Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Mazda CX-90 oficiálně: Nejvýkonnější model značky s technikou z MX-5

Únik fotek nám dal pohled na novinku s předstihem, nicméně zcela nová Mazda CX-90 se až nyní dočkala oficiální premiéry. Nabídne PHEV, výkonný šestiválec a systém KPC z modelu MX-5.
Zpět na článek
1. 2. 2023 10:30
1. 2. 2023 12:01
1. 2. 2023 21:10
1. 2. 2023 12:23
1. 2. 2023 16:31
1. 2. 2023 12:30
1. 2. 2023 15:34
2. 2. 2023 17:14
1. 2. 2023 10:30
design
Designéři si dost ulehčili práci, až na C sloupek to vypadá stejně jako CX-60, která se mi zvenku taky moc nelíbí. Ale interiér je krásný, to zas jo.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 10:53
Zlatý ventilek získává FILIP MELICH
Tak celá ta technika MX5 je jeden pitomý systém předbíhají ESP.
Rozbalit vlákno
3
Avatar - iudex
1. 2. 2023 11:28
Re: Zlatý ventilek získává FILIP MELICH
Na obhajobu presne takto to písali aj americké weby, zjavne ide o informáciu z tlačovej správy Mazdy.
1. 2. 2023 11:37
Re: Re: Zlatý ventilek získává FILIP MELICH
Tak americke weby spominaju skor bmw
Avatar - iudex
1. 2. 2023 12:01
Re: Re: Zlatý ventilek získává FILIP MELICH
Mylsel som tú referenciu na techniku MX-5 (Miaty):
Motor1 píše:
2024 Mazda CX-90 Debuts: Three-Row Hybrid SUV With Miata Tech
As for shades of MX-5 Miata being in the CX-90, that's not a reference to its longitudinal powertrain layout. Mazda equips the big SUV with Kinematic Posture Control, which debuted on the 2022 Miata to give the sports car better poise and feel in corners. The system applies slight brake pressure to the inside rear wheel during cornering, and according to Mazda, it helps suppress body roll while giving a linear feel to the CX-90's steering.
Avatar - WinDiesel
1. 2. 2023 10:57
Raději shánějte informace o CX-80
CX-90 je určená pro USA, takže vcelku nezájem. Ale asi nemáte o čem psát, auto.cz...
Rozbalit vlákno
5
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 11:10
Re: Raději shánějte informace o CX-80
Oni jsou na školení, dvoudenním, učí se o významu jednotek kW a kWh. U kW mají nakresleného koně a kWh kanystr s benzínem.
Avatar - WinDiesel
1. 2. 2023 16:24
Re: Raději shánějte informace o CX-80
:-! :-! :-! :-! :-!
Avatar - iudex
1. 2. 2023 11:26
Re: Raději shánějte informace o CX-80
Tak jasné, je to pre US trh a nič pre nás, ale zaujímavé to každopádne je. Ukazuje to schopnosti a potenciál Mazdy, ktorá - ak by sme nežili v dobe blížiaceho sa zákazu spaľovákov - by zjavne dokázala dať na trh nástupcu 6ky s RWD platformou a R6 benzínom. Tak si aspoň človek zasníva, aké by to bolo fajn, keby Mazda hodila na trh konkurenta pre M340i. :-)
Avatar - WinDiesel
1. 2. 2023 16:26
Re: Raději shánějte informace o CX-80
Jsem přesvědčen, že Mazda čeká na prodeje mixu PHEV a I6 dieselu u CX-60, aby si spočítala zda může nabídnout i i6 benzín a neplatit flotilové pokuty. Podle mne k tomu dojde. A to je to co nás zajímá a ne americká CX-90.
Avatar - Josef-Kratochvil
1. 2. 2023 19:21
Re: Raději shánějte informace o CX-80
Mě to zrovna zajímá a CX9 se často individualně do Evropy dováží, dají se koupit. CX90 si sem cestu jistě najde.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 12:01
Kvalita Mazdy
Ahoj, vím, že někteří s tím tady jezdí již delší dobu, tak mi třeba odpoví. Já jsem Doposud jezdil Mazdami buď o dost starších r.v., nebo pak akorát aktuální MA3 hatchback. Staré Mazdy byly i po mnoha letech velmi komfortní (znám 626tky od začátku 90tek) a dobře zpracované (auta z 90tek), nová MA3 taktéž, ale minulý týden jsem měl možnost chvíli jezdit s MA6 předfacelift s pohými 130 tisíc najeto a doslova mne šokovala kvalita interiéru, respektive jak moc byl rozvrzaný a špatně spasovaný a jak v autě i po vypěnování utlumení (majitelem) byl strašný kravál jak od kol, tak i aerodynamický hluk a to ve již od velmi nízkých rychlostí. Auto nebylo po bourače ani nic takového. Má někdo zkušenost, jestli se toto zlepšilo, protože MA6 2.5i tady byla dost propírané diskuzní BYauto ve střední třídě (ten motor i s převodovkou je ale super, to se musí nechat).
Rozbalit vlákno
23
Avatar - iudex
1. 2. 2023 12:19
Re: Kvalita Mazdy
To bude nejaký piatkový kus. Ja som naopak s kvalitou spracovania 6ky maximálne spokojný, žiadne vŕzganie ani nič podobné, materiály sú veľmi kvalitné a všetko pasuje presne. Hluk od kolies, resp. aerodynamický tam ale objektívne je väčší ako u konkurencie (Passat, Mondeo), je to dôsledok filozofie Skyactiv - stavať ľahké autá (6ka s 2,5litrom má pod 1500 kg), takže sa tam šetrilo na tlmiacich hmotách a tie zvuky zvonka proste nie sú tak odtlmené. Ale tiež viem, že sa to dvakrát v priebehu modelového života 6ky menilo a po kritike prvej verzie to pri faceliftoch zlapšovali, takže súčasný model je na tom lepšie, ako predface.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 12:25
Re: Kvalita Mazdy
Pokud se to zlepšilo faceliftem, tak pak to asi může být lepší, toto bylo auto z roku 2013, začátek produkce téhle modelové řady, ale interiér se choval, jako kdyby najezdilo 250 tisíc km na D1 tam a zpět. Materiály nebyly špatné a levné (tedy až na nějaké detaily, ale tak to má každý), spíše to neustálé vrzání a praskání všude. Kamarád má 626 z roku 1992 a to auto je v tomhle kontextu mnohem dál, proto mne to šokovalo.

Lehké to auto je, komunikativní taky, to mu neberu, ale k velkému kombi D segmentu mi toto nesedělo. Díky za info.

p.s. ještě tedy hluk od zrcátek, dle majitele je to problém všech 6tek, tam bych to viděl ale v konstrukci, než v použitých materiálech.
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 12:43
Re: Kvalita Mazdy
Já to auto mám a nemohu říct na sešroubování půl slova, odladění všech ovládacích prvků je pořád na jedna s hvězdou. Mondeo a Passat mají lepší odhlučnění od kol, takže musíš na Mazdu vybírat tiché pneu, ale kamínky a déšť neošidíš. No a ten rambajs kolem oken je, není to ale těsněním, stačí na to okno přiložit třeba svetr a je ticho, tak tam mám průhledné fólie a takovou sametku, asi to je lepší. Ale kdo tam přesedne s Octávky, tak to lepší auto pozná.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 12:51
Re: Kvalita Mazdy
No, já přesedl z Mondea.... Asi jsem čekal více, ty máš taky ten první model, nebo už ty novější a vylepšené, jako Iudex ? Já si tak lehce pokukuji, za co bych to své Mondeo vyměnil a Mazda 6 se vyrábí trochu déle, navíc se mi vzhledově dost líbí :) Tak jsem si to chtěl vyzkoušet a zároveň kamarád by rád díky tomu odhlučnění něco jiného a líbilo se mu právě Mondeo, kde je problém v absenci benzinových motorů
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 13:12
Re: Kvalita Mazdy
Mám ji jako jeden z prvních v 2,5 i.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 13:18
Re: Kvalita Mazdy
Ten motor se mi líbil, nejlepší na tom autě + i převodovka, mám tohle radši, než dvouspojky :)
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 13:32
Re: Kvalita Mazdy
Za mě byl ten diesel lepší, jel líp v běžných otáčkách, škoda že ho neudělali dobře. 2,5ka si musí pro zrychlení podřadit, ale má pak dost síly, aby auto zrychlovalo a otáčky rychle stoupaly a tak není zvuk monotónní a neotravuje.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 13:38
Re: Kvalita Mazdy
Když já právě tak pokukuji po benzinovém autě, protože mému jinak nic není a je v perfektním stavu až na to, že je to diesel (a má sjetý zimáky :D), protože se všude straší, jak ta nafta nebude a DonVito říkal, že by mne měli zakázat... spíš jen pokukuji, ekonomicky by mi to nedávalo smysl za něco měnit, to by muselo být hooooodně zajímavé auto.
Avatar - KANKUNEN
1. 2. 2023 13:43
Re: Kvalita Mazdy
Jestli máš auto v cajku, kup si zimní Hankooky, čipni si to a jezdi. Mazdy 2,5 mají pořadník na dalšího kupce už od novoty, voňavky nejsou. Máš tam močku? To je jediné co by mě na dieslu štvalo, že smrdí, ale s močkou to už je jiná písnička.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 13:56
Re: Kvalita Mazdy
Ne, mam Euro 6B (někde to psali :D), bez adBlue, 120 najeto, Hankook mam na léto, ty jsou fajn.

Já mam na krátké trasy atmobenzín, ale ten by mne na dovolenou k moři dost sežral :D Jo, pravděpodobně si to nechám, jen si tak Bychařím :)
Avatar - iudex
1. 2. 2023 15:07
Re: Kvalita Mazdy
Tak Mondeo TDCi je na dovolenku k moru (dlhá cesta po diaľnici) ideál, tam práve oceníš ten komfort pruženia, odhlučnenie a nafťák. Ma6 je živšia, agilnejšia, má lepšie riadenie, celkovo pôsobí oproti Mondeu športovejšie. Ten benzín (naviac atmosféra) je určite vhodnejší na krátke trasy ako naftiak, súčasne ale pri mimomestských jazdách dokáže mať výbornú spotrebu (naša dlhodobá priemerka je 7,1 na sto).
Ale ak máš Mondeo ako diaľkáč (a do mesta máš menší benzín), tak netreba špekulovať, Mazdou 6 si nejak nepolepšíš.
Avatar - speedfred
1. 2. 2023 16:57
Re: Kvalita Mazdy
....ale poznáš to nutkanie kúpiť niečo iné aj keď je doma vcelku spoľahlivé auto. Mňa už tie nutkania snáď prešli.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 17:13
Re: Kvalita Mazdy
Jo, ale jak psal Fred… bycharim :D
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 17:13
Re: Kvalita Mazdy
No, z tehle dvou bych i ja vzal asi radsi Pasika :)
Avatar - hugino
1. 2. 2023 18:06
Re: Kvalita Mazdy
Mondeo je v pohode , len pravdou je že za pár rokov môžu dať zákaz /dieselom bez Ad Blue / vjazdu do centra väčších miest. Ale pokiaľ si s Mondeom spokojný nemáš čo zatiaľ riešiť.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 19:31
Re: Kvalita Mazdy
Jak rikam, jen koukam :)
Avatar - xxc
1. 2. 2023 21:10
Re: Kvalita Mazdy
Musi to byt nieco strasne, ked majitelovi renaultu vadi hluk v mazde. A ludia to aj tak budu chvalit :-) Ale neviem, nejazdil som, ale na prve verzie mazd 6 este aj recenzenti nadavali, ze vibruje predna kapota na dialnici a trasu sa spatne zrkadla, mozno z toho ten pocit.
Avatar - Ozzman
2. 2. 2023 07:07
Re: Kvalita Mazdy
Kdyby si nebyl hloupý, tak čteš, že to porovnávám se svým druhým (respektive prvním) autem, přímým konkurentem D segmetu a bohužel ten zkoušený kus byl mnohem horší i než ten dnes 14 let starej Renault co do odhlučnění a vrzání v interiéru.

Nevíš, nejezdil si, máš jeden jedinej kus, k jehož zkáze si velkou měrou sám přispěl tvým stylem jízdy a pořád se blbě vyjadřuješ
Avatar - kosmonaut
1. 2. 2023 13:27
Re: Kvalita Mazdy
2020 kombi, tedy zatím aktuální 2.facelift, kamínky jsou slyšet hodně, je to citlivé na hlučnost pneu, tam je konkurence pořád dál. Zato tlumení rázů od kol je i hlukem na obyč pružinách ve své FWD třídě spolu s řízením pořád top. Motor se musí točit, ale při ustálené dálniční rychlosti o něm nevíš. Aerodynamický hluk mi přijde normální. Zpracování interiéru je fajn, vzhled interiéru subjektivně perfektní.
Avatar - iudex
1. 2. 2023 15:08
Re: Kvalita Mazdy
Tiež 2020 kombi a úplne rovnaké závery.
Avatar - WinDiesel
1. 2. 2023 16:28
Re: Kvalita Mazdy
Já mám na firmě 5 Mazd do 6 let stáří, problémy v zásadě žádné, Mazdy od nás odcházejí jako nové ... Já vím, mladá auta ale možná to něco naznačuje, navíc Mazdy vyhrávají různé ankety spolehlivosti, hlavně CX-5.
Avatar - Ozzman
1. 2. 2023 17:14
Re: Kvalita Mazdy
Vubec nemluvim o spolehlivosti
Avatar - kari.laz
1. 2. 2023 12:23
motory
Tím, že to stejně bude určené pro USA, tak motory dobrý. Obzvláště MHEV super.
V Evropě by se určitě ujal ve větším počtu šestiválcový diesel.
Každopádně Mazda ukazuje dobrý směr. víceválcové motory s dobrým objemem :yes:
Rozbalit vlákno
1
Avatar - WinDiesel
1. 2. 2023 16:31
Re: motory
Myslím že benzínový i6 MHEV nakonec v Evropě bude také.
Mazda nasazuje MHEV ke svým 2-litrovým benzínům, úspora 10 g CO2.
Mix PHEV a dieselů u CX-60 způsobí flotilové emise u CX-60 cca 80 g CO2 a nějaké ty benzíny by se tam mohly vejít :-)
1. 2. 2023 12:30
Krasavice
Hmm, pěkný. A teď poprosím o novou šestku na téhle platformě. Pokud možno rychle :D
Rozbalit vlákno
3
1. 2. 2023 15:34
Re: Krasavice
Nova 6ka minimalne do r. 2025 nebude. Prioritu maju SUV.
1. 2. 2023 17:04
Re: Re: Krasavice
Suhlas. Ale hlas trhu je neuprosny. Hlavne pri malej automobilke, ktora potrebuje vyssie marze zo SUV na svoje fungovanie ako sol, kedze to nevie nahnat cez vysoke objemy predajov.
2. 2. 2023 17:14
Cx60
Dnes som kecal s jednym predajcom, tak nejake dizle cx60 maju byt na sk vo februari, marci aj na volny predaj. A pri zadani do vyroby je cakacka 6 mesiacov.
Rozbalit vlákno
0
3. 2. 2023 03:53
Riadenie
Ja jazdim nemecke znacky a ich skupiny, ale manzelka ma uz druhu mazdu. Vzdy ked ju soferujem je to to iste, super volant a zazitok s jazdy. Ten akoby kontakt riadenia a cesty sa neda porovnat za mna ani s BMW ci Audi a s mojim Kodiaqom uz vobec nie. Su to podla mna velmi prijemne auticka. Skoda ze tato bude tak draha...
Rozbalit vlákno
0