Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Průměrné stáří aut na silnicích v USA poprvé překonalo hranici 12 let

Průměrné stáří automobilů na silnicích ve Spojených státech loni vzrostlo téměř o dva měsíce a začátkem letoška dosáhlo 12,1 roku. Uvedla to výzkumná společnost IHS Market.
Zpět na článek
Avatar - Barry Lyndon
15. 6. 2021 17:22
Re: Podle toho co jsem četl
No nevím, kde žijete, ale 15 let, to je dvojková Octavia. A třeba i v údajně bohaté Praze vidím spousty Octavií jedničkových a jím úměrných smrdutých krumplů ostatních značek (Golf 4, Focus 1 a pod.). Tady by to chtělo nízkoemisní zóny (samozřejmě i pro rezidenty) jako sůl.
Druhá možnost je selektivní mýto.
16. 6. 2021 07:42
Re: Podle toho co jsem četl
Ceny ojetin v USA rozhodne nespadly, naopak vzrostly o desitky procent za posledni rok. Nevim, co ma byt presne bazarova certifikovana sit, nevim, jestli je to ztraceno v prekladu, ale rozhodne neexistuji treba Toyota bazary, kde by se prodavaly jen auta teto znacky. Certifikovanou ojetinu sezenes v kazdem dealerstvi, ale urok se odviji od uverove historie zakaznika, rozhodne nedostanes 0% uver automaticky.
I v USA s tebou vyjebaji, jen je to tezsi a vyzaduje to naprostou ignoranci zakaznika. Historie auta se da snadno zjistit, vetsinou zdarma, pripadne stoji kompletni report par desitek dolaru. Ale znam blbku, ktera koupila na ulici Durango, ktere melo najeto o 100 tisic mil vice nez deklarovano. Platila snad dvacet tisic, a nenapadlo ji si zjistit historii.
Avatar - Roman Horký
15. 6. 2021 19:14
Bravo
a tady nás budou zájmové skupiny šmejdů buzerovat poplatky a pokutami, protože při 1/3 německých platů si dovolujeme provozovat starší auta, než Němci. Do prdele jděte a nevracejte se zpět.
Avatar - Mikesus
16. 6. 2021 12:14
Re: Podle toho co jsem četl
Kdyz nemáš na jídlo, tak nebudeš mít auto, jakožto zbytnou věc.
16. 6. 2021 10:45
Re: Podle toho co jsem četl
20 let stará jedničkova oktavka smrdí s euro 3 TDI. Jak je tam euro 4 benzín, tak smrdí míň než euro 6d diesel který běží v režimu vypalování filtru dpf.
16. 6. 2021 09:53
Re: Podle toho co jsem četl
Lidi nemají co žrát, tak je potřeba je ještě potrestat nízkoemisníma zónama event. selektivním mýtem. A vůbec, chátro, jakým právem chceš mít auto, když nemáš na nové? A táhni z města, když na to nemáš.

Ne lidem pomoci, aby se měli lépe, potrestat je......
15. 6. 2021 18:51
Re: Podle toho co jsem četl
Tak jasně, těch 15let je průměr aut v registru, nikoliv v provozu, a registr je jak známo zaplevelený dávno neexistujícími vozy, vozy tzv. posledního km, veterány, youngtimery a víkendovkami, proto pak ukazuje co ukazuje. Data z provozu se v zásadě a dlouhodobě shodují na průměru necelých 9let, což reálně odpovídá velikosti trhu (každoročňe nově registrovaných vozidel) a síle ekonomiky.
15. 6. 2021 16:37
Podle toho co jsem četl
Myslím si, že důvodem není ani tak zvýšená odolnost vozidel, jako razantní pokles výkupních cen ojetých automobilů (v USA). I když zájemci dostávají excelentní nabídky pro nákup nového vozu, část z nich nákup neuskuteční, protože dostanou nízkou nabídku pro protiúčet stávajícího vozidla. U nás je statisticky vykazované stáří 15,3 let, což je dle mého názoru silně ovlivněno plnými stodolami investičních youngtimerů některých investičních vizionářů.
Avatar - xxc
15. 6. 2021 17:08
Re: Podle toho co jsem četl
Presne tak, jazdia len nove auta a stare vacsinou stoja na parkovisku. Potom jr priemerny vek, aky je. Rovnako aj kvalita aut sa zvysuje.
Avatar - Mikesus
16. 6. 2021 12:15
Re: Podle toho co jsem četl
Naprosto souhlasím. I euro3 benzin je na tom lépe než diesel euro6 při vypalování nebo euro5 v jakémkoliv rezimu
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:48
Re: Takže jsme lepší než kolébka motorismu
Americké auta měly několik významých světových prvenství, to ví každý.....
16. 6. 2021 07:50
Re: Re: Takže jsme lepší než kolébka motorismu
Možno Ford T.
15. 6. 2021 20:02
Re: Podle toho co jsem četl
Ceny ojetin spadly, ale nevím, zda to mohlo mít vliv tak rychle. Fakt který podle mě zamíchal karty ve prospěch ojetin jsou nabídky financování. Automobilky mají vlastní bazarové certifikované sítě a mají vlastní financování s úrokem dokonce klidně i 0 %, což tu nikdy nebylo.
Za vším ale hledej čínský virus - na nové auta se čeká déle, než jsou amíci zvyklí a tak vezmou radši nějakou hezkou ojetinu. Navíc v USA není koupě ojetiny na detektivní román á la "Najdi levotu, chtějí s tebou yyj.bat" jak u nás.
Dalším problémem s virem je i fakt, že auta se obecně prodávala méně kvůli strachu z budoucnosti (apokalyptické epidemické scénáře tu byly populární), nikomu se nechtělo showroomu kvůli strachu z nákazy. Poměrně dlouhou dobu to ani nešlo a to online prodeje nezachrání.
Avatar - xxc
15. 6. 2021 18:54
Re: Podle toho co jsem četl
Ano, ale zaparkovane v uliciach. Bezne ti majitelia jazdia novsimi autami.
17. 6. 2021 09:04
Re: Podle toho co jsem četl
Americani podle me elektricka auta moc neresi. Kdo chce, tak si ho koupi, ale nikdo o tom moc nemluvi. Aspon jsem se s tim nesetkal. Ale jsou mista, kde jich jezdi mraky. Treba ve Phoenixu je rychly pruh vyhrazeny pro elektricka auta a v ranni spicce tam vidis Teslu casteji jak v Cesku Octavii. Treba Kalifornie zakaze prodej neelektrickych aut od 2035. To je fakt dost daleko a nikoho to nevzrusuje. Mozna ma ale nastup elektrickych aut trochu vliv na starnuti vozoveho parku. Casto vidim u domu novou Teslu a vedle ni 12 let stary osmivalcovy Suburban nebo Tahoe. Jako kdyby si lidi nebyli uplne jisti, jestli chteji zaviset na elektrickem aute a drzi si stare auto jako backup. Ale to je opravdu jen teorie.
16. 6. 2021 15:28
Re: Podle toho co jsem četl
Nemyslím, že bych byl komunista a ani v příspěvku na který reaguješ neshledávám komunistickou ideologii.

Řešit přestárlý vozový park represivními kroky nebo třeba dobře nastaveným šrotovným? Co je lepší pro uživatele? Nebo je to také "komunistické"?
16. 6. 2021 15:22
Re: Podle toho co jsem četl
To jsi opravdu nepochopil, že tím "lidi nemají co žrát" je myšleno, že někteří si nové auto nemohou dovolit, ale auto při tom chtějí a třeba i potřebují?
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 13:56
Re: Podle toho co jsem četl
Pvodnné stojí 2500 ročně , to je pakatel. A na palivo si vyděláš, když ti někde nedaj almužnu.....
Avatar - Ozzman
16. 6. 2021 13:48
Re: Podle toho co jsem četl
Přesně tak, takže nebudeš asi řešit auto a povinné ručení a paliva, když musíš nejdřív vydělat na jídlo.
Avatar - Ozzman
16. 6. 2021 13:47
Re: Podle toho co jsem četl
To je jasný, přeci nebudou jezdit MHD!
16. 6. 2021 13:35
Re: Podle toho co jsem četl
U nás ve městě teď postavili sociální městské byty pro "sociální případy" (nájemné 2500 za 1kk a 4500 za 2kk) a ke každému takovém bytu patří vyhrazené parkovací stání...
16. 6. 2021 13:27
Re: Podle toho co jsem četl
Tak to je jasné. Toho Spitfire jezdí druhý kamarád a skoro denně (v létě). Je už důchodce, ale docela dobrý architekt, takže když se jede někam kouknout, tak si často udělá radost a jede "kabriem". Ten jeho vůz má samozřejmě dost chyb, takže se občas vrací domů na odtahovce, ale to mu rozhodně nevadí.
16. 6. 2021 13:22
Re: Podle toho co jsem četl
Zatím ne všude jsou zóny. V mém přechodném bydlišti (Brandýs nad Labem) se některá starší auta opravdu skoro nepohnou z parkoviště, protože by "jejich" parkovací místo obsadit někdo jiný.
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 13:01
Re: Podle toho co jsem četl
Na to žrádlo je nejdřív potřeba si vydělat :-)
Avatar - Ozzman
16. 6. 2021 12:59
Re: Podle toho co jsem četl
Jen z té tourky občas něco upadne, protože ji vyráběli v nejpokrokovejsim státě na světě...
Avatar - Ozzman
16. 6. 2021 12:57
Re: Podle toho co jsem četl
Čteš co psal? Když nebudeš mít na žrádlo, tak holt budeš muset sockou
Avatar - Stejsn
16. 6. 2021 12:48
Re: Podle toho co jsem četl
Počet historických aut vzhledem k absolutnímu počtu aut je v podstatě statisticky zanedbatelný.
Avatar - Stejsn
16. 6. 2021 12:43
Re: Podle toho co jsem četl
A ty jsi co za komunistu?
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 12:25
Re: Podle toho co jsem četl
Jasně, takže do práce a k doktorovi MHD a busem a vlakem. 4 přestupy a 3 hodiny cesty místo 50 minut autem.

To chceš,to je efektivita jak prase. Jen aby se nažral pomatený ekobolševik :-) :-)

A v Africe dáls taví uhelný elektrárny a v číně lejou jedy do řeky. Super
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 12:21
Re: Podle toho co jsem četl
Triumph sem viděl zrovna asi před měsícem u Kralup.

Jo určitě když máš takové auto, je fajn to projet a jen se na to nechodit dívat. Já s Rollsem taky jezdím když je pěkně.
Kdo s tím nejezdí akorát trpí všechny těsnění, zreznou brzdy atd, pak je z toho olejnička která všude teče ze všech hadic, těsnění a spojů.

Na denní ježdění musíš být fajnšmekr, to už znamená pod tím častěji ležet a leze to do peněz na servis no.
Avatar - Mikesus
16. 6. 2021 12:16
Re: Podle toho co jsem četl
Každý chce auto jen z důvodu, aby za něj mohl platit parkování. To dává smysl.
16. 6. 2021 12:09
Re: Podle toho co jsem četl
To je jasný - ono v těch stodolách jsou spíše nepojízdné shnilé vraky. Ten kamarád s mopedama se snaží s každým jezdit a tak mi čas od času volá, jestli mu pomůžu něco z jeho sbírky protáhnout ;-) . Když má někdo pro radost Triumpha Spitfire, Jaga E nebo starý SL od Mercedesu, tak ho i rád používá (byť ne každý den).
16. 6. 2021 12:00
Re: Podle toho co jsem četl
Jenže jednickova oktavka vypadá prakticky stejně jestli je to rok 2000 facelift nebo rok 2010 tourka.
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:57
Re: Podle toho co jsem četl
to byly už ty Tour, tohle sou plečky tak kolem roku 2000-2005.....Takže opět 15-20 let starý....furt to jezdí a jezdí toho hodně.

Nemluvě o veteránech, těch jezdí o víkendech taky hafo, pravidelně potkávám, hlavně britský, americký a bmw a mercedes
16. 6. 2021 11:52
Re: Podle toho co jsem četl
Jednickove Oktávky budeš potkávat ještě dlouho, protože se dělaly až do roku 2010, takže to klidně může být jen 11 let staré auto...
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:34
Re: Podle toho co jsem četl
Já sem chtěl říct, že spousta těch aut je v provozu aspon jako víkendovky a na srazy a akce, kterých je ale za rok mraky, takže to klidně najede 5-10 tis ročně :-)

že to lidi nemaj jen ve stodole a nečekaj kolik na tom vydělaj.... BTW ono to nejvíc trpí když to nejezdí
16. 6. 2021 11:21
Re: Podle toho co jsem četl
Jag E je taková třešnička, já spíše myslím plné stodoly Škodovek 105 a podobných kár, které někteří moji známí mají. Mám kamaráda, který má úžasnou sbírku italských mopedů, ale ten to určitě nemá kvůli tomu, že to někdy za pár let prodá za desetinásobek pořizovací ceny :D
16. 6. 2021 11:19
Re: Podle toho co jsem četl
S tou poslední větou samozřejmě souhlasím, to si myslím, že univerzálně platí asi pro celý (vyspělejší) svět. Jestli se nemýlím, tak covid ignorovali pouze v Bělorusku a Severní Korei.
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:08
Re: Podle toho co jsem četl
Tak tak, ceny ojetin v usa stouply, protože se vyrábí méně nových vozů, nebot nejsou dělníci, chipy, řidiči a ted už i materiál typu plechy atd.
A v době covidu kdy lidi nevěděli co bude koupi nového auta odložili a nechali si původní, takže průměr logicky stoupl...
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:04
Re: Podle toho co jsem četl
divný že denně potkávám Felcie, ejdničkové oktávky, focusy, staré corsy a fiaty panda, tuhle sem viděl dokonce Passat B4, Fiat Palio, Mercedes 123, Opel Omega, Mini One (první novodobá generace se dělala 2000-2006-, tedy všechno 15 a víc let starý)

Ne zaparkované, v provozu na silnicích....Praha a střední čechy
Avatar - Barrichello
16. 6. 2021 11:01
Re: Podle toho co jsem četl
Já sem těch "investičních youngtimerů" potkal kolem Kokořína v sobotu hned 5 (včetně Jaguaru E-type) a to nepočítám 3 staré traktory na veternánských číslech :-) :-)

Jinak spousta lidí má jako daily car auto starší 10 let
16. 6. 2021 09:46
Re: Podle toho co jsem četl
Díky za informace. Tyhle výhodné úvěry a další ojebávky jsou samozřejmě i u nás, kde se ještě nedávno všechno kupovalo za hotové. Myslím si, že celý business velkých bazarů (v ČR) jede z větší části na provizích získaných za zprostředkování úvěrů na nákup aut. Předpokládám, že v Americe zatím žádná velká obava z "nucené" elektromobility nepanuje, ne ?
16. 6. 2021 09:43
Re: Podle toho co jsem četl
Jezdí novějšími auty a ta stará mají zaparkovaná v ulicích??? Jen proto, aby za ně platili parkovné a povinné ručení?
16. 6. 2021 09:34
Re: Takže jsme lepší než kolébka motorismu
Ty nevíš, že fenomén masové motorizace začala v USA už před I. světovou válkou? (Ford T). :D
16. 6. 2021 09:05
Re: Podle toho co jsem četl
Muze se to samozrejme stat, ale vyzaduje to ignoranci zakaznika. Znal jsem osobu, ktera pracovala celkem na vysoke pozici a nebyla hloupa, a vubec nemela poneti, jaky je jeji uver. Pouze znala mesicni splatku. Ale ta mesicni splatka muze byt treba 80 mesicu. Prodejce te muze uvrtat do uveru s 10% urokem, plus prodat extra nesmysly za dalsich mnoho tisic. Ja jsem jednou prehledl service contract za 3800 a musel jsem psat do Hiroshimy, ze to chci zrusit, protoze dealer delal drahoty. Videl jsem kalkulaci, kde by me auto za 25 tisic po petiletem splaceni vyslo na 44000. Pak samozrejme, kdyz ho budes chtit prodat, budes asi v soku, ze platis treba 3 roky a jeste dluzis. Cely system je zalozeny na tom, ze si zase koupis nove auto a zase prehlidnes, kolik penez platis navic. Jedina vyhoda takoveho prodeje spociva v tom, ze se ti snizi danovy zaklad o hodnotu toho vykoupeneho auta.
16. 6. 2021 08:47
Re: Podle toho co jsem četl
Čerpám z blogů a informací, které jsou po Internetu (čili můžu být kompletně pomýlený). Naposledy jsem byl v USA v roce 1999. Ty (údajně) super nabídky pro nákup a horší pro zbavení se starého auto nejsou nijak čerstvé - jsou to informace, které lidé sdílejí tak posledních pět let.
16. 6. 2021 07:49
Re: Podle toho co jsem četl
Nevim, jaky presne ma byt pokles vykupnich cen ojetych aut. V nominalni vysi jsou ceny mnohem vyssi nez v minulych letech. Ted je naopak nejlepsi cas prodat ojete auto. Pokud jde o pokles vzhledem k cene noveho, je to vzdycky stejne. Dejme tomu, ze auto ma hodnotu 15 tisic (kdybys chtel cekat delsi dobu a prodavat ho sam), prodejce ti da okamzite treba 11, naceni ho na 17 a pak ho proda se "slevou" za 14. Nebo i za mene, pokud zakaznik pristoupi na dalsi nesmysly jako je prodlouzena zaruka, ktere splatky prodrazi. Takovy scenar existoval vzdycky, nemuze stat za tim, ze by najednou lide prestali prodavat auta a radeji si je nechali.
15. 6. 2021 20:18
Re: Podle toho co jsem četl
To je fakt. Podotýkám že jde o průměr, tzn. neznamená to že jsou v provozu jen auta do 9let.
15. 6. 2021 20:04
Re: Podle toho co jsem četl
Když kouknu teď z okna, tak mám jistě pochybnosti :-) Těch 9 roků je odhad a nebo nějaký fakt?
15. 6. 2021 18:48
Takže jsme lepší než kolébka motorismu
V ČR je průměr aut v provozu (tedy “na silnici” jak uvádí článek u dat z us) dlouhodobě necelých 9let, tak to by byl úspěch :yes:

No a nebo někdo popletl statistiky a je to ekvivalent průměr aut v registru (u nás těch cca 15), a pak by to asi vzhledem k úrovni odpovídalo ;-)
16. 6. 2021 07:28
Re: Takže jsme lepší než kolébka motorismu
Amerika kolébka motorismu...? Podľa čoho súdiš?