Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Škoda 14Tr je možná nejznámější český trolejbus. Znáte jeho historii?

Když se řekne trolejbus, mnozí si vybaví právě Škodu 14Tr, která se rozšířila napříč československými městy. Rozhodli jsme se proto připomenout její příběh.
Zpět na článek
12. 11. 2021 20:25
12. 11. 2021 22:46
13. 11. 2021 08:14
13. 11. 2021 15:23
13. 11. 2021 18:23
13. 11. 2021 21:55
14. 11. 2021 08:24
14. 11. 2021 10:06
14. 11. 2021 13:37
14. 11. 2021 15:15
17. 11. 2021 09:07
Avatar - petr petrumr
12. 11. 2021 20:25
ZLÍN
Nevím, ale vynechat v článku o trolejbusech město zlín je je hrozné. Ale ty 14 a 15 je to pravda, ale ve zlíně jezdily i SANOS. Ale stejnak si každý pamatuje 9 a jak se odporová regulace měnila v tyristorovou, to trilkování každýho nutilo jezdit trolejbusem. A ještě dodatek, v té praze to zrušení bylo na popud komoušů, protože propagovali komunisticko bolševicko komunistickou naftu a tím pádem i pohřbily zaživa trolejbusy tatra.
Rozbalit vlákno
10
Avatar - Stejsn
12. 11. 2021 22:46
Re: ZLÍN
já bych řekl, že jezdily spíš v Gottwaldově.
Avatar - petr petrumr
13. 11. 2021 08:14
Re: ZLÍN
antikomusti a slušní lidé kteří nekolaborovali s němci a rusákama říkali vždy ZLÍN. Za tvůj příspěvek se Baťa musí v hrobě obracet.
13. 11. 2021 15:23
Re: ZLÍN
To sú zase drísty... Raz to bol na mapách Gottwaldov, tak to bol Gottwaldov. Podľa teba slušní ľudia nehovorili Leninova ulica, ulica J.Fučíka, námestie gen. Svobodu alebo Puškinovo námestie...?
Avatar - petr petrumr
13. 11. 2021 18:23
Re: ZLÍN
u nás se nikdy neřeklo leninova, ale bělidla atd, musíš si uvědomit když byls mezi komunisty, tak nevíš dost věcí a ještě je rozdíl, jak se ta ulice nebo město jmenovalo, než koumouši ho přejmenovali. A na závěr chci se zeptat kdo od tebe pojmenoval Puškina za komunistu když zmřel roku 1837. Chyt se jiné party, ta co do tebe tluče není vhodná pro tebe.
13. 11. 2021 21:55
Re: ZLÍN
Nemýľ si pojmy a dojmy. Puškin je súčasťou ruskej kultúry a patril k Sovietskemu Zväzu tak ako hocičo iné. Leninova ulica bola skoro v každom meste, podobne boli používané iné mená, aj ten Puškin.
Na to, aby si mi určoval, akej partie sa mám držať, nemáš vek ani schopnosti. Akurát ego ti nechýba...
Avatar - petr petrumr
14. 11. 2021 08:24
Re: ZLÍN
Lenin nevím, neznám, ale Puškin nikoho neponižoval, nebyl masoví zabiják. Gottwald byl zabiják a kdo ho připomínal, tak má krví potřísněné ruce. Sovětský svaz vznikl v roce 1922 a tak Puškin nemohl do něho zasáhnout. A stejnak já jsem do ruska měl zakázáno cestovat a vždy jsem říkal Zlín i ten koho jsem znal a znám.
14. 11. 2021 10:06
Re: ZLÍN
Nepíš hlúposti. Bola proste taká doba a buď si išiel s davom a mal si pokoj, alebo si z neho trčal a mal si problémy. Nikdy nemali pokojný život tí, čo neboli ochotní prispôsobiť sa. Holt to chcelo dobré nervy a dávku sebakontroly, čoho niektorí schopní neboli.
Stejsn iba pripomenul, že väčšinu svojho života Tr14 prejazdili v Gottwaldove, a v tom má pravdu. Politická doba ani názory a presvedčenie jednotlivcov na tom nič nezmenia.
Avatar - petr petrumr
14. 11. 2021 13:37
Re: ZLÍN
aty ses přiznals, že jsi kolabroval abys měl klid? Podívej se, jestli chceš polehčovat komunismus, tak můžeš, ale ne mezi lidmi co byli antikomunisti a nestyděli se za to. Ale ztebe číší nenávist, že Zlín se přejmenoval znovu a nechceš uznat i to, že nákup 15tr byl i po znovu přejmenování, Ty bys nejraději aby zlín byl vymazán ze světa. A ještě něco, ty 14 a 15 jezdily i v otrokovicích za komunistické ery.
14. 11. 2021 15:15
Re: ZLÍN
Ty si pekne mimo... Drvivá väčšina ľudí sa snažila žiť, ako im podmienky dovolili. Prispôsobili sa realite a žili relatívne šťastne a vpohode. Pár ľudí boli - ako si to nazval? - antikomunisti. Buď rebelovali potichu, alebo aj hlasnejšie, a potom sa ešte hlasnejšie sťažovali, ako im komunisti ubližujú. Samozrejme, veľa vecí nebolo kóšer - ale dosť vecí nie je kóšer ani dnes. Niekto však má v povahe namiesto prispôsobenia sa byť neustále v opozícii, bez ohľadu na situáciu a podmienky, a zdá sa, že si presne ten typ. Píšeš úplné hovadiny a nejak ti nedochádza, že nie každý má podobné myšlienkové pochody ako ty. nemáš ani tušenie o tom, čo si myslím a vymýšľaš si teórie, ktoré tvojim hlúpym predstavám vyhovujú. Podobá sa to psychóze. Doporučujem zastaviť sa u dobrého psychiatra.
Avatar - petr petrumr
17. 11. 2021 09:07
Re: ZLÍN
byls na vojně, kolik nábojů jsi měl za dva roky?
13. 11. 2021 10:23
Najznámejší trolejbus
Ale asi aj najhnusnejší. Nevzhľadná hranatá krabica, na ktorú sa dalo ako-tak pozerať v prototypových verziách s hranatými oknami, ale jak na to dali štandardné okná so zaoblenými rohmi, vyzeralo to hrozne. Večná škoda trolejbusov 11Tr, ktoré sa do sériovej výroby (nepochopiteľne) nedostali.
Rozbalit vlákno
15
Avatar - petr petrumr
13. 11. 2021 12:25
Re: Najznámejší trolejbus
Né to se musím zastat a zeptat se odborníka jak chtěls v té době ty okna neudělat do gumy. Vždyť komouši neměli ani synchrony do autobusů natož lepidlo na skla.
11TR byla vlastně ŠM
13. 11. 2021 15:21
Re: Najznámejší trolejbus
A na tých prototypoch im to robil kto? Mimozemšťania? Naviac si nemyslím, že to bolo lepené, tiež tam asi bola guma, podobná ako na čelných sklách, ktoré pre zmenu zostali hranaté.
Avatar - petr petrumr
13. 11. 2021 18:33
Re: Najznámejší trolejbus
Prototyp snese vše, potom se udělá rozpočet a musí se šetřit, ale na ty roky ta 14-15 byl dobrý trolejbus ve zlíně jedna 14 je veterán. Nahradil ho nizkopodlažní 21 a ten už měl lepené skla, ale né ve zlíně.
13. 11. 2021 21:58
Re: Najznámejší trolejbus
Trolejbusov s hranatými oknami bolo docela dosť, napr. prvé Tr14 v Bratislave mali tiež hranaté okná. Áno, pravdepodobne potrebovali ušetriť, preto tá zmena. Z pohľadu dizajnu jednoznačne k horšiemu. Skrátka tie trolejbusy sú hnusné a tvoje argumenty na tom nič nezmenia.
Avatar - petr petrumr
14. 11. 2021 08:37
Re: Najznámejší trolejbus
tobě se znají hnusné, tobě. A ty bratislavské s těma oknama lepenýma, dvojitýma nebyl 14tr, ale 21tr, poznáš to podle nízkopodlažnosti, byl taky jedináček. Jestli chceš se zeptat něco o autobusech, tak se ptej.
14. 11. 2021 09:59
Re: Najznámejší trolejbus
Máš problém s pochopením písaného textu? O lepených oknách píšeš len ty a o dvojitých tiež. Píšem len o dizajne, o hranatých oknách, ktoré na začiatku na 14Tr boli, ale do série ich nahradili klasickými, ktoré im na kráse nepridali. Nemusíš z toho robiť vedu.
14tr boli proste škaredé. Keď sa chceš baviť o peknom dizajne, tak píš o Š706 RTO. To je jeden z najkrajších autobusov vôbec. Zase technicky to bol starý šrot už v dobe svojho vzniku, v tej dobe už sa stavali autobusy so samonosným skeletom a motorom pod podlahou, nie na podvozku nákladného auta.
Š11 už bol pokrokovejší, tiež docela pekný a od RTO prevzal jeden zaujímavý a praktický prvok - zhodné predné a zadné čelo. Akurát dizajn nie je pôvodný, ale je to opajcnutý francúzsky Berliet.
Karosa sedmičkového radu má tiež svoj vzor v zahraničí, ale už zďaleka nechytá za srdce tak ako jej predchodcovia. Ale bol to výkonný autobus, ktorý bude mať za nejakú dobu tiež svoju hostorickú hodnotu, ale zďaleka nie takú ako ako RTO a Š11.
A keď sa teda mám pýtať, tak sa pýtam:
Aké sú všetky rozdiely autobusov Jelcz 041, 043 a 272 MEX voči pôvodnej Š706 RTO?
Avatar - wakantanka
14. 11. 2021 10:38
Re: Re: Najznámejší trolejbus
To vážne čakáš relevantnú odpoveď od petrumra? Odborníka na všetko? :)
14. 11. 2021 12:17
Re: Re: Najznámejší trolejbus
Nikdy nehovor nikdy. ;-) Čo keď zdanie klame a o autobusoch niečo vie? Nemusí mi sedieť názormi, nemusí mi sedieť vyjadrovaním, ale to neznamená, že tie vedomosti preto nemá.
Avatar - petr petrumr
14. 11. 2021 13:55
Re: Re: Najznámejší trolejbus
, Jaké jsou rozdíly mezi polákem a českem? Poznáš to podle světel, jelcina neměla vzduchový servo a neměla trilex ráfky a obvykle měla závěs a tahala jelcinku. Komunistická era začala na plno řadou šl, šm, šd, všichni v zahraničí měly už přední skla s folií, jenom u nás proletěl zajíc až na zadní sedačky, ale pomohlo to stejný okno i když některé šd to měla jiné.To listové péro bylo taky za zenitem a taky praskalo, Komunisti neměli na synchrony a tak do šd kupovali převodovky z anglie, zato u šm dali jenom dva rychlostní stupně a u šl nás naučili řadit s meziplynem..
14. 11. 2021 15:36
Re: Re: Najznámejší trolejbus
Tak to si vzal riadne z rýchlika... A píšeš čo chceš, nie to, čo som sa pýtal.
Tak prosím ťa vynechaj Š11 a len Jelcz vs. RTO. To servo je jedna vec, záves mali aj pôvodné autobusy RTO a pokiaľ viem, Jelcze jazdili bežne na trilexoch. Svetlá sú dobrým rozpoznávacím znakom, ale nie exaktným - v dôsledku nedostatku originálnych svetiel sa pri opravách používali práve také, aké montovali Poliaci na Jelcze. Takže v premávke bolo vidieť dosť autobusov s "poľskými" svetlami, a pritom to boli pôvodné RTO. ;-)
Avatar - petr petrumr
14. 11. 2021 13:58
Re: Re: Najznámejší trolejbus
wakantanku, napiš jaký je rozdíl mezi šl, šd a šm autobusem. Jo a ještě co dávali za diesel do 14tr?
14. 11. 2021 15:37
Re: Re: Najznámejší trolejbus
Stále v opozícii? Nebuď taký vznetlivý.
Avatar - petr petrumr
17. 11. 2021 09:21
Re: Re: Najznámejší trolejbus
Nevíš a nezastávej se ho a k tomu rto jsi taky moc nenapsal, řekni jaký čsad měnili světla za polská? a Proč? Kdybys byl technik a né cestující, tak víš, že poláci měli paraboly na H4 a vyráběli se v Novým Jičíně-pal a pasovaly i třeba na jawu, škodovku 1000mb atd. Máš nějaký odkaz na poláka s trilexem? A ještě rto měl závěs, ale neměl vzduch, tak nemohls zapojit jelcinku, ale jenom přívěs s nájezdovou brzdou. Řídils někdy RTO se vzduchovým posilovačem a jednookruhovýma brzdama? Ruční brzda měla jaký posilovač? Hlavně odpovídej a když neznáš, tak se neschovávej za psychiatra, tohle dělají nefachmačekové z Luníka.
Avatar - petr petrumr
17. 11. 2021 09:23
Re: Re: Najznámejší trolejbus
Proč nenapíše, že nedodělané kastle 14tr přestavěl TEDOM na autobus?
Avatar - petr petrumr
17. 11. 2021 09:27
Re: Re: Najznámejší trolejbus
wakantanku, čím si vyděláváš, měnils někdy listový péra na rto či listák na šl? Nebo jsi tlučhuba? s rukama dozadu?
Avatar - DaewooMaster
15. 11. 2021 19:55
"nejznámější český trolejbus"
Asi jsem už hodně starý (nebo si jen pamatuji víc než autor článku), ale když se řekne "trolejbus", tak se mi první vybaví Škoda 9Tr. V něm jsem se najezdil nejvíc (v HK) a přijde mi i hezčí.
Rozbalit vlákno
2
16. 11. 2021 09:45
Re: "nejznámější český trolejbus"
Samozrejme. :yes:
5. 12. 2021 02:04
Re: "nejznámější český trolejbus"
tiez si ho pamatam ako decko.... hlucne, dvere netesnili, tvrde. Tie hranate boli urcite tichsie tyristory spievali, 2kridlove dvere tesnili.