Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Už máte přezuto? Sezona zimních pneumatik je tady

Začátkem listopadu nastává období, během kterého jsou ve vybraných případech povinné zimní pneumatiky. Víte, kdy je musíte mít nasazené a jak jsou označené?
Zpět na článek
1. 11. 2020 11:16
1. 11. 2020 11:30
1. 11. 2020 14:11
1. 11. 2020 19:04
1. 11. 2020 11:57
2. 11. 2020 13:21
2. 11. 2020 14:51
2. 11. 2020 22:37
10. 3. 2021 17:46
1. 11. 2020 10:59
"zimní" pneumatiky
Mám nahozeny kola se zimními pneumatikami. Vzorek má teď výšku cca 4,1 až 4,5 mm. Během zimy ho patrně pod tuto výšku sjedu a dostanu se tak pod 4 mm. Nejezdím v horských oblastech a nejsem blázen, který jezdí když pro to nejsou vhodné podmínky.

Pojedu za podmínek kdy NENÍ na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza ani NELZE vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza a NENÍ tam ani značka C 15.

Otázka - Když mě zastaví v období od listopadu do března za těchto podmínek policajt a bude mě chtít pokutovat za sjeté gumy, bude v právu? Já mám za to, že ne. Mám sice nahozené zimní gumy, ale vzhledem k tomu že nejsou splněny podmínky pro povinné použití zimáků, tak mi stačí 1,6 mm. I přesto, že mám zimní gumy, tak jen dělám něco navíc, co mi zákon jako povinnost neukládá. Mohu se ale mýlit.
Rozbalit vlákno
8
Avatar - _Karel_
1. 11. 2020 11:34
Re: "zimní" pneumatiky
Je pravděpodobnější, že do tebe uhodí blesk, než že ti bude policajt měřit hloubku dezénu - pokud to tedy není od pohledu slick. Nicméně pojišťovna v případě nehody, jak píše kolega.
Na to, abys vyjel a začalo sněžit, nemusíš být blázen. Naopak mi přijde dost hloupé sedět doma, jen proto, že trochu nasněžilo. Sjíždět zimák hluboko pod 4mm mi přijde - ehm, nemoudré. Zas tak moc neušetříš.
Avatar - Beefcake
1. 11. 2020 12:50
Re: "zimní" pneumatiky
Riad sa tym, co je jasne napisane.
Vo vyhlaske je, ze zimne pneu musia mat 4mm, tak ked mas zimne, mas mat aspon 4mm.
Je to mozno divne, ale papier nepusti. Takto by sa na to imho pozeral pravnik a poistovna.

Realne ta samozrejme nikto asi nebude pokutovat, ked budes na konci zimy tesne pod 4mm a poistovna by tiez musela dokazat, ze to bolo pricinou skody, aby ti mohla kratit nejake platby.
Vobec by som to neriesil.
Aj ked podla mna 4-6mm zimne su uz riadne "ojete" :)
Avatar - twistedTSD
1. 11. 2020 13:02
Re: "zimní" pneumatiky
To podle mě není pravda. Kdyby to tak bylo, nesměl bys zimní pneu dojíždět ani v létě.
1. 11. 2020 13:14
Re: "zimní" pneumatiky
Přesně tak. proto taky vznikl tento dotaz.
Avatar - KANKUNEN
1. 11. 2020 13:22
Re: "zimní" pneumatiky
Jako vždy, zase myslíš špatně.
1. 11. 2020 15:02
Re: "zimní" pneumatiky
Pokud nejsou naplněně podmínky při kterých zákon předepisuje použití zimních pneu, tak zimní být nemusí. Tj. nemusí mít označení a nemusí mít ani ty 4 mm.
1. 11. 2020 20:35
Re: "zimní" pneumatiky
nejsem blázen, který jezdí, když pro to nejsou vhodné podmínky :D :D :D
to zní jako "jenom na dušičky, anebo když je akce v Lídlu"...
já třeba jezdím když potřebuju. těžko se vysvětluje, když máš schůzku u právníka, že venku nasněžilo :-)
1. 11. 2020 21:13
Re: "zimní" pneumatiky
Nejsou jen šoféři v klobouku jezdící na akce v Lidlu. Jsou i kupodivu lidi, kteří mohou cestu kdykoliv odložit a ne jet za každou cenu. V lepším případě ke svému životu ani toho právníka nepotřebují. ;-)
1. 11. 2020 11:16
hele
Na policii se vybodni. Nejde o pokutu ale jestli ta guma funguje. Jestli ji neveris tak vymen. Lepsi dobra letni nez zimni slicky. Jinak Pojistovna ti to pak pri nehode vysvětli. A je jedno budes vinik a nebo poskozenej. A bacha, nektery strelci tady v diskuzi radi jezdi prilepeny na kufru, tak nebud vykulenej, ze ti nekdo pere svetla do zrcatek. Je to uplne normalni.
Rozbalit vlákno
4
1. 11. 2020 11:30
Re: hele
Nejde o to, jestli mi to policajt nebo pojišťovna vysvětlí. Jde o to, jestli by byli v právu. Zimní guma i s méně jak 4 mm funguje při chladném počasí lépe (nebo by alespoň měla) než letní. A když můžu letní se vzorkem > 1,6 mm, tak proč ne zimní se vzorkem >1,6.
1. 11. 2020 14:11
Re: hele
Tak asi Váš překvapím, ale současná generace pneu se chovají úplně jinak. Je na to řada testů, něco se dělalo i u nás v ČR. Letní pneu brzdí VŽDY líp na suchu, a to může být klidně -10. Taky při brždění na mokru má letní pneu náskok, i při teplotách blížících se nule. Zimní pneu je lepší jen na ledě, na sněhu a v břečce. Jinak pokud budete bourat při plusových teplotách, tak by Vám to mělo projít - případně se budete soudit s pojišťovnou. Pokud budete bourat na sněhu, břečce případně i na suchu při mínusových teplotách, tak máte tak nějak smůlu. Pokud bude policie aktivní a bude kontrolovat vzorek (mě se to stalo už několikrát), tak Vám mohou odstavit vozidlo když budou hodně aktivní, ale to by ty pneu musely být sjeté už tak na 2mm. Být Vámi, tak pneu vyměním :)
1. 11. 2020 19:04
Re: hele
samozřejmě můžeš. Žádný zákon to nezakazuje
Avatar - SKAY
1. 11. 2020 11:57
Re: hele
Tak mu pustíš mlhovku kvalitní diody jsou taky fajn :-)
Avatar - Allo
2. 11. 2020 13:21
Pohoda
Já mám teď nové celoroční KLEBER Quadraxer 2, takže klidně ať je pohroma aspoň je budu moci otestovat proti nokianum weatherproof co jsem měl na jiném autě...
Rozbalit vlákno
0
Avatar - lordlord
2. 11. 2020 14:51
kup
před pěti lety jsem koupil auto na zimních a jsou tam pořád
Rozbalit vlákno
1
2. 11. 2020 22:37
Re: kup
Dobrej mareš, co hulíš😱
10. 3. 2021 17:46
Pneumatiky
Já mám dobře přezuto pořád, protože jezdím celý rok na zimních. Od té doby, co to tak dělám, tak mi odpadla starost s přezouváním letních a zimních kol a hlavně skladování jedné sady v garáži. Kupuji si použite pneu z http://www.pneu-novak.cz/…ha-10-bazar.html a i když jezdím celý rok na zimních gumách, tak na jízdní vlastnosti auta to nemá vůbec žádný vliv.
Rozbalit vlákno
0