom "povesťou" ešte horšie. A potom tu máme iné predsudky, napríklad "japonec" = drahý servis... Výsledok? Koncern... :).

Môj vzťah k Alfe nie je vôbec negatívny... keď niekde vidím človeka na nádhernej Giulii poviem si - "človeče ty si fajnšmeker, máš vkus"... Na druhej strane osobne nemám "gule" kúpiť si Alfu a preto jazdím obyčajnou Mazdou ;-).
Avatar - speedfred
15. 7. 2020 14:30
Re: 156 2.0 Twin Spark
Pred pár rokmi som mal v “dueli” Maz 6 vs P 508 GT a kúpil som Krišota nakoniec.
Teraz som kúpil moju prvú AR (Giuliu) a zatiaľ funguje (50t km). Bola tam ale jedna zvolavačka hneď na začiatku čo myslím už bežná vec v tejto rýchlej dobe.
Za to pred Giu som mal s novým BMW cca do roka 4 opravy. A to mám BMW fakt rád.
Avatar - palix
16. 7. 2020 08:34
Re: 156 2.0 Twin Spark
Pokiaľ človek kupuje nové auto, tak až takú chybu nespraví v podstate u žiadnej značky. Pokiaľ ale kupujem 10 ročné auto s nejasnou históriou, to je už horšie.
Zvolávačka je viacmenej len znakom, poctivosti značky ;).
15. 7. 2020 16:01
Re: 156 2.0 Twin Spark
Jak píše Ota níže - od generace okolo 159 jsou ta auta nadprůměrně trvanlivá. Motory drží - jak JTDm tak T-JETy, nerezne to, elektronika až na mikrospínače sem tam a pár bolestí jako průchodky u konkrétních modelů taky problém nedělá a podvozky to má konečně dimenzovaný dostatečně.

Problémem je přístup prodejců a aftercare. To je prostě hell.

Samozřejmě, ta auta mají svoje specifika (ještě 159 má pár konstrukčních řešení, za který by někdo zasloužil pověsit za koule do průvanu), ale Giulia a Stelvio už jdou provozovat, servisovat a udržovat úplně bez výhrad. A spolehlivost těch nových JTDM je prostě famózní.
Avatar - Avanti
15. 7. 2020 18:07
Re: 156 2.0 Twin Spark
Prístup predajcov a aftercare je neuveriteľne zlý, ale oni taktiež nemaju bohvieakú podporu z medzinárodného zastúpenia značky v Prahe...

Ja mám na alfách nabehaných dosť veľa kilometrov, zo starších som bol zvyknutý na všeličo (najmä podvozkové diely toho veľa nevydržali, elektronika ma nikdy nezradila), ale nikdy ma žiadna nikde nenechala. na mojej Giuliette sa tohto roku prehupnem cez 200.000 km a to auto má pôvodný podvozok vrátane tyčiek stabilizátora, mením len intervalové veci a jediné, čo odišlo samo, bol hydraulický silentblok motora (ktorý som si všimol pri výmene rozvodov, tak som ho vymenil) a obe zadné ložiská. Sadnem, idem tisícky kilometrov a to auto funguje perfektne. 1.6 JTDm2
Avatar - palix
16. 7. 2020 08:38
Re: 156 2.0 Twin Spark
Pozitívne je, že tu píšu ľudia s novými Alfami, ktorí nemajú problémy. Práve to možno dovedie nerozhodných kupcov, ktorým padla Alfa do oka ale boja sa kvality k rozhodnutiu kúpiť si Alfu. Na cestách ich bude potom viac a svet bude "dizajnovo" krajší ;)
15. 7. 2020 22:05
Re: 156 2.0 Twin Spark
Pravda, rok je málo, ale bylo to více okolnostmi, začal jsem dojíždět každý den 2x50 km po dálnici do práce, na to 20 let staré auto prostě není. A dvě auta jsem mít nechtěl (a ani na ně neměl místo), takže to bylo "rozumné" rozhodnutí :-)

Ad konec Alfy - jsem ten poslední, kdo by jim to přál, ale v automotive se pohybuji a je úplně jasné, že Alfa aktuálně koncernu FCA akorát pálí obrovské finanční prostředky. Nová platforma a nové modely stály miliardy, je otázka kolik času dostanou na to aby zkoušeli prorazit. Prodeje jsou rok od roku dolů, marketing špatný,...
15. 7. 2020 10:22
Gratulace do Milána
Alfa je jednou z automobilek, ktere si delaly veci vicemene po svem.
A ta energie a snaha delat veci pro potreseni a zabavu se promitla i do nejobycejnejsich modelu.
Nezbyva, nez Alfe pogratulovat, a poprat ji, aby v teto dobe elektronicke, stylove a komunikacni, kdy se z aut porad vice vytraci (ci je vytlacovana) jejich prirozena podstata, a je nahrazovana pojmy jako bezpecnost a konektivita, nasla opet v sobe silu udelat neco po svem a hlavne - zvladnout to prodat.
Tanti auguri, Alfa Romeo :yes:
Rozbalit vlákno
1
15. 7. 2020 17:15
Re: Gratulace do Milána
Giulia je az neuveritelne ridicske auto na dnesni dobu.... ale trh to bohuzel vubec nezajima.... :-(
Avatar - Stejsn
15. 7. 2020 12:50
Průšvihy?
Kdo si dá do Googlu "Alfa Romeo A15", ten se taky asi bude divit...
Rozbalit vlákno
1