Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Mladý rod jménem Cupra: Prohlédněte si všechny současné modely ve velké galerii

Značka sportovních aut ze Španělska už více než tři roky kráčí po boku mateřského Seatu, od kterého se odlišuje nejen charakterem, ale i svébytnými modely v čele s první vlaštovkou - crossoverem Formentor.
Zpět na článek
22. 9. 2021 07:03
22. 9. 2021 08:42
22. 9. 2021 09:04
22. 9. 2021 16:21
22. 9. 2021 22:54
23. 9. 2021 11:42
21. 9. 2021 22:51
je jich málo
na to, že minimálně Leon a formentor považuji za velmi sympatický počiny, mě překvapuje, že na živo jsem viděl od kazdyho snad 1 kus. přitom ten formentor v nejsilnější verzi je příjemná alternativa ke stelviu, kterých, pro mě prakvapive, vídám mnohem víc. těžko říct, kde je problém. cena?
Rozbalit vlákno
6
22. 9. 2021 07:35
Re: je jich málo
Ber to tak, že Cupra jen rebrendovaný Seat se silnějším za velký peníze bez historie. Takže dát za 300k Atecu 1,3mil kč je ůlet. Prostě hra na prémii s lowendovou značkou je mimo ;-)
22. 9. 2021 12:05
Re: je jich málo
psal jsem o formentoru, který je svebytny model a o leonu , kterej je prostě dobrej. ta ateca smysl nedává ani mně. ale zbytek ano.
když si může obhajit VW cenu za tiguana R, nevím, proč by měl formentor stát míň
Avatar - Plautus
22. 9. 2021 15:47
Re: je jich málo
Formentor je zvýšený hatchback/crossover (sama automobilka ho prezentuje ako CUV), takže Tiguan R je rozmerovo a užitnou hodnotou niekde úplne inde. Navyše Formentor zjavne neposkytuje 100%-ne to, čo by od neho človek vďaka subtílnosti očakával, a to sú emócie za volantom.
Avatar - iudex
22. 9. 2021 16:24
Re: je jich málo
Ako píšeš, Tigi je o pol triedy vyššie a je to plnohodnotné SUV, ktoré môže poslúžiť aj ako rodinné. To Formentor, v podstate len trochu vyšší Leon hatchback, nemôže.
Na druhej strane kto to nechce ako primárne rodinné auto, prečo nie, dynamika obdobná ako Tigi R za menšie peniaze. Len o čo menej stojí, o to menej človek dostane (nie po dynamickej stránke, ale po praktickej).
Avatar - Plautus
22. 9. 2021 14:37
Re: je jich málo
Kopírujem závery z tunajšieho testu Cupry Formentor VZ (2.0 TSI DSG 4Drive 228kW)...

Plusy:
Atraktivní design
Hezká a vcelku prostorná kabina
Bohatá standardní výbava
Všestranné možnosti využití
Výtečné brzdy

Minusy:
Pořizovací cena
Absence jízdních emocí

Odpoveď by som hľadal v tých mínusoch. Auto, ktoré sa snaží vyvolať emócie vzhľadom, ale typicky “po koncernovsky” ich nedokáže privodiť jazdou. Takže Stelviu to môže konkurovať nanajvýš tak na obrázku a za mňa, po osobnom “stretnutí”, ani na ňom. Navyše je Formentor menším /subtílnejším/ a teda aj menej užitným autom, ktoré svoju cenu v porovnaní s konkurenciou obhajuje aj z toho dôvodu ťažko.
Avatar - iudex
22. 9. 2021 16:16
Re: je jich málo
Tiež som chcel reagovať k tej veľkosti: Formentor je o triedu menším autom ako Stelvio, Formentor je takou zvýšenou verziou Leonu, teda nižšej strednej triedy, Stelvio je príbuzné Giulii, teda stredná trieda. Napokon to vyplýva aj z vonkajších rozmerov, Formentor d=4,45m r=2,68m, Stelvio d=4,69m, r=2,81m. Proste úplne iná liga, nie sú konkurentmi v ničom okrem spoločného prezentovania sa ako športové SUV/crossover. Ale ako správne píšeš Alfa je v tomto oveľa ďalej, Formentor síce rozhodne nejazdí zle, ale ako píšeš je to ten koncernovský trochu bezemočný štýl, kdežto Stelvio radia spolu s Macanom k "najšoférskejším" SUV.
Avatar - hugino
22. 9. 2021 07:03
Formentor
Za mňa je Formentor velmi štýlové a pekné auto s koncernovou technikou.Bol som ho pozrieť aj designom aj priestorom sa mi naživo velmi páčil.Je dobré že dali do ponuky aj 1.5 tsi s manuálom takže stačí si nachystať 27 000 € a môžem ísť na to.Uvidíme v budúcnosti ale každopádne za mňa dosť dobré. :yes: Akurát sa dívam do českého cenníku tak pri kurze 1€=25.5 kč je u nás Formentor o krásnych 100 000 kč lacnejší ako v ČR.No nekúp to. :-)
Rozbalit vlákno
5
22. 9. 2021 08:42
Re: Formentor
Formentor je moc hezký, takže pro něj zajet na Slovensko. Na netu jsem narazil na nespokojeného majitele Formentora, kterému se zadřel motor po cca 5000 km. Jednání prodejce (Pyramida Průhonice) a importéra PIA je dle jeho slov na úrovni AAA AUTO. Což určitě není moc hezké.
Avatar - hugino
22. 9. 2021 09:04
Re: Formentor
Neviem presne aké sú podmienky pri nákupe nového auta zo zahraničia ale zase u vás sa jednoznačne oplatí kúpiť nový Mercedes lebo slovenský importér má neskutočne napálené ceny kde pri rovnakom modely je rozdiel v cene medzi ČR a SR aj 5 000 € v neprospech slovenského cenníka.A ak mal ozaj zákazník problémy pri reklamácii s predajcom tak pokiaľ je auto v záruke čo asi bude tak ten predajca by mu mal určite vyhovieť lebo to je hlavne jeho vizitka a v budúcnosti na to môže doplatiť napr. slabými predajmi alebo servisom,však na nete si tieto informácie ľudia posunú a ďalší si auto pôjdu kúpiť niekam inam.
Avatar - iudex
22. 9. 2021 16:21
Re: Formentor
Presne potvrdzuješ, na akých ľudí je zacielený Formentor a kto si ho bude kupovať. Tí, ktorým ide o jazdné zážitky, zrejme uprednostnia skôr konkurenciu, alebo klasické karosérie, resp. tie peniaze za topmotorizácie nebudú ochotní dať. Takže Formentor budú kupovať tí, ktorým stačí zdanie športovosti, ten image, ale uspokoja sa s bežným motorom. Takže na cestách to budú väčšinou športové, dravo a svalnato pôsobiace crossovery... s motorom 1,5 ako v hocijakej Scale či Fabii. ;-)
Ako žiaden problém s tým, len to zase ide priamo proti filozofii značky Cupra a dôvodu jej vzniku a existencie.
Avatar - hugino
22. 9. 2021 22:54
Re: Formentor
Ale aj Mercedes C môžeš mať s AMG paketom alebo BMW s M paketom a pritom môžu mať len základné motorizácie t.j. do 200 k.Ani Alfu Giuliu nekupuje každý len Quadrifoglio Verde s 540 k.To že sa Cupra prezentuje ako športovejšia značka predsa neznamená že bude mať len autá od 300 k + na to je tu Bugatti,Ferrari alebo Lambo ktoré sú čisto športové značky.Však to sami rozdelili na Cupra a VZ.Takisto vyrábajú aj elektromobil Born s technikou ID tak neviem kde stále na to chodíš že 150 k Formentor dehonestuje značku Cupra ktorá je asi len podľa teba rídzo športovou značkou.Medzi nami tých 150 k pri dnešných preplnených cestách je tak akurát na bežné vozenie.Čo z toho že máš 310 k keď stojíš každý deň v zápche pod Strečnom.Tá 1.5 tsi všetky limity 50,90 alebo 130 km v pohode zvládne aj s velmi dobrou spotrebov.To ako by si Mazde 3 alebo Alfe Romeo Giulietta vyčítal že sú to športové značky a prečo majú len 120k.Ani sa mi nezdá že by to bolo predražené však všetky podobne výkonné mainstreamové Crossovery alebo SUV stoja okolo 27-30 000 €.Tu je ale za mňa design jednoznačne velký benefit.To že dajú do ponuky model od 150 k-310k je len dobre takisto výber prevodoviek takže za mňa super prvý samostatný model.
Avatar - iudex
23. 9. 2021 11:42
Re: Formentor
Veď ja to nepíšem kriticky ani odsudzujúco, píšem to ako fakt. Proste veľkej väčšine stačí, že tam bude len ten športový výzor a nemusia mať aj adekvátny motor. To je presne ako píšeš princíp M paketu, AMG line a pod. Lenže podstatný rozdiel je, že BMW si kvôli tomu nezaloží samostatnú značku M, je to proste len upgrade existujúceho bežného auta. Seat ale vyčlenil svoje športové modely pod samostatnú značku Cupra (označujúcu dovtedy len najsilnejšie motorizácie), aby následne do takto samostatne vyčlenených modelov dal... obyčajné motory ako majú ostatné bežné Seaty. Pýtam sa: Cui bono? Na čo to bolo dobré? Ak aj bola nejaká idea za Cuprou a jej osamostatnením (a mala nejaké rácio, čo ja popieram), tak osádzaním obyčajných motorov ju úplne zabili.
P.S. Samozrejme nemal by som problém si Cupru kúpiť, mne sú nejaké marketingové kecy ukradnuté, pozerám na obsah. Napr. Cupra Leon ST je pre mňa celkom lákavé rodinné auto, praktický a priestranný kombík so silným benzínom, super. Ale keď viem, že ešte nedávno to isté ponúkal Seat za podstatne menšie peniaze, tak proste viem, že len kvôli novému "prémiovému" znaku Cupra musím dať zbytočne väčšie peniaze a to moc chuť nemám.